1884. N°. 70. Zaterdag 14 Juni. 71ste jaargang. GOM De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Baad der gemeente Goes, op MAANDAG den 16 JUNI 1884, des namiddags te 2 uren. Goes, den 13 Juni 1884. De Secretaris, HARTMAN. Ponten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Adres van den Majoor-kommandant, betrekke lijk eene schietbaan voor de schutterij. V. Voorstel \an B. en W. tot af-en overschrijving op de begrooting van uitgaven over 1883. VI. Remissiën van aanslag in den hoofdei, omslag over 1883. VII. Idem van aanslag in de belasting op de honden over 1883. VIII Benoeming van twee leden der financiëele com missie. IX. Idem van een lid in de commissie voor de strafverordeningen. X. Idem van een voorzitter der commissie voor de gemeente-apotheek. XI. Idem van twee leden in de commissie van voorlichting ter zake van den hoofdei, omslag. XII. Idem van een lid der openbare gezondheids commissie. GOES, 13 Juni 1884. Uit 's-Hage werd Woensdagavond te 10 '4 uur geseind »Werd de Kroonprins heden niet gekweld door een voortdurend hoesten, dan zou wellicht eenige rust ge noten zijn", aldus luidt het avond-bericht der doctoren, onder bijvoeging dat voor het overige dien dag geene bijzondere stoornis was waartenemen. Nog vernemen wij dat de zwakte van den Prins belemmerend op zijne spraak werkt, zoodat de lijder zich slechts bij tusschenpoozen verstaanbaar kan maken. Des nachts ruim 1 uur seinde men nader De zieke is door veelvuldig hoesten onrustig. Het bewustzijn is nu en dan een weinig gestoord. Het bulletin der geneesheeren van gistervoormiddag luidde »Ook dezen nacht belette het aanhoudend hoesten Z. K. H. eenige rust te nemen; dit gebrek aan rust maakte Z. K. H. hedenochtend dof. De ingewandsver schijnselen blij ven bevredigend. De Prins is zeer zwak." Een telegram, ruim 4 uren uit Den Haag verzonden, meldde »In den toestand van den Prins is heden geen mel denswaardige verandering gekomen. De toenemende zwakte, ook door gebrek aan eetlust veroorzaakt, brengt Z. K. H. allengs in een staat van machteloosheid." Te 9 u. 45 m. is gisteren nog het volgend bericht afgegeven «Na een zeer onrustigen dag kwam Z. K. H. tegen, den avond tot kalmte. De hoest verminderde, zoodat de geneesheeren grond hebben te vermoeden dat de Prins gedurende den nacht eenige rust zal genieten." Van hedennacht ruim 1 uur wordt nog gemeld, dat bovenstaande verwachting zich tot dusver had ver wezenlijkt. De Prins heeft inderdaad, hoewel nu en dan nog hoestende, eenige rust genoten. Heden (Vrijdag) luidde het bulletin te half twaalf ure »De toegediende middelen hebben hedennacht Z. K. H. de gewensr.hte rust gebrachtbijzondere veranderingen in het beloop der ziekte kwamen in de laaste 24 uren niet voor." De geheimhouding betreffende de aan de Kamer overgelegde stukken in zake de »Nisero" is opgeheven. De bundel stukken loopt tot 31 Mei, toen het be kende antwoord van lord Granville op de nota van onzen gezant, den graaf Van Bijlandt, werd ontvangen en bevat o. a. het verslag van een onderhoud tusschen lord Granville en graaf Van Bijlandt bij gelegenheid van de overhandiging van het schrijven van laatstge noemde, gedagteekend 9 Mei, waarin de graaf uitdruk kelijk constateerde, dat de inmenging van Engeland in deze zaak ons prestige in Indië schaden zou, dat de schade voor den Engelschen handel door onzen Atjeh-oorlog zeer overdreven werd, dat in elk geval een blokkade tegen rebellen op eigen gebied en op dat, waar onze souvereiniteit geldt, een recht was, dat geen derde mogendheid kon betwisten. Het afscheid van lord Granville was min of meer koel. In verband met den twijfel, die bij sommigen gerezen was, dat de «Nisero" contrabande aan boord zou hebben gehad, deelt de firma M. P. Pels en Cie., te Amsterdam, vertegenwoordigende de inladers, de firma Dumler en Cie., het verhaal omtrent de schipbreuk der sNisero" mede, met de bijvoeging, dat het schip slechts suiker bevatte. De hoeveelheid wapens en kruit, die aan boord mochten geweest zijn, kunnen van geen beteekenis z;jn. De heeren Pels en Cie. vereenigen zich ook met de opmerking van het Handelsblad, waarin hun schrijven voorkomt, dat, zoo het vaartuig contra bande inhield, het niet door de inboorlingen zou zijn geplunderd en zijne bemanning krijgsgevangen gemaakt. Zij eindigen met den wensch, dat aan de eischen van den Radjah van Tenom niet wordt toegegeven, daar anders de