1884. N°. 63. Dinsdag 27 Mei. 71ste jaargang. De Secretarie der gemeente Grond in koop of erfpacht GOESCHE Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandxq, WoENsnxa en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Door den Raad is, behoudens goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten, besloten tot uitgifte van ■van de zoogenaamde Stoofweide, ter bebouwing. De teekening der kavelingen met de voorwaarden liggen ter inzage op het bureau van den Secretaris, terwijl nadere inlichtingen bij den Bouwmeester te vei krijgen zijn. Hun, die een of meer kavelingen wenschen te erlangen, wordt verzocht hunne schriftelijke aanvrage vóór des middags 12 uren van Zaterdag den 31 Mei a s. bij den Burgemeester intedienen. Daar bij de toewijzing op aard en inrichting der te bouwen huizen gelet zal worden, verdient overlegging der bouwplannen aanbeveling. Goes, den 24 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. »&1 op MAANDAG DEN 2 JUNI, uithoofde van den invallenden 2en Pinksterdag gesloten zijn, en alleen van 11 tot 12 uren des middags gelegenheid tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand ge geven worden. Goes, den 24 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 26 Mei 1884. Bij de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten van Zeeland, voor het hoofdkiesdistrict Hulst, in plaats van wijlen den heer J. F. Vereecken, heett niemand de volstrekte meerderheid van stemmen ver kregen. Van de 520 geldig uitgebrachte stemmen be kwam de heer P. Moes teTerneuzen er 190, de heer Mr. A. C. B. Thomaes aldaar er 136 en de heer J. Vogelvanger te Hulst 119. Tusschen de twee eerstge- noemdeu moet alzoo een herstemming plaatshebben. Borsele. Jl. Vrijdag werd alhier in de directie keet de gewone jaarl'jksche vergadering gehouden van Ingelanden van den Koningspolder ter behandeling van de rekening en begrooting, terwijl ditmaal benoe mingen moesten plaatshebben voor de vervulling van vacatures wegens gewone aftreding var. den dijkgraaf en zijn plaatsvervanger. De rekening werd vastgesteld met een batig saldo van f 280,29 en de begrooting in ontvang en uit gaaf geraamd op een gelijk bedrag van 438,71. Tot dijkgraaf werd herbenoemd de heer L. Rottier Jz. en tot plaatsvervanger de heer B. Op 't Hof, beiden wonende te Borsele. Ter aanvulling van het bericht in ons vorig nummer omtrent benoemingen door aandeelhouders van de meestoof »de Kroon" te Borsele kan nog worden medegedeeld, dat de heeren A. Polderdijk en C. Mol Az. respectievelijk als bestuursleden zijn herbe noemd en benoemd, de laatste ter vervanging van wijlen dhr. C. Pover, en dat als eere-lid van het bestuur en als president der vergaderingen is gekozen de heer J. Rottier Lz., welke betrekkingen destijds werden waargenomen door den heer I. Rottier Jz., die intusschen was overleden. De aandeelhouders besloten tevens te bepalen dat ieder een paar honderd roeden meekrap zal telen ter instandhouding en verlevendiging van de werking der meestoof »de Kroon". Ierseke. In de Zaterdag alhier gehouden vergade ring van Ingelanden van den Molenpolder werd de rekening en verantwoording vastgesteld in ontvang op 633,95%, in uitgaaf op 383,92, sluitende alzoo met een batig saldo van 250,03 en de begrooting voor 1884/5 opgemaakt in ontvang en uitgaaf op f 529,18, waarbij het dijkgeschot werd bepaald op 4 per Hectare. Ter voorziening in de door periodieke aftreding ont staande vacatures werden de navolgende voordrachten opgemaakt: Vacature, dijkgraaf M. Van Stee: le candidaat M- Van Stee, 2e candidaat D. Poelman, 3e candidaat A. Van der Burght. Vacature gezworen A. Van der Burght: le candi daat A. Van der Burght, 2e candidaat J. Priem, 3e candidaat A. Le Clercq. Ierseke. Als een begin van uitvoering van een on langs door den gemeenteraad genomen besluit, om de school op het dorp, die tot heden twee lokalen bevat, in drieën te verdeelen, heeft het gemeentebestnur Zaterdag bedoelde school opgenomen en het maken van een bestek opgedragen aan den heer I. Hage, bouwkundige alhier. Het plan bestaat, in de aanstaande zomervacantie het werk ten uitvoer te brengen. Hoewel de beurs gesloten is, wordt toch voort durend handel gedreven in jonge oesters. In de vorige week werden verscheidene partijen jarig broed, waar onder een van 100,000, tegen 10 en 11 gulden per duizend verkocht. Middelburg. In