geen verlies oplevert, behoudt men bij het nemen van een aandeel in het waarborgfonds zijn recht op 4 pet. rente en de verliezen kunnen altijd gemakkelijk bin nen zekere perken gehouden worden door wijziging der tarieven voor later toetredenden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is beslist dat de op heffing van het telegraafkantoor te Haarlemmermeer op gronden, door den Minister aangevoerd, niet is ge rechtvaardigd. De motie-Donner over onbillijke toepassing van art. 168 der grondwet is ingetrokken, nadat algemeen met de bedoeling instemming was betuigd, doch met het oog op de grondwetsherziening thans de motie ontijdig werd geacht. De conclusie van het enquête-rapport over spoorweg exploitatie is aangenomen. Op de interpellatie van den heer Bahlmann over de exploitatie der lijn AmersfoortNijmegen verklaarde de Minister van Waterstaat, dat hij zoekt naar de beste oplossing in het algemeen belang, dat eischt directe verbinding in een hand AmsterdamDuitsch- land via Nijmegen en tegelijkertijd terminus voor de exploitatie-maatschappij in Amsterdam. Ingekomen is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1884 en vermindering van Hoofdstuk V voor 1883. Hoofdzaak van dit ontwerp is een nieuwe kredietaan vraag om het oude gebouw van het Provinciaal bestuur te Assen te sloopen en een nieuw op te trekken. De Minister licht deze aanvraag zeer in het breede toe. Verder moet de som, ter bestrijding van de longziekte, die reeds bijna geheel is opgebruikt, verhoogd worden, wordt een som aangevraagd om de lokalen in het Prinsenhof te Delft, waar Prins Willem I vermoord is, in orde te brengen, en maakt het voornemen om de krankzinnigenwet met 1 Oct. in werking te doen treden eenige uitgaven noodig. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wolfcrtsdijk. In den middag van 14 dezer werd volgens gebruik de eerste steen gelegd van het in aanbouw zijnde kerkgebouw dei Christ. Geref gemeente alhier door den jongeling Joos Van Damme, zoon van den heer Cornelis Van Damme. Deze plechtigheid had plaats met eenige gepaste toespraken en onder het bijleggen van een steen door de kerkeraadsleden en eenige particuliere personen. Kolijnsplaat. In da vergadering van het kiescollege der Hervormde Kerk alhier, Donderdagavond gehouden, is met algemeene stemmen besloten den heer J. G. Steenbeek, predikant te Ketel, te beroepen. Beroepen als predikant bij de Herv. Gem. te Rilland-Bath de heer P. F. Van der Nieuwenhuizen, candidaat te Dordrecht. Met ingang van 1 April is pensioen verleend aan H. Schouw Santvoort, emeritus predikant der Herv. Gem. te Kats ten bedrage van 276. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Heden werden veroordeeld: Wegens openbare dronkenschap: G. B,, 37 j., win kelier; J. L. K., 55 j, scharenslijper; Pa. Ca. S., 78 j., zonder beroep; E. J. T., 16 j., arbeider; P. R., 45 j., werkman; M. S., 25 jschildersknecht; Ph. J. J. Van H., 42 j., slager, allen te GoesJ. F. S., 19 j., arbeider te Kloetinge C. P. Dz., 17 j., arbeider te Kruininge A, De W., timmermanJ. Van C 20 jaar, metse laar J. D.61 jaarschoenmaker allen te 's-Heerenhoek; P. De IC., 19 jaar, schaapherder te 's-Heer Hendrikskinderen; A. B, 16 j, arbeider te Kolijnsplaat: C. B. Dz., 16j., zonder beroep te Wis- sekerke; D. M. Hz., 17 j„ landmansknecht te Geers- dijk; M B., 17 j., polderwerker te Ellewoudsdijk D H., 22 j., arbeider te 's-Heer ArendkerkeJ. V oq landmansknecht te Kats- N. Van V., 18 j., arbeidster; J. S., 17 j.J - S., 19 j.J. Th. M., 18 j., visschers allen te Ierseke, ieder tot ƒ0 50 boete subs. gev. straf; J. Z., zonder beroep te Heinkenszand