gevolgen voor de Regeering niet te overzien zijn, en ongetwijfeld de andere staatjes op op de Atjehkust zullen trachten vreemde schepen, die daar aanloopen, eveneens te plunderen en de beman ningen met zich te voeren naar de onbereikbare bergen in het onbekende binnenland, teneinde aldus voor hen voordeelige conflicten met Nederland in het leven te roepen. De correspondent der N. R. Ct. te Londen seint Een belangrijk gesprek, dat ik met Sir Frederick Weld, gouverneur der Straits-Settlements, had, kwam hoofdzakelijk op het volgende nederZijne Excellentie zeide dat de toestand te Atjeh allercritiekst is. De Nederlanders hebben daar thans tienmaal meer gewa pende vijanden dan voorheen. Sir F. Weid beschouwt dit als het gevolg onzer Atjeh-politiek, welke de peper havens sloot, waardoor ieder inlandsch belanghebbende bij den peperhandel in een rebel herschapen werd. Zijne Excellentie voorspelt geen beterschap zonder radicale verandering onzer Atjeh-politiekhij zeide dit ronduit onzen Gouverneur-Generaal. Sir F. Weid deelt niet in de beduchtheid onzer Indische Regeering, dat de vrijhandel den smokkelhandel van wapenen en ammu- nutie zal bevorderenintegendeel meent hij dat het tegenwoordige restrictie-stelsel dien bevordert. Bij het Woensdag te Utrecht gehouden examen is tot arts bevoiderd de heer H. K. D. Van den Bussche, cand.-arts. In de Woensdag te Vlissingen gehouden jaarlijk- sche algem. vergad. van aandeelhouders der Koninklijke Maatschappij »De Schelde", scheepsbouw- en werktuigen- fabriek, deelde de president-commissaris de goedgekeurde balans en winst- en verliesrekening over 1883 mede, waaruit bleek dat genoemd jaar voor de Maatschappij vrij ongunstig was geweest, daar de winst en verlies rekening, met een verlies van ƒ151,410.64 is afgesloten. Ook kwam in behandeling de beslissing omtrent sub. 2 van art. 29 der statuten in verband met art. 3 van het erfpachtscontract, goedgekeurd bij de wet van 8 September 1875 Staatsblad no. 15). In het 3de ar tikel dezer wet komt de bepaling voor, dat de erfpachter, toen de heer Arie Smit, wiens rechten en verplichtingen later aan de koninklijke Maatschappij »De Schelde" te zijn overgedragen, met het einde van ieder 5de, 10de of volgende vijfjarig tijdvak, het recht heeft om de erfpacht te doen ophouden, mits de erfpachter een jaar te voren daarvan opzegging doe. Die tijd van beraad is thans voor het ingaan van het derde tijdvak aangebroken. De vergadering heeft omtrent dit punt het besluit genomen, om het erfpachtscontract met den Staat der Nederlanden vóór of op den 8sten September eerstko mende op te zeggen, indien de onderhandeling met de Regeering over wijziging van dat contract, door het Bestuur aanteknoopen, niet vóór dien tijd tot een naar zijn oordeel bevredigend resultaat heeft geleid. Sclierpenisse. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier werden uitgebracht 83 gel dige stemmen. Hiervan verkreeg de heer P. M. Ti chelaar 35 en de heer J, Hage Wz. 27 stemmen, zoodat er tusschen genoemde hh. herstemming moet plaatshebben. St. Annaland. Zooals uit Stavenisse verleden week gemeld werd, is aldaar door portionarissen besloten de meestoof in die gemeente te verkoopen in den loop van dit jaar. Hier is men van een ander gevoelen hier is men er op uit de meestoof, de eenige die hier nog aanwezig is, te behouden, zooals in de laatste gehoudene vergadering van aandeelhouders is gebleken. Een stoofportie was verkocht voor f 3C0. Portiona rissen vonden echter goed, die «portie" voor de aan geboden som te naasten en aan de stoof te houden, zoodat er nu in plaats van 20,19 aandeelhouders zijn. Verder werd nog besloten het gebouw door eenig verfwerk en reparatie aan timmerwerk op te knappen en 600 HL. fijne en 10,000 KG. stukken steen kolen aan te schaffen, om voorzien te zijn van de noodige brandstoffen voor de aanstaande teelt. Bij Kon. besluit zijn benoemd, met ingang van 24 Juni a. stot burg. van ElkerseeJ. M De Glop- per, en van Oud-VosmeerG. J. De Vulder van Noorden. Zooals vroeger werd medegedeeld, zal de «Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, ter gelegenheid van haar eeuwfeestviering in Augustus e. k., als feestgave aan het Nederlandsche volk te Utrecht een kweekschool voor bewaarschoolhouderessen met daaraan verbonden oefenschool stichten. Terwijl de vorige algemeene ver gadering der Maatschappij besloot, in de kosten van op- en inrichting