de aanstaanden Woensdag te houden zitting van den Gemeenteraad alhier zal ingediend worden een adres van mr. G, N. De Stoppelaar, houdende verzoek om ontslag als secretaris dezer gemeente. -- Dezer dagen gaf het blad Voltaire een bericht, dat prins Boudewijn, de zoon van den graaf van Vlaanderen, verloofd zou zijn met de dochter van den Koning der Nederlanden. Dit bericht wordt thans volgens het D. v. N. uit Brussel tegengesproken. Bij zijn vertrek uit Brussel heeft Z. M. de Ko ning onzen gezant aldaar, baron Gericke Van Herwij nen, opgedragen den Burgemeester der Belgische hoofdstad zijn diepgevoelden dank te betuigen voor de allerhartelijkste en sympathieke ontvangst, Hem en zijn Gemalin door Brussels bevolking bereid, en hem speciaal dank te zeggen voor de schitterende re ceptie ten stadhuize De Koning liet daarbij f 2000 aan den burgemeester ter hand stellen ten behoeve van de algemeene armen van Brussel. Er is een medalje geslagen ter gedachtenis van 's Konings bezoek aldaar. HH. MM. de Koning en de Koningin zijn Vrij dag te 2 uren te Arnhem aangekomen. HH MM. wer den verwelkomd door den Gouverneur der provincie en den waarnemenden Burgemeester. Terstond na hun aankomst zetten zij de reis naar Oranje Nassau-oord voort, waar zij te 2.55 u. in welstand terugkeerden. De heer mr. A. Van Laar heeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer aangenomen. De bij de Tweede Kamer ingekomen wijziging van de telegraafwet strekt om den telefoondienst onder het bereik van de telegraafwet te brengen door be paling, dat de berichten worden overgebracht öf door tusschenkomst der beambten öf door gebruik te maken van de voor het publiek bestemde seintoestellen. Voorts bevat de wijzigingswet eene bepaling ter handhaving van het recht om te bouwen en te plan ten door eigenaars op gronden, waarover of waardoor een telegraaflijn is gebracht. De voorstanders van het ontwerp tot wijziging der schoolwet der heeren Mackay c. s. zullen trachten de daarin uitgedrukte denkbeelden in den vorm van amendementen op het regeeringsontwerp voor te dragen. De liberale leden der Kamer hebben een paar maal vergaderd om van gedachten te wisselen betreflende de houding tegenover deze ontwerpen aan te nemen. In strijd met een mededeeling, in de N. R. Ct. voor komende, kunnen wij verzekeren, dat de kansen om tot eenstemmigheid te geraken zeer gunstig staan, en dat tegenover het regeeringsontwerp een tegemoetko mende houding zal worden aangenomen. Vad Naar men verneemt, is vanwege het Departement van financiën eene circulaire uitgegaan tot alle Rijks belastingambtenaren met verzoek om opgave binnen een bepaalden termijn van alle betrekkingen, die zij tege lijkertijd met hun rijksbetrekking bekleeden, en houdende verbod om voortaan zonder uitdrukkelijke toestemming van den Minister van financiën eenige bijbetrekking waar te nemen. De memorie van antwoord betreffende de klas- senbelasting is ingekomen. Het ontwerp is in hoofdzaak onveranderd gebleven De Minister heeft er uitvoerige tabellen bijgevoegd ter berekening van het belastbaar inkomen. Zaterdag had te Amsterdam de plechtige uit reiking der bekroningen plaats aan Nederlandsche inzenders, toegekend op de internationale tentoonstelling, verleden jaar daar ter stede gehouden. De bekroonden waren daartoe saamgeroepen in liet gebouw der Vrije Gemeente en de Nederlandsche regeering was er bij vertegenwoordigd. Alleen de »eere-diploma's" en «gouden medailles" (zonder het daarbij behoorend diploma) werden uit gereikt. Van de Indische regeering is telegraphiseh be richt ontvangen, dat de cholera epidemisch heerscht te Groot-Atjeh. Tegen den 22n Juli e. k. knnnen weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis worden geplaatst. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Cl. Uit naam van Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen werd Zaterdag door bemiddeling van den vice-consul te Rotterdam aan kapitein Slierendregt, van het stoomschip «Leerdam", een prachtige dubbele zeekijker vereerd, als erkenning van de zeemanschap en menschlievendheid, betoond bij de redding op den 6en Mei 1882, bij stormweder in den Atlantischen Oceaan, van de bemanning van het in zinkenden staat verkeerende Noorweegsche barkschip «Inga", bestaande uit den kapitein Cornelissen, diens vrouw en twaalf manschappen. Aan de bemanning van de reddingboot van de «Leerdam", die de schipbreukelingen met le vensgevaar van het wrak haalde, werden de volgende belooningen uitgereiktaan den kommandant een gouden, en aan de zes roeiers ieder een zilver remon toir horloge. Het Ildb. meldt dat de gelden, benoodigd om de Koninklijke Fabriek van stoom en andere werk tuigen te Amsterdam in stand te houden, tot een voldoend bedrag zijn toegezegd om te mogen ver wachten, dat de voortzetting der zaak zal worden voorgesteld. Van de ongeveer duizend werklieden dier Fabriek, die gedurende de laatste weken wegens slapte der werkzaamheden ontslagen waren, liepen er Zaterdag den ganschen dag ruim een 200tal in optocht door de straten en poogden den burgemeester aan diens huis en op het stadhuis te spreken te krijgen. Te 1 uur werden vijf afgevaardigden uit hun midden bij den burgemeester ten stadhuize toegelaten, die op hunne vraag naar werk ten antwoord gaf, dat hij niet bij machte was hen te helpen. De stoet ging hierop vrij kalm naar Kattenburg. De demonstratie had tot nogtoe een onschuldig karakter. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Waarde. Tot predikant alhier is beroepen de heer Eringa, candidaat te Utrecht. Ds. J. H. Gunning JIIz. te Wilhelminadorp komt voor op het viertal van predikanten naar Bennebroek. Beroepen te Kolijnsplaat ds. J. W. Van der Kouwe te Hazerswoude. Volgens het Wugeningsch Weekblad kunnen de predikanten der Nederlandsche Hervormde kerk worden verdeeld in 611 orthodoxen, 315 evangelischen en 359 modernen en zal de Synode van dit jaar zijn saam- gesteld uit 11 moderne en 8 nietmoderne stemheb bende leden. Vóór tachtig jaren waren er slechts zeven Ero- testantsche zendingsvereenigingen en ongeveer 170 zen delingen met 50,000 personen die tot het Christendom waren overgegaan, en omstreeks 70 zendingsscholen. Thans zijn er uit Europa en Amerika in de Heiden- landen 2500 zendelingen werkzaam, terwijl nu reeds omstreeks 1,820,000 heidenen tot het Christendom zijn overgegaan, waarvan 310,000 wonen in West-Indië, 250,000 in Afrika, 500,000 in Oost-Indië enz. Over de geheele wereld zijn meer dan 12,000 zendingsscholen gevestigd, waar 400,000 leerlingen onderwijs ontvangen. Tot leeraar in de Nederlandsche taal- en letter kunde aan het Progymnasium te Gouda is benoemd de heer M. J. Van Dugteren, leeraar aan de hoogere burgerschool te Middelburg. In eene te Middelburg gehouden vergadering is besloten tot de oprichting van een Zuidelijk departe ment van de vereeniging van leeraren aan inrichtin gen van middelbaar onderwijs. Op die vergadering waren leeraren uit Noord-Brabant en Zeeland vertegen woordigd, niet echter uit Limburg. Voorloopig werd eene commissie benoemd voor de redactie van een huishoudelijk reglement. Op eene volgende bijeenkomst, in Juni te houden, zal dit regle ment aan de goedkeuring der leden onderworpen en een bestuur gekozen worden. (Af. Ct) Bij Kon besluit is, met ingang van 1 Sept. a. s., benoemd tot leeraar in de geschiedenis en de Neder landsche taal- en letterk. aan de Kon. Milit. Academie de heer D. C. Nijhoff, doctor in de Ned. letterk. te Utrecht. Rechtszaken. Zaterdag heeft J. R. te Veere, door de ai rond.- rechtbank te Middelburg wegens omkooping van een kiezer tot 2 boete veroordeeld, van dat vonnis appèl aangeteekend. De Minister van Justitie heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de drie veroordeelde Utrechtsche studenten, om de opgelegde celstraf te mogen onder gaan in de pistole. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft den opzichter over den bouw der R. C. kerk te Vucht schuldig verklaard aan onwilligen manslag en onwillige verwonding, veroorzaakt door onbedrevenheid, onvoor zichtigheid en gebrek aan voorzorg, en hem veroordeeld tot 3 maanden celstraf, een geldboete van 25 en een van 8. Uit onze Koloniën. Het Bat. Hand. zegt«Nadere ons 23 April uit Atjeh toegezonden berichten bevestigen de mededeeling van onzen correspondent aldaar, dat Toekoe Ocmar 1 inderdaad de voorwaarde voor zijn onderwerping heeft aanvaard, namelijk eene poging zal doen om de ge vangen bemanning der «Nisero" te bevrijden. Doch algemeen wordt op Atjeh geloofd, dat die poging wordt zij inderdaad aangewend vrij wel ijdel zal blijken." De Gouv. -Generaal heeft geen gevolg gegeven aan een voordracht tot betuiging van tevredenheid. De voordracht was van den Gouverneur van Atjeh