1884. N°. 61. Donderdag 22 Mei. 71sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL In de raadsvergadering van den 19 Mei jl. is tot WETIÏOUOER en Ambtenaar van den Bnrgerl. Stand dezer gemeente benoemd de heer eJ. J". IR. SMOTST IDT, van wien bericht is ingekomen, dat hij de benoeming aanneemt. Goes, den 21 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het 4e kwartaalskohier no. 7 van het PATENTRECHT voor deze gemeente, voor het di?nstjaar 188384, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente en is ieder verplicht zijnen aanslag ten gestelde tijde te voldoen. Goes, den 20 Mei 1884. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De betrekking van Concierge van liet Gebouw dgr Hooge. e Burgerschool en Burger-Avondschool, waaraan verbonden is eene belooning van vier honderd acht en zestig gulden 'sjaars, met vrij woning, vuur en licht zal weldra vaceeren. Ter bekoming van inlichtingen kunnen belangstel lenden zich vervoegen bij den diiecteur der inrich tingen, tot aan het einde dezer maand, des namiddags van zes tot zeven ure Goes, den 21 Mei 1884 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 21 Mei 1884. Zooals wij in ons nommer van jl. Zaterdag meldden heeft de majoor commandant der dd schutterij zich andermaal tot den Gemeenteraad gewend met een adres, in zake de oprichting van een schietbaan. Wij achten het overbodig, na hetgeen wij in no. 92 van den vorigen jaargang van ons blad schreven, nader op deze zaak terugtekomen. Wij blij ven het wensche- lijk achten, dat de Raad moge besluiten enkele officieren van het leger uit de naastbijzijnde garnizoenen uit te noodigen om een onderzoek te willen instellen naar de mogelijkheid, die het terrein in de nabijheid der stad aanbiedt om zonder groote kosten een schietbaan in te richten. Meermalen is er van hooger hand op aangedrongen, dat de gemeenten zouden zorgen voor een schietbaan ten behoeve der schutterijen en zoolang geene nieuwe wet deze verplichting aan het Rijk op legt, wat o. i. veel billijker zou zijn, kan de gemeente zich moeielijk daaraan onttrekken, tenzij het terrein het verbiedt. Wij moeten echter met een enkel woord opkomen tegen hetgeen de verslaggever der Goesche gemeente raadszittingen in de N. R. Ct. zegt in zijn verslag, voorkomende in het 3e blad van heden van bedoelde courant. Daarin toch lezen wij «Het is te verwachten dat nu dezelfde beslissing zal volgen als ten vorige jare. De gemeente heeft geene geschikte gronden in bezit en de fondsen der gemeente laten niet toe tot onteigening en het doen vau uit gaven over te gaan voor eene inrichting van zoo twij felachtig nut." Dit is volgens onze bescheiden meening een wei wat voorbarig oordeel. Het hoofdmotief toch waarom de Raad ten vorige jare eene afwijzende beschikking nam, namelijk dat er door de Regeering een ontwerp schut- terijwet was aanhangig gesteld, is thans vervallen bij eene eventueele tweede afwijzing van het verzoek zullen derhalve toch zeker andere redenen moeten worden aangevoerd. Dat de gemeente geene geschikte gronden bezit is bovendien een oordeel, dat eerst na een nauwkeu rig onderzoek der omliggende terreinen door deskun digen kan worden uitgesproken, terwijl juist de overtui ging, dat de fondsen der gemeente niet toelaten om tot onteigening overtegaan, oorzaak is, dat het verzoek van den commandant der schutterij thans luidt om zich tot de Regeering te wenden, met verzoek dat zij eene schietbaan oprichte. En al ligt het nu voor de hand, dat juist het feit, dat de Regeering steeds er op heeft aangedrongen, dat de gemeenten deze taak hebben te vervullen, oorzaak zal zijn, dat op een eventueel verzoek van den Raad, afwijzend zal worden beschikt, zoo achten wij het toch voorbarig nu reeds te concludeeren, dat de Raad andermaal hare mede werking in dezen zal onthouden. De bewering, dat een schietbaan eene inrichting van twijfelachtig nut is, is zeker minder logisch, dan deze, dat een dd. schutterij zonder schietbaan totaal doelloos is. Omtrent het bezoek van het Nederlandsch vor stenpaar aan België wordt gemeld, dat de koninklijke trein gisteren omstreeks 9 uren Arnhem verliet, en te 14 u. 30 m. te Esschen aankwam, waar de Belgische hoftrein gereed stond om de hooge gasten te 11 u. 40 m. naar Antwerpen te brengen. Onze Koning was in