Donderdag 5 Juni. 71sle jaargang. 1884. N°. 66. COLLECTE GMSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Op Woensdag IS Juni 1884, zal in deze gemeente gebonden worden de gewone jaarlijksche ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden. Met het oog op het weldadig doel van dit fonds, en ten einde het bestuur daarvan in staat te stellen, de uitgaven te bestrijden, vooral om onder het getal gegratidceerden nog op te nemen de oude en gebrek kige krijgslieden, ale voor 's lands onafhankelijkheid hebben gestreden, en tot dusverre niet hebben kunnen worden opgenomen, worden de ingezetenen dringend tot ruime bijdragen uitgenoodigd. Goes, den 3 Juni 1881. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. DE INSPECTIE VAN DE VERLOFGANGERS DER NATIONALE MILITIE, zal alhier gehouden worden op VRIJDAG den 27en JUNI aanstaande, des voormiddags te 10 uren, in de Koopmansbeurs, waartoe de verlofgangers zich moeten verzamelen voor dat gebouw. Mitsdien worden alle verlofgangers, welke zich in deze gemeente bevinden, die voor den 1 April 11. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, onverschillig tot welke lichting zij behooren, ten ernstigste aangemaand tot een stipte opvolging der onderstaande bepalingen 1. De verlofganger meldt zich binnen 30 dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 133). 2. De verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den bur gemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich bij den burgemeester dier gemeente aan, teneinde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 131). 3. De verlofganger van de militie te land mag zich, zonder toestemming van den Minister van Oorlog, niet langer dan gedurende vier weken buitenslands begeven. (Art. 136). 4. De verlofganger, die artt. 133,131 en 136 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en gedu rende drie maanden gehoudeo (Art 137). 5. De verlofganger Tan de militie te land, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den militie-commissaris te worden onderzocht, ver schijnt bij dat onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Art 138, 139, 140). 6. De verlofganger van de militie te land is aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, dien het onder zoek voor den militie-commissaris duurt, en in het algemeen, wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130). 7. Behoudens het bepaalde bij art. 130, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij- gelegen provoost of het naastbijzijnde huis van bewaring of arrest, door den miliiie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder geldige reden niet bij liet onderzoek verschijnt; 2. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 110 vermelde voorwerpen 3. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij bet on derzoek niet in voldoende staat worden bevonden 4. die kieeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont (Art. 111). 8. Onverminderd de straf, in het voorgaande artikel vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art 113). 9. De verlofganger, die zich bij hei haling schuldig maakt aan het feit, sub 1 art. lil bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde in het geval verkeert, sub 2 en 3 van art 111 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van 3—6 maanden gehouden (Art. 141). 10. De verlofganger, die niet voldoet aan eene op roeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld (Art. 145). 11. Elk, die voor de militie is ingeschreven en ieder, die daarbij is ingelijfd, kan, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, tot eene vrijwillige verbintenis voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemacht, het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen, plaatsvervangers echter niet bij de zeemacht of het korps mariniers ge durende het eerste jaar van hunnen diensttijd (Art. 9 en 71) 12. Aan de bij de militie te land ingelijfden, die ver langen na volbrachten oefeningstijd minstens zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. (Art 126). Goes, den 31 Mei 1881. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN GOES, 4 Jnni 1884. Z. K. H. Alexander, prins van Oranje, die zich reeds sedert het begin der vorige week ongesteld ge voelde, was in de laatste dagen bedlegerig en volgens opgaaf der geneesheeren lijdende aan gastrische koorts. Eene ziekte-bulletin, Zondagnamiddag door de doc toren dr. Vinkhuijzen Jr. en Van Wieringhen Borski afgegeven en ten paleize van Z. K. H, neergelegd, vermeldde deze betreurenswaardige wending in 's Prin sen gezondheidstoestand, welke zelfs Zondagavond, te oordeelen naar de berichten alstoen bekend geworden, in de omgeving van Z. K. H. bezorgheid begon in te boezemen wegens verschijnselen van bedenkelijken aard, die zich, naar ongetwijfeld met diep leedwezen zal worden vernomen, bij den doorluchtigen zieke open baarden. Tegen den nacht had de lichaamstemperatuur reeds 41 graden bereikt. De toestand van den Prins was Maandag na een rustigen nacht dezelfde; de koorts hield aan. Gisteren verspreidden wij het volgende bericht sliet Bulletin ten paleize van den Prins van Oranje luidt„Eerst tegen den morgenstond genoot de Prins eenige rnst. De koorts houdt aande toestand blijft dezelfde". Wij kunnen er nog bijvoegen, dat de doctoren he denochtend een langdurig consult hielden en algemeen wordt verzekerd, dat heden de dag der crisis is." De algemeene ziektetoestand van den Kroonprins was gisteren ook tegen den nacht nog dezelfde. De lichaamstemperatuur was echter verminderd, hetgeen wordt toegeschreven aan de werking der krachtige koortsbedwingende geneesmiddelen. Dat zich typheuse verschijnselen geopenbaard hebben, lijdt geen twijfel meer. Nochtans heeft de Prins tamelijk veel rust ge noten. Z. K. H., hoewel zeer afgemat door de koorts, is nog helder van geest, zoodat hem gistei avond mededeeiing kon gedaan worden van belangstellende telegrammen van den Koning, Prins en Prinses Von Wied, de Groothertogin van Saksen Weimar en den Luxem- burgschen Staatspresident De Blochausen. Het bulletin der geneesheeren van heden luidt Z. K H. is lijdende aan febris typhoïdea en bracht een onrustigen nacht door. De koorts blijft aanhouden. Voor het oogenblik zijn er geen onrustbarende ver schijnselen. Op gezag van het Dagblad dat beschouwd wordt het officieus orgaan van Minister Heemskerk te zijn, en dat wij dus meenden volkomen te kunnen betrouwen, -vermeldden wij in ons laatste nommer, dat een vroeger, ook door ons overgenomen bericht, omtrent een verbod van den Minister van Financiën tot het gelijktijdig bekleeden van nog andere betrek kingen door ambtenaren der directe belastingen niet juist was. Het bericht was intusschen zeer juist. De heer W. Jansen alhier, die de betrekking vervulde van plaatsvervangend, tevens herschatter der locali- teiten voor de uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank alhier, heeft van den controleur te Hansweerd een schrijven ontvangen, dat de vroeger verleende vergunning daartoe is ingetrokken en ver vallen verklaard. De heer Jansen heeft dientengevolge van Burgemeester en Wethouders een eervol ontslag als zoodanig erlangd. 's-Heer Arendskerke. De Gemeenteraad benoemde in zijne vergadering van 31 Mei jl. tot lid van het Algemeen Armbestuur dhr. M. Janse, in de plaats van dhr. G. Otte (overleden.) Men meldt ons, dat de stationschef te 's-Heer Arendskerke, dhr. Dubber, met 15 Juni e. k. van standplaats verwisselen zal met dhr. Francois, thans te Langeweg (N.-Brabant). De militaire student voor den geneeskundigen dienst der zeemacht G. F. W. Geill wordt beschouwd den laatsten Maart 1884, op zijn daartoe gedaan ver zoek, eervol uit die betrekking te zijn ontslagen. Op de aandeelen der Stoomvaart-Maatsch. «Zee land" zal over 1883 een dividend van 6 pCt. worden uitgekeerd. Verleden jaar was het dividend 5.4 pCt. In eene buitengewone vergadering van directeuren en leden van het «Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen" is met acclamatie aangenomen een voorstel van het bestuur, om aan den heer F. Nagtglas, als blijk van waardeering zijner veelvuldige en langdurige diensten aan het genootschap in zijne betrekking van bibliothecaris, zoo mede door het bewerken van den inventaris der «Zelandia Illustrata", bewezen, aan te bieden de gouden medaille van het genootschap of eenig voorwerp van artistieke waarde te zijner keuze. (Af. Ct.) Naar men verneemt heeft de heer mr. Van de Werk zich bereid verklaard wederom de candidatuur voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Zevenbergen te aanvaarden. In de Vrijdag gehouden zitting der Tweede Kamer is ook nog in behandeling