Moge dan door aller samenwerking dit doel bereikt worden, dan zal het bestuur zich ruimschoots voor het genomen initiatief beloond achten. Een uitstekend middel om de aardappelen voor bederf te bewaren is ze te laten drogen. In Amerika is dit reeds sedert langen tijd een voorname tak van industrie, en ze worden daar jaren lang in gedroogden staat bewaard. De gedroogde massa is zeer vast, hoorn achtig glanzend, reukloos en even smakelijk als versche aardappelen. Onlangs is ook door een landbouwer in Groningen daarvan met goed gevolg de proef genomen. Hij heeft de aardappelen tot eene brei geplet, gekneusd en gewalsd, en er alzoo koeken van bekomen, die, na den geheelen winter en zomer van het vorige jaar bewaard te zijn, even smakelijk waren als op den eersten dag; het watergehalte was bijna geheel weg genomen. Buitenlandsch Overzicht. De socialisten-wet is met 10 tegen 10 stemmen, in de commissie van den Duitschen Rijksdag, met het onderzoek belast, verworpen. Waarschijnlijk zal zij aanstaanden Donderdag in den Rijksdag aan de orde worden gesteld. Het is nog moeielijk te beslissen welk lot haar daar beschoren zal worden. De regeering is van 125 stemmen zeker, terwijl de tegenstemmers, voor zoover bekend is, ruim 140 stemmen tellen. De beslissing ligt dus in handen van het centrum, dat over 106 stemmen kan beschikken. Intusschen heeft de Keizer, naar men meldt, de Pruisische regeering gemachtigd bij den Duitschen bondsraad een wetsontwerp intedienen tegen het mis bruik van ontplofbare stoffen. Weldra zal dus de Bondsraad geroepen worden om over deze zaak hare meening kenbaar te maken, terwijl ongetwijfeld dit ontwerp tevens van grooten invloed kan zijn op het lot van de socialisten-wet. De Chineesche gezant in Frankrijk, markies Tseng, is, zooals wij reeds meldden, als zoodanig ontslagen en de gezant te Berlijn neemt voorloopig zijne functiën waar, tot de opvolger Shu-Tsing-Chen te Parijs zal zijn aangekomen. Deze is een van de twee leden, die na de laatste paleis-revolutie aan den Tzung-li-Yamen toegevoegd zijn. Hij is een beroemd «geletterd manda rijn" en van geachte familie. Zijn broeder is secre taris van Li-Hung-Chang, wiens invloed in het nieuwe bestuur zeer groot en van vredelievende strekking is. Het krediet, dat de Fransche minister van marine tot bestrijding van de Tonkin-expeditie zal aanvragen, bedraagt 40 millioen. Het zal strekken voor het onder houd van het expeditie-korps gedurende zes maanden en het aanvullen van het gebruikte materieel uit de arsenalen in het moederland. Gedeeltelijk is dit reeds op de vorige begrooting gevonden, maar er is zooveel besteed, eenige geheel nieuwe schepen zijn gebouwd, eenige kanonneerbooten geheel nieuw uitgerust, dat die geldea met de 20 mil lioen, welke er in December bijgevoegd werden, nog niet voldoende waren. Steeds komen er nog nieuwe berichten omtrent onlusten in Spanje. Zoo is o. a. te Cinco-Villas in Boven-Arragon eene bende opstandelingen verschenen en is de telegrafische gemeenschap tusschen Barcelona en Madrid, die, na verbroken te zijn geweest, dezer dagen hersteld was, thans weder afgesneden. In Ca- talonië, Arragon en Navarre hebben voortdurend arres- tatiën plaats, terwijl ook te Madrid een hoofdofficier en te Cadix eenige militairen en burgers gevangen zijn genomen. Vele opstandelingen, zooals de bende uit de provincie Gerona, vluchten over de grenzen naar Frank rijk, hetgeen in Spanje een zeer onaaangenamen indruk maakt. Uit Kaïro wordt aan de Daily Telegraph gemeld, dat de Egyptische regeering 5000 pond sterling heeft uitgeloofd aan een Sheikh in Soedan, wanneer het hem gelukt Gordon