-A.ci-v©rt©nti©n. Strandvonderij. Sui'iikim en Massowah, om in gereedheid gehouden te worden voor een tocht in Soedan. Die legermacht zou, zonder eenige samenwerking met de Britsche troepen, oversteken naar Soeakim en van daar naar Berber oprukken. Hare taak zou dan zijn, met den Mahdi goed- of kwaadschiks afterekenen, de orde in Soedan te herstellen, en zoodra die taak vervuld was, het land weder te ve. laten. Eindelijk zouden, zoodra de Turksehe troepen zich uit Soedan terugtrekken, ook de Engelsche garnizoenen uit Egypte worden teiugontboden, en Egypte zou, met de bijbehoorende landen, evenals vroeger onder de suzereiniteit van den sultan blijven. Doch ook van dit alles sprak Lord Granville niet, hoewel hij in het Hoogerhuis over Egypte sprak en daar ongeveer dezelfde verklaring aflegde als de heer Gladstone in het Lagerhuis. Bij die gelegenheid pro testeerde Lord Salisbury krachtig tegen de strekking der regeeringspolitiek, die er toe leiden moest Enge- land's macht te verminderen, Engeland te vernederen en ernstige belangen van Engeland ten offer te brengen Hij bestreed het voornemen om een termijn voor het terugtrekken der Engelsche troepen te bepalen, benevens het instellen eener veelvoudige controle over Egypte. De zitting werd daarop tot 9 Juni verdaagd. De beraadslagingen over het wetsontwerp omtrent de schadeloosstelling van onschuldig veroordeelden in de commissie van den Duitschen Rijksdag is geëindigd. Het eerste artikel van het ontwerp luidt»De beschul digde, die, wegens een door het Wetboek van straf vordering als strafbare handeling gequalificeerde daad, van zijn vrijheid is beroofd en de straf geheel of ge deeltelijk heeft ondergaan, heeft, wanneer hij na her nieuwde behandeling der zaak, van alle schuld wordt vrijgesproken, recht op schadevergoeding vanwege den Staat voor het nadeel door hem geleden in zijn vermogen, zijn zaak of zijne positie." Gemengde Berichten. Men meldt ons het volgende Een onzer stadgenooten is onlangs de dupe gewor den van een behendige oplichtster. Zeker als dame gekleed vrouwspersoon vroeg voor een mevrouw uit een der oostelijke dorpen een tweetal horloges met dito kettingen ter bezichtiging, waaraan voldaan werd. In plaats van voldoening aan de belofte moet een exemplaar hier ter stede omgezet en het andere hor loge met de dame medegereisd zijn naar een ander oord dan oostelijk Zuid-Beveland. Van het gebeurde is aangifte gedaan bij de politie, die de daderes op 'I spoor schijnt te zijn. Middelburg. Naar men wil zou namens het bekende cirque Corty naar hier geschreven zijnteneinde opgave te ontvangen van de voorwaarden om alhier gedurende de maand November in een te bouwen cirque een reeks voorstellingen te geven. Dezer dagen is te Middelburg in goeden wel stand aangekomen de eenig overgebleven schepeling van de Louise", die den 23en December tusschen Memel en Kopenhagen met man en muis verging Genoemde persoon moest bij het vertrek uit Memel in het hospitaal aldaar achterblijven, tengevolge van een beenbreuk. De brand, die Zondag te Vlissinger. plaats had, heeft aan de justitie aanleiding gegeven tot een on derzoek, tengevolge waarvan de persoon K. in voor- loopige bewaring werd gesteld. NR. Ct.) De commissaris van politie te Delftshaven verzoekt opsporing en aanhouding van A. J.M. Mol, geboren te St. Filipsland 10 April 1856, gewezen apothekers bediende in het gesticht Meerenberg bij Haarlem, thans zich waarschijnlijk ophoudende te Amsterdam. Zijn signalement isaangezicht rond, gestalte mid delmatig, haar donkerblond, kleedingdonkerkleurig phantasiepak, donkerbruin