1884. N°. 59. Zaterdag IT Mei. 71ste jaargang. Personeele Belasting, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op MAANDAG den '19 MEI 1884, des namiddags te 2 uren. Goes, den 16 Mei 1884. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: Na installatie der toegelaten nieuwe leden I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Verhooging borgtocht van den gemeente ont vanger. V. Belooning en instructie van den Concierge der Hoogere Burgerschool. VI. Uitgifte van grond aan de Stoofweide. VII. Rekening en begrooting der gezondheidscom missie. VIII. Benoeming van een Wethouder. IX. Idem van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Het 4e kwartaalskobier no. 6 der voor deze gemeente, over het dienstjaar 1883—84, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 16 Mei 1884. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 16 Mei 1884. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Dokkum zijn uitgebracht 2028 geldige stemmen. Gekozen is de heer mr. W. J. van Weideren baron Rengers (liberaal) met 1174 stemmer,. De heer Oppedijk (anti revolutionair) had 852 stemmen. Aangezien bij de verkiezing voor een lid der He Kamer in het hoofdkiesdistrict Almeloo de anti revolutionaire candidaat is uitgevallen en er eene her stemming moet plaatshebbeo tusschen ror. A. Van Laer (1.) en tnr. E. J. J. Van Sonsbeeck (k.), heeft de commissie van advies van het centraal comité der anti-revolution- naire kiesvereenigingen, bestaande uit dr. A. Kuyper, mr. B. J. L. Baron De Geer van Jutphaas en jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, volgens De Standaard, in een brief aan de beide bovengenoemde candidaten de vol gende vragen ter beantwoording gezonden lo. in hoeverre de artt 11 en 12 van het anti revolutionaire program op hunne instemming kunnen rekenen 2o. of de noodzakelijkheid van onverwijlde Grond wetsherziening door hen erkend wordt; en 3o. of ook naar hun oordeel herstel van even wicht tusschen 's Rijks inkomsten en 's Rijks uitgaven dient gezocht, niet in den weg van verhoogde belasting heffing, maar in dien van bezuiniging op de uitgaven. Door mr. Van Laer is hierop geantwoord Almelo, 13 Mei 1884. Mijne Heeren In antwoord op uw geacht schrijven, dd. 12 dezer, heb ik de eer U te berichten, dat de verlangde ver klaringen niet door mij kunnen worden verstrekt, daar ik ze in het algemeen hoogst nadeelig acht voor de zelfstandigheid van den volksvertegenwoordiger. Bo vendien verwijs ik U naar de bekendheid mijner staat kundige gevoelens in het Hoofdkiesdistrict Almelo, welke de anti-revolutionaire kiezers voldoende in staat zal stellen bij de aanstaande herstemming zelfstandig, naar eigen overtuiging hunne stem uit te brengen. Mochten zij echter volgens uwe meening daarbij uwe hulp en voorlichting behoeven, dan acht ik het meer overeenkomstig de regelen der kieschheid, zoo de ver langde informaties, voor zooverre deze geene vragen zijn naar den bekenden weg, door U, buiten de in her stemming zijnde candidaten om, worden ingewonnen. Met achting teeken ik mij A. Van Laer. En door mr. Van Sonsbeeck Zwolle, 14 Mei 1884. Hooggeleerde Heerl In antwoord op de mij doorU bij uw geëerde let teren van 12 dezer, namens de Commissie van Advies van het Centraal Comité der Anti-Revolutionaire Kies vereenigingen gestelde vragen, waaromtrent U mijne opinie wenscht te kennen, moge het volgende dienen Ik erken, dat bij het bestaande kiesstelselsel een groot aantal kiezers niet tot zijn recht komt en dat dientengevolge de Staten-Generaal niet