generaals-uniform, H. M. in het zwart gekleed. Te Esschen werd der Koningin een bouquet aange boden door de dochter van den stationschef, mejuffrouw Bertrand, en nadat Z. M. zich met enkele autoriteiten minzaam had onderhouden, vertrok de trein en kwam te 12 u. onder het donderen van het geschut te Ant werpen aan het station Stuy venberg aan. Daar was het bescheiden hulpstation in een prachtvol paviljoen her schapen fluweel en goud waren op smaakvolle wijze aangebracht en de vlaggen van beide natiën wapperden eendrachtig in de lucht. Tusschen een detachement van omstreeks 8000 man, en haie opgesteld, hield de koninklijke trein voor het Pavilion du roi stand, en kwam Leopold II, vergezeld van een grooten staf en door militaire en civiele autoriteiten, zijne koninklijke bezoekers begroeten en hulp bieden bij het uitstappen. De ontmoeting was allerhartelijkst; lang en innig drukten beide vorsten elkaar de hand. Ook hier ontving koningin Emma, en wel uit handen van mejuffrouw Hector, namens de leden der Holland- sche Club, een fraaien bloemruiker, op welker linten smaakvol was aangebracht: «Aan Nederlands Koningin, 20 Mei 1884. De Hollandsche Club te Antwerpen", voor welk bewijs van hulde H. M. het bestuur hartelijk dank zegde. Speciaal met den Gouverneur van de provincie en met den burgemeester Leopold De Wael onderhield Willem III zich vrij lang; vervolgens werden nog andere autoriteiten aan hem voorgesteld. Spoedig daarop te 12 uur 15 min. stegen Leopold en zijne koninklijke gasten in den salonwagen; h-t sein tot vertrek werd gegeven, en onder het spelen der Nederlandsche volksliederen, de daverende toe juichingen der volksmenigte en de kreten vanLeve de KoninginLeve Willem IIILeve Leopold II stoomde de trein naar Brussel. Deze stad prijkt in prachtigen vlaggtntooi en tal van vreemdelingen zijn daar aangekomen, terwijl alle bladen een welkomstgroet bevatten aan het Neder landsch vorstenpaar. De Echo du Parlement noemt den intocht een triumftocht. Te 1 u. 5 m kwamen de vorstelijke personen te Brussel aan en werden aan het station begroet door de Koningin van België, den graaf en de gravin van Vlaanderen, prins Boudewijn, de ministers, hst corps diplomatique, den burgemeester, en een groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten. De Koning van Nederland drukte de Koningin en den graaf en de gravin van Vlaanderen hartelijk de hand. Koning Willem III passeerde de revue over het eere-bataljon grena diers, onder langdurige toejuichingen De muziek speelde de Nederlandsche volksliederen. Het station was schit terend versierd met de Nederlandsche en Belgische kleuren. Toen H.H. Majesteiten uit het station traden, werden zij met groote geestdrift toegejuicht. Van het station tot het paleis stonden 10000 man troepen langs den weg geschaard. Overal waar de koninklijke stoet voorbijkwam, weerklonken luide toejuichingen en met geestdrift wuif de het publiek met hoeden en zakdoeken De koninklijke personen en hun gevolg begaven zich naar het paleis, waar het déjeuner gebruikt werd. Na het ontbijt, te half twee, haalden vier open hof- rijtuigen, elk met vier paarden bespannen, de beide vorstenparen aan het paleis af en voerden hen naar het stadhuis, alwaar zij door den geheelen gemeente raad, met den heer Buis aan het hoofd, ontvangen werden De heer Bals heette de Nederlandsche vorsten in het Nederlandsch met korte woorden hartelijk wel kom en Koning Willem drukte ieder raadslid hartelijk de hand. Bij hun verschijnen op het balkon werden zij door fanfares, saluutschoten, het «Wilhelmus" en «Wien Neerlandsch Bloed", door de vereenigde muziek korpsen der schutterij gespeeld, begroet. De tot op de daken der huizen opgestapelde menigte juichte de Nederlandsche vorsten met onbeschrijfbare geestdrift toe, vooral toen Koning Willem den Belgischen vorst, den burgemeester van Brussel en den Minister van Buitenl. zaken herhaaldelijk de hand drukte en hen dankte voor de prachtige ontvangst. Alle huizen waren met Hollands driekleur getooid, uit alle ramen werd gewuifd met zakdoeken, alle hoeden zwierden door de lucht, en de geestdrift kende geene perken toen de vorsten, na tien minuten op het balkon vertoefd te hebben, met hun gevolg in de vier hofrijtuigen langs het front der schutterij, troepen en vereenigingen reden. Aanhoudend groette