men begint met een handelsverdrag te vragen, waar omtrent Havas reeds iets meldt, dan komt eene «on misbare" regeling der grenzen met conflicten, dan de quaestie van het naturaliseeren der grensstammen, eindelijk de gewapende invallen, waarvoor generaal Thomassin de Algerische grens is gaan inspecteeren. De Madridsche correspondent van hetzelfde blad ge looft niet aan een duurzaam bondgenootschap tusschen Spanje en Frankrijk, maar merkt op, dat Spanje de aansluiting bij Engeland in de politiek tegenover Ma rokko heeft laten varen Hij meent dat, terwijl En geland thans in Egypte de handen vol heeft, en Duitsch- land, Oostenrijk en Italië rustig zullen toezien, Frank rijk hoe eer hoe beter zijn slag moet slaan, en dit wel doen zal ook. De verkiezingen in Frankrijk doen, volgens tele grammen uit de provincies ontvangen, verwachten dat in de steden de gematigde republikeinen het veld zullen behouden tegen de intransigenten. In verreweg de groote meerderheid van de plaatsen op het platte land droeg de verkiezing een locaal karakter. De samenstelling der nieuwe raden schijnt aan te toonen dat de gemeentelijke belangen de politieke heb ben beheerscht; de grondtoon was republikeinsch. Uit Spanje komt het geruststellend bericht, dat er overal rust heerscht De bladen verzekeren dat alle pogingen om de openbare te verstoren volkomen mis lukt zijn De regeering heeft zich nergens verplicht gezien buitengewone maatregelen te nemen. In Noorwegen dreigt een nieuw conflict tusschen de Kroon en het Storthing te ontstaan over het konink lijk recht van veto in zake de wijziging der constitutie. Het Odelsthing heeft in de laatste dagen van April het wetsontwerp betreffende de benoeming der ge meentelijke ambtenaren met 52 tegen 32 stemmen aangenomen, en men verwacht, dat het Lagthing weldra dit voorbeeld zal volgen. Reeds in 1878 en 1881 is dit ontwerp door het Storthing aangenomen, doch toen is de bekrachtiging door den Koning ge weigerd. Thans heeft volgens de constitutie van Noor wegen het ontwerp de bekrachtiging des Konings niet noodig om in werking te treden, tenzij het een wij ziging der constitutie inhoudt, in welk geval, gelijk men weet, over het koninklijk recht van veto vei schil van gevoelen bestaat. De Regeering nu is van oordeel, dat werkelijk het ontwerp met de grondwettige be palingen in strijd is, en heeft daarover een advies van het hoogste gerecht ingewonnen, hetwelk zich met 5 tegen 2 stemmen met het gevoelen der Regeering vereenigd heeft. Het kabinet heeft nog geen bestuit genomen over hetgeen het thans te doen staatmocht het, gelijk te verwachten is, wederom de bekrachti ging en de afkondiging van het wetsontwerp weigeren, dan zal spoedig een nieuw ministersproces vernacht kunnen worden. Berichten uit Egypte melden, dat de telegraphische gemeenschap met Berber nog steeds is afgebroken. Te Dongola is alles rustig. De Egyptische regeering wenscht op de conferentie toegelaten te worden, zelfs al werd haar slechts eene adviseerende stem toegekend. Engeland heeft echter nog niet geantwoord, of het dit verzoek wil toestaan. Nubar Pacha zal de conferentie bijwonen. Zijne zending zou. onafhankelijk zijn van die van Blum Pacha, die naar Londen is ontboden om vóór de conferentie inlichtingen te geven omtrent de financiëele quaestie. Sedert het vertrek der Engelsche troepen is te Soeakim alles rustig gebleven. Het aantal