1884. N°. 68. Dinsdag 10 Juni. 71ste jaargang. De KIEZERSLIJSTEN tol uitoefening van den kleinhandel GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. van al de ONDERKIESDISTRICTEN zijn ingekomen en ter secretarie gedeponeerd, alwaar zij dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, van 'e morgens 9 tot 's namiddags 2 uren, door iedereen kunnen worden geraadpleegd. Goes, den 7 Juni 1884. De Voorzitter van het hoofdkiesdistrict Goes, J. G. DE WITT HAMER. Door LAMBBRTUS VAN HOVE is een verzoek ingediend om TKRGUNNING in STERK EDRANfïf ln het perceel wijk B no. 17 aan de Pottenkade alhier ec wel in de benedenvoor- en achterzaal, benevens op de stoep. Bezwaren tegen de inwilliging kunnen worden in gediend voor a. s. Zaterdag den 14 Juni des middags te 12 uren. Goes, den 7 Juni 1884; Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 9 Juni 1884. Omtrent den ziektetoestand van den Kroonprins valt, zooals de aard zijner ziekte dit meebrengt, nog weinig verandering te melden. Natuurlijk moet de ziekte haar verloop hebben, en nog een lOtal dagen van onzekerheid ligt in het verschiet, waarin kleine veranderingen van temperatuur en andere ziektever schijnselen zich wellicht zullen voordoen, zonder dat daaruit eenig positief gevolg is te trekken. Zaterdag verspreidden we per bulletin de door ons ontvangen telegrammen over 's Prinsen toestand, lui dende »Z. K. H. bracht den nacht wakende doorheden morgen bestond er eenige koortsverheffing, overigens is de toestand dezelfde." »De koorts hield heden bij den Kroonprins aan. Het ziekte-proces in de ingewanden vertoonde overigens geene abnormale verschijnselen." Zondag ontvingen we nog de volgende telegrammen, welke aldus luidden: «De temperatuur van den Prins, reeds gistermor gen hooger, steeg in den loop van den dag aanmer kelijk. Na eene korte daling tegen den nacht, namen de geneesheeren hedenmorgen weder eene belangrijke verheffing waar tengevolge eener lobulaire pneumonie, die als complicatie ziekteproces zich begint te ont wikkelen. De ingewands-verschijnselen zijn voor het oogenblik op den achtergrond getreden." »De toestand van den Prins bleef in den loop van den dag dezelfde. De geneesheeren achten den toestand niet dadelijk levensgevaarlijk, maar zien dien wel ernstig in." Z. M. de Koning wordt geregeld per telegraaf op de hoogte van den toestand gehoudende berichten worden meermalen daags aan graaf Dumonceau, 's Konings adjudant, gezonden. H. K. H. Prinses Hendrik toont groote belangstel ling in den vorstelijken lijder en ontvangt dagelijks niet alleen afschrift van het bulletin der geneesheeren, maar meermalen bericht omtrent het bevinden van den Prins. Ook worden op daartoe gedaan verzoek dagelijks tegrammen verzonden aan de Prinsessen Catherina en Sophia van Wurtemberg; den Vorst en de Vorstin Von WiedH. K. H. de Groothertogin Sophia van Saksen- Weimar en Prins Albert van Pruisen. Het bulletin luidde heden De toestand van den Prins van Oranje blijft zorg baren. De lobulaire pneumonie breidt zich niet uit, doch de darmverschijnselen zijn weder meer op den voorgrond getreden en boezemen door de aanwezige darmbloeding zorg in. Omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning zijn, volgens het Dagblad, uit Carlsbad zeer bevredigende berichten ontvangen. De ongunstige nier verschijnselen, welke zich vóór het vertrek van Z. M. naar de genoemde badplaats hadden voorgedaan, zijn reeds geweken. De badgeneesheer, dr. Londen, koestert de hoop, dat de ongesteldheid geheel zal zijn te over