Middelburg. Gisteren maakte de heer C. Steketee, predikant bij de Christ. Ger. gemeente te Veere, van den kansel bekend, dat hij bedankt heeft voor het op hem uitgebracht beroep bij dezelfde gemeente te Dinteloord. Aan school B alhier werd gedurende de maand Mei in de postspaarbank ingebrachtop formulieren van 1 cent 22, van 5 cent ƒ12, samen 34. Drie kinderen gingen in deze maand voor het eerst aan het sparen en vijf kregen voor het eerst een spaarboekje. Aan raej. M. C. E. C. Sterk te Bergen-op-Zoom is, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als onder wijzeres bij de Rijks-normaallessen aldaar. Te Kadzand is tegen 1 Juli aan den heer A. F. Wisse, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofd der school. Voor die betrekking hebben zich drie sollicitanten aangemeld. (M. Ct.) Het eindexamen aan het gymnasium met zes jarigen cursus te Middelburg zal dit jaar worden af genomen op 30 Juni, 1 en 2 Juli. Als gecommitteerden, te wier overstaan dit examen zal worden afgenomen, zijn voor Middelburg aange wezen dr. S. A, Naber en dr. C. Bellaer Spruyt, hoogleeraren aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam, en hoogleeraar dr. C. P. Burger, directeur der R. H. B. school te Leeuwarden. Jhr. mr. A. F. De Savornin Lobman heeft Viijdag het hoogleeraarsambt in de rechtsgeleerde faculteit van de «Vrije universiteit op gereformeerden grondslag" te Amsterdam aanvaard met een uitvoerige rede, ten betooge dat «Gods Woord hoogste wet" behoort te zijn, ook als grondslag van den Staat, gelijk voorheen het geval was. Den 3den en 4den Juni werd in Den Haag de 31e vergadering der Vereeniging van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland gehouden. De Vereeniging bestaat thans uit 905 leden, waarvan 37 onderwijzeressen. Zij telt verder 11 leden bij het openbaar onderwijs en 5 buitenlandsche leden. Aangenomen werd met eenige wijziging een voor stel van het hoofdbestuur om, naar aanleiding van het ongevraagd ontslag, dat in de laatste maanden aan eenige hoofdonderwijzers was gegeven, indien zulks weder gebeurde, dan een onderzoek intestellen naar de redenen, waarom zij waren ontslagen. Rechtszaken. Door de Arrondissements-rechtbank te Middel burg zijn Zaterdag o. a. veroordeeld A. W., 35 j., waschvrouw te Goes, wegens diefstal tot een maand cel. J. R., 18 j, arbeider te Wt# meldinge, wegens opzettelijke verbreking van afsluiting tot 8 d. cel. L. Van B 40 j., arbeider te Oude- lande, wegens het slaan van een beambte in functie tot 15 d cel en 8 boete, en A. A. B., huisvr. van J. II. E. S. B te Hansweerd, wegens onbevoegd uit oefenen der verloskunde als bedrijf tot ƒ15 boete. Landbouw en Veeteelt. In het Tijdschrift der Ned. Maatsch. ter be vordering van nijverheid wordt het volgende mede gedeeld De heer Serpin te Clichy (Seine) heeft eene meststof in den handel gebracht, die bewezen heeft te voldoen aan het doel waarmee zij gebruikt wordt, namelijk het dooden van insecten. Niet alleen is deze meststof zeer vruchtbaarmakend, maar zij doodt insecten, kleine diertjes en verschillende onkruiden, zonder dat de planten er onder lijden. Zij wordt als guano gezaaid en behoudt langen tijd haar werkkracht en verdelgings vermogen. Dit laatste wordt waarschijnlijk verkregen door eene daarin aanwezige minerale stof. Zij wordt gebruikt op gronden die half met stalmest zijn gemest, terwijl van 200 tot 400 Kg. per H. A. gevorderd wordt, naar gelang van den aard van grond en vrucht. De 100 K. G. kosten ongeveer ƒ14. De proef is licht te nemen. Eene andere meststof wordt gemaakt door den heer St. Andreu te Orthez (Basses-Pyrenées) die meende dat het niet aanging de run (de eikenschors die als looimiddel heeft dienstgedaan) weg te werpen in rivie ren of grachten, wijl niet altijd tuinman, landman of behoeftige