der bevriende stammen neemt dagelijks toe. Overzicht van den stand der koersen. Dezer dagen waren de aandeelen in eene Engelsche Maatschappij voor niet te krijgen 1 Ja, de nemers konden nog geld op den koop toekrijgenHaast u echter niet. Het waren aandeelen in 'n lichaam, waarvoor faillisse ment was aangevraagd. De daling, waarvan we de laatste weken moesten gewagen, was van belangrijken invloed op den hachelijken toestand van bedoelde bank geweest, 't Mag voorzeker bevreemdend heeten, dat KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 6 Mei 1884. NB. Het tusschen haakjes achter enkele soorten ge plaatste cijfer duidt het aantal onbetaald ge bleven coupons aan, bij die stukken behoorende. 3VAAYSLK»RnS6SK. EUROPA. PCt. PCt. Hongarije, Obl. Leening 1867 5 97% dito, Goudleening 5 83% Italië, 1881. 5 90 Nederland, Cert. N. W. S. 2% 66% dito, dito dito 3 78 dito, dito dito 4 102% dito Obl. 1883 4 101 Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. 5 66§(6 dito, dito zilver Jan.-Juli 5 66% dito, dito goud 4 83 He Portugal, Obl. Btl. 53/80 3 51% dito, dito 1881 5 88 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 5 98% 5 57% dito dito 6e '55 5 80% Obl. 1864 ƒ1000 5 961^6 dito 1866 100 5 93 dito 1872 gecons. 5 90% dito 1873 dito 5 90% dito 1877 5 94% dito Oostersche leening le serie 5 55 dito 1850 le Leening 4% 92 dito 1860 2e dito 4% 87 I5(6 dito 1875 gecons. 4% 81% dito 1880 gecons. 4 71% dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) 4 79% dito dito 1859 3 66 dito dito 1883 in goud 6 98% Spanje, Obl. Btl. 1871/75 1% 24% dito dito dito 1876 2 45 dito dito perp. Schuld 4 57% dito Leening Binnenland Pes. 10*°/«w» 1% 22% Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr 16% dito dito 1863/1865 (12) 6 11% dito dito 1869 geregistr. 15% niet meerdere faillissementen, ook in ons land, zich hebben voorgedaan, 't Is gelukkig. De diefachtige baisse- speculatiepartij in Amerika zou dan nog meer duizen den aan ons publiek hebben kunnen ontfutselen. Hare kansen schijnen evenwel minder goed te worden In de laatste dagen toch was de stemming voor Ameri- kaansche waarden over 't algemeen gunstigerNew- York zelve gaf hiertoe aanleiding. En al is 't ook dat de koerslijst ditmaal wederom belangrijke dalingen aanwijst, toch geeft ze een aangenamen indruk indien we opmerken, dat enkele Amerikanen op hoogeren prijs genoteerd zijn en we bovendien niet uit 't oog verliezen dat de huidige koersen over 't algemeen beter zijn dan die van enkele dagen geleden. Onder de aandeelen-soorten die avanceerden behooren Cert. v. aand. Denver Rio Grande. Illinois. y> d d Louisville en Nashville, lste pref. St. Louis en San Francisco. Aandeelen Missouri-Kansas-Texas Incomebonds Cert. v. aand. New-York-Lake-Erie. d Manitoba De aandeelen Union Pacific Hoofdlijn en Central- Pacific mochten in de laatste dagen ook wat vooruitkomen. Niet te verwonderen. Op de tegenwoordige prijzen zijn die stukken dan ook goedkoop, zooals we met cijfers, aan het verleden dier maatschappijen ontleend, meer malen hebben aangetoond. Maar zijn die cijfers te vertrouwen? We weten toch maar al te goed dat vele Amerikaansche Spoorwegdirecties, 1' art de grouper les ehiffres zeer goed verstaande, op bedriegelijke wijze daarvan menigmaal gebruik gemaakt hebben. Dit is eene omstandigheid waarmee we rekening behooren te houden Dit hebben we voor zooveel