te doen voorzien 't zij door giften, 't zij door deelneming in een rentelooze leening, met aandeelen van f 1000, splitsbaar in onderdeelen van f100, en met eene aflossing van f1000 'sjaars, is te dien einde tot heden ruim f50000 bijeengebracht, waarvan f6600 aan giften. Dit bedrag is op verre na niet toereikend, aangezien voor een voldoende inrichting ongeveer een ton gouds wordt vereischt. Daar echter een zeer groot aantal departementen nog geen bericht heeft gezonden van den uitslag der in hun kring in het werk gestelde pogingen, mag worden verwacht, dat het beooogde doel ten volle zal worden bereikt. Het Wag. Wbl. verzet zich in een hoofdartikel zeer sterk tegen de beschouwingen van de Standaard over het verzoek der synodale commissie om den dood van prins Willem I kerkelijk te herdenken. Het VV'. W. noemt die fataal, bijna satanisch, 't Eenig goede gevolg van 't Standaard-artikel zal, meent het blad, zijn, dat schier alle predikanten met des te grooter enthousiasme aan den onvergetelijken doode hun hulde zullen brengen. Bij Kon. Besluit van 17 Mei jl. is, met uitbrei ding van het Kon. Besluit van 23 October 1880, no. 16, vrijdom van port verleend voor de correspondentie over dienstzaken van de districts-schoolopzieners met de arrondissements-schoolopzieners, en tusschen deze laat- sten onderling binnen den omtrek van het geheele Rijk. Terwijl Nederlandsche steenfabrikanten zich be klagen dat onze Regeering buitenlandschen steen gebruikt, geeft de Pruisische waterstaat soms aan Nederlandschen baksteen de voorkeur; aan een Neder lander werd dezer dagen de levering van 400,000 stuks opgedragen. In de openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is Woensdag ingekomen een Koninklijk besluit in zake het beroep van den Raad der gemeente Sluis, van een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goed keuring is onthouden aan de gemeente begrooting voor 1884. Met handhaving der bestreden beslissing van Gedep. Staten is het beroep ongegrond verklaard. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bij aan schrijving aan de Commissarissen des Konings mede gedeeld, dat de met een Nederlander gehuwde vreemde vrouw na ontbinding van haar huwelijk de Neder landsche nationaliteit blijft behouden. De Keizerin van Oostenrijk heeft den burgemees ter van Amsterdam een belangrijke gift voor de armen doen toekomen. Thans weer wordt gemeld, dat H. M. dit jaar niet hier te lande terugkeert. De Weesinrichting te Neerbosch is (behalve de verplichte uitkeering van enkele legaten) universeel erfgenaam geworden van de nalatenschap van mevrouw de wed. Van Wijngaarden, overleden te Venloo. Volgens een globale berekening zal deze erfenis 10 a ƒ11000 bedragen. Overeenkomstig nieuwe voorschriften kunnen de kommandanten van het leger aan verlofgangers, die hun eerste dienstjaar hebben volbracht, namens den Minister toestemming verleenen tot het aangaan van een huwelijk, indien het request op zegel is geschreven, terwijl in het schriftelijk bewijs der toestemming uit drukkelijk er aan moet herinnerd worden, dat de ver lofganger door zijn huwelijk in geen geval wordt ont heven van het volbrengen zijner militaire verplichtingen, zoodat hij ook niet zal kunnen worden vrijgesteld van de opkomst in werkelijken dienst, waartoe hij wordt opgeroepen. Naar het Vaderland verneemt is de toestand van den heer Mirandolle, lid der Tweede Kamer, steeds achteruitgaande. De geneesheeren geven zeer weinig hoop op herslel. De Voltaire had prins Bjudewijn van België als echtgenoot toegedacht aan ons prinsesjede Haag- scbe correspondent van de Etoile Beige echter komt met een anderen pretendent voor den dag, namelijk den lOjarigen zoon van den hertog van Edinburg, die weldra in ons land zou komen om daar te wor den opgevoed. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting is de Atjeh-diseussie op heden bepaald. Het algemeen debat over de Indische begrooting is afgeloopen. De Minister van Koloniën verdedigde uitvoerig zijn financiëele en koloniale politiek en zijn eenstemmig heid met de Regeering in zake de conversie van Atjeh en de Billiton-quaestie. Den verkoop van Staatsspoor wegen bestreed hij vooralsnog. De tariefsherziening zou den in-, uit- en doorvoer niet schaden. Op ver hoogd pensioen hebben in 1879 gepensioneerde Indische officieren geen recht. De sluiting der Atjehhaven is wettig. Na eenige discussie, waarin de heeren Tak en Mees aandrongen op een ernstig onderzoek van de aanvragen tot verkoop van spoorwegen aan particulieren, is de voortzetting op heden bepaald. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde gemeente. Zondagmorgen te 10 uur zal dr. J. Dyserinck van Vlissingen eene predikbeurt vervullen. Beroepen te 's-Heerenhoek de heer J. C. Prins, cand. te Nijkerk op de Veluwe. Het classicaal bestuur van Zieriksee heeft de ouderlingen van Tolen voor den tijd van zes weken geschorst, wegens hun weigering om ds. Crull bij te staan in het aannemen zijner leerlingen. Den geheelen kerkeraad is eene ernstige terechtwijzing gezonden, wege zijne houding in deze zaak, en erop gewezen, hoe het zijn roeping is om orde en wet te helpen handhaven en vrede en eendracht te bevorderen. Den 3den Juli e. k. hoopt de heer F. Haver - smidt, predikant bij de Herv. gemeente te Schiedam, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren de evangeliebediening aanvaardde. De heer J. Kleeuwens, van Middelburg, is be noemd tot onderwijzer te Bommel (Over-Flakkee). Den 45en April jl. hielden een tiental oud-kweeke- lingen der Bossche kweekschool eene bijeenkomst te Utrecht, om te beraadslagen, wanneer het zilveren jubileum van den directeur dr. Trosée, zou gevierd worden. Er werd besloten, dat door een bericht in de dagbladen alle oud-kweekelingen uitgenoodigd zouden worden tot eene vergadering te Utrecht op 27 Augustus a. s., ten einde het plan van de feestviering te bespreken en vast te stellen en eene feestcommissie te kiezen. Landbouw en Veeteelt. Wat de ooftteelt kan bijdragen tot de welvaart van een land toont België, 't Is nu 20 jaar geleden, dat van daar werd uitgevoerd eene hoeveelheid van 276,286 schepel versch ooft, waarsan de waarde be droeg 3,395,000 franken. Bijna die gansche quantiteit vond haar weg naar Engeland, In het afgeloopen jaar was de gedeclareerde waarde van het uitgevoerde ooft reeds gestegen tot 16,726,000 fr., terwijl de consumtie in het land zelf in gelijke mate was geklommen. Buitendien moet hier nog de waarde der vruchten sappen, geleien en andere preparaten van het geteelde ooft, voor uitvoer en consumtie bestemd, in rekening worden gebracht, om de totale opbrengst te vinden door dezen tak van nijverheid aan het land geschonken. Buitenlandsch Overzicht. Zooals wij nog onder de laatste berichten in ons vorig Dommer konden melden heeft het Belgische ministerie, na den uitslag der kamerverkiezingen van jl. Dinsdag een kabinetsraad gehouden en daarna zijne portefeuilles aan den Koning aangeboden. Een nieuw ministerie wordt reeds genoemd ën zonder twijfel zal de heer Malou daarvan wel de ziel zijn. De nederlaag der liberalen bij onze zuidelijke na buren is een ernstig feit, ernstig vooral door de redenea die er toe hebben geleid. Deze redenen toch zijn twee ledig. In de eerste plaats hebben de progressisten in de linkerzijde der Kamer eene verdeeldheid gebracht die menigmaal dreigde noodlottig te zijn voor de voorstellen van bet ministerie, doch in de tweede plaats, en dit was ernstiger hebben zij de regeering meermalen gedwongen verder te gaan dan bet ministerie zelf wel wilde. Intusschen beeft de regeering zelve zeker ook niet goed gehandeld met bare belastingplannen, die tot eene verhooging van veertig millioen leidden, door te zetten. Doch wat ook de oorzaken mogen zijn van de nederlaag der liberalen in België, zeker is het, dat het lang zal duren eer zij weder over eene meerderheid in de Kamer zullen kunnen beschikken. Alleen de overtuiging dat het clericalisme, trots zijne schoone beweringen over zijn goedkoopere wijze van staats huishouding, toch ook niet zal kunnen voldoen aan de wenschen van liet meerendeel der kiezers, omdat het eenvoudig de financiën op andere wijze zal besteden zonder de belastingen aanmerkelijk te verminderen, doet ons de hoop koesteren, dat misschien zijne over- heersching van niet al te langen duur zal blijken te zijn. De Independence Beige verneemt uit goede bron, dat het nieuwe Kabinet aldus zou zijn samengssteld: Malou buitenlandsche zaken, Prins Caraman Chimay binnenlandsche zaken, De Bruijn openbare werken, Jacobs financiën, Thor.issen onderwijs, Generaal Jacmart oorlog. Be.rnaert zou president der Kamer worden. Volgens het Journal de Bruxelles, heeft de Koning gistermiddag den heer Malou ten gehoore ontvangen.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1