boer zijn ran kwamen afhalen. Hij heeft een oven gebouwd en verbrandt de run daarin tot asch, welke dienst doet in de wasscherijen en vooral als meststof, wat niet behoeft te verwonderen, daar vol gens professor Nessier de looischors 1.50 aan potasch en 0.73 aan phosphorzuur bevat. De heer St. Andreu is bereid aan alle leerlooiers inlichtingen te geven, hoe dergelijke oven dient te worden ingericht. De landbouwer betaalt die asch met ƒ1.25 het mud, en zij wordt zeer gezocht voor weiden en vochtige gron den. In Brabant worden trouwens de klaver- en gras velden met hout- en turfasch gemest, waartoe asehhok- ken bij de boerderijen zijn gemetseld. Daar de run eigenlijk niet anders is dan eikenschors, zal deze asch zeer zeker voldoen. Er wordt voor de Landbouwtentoonstelling flink doorgewerkt op de terreinen achter 't Rijksmuseum te Amsterdam. De tenten voor de werktuigen zijn geplaatst; ze hebben de totale lengte van 500 M. De groote restauratie nadert haar voltooiing. Behalve de kantoren voor het Uitvoerend Comité is aan de andere zijde van den hoofdingang een ge bouw verrezen, met voor verscheidene doeleinden be stemde lokalen, waaronder ook een ruim vertrek voor de Pers. Met den aanleg der terreinen wordt ook voortgang gemaakt; zwarte aarde voor de grasperken is in ruime mate aangevoerd Sommige deelen van het terrein zullen er, naar de plans te oordeelen, recht landelijk en bedrijvig tegelijk uitzien. Naar het model van een boerderij, onlangs door den heer C. J. Van der Ouder- meulen gebouwd, zal er hier een verrijzen. Daar zal, om zoo te zeggen, een volledig antwoord gegeven wor den op het «Hoe doet de landman?" onzer jeugd; en het zal wezen, alsof men in het hartje van de Beemster was. Een working dairy zal er een blik doen slaan in de geheimenissen der zuivelbereiding. (D. v. N.) Scheepvaartberichten. Te Vlissingen liep Zaterdag met goed gevolg van de werf der koninklijke Maatschappij »De Schelde" te water de tweede der voor Engelsche rekening in aanbouw zijnde stoombooten, genaamd a Rosalind", welke bestemd is voor het goederenvervoer als gene ral trader, en gebouwd voor rekening van de firma Coppock Carter Co. te Cheshire (Engeland). De in dit schip te plaatsen machine en stoomketel, alsmede donkeyketel, zijn mede in de fabriek der Kon. Maatsch. «De Schelde" vervaardigd en zoo ver gereed, dat ze spoedig in het schip kunnen worden geplaatst. Buitenlandsch Overzicht. Het tractaat, door Frankrijk met Annam geslo ten, is geteekend. Daarbij zijn de provinciën Bin-Thuan en Thang-Hoa aan Annam teruggegeven en is een douanenstelsel ingevoerd. De militaire bezetting van alle punten van Annam en Tonkin moet aan Frank- rijk's goedkeuring worden onderworpen. Generaal Millot seinde den 2 dezer, dat bij met twee bataljons en vijf kanonneerbooten de stad Thuyen- Quam heeft genomen en dat een gedeelte der Zwart vlaggen onderwerping heeft aangeboden. Uit Egypte komen thans weder berichten, die het eerste gerucht bevestigen, dat Berber zich heeft over gegeven. Spionnen melden, dat de stad door de op standelingen is bezet. Een deel van het garnizoen liep tot den vijand over, terwijl het overige werd gedood. De Engelsche en Egyptische autoriteiten te Cairo slaan echter aan deze berichten geen geloof. Van admiraal Hewett zijn bevredigende tijdingen ontvangen. Hij meldt dd. 18 Mei uit Adowa, dat de zending goed is opgenomen, maar de aankomst door ongesteldheid des Konings is vertraagd. Den 20 zou zij plaatshebben. De admiraal vertrouwde dat de onder handelingen een goed resultaat zouden opleveren en er toe zouden kunnen leiden, dat Kassala ontzet werd. De Bosphore Egyptien spreekt deze berichten tegen en voegt er bij, dat de koning van Abyssinië volstrekt weigert troepen te zenden tot hulp van de garnizoenen in Soedan of