mogelijk dan ook gedaan, toen we nota namen van het langdurige bestaan dier maatschappijen en niet voorbij zagen dat hare geschiedenis ook minder goede, ja bepaald on gunstige uitkomsten vermeldt. Om die redenen hadden we en hebben we nog geloof in de soliditeit dier sedert jaren goed gevestigde lichamen, al ontkennen we niet, dat zij, door de concurentie der in den nieuwsten tijd aangelegde en verlengde lijnen, op den duur misschien niet zulke énorme winsten meer zullen kunnen maken, als weleer. Op die gronden vinden we 't wel de moeite waard ook 't woord te geven aan een man, die echter den schijn van partijdigheid uit den aard zijner betrekking tegen zich heeft. De president der Union Pacific maatschappij heeft verklaard geen reden te zien, waarom de waarden dezer maatschappij niet zouden rijzen, omdat de eenige ongunstige omstandigheid gelegen is in de geringe ontvangsten gedurende de eerste 3 maanden van dit jaar, welke echter geheel aan bijzondere oorzaken zijn toe te schrijven. Verleden jaar was er bijv. veel vervoer van bouw materiaal voor de Oregon Short Line en voor de Northern Pacific, terwijl er ook voor de Denver en Rio Grande wat werd gedaan. Die bron van inkom sten is nu zoo goed als gesloten. Eene andere reden vormen de hooge vrachtprijzen, die in Januari moesten worden aangenomen in overleg met de concurreerende maatschappij, omdat in het laatst van '83 de tarieven geheel gedesorganiseerd en zeer laag waren geweest Van die lage tarieven hebben de kooplieden en ver zenders gebruik gemaakt, en, voor zoover zij nu nog te vervoeren hebbenworden zij door de hoogere prijzen afgeschrikt. Maar de president meent dat de tijd hier wel verbetering in zal brengen, en dat de resultaten van '84 ten slotte zeer bevredigend zullen zijn. Een ander bericht meldt dat voorstellen bij de be voegde. macht aanhangig zijn gemaakt om de Union Pacific en de Central Pacific 35 in plaats van 25 pet. der netto-ontvangsten in het fonds te doen storten ter aflossing van de schuld aan den Staat. Er wordt evenwel tevens bijgevoegd, dat er geen kans bestaat dat dit voorstel kracht van wet zal verleend worden. Stelt zelfs eens, lezers, dat dit voorstel werd aange- Pfli AFRIKA. Egypte, Obl. leening 1876 4 dito Spoorweg] eeninr 1876 5 NOORD-AMERIKA. Vee. Staten, Obl. 1876 4% Mexico, dito 1864 (35) 3 ZUID-AMERIKA. Brazilië, Obl. 1865 100 5 dito dito 1875 100 5 Columbia, dito (17) 4% Peru, dito leen. 1870 (17) 6 Venezuela, dito 1881 4 XHDUST&. KM WK. QMÖKRH. N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. 4% Maats. Fijenoord Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. 4% Stoomvaart Zeeland Aand. dito dito Obl. 5 Rusland, Pandb. Hyp. Bank 5 SJ?@0aWKCWUBKK. Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. 4% Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873 5 Ned. Centraal spw. gest. dito Hongarije, Theisspw. dito 5 Italië, Zuid Ital. spw. dito 3 Polen, Wars. Bromb. aand. 4 dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. 5 dito hypoth. Obligatiën 4% dito dito dito 4 Baltische spoorwegaandeelen 3 Charkow Azow. Ohlig. 5 Jelez Griasi dito 5 Jelez Orel dito ƒ1000 5 dito dito 100 5 Morschansk-Sysran Aand. 5 Mosk.-Jaroslaw Oblig. 5 Orel Vitebsk dito 5 Poti-Tiflis dito ƒ1000 5 dito dito 100 5 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. 