De geheimzinnige reiziger. Gemengde Berichten. FEUILLETON. compensatie te vragen. Deze belasting is eene sedert 18(54 bestaande verhooging op de invoerrechten, die jaarlijks ongeveer 2.600,000 kronen heeft opgebracht. Wilde de regeering hierin niet toestemmen, dan zou de meerderheid gebruik maken van hare macht, gelijk haar plicht het haar gebood. De minister Estrup verklaarde, dat de regeering het wenschelijk bleef achten om in ruil voor de verlaging der invoerrechten de belasting op sterke dranken en bier te verhoogen, doch dat het ministerie, hoe gaarne het ook het handelsverdag met Spanje in werking zou zien treden, toch niet dacht aan aftreden, zelfs al nam het Folkething de voorstellen der financiëele commissie aan. Deze onomwonden verklaring kon echter niet beletten, dat het voorstel der financiëele commissie met 59 tegen 20 stemmen werd aangenomen. Bij de gisteren gehouden provinciale verkiezingen in België en waaraan voor het eerst de capaciteits-kie- zers deel hebben genomen, hebben de liberalen op verscheidene plaatsen de nederlaag geleden. In Ant werpen verkregen de clericalen een meerderheid van 500 stemmen en zijn 26 liberalen door katholieken vervangen, in Brussel namen de katholieken geen deel aan den strijd, doch te Mechelen viel de liberaal Heremans en werden drie katholieken gekozen In Bra bant vielen zeven liberalen en in Namen drie. Te Antwerpen heerscht groote opgewondenheid. Troepen volks loopen door de straten, roepende «leven de katholieken!" Hier en daar ziet men vlaggen met de kleuren der stad, rood en wit. Ylissingen. Een vrij hevige brand met uitslaande vlam brak gisteravond uit in een perceel naast de. groote kerk op de Oude markt alhier. De Godsdienst oefening moest daardoor gestaakt worden. De straten, toegang gevende naar het brandende gebouw, waren zwart van de menschen, zoodat de schutterij de han den vol had om voor de spuiten ruim baan te maken. Te zes uren begonnen, was alles te half acht gebluscht. De bovenverdieping waar de brand ontstond is uit gebrand in den winkel beneden is niets beschadigd De bewoners van boven en beneden waren allen af wezig. De brand ontstond door het springen van een petroleum-kooktoestel. De heeren Van Maenen en Co. te Antwerpen hebben besloten te beginnen 1 Juni gedurende de zo mermaanden eiken Zondag eene stoomboot voor passa giers, bestemd naar Vlissingen en terug, te doen varen. Omtrent den voortvluchtigen postdirecteur P. te Yzendijke wordt aan het Vaderland het volgende gemeldHij had postwissels uitgegeven op de kan toren Rotterdam, Groningen en Amsterdam, te zamen tot een bedrag van ƒ60,000, betaalbaar aan make laars in effecten, welk bedrag z.g. bij hem postdirec teur gestort was door eene juffrouw te Yzendijke, en waarvoor de makelaars effecten moesten koopen en toezenden aan de bedoelde juffrouw, zooals later bleek zijne eigen vrouw, die echter van de zaak niets afwist. De postwissels werden door hem in het daarvoor be stemde register echter niet ingeschreven. Daar het bevreemding verwekte, dat zulk een aan zienlijk bedrag door middel van postwissels was ver zonden, werd door de directie der posterijen een onderzoek ingesteld. Een inspecteur kwam daarom Zondag 11. te Yzendijke, om de zaak te onderzoeken. De directeur P. ontkende van de zaak iets af te weten, en daar de boeken en registers, benevens de in kas zijnde gelden in orde bleken te zijn, telegra- pheerde de inspecteur naar het hoofdbestuur, dat alles op het kantoor in orde was, en vroeg om nadere in lichtingen, waarop een telegram terugkwam, dat de zaak een ander kantoor betrof en dat het onderzoek gestaakt moest worden. Later is gebleken dat de di- Naar Bret Harte. Ik reed in het gebergte van Colorado en daar de avond reeds begon