uit Khartoem in veiligheid te brengen. De Sheikh heeft de voorwaarden aangenomen, maar weigert de taak te volvoeren, tenzij de regeering hare plannen wil blootleggen, en wil zeggen, welke politie ke wijzigingen in Soedan zullen plaatsgrijpen door het vertrek van Gordon. Het antwoord der Regeering daarop is nog onbekend. Te Soeakim zijn een zestal gevangenen, oorspronkelijk aanhangers van den Mahdi, losgelaten met de opdracht om proclamaties te gaan verspreiden, waarin de aan hangers van Osman Digna worden aangespoord zich rustig te houden. In het Engelsche Lagerhuis heeft de heer Beach eene motie aangekondigd, waarin leedwezen wordt uitgesproken over het feit, dat de politiek der regee- geering het welslagen van Gordon's zending niet heeft bevorderd en dat de maatregelen, om de persoonlijke veiligheid van Gordon te verzekeren, nog worden uitgesteld. De keizerin-weduwe Maria Anna van Oostenrijk is gistermiddag te Praag overleden in den ouderdom van ruim 80 jaren. Gemengde Berichten. Men schrijft ons uit lerseke Het door u uit het Dagblad overgenomen bericht, volgens hetwelk in deze gemeente vroeger 17 kroegen waren en de drankwet er daarvan 9 heeft verdreven, is geheel onwaar, aangezien vóór de invoering der drankwet vele bakkers en winkeliers de sterkedran ken bij hoeveelheden van beneden de 2 liters verkochten en de verplichting tot betaling van vergunningsrechten den verkoop van drank op die plaatsen heeft doen op houden. Men zal de winkels van bakkers enz., waar men vroeger sterkedrank verkocht, toch wel niet als kroegen kunnen beschouwen. De 8 uitgereikte vergunningen brengen niet f160 maar f215 op. Hoofdplaat. De klompenmaker v. P. te Sasput, gemeente Schoondijke, was Donderdag bezig in deze gemeente zijn boomen te vervoeren. Terwijl hij aan het laden was, kreeg hij door het springen van een reep of touw een boomstam op het hoofd, zoodat hij dadelijk dood was. Vlissingen. Het waas van geheimzinnigheid omtrent het lot van den in den tweeden Paaschnacht zoek geraakten boerenzoon is eindelijk opgeheven. Een melkboer, gistermorgen de waterleiding pas- seerende, ontdekte het lijk van den verlorene. Op dezelfde hoogte, waar hij door zijnen makker in het gras was neergelegd, is hij in het water gevonden. Zeer waarschijnlijk zich verlaten gevoelende, is hij opgestaan en door den drank beneveld in het water ge- loopen. De sleepnetten, tot onderzoek in de leiding gebruikt, schijnen over hem heen gegleden te zijn. De verdronkene was nog in het bezit van al hetgeen hij bij en aan zich had gehad, zoodat alle kwade ver moedens omtrent gewelddadigen dood met het doel van berooving voorgoed zijn opgeheven. Reeds lang is, in aansluiting aan de stoomtram Bergen-op-Zoom Tolensche Veer, sprake geweest van het openen van een diligencedienst door het eiland Tolen, zonder dat evenwel ooit eenig voorstel tot uit voering mocht komen. Thans schijnt inderdaad het plan werkelijkheid te zullen worden. De dienst zal zich uit strekken van St. Maartensdijk tot Tolen, en waarschijn lijk een dagelijksche zijn. Als ondernemer wordt genoemd de heer D. Bolier, aannemer en lid der Prov. Staten van Zeeland, te Scherpenisse. Ri\' Vrijdagnamiddag, zoo meldt de Ter Neuz. Ct., ontstond brand in de meestoof »De Hoop" nabij het gehucht Driewegen (Zeeuwsch Vlaanderen.) In korten tijd stond het gebouw in volle vlam. Door den sterken westenwind vlogen de vonken van het brandende per ceel over den straatweg op het wagenhuis van de hofstede, bewoond door den landbouwer Joh. Huijssen. Weldra was ook dit en de schuur een prooi der vlam men, zocdat daaruit ternauwernood het vee in de wei de kon