het doortrekken van Engelsche troepen toe te staan. Hoewel het zich aanvankelijk niet liet aanzien, dat het geschil tussclien Servië en Bulgarije spoedig zou zijn bijgelegd, aangezien het eerste rijk aan het laatst genoemde voldoening had gevraagd en daarop binnen drie dagen antwoord had verlangd, zoo schijnt, voor namelijk door Russische tusschenkomst, de zaak toch in der minne te zullen worden geschikt- Uit Noorwegen wordt gemeld, dat het geheele kabinet zijne portefeuilles ter beschikking van den koning heeft gesteld. Als een bewijs van het verderfelijke der staatkun dige oneenigheid, die er in Denemarken bestaat tusschen het Folkething aan de eene zijde en het ministerie Estrup en het Landsthing aan den anderen kant, kunnen de volgende cijfers dienen In het afgeloopen zittingjaar werden door de regee ring 61 wetsontwerpen ingediend, en wel 54 in het Folkething en 8 in het Landsthing. Het Folkething behandelde 11 wetsontwerpen, en verzond die naar de andere Kamer de 43 overige werden gesteld in handen der commissie van rapporteurs, die ze eenvoudig ter zijde heeft gelegd. Het Landsthing nam de wetsont werpen aan, die de regeering daar het eerst indiende. Doch wanneer het een ontwerp van het Folkething ontving, was dit gewoonlijk zoo gewijzigd, dat het voor het conservatieve Landsthing niet meer aanne melijk was. Het resultaat was, dat van de 64 ontwer pen slechts 9 tot wet werden verheven en door den koning werden goedgekeurd. Te Chicago heeft de vergadering der republikein- sche conventie plaats gehad ter benoeming van een candidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten van Noord-Ainerika. Na drie vrije stemmingen, waarbij men tot geene keuze geraakte, verkreeg de heer Blaine eindelijk bij de vierde stemming 544 en de tegenwoordige president Arthur 207 stemmen, zoodat de eerste tot candidaat is geproclameerd. Gemengde Berichten. Kapelle. Schijnt het leeren lezen van een blinde vooral in plattelandsgemeenten voor velen iets vreemds, ja zelfs iets onmogelijks, in deze gemeente heeft men daarvan een voorbeeld. Sedert eenigen tijd nl. ziet men hier een blinden jongeling van omstreeks 13 jaren oud, begeleid door zijn broeder, 2 a 3 malen per week de woning van den hoofdonderwijzer A. Visser binnentreden, teneinde alsdan een uur les te ontvangen. In December jl. daarmede begonnen, is deze blinde thans zoover gevorderd, dat hij het blindenschrift, uit een expresselijk daartoe aangeschaft boek, schier zonder stoornis leest. De vaardigheid waarmede hij de toppen zijner vingers over het tastbaar schrift doet glijden, gepaard met eene bijzondere attentie, waardoor hij de kleinste drukfouten opmerkt, doet eiken aanschouwer verbaasd staan. Was deze vreemde leerwijze voor den onderwijzer in den aanvang om tegen op te zien, de vordering welke zijn leerling in zulk een korten tijd in het lezen gemaakt heeft, was den heer "Visser eene groote voldoening en zij pleit zeker niet weinig voor zijne bekwaamheid en zijnen ijver. Heinkenszand. Nadat sedert geruimen tijd de ma zelen onder de kinderen in deze gemeente als geweken werden beschouwd, heeft zich, naar wij vernemen, op nieuw éen geval daarvan voorgedaan. Middelburg. Hedenmorgen werd een aanvang ge maakt met het afbreken van het bovenste gedeelte der stelling, die reeds lang den hersteld wordenden schoonen stadhuistoren omgaf en dien vrijwel aan het gezicht onttrok. De aanvankelijke wegneming bewijst zeker, dat het bovenste gedeelte de keurige restauratie heeft ondergaan. Een blik, door de openingen dezer stelling geslagen, toont duidelijk aan, dat de toren na geheele verwijdering van de stelling een schoon gezicht zal opleveren. De voortvluchtige postdirecteur uit IJzendijke W. II. Pieters is niet aan boord van het Eng. stoom schip Queen" bij aankomst te