genomen het voorstel van den heer Van Eek tot wijziging van het reglement van orde. Nadat de eerste 14 artikelen behandeld en de meeste verworpen waren (uitgezonderd zijn voorstel om in plaats van «43 leden" te lezen dat de meerderheid uit de helft plus 1 bestaat) gaf de heer Blussé bij art. 15 (waarbij voorgesteld wordt het aantal afdeelin- van vijf op zes te bepalen) in overweging, thans de werkzaamheden te verdagen tot de eerstvolgende ver gadering die op heden werd bepaald. Dienovereen komstig werd besloten. -Aan de Tweede Kamer is aangeboden een wets ontwerp betreffende het in werking treden van het nieuwe wetboek van strafrecht met 1 Januari 1885. Het strekt tot regeling van den overgang van de oude tot de nieuwe strafwetgeving, en om overeenstemming te brengen tussclien de bestaande wetten en het nieuwe wetboek. Jl. Donderdag, eersten verjaardag van den dood van prinses Marianne der Nederlanden, werd op haar graf te Erbach, in den Rheingau, een gedenksteen geplaatst, welke plechtigheid hare kinderen bijwoonden. De president Deiszman hield bij deze gelegenheid een toespraak. De heer H. K. Monsjou, ambtenaar ter secretarie te Sommelsdijk, is als zoodanig benoemd te Eede. De «Willem Barents" vertrok Zaterdagmorgen te 8 uren van Amsterdam naar IJmuiden en koos te half twee zee, teneinde haar zevenden tocht naar het Noorden te volbrengen. In April werd in de Postspaarbank ingebracht voor ƒ284 286,54. Terugbetaald werd voor ƒ225 277,60, zoodat meer is ingelegd dan terugbetaald ƒ59 008,94. Aan het eind der maand was ten name der ver schillende inleggers ingeschreven een bedrag van 3 600 341,33%, zoodat de som der inlagen op 30 April II. bedroeg 3 659 350,27%. De Nederl. Vereeniging tegen de prostitutie zal op Dinsdag 17 Juni a. s. eene algemeene vergadering honden te Utrecht. Op de agenda komen o. a. voor: plannen om eene enquête te provoceerenformuleering van de wenschen der Vereeniging aan den heer Van Swinderen opgedragen. Eene Internationale conferentie ter bespreking eener regeling van het vervoer van landverhuizers is, naar men verzekert, aanstaande. Het initiatief moet genomen zijn door de Nederl. Regeering. Het stoomschip «Prinses Amalia" vertrok 3 Juni van Port Said. O.-Indie. Overgeplaatst de 1ste luit. der genie L. G. Krol Van der Hoek naar Batavia. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op het Zuider-Zendingsfeest zullen als sprekers optreden: Ds. Gerth Van Wijk, 's-GvavenhageOpe ningsrede; Ds. A. Van Veelo, Klundert: Nederland en de Zending; Ds. K. Van Goor, Nieuwendijk Het licht der Heidenen Ds. A. Van Schelven, Be verwijk: De tegenwoordige en de toekomende ure Ds. J. A. Van Heijningen, 's-GravendeelDe Christe lijke Jongelings-Vereeniging een gezegende werkkring op gebied van in- en uitwendige Zending; Ds. J. H. De Visser, AlmelooChristus in het Huisgezin Ds. C. B. Oorthuijs, Harderwijk: De Oogst is zeker; Ds. E. B. Gunning, Zetten: Evangelisatie in Noord- Brabant en LimburgDs. J. Kromsigt, Leiderdorp De Zending in de Christelijke Hoop; Baron Van Doorn van Westkappele: De Macht der Liefde; De heer J. Van 't LindenhoutDe Weezen in hunne verzorging; Zendeling Schilstra van de Nederland- sche Zending-VereenigingDs. S. A. Van den Hoorn De zelfkennis en de Zending; Ds. Steenhouwer, Papendrecht: Jezus de Rustverstoorder der wereld Ps. R. Visscher, Numansdorp; Ds. H. A. E. Hei- necken, AmerongenDs. C. J. Lammerink, Sluis; Ds. A. Loois, Pernis. (Van de vier laatste sprekers is het onderwerp nog niet opgegeven.) In de pauze (van 12.30 tot 1.30) zal op spreek plaats no. 1 gelegenheid zijn voor leden van Jongelings- Vereenigingen om elkander te ontmoeten. Terwijl om 1.30 op de spreekplaatsen no. 2 en 3 andere sprekers optreden, blijft no. 1 onbezet, tot daar om 2 uren Ds. Van Heijningen het woord voert over den werkkring der Jongelings-Vereeniging. (Hef Zuiden Ds. C. J. Lammerink te Sluis is beroepen te Middelburg. Beroepen bij de Chr. Ger. gem. te Aksel ds. P. Postema, te Domburg. Aangenomen het beroep naar Ter-Neuzen door ds. A. Van Veen, te Scherpeuisse. De gisteren te Middelburg gehouden vergadering van de gewestel. vereenig. «Zeeland" van het N. O. G. werd door ruim 30 onderwijzers bijgewoond. De voor zitter, tevens secretaris en penningmeester, de heer J. W. Slager uit Sint-Annaland, kon de verblijdende mededeeiing