1884. N°. 64. Donderdag 29 Mei. 71ste jaargang. S OHUTTERIJ, 2) IIUIUJiTOV De geheimzinnige reiziger. -CsK&Gi=<£<«»- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo tinnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Belanghebbenden worden herinnerd aan de inschrij ving voor de zullende de registers den 31 Mei a. s. gesloten worden. Goes, den 28 Mei 1881. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 28 Mei 1884. Men meldt ons uit DriewegenAanstaanden Zondag, 1 Juni, hoopt onze geneesheer L. C. P. Boogaert den dag te vieren, waarop hii zich vijfentwintig jaar geleden als zoodanig in deze gemeente heeft gevestigd. Is een vijfentwintigjarige ambtsvervulling, welke dan ook, altijd een feit, waardig in herinnering te worden gebracht, hoeveel te meer eene bediening als deze, waarvan het zich laat aanzien, dat ze hoe langer hoe meer tot de zeldzaamheden zal gaan behocren, wijl, bij bestendiging van het bestaande gebrek aan genees kundigen ten plattenlande, meer dan éene gemeente eerder het vijfentwintigjarig niet-bezit van een eigen geneesheer zal kunDen herdenken. De Amerikaansche Standaard van 9 Mei 1884 schrijft het volgendeGrand Rapids is weder eene hooge onderscheiding te beurt gevallen. Wij bedoelen de vestiging alhier van een vice-consulaat der Neder landen en de benoeming van mr. John Steketêe tot vice-consul. Het is een feit wel der vermelding waardig en de voorziening in een lang bestaan hebbend gemis, waarop de menigvuldige Hollandsche Amerikanen in dit gewest wel trotsch mogen zijn. Is het waar, dat Michigan ongeveer 50,000 Hollanders bevat en dat dit getal met den dag vermeerdert, dan begrijpt een ieder, dat het besluit van de Nederlandsche regeering in dezen aller bijval behoeft. Reeds vroeger hebben wij erop gewezen, dat ook de keuze van den persoon voor het ambt van vice- consul goedkeuring en bijval verdient. Mr. John Steketee werd geboren te Borsele, in de provincie Zeeland, in het jaar 1833, vertrok op 14jarigen leeftijd naar Amerika en behoort tot de eerste Hollandsche neder- zetters in Michigan. In April 1847 kwam hij alhier aan en heeft sedert den staat Michigan, en voor het meerendeel van dien tijd de stad Grand Rapids bewoond. Voor zeven achtereenvolgende jaren werd hij gekozen tot Supervisor van de Eerste ward en bekleedt nog, behalve dat ambt, andere positiën, die hem de alge- meene achting en een ruim vertrouwen van Ameri kaansche en Hollandsche ingezetenen hebben ver worven. Kruininge. Het alhier aanstaanden Maandag te houden festival belooft schitterend te zullen zijn, indien wij althans maar eenigszins mogen afgaan op het feestprogramma dat wij heden ontvingen; op de voor bereidende werkzaamheden voor versieringen, waarmede men reeds aanvangt; op de feestelijkheden, welke op touw worden gezet enz. Zeven gezelschappen nemen er aan deelvan alle zijden hoort men van het voornemen gewagen dien dag onze gemeente te bezoeken. Omtrent de feestelijkheden kunnen wij het volgende melden: te 12% uren vereeniging der deelnemende gezelschappen op de bovenzaal van den heer Zijlmans, waar zij door den eere-voorzitter van ons fanfaren- gezelschap worden verwelkomd en hun de eere-wijn wordt aangeboden daarna maken de verschillende gezelschappen een optocht door het dorp waarbij al Naar Bret Harte. Met een paar woorden stelde ik den heer Barnwell aan mijn vriend voor, waarna eerstgenoemde beleefd vroeg hem een oogenblik te willen verontschuldigen, daar hij gewoon was zelf zijn paard te verzorgen. Toen hij ver genoeg verwijderd was om ons niet meer te kunnen verstaan, zeide ik tot mijn verbaasden vriendIk heb dezen man onderweg opgevangen of liever hij heeft mij opgevangen. Hij is goed gewapend en dweept met Dickens. Hij