New-York gevonden het is dus meer dan waarschijnlijk, dat hij zich naar een der Zuid-Amerikaansche republieken heeft in gescheept. jR. Nbl. Met betrekking tot het te 's-Gravenhage gear resteerde meisje, waarvan in een ingezonden stuk in het Dagblad sprake was, en dat in ons vorig nommer werd medegedeeld, wordt aan de Middelb. Ct. bericht dat zij eene oude bekende van de justitie is, en reeds een paar vonnissen wegens diefstal tot haar last had. Het hof te's-Gravenhage veroordeelde haar tot twee jaren en de rechtbank aldaar tot 3 maanden gevan genisstraf. Een vrouw te Dordrecht wond zich in een twist met eenige buren zoo op .en maakte zich zoo kwaad, dat zij in eene beroerte stikte. Een paardenslachter te Maasniel, die veelal dronken en dan een gevaarlijk wezen was, is door een schot in de hersenen vermoord. Het onderzoek der justitie heeft omtrent den bedrijver van dit gruwelstuk niets aan het licht gebracht. Men denkt echter aan een wraakneming. Te Rotterdam zijn aangehouden twee personen, die, wegens vechten uit een tapperij verwijderd wor dende, den politie-agent onverhoeds aangrepen en in een sloot wierpen, waarna zij vluchtten. De agent redde zich met moeite. De daders zijn naar de cel gebracht. Om het onvermengde van melk op de proef te stellen steekt men een goed gepolijste naald in de ver dachte melk en trekt ze in loodrechte houding er da delijk weer uit. Is de melk niet aangelengd, dan blijft er aan de naald wat melk hangen; is er water bij gedaan, ook slechts een kleine hoeveelheid, dan blijft er aan de punt geen dropje hangen. Uit een koffer van H. K. H. de Prinses van Saksen- Meiningen zijn Vrijdag bij het vervoer met den trein eenige diamanten en paarlen kostbaarheden ontvreemd. In de turfgraverij te Appelscha dronk een arbeider in verhitten toestand te veel koud water. Na eenige uren was hij dood. In het Panopticum te Amsterdam is men druk in de weer met de o. i. weinig passende samen stelling van eene historische groep, voorstellende den moord van Willem den Zwijger door Balthazar Gerardts. Op 10 Juli e. k., den 300sten gedenkdag van dit feit, zal de tentoonstelling daarvan plechtig worden ge opend. Ten nadeele van eene dame in Den Haag is uit een koffer, per Holl. spoor verzonden, een bedrag van p. m. ƒ200 aan bankpapier ontvreemd. Een praamschip uit Hoogeveen, geladen met steen, is tengevolge van lekkage nabij Papendrecht gezonken. Toen de schipper en zijn knecht bespeurden, dat het vaartuig in zinkenden toestand verkeerde, hadden zij nog maar even den tijd hun leven te redden. Tot overmaat van ramp moet eene som van pl. m. 300, die de schipper bij de vlucht van zijn schip in allerijl in veiligheid wilde brengen, aan hem ontvallen en in de diepte verdwenen zijn. Het vaartuig was niet ver- waarborgd. De firma Yerzyl Co. te Venloo, groothande laars in gebruikte postzegels, verkochten dezer dagen een gebruikten postzegel uit New-Brunswick van O'Con- nefl voor de som van 500 francs. Een dergelijke zegel is onlangs te Brussel verkocht voor 1000 fr. Hooge prijzen voor dat collectien-artikel zijn trou wens niet zeldzaam. Zoo heeft mëj C. II. Mingelen te 's Hage, groothandelaarster in postzegels, Zaterdag voor ƒ180 een gebruikt zegel van Canada (12 pence, le uitgave zwart, tandeloos) verkocht. In eene sloot onder de gemeente Zieriksee is het lijk gevonden van een ruim vijftigjarig polderwerker. De man uit Halsteren, die bij het afgraven der vestingwerken te Bergen op Zoom ernstig gewond werd, zoodat het er aanvankelijk slecht met hem uitzag, is weder geheel hersteld. Vrijdag had onder de gemeenten Beek en Donk met de tram van Helmond een droevig ongeluk plaats. Een jongen van 13 jaar lag aan den kant der Zuid- Willemsvaart, waar de tram passeert, rustig te slapen. Het schijnt echter dat de machinist