D. N. 25 j., schoenmakersknecht te Goes A. Van de P., arbeider te 's-GravenpolderC. B. Jz., 19 j., land mansknecht te Kamperland, ieder tot 1 boete subs. 2 dag. gev. straf; S. Z., 50 j., vergulder te Goes; A. De M., 65 j., schipper te ArnemuidenC. De K., 22 j., vrachtrijdersknecht te Heinkenszand P Van O., 48 i visscher te Ierseke, ieder tot f 2 boete subs. 3 dag. gev. straf; H. Van de W., 27 j., werkman; J S. 47 j., barbier, beiden te Goes, ieder tot 3 dag. g'ev 'straf. Wegens het werpen met steenen op den openbaren weg: S. De L., 15 j., arbeider te Baarland. Wegens het afsteken van vuurwerk zonder ver gunning J. K.27 j.bakkeisknechtD. Van L 27 j., zonder beroepP. C. Van F. 22 j., arbeider; J. M. C. Van E. 22 j., smidsknecht; G K 17 j., boerenknecht; D. J., 17 j., arbeider, allen te'Krabbendijke, ieder tot ƒ2 boete, subs. 1 dag gev. strafj. M., 38 j.,. arbeider aldaar, tot 4 boeten ieder 'van 2, subs. 1 dag voor iedere boete. Wegens het gaan over een anders grond, bezet met rijpende vruchtenA. L., 35 j, arbeider te Hoedekenskerke, tot 3 boete, subs. 1 dag gev. strafWegens het rooken van tabak uit een pijp zonder dopje, P. v. G., 19 jsmidsknecht te Kortgene, tot 3 boete, subs. 1 dag gev. straf. Vrijgesproken werd A. H., 25 j., arbeider te Wil- helminadorp, beklaagd van openbare dronkenschap. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn heden veroordeeld J. V., leurder te Kruininge, wegens mishandeling, tot eene boete van 12; P. K20 j., werkman te Vlissingen, wegens rebellie, tot 15 dagen cel; L. H., 22 jwerkman te Vlissingen, wegens slaan van een beambte in functie, tot een maand cel S. N., 20 j., werkman te Vlissingen, wegens beleedi- ging van een beambte in functie, tot 15 boete; F. B. C. 67 jwed. P. O., arbeidster te Hoofd plaat, wegens beleediging,tot 8 boete; A. L. G15 j., te Middelburg, wegens mishandeling, tot f 8 boeteP. De G40 j., wed. S. A., winke lierster te St. Jansteen, wegens diefstal, tot een maand celB. I., 51 j., werkman te Meerdonk (België), thans gedetineerd te Middelburg, wegens verzet tegen een beambte in functie, tot 15 dagen cel. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren P. Broekert, schipper te Hontenisse, wegens moed- willigen doodslag veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. Door de politie is in arrest genomen J. L., te Hengeloo, oud 32 jaar, die verdacht wordt in Rozen- daal, Goes en Bergen op Zoom in kosthuizen aan an dermans goed zich vergrepen te hebben. Ter nader onderzoek is hij Woensdag morgen naar Goes getransporteerd. (iV.. en Abl. van B. o. Z.) öuitenianüsch Overzicht. In de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers heeft de heer Janson een wets-voorstel ingediend en toegelicht, strekkende tot afschaffing van art. 4 der onderwijswet, in welk artikel aan de geestelijkheid verlof wordt gegeven in de schoollokalen godsdienst onderwijs te geven. Het thans tusschen Frankrijk en China gesloten tractaat, dat een einde maakt aan den Tonkin-oorlog, bestaat slechts uit vier artikelen van den volgenden inhoud 1. Frankrijk verbindt zich om de zuidelijke grens van China, rakende aan Tonkin, te eerbiedigen en zoo noodig te beschermen. 2. China, gerustgesteld wat betreft de onschend baarheid en veiligheid dezer grens, verbindt zich, alle Chineesche garnizoenen uit Tonkin daarbinnen terug- tetrekken. Het verbindt zich daarenboven om voor nu en later de tractaten, rechtstreeks tusschen Frankrijk en Annam gesloten, te eerbiedigen. 