te vallen, gevoelde ik mij in mijne eenzaamheid niet erg op mijn gemak. De groote, onbevolkte streek, waar ik mij bevond, was in de laatste maanden het tooneel geweest van de brutaalste aanrandingen. Nog slechts weinige dagen geleden was, volgens de dagbladen, een postwagen overvallen door twee roovers, waarin men den beruchten straatroover Cherokee Jack en zijn handlanger meende herkend te hebben, en waren de reizigers geheel uitgeplunderd. De sterksten onder hen hadden zich willig gebogen voor de overmacht var. Cherokee Jack's revolvers en hadden hunne zakken laten ledigen. De buit bedroeg ongeveer 2000 dollars. Deze geheele geschiedenis kwam mij voor den geest en het is dus zeer verklaarbaar, dat ik schrikte, toen ik op eens hoorde roepen: «Hei, jij daar beneden". De stem klonk niet luid, maar helder en doordrin gend Ik keek voor en achter mij op den smallen weg, doch noch aan den rand van het elzenboschje vóór mij, noch achter mij was iemand te zien. Holla, vriend 1" Ditmaal klonk de stem ongeduldig. Ik keek omhoog en ontdekte op de rotsen, dertig voet boven mij, een tweeden weg en daarop, door de dichte struiken heen kijkende, een breed geschouderd persoon op een zwart paard gezeten. Ik had bij deze ontmoeting verschillende zaken in mijn nadeel. Ten eerste, het eenzame pad, ver verwijderd van den grooten weg, waarop de wagens en de berg bewoners zich bewegenten tweede de meerdere bekendheid van den man met het terrein, welke daaruit viel af te leiden, dat hij kennis droeg van het pad, waarop hij zich bevond en dat aan de gewone reizigers en aan mij onbekend was ten derde dat hij een goed paard had en flink bewapend was. Bovendien begreep ik dat ik in geen geval blijken mocht geven van wantrou wen of angst. Deze gedachten gingen mij alle door hot hoofd, terwijl ik zijn groet beantwoordde. recteur P. dit telegram vervalsclit heefter was nl. geseind, dat de verzending van bedoelde postwissels wel door het kantoor Yzendijke was geschied, en dat P. in verzekerde bewaring moest worden gehouden. De inspecteur, die niet kan telegrapheeren, was de dupe geweest van P., die zelf de depêche ontving en een telegram opschreef, dat in zijn belang te pas kwam. Het onderzoek werd na het ontvangen van het quasi-telegram gestaakt, en den volgenden morgen ver trok de inspecteur, om des Dinsdags weder terug te komen. Inmiddels was P. eene wandeling gaan doen en had die wandeling uitgestrekt tot over de Belgische grenzen. Men weet, dat hij te Gent is geweest, doch daar is men zijn spoor bijster geworden. Bij het gerechtelijk onderzoek is reeds gebleken, dat hij eene waarde van ƒ23.000 aan reeds van de makelaars ontvangen effec ten heeft medegenomen voor de overige 37,000 had hij nog geen stukken ontvangen terwijt ook het kasgeld, p. m. 700, verdwenen is. Vrouw en kind zijn door P. achtergelaten. Men doet een middel aan de hand om koffiedik voor eenden en kapoenen tot een smakelijk voedsel te maken. Een deel dik en twee deelen zemelen, en dit gekneed tot een deeg en daarna gedroogd, moet voor die dieren een smakelijk, tot vetvorming zeer dienstig voedsel geven. Misschien zou het koffiedik ook voor varkens kunnen aangewend worden. Ook als meststof voor bloemen is het, gelijk bekend is, uitstekend. Een gezin te Heinenoord is met zijn negentiende kind verrijkt. Ofschoon in dat gezin nimmer een tweeling werd geboren, heeft de oudste dochter den leeftijd van 19 jaar nog niet bereikt. Te Giethoorn is Donderdag een jongen van 11 jaar onder het baden verdronken. Te Beetsterzwaag trouwde dezer dagen een moeder te gelijk met haar zoon, terwijl zij in 1876 te gelijk met een harer dochters gehuwd was. Volgens de inlichtingen van het N. v. d. D. schijnen de in omloop zijnde berichten omtrent