1884. N°. 54. Dinsdag 6 Mei. 71ste jaargang. HAVEN van GOES, Jacht en Visscherij, -<»<5bGS5>cs<sj*- GOESCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zichvoor Rotterd am aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Het water uit de zal voor de gewone herstellingen der havenboorden en het uitdiepen der haven zijn afgelaten op Zondag 8 Juni tot 80 c.M. beneden peilvan Woensdag den 11 Juni tot en met Zaterdag den 14 Juni zoo laag mogelijk; van Zondag 15 tot Zondag 22 Juni tot 80 c.M. beneden peil; terwijl tegen Maandag 23 Juni e. k. het water weer op bet havenpeil wordt gebracht. Goes, 6 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De blanco verzoek-biljetten om akten en vergunningen voor de vermeld in art. 5 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87), zijn van heden af ter gemeente.secretarie kos teloos verkrijgbaar en moeien behoorlijk ingevuld en geteekend, in den loop dezer maand worden ingediend bij den burgemeester, ter opzending aan den heer Commissaris des Konings in deze provincie. Goes, den 6 Mei i884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 5 Mei 1884. De heeren Z. D. Van der Bilt La Motthe, mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet en Ph. M. Van der Mandere zullen in den loop der week een lijst laten circuleeren, bij de ingezetenen alhier, teneinde bij genoegzame deel neming op éen der avonden of op beide avonden van het aanstaand tweedaagsch muziekfeest te Middelburg (16 en 17 a. s) een extra trein te laten rijden van Middelburg naar Goes. Van af heden bestaat bij den beer V. d. Bilt La Motthe reeds gelegenheid om zich tot deelname aantemelden. Naar wij vernemen zal de dienstdoende schutterij alhier op Maandag 12 Mei a. s. eene inspectie houden, bij gelegenheid van het 35jarig jubileum der troons bestijging van onzen Koning. De gecombineerde vergadering van de drie com- missiën, door het bestuur dor Nederlandsche vereeni- ging van gemeenteambtenaren benoemd tot het afne men van een examen van en het uitreiken van een diploma aan aspirant-secretarissen en gemeenteambte naren, werd jl. Zaterdag in het Hotel Cential te Utrecht gehouden. Tegenwoordig waren de heeren R. A. Ver- ploegh Chassé, mr. L. W. Ebbinge, J. F. Jansen, J. G. Gerritsen, R. A. Haentjes Dekker, C. W. A. M. Groskamp, burgs, van Vreeswijk, Hoogeveen, Tilburg, Breskens, Oudewater en SlotenR. F. Stalenhoef, H. J. Hoogeboom, H. G. Hartman Jz., F. W. Van Liempt, secretarissen van Montfoort, Kollumerland, Goes en Waalwijk, benevens C. Van Haren, hoofdcommies ter Secretarie van Groningen. De functien van voor zitter en secretaris werden uitgeoefend door de heeren R. A. Verploegh Chassé en H. G. Hartman Jz. Uit den aard der zaak is niet alles, wat besproken en bepaald werd, voor openbaarmaking vatbaar; toch kunnen wij het volgende vermelden. Het examen zal voor iederen candidaat in éen dag met 7 uren, waarvan 2 uren mondeling, afloopen, ter wijl voor iederen dag hoogstens 7 candidaten zullen worden opgeroepen. Geene andere hulpmiddelen worden den cdhdidaten verstrekt dan de noodige schrijfbehoeften. Het examen zal, althans dit jaar, niet publiek zijn, maar het verslag, dat iedere commissie aan het be stuur der vereeniging moet inleveren, zal, tot een ge heel gevormd en later openbaar gemaakt worden. Al het schriftelijk werk zal dienen ter beoordeeling niet alleen van de kennis van den candidaat ten op zichte van het vak, waartoe het speciaal betrekking heeft, maar ook van de kennis der Nederlandsche taal, het schrijven eener goed leesbare hand en van de practische bekwaamheid. Deze laatste zal tevens moeten blijken uit de beantwoording van eenige stukken, die in den werkkring van een gemeenteambtenaar kunnen voorkomen, zooals trouwens alle vragen op de practijk van zoodanig ambtenaar gegrond zullen zijn. Voor het geven van proeven van bedrevenheid in de vier hoofdbewerkingen der rekenkunde enz. wordt een uur (schriftelijk) gegeven. De kennis van de staat kundige aardrijkskunde van Nederland en zijne over- zeesche bezittingen behoeft zich slechts te bepalen, wat Nederland betreft tot zijn spoorweg- en riviernet, de provinciën en voornaamste plaatsen, en voor Indië tot zijn verdeeling en regeeringsvorm. Het examen hierin wordt alleen mondeling, gedurende 15 minuten, afgenomen. De vragen omtrent het bestuur van den staat, de provincie en de gem'ente worden beperkt tot de zoodanige, die rechtstreeks uit de wet beant woord kunnen worden; hiervoor is een uur schriftelijk en een half uur mondeling bestemd. Van zijne bekend heid met die bepalingen der wetten en algemeene maatregelen van inwendig bestuur, waarvan de uit voering of medewerking tot uitvoering aan de gemeente besturen is opgedragen, en van die, waarin zij meer