3 Als erkenning van China's verzoenende houding en als hulde aan het vaderlandslievend beleid van Li-Hung-Chang in deze onderhandeling, ziet Frankrijk van het vragen eener schadeloosstelling af. 4. China verbindt zich om over de geheele grens van Tonkin den handel van Annam en Frankrijk met China alle vrijheid toetestaandaartoe zal een han- delstractaat met tarief gesloten worden in den meest verzoenenden geest van den kant der Chineezen en op de voordeeligst mogelijke voorwaarden voor den Franschen handel. Binnen drie maanden zullen hiertoe de afgevaar digden benoemd moeten zijn. Ir.tusschen blijkt uit een telegram, Zondag uit Hai- Phong aan de New-York Herald geseind, dat on danks het tractaat de Franschen het daar nog niet rustig hebben. Het zuiveren van het land kost nog veel moeite. Commandant Dugenne heeft met 400 Algerijnen gedurende 10 dagen met steeds wijkende rooverbenden in het Olifanten-gebergte geschermutseld, en eindelijk, toen het tot een slag kwam, die vier uren duurde, 1 man en 5 gekwetsten verloren. De Fransche ministerraad heeft in zijne zitting van gisteren de grondslagen vastgesteld van het ontwerp tot herziening der grondwet. Het ontwerp zal in de eerste plaats aan de Kamer worden aangeboden. De National bericht dat de Fransche gezant te Lima stellig geweigerd heeft de regeering van gene raal Iglesias in Peru te erkennen. De vertegenwoor digers van vele andere mogendheden hebben dit voor beeld gevolgd, zoodat de betrekkingen tusschen de buitenlandsche legatiën en de regeering van Peru fei telijk geheel afgebroken zijn. De Duitsclie Rijksdag heeft het wetsontwerp op de ontplofbare stoffen aangenomen, alleen met deze wij ziging in de redactie, dat enkel het met bewustzijn in bezit hebben van ontplofbare stoffen strafbaar zal zijn. Gemengde Berichten. Kapelle. Toen Woensdagnamiddag de koeien van S. W., landbouwer onder deze gemeente, naar de hofstede werden gehaald, teneinde gemolken te worden, stortte een der beesten plotseling neder. Daar de dood spoedig zou gevolgd zijn, werd het dier oogenblik- kelijk afgemaakt. Later werd het door een paar slach ters schoongemaakt en naar het dorp gevoerd, alwaar het vleesch door een deskundige werd gekeurd en onschadelijk bevonden. Later werd het vleesch voor 25 cent de halve kilo rondgevent. Bitter teleurgesteld zijn zeker zij, die een partijtje hiervan besteld hadden, daar de ambtenaren wegens te lage aangifte in den accijns dit vleesch hebben aangeslagen en per as naar Goes hebben meegevoerd. Batli. Als een bewijs van de groote schade, door de hagelbui van Maandag jl. aan de te velde staande rogge, van den landbouwer Jacs. B. Jz. alhier, toege bracht, kan gemeld worden daarvan dat eenige geme ten zijn omgeploegd geworden. Middelburg. Gisteravond omstreeks 10 uren klonk het geroep van brand door de stad. Spoedig bleek, dat de brand ontstaan was in den kelder van de bakkerij op den hoek van de Neder- straat en de Oostpunt. Door het krachtig optreden van de brandweer hare hulp werd deze week tweemaal ingeroepen bepaalde het vuur zich tot den kelder. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats Dinsdagavond had eene hevige gasontploffing plaats op een kantoor te Dordrecht, doordien de be woner met een brandenden lucifer naar de oorzaak van een zich verspreidende gaslucht wilde zoeken. Van het raam aan de straat werden twee groote ruiten verbrijzeld en de scherven tot op grooten afstand weggeslingerd, een binnendeur werd geheel aan splin ters geslagen en ook eenige ruiten binnenshuis wer den vernield. Door het spoedig afrukken van een reeds in vlam staand gordijn werd verder brandgevaar voorkomen. De bewoner bekwam ernstige brandwonden aan het hoofd en de handen. Men schrijft aan het D. v. N: Het is zeker van geen