laag rond hoedje. Hij wordt verdacht van valsehheid in onderhandsch geschrift en gebruik maken daarvan. Ofschoon niet gewoon van de tochten der Kei zerin van Oostenrijk, die nog hier te lande vertoeft, melding te maken, verdient het toch opmerking, dat H. M., vergezeld van eene harer hofdames en van een kamerdiernaar Zondagmiddag te 12 uren te voet van Zandvoort langs het strand naar Scheveningen wan delde, alwaar zij te 7 uren en 15 min. aankwam en zich naar het groote Badhuis begaf om te dineeren. De kamerdienaar was blijkbaar door de groote wandeling zeer vermoeidde hofdame had een ge deelte van den weg in een wagen kunnen afleggen doch de keizerin, die den geheelen tocht te voet had gedaan, scheen van geen vermoeidheid te weten en was dan ook na een oogenblik op eene canapé te hebben gerust, spoedig geheel gerestaureerd' Neuman heeft aangetoond dat het voor de be waring van melk lang niet onverschillig is uit welk materiaal het vat bestaat. Ongetwijfeld is de elec- trische toestand der melk tegenover verschillende lichamen van invloed op hare duurzaamheid. Ook dient men acht te geven dat, als men melk lang be waren wil, zij niet in vaten van verschillend materiaal moet overgeschonken worden. Melk uit blikken vaten overgeschonken in glazen of tinnen vaten, bleef lang zoo goed niet als die welke dadelijk in laatst genoemde werd gebracht. "Vaten van zink, antimoon, bismuth, geel koper, koper en ijzer bewaren de melk zeer goed, maar het is de vraag of genoemde mate rialen, uitgenomen het ijzer, onschadelijk zijn en in ijzeren vaten neemt de melk spoedig een walgelijken smaak aan. In melk die in koperen vaten bewaard wordt vindt men in de eerste dagen slechts sporen van dit metaal, maar daarna neemt de hoeveelheid toe, zoodat bij het gebruik van koperen vaten de grootste omzichtigheid moet worden in acht genomen. Voor huiselijk gebruik zijn blikken vaten vooral aan te bevelen. Men bedenke echter dat de melk niet overgeschonken mag worden en dat men de vaten zooveel mogelijk met melk vult. Door den heer Samuel Chatwood, directeur van de Lancashire Safe and Lackworks te Bolton is aan de Nederlandsche Regeering ten geschenke aangebo den eene brandkast voor de bewaring van den Neder- landschen standaardmeter, van kopieën van den meter, thermometers en andere hulptoestellen, welke bij de verificatie van maten en gewichten te pas komen. Vernomen hebbende de benoeming der commissie aan welke bij koninklijk besluit van 21 Februari 1883 de vervaardiging van kopieën van den platina-iridium- meter is opgedragen, heeft de heer Chatwood, volgens de aanwijzingen van den voorzitter dier commissie dr. J. Bosscha te Delft, ditfA.kostbaar en voortreffelijk werkstuk doen vervaardigen, hetwelk door de Neder landsche Regeering aanvaard en in de afdeeling sme ten eu wegen" van de Polytechnische School geplaatst is, ter bewaring van den standaardmeter en de daarbij behoorende stukken. Voor deze schenking is den heer Chatwood namens de Nederlandsche Regeering dank betuigd. Zaterdag vervoegde zich in een logement te Tiel een man, die opgaf in dienst te zijn bij een varkens koopman te Ooijen. Onder het drinken van een paar bittertjes verhaalde hij dat zijn baas om 7 uren met 54 varkens met den trein medekwam. Hij moest van nacht voor twee personen logies hebben, terwijl te vens gezorgd moest worden voor plaats voor de varkens in den stal en dat te 7 uren bij aankomst van den trein een paar arbeiders tegenwoordig waren om de varkens te helpen ontladen. Toen dit een en ander geregeld was, was het zoo wat tijd voor hem geworden om vast naar