koning Willem blijkbaar opgetogen met de hand. De aanblik van de Grande Place laat zich niet beschrijvende prachtige banieren, de verschillende uniformen en de geestdrift der duizenden, die de Nederlandsche vorsten toejuichten, vormden een onvergetelijk schouwspel. Niet minder dan 124 vereenigingen, sociëteiten, clnbs, liedertafels enz. stonden met hunne vaandels op de Grande Place geschaard. Des avonds te 7 uren was er diner ten hove, terwijl de stad prijkte met tal van schitterende illuminaties. In de Maandag te Krabbendijke gehouden ver gaderingen van ingelanden zijn met algemeene stemmen herbenoemdtot gezworen van de Nieuw-Krabbendijke- en Monnikenpolders dhr. A. De Kok Jz., en tot ge zworen van den Maagspolder dhr. J. Butijn. Benoemd tot burg. te Stoppeldijk en Boschkapelle K. J. A. G. baron Collot d' Escury. Met ingang van 16 Sept. a. s. is aan dr. N* Beets eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aau de Rijks-Universiteit te Utrecht, er. in zijn plaats aan gemelde Universiteit benoemd, dr. J. Cramer, hoogleeraar aan de Rijks- Universiteit te Groningen. De assistent-stationschef M. Hout te 's-IIeer- Arendskerke wordt met den ln Juni a. s. als zoodanig overgeplaatst aan het station te Dordrecht. (Af. Cf.) Het getal jongelingen, door wie eene plaatsing als cadet aan de kon. mil. academie is aangevraagd, bedraagt 231. Er zijn 78 plaatsen opengesteld. Terwijl er tusschen het gemeentebestuur van Veere en den Minister van binnenlandsche zaken onderhande lingen worden gevoerd over het afstaan in bruikleen aan het Rijksmuseum van den beker van Maximiliaan, heeft het bestuur van het Panopticum te Amsterdam den wensch kenbaar gemaakt om tegen eene maan- delijksche vergoeding den beker voor eenigen tijd onder de mei kwaardigheden, daar ter bezichtiging gesteld, te mogen opnemen. (N. R. Ct.) De voorstellen tot wijziging der onderwijswet, zoowel van de regeering als van de heeren A. Mackay c. s., zijn door de Commissie van rapporteurs in staat van wijzen verklaard. De commissiën, dit jaar belast met het afnemen van de examens van apothekersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 Dec. 1878, zullen zitting houden te Middelburg op Vrijdag 6 Juni en te Gro ningen op Maar.dag 16 Juni e. k. en volgende dagen. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrij ging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den lOn Juni, zitting houden te Rotterdam. Nadere bijzonderheden bevat de Rt.-Ct. Het stoomschip «Prinses Amalia", van Amster dam naar Batavia, vertrok 19 Mei van Southampton. Ouk te Harlingen heeft men eene eedsquaestie gehad. Het nieuwbenoemde raadslid, de heer J. M. Huizinga, verklaarde bezwaar te hebben tegen het zweren volgens het ee Isformulier. De voorzitter kon hem echter niet zonder eed toelaten, daar de heer Huizinga, hoewel de zoon van een doopsgezind predikant, zelf niet behoorde tot een kerkgenootschap, dat het eedzweren verbiedt. De heer Huizinga legde daarop den eed af, nadat hij vooraf verklaard had daaraan geen waarde te hechten. Blijkens een circulaire, die ons werd gezonden, zal te Amsterdam een Vereeniging opgericht worden onder den titel van «Vereeniging van Postzegelver zamelaars". Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is ingekomen het ontwerp tot wijziging van de telegraafwet. Na discussie over het adres Mooren, directeur van een telegraafkantoor, zich beklaagende over het verbod tot schrijven in nieuwsbladen, is verworpen de conclusie der meerderheid, luidende: lo. te besluiten om den Minister van waterstaat, handel en nijverheid dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen 2o. te verklaren, dat, met uitzondering van het erkende feit, dat de directeur Mooren dikwijls inge zonden stukken aan nieuwsbladen levert en daarbij, waar 't hem noodig voorkomt, scherpe kritiek uitoefent, alle klachten, tegen hem ingebracht, rusten op onbe wezen onderstellingen of losse geruchten dat het inzenden van stukken en het uitoefenen van kritiek in nieuwsbladen niet is verboden bij art. 2 van het reglement voor den dienst van de Rijkstelegraaf, vastgesteld bij koninklijk besluit van 16 Maart 4880 Staatsblad No. 32) dat door het bevel den heer Mooren gegeven, om «zich van verder geschrijf in nieuwsbladen over onder werpen van anderen dan letterkundigen aard