is bepaald een zeldzame verschijning, maar ik hoop dat hij u niet in moeielijk- heden zal brengen. Na deze haastige verklaring liep ik naar boven naar het mij welbekende vertrekje, dat mijn vriendelijke gastheer steeds voor mij beschikbaar hield. Ik deed langer over mijn toilet dan anders en weldra vernam ik boven de stem van Sylvester, op den eigen- aardigen afgemeten trant sprekende en daartusschen de eveneens kalme, ietwat onverschillige stem van mijn geheimzinnigen reisgezel. Ik was echter niet weinig ver baasd, beneden komende, den heer Barnwell op de de hier bestaande vereenigingen zich aansluiten; te 2 uren voeren de gezelschappen, te zamen ongeveer 150 leden, aait »Marche Festivale" par Felix Sterts, waarna elk gezelschap op de estrade op het markt plein twee muziekstukken uitvoert; na den afloop van het feest ontvangt elk deelnemend gezelschap een zil veren vergulde medaille met inscriptie. Om 4 en 9 uren worden luchtballons opgelaten des avonds wordt het marktplein verlicht en het feest besloten met een groot vuurwerk uit de fabriek van den heer Hendrix te Antwerpen. Indien het feest met schoon weder mag begunstigd worden is het te verwachten dat vele vreemdelingen hier zullen vertoeven. Middelburg. De heer M. B. G. Hogerwaard, hoofd ingenieur bij den Provincialen Waterstaat, is tot lid van den gemeenteraad alhier verkozen, ter vervanging van den heer F. Nagtglas, die onlangs naar elders is vertrokken. Vlissingen. Een tooneel van groote bedrijvigheid leveren tegenwoordig de terreinen aan de Westzijde onzer gemeente op. Het gemeentebestuur begon aldaar de eerste werkzaamheden door het bouwen van een aantal woningen ten dienste der Militaire administratie, waarvoor de voormalige kazerne no. 1 aan het eind der Walstraat door het Rijk werd afgestaan, welke nu reeds door den hamer der sloopers met den grond is gelijk gemaakt. De weg naar het stedelijk badhuis zal over dit opengekomen terrein worden verlegd en op het nieuwe plein, gevormd door de beide zijden van de Walstraat, zal eene monumentale fontein ver rijzen ter nagedachtenis van de te Vlissingen geboren dichteres Elizabeth Wolff. De wallen zijn van af de remise van de tram tot aan de Noordstraat reeds ge bruikt om de daarachterliggenae binnenvest te dempen. Naast de nieuwe openbare school verrees aan de eene zijde de toren der waterleiding met bijbehoorend ma chine-gebouw, benevens een kerk voor de afgescheidene gemeente; aan de andere zijde werden twee particu liere woningen gebouwd, die te zamen het begin ma ken van de daardoor ontstane nieuwe straat, nl. de «Koosje Buskenstraat". Daar een groot gedeelte der gronden, gelegen bij deze nieuwe straat, is aangekocht door den heer Maters, aannemer alhier, verwacht men eene geheele bebouwing van dit terrein. Wandelen we over den reeds gedeeltelijk aangelegden weg naar het badhuis, dan krijgen wij links het half voltooide werk van den heer Volker, nl. »De 2è Spui- boezem", ten behoeve van den polder Walcheren. Alles is daar druk aan het werk en de polderjongens, in hunne eigenaardige kleeding en hunne woningen van riet, waaruit van alle zijden de rook dringt, bij gebrek aan een schoorsteen, helpen tot tijdelijke stoffeering van dit gedeelte. De groote plas water, die we vroeger aan onze rechterhand hadden, is verdwenen. Zoodra het Rijk deze buitenvesten aan de gemeente afstond, is laatstgenoemde direct met het droogleggen begonnen, waardoor nu ongeveer 30 bunder land aan het water ontwoekerd is; daar voor eene behoorlijke afwatering der blootgelegde gronden is gezorgd, zullen deze binnen een paar jaar welige weilanden of akkers te aanschou wen geven, waarvan de opbrengsten onze niet te over vloedige kas zullen helpen stijven. Last