algemeene bekendheid, dat ook Zuid-Beveland zich in het bezit van eene wonder doende bron mag verheugen. Op ongeveer tien minuten afstands van het kleine, maar aloude Baarsdorp (thans een gehucht, vroeger een der bezittingen van het adel lijk geslacht der van Borssele's) bevindt zich aan den weg een welput, welks water een onfeilbaar genees middel is voor zieke beenen en dergelijke kwalen, natuurlijk alleen voor zoover de lijders geloovigen zijn. Men haalt het water in kruiken of de lijders zeiven zitten er met de aangetaste lichaamsdeelen in. Op gezette tijden begeven zich uit 's-Heerenhoek en andere Katholieke gemeenten de vromen ook ter bedevaart naar den put. Bij een avondwandeling langs den zeer eenzamen weg kan men hen somtijds in ge knielde houding zien bidden met een brandende kaars naast zich. Volgens de legende heeft het water zijn geneeskracht te danken aan een Maria-beeld, dat met andere beel den in den Geuzentijd in het putje zou geworpen zijn, na uit de (voor weinige jaren afgebroken) Baarsdorp- sche kerk te zijn verwijderd. Bij den veefokker Jansma in de Beemster staat een buitengewoon groote stier, waarvoor den eigenaar dezer dagen f6000 door een Amerikaan geboden is. Jansma wil het dier echter nog voor geen f12000 afstaan, daar hij in dezen tijd dooreengenomen'dage lijks wel f 200 winst met het dier behaalt. De af stammelingen van dezen stier zijn zeer gezocht in Amerika. In tegenspraak met de aanvankelijke geruchten, als zou de burgemeester van Alphen en Riel, die zijne standplaats geeft verlaten, vele slachtoffers hebben ge maakt, wordt thans medegedeeld, dat de gemeente- Inanciën en administratie in den besten toestand zijn achtergelaten en de particuliere schulden des burge meesters van dien aard zijn, dat zij allen zullen kunnen worden gedekt uit het nagelaten vast goed, bestaande in huis, tuin- en boschgrond. De burgemeester vertoeft op dit oogenblik met zijne familie te Laeken, bij Brussel. Familie-omstandigheden van bijzonderen aard schijnen hem te hebben doen handelen, zooals hij deed. Een eervol ontslag is hem dan ook, zooals gemeld is, door den gemeenteraad verleend als secretaris. Een leek in het vak, die voor koetsier wilde spelen, heeft te Amsterdam een kinderwagentje omver gereden en daardoor een 3 jarig kindje gedood. Eene juffrouw te Amsterdam, die des nachts bij een zieke had gewaakt, vond, toen zij den volgen den dag in hare woning kwam, haar chiffonnière ge opend en daaruit verdwenen een bedrag van ongeveer f50 en een spaarbankboekje ten bedrage van ruim ƒ200 Tot heden is het nog niet gelukt den dader te ontdekken. Een pakket, inhoudende ƒ644 en eenige centen, per expeditie Van Gend Loos van Haarlem naar Amsterdam gebracht, om verder naar Antwerpen te worden getransporteerd, is plotseling verdwenen. Het boek van den conducteur B., waarin het behoorlijk stond ingeschreven, is eveneens verdwenen. Politienieuws Na gebruik van het middagmaal werden alle leden van een gezin nabij Deventer ernstig ongesteld. De ongesteldheid was veroorzaakt doordien de huis vrouw azijn had heet gemaakt- in een koperen pan die, hoewel vertind, toch met koper gesoldeerd was. Die azijn was over de sla gebruikt. Gelukkig zijn allen hersteld. Een Parijsch correspondent der Indépendance zich ergerend over de steeds toenemende plaag der cafés chantants, geeft van de uitvinding daarvan Ne derland de schuld. Tijdens Lodewijk XIII was een wederdooper naar de Levant gevlucht, en had daar de koffiehuizen met muziek léeren kennen. Te Amster dam gekomen, achtte hij het voordeelig in de buurt van de korenbeurs eene dergelijke inrichting te