de richting, welke de voortvluchtige gebroeders Tobias ingeslagen zouden hebben, niet juist. Niet naar Bue- nos-Ayres leidde hunne route over Antwerpen, Huil en Liverpool hebben zij getracht de Vereenigde Staten te bereiken, jl. Zaterdag, zou hunne aankomst te New- York verwacht kunnen worden. Hunne uitlevering is aangevraagd. Op de Brouwersgracht te Amsterdam is bij het ophijschen van eene linnenkast het touw gebroken. De man die de kast opheesch, kreeg die op het hoofd en was onmiddellijk dood. Volgens bij de Vereeniging van assuradeuren ontvangen telegram uit Philadelphia, is aldaar een zware brand uitgebroken in de Atlantic Refinery, al waar 40 000 vaatjes petroleum in brand staan Ook in de City Gasworks is brand uitgebroken. De oor zaak van het onheil wordt toegeschreven aan het in slaan van den bliksem. -Het stoomschip «Prins Hendrik" van de Maat schappij «Zeeland" is tot het ondergaan van de rioodige herstellingen en voorzieningen voorloopig buiten dienst gesteld. Tot den 27sten Mei, wanneer de «Prinses Elisabeth" weder in de vaart komt, wordt de dienst tusschen Vlissingen en Queenboro door twee booten verricht, waarvan zij, die des morgens aankomt, 's avonds weder vertrekt. Gisternacht werd een Noorsch zeeman op de Zeedijk te Amsterdam door een zestal mannen over vallen. Zij ontnamen hem zijn zilveren horloge en vestketting. Een politie-dienaar, die een der dieven wilde arresteeren, werd door dezeu en zijne makkers aangegrepen, op den grond geworpen en mishandeld, «Tabak bij je vroeg hij. Ik beantwoordde zijn vraag bevestigend, door mijn tabakszak omhoog te houden. «Goed, ik kom naar beneden; rijd maar door, aan het snijpunt haal ik je wel in". Het snijpunt? Dat was eene tweede geographische ontdekking, even zonderling als die van het tweede pad. Ik had dikwijls dezen weg bereden, doch nimmer had ik dien anderen ontdekt of van een snijpunt der beide paden iets bemerkt. Ik was echter nauwelijks honderd meter verder gereden, of het kraakte in het kreupelhout, en op een punt, waar de rotswand zoo steil was, dat ik het nimmer zou gewaagd hebben, mijn paard daar langs te voeren kwam mijn onbekende vriend te voorschijn, te midden van stukken afgebrok kelde steen, die met geweld naar beneden kwamen rollen. Ik had mij niet bedrogen hij was van minder dan middelmatige lengte, en zijn gelaat, met zijne rustige grijze oogen, had ook niets bijzonders. «Gij hebt een goed p»ard", zeide ik om iets te zeggenterwijl hij zijne pijp uit mijn tabakszak stopte. «Natuurlijk" antwoordde hij, een bespiedenden blik op mij werpende. Daaana begon hij zoo ijverig te rooken, alsof hij dat genot langen tijd had moeten ontberen. Ten slotte vroeg hij mij, terwijl hij een oogenblik ophield, vanwaar ik kwam en waarheen ik ging, waarop ik hem antwoordde. Al ware het alleen uit beleefdheid kon ik niet nalaten hem te vragen, wat het doel van zijn tocht was. «Dat hangt er van af' antwoordde hij, «waarheen ik ga en of ik deze noodig heb." De hand, waarmede hij dit zeggende de lederen zak van zijn revolvers aan raakte, deed mij vermoeden, dat hij ze zeer goed zou weten te gebruiken, als het noodig mocht zijn. «Voor het oogenblik", liet hij erop volgen, «denk ik alleen een ritje met u te maken." Er was, behalve zijne vertrouwelijke uitdrukking en de mededeeling, dat hij een ritje met mij zou maken of ik het goed vond of niet, niets beleedigends in zijn gesprek en ik antwoordde dus alleen, dat ik er in het minst geen bezwaar tegen had. Zwijgend vervolgden wij onzen weg, waarop ik wel dra een goed eind achterbleef, aangezien zijn paard zeodat hij de vervolging moest opgeven. Vermoedelijk is men de dieven op het spoor. Miss Cora, de bekende leeuwentemster, is eenige dagen geleden te Elberfeld door