1884. N°. 55. Donderdag 8 Mei. 71ste jaargang. Hoofdelijke» Omslag GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zichvoor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op ZATERDAG den 10 MEI 1884, des namiddags te 2% uren. Goes, 7 Mei 1884. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Onderzoek van de geloofsbrieven der verkozen leden jhr. A. N. F. Flugi Van Aspermont en C. L. M. Lambrechtsen. V. Verzoek van den heer C. L. M. Lambrechtsen om ontslag van erfpacht met voorstel van B. en W. VI. Rekening van de Vereeniging van werklieden over 1883. Het voljaars-kohier van den voor 1884. door den gemeenteraad in zijne vergadering van 10 April jl vastgesteld, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij hun besluit van 2 dezer no. 47 goed gekeurd en op heden aan den Ontvanger ter invorde ring uitgereikt Zullende gemeld kohier gedurende vijf maanden ter secretarie voor een ieder ter inzage liggen, terwijl binnen drie maanden na de uitreiking der aanslag biljetten bezwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad kunnen worden ingediend. Goes, den 7 Mei 1834. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 7 Mei 1884. Uit Wageningen meldt men, dat H. M. de Ko ningin gisteren aan een gevaar ontsnapte. De paarden voor het rijtuig van H. M. verschrikten. De Koningin en de hofdame, die haar vergezelde, stapten terstond uit het rijtuig, dat kort daarna omver viel. De zaak is gelukkig zonder ongelukken afgeloopen. (N. R. Ct.) De Tweede Kamer heeft gisteren hare werkzaam heden hervat. De heer Kolkman heeft zitting genomen. Ingekomen is het handelstractaat met Spanje. Tot voorzitters der afdeelingen zijn benoemd de heeren Van der Loelf, Van Delden, Van der Linden, Van der Schrieck en Corver Hooft. Almeloo. De uitslag der verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in dit district is, dat van de 2045 uitgebrachte geldige stemmen de heeren mr. Van Laer (1.) er 959, mr. Van Sonsbeek (k.) 913 en mr. Van Alphen (a.) 170 op zich vereenigd hebben. Herstemming alzoo tusschen de twee eerstgenoemden. Door de liberale kiesvereenigingen in het district Dokkum is definitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer mr. W. J. Van Weideren baron Rengers, oud burgemeester van Leeuwarden. Rilland-Bath. Sedert de inwerkingtreding der drank wet is het aantal tapperijen voor de uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank met 6 verminderd. Nu bedraagt het aantal nog 5, juist het door de wet bepaalde maximum. Borsele. Maandag hield de dijkraad van het cala- miteuse waterschap EllewoudsdijkBorsele alhier eene vergadering, die door 22 leden werd bijgewoond. In de eerste plaats nam de vergadering kennis van ingekomen stukken betreffende goedkeuring van be sluiten, in de vorige vergadering genomen. Daarna werd overgegaan tot wijziging van begrootingen, die betrekking had op de kosten van schatting, welke dit jaar behoort plaats te hebben en op uitgaven voort vloeiende uit herstelling van stormschaden en voor ziening in oeververdediging door steenbestortingen. Vervolgens regelde de vergadering het presentiegeld voor hare leden, terwijl ten slotte behandeld werd een verzoek om kwijtschelding van boete, waarop de be slissing niet ten voordeele van belanghebbende uitliep. Het verblijf der Keizerin van Oostenrijk te Amsterdam is voor onbepaalden tijd verlengd, dewijl na overleg met hare geneesheeren tot eene geneeskun dige behandeling, die eenigen tijd vorderen zal, be sloten is. Men schrijft ons Op den 10 Mei e. k. zal ten voordeele van «Het