door het hooge gras hem niet gezien heeft, althans de machine reed voorbij zonder hem te raken. Door het gedreun schijnt hij wakker te zijn geworden, een van de loopplanken greep hem, met het gevolg, dat hij door den laatsten wagen overreden werd. -Een hevig onweder, gepaard met een hagelbui, woedde Zaterdagmiddag boven Eindhoven en omstreken. Er vielen steenen ter grootte van duiveneieren. Tal van glazen dakpannen op huizen en fabrieken weiden ver brijzeld; de jonge vruchten moeten zwaar geleden hebben. Te Boskoop verdronk Zaterdag het 2% jarig kind van De F. Dit is reeds de derde maal, dat dezelfde ouders op die wijze een kind verliezen. In de vorige week is te Bellingwolde tegen 22 jeugdige sluikers proces-verbaal opgemaakt, die 25 liter voorloop van jenever ongedekt vervoerden. Vele kinderen en nog wel kinderen van vier en vijf jaren loopen dagelijks 5 a 6 malen den weg van de Leete heen en terug naar de Duitsche grens, beladen met hetgeen de wet toestaat, éen liter kandij; en, als men nu weet dat dit artikel aan de winkeliers ver kocht wordt voor 50 cent het kilo en zij de kandij weêr omzetten tegen 95 cent, is 't wel te begrijpen, dat op die wijze veel verdiend wordt, doch helaas ten koste van 't onderwijs der kinderen. Ook de spiritus, die in deze streken verkocht wordt, is voor 3/4 gesmokkelde waar. De voorloop wordt gesmokkeld in blazen en is herkenbaar aan het erop drijvend vet der blazen, dat ook bij zorgvuldige behan deling niet te vermijden is. Honderden liters worden als contra-bande bekeurd, maar duizenden ingevoerd en door kooplui en door particulieren voor 20 30 cent de liter gekocht. Re «gedachtenlezer" Irving Bishop heeft Dins dag in het Westminster Palace Hotel te Londen een séance gegeven, die door een klein maar uitgezocht gezelschap werd bijgewoond. Hij vond een naald, die in een gordijn was gestoken, doch wist de nummers van banknoten, die in een couvert gestoken waren, niet te zeggen. Later liet Bishop zich een zwarte zak over het hoofd doen en ging hiermede, terwijl de domheer Harford hem aan een touw leidde, op straat, tot niet gering genoegen van het publiek, dat hen in groote menigte volgde. Bishop moest op deze wijze het voorwerp aanduiden, waaraan de prelaat gedacht had, hetgeen een standbeeld in het voorhof van de Westmin ster abdij was. Bishop voerde den domheer naar de juiste plaats, trok zich de zak van het hoofd en wees toen op het beeld. Het behoeft niet gezegd, dat deze daad door de menigte met grooten bijval werd begroet, en dat door een niet gering aantal twijfelaars beden kelijk het hoofd werd geschud. Eenige knapen te Barmen speelden «dief ophan gen." De 13jarige zoon van een koopman werd het eerst opgehangen. Het blijspel verkeerde echter in een drama, toen de andere jongens te laat bemerkten, dat de opgehangene, wien men gratie wilde verleenen, reeds dood was. Het spoorwegongeluk bij Salisbury wordt toege schreven aan het breken eener as van de tweede loco motief. Hoe daardoor de rijtuigen uit het spoor geraak ten, is intusschen nog raadselachtig. De trein liad geene groote vaart, doch liep over de brug met de op dit punt gebruikelijke behoedzaamheid, Te Barcelona is Donderdag een helsche machine, dynamiet bevattende, onploft. Een voorbijganger is ern - stig gekwetst. Verscheidene gebouwen zijn beschadigd. De misdadigers zijn nog onbekend, Door twee Iersche couranten werd Vrijdag ver zekerd dat de Londensche politie, bij haar zoeken naar de bedrijvers der dynamiet-aanslagen, eenige ont dekkingen heeft gedaan, welke niet op deze aanslagen, doch op groote misdaden in Ierland betrekking heb ben. Zij moet er namelijk achter zijn gekomen, dat personen, die bij den moord in het Phoenix-park be trokken waren, en die zij meende dat naar Amerika of Frankrijk waren