1884. N°. 60. Dinsdag 20 Mei. 71ste jaargang. De Secretarie der gemeente -CS^CÏsGS^C&CS*- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. zal op a.s DONDERDAG DEN 22 MEI, uithoofde van den Hemelvaartsdag, gesloten zijn. Tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand zal alleen van 11 tot 12 uren gelegenheid gegeven worden. Goes, den 17 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 19 Mei 1881. In zake de herstemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Almeloo, voor welke gelegenheid de anti-revolutionaire kiezersvereeniging zooals te verwachten was den heer Van Sonsbeeck candidaat heeft gesteld voor de herstemming, schrijft De Stan daard o. a. •Vooral na de teleurstelling, die ons in Dokkum te beurt viel, is doortasten te Almeloo zaak. We noodigen daarom onze geestverwanten in dit district met zekeren aandrang uit, om niet thuis te blijven, maar mee de hand uittesteken, om den heer Mr. Van Laer te helpen weren. En nu is het ook o. i. wel geen aangename bijom standigheid, dat Van Laer's tegencandidaat Roomsch is. Maar van Rome is voor de eerste halve eeuw niets te duchten en van het liberalisme reeds morgen den dag alles" De Standaard beveelt dus den katholieken candidaat aan, niet omdat het blad van Rome niets ducht, maar alleen omdat dit pas over een halve eeuw het geval zal zijn. Hieruit blijkt hoe De Standaard alleen op zelf behoud voor zijn tijdgenooten uit is; het nageslacht mag weer voor zichzelf zorgen. Uit de 67 sollicitanten voor de betrekking van tijdelijk opzichter bij den provincialen waterstaat in Drente, is door Gedeputeerde Staten dier provincie den 16 dezer benoemd de heer M. C. Koole, bouw kundige te Wemeldinge, thans werkzaam bij de be- dijkingswerken onder Woensdrecht en RillandBath. De Haagsche briefschrijver in de Middelb. Ct. schrijft o. a. «Over de politiek valt niet veel te melden. Het bericht in de dagbladen, dat de wet tot invoering van het wetboek van strafrecht spoedig de Kamer zal bereiken, kan waar zijn, want aan het ministerie van justitie is zij geheel gereed, nadat zij reeds de andere departementen heeft doorloopen, en dientengevolge hier en daar nog wat is gewijzigd en verbeterd. Al leen de noodige overeenstemming met den premier schijnt niet gemakkelijk te verkrijgen. Een tegen stander van het nieuwe strafwetboek als de heer Heems kerk is, tracht hij op alle mogelijke wijzen daarin alsnog veranderingen aan te brengen, en de beweerde gebreken daaruit zooveel mogelijk weg te nemen of onschadelijk te maken. De invoeringswet nu, die om trent het al of niet van kracht blijven van alle be staande strafwetten beslist, biedt een ruim veld aan om tegen het wetboek te reageeren. Op die wijze zou het nog wel wat kunnen duren, eer de invoeringswet bij de Staten-Generaal wordt ingediend. Intusschen is de regeering ook ijverig in de weer, behalve met de invoering van het strafwetboek, met de grondwetsherziening. Herhaaldelijk werden in den laatsten tijd avondzittingen van den ministerraad ge houden, uitsluitend ter behandeling van het ontwerp voor eene nieuwe grondwet, De tijd zal leeren wat er van komen zal". De Katholieke leden van de Eerste Kamer en die van de Tweede Kamer hebben zich met nagenoeg gelijkluidende nota's tot onzen Minister van Buiten- landsche Zaken gewend, om te protesteeren tegen de conversie van de vaste goederen der Propaganda waartoe door het Italiaansche Gouvernement besloten is. Zij verzoeken, dat 's Konings Regeering, 't zij in overleg met andere mogendheden, hetzij zelfstandig, zoodanige maatregelen zal nemen, als haar nuttig en noodig schijnen om de belangen harer katholieke on derdanen te verzekeren en te beschermen. De Minister antwoordde, volgens De Tijddat de Regeering de verstrekte mededeelingen in welwillende overweging zou nemen. De Congregatio de propaganda fide, meestal bij wijze van verkorting de Propaganda genoemd, is een instelling der Katholieke Kerk, die van het jaar 1622 en van Paus Gregorius XV dagteekent. Haar doel is de verbreiding van het Christelijk geloof onder de beidenen. Jongelieden worden te Rome opgeleid tot missionarissen of zendelingen. Met ware doodsverach ting wagen deze mannen zich onder barbaarsche en fanatieke volken. Door milde schenkingen is de Pro paganda zeer rijk geworden. Haar vermogen wordt begroot op ongeveer 10 millioen frank. Ellewoudsdijk. Door