Kinderziekenhuis" te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt een Festival Peter Bi-noit gehouden worden onder de leiding van den zoo populairen en talentvol len directeur, den heer Henri F. Robert Brandts Buijs. In dit concert zullen alleen werken van Peter Benoit worden uitgevoerd, en wei: I. Erelkoning ouverture; 2. Artevelde's Geest uit «De Schelde"3. Balscène uit het drama Charlotte Corday4. Drie nos. uit den Cyclus Liefde in 't leven; 5. Kinder-oratorium«De wereld in" en last not least; 6. de Rubens-cantate (Vlaanderen's Kunstroem) voor gemengd koor met 700 kinderen en groot orkest, te zamen 1500 executanten. Peter Benoit is een componist van buitengewone gave. Zijne werken worden voor de eerste maal op dezen voet in Nederland uitgevoerd en zullen ook zeker met dezelfde geestdrift begroet worden als in zijn vaderland België. Daar dit concert uitgaat van de vereeniging «Musis Sacrum" te Amsterdam, onder directie van den heer Henri F. Robert Brandts Buijs, kunnen wij onze vol- komene sympathie betuigen met haar streven, de wer ken on mr hedendaagsche meesters in Nederland alge- meene bekendheid te geven. Naar aanleiding eener vroeger vermelde circu laire van den Minister van Justitie van 28 Dec. 1883, waarin de procureurs-generaal werden uitgenoodigd nauwlettend toe te zien, dat de deurwaarders voor hun bemoeiingen geen hooger salaris rekenen dan hun bij tarief is toegekend, heeft het bestuur der Vereeniging van Deurwaarders, daartoe gemachtigd door de ver eeniging, zich tot den Minister gewend met een breed voerig adres, waarin het de rechtmatigheid van som mige der door den Minister gewraakte heffingen hand haaft en overigens op herziening van het tarief aan dringt, als niet meer overeenkomstig de behoefte des tijds. Belangstellenden vinden het adres in het »W. v. h. R." no. 5014. De bevolking des Rijks bedroeg op 4 Jan. 1883 2,064,392 m. en 2,108,580 v., totaal 4,172,972, en is alzoo toegenomen in den loop van 1883 met 26,458 m. en 25,635 v., totaal 52,093. De IV. R. Ct. meldt dat het XVIe Nederlandsch Nationaal Zangersfeest, hetwelk ten vorige jare te Rotterdam wegens het heerschen der pokken-epidemie geen voortgang kon hebben, in dit jaar zal plaats hebben, en wel op 1, 2, 3, 4 en 5 Augustus a. s. Aan het ten vorige jare gemaakte plan zal ook nu gevolg gegeven worden, om op een der avonden het oratorio «De Schelde", met gemengd koor en solo's, van Peter Benoit, ten gehoore te brengen. Het I9e Nederlandsch Letterkundig congres zal op 24, 25, 26 en 27 Aug. te Brugge gehouden worden. De openbare gezondheidscommissie te Kampen, waarvan dr. Lubach voorzitter is, geeft met het oog op het heerschen der mazelen, de volgende wenken Gedurende het beloop der mazelziekte vertoonen zich bij de aangetasten steeds in meer of mindere mate catarrhale aandoeningen van de luchtwegen, die zich vooral door hoesten openbaren. Die verschijnselen blijven somtijds nog voortduren, wanneer de lijder overigens volkomen hersteld is, dat is, wanneer koorts, uitslag en huidafschilfering verdwenen zijn. Maar ook dan, wanneer men geen hoest meer bespeurt, blijft er altijd een groote gevoeligheid van de luchtpijp over, en wan neer nu een lijder, die pas de mazelen heeft griiad, zich onvoorzichtig aan het vatten van koude blootstelt, dan kan het gebeuren (en gebeurt het zeer dikwijls), dat de catarrhale aandoening weer terugkeert of ver ergert, en een hevige longontsteking daarvan het gevolg is. Daarvan komt het, dat kinderen, die van de mazelen volkomen hersteld schenen te zijn, zoo dikwijls korter of langer