ontvlucht, nog steeds in Londen zelf zich schuil houden. Pasteur heeft aanbiedingen ontvangen van ver scheidene personen, zelfs van vrouwen, die zich te zijner beschikking willen stellen als sujetten voor zijne proefneming met betrekking tot de inenting van het dollehondsgif. Hij heeft echter al die aanbiedin gen afgewezen en geantwoord, dat hij niet op men- schen wil experimenteeren alvorens hij zijne proef nemingen op dieren met den verwachten uitslag zal hebben zien bekroond. De voorstanders der lijkenverbranding hebben in Zuid-Amerika veld gewonnen. Generaal Aat. Guzman Blanco heeft, namelijk, op 14 April 11. een regeeringsdecreet uitgevaardigd, waarbij de crematie bevolen wordt van alle lijken van personen, aan kwaadaardige koortsen bezweken. De President van Venezuela ziet in het verbranden der lijken het beste middel tot wering der gele koorts. De minister van buitenlandsche zaken is belast met den aankoop in Europa van de benoodigde toestellen, zoomede van de urnen, waarin de stoffelijke overblijfselen zullen worden opgenomen, die aan de betrokken familiën moeten worden teruggegeven. Meer dan tweehonderd jaar geleden, toen Lode- wijk XIV nog op den Franschen troon zat, bestond er vijandschap en strijd tusschen een mannelijk gedeelte der bevolking, die tailleurs heetten en eene vereeniging van vrouwen, de couturières, die het recht beweerden te hebben, dameskleederen te maken. En juist omdat zij 't recht eischten de modes harer sekse aantegeven, begon de strijd hierover. De «groote monarch" vaardigde echter in 1675 een edict uit, waarbij het voortaan der vrouw ge oorloofd zou zijn, hare kleeding door leden van hare eigene sekse te doen vervaardigen. De coutuiières waren .evenwel nog geene kleedermaaksters, daar zij tot 1781 geen vergunning hadden den romp der kleederen te makentoen eerst kregen zij uitsluitend ver'of alle soorten van vrouwen, meisjes- en kinder- kleederen aan te nemen, te knippen, te naaien, te garneeren en te verkoopen. Zelfs toen nog gelukte het den wraakzuchtigen kleedermakers, art. 4 in de statuten van het kleeder- makersgilde te doen opnemen, waarbij den vrouwen belet werd laken in groote hoeveelheden er op na te houden of te verkoopen. Omstreeks denzelfden tijd schijnen de Franschen begonnen te zijn hunne nieuwe modes aan de dames in andere landen te toonen door groote poppen naar het buitenland te zenden, die naar de laatste Parijsche mode gekleed waren. «Op deze wijze alleen", zegt Larousse, «slaagde Frankrijk er in zijne wetten betreffende het dames toilet door andere natiën te doen volgen". Een Franschman heeft een middel uitgevonden om gekleurde afdrukken van planten en bloemen te maken. Hij gaat daarbij op de volgende wijze te werk De planten worden tusschen vloeipapier gelegd en dan door middel van een heet strijkijzer geperst en gedroogd. De oppervlakte, waarvan een afdruk zal worden geno men, wordt dan met een in water opgeloste aniline- kleurstof bestreken. Het papier, dat den afdruk moet opnemen, wordt nu met water bevochtigd, met vloei papier afgedroogd, en vervolgens op een stuk bladtin gelegd. Daarna legt men de plant met de gekleurde oppervlakte op het papier, bedekt haar met een ander stuk papier en gaat er dan met een koud strijkijzer overheen. Dikwijls kunnen er op deze wijze van een plant eenige afdrukken worden genomen, vooral wanneer men als kleurstof methylviolet gebruikt. Om het af geven der kleurstof te verhinderen, bestrijkt men haar met salpeter of keukenzout. Daar er een menigte analinekleurstoffen bestaan, kan men met een weinig oefening de natuurlijke kleuren der planten en bloemen zeer goed teruggeven. Het is bekend dat gemalen koffie spoedig haar geur verliest, terwijl de gebrande koflieboonen in goed

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2