te ont houden", aan het recht, dien ambtenaar bij art. 8 der Grondwet gewaarborgd, zonder noodzaak is te kort gedaan zoowel als die der minderheid luidende lo. te besluiten, om den Minister van waterstaat, handel en nijverheid te danken voor de gegeven in lichtingen en 2o. te verklaren, dat het door den directeur Mooren erkende feit, dat hij nog al tamelijk veel voor een blad schrijft, en dikwijls ingezonden stukken aan ver schillende nieuwsbladen levert, valt onder de verbods bepaling van artikel 2 van het Reglement van den dienst van de Rijkstelegraaf, vastgesteld bij Kon. besluit van 16 Maart 1880 Staatsblad No. 32); doch aangenomen met 42 tegen 29 stemmen een voorstel-Haffmans, om te verklaren dat art. 2 van het reglement op den telegraafdienst herziening eischt. De discussie is daarop aangevangen over het ont werp tot voorloopige maatregelen tot behoud van de vicarie-goederen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Dr. D. W. Sehuuring, pred. bij de Herv. gemeente te Bergen-op-Zoom, heeft bedankt voor het beroep naar Zieriksee. Voor de eerstkomende algemeene vergadering der Zuid-Bevelandsche onderwijzers-vereenigingdie voorloopig op 11 Juli is vastgesteld, zijn de volgende punten ter behandeling opgegeven a. Wordt er aan het kunstmatig lezen niet te veel gewicht gehechtwelke eischen kunnen er billijk gesteld worden b. In sommige scholen is éen onderwijzer of onder wijzeres geplaatst voor eene klasse, die uit 3, 4, of meer afdeelingen bestaat; hoe moet hij of zij het aan leggen, om daar klassikaal onderwijs te geven? (N. R. Ct.) Te Zieriksee wekt het vrij wat ontevredenheid, dat het eindexamen voor de H. B. Scholen in Zeeland schier elk jaar te Middelburg en niet, bij afwisseling, ook te Goes en te Zieriksee wordt afgenomen. De onbillijkheid dezer regeling springt te meer in het oog nu, gelijk dit jaar, van de 20 examinandi tien gevormd zijn aan de H. B. S. te Zieriksee, 6 te Goes en slechts 4 te Middelburg. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn gisteren o. a. veroordeeld J. H., 40 j., slachter, en P. H, 19 j., metselaars knecht, beiden te Kruininge, wegens mishandeling ieder tot 15 boete, De Rechtbank te 's-Hage heeft De B., ter zake dat hij in den avond van 23 Maart op den bosch wachter S., in de Scheveningsche boschjes, een revolver schot gelost en dien beambte verwond had, den bekl. schuldig verklaard aan gewelddadigheid en verzet tegen een bedienend beambte in de uitoefening van zijn functie en hem veroordeeld tot 15 dagen celstraf. De heeren Ram, Grenfeld en Boddaert hebben zich te Utrecht in arrest begeven, om de hun door het gerechtshof te Amsterdam opgelegde celstraf te ondergaan. Kunst, Wetenschap en Letteren. Julius De Geyter, te Antwerpen, heeft uit Lissabon een brief ontvangen, onderteekend door Paul Krüger, ds. Tutoit en generaal Smit, om hem te verzoeken de Transvaalsclie Republiek op het aanstaande XlXe Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres te Brugge te vertegenwoordigen. Aan Daniel De Lange is opgedragen de feestcantate te componeeren voor het aanstaande eeuwfeest van de «Maatschappij tot Nut van het Algemeen". Te Aken is men van plan in 1885 een groot muziekfeest te geven om den 200n verjaardag van de geboorte van Handel en Bach te herdenken. De derde dag zou aan Liszt zijn gewijd. Uit onze Koloniën. In den morgen van 10 April kwam in de haven van Tandjong-Priok aan het stoomschip «Cheribon", aan boord hebbende den nieuwbenoemden gouverneur- generaal den heer O. Van Rees. Tengevolge van eene plotseling opgekomen ongesteldheid van den optredenden opperlandvoogd moesten de plechtige intocht en de publieke audiëntie achterwege blijven. De heer Van Rees kwam per extra-trein te half elf uren op het station te Noordwijk aan, en begaf zich van daar zonder cere monieel naar het gouvernementshotel op het Konings plein, alwaar in een daartoe belegde vergadering van den Raad van Nederlandsch-Indië, bijgewoond door den algemeenen secretaris en de secretarissen van het gouver nement, te één ure de overgave en overname van het hoog bestuur plaats hadden. Op Atjeh verwacht men vrij algemeen, dat de nieuwe Gouv.-Generaal het burgerlijk bestuur zou in trekken, en dat eene nieuwe expeditie naar Tenonk zou gaan.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1