een harer dieren een beer hevig in den arm gebeten. Zij slaagde er slechts met moeite in het hok van het woedende dier te verlaten, maar des avonds was zij weder in het circus en liet de dieren opnieuw hun kunsten doen. Na de menigvuldige telegrammen betreffende het verongelukken van het SS. State of Florida zijn niet veel nadere bijzonderheden aan het licht gekomen. Alleen deelt de New-York Herald nog mede, dat de schuld der aanvaring op de officieren van de State of Florida zou rusten. Een der manschappen van dit stoomschip deelt namelijk mede, dat hij, toen de man op uitkijk riep, dat op stuurboordsboeg het bak boordslicht van een ander schip te zien was, hij aan dek ging en hij op verren afstand een schip zag. Hij zag duidelijk zoowel het groene als het roode seinlicht en hield het vaartuig aanvankelijk voor een stoomschip, totdat hij uit het ontbreken van het toplicht opmaakte, dat het een zeilschip was. Van den man op uitkijk vernam hij, dat deze het licht aan den eersten officier, die de wacht had, ge meld had en toen deze den koers niet veranderde, dit nog tweemaal herhaalde. Eerst daarna liet de eerste officier het roer bakboord draaien, doch dit bijna ter stond weder stuurboord leggen, teneinde het stoomschip zoo weinig mogelijk uit den koers te doen gaan. Op hetzelfde oogenblik had de aanvaring plaats. Als het bovengemelde geheel overeenkomstig de waarheid is, is het ongeluk geheel aan den wacht- hebbenden officier te wijten en hebben wij hier weder met een treurig gevolg van het zoogenaamd «Close Shaving" te doen. Een der personen, verleden Dinsdag gekwetst bij het ongeval, aan het Justitie-Paleis te Brussel veroor zaakt door de paarden van den Gouverneur Heyvaert, is overleden. Te Osterath bij Crefeld is een huis, met alles wat daar om en in was, afgebrand. Zes kinderen, van 2 tot 13 jaren, vonden hun dood in de vlammen. De heer F. Bender te Dusseldorf is de uitvinder van een nieuwe soort schoollessenaars, die vervaardigd worden van zoogenaamd ruw glas. De bovenzijde is gepolijst en wordt, nadat het glas verwarmd is, inge wreven met een mengsel van Syrische lak, zwartsel en zoogenaamde slappe was, waarbij men van een puimsteen gebruik maakt. Nadat dit eenige malen her haald is, krijgt het glas het uiterlijk van een lei, en kan er ook werkelijk op geschreven worden. In de Gazette médicale van Nantes van 9 Maart jl. wordt gewag gemaakt van verscheiden gevallen, waarin roodvonk zonder twijfel werd overgebracht door honden en katten. Beide huisdieren zijn gebleken aan roodvonk te kunnen ziek worden en sterven. Dit is eene gewichtige waarneming met het oog op de wijze van verbreiding van besmettelijke ziekten. Het «heilsleger" zal eerlang ook een oorlogsvloot bezitten. «Generaal" Booth vroeg voor dat doel een bedrag van £10,000. In plaats van 10,000, zijn hem binnen vijf dagen 12,600 pond ter beschikking gesteld. Er zal nu een stoomboot gecharterd worden, waarmede de operation van de «heilsvloot een aanvang zullen nemen Uit Magenta wordt van den 22n bericht, dat het daar 70 uren aanhoudend regende of sneeuwde. In de Spaansche provinciën Almeria, Murcia, Valencia en Alicante hebben overstroomingen plaats gehad. Er zijn vele menschen verdronken. Het spoor wegverkeer is gestremd. De schade is groot. Een orkaan heeft in Valencia groote verwoestingen aangericht. In Murcia worden een twintigtal personen vermist. Te Lorca neemt de overstrooming toe. veel harder liep dan het mijne en ik koesterde reeds de hoop, dat hij het wachten moede, mij zou verla ten of vergeten; doch hij wachtte mij geregeld weder in bij een rotsblok of een vooruitspringend stuk steen, waaraan hij dan zoolang zijn paard vastbond. Ik begon hem langzamerhand onuitstaanbaar te vinden, toen