not least zijn we tot het badhuis genaderd. Sedert 1 Januari door de stad aangekocht, geeft alles het aanzien alsof de zaak flink aangepakt zal worden. Nadat eene woning voor den restaurateur is bijgebouwd, is het geheele gebouw omgeven door een flink trottoir, waar men onder tenten de zon zal kunnen braveeren. Het terras canapé te zien zitten en naast hem de aanvallige Mary Sylvester, de schoonste bloem van het dal, die hem met meisjesachtige bewondering en opvallende belang stelling aanschouwde, terwijl haar koket nichtje Katy het onmeedoogende vuur harer oogen op hem richtte. «Wie is toch uw origineele aardige vriend fluis terde zij mij bij het avondeten toe, toen ik verstrooid en boos tusschen deze vlinder en Mary zat, die als betooverd naar zijne woorden luisterde, terwijl gene voortdurend de batterijen harer oogen op hem liet spelen. »Wij weten ten minste, dat hij Barnwell heet", vervolgde zij, «en wat zijn zijne gesprekken romantisch 1 Vindt gij hem niet erg onderhoudend Op sarcastischen toon antwoordde ik, dat ik niet wist, welke vreemde vorst de gebergten van Colorado incognito bereisde, doch dat ik niet zou nalaten hem overeenkomstig zijn stand voortestellen, zoodra het zijne koninklijke hoogheid zou behagen, mij met zijn vertrouwen te vereeren." «Gij zijt jaloersch", voegde zij mij toe, «kijk maar eens, Mary is geheel betooverd en haar vader eveneens." Inderdaad, de kalme menschenhater, de wantrou wende Sylvester beschouwde dm vreemdeling met eene voor hem ongewone belangstelling. Ik moet echter eerlijk verklaren, dat ik aan den man niets anders kon ont dekken, dan wat ik reeds van hem heb verteld. is door een eenvoudig maar net hekwerk van de duinen afgescheiden. De grond is overal met blokjes klei gelijk gemaakt. Een flinke trap geeft toegang tot het strand en een dito aan de landzijde tot den aangelegden kei weg naar het Kotidekerksche pad. Wellicht wordt de bestaande gelegenheid nog dit jaar vergroot. Hopen wij dat een flink debiet daartoe aanleiding moge geven. Onze Zuidelijke broeders beginnen a. s. Zondag van deze gelegenheid reeds gebruik te maken, nl.: De firma Van Maenen Co. te Antwerpen zal, gelijk reeds gemeld werd, een geregelden stoomboot- dienst openen des Zondags v. v. met een harer groote telegraaf booten. De Belgische toeristen zullen hiervan zekerlijk een goed gebruik maken en daardoor heel wat medewerken tot den bloei van beide ondernemingen. Nu het Westen der stad zooveel nieuw leven te aan schouwen geeft, spijt het ons zeer niet hetzelfde te kunnen opmerken van het Oostelijk gedeelte. De havens liggen uitgestorven. Eén Oost-Indievaarder ligt nog ballast intenemen en verder is alles weer leeg. Het bericht omtrent den aanvoer van petroleum in de cou ranten was erg overdreven en zal zich vooreerst be palen tot het Noordsche barkschip «Criquillion", 5 Mei van New-York gezeild en eerstdaags hier te verwachten. Het personenvervoer der mailbooten van de Maat schappij «Zeeland" neemt steeds toe en een bezoek des avonds bij het vertrek der met electriciteit verlichte booten is zeer aantebevelen, temeer nog daar de penny bootjes van uit de stad een aangename wijze van ver voer vertegenwoordigen. D; Middelburgsche boot van Rotterdam naar Vlis singen geeft bij aankomst in het dok des avonds ook een weinig drukte, ofschoon het aantal passagiers van uit Rotterdam zeer gering is te noemen, wel wat ver oorzaakt doordat de reis m»t oponthoud op de ver schillende veeren zeer dikwijls een twaalftal uren in beslag neemt, 't Is dan ook meer een goederen- dan een passagiersdienst. Men herinnert zich, dat er eenige weken geleden sprake was van de verbanning van een correspondent, die aan verschillende buitenlandsche bladen o. a. ook