1884 N°. 58. Donderdag 15 Mei. 71ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nomraers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 14 Mei 1884. Zooals onze lezers zich herinneren zullen, heeft dr. Büchler, leeraar aan de R. H. B. S. te Zwolle, eenigen tijd geleden openlijk in de courant beleden, dat hij tot geen kerkgenootschap behoorde en wel naar aanleiding van het feit, dat hij was aangemaand tot het betalen eener kerkelijke belasting, hoewel hij zijne attestatie nimmer bij het kerkbestuur te Zwolle had ingeleverd. Over dit schrijven zijn hem door verschil lende autoriteiten, die boven hem geplaatst waren, ook namens den Minister Heemskerk, aanmerkingen ge maakt, en dr. Büchler, zich daardoor verkort achtende in zijne giondwettige rechten, heeft zich daarop tot de Tweede Kamer gewend. Wij hebben het altijd betreurd, dat dr Büchler de quaestie van ziji.e geloofsbeginselen in de courant heeft behandeld Wij zijn overtuigd, dat hij wist hoe de kerkelijke partijen nimmer nalaten uit dergelijke ge beurtenissen munt te slaan voor hunne bestrijding van het openbaar onderwijs en alleen dit was, dunkt ons, reden genoeg voor iemand, die het goed meent met dat onderwijs, om zonder aanleiding zijne godsdienstige beginselen niet openbaar te maken. Maar vraagt men of dr. Büchler daarmede een straf baar feit beging, of hij daarvoor eene officiëele beris ping verdiende van degenen, die boven hem gesteld zijn, dan antwoorden wij volmondig »neen", want wer kelijk is dr. B. door die berisping verkort in zijn grond wettig recht. Toch besliste de Tweede Kamer gisteren in tegen gestelden zin en hieruit blijkt alweder, hoe moeielijk het zelfs velen liberalen nog valt om kerk en staat te scheiden; om te begrijpen, dat de staat zelfs bij zijne ambtenaien over hunne kerkelijke begrippen en de verkondiging daarvan niet heeft te oordeelen, zoo lang zij hun ambt naar behooren bekleeden. Nog zeer kort geleden handhaafde de liberale partij in de Tweede Kamer in de zaak Poppink zoo krachtig haar neutraliteitsbeginsel ten opzichte van het onder wijs. Doch de neutraliteit, voortspruitende uit het gevoel van gewetensvrijheid en gegrond op den eerbied ook voor de meening van andersdenkenden, schijnt haar vreemd. Op het punt van het geloof buiten de school is menigeen, die het toch overigens zoo nauw niet neemt met den godsdienst, nog bang rond daarvoor uit te komen en het is duidelijk, dat slechts de geloofsquaestie hier den doorslag heeft gegeven. Had dr. Büchler in de courant vermeld, dat hij een zeer geloovig persoon was en dat hij volkomen instemde met de leerstellingen van eenig kerkgenootschap, dan voorzeker zou hij niet zijn lastig gevallen door den heer Heemskerk en nimmer zou de Kamer over een dergelijk schrijven hare af keuring uitspreken. Doch nu in plaats van het geloof het zoogenaamde ongeloof wordt verkondigd, nu moet er openlijk een afkeurend votum worden uitgesproken. Wij zullen dus in het vervolg het opmerkelijk schouw spel kunnen zien, dat in het vrije Nederland, vooral vermaard om zijn yeioo/svrijheid, rijksambtenaren, ja zelfs leden van de Kamer, op zendingsfeesten ongestraft het woord voeren, of wel juist daarom worden ge prezen of aanbevolen, doch dat op hetzelfdeoogenblik een ander ambtenaar, omdat hij tot geen kerk behoort, het stilzwijgen wordt opgelegd. Hoe ernstig de zaak ook zij, zij herinnert onwille keurig aan de anecdote van den kleermaker, die zijn zoon vrijliet in de keuze van een beroep, maar tevens dreigde hem de beenen te zullen stukslaan, indien hij i ts anders koos dan het kleermakersvak. De Economist, de werking der drankwet bespre kende, merkt op dat, na eene daling in 188182, er nu