openen. Driemaal daags maakten viool en orgel er muziek weldra kwam er zang bij, en de eigenaar maakte fortuin. Men noemde deze dingen mucico'sde con currenten, die minder bier verkochten, wanneer zij er geen muziek bij leverden, beweerden, en waarschijn lijk niet ten onrechte, dat de mucico's het zedenbederf in de hand werken. De Kalverstraat te Amsterdam is des Zaterdags avonds nog steeds het terrein, waarop de sociaalde mocraten met groot misbaar hun orgaan Recht voor Allen trachten aan den man te brengen. Opmerkelijk is de houding van het publiek tegenover deze vensters, die, zooals zij 't uitgalmen, de maatschappij, die ver rot is, willen beteren. Het meer gegoede deel der burgerij trekt de schouders op en lacht hen mede lijdend uit, terwijl het volk gelukkig zoo verstandig is te begrijpen, dat het van leegloopers niet te wach ten heeft. Wijselijk laat men hen hun gang gaan en waakt de politie alleen voor baldadigheden. Reeds in óns vorig no. is per telegraaf melding gemaakt van een ernstig ongeluk op den Noorderspoor weg (Frankrijk). Ten gevolge van een verkeerden wisselstand liep te ongeveer 10 uren een goederentrein op weg naar Parijs, bij Saint Denis, op een verkeerde lijn, verbrak de sluitingspalen die deze afsluiten en rolde naar beneden op den spoorweg van Chantilly die ongeveer 3 Meters lager gelegen is. Op dit oogenblik passeerde op dezen weg een personentrein van Parijs naar Boulogne. De locomotief van dezen laatsten trein werd door dien van den goederentrein in de zijde geloopen, waarop een vreeselijke schok volgde. 26 reizigers en 5 spoor wegbeambten werden meer of minder zwaar gewond de machinist van den goederentrein werd gedood. De meeste gewonden werden in het station van Saint Denis gebracht en verpleegd. De meesten konden des nachts hun bestemming bereiken. Een vermakelijk incident is te Parijs voorgekomen in den morgen van den dag, waarop te Parijs de ge meenteraadsverkiezingen plaats hadden. De heer Fiaux ging met een vriend door de Rue Saint-Denis, toen hij bemerkte, dat vier aanplakkers bezig waren op de biljetten, waarop hij als candidaat werd aanbevolen, biljetten te plakken, waarop de naam van zijn tegen stander prijkte. Hij ging naar de aanplakkers toe en be val dat men hiermede onmiddellijk zou eindigen. De aan plakkers stoorden zich niet aan zijne vermaningen, zoodat de heer Fiaux een hoogen toon begon aan te slaan. Ongelukkig voor hem waren de aanplakkers met flinke kwasten, van stijfsel voorzien, gewapend en den heer Fiaux en zijn vriend in te smeren als eenvoudige aanplakbiljetten was voor hen het werk van een oogenblik. De vriend van den heer Fiaux kreeg bovendien den geheelen stijfselpot met zijn in houd op het hoofd. Beiden hebben een aanklacht te gen de aanplakkers ingediend. Een zonderling proces wegens het verbreken van trouwbelofte zal binnenkort te Dublin in behandeling komen. De aanklaagster is eene in de fatsoenlijke kringen zeer bekende jonge dame, miss Carpenter, die eerst sedert kort meerderjarig is geworden, en in 't bezit is van een vermogen, waarvan de rente 400 pond sterling per jaar bedraagt. Bovendien is zij wel ge vormd en heeft een aangenaam uiterlijk. De beschul digde daarentegen is een tachtigjarige rechter, dr. Darley, weduwnaar en vader van verscheidene vol wassen kinderen. De aanklaagster zegt, dat de be schuldigde zijne belofte om haar te zullen Imwen, niet gestand heeft gedaan, waarvoor zij een schade loostelling van 10,000 pd. st. verlangt. Dr. Darley ontkent echter niet deze belofte gedaan te hebben, doch is van meening, dat een shilling, dien hij aan het gerechtshof heeft gedeponeerd, een voldoende schadeloosstelling is. Het is de vraag of de jury er ook zoo over zal denken. Laatste en teiegraphische berichten. ♦s-Gravenpolder. Door ingelanden van het water schap Middel-Zwake is met algemeene stemmen her benoemd als gezworen de heer J. A. Remijn. 