doen, dat het nieuwe bestuur eindelijk was geconstitueerd. Het bestaat uit de heeren W. J. Wendel, voorzitterL. A. E. Van der Ley, secretaris Ph. Rank, penningmeesterA De Haas, P. G. De Jager, G. K. Allaard, A. Van Schelven, W. C. Crucq en F. G. v. d. Berg. Uit het door den voorzitter uitgebrachte, zeer be langrijke verslag bleek, dat in Zeeland 190 personen in eenigerlei betrekking staan tot bet N. O. G., waar onder 149 gewone leden (onderwijzers) doch slechts éene dame. De rekening en verantwoording sloot met een na- deelig saldo van ƒ37. Een zeer geanimeerde discussie ontspon zich over het voorstel van het hoofdbestuur om ƒ100 aftestaan voor de paedagogische bibliotheek. De vraag, of het wenschelijk is eene gewestel. com missie «Zeeland" voor het ondersteuningsfonds opte- richten, werd in ontkennenden zin beantwoord. Het voorstel om de onderwijzers-gezelschappen op- teheffen en ze te vervangen door afdeelingen van het N. O. G. werd verworpen. Wel werd de wensch uit gesproken, dat meerdere onderwijzers tot het genoot schap zouden toetreden, en dat afdeelingen en gezel schappen mettertijd éen zullen worden. Tot plaats, waar in 1885 de algem. verg. van het genootschap zal gehouden worden, werd Leiden gekozen, en de heer W. J. Krenser van Zieriksee aangewezen om Zeeland te Groningen te vertegenwoordigen. De lezing van dr. Japikse werd met onverdeelde belangstelling aangehoord. Tot onderwerp van zijne lezing had hij gekozen het verband tusschen de ver schillende natuurverschijnselen onderlingtusschen warmte, geluid, licht, electriciteit en arbeidsvermogen. Na duidelijk uiteengezet te hebben wat de natuur kundige verstaat onder kracht en arbeid, arbeidsver mogen van plaats en van beweging, werd uit de wet van het behoud van het arbeidsvermogen afgeleid dat warmte niets anders is dan een vorm van arbeidsver mogen van beweging. De door dr. Japikse genomen proeven slaagden uit muntend. De chemische harmonica en het major-accoord maakten duidelijk den overgang van warmte in geluid; de electrische spoorweg en pomp van electro-magne- tisme in beweging. Tal van andere proeven dienden ter verduidelijking van de conclusie, waartoe spreker eindelijk kwam dat nl. de hoeveelheid arbeidsvermogen constant is, dat schijnbaar verloren gegaan arbeidsvermogen steeds in anderen vorm terugkeert. Aan het slot der bijeenkomst werd een voorstel aangenomen om het hoofdbestuur uittenoodigen het honoraire lidmaatschap optedragen aan den heer J. W. Slager, als blijk van erkentelijkheid voor hetgeen door dezen in het belang van het genootschap is verricht. De examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwij zeres, voor het jaar 1884, zullen aanvangen op 14 Juli e. k.de commissiën, met het afnemen dezer exsmei s belast, zullen zitting houden te Breda, Arnhem, 's Gra- venhage, Amsterdam, Zwolle en Assen. Tot lid der commissie te Breda is o. a. benoemd dhr. J. Vermeulen, leeraar aan de R. h. b. school te Middelburg. Tot lid te 's-Gravenhage dhr. Ph Rank, onderw. aan de Rijkskw.sch. te Middelburg; tot lid plaatsvervanger o. a. dhr. D. H. C. Ittmann te Goes. Tot lid der commissie te Amsterdam dhr. L. E. U. Van der Ley, onderw. aan de Rijkskw.sch. te Middelburg. De examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de FranscheHoogduitsclie en Engelsche talen zullen dit jaar in Augustus worden afgenomen. Nadere bij zonderheden bevat de St.-Crt. In de gisteren te Amsterdam gehouden algem. verg. van «Volksonderwijs" werd het voorstel van het hoofdbestuur de uitgave van het Volksblad zal op den tegenwoordigen voet worden voortgezet: tot goedmaking van de kosten zal ook in 1885, in plaats van wederom der contributie van ƒ1 en van 30 ets. door de afdeelingen in de algemeene kas worden ge stort buitendien zullen de afdeelingsbesturen en cor respondenten worden uitgenoodigd, in hun kring vrij willige bijdragen ter ondersteuning der uitgave in te zamelen en aan het hoofdbestaur over te maken", aangenomen met 53 tegen 11 stemmen. Rechtszaken. De arrond.-rechtbank te Middelburg heeft Zater dag o. a. veroordeeld: P. W., 18j.,te's-IIeer Aiends- kerke (Nieuwdorp), wegens mishandeling tot 15 d g. n cel en 2 boeten van 8, en J. Z., 34 jhuisvr. \an J. v. d. H., arbeider te 's-Heer Arendskerke, wg. na. b'delarij tot 3 dngcu cd.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1