weder stijging is in de opbrengst van het gedistel- leerd, zoodat de opbrengst van 1885 weder die van 1881 zal overtreffen. Het getal drankwinkels is van 42,000 tot 30,000 gedaald, maar de steller acht het niet onwaarschijnlijk, dat het getal in de naaste toekomst weder aanzienlijk aangroeide, omdat, zoo de eigenaars van gecombineerde bedrijven er de voorkeur aan geven drank te verkoopen, 'ij nog 20 jaar vergunning" zullen hebben. Wat zal het baten, vraagt de Economist, of over wintig jaar het aantal herbergen met vergunning tot de helft verminderd is, wanneer het drankgebruik in dien tijd misschien met 50 pet. is toegenomen? Hij komt tot de conclusie: O ver het algemeen be schouwd kan reeds nu veilig voorspeld worden, dat de proef, met deze wet genomen, een schitterend en over tuigend bewijs zal schenken voor de stelling«door wetten schaft men geen zonden af." Wegens uiterst geringe deelneming, (slechts 8 plaatsen waren genomen) zullen er bij gelegenheid van het Middelburgsche muziekfeest geen extra-treinen van Middelburg naar Goes rijden. In de zomerdienstregeling op de Staatsspoor wegen, die met 20 Mei a. s. in werking treedt, is, wat betreft de lijn VlissingenRozendaal, bijna geen wijziging gebracht Alleen de trein, die nu nog 's mid dags om 2.10 uit Vlissingen vertrekt, zal met den aanvang der nieuwe dienstregeling te 2.7 afrijden. Dit verschil van 3 minuten blijft gelden voor al de volgende stations aan deze lijn. Krabbeudijke. Bij het bestuur dezer gemeente is eene afwijzende beschikking van den dirtcteur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen ingekomen op het verzoek om den eersten avend trein van Rozendaal naar Vlissingen aan alle stations te laten stoppen of een nieuwen gewonen trein te laten loopen, die 's avonds ongeveer te 9 uren te Vlissingen kon aankomen. De directeur-generaal geeft in die beschikking te kennen, dat wijziging der bestaande dienstregeling niet kan plaatshebben en dat van uitbreiding van het aantal treinen voorshands geen sprake kan zijn. Men vleit zich hier echter dat, wanneer de daartoe door ons bestuur aangezochte besturen van andere gemeenten adressen van adhaesie te dier zake inzenden, nog op deze beschikking zal worden teruggekomen. Kolijnsplaat. In de vergadering der ingelanden van den polder Oud-Noord-Beveland, Maandag 11. alhier gehouden, werd door het bestuur mededeeling gedaan bericht ontvangen te hebben, dat een bevelschrift van H.H. Gedeputeerde Staten te wachten is, waarin den polder gelast wordt de zinkwerken volgens het plan van den hoofd-ingenieur ten bedrage van meer dan eene ton gouds uit te voeren. Door de vergadering werd in deze besloten zich ter bekwamer tijd met een re quest tot de hooge regeering te richten, teneinde zoo mogelijk vrijstelling van die zinkwerken te erlangen Zocals men weet, is reeds tweemaal het voorstel der directie zinkweiken ten bedrage van 100000 aan de westelijke kuip volgens het plan van den heer Lam- breehtsen afgestemd. Het jaanlijksch diner der ingelanden werd, op voor stel van een dezer, zuinigheidshalve afgeschaft. Voor de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. Rijks, sedert tal van jaren gezworene, maar die door zijn hoogen leeftijd zich gedwongen zag zijn ontslag te nemen, is bij stemming opgemaakt het volgende drietal: lecandidaat de heer J. Tazelaar, 2e cand. de heer P Breure, 3e cand. de heer P. Verhuist, allen van Kats, waaruit door Z. M. eene keuze zal gedaan worden. De Rijks-middelen brachten in April jl. op 8,855,708,38 tegen 9,081,837,59% in April 1883 De raming voor twaalf maanden bedraagt 104,945,950,en voor4 maanden 34,981,983, De opbrengst over de eerste 4 maanden van 1883 was 