winnen. In de Standaard, no. 3748, van Vrijdag den 6 dezer, wordt in het hoofdartikel wraak uitgeroepen over het besluit van de Synodale Commissie der Nederi. Herv. kerk, waarbij de kerkeraden worden uitgenoodigd om den dood van Prins Willem van Oranje op den 10 Juli 1584, na verloop van 3 eeuwen, eerlang te her denken. Verfoeid wordt in dat artikel de aanmaning om de gedachtenis van menschen in onze kerken te gaan ver heerlijken, waarbij beweerd wordt, dat «onze vaderen nooit een mensch herdachten, dood noch levend." »Om een man", wordt er gezegd, »hoe uitnemend ook, die reeds 300 jaar de eeuwigheid is ingegaan, in de kerk Gods als thema van prediking of gedachtenisse te nemen, dat vloekt tegen heel het beginsel, waar onze vaderen uit leefden; dat is verloochening van die zelfde heerlijke belijdenis, waarvoor Prins Willem als martelaar viel. Zulk eene creatuur-verheerlijking voegt niet aan hen, die Gode alleen eere willen getfen, en hoort alleen bij die Synodale geesten te huis, die uit antipapisme Roomsch worden in hun hart: Ja, dat is de eenig passende geestelijke signatuur voor eene Gereformeerde kerk, die een kerkelijken gedenkdag invoert voor een doode." Hoe rijmt dit nu, als men weet, b. v. dat bij het overlijden van Prins Willem IV, op den 22 Oct. 1751, alsmede bij gelegenheid van zijne plechtige begrafenis op den 4 Febr. 1752, ook bij het afsterven van diens weduwe, Prinses Anna van Groot-Brittannië, Gouver nante der Vereenigde Nederlanden op den 12 Januari 1759 en hare statelijke begrafenis op den 23 Febr. daaraanvolgende, destijds in al de Gereformeerde kerken onzes Vaderlands rouw- en gedachtenis-predicatiën ge houden zijn, blijkens de uitvoerige vermelding hiervan, met opgaaf zelfs van de toen alom verhandelde teksten, in het bekende tijdschrift de Boekzaal, van de jaren 1751, 1752 en 1759? En niet slechts van vorstelijke personen, maar tevens van ambaehtsheeren en vrouwen, van predikanten en dergelijke personen verzuimden onze vaderen nooit, bij hun dood, de nagedachtenis kerkelijk te verheei lijken. Indien nu zulk eene kerkelijke creatuur-vereering, of liever gezegd, eene verheerlijking van de gave Gods in het schepsel, zoo verfoeielijk te achten is, dan mag niet gezegd worden, dat onze Gereformeerde vaderen van dien smet zijn vrij te spreken. De heer W. A. Remijn te 's-Heer Arendskerke is benoemd tot dijkgraaf-plaatsvervanger van den Nieuwen West-Kraaiertpolder (gemeente Borsele). Te Waarde moet den 20en Juni a. s. eene ver kiezing plaatshebben voor een lid van den gemeente raad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer L. Kik. Z. M. heeft mr. W. C. M. De Jonge Van Ellemeet, te Oost Kapelle, met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandsehen adel verheven. Vrijdag is te Utrecht tot arts bevorderd de heer G. T. W. Geill, cand. arts. Bij resolutie van den Minister van Financiën is benoemd tot commies ter directie der registratie en domeinen te Middelburg de heer A. J. W. Van Nooten, thans surnumerair. Aan den heer Edward Var. Hoboken v. Oude- lande te Rotterdam is op de hondententoonstelling te Amsterdam in de afd. «Staande Honden", Pointer, groot soort, de 3de prijs, en voor een poedel de le prijs toegekend. In de Donderdagavond gehouden zitting van den geneesk. raad voor Zeeland bracht de voorzitter, prof. Dozy, hulde aan de nagedachtenis van het na het vorig samenzijn der vergadering overleden correspon- deerend lid van den raad, dr. C. Steketee te Ter Neuzen. Blijkens de mededeelingen van de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht over het tijdvak 15 November 18831884 zijn in 1883 in Zeeland overleden of doodgeboren 4049 of 21.22 pet. tegen 3974 of 20.99 pet. in het vorige jaar. Als levenloos werden aangegeven 359 tegen 342 in het vorige jaar. Beneden het jaar stierven 1252 tegen 1262 in het vorige jaar. De sterfte bedroeg meer dan 30 pet. in de ge meenten Biervliet, Klinge, Domburg, Elkersee, Melis- kerke, Nieuwvliet, Overslag, Retranchement, Sas van Gendvan 25 tot 30 pet. in Arnemuiden, Baarland, Bruinisse, Kolijnsplaat, Ellewoudsdijk, Hoek, Hulst, Nisse,.Oudelande, Oud-Vosmeer, Ter-Neuzen, Vlissingen, Vrouwepolder. In Middelburg stierven 21.42 pet., Goes 21 45 pet., Vlissingen 25.62 pet. en Zieriksee 24.69 pet. Aan mazelen stierven o. a. te 's-Heer Arendskerke 2 personen, aan typhus te Baarland 1. In een door dr. Convée uitgebracht rapport om trent een door hem ingesteld onderzoak naar het drinkwater wordt o. a. medegedeeld, dat een bewo ner, op grond van gemoedsbezwaren, zijn drinkwater niet wilde laten onderzoeken en ook een paar zijner buren overhaalde zijn voorbeeld te volgen. De heer F. Nagtglas geeft in Eigen Haard een lozenswaardige beschrijving van de wording en ontwik keling van de Kon. Maatschappij De Schelde" te Vlis singen, met afbeeldingen van het schip «Batavia" (van de Rotterdamsche «Lloyds") op de helling van de werf en van het nieuwe machinegebouw dier inrichting voor scheepsbouw. Volgens de M. Ct. zal de aftredende Commissaris des Konings allen, die mochten verlangen hem nog te spreken, voor het laatst daartoe gelegenheid geven aanstaanden Donderdag te half elf uren. Aan dr. P. D. Buijze te Ter Neuzen is tegen 1 Juli a. s. eervol ontslag verleend als gemeente-genees kundige. Het bij tie Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp tot het sluiten eener geldleening, ten laste van den Staat tot een bedrag van 60 millioen gulden, berust op de overweging, dat het wenschelijk is, middelen aan te wijzen waaruit zal kunnen worden voorzien in de dekking der nadeelige saldo's waarmede de algemeene reke ningen van Staatsontvangsten en uitgaven o'ver de diensten 1882, 1883 en 1884 zullen sluiten. Met het oog op de eigenaardige en zeer groote be zwaren, verbonden aan de uitgifte van vlottende schuld tot dekking der begrootingskosten, is de minister van financiën van oordeel, dat een voorzichtig financiëel beheer medebrengt om, zelfs onder de meest gunstige omstandigheden, niet meer dan ongeveer 35 a 40 mil lioen gulden aan vlottende schuld uit te geven, en daar het zich laat aanzien, dat dit cijfer binnenkort zal bereikt worden, acht hij zich verplicht aan de wetgevende macht een voorstel te doen tot aanwijziging der defi nitieve middelen, waaruit de bovengenoemde begrootings- tekorten zulllen kunnen bestreden worden. Als zoodanig komt voor het tegenwoordige alleen in aanmerking de opbrengst van eene te sluiten geld leening. De voorgestelde leening zal strekken tot bestrijding van: a. hetbegrootingstekortover 1882,ad ƒ13,600000; b. een gedeelte van het tekort over 1883, ad ƒ19,773,000, het resteerende van dat tekort op de gewone ontvangsten ƒ7.227,000; c. een gedeelte van het tekort over 1884, ad. ƒ19,400,000, te zamen ƒ60,000,000. De Transvaalsche deputatie is dan toch naar Berlijn gegaan, althans zij is er Zaterdag aangekomen. Zij werd daar aan het station ontvangen door den geheim-legatie raad den heer Kusserou en in hofrijtui- gen naar het hotel Kaiser hof" gebracht. Reuter seint, dat Keizer Wilhelm de deputatie gis teren aan zijn tafel