gelaten worden. Door de flinke werking der brandspuiten, welke uit Ter Neuzen spoedig aanwezig waren, is het gelukt de woning der hofstede vrij te houden, terwijl de meestoof en de woning van den droger geheel zijn uitgebrand. De meestoof en de schuur zijn geassureerd, doch het vlas, pl. m. honderd voer, dat in de stoof ter be waring was, slechts gedeeltelijk. Er zijn in de meestoof 2 koeien en 2 kalvers verbrand. De oorzaak is tot heden onbekend. Door de Justitie is andermaal, doch weder te vergeefs, door middel van een sterken electro-magneet, een onderzoek ingesteld naar den nog altijd vermisten nagemaakten buitensleutel, waarmede de diefstal ten postkantore te Breda is bedreven. Naar het huis van arrest te Gouda is overge bracht zekere R., beschuldigd zijn vader te Hekendorp in een vlaag van krankzinnigheid zóó ernstig te hebben mishandeld, dat deze is overleden. Een heer, die Dinsdag in het O.-Ind. huis te Amsterdam belasting betaalde, zakte aldaar plotseling ineen bij de ontdekking, dat hij een bedrag van ruim ƒ4000 verloren had. Hij werd per vigelante naar huis gebracht. Het bekende café en hótel Krasnapolsky te Amsterdam wordt 's avonds verlicht door meer dan 4100 Edison-gloeilampen. Aan de voltooiing der groot- sche inrichting zelf is 17 jaren gearbeid 57 perceelen moesten daartoe gesloopt of verbouwd worden. Bij een hevigen brand, die de vorige week in een huis te Haarlem woedde, zijn de 57jarige be woonster en hare 21jarige nicht in de vlammen omgekomen. De brand is vermoedelijk ontstaan door het springen van een petroleumlampje,'dat de bewoners beneden in de alkoof des nachts lieten branden. Nader is gebleken, dat bij den in ons vorig no. gemelden brand te Eksloo van de gemeen telijke administratie veel meer verbrand is, dan men aanvankelijk meende. O. a. is van het archief bijna niets gered, en ook het register der huwelijken van het loopende halfjaar, waarvan dus geen duplicaat bestaat, is vernietigd, en daarmede de wettige bescheiden van een veertigtal huwelijken. Aan eene toevallige omstan digheid, dat er juist raadszitting was, is het te danken, dat niet alles verloren ging. In de Zuiderzee wordt zooveel haring gevangen, dat daarmede schepen bevracht en naar elders ver zonden worden, om tot mestspecie op de bloemkool- velden te dienen. Tegen rupsen in vruchtboomen wordt het volgende middel aangeprezen. Op een kolenschop of iets der gelijks worden gloeiende kolen gelegd en deze weer bestrooid met poeder van hars en zwavel Men begeeft zich met deze par. onder den boom, waarin zich de rupsen bevinden. Door de opstijgende rookwolken ge dood, vallen dan de meeste rupsen dadelijk naar be neden, terwijl zij, die op den boom blijven, ook sterven. Het middel kan echter alleen bij zeer stil weer worden aangewend, want bij de geringste windvlaag wordt natuurlijk de rook naar alle richtingen verspreid. Een Nedeilandsch student aan de Kon. poly technische school te Aken, de heer Ch. H. Toe Water, aangeklaagd van iemand in een tweegevecht te hebhen gedood, is door de jury te Aken van die beschuldi ging vrijgesproken, maar wegens het houden van een tweegevecht veroordeeld tot een jaar opsluiting in eene vesting. Als een bewijs van de slapheid der groote stoomvaart kan dienen, dat er op het oogenblik in de noordoostelijke havens van Engeland 37 oceaanbooten met een gezamenlijke tonnenmaat van 450,000 gros en een bemanning van 4800 man, ledig liggen. Een jongeling van Champtercier (Zuid-Frankrijk), dezer dagen in een bosch aan het houthakken zijnde, werd door een groote adder in een der vingers gebeten. Aan hulp viel in de eenzame streek niet te denken