32,503,344,68 en van 1884 f 31,716,923,93. - De Gemeenteraad van Delft had aan den Kroon - prins het verzoek gericht om HD. medewerking te verleenen aan de viering van den sterfdag van Prins Willem I. Z. II. heeft hierop een uitvoerig antwoord gegeven waarin Hij, zijne ingenomenheid met de zaak betuigende, verklaart niet rechtstreeks te mogen mede werken Het beschermheerschap der tentoonstelling meent de Prins ook niet te kunnen aanvaarden en Zijne gezondheid belet hem op den herinneringsdag tegenwoordig te zijn. De Minister Heemskerk, tot wien men zich vervol gens wendde, heeft geantwoord, dat de titel van beschermheer aan een vorstelijken rang doet denken en hem dus niet voegde. Hij hoopte echter de plechtig heid op 10 Juli bijtewonen. Op de uitnoodiging aan prof. De Vries om de feest rede te honden was bij den Raad nog geen antwoord ontvangen. De mailboot «Gelderland", op reis van Rotter dam naar Ned.-Indië, is volgens eene dépêche van Lloyds uit Suez, van 12 dezer, aldaar teruggekomen met brand in de lading. De brand werd den 8 dezer nabij Jeddah ontdekt. De lading in het groot ruim is beschadigd. De passagiers en mails, tijdelijk overge bracht op de j Bertha", zijn weder aan boord terug. Voor de slachtoffers van Krakatau is hier te lande 527,102,35 bijeengebracht. Door de Handel maatschappij is daarvan reeds 524,900 naar Indië overgemaakt. Reuter's Agentschap seint uit Berlijn volgens de Kreuzzeitung zou graaf Herbert von Bismarck be noemd worden tot gezant te's-Hage. De Belgische Regeering verzocht onlangs de onze, de overeenkomst van 1868 aan te vullen meteen ver klaring om de wederzijdsche toelating van geneeskun digen in de grensgemeenten uit te breiden tot de veeart sen. Dezerzijds is dat voorstel aangenomen, doch met uitsluiting van hen, die in Nederland de bevoegdheid verkregen volgens artt, 15 en 16 der wet van 1874 en van de z. g. maréchaux vétérinaires in België. (D.) Staten-Generaal. TWF.EDE KAMER. In de zitting van gisteren is met 33 tegen 25 st. verworpen de conclusie der commissie, waarbij af gekeurd werd, dat de Regeering dr. Büchler berispt heeft over zijn schrijven. Evenzoo werd verworpen de tegen-conclusie van den heer Van der Kaaij, dat geen termen bestaan om een oordeel uittespreken. Aldus bepaalde de Kamer zich tot dankbetuiging aan den Minister voor de gegeven inlichtingen. Op de inter- pellatie-Donner over de zorg voor de godsdienstige belangen der krankzinnigen te Medemblik verklaarde de Minister Heemskerk, dat Roomschen en Protestan ten, op advies van den directeur, aan de godsdienst oefeningen in het gesticht zullen kunnen deelnemen. De Ie. raars zullen aan hun geweten en de kerk reken schap schuldig zijn van hetgeen zij verkondigen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn nog tot de evangeliebediening toegelaten de heeren N. Jolles en H. G. Van Endt, candidaten te Utrecht. In diezelfde vergadering werden benoemd tot presi dent ds. J. H. Geselschap te Vlissingen, en tot vice- president ds. J. Visser te Schoondijke, als secundus opgetreden van den heer H. J. Krol, die uit deze pro vincie vertrok. Ds. N. A. De Gaay Fortman te Vlissingen heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. Dhr. De Graaf, die te Nieuwdorp omstreeks een jaar werkzaam was als hoofd der Christelijke school zal deze functie gaan uitoefenen te 't Zandt. Door dit vertrek, dat zijne voorname oorzaak vindt in het voortdurend ontbreken van hulppersoneel, zullen de leerlingen weldra van alle onderwijs zijn verstokin tenzij tijdig in de vacature voorzien worde of toevlucht genomen worde tot de openbare school aldaar. Aangezien dr. G. Van Hennekeler om gezond heidsredenen bedankt heeft als