dhr. G. De Jager alhier is ontslag genomen als lid van den dijkraad van het calamiteuze waterschap Ellewoudsdijk-—Borsele. *>Va de oprichting van dit waterschap in 1871 af behoorde hij tot de vertegenwoordigers van ons waterschap in bedoelden raad. Op verzoek is eervol ontslagen de heer E. H. F. W. Mathon, hypotheekbewaarder te Amsterdam, met dankbetuiging voor zijn goede en trouwe diensten gedurende 47 jaar, waarvan ruim 26 jaar als hoofd ambtenaar der registratie, den lande bewezen. Bij koninklijk besluit van 20 Maart 11. no. 14 is bepaald, dat de legestrekkende ambtenaren, die hunne deelgerechtigdheid hebben tot stand gebracht, en een eervol ontslag bekomen of in eene andere lands betrekking overgaan, waaraan het genot van leges niet verbonden is, hunne verkregen deelgerechtigdheid behou den, mits betalende eene jaarlijksche contributie van twee ten honderd van het bedrag, waarvoor zij deel- gerechtigd zijn. Dit besluit wordt geacht 1 Januari 11. in werking te zijn getreden. De Minister van financiën heeft bepaald, dat reclamanten tegen hunnen aanslag in de grond- en personeele belasting ten gemeentehuize van hunne woon plaats gedurende 8 dagen inzage kunnen nemen van de ingewonnen ambtsadviezen, indien zij daartoe hun verlangen in hun bezwaarschrift hebben medegedeeld. Voor vijf-en-twintig studenten in de medicijnen aan een der Nederlandsche universiteiten bestaat de gelegenheid om tusschen 1 Aug. 1884 en ulto. Juli 1885 in opleiding te worden genomen voor de be trekking van officier van gezondheid 2e klasse bij het leger in Nederlandsch-Indië, onder genot van een sub sidie van f 8000 overeenkomstig het voorschrift, vast gesteld bij 's Konings besluit van 18 April 1878 en gewijzigd bij het Kon. besluit van 7 Maart 1881 no. 8. Nadere bijzonderheden bevat de St. Ct. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen Dinsdagochtend te 8 uren van Oranje-Nassau's-Oord" naar het station Oosterbeek vertrekken en van daar met den Koninklijken trein, te 8 uren 20 min., de reis naar Brussel voortzetten. HH. MM. zullen aan de grenzen worden opgewacht door graaf De Lannoy, grootmeester van het Huis der Koningin van België, luitenant-generaal Jackmart, kolonel baron d'Anethan en graaf d'Assche. Voor de ontvangst van HH. MM. heeft de Gemeente raad van Brussel een krediet van 15000 toegestaan. Het aantal vereenigingen, dat aan den grooten optocht zal deelnemen, is tot 150 vermeerderd. Zij zullen te zamen door ongeveer 6000 leden vertegenwoordigd worden. H. M. de Koningin van België zal aan het station te Brussel zijn om HH. MM. te ontvangen. Zooals men weet, zal de ontmoeting van Z. M. den Koning der Belgen en zijn gasten te Stuivenberg (Antwerpen) plaatshebben. Tusschen het station du Nord en het paleis te Brussel zullen bij de aankomst 12000 man troepen onder de wapenen staan. Terwijl HH. MM. langs de regimenten rijden, zullen de verschillende muziekkorp sen achtereenvolgens en enkel het «Wilhelmus" en het «Wien Neerlandsch bloed" doen hooren. Bij het feest in de Kon. tuinen te Laeken zullen de Guides drie stukken spelen. De «Artisans réunis" zullen doen hooren een Spaansch lied van Léon Jouret, «Le Tyrol" van Ambroise Thomas en een wals van Otto. Voor de wedrennen op Hemelvaartsdag, die door HH. MM. zullen bijgewoond worden, zijn voor den grooten prijs van Brussel 12 paarden van elf eigenaars ingeschreven. Er is te Amsterdam een maatschappij «Themis" opgericht die, bijgestaan door een advocaat en procu reur, haar leden rechtsgeleerden bijstand aanbiedt en het procedeeren alzoo wil vergemakkelijken voor de reehtzoekenden. De Nederlandsche Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn waarschuwt alle ouders, hun kinderen en vooral hun dochters niet naar andere plaatsen te zenden op schoonschijnende advertentiën zonder vooraf de noodige informatiën te hebben ingewonnen. Achter zulke advertentiën schuilt zoo dikwijls bedrog. Het bestuur is bereid, voor zoover het in zijn macht is, in overleg met de bestaande vertakkingen, de ouders of belanghebbenden daarin behulpzaam te zijn. Wij vernemen, dat de directie der Ned. Bank besloten heeft om, ten gerieve van het publiek, aan zienlijke uitbreiding te geven aan de afgifte van hare assignatiën. Binnenkort toch zullen aan al de kantoren, waar thans assignatiën worden afgegeven, er ook ver krijgbaar zijn, betaalbaar op alle plaatsen