gezegd mogen worden de volle uitdrukking te zijn van het Neder landsche volk. Door eene billijke verlaging van den census en in voering van het stelsel van enkele kiesdistricten, waar zulks mogelijk is, zoude beter met alle partijen reke ning worden gehouden. Voorts onderschrijf ik geheel art. 12 van het Anti- Revolutionair Program. Vooral, met het oog op de onderwijsquaestie, komt mij Grondwetsherziening gewenscht voor, doch «zonder herziening van art. 194 liefst geen herziening hoege naamd." Evenals ieder goed huisvader, behoort ook de Staat de tering naar de nering te zetten en dient er naar gestreefd te worden het verbroken evenwicht in de iinanciën te herstellen, zonder verzwaring van bestaan- de- en oplegging van nieuwe lasten. Het voorstel der heeren Mackay c. s. tot wijziging der Schoolwet, waarmede ik instem, schijnt mij toe te zijn, ook uit een financieel oogpunt, een eerste schrede op den goeden weg. Vertrouwende hiermede de mij gestelde vragen te hebben beantwoord en aan uw verzoek voldaan. Heb ik de eer met Hoogachting te zijn Uw Hoog Gel. Dw. Dr. E. J. J. Van Sonsbeeck. Na kennisneming van deze antwoorden was de Com missie van Advies van meening, dat laatstgenoemd schrijven ontegenzeggelijk voorkeur opleverde van uit het standpunt der antirevolutionaire beginselen. Dat is aan Nederland en Oranje te Almeloo me degedeeld, zoodat waarschijnlijk de kiesvereeniging der antirevolutionairen de candidatuur van den heer Van Sonsbeeck zal steunen. De Standaard acht dit ook aanbevelenswaardig en de uitslag wordt nu met zekere spanning tegemoet gezien. Almeloo toch is sinds jaren door behoudsmannen ver tegenwoordigd Niet omdat het district zoo behoudend is, want in Enschede, Hengeloo en Almeloo leeft een opgewekte vrijzinnige geest. Maar eenvoudig omdat bij zekere kiestabelverknipping Oldenzaal hij het dis trict Almeloo is gevoegd. Daardoor is de katholieke partij aan de stembus van Almeloo ongeveer zoo sterk als de liberale, terwijl de anti-revolutionairen er weinig beteekenen. Deze omstandigheden moet men wèl in het oog houden bij den verkiezingsstrijd, die thans te Almeloo plaats vindt. Zooals bekend is heeft bij de stemming de liberaal, mr. Van Laer, de meeste stemmen, 953, bekomen; de katholieke candidaat, mr. Van Sonsbeeck, 913, en de heer Van Alphen, anti-revolutionair, 170. Terloops zij hier opgemerkt hoe onbeduidend het cijfer der anti-revolutionairen daar is. Toch heeft dit handjevol waarschijnlijk te Almeloo bij de herstemming den uitslag in handen. De Standaard h-'eft dan ook op trotschen toon ver klaard, dat de Roomschen te vlug waren geweest en heeft hun nog even een Seitenhieb gegeven, door te zeggen dat zij anders toch zulke leidzame luidjes zijn. De anti-revolutionairen hadden volstrekt geen lust om hard to loopen voor Van Sonsbeeck, zoo zeide de Standaard, en mochten de Roomschen het naderhand wreken als hun man er niet door komt door het wegblijven der christelijk-nationalen, welnu dan is dat juist zooals de fiere partij het wil! Gelijk nu echter blijkt was men achter de hand al aan het marchandeeren. Even als te Zevenbergen en te Delft heeft het anti-revoluti onaire kies-comité de candidaten vragen gesteld en de antwoorden zijn ingekomen. Hoe echter de uitslag zij, de verkiezing te Almeloo blijft voor ons eene zedelijke overwinning. De liberalen hebben glansrijk getoond, dat zij de machtigste der 3 partijen zijn. Dit klemt te meer, daar in het district Almeloo de liberalen bijna uitsluitend onder de meest beschaafde en bezittende klassen