hij, nadat ik hem weder had ingehaald, mij op zijde bleef en zich eensklaps tot mij richtte met de vraag «Hoe denkt gij over Dickens?" Indien hij mijne meening over Humboldt of Darwin had gevraagd, zou ik niet meer verbaasd zijn geweest. Ik bedacht echter, dat hij wellicht den eenen of anderen beroemden persoon uit dej naastbijgelegen stad op het oog had, en vroeg daarom aarzelend: «Wien bedoelt ge «Charles Dickens; gij hebt toch zeker wel iets van hem gelezen? Welk van zijne werken bevalt u het best Ik was geheel in de war en ik antwoordde, dat zij mij alle even goed bevielen, wat ook werkelijk waar is. Met eene hevigheid, geheel in strijd met de kalmte, die hij tot nutoe had getoond, vatte hij mijne hand en sprak «Juist mijne meening. Geen zeurkous, die Dickens. Hij schrijft naar het leven", en na deze zonderlinge inleiding begon hij eene beoordeeling van dezen schrij ver te geven, zoo juist en zoo oordeelkundig, als ik nooit te voren had gehoord. Hij wees niet alleen op den humor van den schrijver, maar ook op de poëzie, die al zijn werken kenmerkte. Verbaasd keek ik den man aan. Ik had altijd gemeend, dat ik den grooten schrijver ijverig bestudeerd had, doch de juiste opmerkingen en verklaringen van den vreemdeling overtuigden mij van het tegendeel. Wel kleedde hij zijne denkbeelden niet altijd in den onjuisten vorm en dikwijls waren zijne uitdrukkingen met weinig zorg gekozen, doch zij waren altijd zeer juist. Ons gesprek had mij niet doen achtgeven op den weg, waarop het nu plotseling duister werd. Nu eerst bemerkte ik, dat wij ons op een pad bevonden, dat mij geheel onbekend was. Toen ik mijn geleider dit mededeelde, nam hij dadelijk weder zijn vorigen toon van spreken aan en zeide: «Nu, mij dunkt, de eene weg is zoo goed als de andere. Wat heb je daar wel tegen intebrengen V' Gedurende de jongste 14 dagen hebben herhaal delijk aardbevingen plaats gehad langs de Aziatische kust van de zee van Marmora. Maandag jl. veroor zaakte een buitengewoon zware schok aanmerkelijke schade in de dorpen van het schiereiland Cyzicus. Een groot aantal huizen werd vernield; 20 personen zijn omgekomen. Uit Texas meldt men een zonderling geval van drie achtereenvolgende schakingen. Drie meisjes uit hetzelfde gezin zijn, de een na de andere, door haar minnaars heimelijk weggevoerd. Daar de vader intus- schen het vroolijkste gezicht van de wereld blijft zetten, vermoedt men, dat hij in 't geheim was en zijn drie zchoonzoons dit middel zelf aan de hand gedaan heeft om de onkosten van drie bruiloften te sparen. De tooneeldichter Hugo Müller was iemand die steeds onmiddellijk een snedig antwoord ter hand had, en ten bewijze daarvan vertelt de Post het volgende: Tegelijkertijd met hem was een jongmensch aan zeker tooneel geëngageerd, waar men eens «de Roo vers" zoude opvoeren. Het was op den dag vóór den grooten Verzoendag dat de jonge man, die zelf Jood was, de rol van «Franz Moor" zoude vervullen. «Wat zullen de Joden het land hebben", zeide hij onder het aankleeden lachend tot zijn collega, «dat ik vandaag als Franz optreed." «De Christenen ook!" was het antwoord. In het Noorden van Afrika (Algerië) heeft in den omtrek van Tiemcen een waterhoos groote schade aangericht. De vreeselijke watermassa sleepte met ge weld twee vrouwen mede, die in de hoos verdronken. Op den Baltimore- en Ohio-spoorweg heeft den 12den dezer een botsing tusschen twee treinen plaats gehad. In een der treinen bevonden zich 50 werk lieden, van welke 20 gedood en verscheidenen gewond werden. De trein geraakte in brand, zoodat de lijken geheel door het vuur werden verteerd. Te Washington is een standbeeld onthuld ter eere van Luther. Uit New-York word gemeld, dat de maatschap pijen in steenkolenmijnen voornemens