5 PCt. 66 87% 110% 0516 97% 98% 27 9% 33 83% 535(6 91% 101 40 101% 93 101 83% 100% 105% 725(6 85% 55 7% 46% 67% 124% 91 81 58 100% 90% 90 90 56% nomen dan zou daardoor nog niet de daling gemoti veerd zijn welke deze aandeelen hebben ondergaan. De 300 of 40Q duizend dollars, die dan de netto ontvangst zouden ontnomen worden, zouden nauwe lijks een half percent op het dividend kunnen influër.- ceeren. Vroeger hebben we gewezen op de goede bepaling in onze spoorwegwetgeving, die voorschrijft dat de tarieven door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid moeten goedgekeurd worden, Ware er ook een zoodanig voorschrift in V. S. van Amerika, schreven we toen, dan zou der speculatiepartij een groote hinderpaal in den weg gelegd zijn. Genoegen doet 't ons daarom te kunnen melden, dat door dr. A. W. De Klerck en 60 andere leden der vereeniging voor den Effectenhandel een adres is gericht aan het bestuur dier vereeniging, dat bestuur uitnoodigende om 0. m, tot het verkrijgen van spoorwegwetten aan te dringen ter beteugeling van het misbruik. Hongaren, Oostenrijkers rezen niet onbeduidend. Russen komen ook op hooger noteering voor. Voor de nieuwe leening, waarop voor een 25 a 30 maal grooter bedrag werd ingeschreven, heeft Amster dam 9 millioen pond -aangeboden. De N. F. K. beweert echter dat nog voor geen 100 duizend gulden door Nederland zou ingeschreven zijn. Al 't overige was te Amsterdam door buitenlandsche orders inge komen. Wij gelooven 't best. De liefhebberij voor Russen is te onzent al heel wat bekoeld. En voor ruiling op zeer groote schaal was de uitgiftekoers niet voordeelig genoeg. Behoeven die buitenlandsche orders bevreemding te wekken Voor hen immers niet die begrijpen, dat het voor de haute finance van belang was om niet te laten uitkomen hoe de Am- sterdamsche beurs van houding veranderd is. 't Voor beeld zou aanstekelijk kunnen zijn. Gemengde Berichten. Bij het verlaten van den marktdag alhier, trof gisteren namiddag twee families uit 's-Heerenhoek een ernstig ongeval. Het nog wat jonge, voor het rijtuig gespannen paard sloeg op den 's-HeerHendrikskinde- rendijk op hol. Drie der in den wagen zittende personen zochten hun behoud door eruit te springen, waarbij zij, de landbouwer R. benevens twee jonge meisjes, ernstige verwondingen bekwamen. Dr. J. Kooman Az., in allerijl uit Goes ontboden, verleende aan de inmiddels in de woning eener nabij liggende hofstede gebrachte patiënten de eerste geneeskundige hulp, en constateerde bij R. eene zware verwonding aan de hand, bij de beide jonge meisjes hersenschudding. R. en een der meisjes zijn echter buiten direct gevaar. Dit is niet het geval met het andere meisje, hetwelk gisteren geheel bewusteloos is gebleven en eerst hedenmorgen eenig teeken van leven heeft gegeven. Een klein eind verder is het rijtuig omgeslagen en natuurlijk zwaar beschadigd. Overigens bleken de hier loopende geruchten omtrent dit ongeval gelukkig zeer overdreven te zijn. Kolijnsplaat. Een behoeftig paar Mar. Provoost en zijne huisvrouw vierden Maandag 11. in goede ge zondheid hunne gouden bruiloft. Door de goede zorgen van den heer M. Wagenaar was het huiselijk feest dier oudjes in wijder kring bekend geworden en waren welwillende dorpsgenooten en er waren er verschei dene in de gelegenheid gesteld voorde feestvierenden inteteekenen. Behalve mooie bijdragen zag men op die lijst ingeschreven voor een tulband en een flesch wijn. Eenige