lid en voorzitter der commissie voor de eindexamens in deze provincie, is in zijne plaats benoemd tot voorzitter dr. A. W. Van Camp1 n, directeur der H. B. S. alhier, en tot lid de heer B. W. Mondt, leeraar aan de H B. S. te Zieriksee. Op de aanbeveling voor leeraar in de Nederl. taal en letterkunde aan het Progymnasium te Gouda komt als no. 1 voor de heer M. J. Van Dugteren te Middelburg. Pe algemeene vergadering van de gewestelijke vereeniging Zeeland van het Nederl. onderw. genoot schap zal gehouden worden te Middelburg op Dinsdag 3 Juni. De bijeenkomst zal voornamelijk trachten een einde te maken aan den onhoudbaren toestand, waarin het bestuur dier vereeniging zich bevindt. (M. Ct.) Kunst, Wetenschap en Letteren. Door de hoogeschool te Leuven is dr. Schaepman, lid der lie Kamer, benoemd tot doctor honoris causa in de wijsbegeerte en letteren. Dinsdag heeft aan het Dep. van Buitenl. Zaken de onderteekening plaatsgehad eener overeenkomst tusschen Nederland en Duitschland ter wederzijdsche bescherming van den letterkundigen en kunst-eigendom. De directuur der H. B. S., te Arnhem, dr. H. Van d- Stadt, meldt aan de Arnh. Ct: Aan den leer ling der Hoogere Burgerschool alhier II. A. Rouffaer is het gelukt gedurende het onweder van Maandag avond een paar bliksemstralen te photographeeren. Met eene gewone camera obscura (landschapsobjectief van Dallmeijer) gewapend, heeft hij zich op het dak van het door zijne moeder bewoonde huis in de Park straat begeven, en slaagde hij er in op twee broomgela- tineplaten zeer duidelijke lichtbeelden van den blik sem te verkrijgen. Op het best gelukte dier beide negatieven ziet men een met vele zijtakken voorzienen bliksemstraal, terwijl ook de omringende wolken zich duidelijk hebben afge- teekend. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag veroordeeld: J. S., 18 j., boerenknecht te Wolfertsdijk, wegens diefstal, tot 15 dagen cel; D. Van L., 27 j., particulier te Krabbendijke, wegens beleediging met woorden, tot 3 dagen cel; J. Van D., bakkersknecht te Krabbendijke, wegens diefstal, tot een maand cel L. Z., 19 j arbeider te Krabbendijke, wegens mis handeling, tot 15 boete; J. S., 17 j.,schippers knecht te Ierseke, wegens verwonding tot 3 maanden cel en 4 boeten ieder van ƒ8; en J. S., 19 j., schippersknecht te Ierseke, wegens verwonding tot 3 maanden cel en 8 boete. De rechtbank te Middelburg veroordeelde J. R., beklaagde in zake de omkooping van een kiezer te Veere, tot 2 boete, subsidiair een dag gevangenisstraf, met verwerping van den eisch van het O. M. omtrent het verlies van burgerschapsrechten. De heer J. A. R. K., oud-burgemeester en oud ambtenaar van den burgerlijken stand te Havelte, heeft cassasie aangeteekend van het arrest van gerechtshof te Leeuwarden, waarbij hij, wegens het plegen van valschheid in eene trouwakte, is veroordeeld tot 183 dagen celstraf en een boete van ƒ50. M. K., landbouwer te Scherpenisse, door het Gerechtshof te 's-Hage wegens valschheid in onder- handsch geschrift veroordeeld tot 5 jaren tuchthuis straf en 3 geldboeten elk van ƒ50, en wiens verzoek om gratie door Z. M. den Koning werd afgewezen, is naar het huis van arrest te Zieriksee overgebracht. Overzicht van den stand der koersen. Den grooten Goeschen Oranje-klant Laurens Pieter v. d. Spiegel, die onder de hachelijke omstandigheden op bet einde der vorige eeuw 't vaderland nog zulke gewichtige diensten heeft bewezen, danken we de woorden: «Gelijk al het goede dat men hoopt, niet altijd gebeurt, zoo komt ook niet al het kwaad dat men vreest". In de tegenwoordige hachelijke dagen is 't goed dezen raad van den grooten Goesenaar in herinnering te brengen, om de geagiteerde