waar een correspondentschap le kl. is gevestigd. Het maximum dezer assignatiën is ƒ5000, op éen dag aan denzelf den persoon af te geven. (Af. Ct.) In het Engelsche Lagerhuis heeft de staatsse cretaris van buitenlandsche zaken Fitzmaurice het leedwezen der regeering uitgesproken, dat Nederland Engelands aanbod tot bemiddeling in Atjeh heeft af gewezen. De regeering heeft echter nog niet de hoop opgegeven, de Nederlandsche regeering over te halen tot het overwegen van maatregelen om den vrede in het land te herstellen. De Engelsche regeering over weegt ook of het doelmatig te achten is, tot eene zending te besluiten om over de vrijlating van de bemanning der «Nisero" te onderhandelen. Storey kon digde zijn voornemen aan heden te vragen, of niet ter bevrijding der bemanning eene expeditie gezonden moet worden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 's-Gravenpolder. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente de heer P. F. Van den Nieuwenhuizen, can didaat te Dordrecht. Beroepen te Ter Neuzen en te Klaaswaal ds. A. Van Veen, te Scherpenisse. Door 2 predikanten en 38 oud-kerkeraadsleden te Middelburg is een adres aan de Synode gezonden, waarin zij verzoeken de voorloopig aangenomen wijzi ging van art. 27, reglement op het examen, en art. 19, reglement op het godsdienstonderwijs, waarbij de vroegere onderteekeningsformule voor predikanten en godsdienstonderwijzers wordt hersteld, niet te arres teeren. Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Tolen worden pogingen aangewend tot uitkeering van een vast traktement aan den heer dr. C. C. Schot, teneinde hem in staat te stellen de zilveren kluisters, zooals dr. A. Kuyper de predikantstraktementen betitelt, te verbreken, die hem nog aan den staat binden en hem in connectie brengen met de Synode der Ned. Herv. Kerk. (Af. Ct.) Aan de gemeenten Ter Neuzen en Scherpenisse zijn respectievelijk 10000 en 5098 subsidie verleend krachtens art. 49 der Schoolwet. Het verzoek der gemeente 's-Heerenhoek om rijkssubsidie in de kosten van het openb. onderwijs is door de Regeering van de hand gewezen. (N. R. Ct.) De betrekking van waarnemend directeur der rijks hoogere burgerschool te Middelburg is opgedragen aan den heerJ. Vermeulen, leeraar aan die inrichting. Voor het eindexamen der H. B. scholen in Zee land hebben zich 20 candidaten aangemeld, en wel vier van de school te Middelburg, zes van die te Goes en tien van die te Zieriksee. De algemeene vergadering van de vereeniging voor gereformeerd schoolonderwijs zal gehouden worden te Groningen op Woensdag 6 Aug. a. s. Het na-examen voor onderwijzers ten overstaan van de daartoe benoemde speciale commissie zal op nader té bepalen plaats Donderdag den 7 of den 21 Aug. worden afgenomen. Naar de Zwolsche Cour. verneemt, heeft dhr. Büchler eervol ontslag aangevraagd als leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar. Scheepvaartberichten. Het stoomschip Prinses Elizabeth, van de Maat schappij Zeeland, is, na te Middelburg in het droge dok te zijn nagezien, van daar te Vlissingen terugge keerd, en zal tegen den 27n dezer maand weder zijne eerste reis naar Queenboro doen. Met zeer gunstigen afloop deed Zaterdag te Vlis singen zijn officiëelen proeftocht naar Rotterdam het stoomschip «Erasmus", gebouwd op de werf van den heer H. I. Bonn te Ivatendrecht, hetwelk onder de di rectie van de heeren Bonke en Visser te Rotterdam, als reeders, zal in de vaart gebracht worden. De ma chine en ketels van dit schip zijn in de fabriek der Kon. Mij. «De Schelde" vervaardigd en te Vlissingen in het schip opgesteld. Rechtszaken. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam deed Zaterdag uitspraak in de zaak tusschen den Staat der Nederlanden contra de reederij van het Nederlandsche stoomschip «Hollandia" te Rotterdam betreffende het in den grond varen van den Vlissingschen loodsschoener no. 3 in het Engelsche kanaal op 17 Juli van het vorige jaar. De reederij werd veroordeeld tot vergoeding der door het verlies van den schoener geleden schade en in de kosten van det proces. Naar men verneemt hebben de Staat der Neder landen en de heer C. J. Bottemanne zich in cassatie voorzien tegen het arrest, den lOen Maart 11. gewezen door het gerechtshof te 's-Hage, bevestigende eene be slissing van den voorzitter der rechtbank te Zieriksee, dd. 7 Augustus 1882, waarbij aan de