muzikanten alhier begaven zich 's avonds naar de woning, waar zij den bruiloftsgasten eenige opwekkende deuntjes ten beste gaven. Zoo was de Maandag een zonnige dag in het anders zoo zorg zame leven eens arbeiders, in veldarbeid en behoefte grijs geworden. Zaamslag. De kerkeraad der Christelijk Gereformeerde Gemeente alhier nam vóór eenige weken een belangrijk besluit, namelijk een nieuw gebouw voor haar eeredienst opterichten. In de keuze van de plaats, waar het gebouw zou AMERIKA. Atchison-Topeka Cert. v. Aand. dito oblig. Atl. Pacific (W. D.) Ie hyp. Centr. Pacific Aand. dito dito Obl. dito California Oregon Obl. dito dito Serie B dito San Joaq. Valley dito dito Cal. Pac. 2 Hyp. dito Chicago Atlantic Oblig. Chicago N. W. Cert. v. Aand. Preferred dito Cert. Ie hyp. dito Jowa Midland dito dito Mad. Ext. dito dito Menomenee dito - dito N. W. Union dito dito Winona St. Peter dito Chic. Burl. Quincy. C. v. Aand. Chicago R--Island Cert. Aand. dito South-Westh Obl. Denver Rio-Grande. Cert. v. Aand. dito dito Oblig. dito dito geconsol. Illinois Cert. van Aand. dito Leas L. Stock Cert. dito Springfield Div. Obl. Kansas Pacific dito Louisv. en Nashville. Cert. v. Aand. dito dito (le hyp.) dito dito (2e dito dito Sink, fund Obl. St.-Louis San Fr. Aand. Ie Pref. dito dito Oblig. dito Alg. Hyp. dito dito Wichita Western Mich. Centr. Cert. van Aand. Milw. St. Paul Cert. v. Aand. P. S. dito in goud Obl. Miss. Kansas Texas. Aand. Miss. Kansas Texas. Obl. dito Incomebonds. dito dito Un. Pac. South-Br. dito PCt. PCt. 78 7 112«6 6 933/S 48 6 109% 6 1009(6 6 •103 6 106% 6 102% 6 101 137% 7 120 8 129 7 123 7 124 7 124% 7 122 120 117% 7 121 13 7 96lf6 7 57% 126% 4 83 6 111% 6 105% 46 6 103 3 48% 6 91 89 6 105% 6 95% 6 101 79% 113% 7 118 me 7 105% 67 6 103% verrijzen, werd herhaaldelijk verandering gebracht. Eerst was hiervoor aangewezen eene weide aan de noordzijde van de Neuzensche straat, vlak naast de bijzondere school. Deze plaats werd daarvoor geschonken door een landbouwer, lid der gemeente, evenwel onder beding dat zijn zwager, timmerman alhier, de kerk zou zetten. Deze zwager was evenwel lid der Hervormde Gemeente en dus vond men de voorwaarde te bezwarend. Nu is een huis aan de oostzijde van de Akselsche straat gekocht voor de som van 1130 guldenen daar zal nu bepaald de nieuwe afgescheiden kerk worden opgericht, terwijl het nu nog dienstdoende gebouw aan een voerman verkocht is voor 700 gulden, om tot schuur te worden gebezigd. De raad der gemeente nam te zelfder tijd een besluit, waaraan hij ook reeds begin van uitvoering heeft gegeven. De straatweg in de Akselsche straat wordt namelijk vervangen door een grintweg. Welke wijze redenen onze vroede mannen daartoe geleid hebben, weet niemand. Heinkenszand. Met zekerheid kan worden gemeld, dat de beruchte persoon Jan Zuidhof, vroeger woon achtig alhier en in 1883 veroordeeld tot 10 jaar tuchthuisstraf, den 3n Mei jl. in de gevangenis te Leeuwarden is overleden. Onder beschuldiging van diefstal uit de militaire broodbakkerij te Vlissingen zijn Maandag in arrest genomen de meesterknecht, een sergeant van politie en een knecht (burger). Zij worden verdacht brood aan particulieren verkocht te hebben. Een gerechtelijk onderzoek wordt ingesteld. Morgen hoopt J. Van den Berg, thans concierge van het directie-gebouw der Stoomvaart-Maatschappij «Zeeland" te Vlissingen, den dag te