in een Nederlandsch blad, de Nieuwe Rott. Ct. artikelen zond. In een der laatste nummers van de IV. R. C., komt thans een schrijven voor van den be trokkene, waarin een schets wordt gegeven van zijne gevangenneming Den löden April ontving de correspondent 's mor gens vroeg een bezoek van een drietal politie-officieren met zes agenten, allen tot de tanden gewapend. Hij kleedde zich snel en vernam dat men een huiszoeking bij hem zou bewerkstelligen. «Ik ben te lang in Rusland geweest om niet te weten, dat verzet toch niet zou baten" zegt hij en gaf zonder verwijl zijn sleutels over. Het onderzoek had met de meeste zorgvuldig heid plaats, maar leidde tot niets. Toen het was af- geloopen, werden alle papieren in een kist gedaan en kreeg de verdachte bevel naar het politie bureau te gaan. Daar gekomen, werd hij in arrest gesteld. Gedurende 20 dagen bleef hij daar in een hok, dat al bitter weinig geriefelijks aanbood, zonder andere afwisseling dan een «wandeling", d. w. z. tien minuten daags op een binnenplaats met een paar bewakers. Het weder was guur en de cel onverwarmd, het eten ellendig. Pogingen om den directeur of een andere autoriteit te spreken of te schrijven mislukten. Na tuurlijk had de correspondent gezorgd, dat zijn vrouw mededeeling aan het gezantschap zijner nationaliteit deed van zijne gevangenneming. «Twintig dagen heeft men mij aldus besluit de correspondent zijn schrijven ondanks mijne vol komene onschuld, in dien barbaarschen kerker laten zuchten, en twintig dagen waren noodig om aan de ge heime politie eene zekerheid daaromtrent te verschaffen, welke ik na een eerste verhoor terstond zou hebben kunnen geven. Een verhoor, trouwens, heb ik in 't ge heel niet ondergaan, en te oordeelen naar hetgeen ik later ervaren heb, geloof ik nog altijd, dat de beschul diging van hoogverraad slechts een voorwendsel was om mij, dien men anders als vreemdeling niet in hech tenis hcudpn kon, eens eenigen tijd op te sluiten. Zonder eenig voorafgaand verhoor, werd ik den 4den Mei uit de gevangenis ontslagen, en toen ik mij terstond naar het het gezantschap begaf, vernam ik daar, dat den vorigen dag mijne vrijlating bevolen was, daar «de verdenking van het verkoopen van vesting-ontwerpen aan de Duitsche regeering ongegrond gebleken was, maar dat ik, wegens afkeurende critiek van regeerings- handelingen in buitenlandsche bladen, binnen vijf dagen het Russische gebied verlaten moest, terwijl ik mijn weg over Reval moest nemen. «Vanwege het gezantschap was zoowel tegen mijne gevangenhouding als tegen mijne verbanning geprote steerd, maar op dit laatste werd geantwoord, dat «het verbanningsbesluit reeds door den Keizer bekrachtigd en derhalve onherroepelijk was." «Vóór mijne vrijlating had ik mij nog aan eene diep vernederende behandeling te onderwerden gehad. Voor dat mijn ontslag mij kenbaar gemaakt was, werd ik namelijk met twee politie-dienaren in een rijtuig ge plaatst, zooals ik meende om voor den politiechef te verschijnen, maar zooals weldra bleek, om naar den photograaf gebracht te worden, door wien steeds de portretten der staatsmisdadigers gemaakt worden. «Ik onthoud mij van commentaren, met vertrouwen het oordeel over de mij, als vreemdeling, door de Russi sche autoriteiten aangedane behandeling overlatende aan de lezers van een blad, dat in een land verschijnt, waar men van dergelijk misbruik van gezag en van derzelijke aanranding der persoonlijke vrijheid geen denkbeeld heeft. Is het wonder, dat men de handelingen eener Re geering, die zóo handelt of in wier naam zóo gehandeld kanworden, niet aan te scherpe critiek onderwerpen kan?" Ingevolge machtiging des Konings is de heer P. Smith erkend en toegelaten als consulair agent van Griekenland