het spoor te gaan, doch eerst moest hij nog even een gulden of drie hebben, daar hij geen klein geld bij zich had en nog eenige kleinigheden aan het station moest ver effenen. Bij de komst van zijnen baas zou hij het terstond teruggeven. Nadat hem het gevraagde geld was ter hand ge steld, verliet hij het logement, om niet terug te keeren, en de arbeiders, die gezorgd hadden op tijd aan het spoor te zijn, hadden natuurlijk de varkens en den baas daar niet gezien. Om te beproeven, langs eenvoudigen weg, of petroleum door onzuiverheden gevaarlijk is, geeft The Engineer het voorschrift om een glas vol met pe troleum te vullen, en het overige gedeelte met kokend water. Indien men nu een vlam boven het oppervlak houdt en daardoor eenig gas wordt ontstoken, dan is de petroleum onzuiver en dus gevaarlijk voor brand. Ook aan den dampkring blootgesteld is zij dan niet te vertrouwen. Omtrent eene geheimzinnige gebeurtenis, Maan dagmorgen ten kantore der Associatie-Cassa te Am sterdam voorgevallen, verneemt het Handelsblad het volgende: De hoofd kashouder stelde den adsistent- kashcuder twee pakjes bankbiljetten ter hand, om uit te betalen aan verschillende personen die stonden te wachten. De adsistent-kashouder betaalde het eene pakje uit, en greep naar het andere, bestaande uit dertig bankjes elk a f 1000, maar de biljetten waren weg en zijn weg gebleven. Men onderzoekt. De hoofd kashouder heeft, gelijk uit zijne boeken blijkt, de som uitbetaald, maar het onderzoek wordt bemoeilijkt, omdat de 71jarige adsistent, wiens eer lijkheid en goede trouw buiten kijf zijn, niet met juistheid weet, waar hij het pakje bankjes heeft neergelegd. Op een hoeve in de omstreken van Avignon heeft eene jonge koe een kalf en een ezelin ter wereld gebracht. De moeder schijnt zich zeer te verwonderen over het verschil tusschen de beide kinderen, doch draagt dezelfde zorg voor beiden. Tengevolge van den gedrukten toestand van den ijzerhandel heeft de ijzergieterij de Brittannia-Company te Middlesborough besloten al haar werklieden, onge veer duizend, te ontslaan. Hoeveel haren op het hoofd van een mensch groei en, dat wist men vroeger niet en niemand gaf zich ook de moeite ze te tellen; thans echter heeft een Engelsch geneesheer, dr. Wilson, beproefd het uit te rekenenhij is tot de slotsom gekomen, dat een niet misdeeld hoofd gemiddeld 127 920 haren bezit. Er bestaan op het oogenblik te Londen reeds vier gaarkeukens voor vegetarianen»The Garden" in de Jewin-street, «The Apple Tree" in de Londen Wall, «The Arcadian" in de Queen-street en «The Wheat Sheaf" in de Rathbone-place. Voor den prijs van 30 cent heeft men daar een overvloedig middag maal, met keus uit een dertigtal verschillende gerech ten. De bediening geschiedt door meisjes, en wordt geprezen als zeer zindelijk, vlug, ordelijk en rumoer- loos. Van deze inrichtingen wordt zóo druk gebruik gemaakt, dat men omstreeks het middaguur moeite heeft er een plaatsje te bemachtigen. Nabij Londen is de vorige week op de Great- Eastern-Railway een vreeselijke moord gepleegd. Te Brentwood kwam een soldaat met een net gekleede juffrouw in een coupé. Toen de trein het volgende station binnenreed, stond het portier van den waggon open, hetgeen de opmerkzaamheid van den conducteur trok. Toen hij zag, dat de soldaat alleen was, vroeg hij waar zijne dame was gebleven, op welke vraag de soldaat een onbevredigend antwoord gaf. Onmid dellijk zond de conduc eur eenige mannen uit en even buiten het station vond men op de spoorbaan de ver- dwenene bewusteloos liggen. Men bracht ze in het station, waar ze