's-Gravenhage. Benoemd tot Rijks-ontvanger te Scha- gen C. J. Plomp, thans te Tolente Holwerd W. A. Verheijen, Commies te Middelburg; te Tolen J. D. Wetsels, thans surnumerair. Opgeheven het kantoor der belastingen en accijnzen Goes-buitengemeenten. Ierseke en Schore zijn toege voegd aan het kantoor Ilansweerdvan het kantoor Goes is afgescheiden Wolfertsdijk, doch daaraan zijn toegevoegd Kattendijke, Wemeldinge, Kapelle en Kloe tinge en gelaten onder het beheer van den ontvanger J. P. S Jonquière. Van het kantoor Heinkenszand zijn afgescheiden Nisse en Ovezand, terwijl daaraan toegevoegd is, Wol fertsdijk en het kantoor gelaten is onder beheer van den ontvanger H. J. Lamoraal Wichei s. Aan het kan toor 's-Gravenpolder zijn toegevoegd Nisseen Ovezand, zijnde het kantoor gelaten onder beheer van den ont vanger A. H. Bosman. Tot ontvanger te Hansweerd is benoemd W. Van Bochove, thans te Numansdorp. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Na langdurig debat is heden met 33 tegen 29 st. aangenomen de motie-Bahlmann, verklarende dat wettelijke voorziening wenschelijk is omtrent uitgifte exploitatie Staatsspoor weg AmersfoortNijmegen. Elke beteekenis van wan trouwen was aan de motie vooraf ontnomen. De Regee ring had zich echter tegen de motie verzet, omdat zij bevoegd was verklaard de exploitatie te regelen. Londen, 1 6 Mei. De Egyptische regeering heeft thans den gouverneur van Berber verwittigd, dat hem geene versterking zal gezonden worden. Hij is gemachtigd de plaats te ontruimen. In de commissie voor de her vorming van het rechtswezen ontstond geschil. De Bel gische gedelegeerde protesteerde en verliet de zitting. Op de Amerikaansche oliemarkt heerscht eveneens een paniek, daar een bankiershuis in het oliedistrict failleerde. Berlijn, 16 Mei. Het Gerechtshof eischte tegen Hentsch tien, tegen Krazewski vijf jaren dwangarbeid met verlies van eer. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 16 Mei 1884. VerwachtingKrachtige, Westelijke wind, veran derlijk weder. Correspondentie. Aan X. Uw stuk in een volgend nommer. Posterijen. De Directeur van het Postkantoor te Goes brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in verband de Zomerdienstregeling op de verschillende spoorwegen, ingaande den 20 dezer maand, de buslichtingen zullen plaatsvinden als volgt Kantoor. Station. Richting Rozendaal 5.55 'smorg. 6.15 'smorg. 9.40 d 10. 2.20 's avonds. 2.40 's avonds. 5.35 5 55 7.35 7.55 Vlissingen 8 25 's morg. 8.45 's morg. 11.35 d 11.55 i> 4.15 's avonds. 4.35 's avonds. 7.55 8.15 9.45 10.5 Goes, den 16 Mei 1884. De Directeur voornoemd, WIERTS VAN COEHOORN. Burgerlijke Stand Goes van 14 tot 16 Mei 1884. Ondertrouwd: den 15, Jan Martinus De Coninck, 22 j., jm., en Dorothea Elisabeth Polfliet, 18 j., jd. Getrouwd: den 15, Adrianus Hendricus Schrijver, 24 j., jm., en Appolonia Willeboer, 24 j., jd.Gillis Brouwer, 21 j., jm., en Krina Cornelia Geene, 19 j., jd. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Het woonhuis met pakhuis en erf, den 13den Mei jl. ten overstaan van den notaris J. M. Pilaar te Goes geveild, is gekocht door den heer H. J. Van Noppen voor ƒ2970, benevens ƒ150 voor losse goederen. Kolijnsplaat. Door den heer C. J. Huvers, notaris alhier, is Donderdagavond een woonhuis, waarin sedert

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2