worden gevonden. De vele groote fabrikanten in dat district zijn allen ijverige liberalen ook op handelsgebied. Zij willen van geen begunstiging of bescherming weten, hoewel onder den rook van het district de Duitsche nijver heid met alle kracht door de regeering wordt begun stigd. Dit is door deze verkiezing nogmaals aan het licht gekomen en dit beteekent ook iets, als een ministerie-Heemskerk aan het roer is. De stemmenkracht in de Tweede Kamer verandert er niet door, al wordt de heer Van Sonsbeeck verkozen. De heer Insinger stemde toch in den regel met de kerkelijke partijen mede. Zedelijk heeft Almeloo dus zijn goeden naam eer vol gehandhaafd; maar ook Dokkum heeft schitterend de overwinning behaald. In Dokkum toch hebben de anti-revolutionairen het geprobeerd met mr. Huber, met professor Gratama en ten slotte thans met hun meest populairen candidaat, den heer Oppedijk. En steeds dslen de cijfers. Haalde de heer Huber 1050, de heer Gratama 900 stemmen, deze week kreeg de heer Oppedijk er slechts 850 De cijfers, die de liberalen behaalden, stegen daarentegen, zoodat 11. Dinsdag de candidaat der liberalen, de heer v. Weideren Rengers, met eene meerderheid van 350 stemmen boven den heer Oppedijk werd gekozen. De verkiezingen, in de districten Dokkum en Almeloo gehouden, zijn voor de liberalen ongetwijfeld zeer be moedigende gegevens en zij mogen, naar het ons voor komt, in den veelszins treurigen politieken toestand als lichtpunten beschouwd worden. Door den majoor-commandant der dd. schutterij alhier is aan den gemeenteraad het volgende request ingediend Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de on- dergeteekende, majoor-commandant der d.d. schutterij te Goes, dat hij zich bij request dd. 8 Juli 4883 tot uwe vergadering heeft gewend, verzoekende ten behoeve der dd. schutterij alhier eene schietbaan te willen op richten, daarbij uiteenzettende de motieven die hem daartoe leidden dat bij besluit uwer vergadering dd. 20 Augustus 4883 daarop afwijzend is beschikt, op grond dat de inrichting van schietbanen ten laste van het Rijk zou worden gebracht, volgens een destijds ingediend wets ontwerp op de schutterijen dat echter later die wet is ingetrokken, en er zich tot heden geen verbetering in den bestaanden toestand laat voorzien dat hij zich daarom andermaal tot uwe vergade ring wendt met het verzoek, om voor zoover de gemeente niet geheel de kosten tot oprichting eener schietbaan kan dragen, door uwe vergadering krachtige pogingen in het werk mogen worden gesteld om van wege het Rijk, zoo noodig met subsidie der gemeente, een schietbaan te verkrijgen. Hoedekenskerke. Eenige jaren geleden wierp een veldarbeider, midden in 't drukste van den tijd, zijn gereedschap in de sloot en ging naar huis, zoo hij zeide, om eenige dagen te gaan rentenierenwie wilde, mocht het achtergelatene in bezit nemen. Eerst heette het, dat hij niet goed bij 't hoofd was, later was hij te lui om te werken. Intusschen schafte hij zich een bootje aan. Hij peurde paling in de Schelde, korde mossels, ving met een eigen gebreid net garnalen, kocht en verkocht visch, hier en in de omliggende dorpen, dreef een tamelijk gelukkigen ruilhandel met binnenkomende vaar tuigen, zeer tot verbazing van het publiek, dat maar niet kon begrijpen, hoe 't kwam, dat hij nog niet verdronken was, want hij had het varen niet van jongsaf geleerd. Intusschen ging hij rustig zijn gang en vertelde dezer dagen, dat hij zijn oude boot verkocht had en een hoogaars had besteld, die bij Zieriksee zou worden