spoedig stierf. De soldaat had in- tusschen de vlucht genomen, doch werd des nachts in een nabij gelegen boschje achterhaald. Een telegraphisch onderhoud op 7000 Eng. mijlen afstands heeft dezer dagen plaats gehad tus schen Londen en Calcutta. De uitgever van the Te legraphist te Londen had reeds vaak do voortreffelijke lijn tusschen Londen en Teheran (in Perzië), die3800 mijlen bedraagt, hooren roemen, maar meende te moe ten te betwijfelen, dat men op zulke afstanden met den toestel van Morse nog duidelijke teeltenen kon bekomen. Hij stelde zich aan het Londensche eind station in verbinding met den Duitschen telegrafist te Emden, dadelijk daarna met Odessa en spoedig daar op met Teheran en Agra. Teneinde de zegepraal van de telegraph ie volledig te maken, werd in Agra de leiding met Calcutta verhonden, en binnen korten tijd onderhield zich de uitgever van the Telegraphist met zijnen landgenoot in Calcutta. De laatste wilde in den beginne in het geheel niet gelooven, dat hij werkelijk met Londen in verbinding was. De deputate der Zuidafrikaansche Republiek gaat niet naar Berlijn. De Duitsche Regeering heeft de beleefdheid gehad, haren gezant hier te lande naar Amsterdam te zenden, met de mededeeling, dat wel een bezoek der deputatie te Berlijn zeer welkom wezen zou, maar de Duitsche Regeering reden had, om te on derstellen, dat dit der deputatie wegens haar zeer beperkten tijd misschien te bezwaarlijk z-u vallen, en de Duitsche Regeering voor dit geval volkomen bereid was te bespreken punten hier te lande te doen behan delen door haren vertegenwoordiger. Aldus zal nu geschieden. Van den tijd, die daardoor werd gewonnen, zal nu nog gebruik gemaakt worden voor afdoening der hier te lande hangende zaken, die een goeden uitslag beloven. Hbl Laatste en telegraphische berichten. In de vergadering van Ingelanden der Watering Hoedekenskerke, heden gehouden, werd na het uitbren gen van het jaarverslag de rekening 1883/4 vastge steld met een goed slot van 1235,06%. Eveneens werd goedgekeurd de begrooting 1884/5 met 5873,99 en een dijkgeschot van 10 per Hectare. In de begrooting is aangenomen een post van ƒ1000 voor onderzoek aan den vooroever door een helmduiker tot na dit onderzoek zijn de steenbestortingen aange houden. Nog werd uitgeloot de obligatie no. 91, groot 600, die 1 Januari 1885 betaalbaar is. Middelburg. In de hedenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad alhier werd o. a. behandeld de rekening van de gemeentelijke gasfabriek over 1883. Deze sluit met een winstcijfer van f 20,515,38. De kosten voor de alhier gehouden gastentoonstel- iing hebben bedragen 5,003,24, terwijl de ontvang sten 2,556,03 beliepen. Voorts bleek uit den staat van oninbare posten, de inkomsten belasting van het verloopen dienstjaar rakende, dat deze een cijfer aanwees van 595,35% Nog werd behandeld het adres van mr. G. N. De Stoppelaar, houdende verzoek om eervol ontslag als gemeente secretaris. De voorzitter herdacht in een hartelijk woord de vele verdiensten van den aftredende. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. De heer Ren- gers heeft zitting genomen. De heer Van der Werk heeft zijn ontslag ingediend. De discussie over het ontwerp schoolwet is voortgezet. De Regeeringswijzi- gingen in art. 1 en 15 zijn aangenomen. Het eerste amendement-Mackay op art. 8 (kweekelingen op school) is verworpen met 43 tegen 38 st. Bij art. 24 stelde de Regeering voor 1 onderwijzer voor 45 tot 90 leer- leerlingen en verder 1 per 50; de heer Mackay stelde voor 4090 leerlingen 1 en verder 1 per 60; de heer Borgesius en 16 anderen stelden voor 4086 leer lingen 1 en verder 1 per 45 na discussie bestreed de Min. de amendementen Mackay en Borgesius. Morgen voortzetting. Parijs, 28 Mei. Ferry deelde heden in den Minister raad mede, dat de blokkade van Madagascar is begonnen en dat besloten is krachtig optetreden. Louden, 28 Mei. De Transvalers hebben een der Zulu-hoofden tot Znlu-koning gekroond. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 28 Mei 1884. 8,15 6,25 6- 5,25 4,- 1,10 3,60 Uim. Ui to li' Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius Regen in mM. 1 (hoogte) sedert 1 gisterra. 8 uur. 1 s morgens 8 s midd. 12 s avonds 5 767 766.5 766 N.Oost Noord. Betrokken. Zwaar bew. 12 13.5 13.5 Waarneming van hedenochtend acht uur Van een depressie valt weinig of niets te bespeuren. Een gebied van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Noordwestwaarts. Het grootste barometerafwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Helder 1.3 m.M. boven Maas tricht. Hedenochtend achtuur: Maastricht 1.3m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half een: geen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een 766 m.M. Het centrum van het gebied van hoogen druk is sedert Maandag in Noordwestelijke richting terug gegaan daardoor loopt ook de wind terug. VerwachtingNoordwestelijke wind, goed weder met verlaging van temperatuur. Burgerlijke Stand Goes van 2628 Mei 1884. Geboren den 27, Adriaan, z. v. Leendert Groote- maat en Laurina Van de Kreeke; Johannes Jacobus, z. v. Cornells Oranje en Henderina Cornelia Meijers; den 28, Helena Maria, d. v. Jan De Wolf en Helena Maria Robijn. Datum. 29 Mei, 29 29 2 Juni, 4 4 6 6 11 12 - 18 Verkoopingen en Verpachtingen. Plaats. Voorwerpen. Informatiën Kloetinge, gezaagd hout, Mulock Houwer. 's-Heer Arendsk., klavers te velde, Pilaar. 's-Heer Arendsk., hoefje, Pilaar. Kloetinge, huish. goederen, enz., Mulock Houwer. 's-IIeerenhoek, zijkanten wegen, Nieuw Kraaiertpolder. Bergen-op-Zoom, verpachting gras, Van Goch. Heinkenszaud, hoefje en roer. goederen, Karseboom. Goes, afbraak, Pilaar. 's-Graveland, koolzaad enz., Lasonder en v. Houten. Wemeldinge, woonhuizen, Gallis Merens. 's-Heerenhoek, woonh erf en bouwl., P. Overman. onroerende goederen, ltembges. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerp. Informatiën 29 Mei, AVissekerke, beschoeiing en steenen duiker, C. Van Hee. 29 's-H Abtskerke, begrinteu weg, Ilannink. 29 Breda, verfwerk, Sectie-Ingenieur. 31 Wilhelminadorp, onderhoudswerken, Wilhelminapolder. 5 Juni, Borscle, onderhoudswerken, Watersch. Ellew.-Borsele. 13 Oudelande, onderhoudswerken, Watersch Baarland. Marktberichten. GOES, 27 Mei 1884. De noteering is dezelfde als de vorige week, de voer bestond bijna enkel uit Tarwe. TARWE per hectoliter 7,50 a f ROGGE 6,- a r WINTERGERST 5,75 a ZOMERGERST 5,— a HAVER 3,— a BLAUWE ERWTEN a - PAARDEN BOONEN a - BOTER per K G. (Ned1,— a EIEREN per 100 stuks B 3,20 a ROTTERDAM, 26 Mei 1884. Ofschoon er aanstaande week geen graanmarkt wordt gehouden, door de invallende feestdagen, was heden de drukte toch niet groot en bleef alles tamelijk on veranderd. Tarwe. De aanvoer van witte Inlandsche waa ruimer dan de vorige week, die tot vorige prijzen langzaam opruimde. Zeeuwsche de beste f 8 a f 8,70, soms nog daarboven, mindere f7 a 17,90, op de wicht naar qualiteit f9,75 a f 10,50 per 100 kilo. Rogge. Inlandsche werd niet ruim aangeboden en was de puike tot vorige prijzen gemakkelijker te ver- koopen, doch de mindere qualiteit fltuw als voren. Zeeuwsche de beste f6,10 a f6,60, mindere f 5,60 a f6. G e r s t tot vorige