en gold den controleur 2e kl. J. J. Van Driesche, die zich hij de uitlevering van Mozes Cohen heeft verdienstelijk gemaakt. Z. E. wenscht de tevredenheidsbetuigingen meer dan zijn voorganger tot zeldzame gevallen te bewaren. Op het gebied van den spoorwegaanleg valt mede te deelen, dat den 6den April de weg van Probolingo voltooid is, zoodat deze plaats thans met Passaroean verbonden is. De opening van de Preanger-lijn tot Bandong werd tegen 15 Mei verwacht. Buitenlandsch Overzicht. Omtrent de Nisero quaestie, die, zooals wij reeds meldden, Donderdag op nieuw door den heer Storey in het Engelsclie Lagerhuis ter sprake is gebracht, vinden wij vermeld, dat verschillende afgevaardigden bij die gelegenheid in minder vleiende bewoordingen de houding van Nederland in Atjeh hebben gecritiseerd. De lieer Fitzmaurice antwoordde, dat de regeering zich tot Nederland heeft gewend en dat de belang stelling van het Parlement haar voorzeker een grooten steun zou verschaffen. Hij zou alle stukken, die op deze zaak betrekking hebben, aan het Parlement over leggen en de regeering zou zoowel trachten invloed uitteoefenen op den Sultan van Atjeh, die met den Radjah van Tenom bevriend is, als aandringen op het aannemen van Engeland's bemiddeling door Nederland in de Sumatrasche aangelegenheden. Bij de behandeling der afzonderlijke artikelen van de wet tot uitbreiding van het kiesrecht is een amen dement van den heer Stanley om de wet niet in wer king te doen treden, voordat de nieuwe indeeling van de kiesdistricten was tot stand gekomen, verworpen met 276 tegen 182 stemmen. Omtrent de Egyptische aangelegenheden wist de regeering weinig bijzonders medetedeelen alleen zeide Lord Fitzmaurice dat eene nieuwe vertrouwelijke bood schap aan Gordon was gezonden. De Moedir van Dongola gelooft, dat de bode te Khartoem is aangekomen, maar die plaats niet weder verlaten heeft. De Mahdi is te El-Rahat, in de nabijheid van Kordofan. Zijne aanhangers verhinderen hem, naar den Witten Nijl opterukken. Het bericht omtrent het uitzenden eener expeditie onder bevel van generaal Wolseley is minstens als zeer voorbarig te beschouwen en vond «Heen zijn grond in een vraag van het ministerie aan de admiraliteit hoe eventueel eene dergelijke expeditie zou moeten worden ingericht. Het ontwerp tot herziening der grondwet is door den minister Ferry in de Fransche Kamer ingediend en reeds naar de afdeelingen verzonden. De heer Floquet heeft eenige ingrijpende amendementen daarop aangekondigd. Hij wil den Senaat doen verkiezen door het algemeen stemrecht, waarmede ook de ftnanciëele controle van den Senaat vervallen zou. Hij wil voorts permanente zitting der beide Kamers, de opheffing van het recht van den president om de zittingen te sluiten, bijeen te roepen, of de kamers te ontbinden. De admiraal Miot, kommandant van het Fransche escader in de wateren van Madagascar, heeft aan de consuls zijn voornemen te kennen gegeven om een ge deelte der havens van het eiland te blokkeeren. De havens Makanoro, Fénérive en Vokemar zouden voor den handel gesloten worden; de gemeenschap tusschen Tananarive en het buitenland zou worden afgesneden. Een dépêche aan den Standard meldt, dat de Hova's met eene groote legermacht om Tamatave liggen, maar een defensieve houding bewaren. Het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden hoeft zich in de afgeloopen week onledig gehouden met het vraagstuk van den normalen arbeidsdag. Deze werd voor fabrieksarbeiders bepaald op elf uren. Aangezien echter voor sommige industrieën den werkdag van 12 uren noodzakelijk is, is op voorstel der vereenigde lin kerzijde echter besloten dat, in overleg met de Kamers van Koophandel, een lijst van de industrieën, welke den arbeidstijd van 12 uren nog niet kunnen missen, zal worden opgemaakt, welke lijst telken drie jaren zal worden herzien. Het Decnsche Folkething heeft het voorstel der financiëele commissie, om de aanneming van het han delsverdrag met Spanje afhankelijk te maken van een hervorming der tariefsbepalingen, aangenomen. De af gevaardigde Tauber verklaarde, dat men een basis zou kunnen vinden, om tot overeenstemming te geraken op liet punt van het bedoelde wetsontwerp en het handelstractaat, wanneer de regeering de zoogenaamde oorlogsbelasting wilde laten vallen, zonder daarvoet

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1