herdenken, waarop hem vóór vijf-en twintig jaren het ridderkruis 4de klasse der militaire Willemsorde werd uitgereikt, ter belooning van zijn heldhaftig gedrag tijdens de bestor ming der rooverbenting Panglima Besaar, te Reteh, Sumatra, op 7 November 1858. Van den Berg was destijds matroos 3de kl. bij de marine, van welken rang hij door ijver en oppassendheid is opgeklommen tot dien van opperschipper. Als zoo danig werd hij, na acht-en-twintigjarigen diensttijd, den lston April 1881 gepensioneerd. Maandag ontlastte zich boven de gemeente Uden eene onweersbui, waarbij een bliksemstraal op een ezelwagen sloeg, waarop drie personen gezeten waren. De ezel werd dood geslagen en een persoon werd ge troffen aan hoofd en armde anderen kwamen met den schrik vrij. Volgens besluit van den kerkeraad worden te Hoogersmilde de onechte kinderen en ook die, welke te vroeg na het huwelijk der ouders zijn geboren, niet op denzelfden Zondag als de andere gedoopt. Men zou dien kerkeraad kunnen vragen of de doop eene opneming in de christelijke gemeente en uit dat oogpunt een voordeel voor de kinderen is, dan wel of de doop der kinderen ook als straf voor de ouders geldt Nader is gebleken dat de jl Vrijdag bij Ter- Neuzen afgebrande meestoof niet was geassureerd. Ook de toen mede in asch gelegde gebouwen van den land bouwer J. Huijssen waren niet verzekerd. Als blijk van waardeering dat dr. Mezger Am sterdam niet metterwoon heeft verlaten, is hem door een honderdtal ingezetenen een geschenk aangeboden, vergezeld van een door Grevenstuk ontworpen caligra- phische opdracht. Het geschenk bestaat uit een bronzen groep, voorstellende eene vrouw, die vol teederheid staart op hare twee lievelingen, waarvan de een met open kijkers en gretige hand zich laaft aan hare borst, terwijl de ander welgedaan er naast is ingeslapen. Het geheel staat op een roodfluweelen voetstuk. Te Roermond is door de justitie een onderzoek ingesteld naar het volgende geval. Een paar jaar ge leden trad een meisje beneden de 16 jaren in den echt, zonder 's Konings toestemming, doch met be hulp van papieren harer oudere zuster. Van de oudere PCt. Missouri-Pacific South dito 6 N.-York-Erie Cert. v. Pref. Aand. New-York Pens. Ohio 6 St. Paul Min. Man. Cert. v. Aand. dito dito Obl. 7 dito Geconsolideerde Schuld dito 6 dito dito 2e hyp. 6 dito dito Dakota Ext. Obl. 6 Pennsylv. Spw. Cert. v. Aand. Pittsb. Fw. Cert v. Aand. 7 Southern Pacific Oblig. 6 Union Pacific Hoofdl. Certificaten v. Aand. Union Pac. Hoofdlijn Obl. 6 dito Collateral Trust Bonds 6 dito dito dito 5 Brazilië Spoorwegleening 5 VRAilWlSClltAA'f SCECAPPKJBK. Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito HKsmx-x.XKKtKaxK. Nederland, stad Amsterdam a 1000 dito a 100 Stad Rotterdam Gemeente-crediet België, Antwerpen 1874 dito Brussel 1879 Hongarije, Theiss Regul. loten Oostenrijk, Staatsleening 1860 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 Spanje, St. Madrid '68 (gest.) Turkije, spoorwegleen. (17) 4% PCt. 100% 50% 103 93% 107% 101% 107 106 116 127 1029(6 60 110 103% 91 80% 101% 100 70% 70 113% 104% 109 100% 95% 98 98% 95% 1135(6 105% 133% 45 T it 10% oovron. Oost. papier zilver Diverse in Fransche Belgische 20,70 -20,70 -11,60 -47,45 - 47,45 Pruisische 58,50 Russen in Z. R - 1,20 Spaansche Buit. - 47,45 1 Binn. - 2,31 Amerika in dolk - 2,44

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2