heeft genoodigd, na haar eerst in plechtige andientie te hebben ontvangen. Gedurende haar verblijf te Berlijn zullen hofrijtuigen en hof bedienden ter harer beschikking zijn. In de Transvaalsche Volksstem wordt een vrij scherpe afkeuring uitgesproken over de houding, zoo wel door den heer Du Toit als door dr. Kuyper in zijn »PIancius"-rede aangenomen. De hoop, door den heer Du Toit geuit, dat eenmaal de Zuid-Afrikaansche vlag zou waaien van de Tafelbaai tot de Zambesi, hetzij men daartoe met inkt of met bloed moest geraken, en dat in het laatste geval de mannen niet ontbreken zouden, acht het blad slechts geschikt om op aanstootelijke wijze kwaad te stoken, dewijl een gedeelte van de blanke bevolking van Zuid-Afrika daardoor geprikkeld worden zal, en in hoege mate •onbetamelijk in den mond van den man, die kort te voren met de Britscbe Regeering als lid der deputatie een vriendschappelijke onderhandeling gehouden heeft. Nog meer kwaad dan in deze «ergerlijke dwaasheid" ziet de Volksslem in de rede van dr. Kuyper, waarin hij «zijn eigen volk verguisde om de Transvalers te verheffen, den wenseh uitte, dat de Brit in de Trans vaal het onderspit mocht delven", en bij de overhan diging eener vlag aan generaal Smit zeide: «Geefmij de hand, generaal, en met dien handdruk de belofte, dat deze vlag nooit zal komen in handen van den Brit". De Transvaal leeft met Engeland in vrede, zegt het blad. Het volk is opgestaan om zijn rechten te herwinnen en is daarin geslaagd. Het kan er niets mede winnen, met de overige blanke bevolking van Zuid-Afrika in vijandschap te leven, en «praatjes", als door de heeren Du Toit en Kuyper zijn geuit, kunnen slechts strekken om de vijandschap aan te wakkeren. Door Z. K. H. den Prins van Oranje is dezer dagen een gift van 100 geschonken voor het Neder- landsche hospitaal te Smyrna. De gemeenteraad van Steenbergen heeft besloten de concessie-aanvrage voor eene stoomtram Brouwers havenSteenbergenGastelRozendaal door rente garantie tot een nader te bepalen bedrag te steunen. De Berlijnsche correspondenten, die beweren, dat graaf Herbert Bismarck nog niet zou benoemd zijn tot gezant te 's Hage en zijn komst alhier in elk geval nog geruimen tijd zou uitblijven, zijn slecht ingelicht. Wij kunnen mededeelen, dat graaf Bismarck reeds deze maand als Duitsch gezant in onze residentie aankomt. (Vad.) Aan het Dagblad wordt uit Brussel gemeld, dat al de Vrijmetselaarsloges van België onderling zijn overeengekomengedelegeerden naar Nederland te zenden ter gelegenheid van den 300en verjaardag van den dood des Zwijgers, en dat zij bovendien hare deelneming aan de herdenking van dit eeuwgetijde zullen vereeuwigen door een bronzen of marmeren gedenkpenning of wel door eene allegorische figuur, die zij naar Delft zullen zenden. Naar een Berlijnsch correspondent der Kvlnische Zeitung verneemt, zou in Pruisen het aannemen van agenturen der te Rotterdam gevestigde Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij verboden en de vergunning harer bestaande agenturen ingetrokken zijn. De N. Rott Ct. kan nog mededeelen dat die maat regel, reeds in Januari 11. genomen, alleen trelt de passage-, en geenszins de vrachtagentschappen dier Maatschappij in Pruisen, en dat die maatregel zijne aanleiding vond in het zeer laakbare feit, dat in het vorige jaar door de firma Prins Zwanenburg in Pruisen drukwerken werden verspreid, waarbij aan militieplichtigen de raad werd gegeven over Nederland te emigreeren. Ofschoon genoemde firrifa, behalve voor de Nederi. Amerik. Stoomv. Maatsch., ook voor verschillende Engelsche lijnen werkzaam is, heeft de Pruisische Regeering, die, zooals bekend is, de emigra tie niet aanmoedigt, identiteit willen zien tusschen de firma Prins Zwanenburg en de Nederi. Amerik. Stb .