gebouwd. Bijna niemand geloofde het. «Waar zou hij het geld vandaan halenwat zou hij er mêe doen, want er is geen visch meer op de Schelde?" Dinsdagmorgen echter kwam onze visscher met zijn hoogaars, de driekleur in top, onze haven binnen. Dat moest men eerst gaan zien, om het te kunnen gelooven Hij zou een knecht noodig hebben, om zulk een vaar tuig te regeeren. «Goed", dacht er éen, maar zei niets, «als de kosten er maar uitkomen". Ook bleef niet onopgemerkt, dat er geen zegen op de onderneming kon rusten, omdat de schuit op Zondag van Zieriksee was afgehaald. Onze visscher heeft, nu het plan van tijd tot tijd naar Antwerpen te varen, daar zeevisch optekoopen en ze van hieruit weer in alle richtingen te verspreiden garnalen te vangen en aftezetten aan opkoopers op En geland en voorts te verdienen, wat er te verdienen valt. Is hij gek is hij lui is hij dom? Neen, hij wijst den weg, dien de arbeider hier te volgen heeft. De arbeider is, voor een kleinigheid voor consent, onafhankelijk boer op een onuitputtelijk veld, dat niet gebraakt behoeft te worden, maar sedert jaren 'reeds braak ligt. Waarom kan men hier geen ansjovis vangen als in Bergen-op Zoom? Waarom geen haring als in de Zuiderzee? Waarom geen scliaradijn enz. enz. 't Is te hopen, dat prof. Hoek dezen zomer meer wetenschappelijk licht over den vischvoorraad in de Wester Schelde verspreiden mag; dan wordt misschien onze gemeente nog eens een welvarend dorp. Op de Oostwaarts liggende gemeten behoeft geen pacht te worden betaald; braken is er evenmin als zaaien noodigmen behoeft alleen te ploegen, te eggen, te oogsten. Kruininge. In de gisteren gehouden vergadering van ingelanden van het Waterschap Kruininge is het dijk- geschot voor 4884/5 vastgesteld op ƒ40 per hectare. Eene voordracht werd opgemaakt ter voorziening in de periodieke aftreding van den gezworene P. Kole Mz., bestaande uit de heeren P. Kole Mz. J. Blok Ez. en C Der Weduwen. Biervliet. Mej. M. Rijnberg en dhr. C. Poucke, kweekelingen aan de openbare school no. 4 in deze gemeente, zijn medio Mei als surnumerair bij de Staats spoorwegen in functie gesteld. Zij vertrokken naar hunne respectievelijk aangewezen standplaatsenstations Rotterdam en Wouw. Middelburg, Heden overleed alhier dr. G. Van 1 llennekeler, directeur der Rijks H. B. S. j Met hem sterft weder een »self made man", die groote verdiensten bezat. De Nederlandsche Bank maakte in 't afgeloopen jaar een winst van ƒ3,454.459.90; daarvan gaat af ƒ800.000 voor rechten ad. 5 pCt. over het kapitaal, voorts 444,267 60 volgens de statuten en blijft dus ƒ2,213.192 30 ter verdeeling over. Daarbij komt de onverdeelde winst van het vorige jaar ad ƒ2,270,06, maakt 2,215 562.36, waarover de algemeene verga dering te beschikken heeft. Naar de M. Ct. verneemt is door den gemeen teraad van Veere, met 5 tegen 2 stemmen, besloten den beker van Maximiliaan aan het rijksmuseum in bruikleen af te staan voor een jaarlijksche contributie van ƒ2000. Honderd en tien vereenigingen zullen met haar banieren deelnemen aan den grooten optocht te Brussel ter eere van H.H. M.M. den Koning en de Koningin bij hunne komst aldaar. Op het balcon van het stad huis zijn de plaatsen aangewezen rechts zullen plaats nemen H.H. M.M., hun gevolg, de Ministers, de Gouver neur, B. en W. en de gemeenteraad van Brussel; links de dames, nl. de echtgenooten van de Ministers, van de leden van het Dag. bestuur van Brussel en van de leden van den Raad. Het zoogenaamde «Maison du Roi", tegenover het stadhuis gelegen, is voor de overige