prijzen redelijk goed te plaatsen. Zeeuwsche winter, de beste f5,60 a f6, mindere f4,80 a f 5,50 Zomer de beste f 5,10 a f 5,50, mindere f 4,50 a f 5 Haver flauw en ging moeielijk van de hand. De beste f 4 a f 4,50, mindere f 2,50 a f 3,90. Boekweit. Van Noord-Brabantsche i8 niets ge noteerd. Paardenboonen, die niet veel meer worden aangevoerd, vinden tot onveranderden prijs nog gere- gelden aftrek. De beste f6,80 a f 7,10, mindere f 6 a 6,70. Duivenboonen met weinig aftrek. De beste f7,40 a f7,93, mindere f6,80 a f7,30. Bruine Boonen met kleine vraag voor dadelijke behoefte. De beste f10 a f12, mindere f7,75 a f9,75. Witte Boonen alleen bij gerijven gedaan. De beste f 13 a f14, mindere f8,50 a f 12,50. Voor Blauwe Erwten bestond slechts kleine coD8umtie-vraag tot vorige prijzen. Voor de kook f 7,75 a f 8,75, mesting f 7 a f7,50. Schokkers weinig begeerd van f8,50 a f 10. Koolzaad. Nominale waarde 60 a 65 Hennepzaad bij kleinigheden f9,50 a f 10,50. Kanariezaad bij weinig aanbod onveranderd. Het beste f8,50 af 9, ex ra puik nog daarboven, minder f 7,25 a f 8,25, per 100 kilo f 10 a f 12,50. Meelbericht. Overzicht 26 Mei. Prijzen bleven onveranderd bij weinig kooplust. Hongaarsch 25 a 50 cent lager te noteeren. Heden was de stemming dezelfde met beperkten omzet. Vlas. Heden werden ongeveer 12,000 steen ter markt aangevoerd, waarvan de middel en goede soorten gretig gekocht werden tot ruim vorige prijzen, de mindere soorten werden te hoog gehouden om vlug koopers te kunnen vinden. Aardappelen. Zeeuwsche Jammen poters i 0,70 a fl per hectoliter. Naar eerste qualiteit was veel vraag. Afwijkende soorten met tamelijken handel. Meekrap onveranderd. Zeeuwsche eieren f3,50 a f3,60 de 100 stuks. ROTTERDAM, 27 Mei 1884. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd1263 runderen, 247 vette- en graskalveren, 96 nuchtere kalveren, 23/ schapen of lammeren, 411 varkens, 244 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen lste qual. 90 c., 2de qual. 75 c., 3de qual. 52 c., kalv. lste qual. 110 c., 2de qual. 90 c., schapen 90 c., alles per kilo. Het magere vee ging traag van de hand. De aanvoer van weivarkens was gelijk aan gepas- seerden marktdag en de prijzen onveranderd Men be steedde voor goede qualiteit 44 a 56 c. per kilo. Voor Londen geen aanvoer. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f 56, 2e qual. f 52, 3e qual. f 46, per 1/a kilo 85 a 66 c. Getrouwd: Mr. L. A. BVBAU \an Kolijnsplaat, met M. HOLLESTELLE, die tevens bunnen dank betuigen voor de ondervondene bewijzen van belangstelling. Amsterdam, 29 Mei 1884. Door Gods goedheid voorspoedig be vallen van een ZOONH. C. MEIJERS, geliefde echtgenoote van C. ORANJE Lz. Goes, 27 Mei 1884. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde vader en behuwdvader C. STE- KETEE Az„ in den ouderdom van ruim 68 jaren. Uit aller naam, C. STEKETEE Cz. Baarland, 24 Mei 1884. Ondergeteekende betuigt bij dezen haren dank voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van haren echtgenoot. Wed. J. VAN AST. Voor de ondervonden deelneming bij het door ons geleden verlies betuigen wij onzen hartelijken dank. In 't bijzonder doen wij dit aan heeren leeraren en leer lingen der H. B. S. en aan de leden der Goesche Cricketclub «Oefening kweekt Kracht". Goes, 28 Mei 1884. C. VAN PAASSEN, Echtgenoote en kinderen. Rechthebbenden op 2 STUKKEN DEN NENHOUT van p. m. 4 M. lang en 25/30 c.M. zwaar, aangespoeld onder deze ge meente, worden voor de laatste maal ter reclame opgeroepen. De Burgemeester van Waarde. J. VEREEK.E»

Goessche Courant | 1884 | | pagina 3