en kort beraden hakte de jonge man met zijn bijl den vinger af. De geneesheer, die hem later verbond, ver klaarde, dat hij aan deze kloeke daad het leven te danken had. Het tuighuis te Havana, waar een ontploffing plaats had, bevatte 4 millioen patronen, 200 000 kilo bus kruit en 4 ton dynamiet. Van de 27 soldaten, die zich in het magazijn bevonden, zijn slechts 8 gered; velen werden gekwetst. Muzelmansclie wijsheid. »En de Engelschen, zijn dat ook christenen vroeg een jong Arabier aan zijn leermeester, een kundig schriftgeleerde. »Wel zeker", antwoordde de Muzelman, maar alleen op hun Zondagen; op de werkdagen zijn ze wat hun belang meebrengt." De photographie van kleuren is thans, volgens de Parijsche bladen, een feit. Een graveur heeft het mid del definitief uitgevonden. Eenige dagen geleden deed hij er mededeeling van aan den Minister van Schoone Kunsten, die hem de reproductie van een schilderij opdroeg. Die proeven werden achtervolgens getrokken en alle drie slaagden uitnemend. De Noorsche Odelsthing heeft besloten, dat voortaan vrouwen moeten worden toegelaten tot het afleggen van examens bij de universiteit en dat zij ook, op gelijken voet als de mannelijke studenten, aanspraak hebben op uitkeering uit alle studiebeurzen. De ontdekking van eene geheel onbekende uiterst omvangrijke doodenstad in Opper-Egypte door prof. Maspero, wordt bevestigd. Op zijne jaarlijksche inspectie ontdekte de heer Maspero die begraafplaats, en wel te Ekhmin (het oud-Egyptische Khemnis en Panopolis van de Grieken), op halven afstand van Assioet en Thebe. Die doodenstad schijnt uit de Ptolomaeïsche periode, terwijl enkele gedeelten ouder schijnen. Reeds 420 mummiën in uitmuntenden staat zijn verkregen uit 5 groote katakomben. Binnen 3 uren vond M. 400 zulke grafplaatsen, die geheel onaangeroerd waren. Men schat het aantal der hier voorhanden mummiën op 6000. De oogst van papyrusrollen, sieraden en andere schatten laat zich niet begrooten. De vondst is eenig in de geschiedenis van de vondsten in Egypte. Volgens het weekblad Truth is de nieuwste dwaasheid der Amerikaansche mode, dat kaalhoofdige heeren hun kruin laten beschilderen. Op eene onlangs te New-York gegeven partij, zoo verhaalt het blad, wandelde een heer rond, wiens vroeger «vollemaans- hoofd" met de voorstelling van eene veldslag beschilderd was; een ander had een groep visschen en schelpen op zijne kruin geschilderd, en een derde vertoonde daar eene kopie naar eene der schilderijen van Meissonnier! Laatste en tetegraphische berichten. Vlissingen. Volgens ontvangen bericht uit Darm stadt is de terugreis van de Koningin van Engeland 24 uren uitgesteldzoodat H. M. per extra-trein Woensdagmorgen hier zal arriveeren. Dinsdagavond laat vertrekt zij uit Darmstadt. Do 4 koninklijke jachten: Osborne, Enchantress, Alberta en Galatea, behooren weder tot het koninklijk geleide. 's-Gravenhage. De heer L. F. H. Beerenbroek, lid der Eerste Kamer, is te Sittard overleden. Londen, 5 Mei. Egyptische dépêches berichten, dat 2000 vluchtelingen ontkwamen. Korosko, 5 Mei. Dépêches uit China melden, dat eene groote troepenmacht is saamgetrokken bij Peking om de hoofdstad eventueel te verdedigen. Parijs, 5 Mei. Door het geheele land zijn gisteren zonder wanordelijkheden de gemeentelijke verkiezingen gehouden Over het algemeen hebben door het geheele land de gematigde republikeinen de onverzoenlijken geslagen. De vredebreuk tusschen Marokko en Frankrijk is ophanden Het Fransche consulaat in Marokko heeft zijn vlag ingenomen. Ingezonden Stukken. M. d. R. Eenigen tijd geleden las ik in een boekwerk onder staande Beschouwing over de