1884 N°. 73. Zaterdag 21 Juni. 71ste jaargang. Personeele Belasting Het PATENTRECHT GOËSCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Het primitief kohier no 1 van de voor deze gemeente over het dienstjaar 188418S5isop heden ter invordering gesteld in handen van den ont vanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 19 Juni 1884. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18841885 is op heden ter invoidering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente, en is ieder verplicht zijnen aanslag ten gestelde tijde te voldoen Goes, den 20 Juni 1884. De Burgemeester voornoemd J. G. DE WITT HAMER. GOES, 20 Juni 1884. Ten tweeden male binnen een kort tijdsverloop heeft een poging van den commandant onzer stedelijke schutterij, om een schietbaan voor z'jn onderhebbend korps te verkrijgen, bij onzen Raad schipbreuk geleden De eerste maal luidde zijn verzoek eenvoudig, dat de Raad mocht besluiten tot de oprichting van zulk een baan overtegaan, doch deze vond daartoe met het oog op het toen hangende schutterijwetsontwerp geene termen. Thans werd verzocht, dat de Raad zich mocht wenden tot de Regeering met het verzoek, dat zij hier een schietbaan oprichtte, desnoods met subsidie van de gemeente, en op dit verzoek werd door den Raad afwijzend beschikt op grond, dat de wet de kosten van een dergelijke inrichting aan de gemeente heeft opgelegd en deze dus bezwaarlijk kan verzoeken, dat het rijk die verplichting van haar overneemt. Wij moeten erkennen, dat de argumenten, waarop heide afwijzende beschikkingen zijn gegrond, niets te wenschen overlaten. Het zou dwaas geweest zijn, indien de gemeenteraad verleden jaar tot de oprichting eener schietbaan hadde besloten, terwijl met grond te ver wachten was, dat spoedig een nieuwe schutterijwet zou geboren zijn. Het zou van weinig oordeel hebben getuigd, indien de Raad zich ditmaal tot de Regeering had gewend, zeggende»gij hebt wel bevolen, dat wij voor een schietbaan moeten zorgen, doch doe gij het liever, wij willen desnoods wel een handje helpen." Gaan wij derhalve gaarne mede met de conclusion in dezen genomen, de wijze, waarop de zaak van de schietbaan in den Raad is behandeld, en voornamelijk de laatste maal, kan ons niet bevredigen. Het heeft voor ons dén schijn alsof men hier geen schietbaan wil. De heer Lambrechtsen opende het debat over dit punt met de vraag, of er wel eens eene berekening van de kosten van oprichting was gemaakt, en nadat de voorzitter daarop even heeft geantwoord en dr. Callenfels zijne adhaesie heeft betuigd met het denk beeld om eens een onderzoek naar die kosten te doen, herinnert de heer Ochtman er ten spoedigste aan, dat men over iets anders sprak dan hetgeen verzocht werd. Deze opmerking was volkomen juist, doch het had ons minstens even doeltreffend gesehenen wanneer dit lid van het dagelijksch bestuur haar eveneens had gemaakt, toen het preadvies van burg. en weth. werd opgesteld. Dit preadvies toch, als proeve van stijl voorzeker onberispelijk, gaat minstens evenver buiten de orde als de heer Lambrechtsen met zijn vraag naar de kosten. Hadde het preadvies zich uitsluitend bepaald tot de afwijzende beschikking op het verzoek, dat gedaan is en was niet de bijvoeging van een terreinschets bij een verzoek, waarvan wordt voorgesteld om het niet te doen, gebezigd om zonder al te grooten sprong te komen op de reeks van bezwaren, die vervolgens in den breede in het preadvies worden uitgemeten, dan had het dagelijksch bestuur onzes inziens zich meer tot het verzoek in quaastie bepaald. Het verblijdt ons echter, dat de heer Lambrechtsen een voorstel tot raming der kosten deed. Onze lezers weten, dat wij steeds op hetzelfde hebben aangedron gen, en het eenige wat wij dan ook betreuren is, dat de heer Lambrechtsen niet op zijn voorstel is terug gekomen, nadat de voorzitter het op eigenaardige wijze van de baan had geschoven. De heer Lambrechtsen toch splitste zijn voorstel in twee deelen hij wilde dat het adres zou worden aange houden en dat inmiddels informatiën werden ingewonnen naar de kosten. De Voorzitter zeide daarop, dat door den heer Lambrechtsen het voorstel gedaan was om de be slissing op het adres aan te houden en dat hij (de Voorzitter) dit voorstel aan de orde zou stellen, wanneer dat van B. en W. werd verworpen. Het tweede lid van het voorstel van den heer Lambrechtsen werd dus genegeerd en aangezien de Raad omtrent het verzoek niets