tijd daarna toch aan longontsteking bezwijken. Men moet dus de kinderen, die mazelen hebben, niet alleen gedurende die ziekte zelve, maar nog ge- ruimen tijd daarna in een matig warme temperatuur houden en ze zorgvuldig voor het vatten van koude bewaren. En schijnt alle gevaar geweken en geen spoor van hoest aanwezig, dan moet men toch nog maanden lang een waakzaam oog op die kinderen houden en en zelfs den geringsten hoest niet te licht tellen. Men wende zich dan liever dadelijk tot den geneesheer en volge diens voorschrift nauwgezet op. Vooral bij de tegenwoordige weersgesteldheid zij men voorzichtig Men schrijft uit Brussel De Hollandsche club of liever bel Hollandsch wel dadigheidsgenootschap te Brussel bereidt reeds de ontvangst van het Nederlandsche koningspaar voor. Aan H. M. de Koningin zal een bloemruiker worden aangeboden, omgeven met Brusselsche kant. De steel van den ruiker zal zijn een waaier, mede bekleed met kant, waarin de wapens van Nederland en Waldeck- Pyrmont geweven zijn. De ruiker en de écharpe, die den ruiker omgeeft, zijn besteld bij het huis Boval Becker alhier. Een en ander zal zonder toespraak worden aangeboden door een groep Hollandsche meisjes. De Nederlandsche kolonie zal waarschijnlijk aan den Koning audiëntie vragen. In allen gevalle zal zij hem een adres doen toekomen, wat weldra bij het gezant schap ter onderteekening zal worden nedergelegd. Van banket, bal en anderszins is natuurlijk geen sprake meer. Aan de Koningin der Belgen, indien zij zich naar het station begeeft, zullen de Hollandsche meisjes ook bloemruikers aanbieden. Men verzoekt ons het volgende te melden Naar aanleiding van het vergaan der stoomboot «Daniël Steinmann" van de White Cross Line van Antwerpen, wordt er in sommige nieuwsbladen (en vooral door zekere agenten) gesproken over de voor gevallen ongelukken «eener Antwerper Lijn", zonder nauwkeurig aan te duiden welke Antwerper Lijn (ter wijl er twee lijnen van Antwerpen op Noord-Amerika varen). Daarom is het noodig, belanghebbenden opmerk zaam te maken dat de navolgende verongelukte stoom- booten, te weten: »C. F Funk", «Hermann Ludwig", «Marcator", «Henry Edye", «Ludwig", «Plantijn" en «Daniël Steinmann", allen toebehoorden aan de White Cross Line van Antwerpen (Reederij Steinmann Ludwig en Th. C Engels). Deze lijn moet men niet verwarren met de Koninklijke Belgische Poststoom- vaart Bod Star Line" (Reederij Von der Becke Sc Marsily), vertegenwoordigd in Nederland door K. L. E. Van Heerde, Rotterdam. Terwijl de «White Cross Line" zooveel booten ver loren heeft, is het juist het tegenovergestelde met de «Red Star Line", die door de veiligheid harer reizen beroemd is, en niets bewijst beter dan de daadzaak dat de «Red Star Line" sedert haar bestaan (1873) nog geen enkel menschenleven verloren heeft. O.-Indie Ontslagen, op verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst de 2e luit. der inf. W. C. Van Campen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heer H. H. Zaalberg, predikant hij de Evang. Luth. gemeente te Zieriksee, heeft voor het beroep naar Paramaribo bedankt Tot hoofdonderwijzer aan de Christelijke school te 't Zandt is benoemd de heer M. De Graaf te Nieuw- dorp. (Stand.) Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn gisteren o. a. veroordeeld: P. Van L., 19 jschippersknecht te Wissekerke, wegens diefstal tot een dag cel; A. Van de P., 47 j., ar beider te 's-Gravenpoldar, wegens rebellie tot 15 dagen cel; D. L., 21 j. en P Van H., 49 jarbeiders te Goes, wegens mishandeling de le tot 8 boete en de 2e tot 8 dagen cel. Voorts stond gisteren terecht de 22jarige J. R., zonder bei oep, wonende te Veere, beklaagd van bij ge legenheid der verkiezing van leden voor den gemeente raad te Veere op 17 Juli jl. op den daaraan vooraf- gaanden dag, den kiezer voor dien raad Adriaan Van den Bosse overgehaald te hebben bij die verkiezing zijne stem op Mattheus Johannes Van Beveren, 37 jaren oud, rijkstonnenlegger aldaar, uittebrengen, door hem een gulden te beloven indien hij dezen stemde, welken gulden hij dan ook aan Van den Bosse heeft gegeven, toen deze hem zijn stembiljet had overhandigd om daarin den naam van dien Van Beveren te vermelden; van zoodoende bij die verkiezing de stem van dien Van den Bosse te hebben gekocht. Het O M. requireerde schuldigverklaring van J. R. aan het ten laste gelegde en zijne veroordeeling tot 2 boete, subs. 1 dag gevangenisstraf, in de kosten van het geding en ontzetting van zijne burger- en burgerschapsrechten voor den tijd van vijf jaren. De heer mr. M. J. De Witt Hamer, die weder voor het eerst na eene langdurige ziekte als verdediger van beklaagde optrad, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij, op grond van de beteekenis van het woord «citoyen", in art. 113 van den Code Pénal, betoogde, dat men in dat artikel alleen den actieven staatsburger heeft willen treffen die het kiesrecht, dat hem zelf toekwam, misbruikte door zich te laten omkoopen of zelf om- tekooprn. Op grond van een en ander concludeerde pleiter tot ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak is bepaald op a. s. Dinsdag. ■na—aa—ga-eaia— imiii i«i m mama»——— Landbouw en Veeteelt. In de gisteren gehouden vergadering van de afdeeling Ileinkenszand der Maatschappij tot bevorde ring van landbouw en veeteelt werd een voorstel van het hoofdbestuur, om bij iedere aftreding van leden van het uitvoerend gedeelte van hetzelve eene aan beveling van twee personen ter kennis der afdeelingen te brengen, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarop deed de voorzitter eenige mededeelingen omtrent de internationale tentoonstelling, dezen zomer j te Amsterdam te houden. Hieruit bleek o. a., dat in Frankrijk eene groote commissie voor deze tentoon stelling was benoemd, die voornemens is een uitgebreid verslag van de expositie uittebrengen en die eenige gouden medailles heeft uitgeloofd. I n Washington was de zaak in handen der consuls, in Rusland en Zweden was zij nog hangende, van Noorwegen was daarentegen bericht gekomen, dat men aan de tentoonstelling zou deelnemen. Met Engeland was eenige moeielijkheid gerezen naar aanleiding dat bij de vertaling van den catalogus de uitdrukking «volbloed vee" was veranderd in «stamboekvee", doch de Nederlandsche commissie zou bij de beoordeeling haar standpunt handhaven, zoodat het geen vereischte zou zijn, dat het ingezonden vee in het stamboek vermeld is. Door den krachtigen steun en de groote inzendingen van Frankrijk heeft men op verlangen der Fransche commissie ook eene tentoonstelling van pluimgedierte eraan toegevoegd, die geene groote kosten zal medebrengen; daarvoor is de tentoonstelling met drie dagen verlengd. Voorts zullen er op 4, 5 en 6 Sept. harddraverijen worden gehouden en wel op eerstgenoemden datum voor inter nationale paarden onder den man, den 5den voor Nederlandsche paarden, geboren in 4879 of later, voor tweeraderige voertuigen, en den 6den hetzelfde voor internationale paarden. Het voorstel van het bestuur om aan die tentoon stelling deel te nemen door eene collectieve inzending granen, peulvruchten en wortelgewassen