zijn alle mijn werken voor den tijd van twee maanden te staken, te beginnen met Juni Eene vergiftige houtsoort. Het hout, genoemd kokobola, en afkomstig van een boom uit Panama, is gebleken zeer vergiftige eigenschappen te bezitten. In fabrieken, waar het wordt gebruikt om meshechten en dergelijke ervan te maken, werden vele werklie den daarbij vergiftigdhet aangezicht zwol op, de oogen konden niet geopend worden, aan de handen verschijn selen als bij verbranding, enz. Kinderen, die in het fabrieklokaal speelden, kregen uitslag aan de voeten. Ook kippen, die van het stof van het hout aten, stierven Vrouwelijke kassiers. «Het spijt mij zeer, mijn heer", zeide een koopman tot een sollicitant, die de opengevallen plaats van kassier bij hem wenschte te vervullen, «maar ik kan van uwe offerte geen gebruik maken, want ik heb besloten om voortaan slechts vrouwelijke kassiers aantestellen. De vrouwen toch zijn over het algemeen indiscreet, dat wil zeggen dat zij niets «voor zich kunnen houden" en dat is de hoofd verdiensten van een goed kassier. Eene in het zwart gekleede en dichtgesluierde dame vervoegde zich onlangs aan het Kapitool te Washington, waar de volksvertegenwoordigers zitting hielden. Zij had een rijzweep in de hand en deelde mede dat zij met het doel gekomen was, om een dier heeren een pak slaag toe te dienenhardnekkig weigerde zij echter om den naam van den betrokken persoon te noemen. Weldra werd het bericht omtrent deze raadselachtige zaak in de zaal verspreid, en merkwaardigerwijze bleek, Zoo kalm mogelijk waagde ik de opmerking, dat ik toch altijd de voorkeur gaf aan een bekenden weg. «Dat kan zijn maar nu rijdt je met mij. Deze weg brengt je juist waar je wezen moet en daarmede basta. Denk je soms, dat ik niet begrijp, wat je wil?" Deze uitdrukking van mijn vreemden metgezel kon ik niet onbeantwoord laten en ik zeide hem op vasten toon, dat ik met een vriend had afgesproken, bij hem te zullen overnachten. «Waar is dat?" Ik aarzelde. Mijn vriend was een eigenaardig mensch, bekend zoowel om zijne teruggetrokkenheid als om zijn trots. Hij was een menschenhater met een talrijk huisgezin en zeer rijk en hij had zich op een afge legene, schilderachtige plek in het gebergte terugge trokken, om daar geheel naar zijn genoegen te leven. «Het doet er niet toe, wie uw vriend is", zeide mijn geleider. «Ik zal bij hem overnachten. Wanneer jij er mij niet wilt binnenleiden goed, dan doe ik het zelf'. Mijn bloed begon te koken van ergernis over het onbegrensde zelfvertrouwen van dien man. Wat zou de strenge Sylvester zoo heette mijn vriend en wat zouden zijne dochters welzeggen over mijnen nieuwen kennis? Ik kon hem echter niet verhinderen zichzelf te introduceeren. Wij reden berg af en ik zag reeds op korten afstand de lichten van de woning in het stille dal. «Gij hebt vergeten mij uw naam te noemen", zeide ik tot den vreemdeling, «hoe moet ik u noemen?" «O, ja", hernam hij nadenkende, laat eens zien Barnwell dat zou wel een goede naam zijn, hij is kort en gemakkelijk uittespreken, ik heet dus Barnwell". «Maar" begon ik, doch hij liet mij niet uitpraten. «Nu laat dat maar aan mij over" sprak hij met een zeldzaam zelfvertrouwen, waarover ik steeds meer verbaasd werd. «De naam doet immers niets ter zake, de persoon is het, waarop het aankomt. Wanneer ik iemand achterna zit, dien ik voor Jansen houd en het blijkt, dat hij Smit heet, dat doet er immers niets toe. Als ik hem ingehaald heb, dan heb ik den man toch." Dit zonderlinge betoog beviel mij niet erg, doch wij waren bij het huis van mijn vriend aangekomen en het aanslaan der honden had Sylvester reeds naar de voordeur van zijn fraai ingericht huis gevoerd. (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2