anders kon doen dan hare goedkeuring hechten aan de conclusie van het preadvies, bleef verder het voorstel Lambrechtsen achterwege. Toch had dit ook na de afwijzende beschikking op het verzoek van den commandant der schutterij nog recht van bestaan en wij hopen, dat of de heer Lambrechtsen zijn voor stel eerlang weder tracht aan de orde te brengen, öf dat de majoor-commandant der dd. schutterij zich nogmaals tot den Raad moge wenden met verzoek om door deskundigen te laten opmaken eene raming der kosten voor de oprichting eener schietbaan en om te vens door deskuudigen te laten uitmaken in hoeverre of het terrein in den omtrek der stad zich tot den aanleg leent. Is er geschikt terrein te vinden en zijn de kosten van oprichting niet onoverkomelijk hoog, dan zijn de hoofdbezwaren tegen de oprichting vervallen en de nevenbezwaren, hoewel niet gering, zullen dan ook wel kunnen worden te niet gedaan. Het argument in het preadvies, dat eerlang een nieuwe schutterijwet door de Regeering ter hand zal worden genomen, is uiterst zwak. Reeds van 1866 wordt door alle militaire autoriteiten de noodzakelijk heid eener nieuwe wet betoogd, en toch heeft in die achttien jaren nog geen minister zulk een wet in het leven kunnen roepen. De wet van 1827 is zeer slecht, want al voldeed zij volgens de verklaring van dr. Callenfels in 1830, zegge drie jaar na hare inwerkingtreding, uitstekend, het behoeft geen betoog, dat zij thans geheel onvol doende is. Doch om op hare vervanging door eene nieuwe te wachten, om de Goesche schutters te oefenen in hetgeen in tijd van nood het meest noodig is, schijnt ons ongemotiveerd. Toch vreezen wij, dat nog lang op de inrichting eener schietbaan zal moeten worden gewacht, omdat, zooals wij reeds zeiden, blijkbaar iedere poging om in deze zaak een stap verder te komen met alle mogelijke argumenten wordt tegengewerkt. En er zijn vele argu menten tegen aantevoerenwij noemden er ten vorige jare (no. 92 van 1883) een aantal op, niet om de zaak van de schietbaan tcgeritewerken, doch om haar in een helder daglicht te stellen. Doch al te pessimistisch mag men ook niet zijn en dat is de Goesche gemeen teraad in dezen wel. De voorzitter had slechts éeo oogenblik van optimisme, toen hij zich een twintigtal scherpschutters voorspiegelde bij de schutterij, dat is dus bij deze éene compagnie ongeveer zooveel als bij de infanterie gemiddeld bij vier compagnieën, tenzij Z.E.A. aan scherpschutters minder hooge eischen van bekwaamheid stelt dan tot hiertoe algemeen het geval was. Wij hopen, dat dit optimisme hand over hand moge toenemen, dat zich dit in ruime mate aan den Goe- schen gemeenteraad moge mededeelen, opdat deze, gedreven door de overtuiging, dat de wet bestaat om te worden nageleefd en door de zucht om aan den wensch van een groot deel der Goesche burgerij en niet het minst van den ijverigen commandant der schutterij te voldoen, er spoedig toe moge besluiten om nadere stappen te doen tot het oprichten eener schietbaan. Omtrent den toestand van Z. K. H. den Prins van Oranje meldt men, dat Z. K. H. zeer zwak blijft en nn en dan nog lichte koortsaanmaning heeft. De Prins is helder van geest en gaat zich weder meer en meer bemoeien met hetgeen in de buiten wereld omgaat. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maan dag 30 Juni des avonds te acht uren. De IV. Rott. Ct. schrijft: »Met niet geringe be vreemding ontwaren wij, dat eene conventie betreffende den letterkundigen eigendom, tusschen Duitschland en Nederland gesloten, door den Duitscheu Rijksdag reeds bij eerste en tweede lezing is aangenomen, zonder dat nog zelfs de inhoud dier conventie hier te lande door de Regeering is bekend gemaakt. Van dien inhoud weet men hier niets, dan wat daar van in een communiqué in de Duitsche bladen is mede gedeeld. En dat geeft waarlijk van deze conventie geen hoogen dunkl Dat bij eene overeenkomst als deze zeer gewichtige belangen, niet enkel stoffelijke, maar ook zulke die ons intellectueele leven betreffen, zijn betrokken, behoeft niet te worden gezegd. Zou dan de Regeering meenen, dat het onnoodig is, over deze overeenkomst tijdig de publieke opinie te hooren?" Inmiddels heeft de Rijksdag de literarische conventie met Nederland bij derde lezing, alzoo definitief, aan genomen. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat na verkregen machtiging des Konings, door hem, tot bevordering der inlandsche paardenfokkerij, bij gelegenheid der in dit jaar te Amsterdam te houden internationale landbouwtentoon stelling, de onderstaande prijzen en premiën worden uitgeloofdeen prijs van 250 voor het beste inlandsche trekpaard; eene premie van 100 voor het daarop volgend beste inlandsche trekpaardeen prijs van 250 voor het beste inlandsche rijpaard; eene premie van 100 voor het daaropvolgend beste inlandsche rijpaard. Voor de toekenning dier prijzen en premiën, welke door eene jury zal geschieden, wordt véreischt, dat de te bekronen paarden geschikt zijn voor den militairen dienst en gemiddeld tegen den maximum remonte-prijs van 650 door het Departement van oorlog desver- kiezende kunnen worden aangeschaft. Ook zal de voornoemde landbouwtentoonstelling bezocht worden door eene militaire commissie, welke o. a. in opdracht zal hebben aldaar zoo mogelijk eenige voor den krijgsdienst geschikte inlandsche rij- en trek paarden aan te koopen. De inzendingen uit Engeland voor de Internatio nale tentoonstelling te Amsterdam zullen zeer belang rijk zijn. Vele opgaven voor inzending van vee worden bij het Uitvoerend Comité ontvangen. Behalve van H. M. de Koningin van Engeland is ook de aangifte van inzending van vee vanwege den Prins van Wales ingekomen. Woensdag werd de heer Wybenga, lid van de Tweede Kamer, 80 jaar. Gisteren werd den jubilaris, aan het Groote Badhuis te Scheveningen, een luisterrijk diner aangeboden, waaraan op een enkel lid na, dat verhinderd was, al de Kamerleden, van welke richting ook, deelnamen. Te Nieuw- en St.-Joosland had Woensdag de negende algemeene vergadering en zanguitvoering plaats van den zangersbond «Walcheren". Zij was vooral feestelijk omdat de zangvereeniging »Nut en uitspanning" aldaar haar 10-jarig bestaan vierde. Aan de uitvoeringen namen o. a. deelAdvendo" van Kapelle, Al wat goed en wel luidt" van Schore, «Crescendo" van 's-lleer Arendskerke, en «Nut en Genoegen" van Driewegen. Te 11 uren had een optocht der verschillende ge zelschappen plaats Te 3 uren werd e n luchtballon opgelaten en te 4 uren een rijtoertje door de gemeente gemaakt. Eene aangename opgewekte stemming heerschte op dezen feestdag; de uitvoeringen gaven blijk van ijverige studie en toonden grooten vooruitgang op het gebied van volksgezang. M. Ct. Tot het afleggen van een examen voor adspirant- gemeentesecretai issen en ambtenaren ter gemeente secretarie hebben zich uit de provinciën Friesland, Groningen, Drente en Overijsel 20 candidaten aan gemeld. Naar de IV. R. Ct. verneemt, zullen de afdee- lingen der Tweede Kamer Maandag a. s. de handels- tractaten met Frankrijk en Spanje onderzoeken. Volgens het 82e verslag der weesinrichting te Neerbosch van 1 Januari tot 31 Maart 1884 werd over dat tijdvak, behalve vele goederen, aan giften en legaten ontvangen 27,241.93%De drukkerij der vveesinrichting heeft over datzelfde tijdvak opgebracht aan druk- en bindwerk 24,205.52%. Het blijkt dat de kapitein van de »Nisero" te Soerabaja 55 ton Australische kolen heeft gekocht. Welke kolen hij aan boord had alvorens hij te Soera baja kwam en bevracht werd, is onbekend. Hbl. De Duitsche keizer heeft niet willen treden in de vervulling van den wensch van Von Bismarck om le worden ontheven van de functie van Pruisisch minister-president. Van de Indische regeering is talegraphisch be richt ontvangen, dat de cholera in Groot-Atjeh is geweken. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij het voortgezet debat over de klassenbelasting hebben gisteren de heeren Corver Hooft, Van Baar, Lam- brechts, De Bruyn Kops, Van Heeckeren, De Beaufort en Clercx allen het ontwerp bestreden, voornamelijk omdat de belasting een onbillijken druk op het grond bezit legt tegenover "de verlichting van de nijverheid, omdat de opbrengst te gering is om niet op andere wijze te kunnen worden gevonden en door sommigen omdat de regeering geen blijk van bezuiniging heeft gegeven en dus geen financieel vertrouwen verdient. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Dr. Johs Dyserinck te Vlissingen heeft het beroep naar de Doopsgez. gemeente te Rotterdam aangenomen. (Af. Ct.) Beroepen te Oud-Vosmeer de heer H. J. Westrik, cand. te Schiedam. Reeds 3 jaar bestaat te Ellewoudsdijk de vacature van predikant bij de Herv. gemeente en gedurende dien tijd is er geen enkel beroep uitgebracht. Door het weigeren van betaling eener verschuldigde som aan het klassikaal bestuur van Goes, wil dit Be stuur aan die gemeente geen handopening verleenen tot het doen van een beroep. Dagbl De St. Ct bevat de goedgekeurde wijziging in de statuten der Vereeniging voor Evangelisatie te Hansweerd. Landbouw en Veeteelt. Uit Friesland zullen binnenkort voor rekening van eenige rijke landbouwers en veehouders twee per sonen naar Amerika vertrekken, om op 't gebied van landbouw en veeteelt op verschillende plaatsen in Amerika een onderzoek intestellen. VEREENIGING van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland. Tot aanvullig van ons verslag der vergadering op Woensdag 18 Juni jl. diene nog het volgende. I. De Voorzitter vraagt, of ook iemand eenige op merking heeft omtrent het verslag der vorige ver gadering zooals het den leden is toegezonden. De heer mr. L. A Bgbau vraagt, of er ook geschreven notulen zijn De Secretaris antwoordtdat vroeger op de vergade ringen de notulen der vorige bijeenkomst werden gelezen; doch dat sedert het verslag volgens besluit der verga dering gedrukt en daarvan aan ieder lid een exemplaar toegezonden wordt, dit met goedvinden der vergadering is nagelatendat, om de hooge kosten van een expresse- lijk verslag te vermijden, van het no. der Goesche Courantwaarin bet verslag der laatste bijeenkomst voorkwam, een genoegzaam aantal exemplaren is geno men, om aan dat besluit te kunnen voldoen. De heer Bybau vraagt, of dan het verslag, opgenomen in de Goesche Courantals officiëel verslag te be schouwen is En of men 2ieh steeds op dat verslag kan beroepen. De Secretaris antwoordt, dat hij de steller van het verslag is, en van elk verslag een exemplaar, als officiëele notulen in het archief berust, doch dat hij gaarne, wanneer de leden dit willen, naast de gedrukte, ook een geschreven notul in het archief wil deponeeren. Na nog eenige discussie verklaart de vergadering dat het verslag der vergaderingen, in de Goesche Courant opgenomen, zoolang de Secretaris daarvan de steller is, als officiëele notulen zal worden beschouwd. II De gelukwensch, aan den heer Van Wihgen met zijn jubilé gebracht, werd door dezen beantwoord met de hoop, dat alle leder, hem zouden navolgen. III. Sommige der stellingen van den Secretaris nopens de noodzakelijke wijzigingen van de drankwet gaven aanleiding tot discussie, als: a. De gecombineerde neringen. De heer Bybau kan zich met het aangevoerde niet vereenigen. Het moge waar zijn, dat de drankwet in grootere gemeenten, in centra's van bevolking, goed werkt, voor kleinere gemeenten acht hij haar, be halve tot beteugeling van openbare dronkenschap, van geen practiseh belang. In de gemeenten, waarover spr. burg. is, wordt wel drankgebruik, misschien veel, maar geen drankmisbruik aangetroffen In Kortgene zijn drie a vier gelegenheden voor de uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank, maar van de combinatie met eene andere winkelnering heeft spreker nooit kwaad gezienintegendeel acht hij die noodig, dewijl de eigenaars der zaak anders geen bestaan kunnen vinden. Ook ten opzichte van de beteugeling der dronkenschap acht spr. hare toepassing wel wat vreemd. Vroeger hoorde men zelden of nooit van eene vervol ging wegens openbare dronkenschapsedert de wet in werking is, ziet men lange lijsten wegens veroordee lingen om die reden door kantongerecht en rechtbank, en nu vraagt spr. of men zou meenen, dat er sedert de wet dan zooveel rdronkenlappen" meer zijn gekomen dan vroeger, toen er toch verordeningen op het onder werp bestonden Spr. gelooft het niet, althans niet voor zijne gemeente. Naar zijne meening moest veel, en daaronder ook de combinatie met andere nering ten plattenlande, aan den plaatselijken wetgever worden overgelaten. De Secretaris wijst op enkele uitdrukkingen van den heer Bybaü, die zijn eigen gevoelen weerspreken. Er is wel veel drankgebruik, maar geen drankmisbruik doch waar is de grens tusschen beiden 1 De combi natie is noodig, want anders zou de uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank geen bestaau opleveren doch waarom zijn er dan meerdere dergelijke gelegen heden ontstaan Het getal ndronkenlappeu" is niet vermeerderd doch dan is de lijst der veroordeelingen van nu, in tegenstelling met het negatieve van vroe ger, een bewijs, dat men vroeger de hand niet aan de verordeningen heeft gehouden Veel moest te plat ten lande aan den plaatselijken wetgever worden over gelaten maar sedert de grondwet van 1848 zijn alle

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1