noodzakelijkheid van het onderhouden van den rustdag, door God ingesteld, in het belang der gezondheid voor menschen en dieren door een geneesheer. En daar er in onze dagen zooveel wordt gesproken en gedaan in en voor het behoud der gezondheid, zoo neem ik beleefdelijk de vrijheid UEd. te verzoeken in uw veelgelezen blad een plaatsje te willen inruimen, waardoor UEd. verplichten zult. UEd. dw. Dienaar Goes, 4. L. D2N H4RT4G. De Rustdag uit het oogpunt der Gezondheid Beschouwd door een Geneesheer. »In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten," totdat gij tot de aarde wederkeert. Dit woord, door God eenmaal tot den mensch gesproken, heeft zich door alle eeuwen heen in de ondervinding van het menschdom bevestigd en de eerste wet der natuur, waardoor God, die niet alleen de schenker, maar ook de onderhouder des levens is, den mensch voor uit putting zijner krachten behoedt, is de wisseling van den dag en den nacht, opdat de arbeid dcor rust worde opgevolgd. Evenwel, ofschoon de nachtrust de door het dagwerk vermoeide leden verkwikt, is zij niet genoeg zaam om het dierlijk gestel een lang bestaan te ver zekeren. Vandaar heeft de Voorzienigheid in hare goedheid den zevenden dag aangewezen om het ver broken evenwicht te herstellen. Over de waarde van den rustdag kunt gij oordeelen door de volgende proeve: leg een paard alle dagen des Zondags zoowel als in de week zooveel werk op als zijne krachten dragen kunnen, of laat het éénen dag der zeven rusten, gij zult zien hoe noodzakelijk voor de gezondheid de rustdag is, in de meerdere vlugheid waarmede het de zes overige dagen werkzaam is. De mensch, die tot eene hoogere orde behoort, wordt door de kracht van zijnen geest ondersteund, zoodat de nadeelige invloed van onafgebroken dagelijksche inspanning op zijn gestel niet zoo spoedig merkbaar is als bij een redeloos dier, maar op den langen duur vertoonen de nadeelige gevolgen ervan zich meer eens klaps. Zijn leven wordt er door verkort en de ouder dom met zijne gebreken komt hem spoediger overvallen. Mijns inziens is derhalve de instelling van den Sab bath niet, gelijk sommige Godgeleerden dit wel ge meend hebben, een gebod, enkel de staathuishouding van een bijzonder volk rakende, maar rust zij zoowel op de natuur van den mensch als op die van God, en is hare inachtneming een plicht, en iedere hande ling, die strekken moet om het leven te verwoesten, een zelfmoord is, waaraan wel niemand twijfelen. Ik spreek hier slechts uit een geneeskundig, niet uit een Godsdienstig oogpuntmaar indien wij de uitwerk selen van waarachtig Christendom nagaan, namelijk, vrede des gemoeds, hoopvol vertrouwen op God en goede gezindheid jegens den mensch, dan zullen wij in deze bron van frissche kracht voor de ziel en door deze voor het lichaam, eene fontein te meer vinden, die leven mededeelt aan hen, die den Zondag als eenen dag van heilige rust gebruiken. Naspeuringen in de natuurlijke geschiedenis zullen de waarheid der Openbaring bevestigen, en toonen dat het Goddelijk gebod geen uitvloeisel van willekeur, maar uit zucht tot het welzijn der schepselen gegeven is. De onder zoeker der natuur zal, zoodra hij een leerling van Christus wordt, in de grondbeginselen zijner leer en voorschriften, en in de toepassing derzelve, de eenige en volmaakte wetenschap vinden, welke de middelen aanwijst om de gezondheid te doen bloeien en het leven te verlengen, en nu Hoe staan wij er bij Op Sabbathslust, Weet ditVolgt eeuw'ge Sabbathsrust. d. H. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 5 Mei 1884. Waarneming van hedenochtend acht uur Een depressie, met een barometerstand van ongeveer 740 m.M. in het centrum, bevindt zich vrij nabij en Noordwaarts van ons. Van een gebied van hoogen druk valt weinig of niets te bespeuren. Het grootste barometerafwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Maastricht 5.3 m.M. boven Groningen. Hedenochtend acht uurMaastricht 4 m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half eengeen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een 748.6 m.M. Geheel Europa is onder den invloed van een gebied van lagen druk daar het diepste punt van dit gebied noordwaarts van ons is, meenen wij te mogen aanne men dat de grootste uitwerking van dit gebied voor ons voorbij is. VerwachtingWestelijke wind, veranderlijk weder. Burgerlijke Stand Goes van 2 tot 5 Mei 1884. Ondertrouwd: den 3, Adrianus Hendrikus Schrij ver, 24 j., jm., en Apollonia Willeboer, 24 j., jd. Eerste Huwelijksafkondiging den 4, van Cornelis Van Zweden, 23 j., jm., te Goes en Jacoba Hubertina Verkerke, 23 j., jd., te St. Maartensdijk. Geboren: den 2, Adriaan Willem, z. v. Johannes Eliza Mulock Houwer en Francoise Josephine Ochtman den 3, Pieternella Adriana, d. v. Govert Marinus Klem- kerk en Lena Tona Goossen; den 4, Marinus Hendricus, z. v. Johannes Doornebos en Pieternella Cornelia Okké; Neeltje Louwrina, d v. Adriaan Isebree Moens en Carolina Frederika Wilhelmina Kolff van Oosterwijk; Joseph Cornelius Alphonsus Maria, z. v. Ludo- vicus Augustus Knitel en Ludovica Seraphina De Meule- meester. 315e Staatsloterij, 3e kl. Prijzen van f 100 en daarboven. Trekking van Maandag 5 Mei le lijst. Ho. 12603 t' 25000. Ho. 16581 f1500. Hos. 4826 en 16326, elk f1000. Ho. 16457 f470. Ho 19805 f 2C0. Hos. 652, 3986, 4108, 4828, 11364, 14374 en 16921, elk f 100. Correspondentie. Blijkens een bij ons ingekomen schrijven van den brievengaarder le Heinkenszand heeft de inzender der advertentie «aanbieding als bakkersknecht onder letters H. M". verzuimd zijn adres aan genoemden brieven gaarder op te geven. Wij raden hem aan dit alsnog te doen, wijl anders eventueel inkomende brieven niet aan zijn adres kunnen bezorgd worden. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerp. Informatiën. 13 Mei, Hansweerd, kelder en kamers, A. Le Clercq. 24 Wilhelniinadorp, onderhoudswerken, Oost-Bevelandpolder. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 7 Mei, 's-Heer Arendskerke, hoefje, Pilaar. 7 Goes, meubilaire goederen, Mulock Houwer. 8 Ovezand, meubil. goederen, P. Overman. 9 f lerseke, erfpachtsrecht, Mr. Liebert. 9 lerseke, pachtrecht gronden, Mr. Liebert. 10 Goes, woonhuis, tuin enz., Pilaar. 13 Goes, rijtuigen, Pelle. 13 Goes, woonhuis, pakhuis en erf, Pilaar. 14 Goes, meubilaire goederen, De Vos. 15 Kolijnsplaat, woonhuis enz., Huvers. 15 Kloetinge, woonhuis, Mulock Houwer. 20 Goes, woonhuizen, Mulock Houwer. 21 Kolijnsplaat, hofstede enz., Huvers en Roelof. 21 Kwadendarame, hoefje, P. Overman. marktberichten. ROTTERDAM, 5 Mei 4884. Granen bij tamelijken toevoer onveranderd flauw. Buitenlandsche prijshoudendm e e 1 onveranderd, stil. Van vlas ter markt 49275 steen, waarvan het grootste gedeelte tot vaste prijzen nemers vond. Nieuwe TARWEf 7,a f 9, Nieuwe ROGGE- 5,50 - 6,25 WINTERGERST- 4,40 - 5,80 ZOMERGERST- 4.25 - 5.25 Korte HAVER- *2,75 - 4,20 Lange - 3,- 4, BOEKWEIT (N.-Brab.) - 487,— »-—,— Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 40,- 42,40 PAARDENBOONEN - 6,25 - 6,80 DUIVENBOONEN - 7,75 - 8,25 ERWTEN- 7,75 - 8,50 Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 »- U. BRUINE BOONEN - 6,— - 42 WITTE ....- 40,— - 13, KANARIEZAAD- 6,50 - 8,75

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2