-Maatschappij De Directie dier Maatschappij heeft ernstige ver- toogen tot de Pruisische Regeering gericht, teneinde haar van die onjuiste opvatting terngtebrengen. Naar uit Brussel aan de Voss. Zeit. wordt ge meld, hebben de tusschen de Belgische Regeering en den Grand Central Beige gevoerde onderhandelingen tot het besluit geleid, voor de Staatsspoorwegen en voor de G. C. B. eenvormige tarieven aan te nemen. Men is bezig het gemeenschappelijk tarief uit te werken. Door prof. C. Kuhn en dr. Ruisch is, krachtens opdracht der Ned. Maatschappij t/b. der Geneeskunde, de behoefte aan geneeskundigen hier te lande onder zocht. Hun conclusie luidt nudat in Nederland een voldoend aantal geneeskundigen met geheele of be perkte bevoegdheid aanwezig is, maar dat deze zich hebben opgehoopt in de steden en rijke gemeenten ten plattenlande, terwijl in armere streken somwijlen behoefte wordt gevoeld. In Januari 1883 waren in Nederland gevestigd: 1279 artsen en geneeskundigen met algemeene en 543 met beperkte bevoegdheid, benevens 738 vroedvrouwen. Daarbij hebben nog bui- tenlandsche geneesheeren het recht, in grensgemeenten te practiseeren, en werd in de verschillende garnizoens plaatsen door 42 officieren v. gez. de burgerpraktijk uitgeoefend. Aan de vier universiteiten zijn 1000 med. studenten ingeschreven. Ook in vergelijking met andere landen is het getal artsen in Nederland voldoende. De commissie is van meening, dat er iets gedaan moet worden, om de vestiging van geneeskundigen op weinig voordeel afwerpende standplaatsen te verzekeren. Zij wil daartoe echter niet het peil der examens ver lagen of een tweeden, minder bekwamen stand van geneeskundieen scheppen voor het armere gedeelte van het platteland, maar de hulp van den Staat inroepen en een gedeelte van het inkomen, dat de geneesheer toekomt, door ds commissie op minstens 3000 ge raamd, van den Staat eischen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heer J. Post, pred. bij de Ned. Herv. ge meente alhier, nam gisteravond afscheid van zijne gemeente met eene rede naar aanleiding van 1 Thess. 5 vers 28. Bij het einde der godsdienstoefening zong de talrijke schare den vertrekkenden leeraar den zegen- wensch van Psalm 134 vers 3 toe. Kats. Zondagmorgen werd aan de gemeente bekend gemaakt, dat de heer P. F. Van der Nieuwenhuizen, candidaat te Dordrecht, voor het op hem uitgebrachte beroep naar hier bedankt heeft. Kolijnsplaat. De heer J. G. Steenbeek, pred. te Ketel, heeft voor het beroep, door deze gemeente op hem uitgebracht, bedankt. Bedankt voor het beroep naar de Christ. Ger. gemeente te Kolijnsplaat door ds. J. W. Van der Kouwen te Hazerswoude. Beroepen bij de Chr. Ger. gemeente te Nieuw- dorp dhr. R. Mulder te Haarlem. Op het zestal van predikanten bij de Doopsgez. gemeente te Rotterdam komt voor dr. Joh. Dyserinck te Vlissingen. Aan ds, A G. De Waal, sedert bijna 39 jaar predikant bij de Chr. Ger. kerk, thans te Zalk, die zijne kerkelijke loopbaan den 9 Nov. 1845 intrad bij de toen gecombineerde gemeenten van Ter-Neuzen, Zaamslag en Aksel, is op zijn verzoek emeritaat ver leend, den 1 Juli e. k. ingaande. De vermaarde Engelsche prediker Cli. H Spurgeon hoopt den 17den dezer maand zijn 50sten verjaardag te vieren.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1