invités gereserveerd. Des avonds zal er concert zijn in het Park en zal die wandelplaats geïllumineerd worden. Zooals men weet, is het Park gelegen voor het paleis des Konings. Ten behoeve van het te Amsterdam te vestigen Conservatorium tot opleiding van toonkunstenaars heb ben B. en W. aan den Gemeenteraad voorgesteld, aan de afdeeling Amsterdam der «Maatschappij t. b. d. Toonkunst" voor den tijd van drie jaren een subsidie van ƒ1000 's jaars toe te kennen. Naar de M. Ct. verneemt is dezer dagen aan mej. M. C. Berdenis Van Berlekom te Middelburg door het conservatorium der muziek te Keulen een diploma uitgereikt voor piano en zang. Aan P. Nuijens, gewezen postbode te St.-Maar- tensdijk, is pensioen verleend van 198. Tot groote schade van de eigenaars en der vee fokkerij heerscht er in Groningen tegenwoordig eene sterfte onder de kalveren. Er zijn boeren, die reeds op deze wijze al hun jong vee hebben verloren, 't Be hoort tot de uitzonderingen wanneer men stallen vindt, waarop men deze verliezen niet betreurt. Het algemeen gevoelen wint veld, dat het geheel in strijd is met de natuur, cm het jonge dier direct na de geboorte van de moeder te verwijderen en velen meenen hierin de oorzaak te zien. Zooals bekend is werd op 1 Maart 11. te Am sterdam de eerste algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Pensioenvereeniging voor werk lieden. De statuten, voor zoo ver zij nog niet waren goedgekeurd, werden toen vastgesteld en een definitief bestuur werd gekozen. Met genoegen kunnen wij nu mededeelen dat de voorbereidende werkzaamheden zoo ver gevorderd zijn, dat alle hoop bestaat dit jaar tot uitvoering van het hoogst nuttige doel der vereeniging te komen. Gezegde vereeniging zal daartoe twee fondsen oprichten, nl. een werkliedenfonds en en waarborgfonds. Bij het werkliedenfonds zullen de werklieden zich kunnen ver rekenen, hetzij voor een pensioen op den ouden dag, hetzij voor eene uitkeering bij overlijden, terwijl het waarborgfonds zal dienen om de aan te gane verbin tenissen tegenover de verzekerden te waarborgen. Naar wij vernemen, worden nu reeds, terwijl de verzekering nog niet eens openstaat en bij de min dere standen de zaak nog grootendeels onbekend is, reeds zeer vele aanvragen om verzekeringen te slui ten gedaan, zoodat de behoefte aau eene instelling als de Nederlandsche Pensioenvereeniging noggrooter blijk te zijn dan menigeen misschien vroeger ge dacht heeft. De eenige moeilijkheid, die nu nog wel zal bestaan, is het bijeenbrengen van een voldoend waarborgfonds, dat natuurlijk uit vrijwillige bijdragen moet worden gevormd. De krachtige steun, die het hoofdbestuur van de Maatschappij tot nut van het algemeen, zooals wij reeds vroeger mededeelden, voorstelt aan de jeug dige vereeniging te verleenen en de toezeggingen die reeds tot heden zijn gedaan, zullen het bestuur on getwijfeld in staat stellen om in 't najaar een zeker aantal verzekeringen aan te nemenmaar zal de ver eeniging inderdaad eene echt nationale zijn, die voor den geheelen werkenden stand openstaat, dan zal de steun van het meer welgestelde deel der Nederland sche natie daarvoor onvermijdelijk zijn. Een beroep daartoe zal eerlang op het Nederlandsche volk worden gedaan en wij spreken de stellige verwachting uit dat dit beroep niet te vergeefsch zal zijn, te meer daar de steun onder andere wijzen ook op eene zoodanige kan verleend worden, dat geldelijke offers waarschijn lijk niet noodig zullen zijn. Zoolang nl. de verzekering

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1