te Vlissingen. Te Amsterdam werd Zondag de jaarl. algem. vergadering gehouden van het «Nederl. Verbond voor Alg. Stemrecht". üit het verslag van den secretaris bleek, dat het aantal afdeelingen tot 28 is gestegen met een steeds toenemend ledental, dat de oplage van het orgaan (maandelijks te Groningen verschonende) steeds ver meerderd kon worden, terwijl het Noord-Nederlandsch Bond zich had ontbonden mei aansluiting der afdee lingen aan het Alg. Bond. Een voorstel van de afdeeling Rotterdam tot het houden van eene groote meeting te 's-Hage, den dag vóór de opening der Staten-Generaal, werd met alge- meene stemmen aangenomen, eveneens een voorstel om op éen dag, in alle plaatsen, waar afdeelingen zijn gevestigd, meetings te beleggen, om zoodoende eene ware nationale manifestatie te organiseeren. Nog werd besloten, dat het verbond de koninklijke goedkeuring zou aanvragen en werd eene commissie benoemd tot herziening der statuten, waartoe ook behoort de heer Frowein te Goes. Naar wij vernemen, zal Z. M. de Koning in het volgende jaar tijdens de tentoonstelling een bezoek brengen aan Antwerpen. (IV R. Ct.) Eensklaps hield hij midden in een avontuurlijk ver haal op, waarvan de held volgens zijne hoorderessen, wier hoofdjes hij op hol gebracht had, niemand anders kon zijn dan hijzelf. «Laat u niet storen", sprak Sylvester, «het is maar een goederentrein, die over de brug beneden in de bergwerken rijdt; gaat voort met uw verhaal." De gewaande Barnwell meende echter, dat zijn paard zich wellicht in den stal niet op zijn gemak bevond, daar het niet gewoon was onder dak te staan Zoo pratende verliet hij de tafel en de kamer. De jonge meisjes keken hem na met van opgewon denheid blozende gezichtjes. «Is hij niet allerliefst?" herhaalde Katy, diep adem scheppende, «en", liet zij erop volgen, «zoo vol gevoel." «Ja, zeer gevoelvol", fluisterde de lieve Mary, zonder het geringste spoor van wantrouwen in hare stem zaagt ge wel hoe aangedaan hij was, toen hij verhaalde van die Mexicaansche vrouw, die zij opgehangen hadden. Hij heeft veel gevoel en de tranen stonden hem in de oogen". «Tranen", riep Sylvester, «dwaze kinderen. Hij is een eenvoudige, kalme, onderzoekende filosoof." «Eenvoudig!" Was Sylvester dronken of had de geheimzinnige vreemdeling een tooverkruid in het eten gedaan Hij kwam terug voor ik het daarover met mij zeiven eens geworden was, en nam den draad van zijn verhaal weder op. Ik gevoelde mij echter veronacht zaamd ten koste van den man, dien ik geaarzeld had hier binnen te leiden, en ik begaf mij tijdig ter ruste. Twee uren later vernam ik door het dunne beschot, uit de kamer naast mij, van de lippen der meisjes eindelooze loftuigingen op der. vreemdeling. Tegen middernacht werd ik gewekt door hoefgetrappel en wapengekletter. Daarop volgde een gesprek tusschen mijn gastheer met een geheimzinnig persoon, dat ik niet verstaan kon. Toen de cavalcade weggereden was, opende ik het venster. «Wat was dat?" vroeg ik. «Niets", antwoordde Sylvester kalm, «maar weder een gevolg van een van die moorddadige aanrandingen van ons land. Dezen middag is een man op dezen landweg door Cherokee Jack doodgeschoten en geplunderd en nu kwam de Sheriff en zijne helpers hier om den moordenaar te zoeken. Ik zeide hem dat ik niemand gezien had, dan u en uw vriend, wien ik hoop dat liet verwenschte rumoer niet gewekt zal hebben. De arme man zag er uit, alsof lnj behoefte had aan rust." «Ik was van hetzelfde gevoelen." Evenwel, ik sloop toch even zachtjes naar zijn kamer. Zij was ledig. Het werd mij nu duidelijk, dat hij allicht een voorsprong van een paar uur kon hebben op den Sheriff en zijne helpers. KINDE.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1