gemoederen tot kalmte te stemmen Hoogst belangrijk zijn toch weer de koersvariatiën. Enkele faillissementen hebben de ietwat minder ongunstige stemming, waarvau we de vorige week mochten gewagen, doen plaatemaken voor nog schadelijker houding. Zenuwachtige en lichte lijk prikkelbare gemoederen behoeven nu kalmeerende drankjes, die we in den vorm der aangename herinne ring trachten toetedienen.' Misplaatst is de hoop van hen, die gelooven dat voor alle Amerikaansche Spoor wegwaarden weldra de vroegere koersen zullen geno teerd worden en overdreven is de vrees, die zoovelen geleid heeft om op de tegenwoordige koersen goede waar van de hand te doen. De lezers weten dat we een afkeer hebben van speculatie; daarom hebben we herhaaldelijk op de gevaren, daaraan verbonden, gewezen. Nu we echter een benarden tijd beleven, zijn we even wel gaarne bereid, voor zoover dit mogelijk is, meete- deelen wat de toekomst baren zal. Ten opzichte van de weer zoozeer gedaalde Central-Pacific Spoorweg- aandeelen kunnen we dat niet beter doen, dan door weer te geven wat de Berliner Börsenzeitung uit 't nog niet gedrukte jaarverslag over '83 meedeelt De laatste maanden van '83 zijn de netto-ontvangsten ongeveer 500 duizend dollars minder geweest. Ook de eerste 3 maanden van '84 waren bijzonder ongunstig. De ontvangsten hebben door storingen in het verkeer geleden, terwijl de uitgaven, wegens beschadiging van den weg door den storm, zijn gestegen. Deze nadeelen zullen in den loop van '84 te eerder geneutraliseerd worden, daar in de droge districten van Californië de oogsten door veel regen begunstigd worden De tegenwoordige gedrukte stemming der aandeelen moet echter minder aan deze tijdelijke invloeden, dan aan de in het congres en in Californië dreigende maat regelen worden toegeschreven, die de netto-ontvangst zouden doen verminderen. (De vorige week wezen we hierop reeds met vermelding van een geraamde divi dend-vermindering.) Al gelooft men ook niet, dat deze voorstellen aangenomen zullen worden, de agitatie blijft toch niet zonder invloed op kapitalist en speculant. Men moet niet voorbijzien, dat de amortisatie-fondsen (aflossingsommen) tot zulke verhoudingen aangroeien dat ze nu meer dan 7 miliioen dollars met eene in terest-ophooping van 420 duizend dollars bedragen. De in het geheel tot schulddelging gebruikte, aan de regeering betaalde som bedroeg met inbegrip van de afgeloste land-obligatiën in 1882 en '83 jaarlijks 2% miliioen dollars. Hoe meer de Mij. van haar schuld afdoet, des te minder blijft er voor dividend-uitkeering over. Daarentegen stijgt de waarde van den eigendom voortdurend, wat door vele kapitalisten en aandeel houders, slechts lettende op de dividenden van het oogenblik, uit 't oog wordt verloren. De weg zelf is in een beteren toestand dan ooit te voren. Groote sommen zijn voor reparation en verbeteringen besteed en de directie heeft plan daarmede voorttegaan. Daarom meenen de directeuren, dat het verstandig is in over weging te nemen of het ten beste der aandeelhouders niet raadzaam is het halfjaarlijksch dividend lager te stellen dan 3 pet. gelijk tot nutoe werd uitgekeerd. Wordt er echter tot zulk een reductie besloten, dan zou zulk eene conservatieve handeling de waarde der aandeelen eerder verhoogen dan verminderen. Hetzelfde beleid is in de jaren 1878 en 1879 gevolgd, toen de aandeelen nog bijna allen in handen der oorspronkelijke ondernemers waren. Den lezers is nu de stand van zaken bekend. Nemen we eens aan, dat het dividend voorloopig op 6 pet. werd bepaald, dan nog zou o. i. de kooper op den huidigen koers veel kans hebben om geld te verdie-

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1