requiranten van cassatie verboden wordt weg te nemen de pannen van Wouter van den Berg, oesterhandelaar te Bruinisse, ter uitoefening van de kunstmatige oesterteelt, gelegd op slikken door hem gepacht van de gemeente Zieriksee. (N. R. Ct.) Buitenlandse!) Overzicht. In de Belgische Kamer van afvaardigden heeft de heer Scailquin Vrijdag herinnerd aan hetgeen de heer v. Kerkwijk in de zitting van onze Tweede Kamer heeft gesproken ten opzichte van de verbroedering der Belgische en Nederlandsche natiën. Hij zeide, dat de oude veeten behooren te worden vergeten en dat de band tusschen beide volken nader moet worden toe gehaald. Hij was overtuigd de tolk te zijn van de Kamer, waar hij zegt dat België, evenals Nederland, van gansclier harte het werk der verzoening toejuicht Deze woorden werden met luide en aanhoudende toejuiching begroet. De heer Malou ondersteunde het voorstel door den vorigen spreker gedaan, waarop nieuwe toejuichingen zich deden hooren. In een Vrijdag gehouden Kabinetsraad zijn de Fran- sche ministers, het eens geworden, over het aan de Kamer aan te bieden ontwerp tot grondwetsherziening. Over vier hoofdpunten zal de herziening loopen 1 wijziging in de berekening van het aantal afgevaar digden, die iedere gemeente bij de kiezers voor den Senaat heeft te voegen2. verandering in het stelsel van verkiezing der onafzetbare senatoren3. herzie ning van de financieels bevoegdheid van den Senaat 4. afschaffing van de openbare gebeden bij het begin der Senaats- sn Kamerzittingen. Het eerste punt is het belangrijkst. Tot nutoe heeft iedere gemeente, slechts het recht één afgevaar digde ter Senaatskeus te zenden; de regeering heeft thans plan dit aantal naar het bevolkingscijfer te regelen. Havas meent, dat de oorlog in Tongkin nog vol strekt niet als geëindigd is te beschouwen, niettegen staande het vredesverdrag van Tien-Tsin. Het agent schap zegt daaromtrent: «Behalve dat het in bezit houden van Tonkin nog belangrijke strategische posten eischt, zou misschien de Chineesche quaestie zelve, hoe ver gevorderd zij ook schijnen moge, nog, om tot eene oplossing te geraken, de tussehenkomst van een expe ditie-korps behoeven. Het is daarom geraden, het korps niet al te veel te verzwakken. De invloed der centrale administratie in Peking op de onderkoningen is niet groot, zoodat het kon zijn, dat men, met het Hof van Peking overeenkomsten gesloten hebbende, bij het be zetten der punten op den tegenstand van een hoog provinciaal beambte stuitte". Voorts wordt gemeld, dat een spoorweg zal aange legd worden tusschen Haï-Phong tot Lao-Kaï, even wijdig aan de Roode rivier. Dit communicatie-middel zou noodig zijn, omdat de rivier een deel van het jaar onbevaarbaar is en zoowel uit het oogpunt van handels- als van strategische belangen is het wensche- lijk, dat er eene voortdurende gemeenschap met de Chineesche grens bestaat. Het door den Franschen minister van marine aange vraagde crediet voor de Tongkin-expeditie, dat oor spronkelijk 45 millioen beliep, is thans tot 38 millioen verminderd. Zoodra de gezant van Frankrijk, Patenötre, te Saigon aankomt, zal hij daar het telegraphisch bevel vinden, zich naar Peking te spoeden, daar de Fransche regeering vreemde invloeden bij het Chineesche hof vreest, en dus zoo spoedig mogelijk het tractaat van Tien Tsin ook daar geratificeerd wil zien. Hoeveel macht Li-Hung-Chang, die het tractaat sloot, te Peking bezit, blijkt daaruit, dat op zijn verlangen al de leden van den Tsung-li-Yamen, die tegen den vrede gestemd hebben, zullen worden afgezet. Het voorstel van den heer Windthorst tot herzie ning der Mei wetten is Zaterdag in het Pruisische Huis van afgevaardigden behandeld en met 168 tegen 116 stemmen verworpen. In het Engelsche Hoogerhuis deelde Lord Granville mede, dat hij berichten had ontvangen nopens Gor don. Eene detachement vluchtelingen, gisteren te As- soean van Berber en Korosko aangekomen, meldde dat de wegen tusschen deze steden rustig waren. On derweg vond men nergens hinderpalen. Gordon doet gelukkige uitvallen en is gezond. Volgens de St. James Gazette zou het Engelsche kabinet besloten hebben eene expeditie naar Khartoem uiitezenden. De troepen zouden tegen het einde van Juli vertrekken, wanneer dan het peil van de wate ren van den Nijl het zenden van kleine stoomboaten veroorlooft.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1