uit de afdee ling Heinkenszand werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen en staande de vergadering eene globale berekening gemaakt van hetgeen vermoedelijk zal kun nen worden ingezonden, waarna de aantevragen ruimte op 20 meter lengte werd vastgesteld. Een schrijven van de afdeeling Walcheren om be schermende rechten voor tarwe en bloem aan de regeering te vragen werd aangehouden tot eene vol gende vergadering. Daarna werd na langdurige discussie, op voorstel van den heer J. H. Overman, besloten om de weer- seinen aan den toren te 's Heer Arendskerke in dien zin te wijzigen, dat voortaan alleen het sein betreffende het te verwachten weder zal worden gegeven en daar van alleen of dit zal zijnmooi weder, veranderlijk of regen. Wilde kastanjes als veevoeder. De paarden- kastanjes bevatten volgens Knop een bestanddeel, dat den eetlust zeer moet opwekken en het gunstige oor deel der landbouwers omtrent deze vruchten verklaart maar zij zijn ook rijk aan looi-en bitteistoffen, die lichtelijk verstoppingen veroorzaken. Behalve wortel gewassen, hooi en stroo kan men per stuk en per dag aan schapen tot 4, aan mestvee tot 40, aan melkkoeien tot 5, aan paarden tot 3 kilogr. vervce- deren. Het gemakkelijkst worden de kastanjes gegeten door het schaap, daarna door het rund, het moeielijkst door het paard. Kastanjes voeden goed en leveren een vast, kernig vleesch en spek, zoomede voedzame melk zonder eenigen bitteren bijsmaak. Volgens de Gubeyier Zeit. beginnen de wilde ka stanjes, welke tot heden bijkans alleen tot speelgoed voor kinderen dienden, in den landbouw eene groote rol te spelen. De spoorwegen aldaar vervoerden er reeds groote hoeveelheden van, ongeveer 50 centenaar van Guben, 80 centenaar van Sorau enz. naar grond eigenaars, die de kanstanjes wegens hun zetmeelge- halte op prijs stellen als voortreffelijk varkensvoeder en per centenaar ongeveer 72 ct. betalen. Arme kin deren kunnen hiermee tevens gemakkelijk en op aanprijzenswaardige manier een extra stuivertje helpen verdienen. (Ldb. Ct.) Buitenlartdsch Overzicht. De Fransclie Regeering acht het doel der Tonking- sche expeditie in zoover bereikt, dat zij weldra een gouverneur-generaal dezer nieuwe kolonie zal kunnen benoemen. De Chineezen blijven oorlogzuchtig, al is het zelfs niet denkbaar meer, dat China ter wille van Tonking zich nu nog in een oorlog met Frankrijk zal wikkelen. Te Nanking en aan de monding der Yangtze-Kiang worden, zooals het in een bericht uit Shanghai heet, toebereidselen ter verdediging gemaakt te Peking wordt ook eene talrijke troepenmacht ge concentreerd enz., maar dit alles zal waarschijnlijk slechts in verband staan met het gewijzigde defensie stelsel, nu China in plaats van Annam, de Franschen tot nabuur heeft gekregen. De betrekkingen tusschen Frankrijk en Marokko, die in den laatsten tijd zeer gespannen waren, ten gevolge van de weigering des Sultans om te voldoen aan Frankrijk's vordering tot afzetting van den gou verneur van Ouazzan moeten, naar uit Tanger wordt gemeld, thans zijn afgebroken. De Fransche v'ag, die van het hotel van het Fransche gezantschap wapperde, is ingehaald. Zou dit het begin van eene nieuwe verwikkeling kunnen worden De correspondenten der Kölnische zien in de be richten omtrent het afbreken der diplomatieke be trekkingen tusschen den sultan van Marokko en de Republiek reeds een begin van annexatie-politiek van Frankrijk. Die uit Parijs schrijft, dat Ferry vast op een gemeenschappelijk optreden met Spanje rekent,

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1