bijzonder betrokken zijn, zal de candidaat blijken moeten geven, zoowel schriftelijk als mondeling (telkenB een uur) Hierbij wordt niet getreden in de juridische en administratief-rechtelijke literatuur. De bekendheid met de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek, die den burgerlijken stand betreffen, moet vooral zijn die met de inrichting en het bijhouden der registers en de gewone voorkomende gevallen, (een half uur schriftelijk en 15 minuten mondeling). Voor de proeven van practische bekwaamheid (schrif telijk) wordt den candidaat anderhalfuur tijd geschonken. De aanvang der examens zal zijn op Maandag 23 Juni, en zullen zij, die zich daaraan willen onderwerpen, hiervan kennis moeten geven vóór den 15n Juni b'j den voorzitter der commissie, waarvoor zij het examen wenschen afteleggen. Deze zijn de heeren mr. L. W. Ebbinge, burg. van Hoogeveen, voor het Noorden, R. A. Verploegh Chassé, burgemeester van Vreeswijk, voor het midden, en J. F Jansen, burgemeester van Tilburg, voor het Zuiden des lands. De 2e luit. P. Glerum, van het 3e bat. Ie reg. inf. te Groningen, is door den inspecteur der inf. over geplaatst bij het instructie-bataljon te Kampen. Middelburg. De stoombooten van de Koninklijke Maatschappij «Zeeland" hebben in April 5970 passa giers vervoerd. Van Vlissingen bedroeg het aantal 3052 en van Engeland 2918. In den vroegen morgen van Dinsdag komt H. M. de Koningin van Engeland per extratrein van Darm stadt te Vlissingen en zal onmiddellijk per Osborne" naar Engeland vertrekken. In Nov. a. s. zal een vergelijkend onderzoek plaatshebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe 42 plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. Aanmel ding vóór 4 Oct. a. s. bij een op zegel geschreven request bij den Minister van Waterstaat. Zie verder de St.-Ct. dd. 3 Mei. De algem. vergadering der Maatschappij tot be vordering der Geneeskunde zal dit jaar op 7 en 8 Juli te Leeuwarden gehouden worden. Door drie afdeelingen, en wel door Haarlem, Rotterdam en omstreken en door Zwolle en omstreken is het voorstel ingediend, dat de maatschappij pogingen aanwende bij de regeering, om te bewerken, dat de mazelen uit de wet van 4 De cember 4872 (epidemie-wet) worden verwijderd. Bij de Tweede Kamer is ingekomen de memorie van antwoord, betreffende het ontwerp van wet tot wijziging va» eenige artikelen der wet van 4878 op het lager onderwijs. De St.-Ct. bevat een staat van militaire nalaten schappen, in de laatste drie maanden onder beheer der weeskamers in Nederiandsch lndië gekomen, en die opgevraagd en ontvangen kunnen worden bij het mi nisterie van koloniën in Nederland. Deze nalatenschap pen zullen echter niet eerder worden uitgekeerd, dan nadat van het Indisch bestuur opgave zal zijn ver kregen omtrent het bedrag der daarop nader in Indië afbetaalde schulden, waarmede de aanvankelijk gestelde som moet worden verminderd. Daarop komen o. a. voorPieter Meulenbroek, geb. te Heinkenszand den 4 5 April 4847, ad 4,24%, en Pieter Boer, geb. 9 Juli 4844 te Goes, ad 5,75%. De jWillem Barents" zal den 34en Mei naar het hooge Noorden vertrekken. In Maart is in de Rijks-postspaarbank ingelegd ƒ274.405,51 en teruggehaald 491.294,57. De som der inlagen bedroeg op 4 April 3 600,344. Met de Maasstroom is gisteren over Londen vertrokken de heer P. W. T. Bell, afgevaardigde en commissaris van het Transvaalsche volk op de ten vorige jare te Amsterdam gehouden internationale tentoonstelling. Aanstaanden Donderdag aanvaardt hij de terugreis naar Transvaal, waarheen hij aangename herinneringen aan Nederland medeneemt. Velen mocht hij zich gedurende zijn verblijf hier tot vriend maken, en dezen zullen zeker niet gemak kelijk den altijd vroolijken, opgeruimden vriend ver geten, die hun zooveel en velerlei van Transvaal vertelde, die hier kwam met de voornaamste voort brengselen van dat land, en die voor zijn volk op de tentoonstelling het eere-diploma voor de geheele in zending, en de gouden medaille voor de granen verwierf. Zijne mede commissarissen, de heeren D. H. Schmüll, H. H. Timmer van Amsterdam, en de heer Van Rijn van Utrecht, benevens vele vrienden, deden hem uit geleide, en hartelijk was het afscheid, waarbij de beste wenschen voor Transvaal geuit werden. (IV. II. Ct.) Vrijdag is de keizerin van Oostenrijk te Am sterdam aangekomen, waar zij tot heden zou vertoeven. Ook ile Koningin van Zwaden en hare zuster, de vor stin van Waldeck-Pyrmont, moeder onzer Koningin, zijn in de hoofdstad aanwezig, terwijl ook eerstdaags de Vorstin-Moeder von Wied, de tweede zuster der Koningin van Zweden, in het Amstel-Hotel wordt verwacht. De uitgever van het socialistisch blad Recht voor allen is voor het gerecht gedaagd, omdat hij s hoosaar digi ijk en openbaar zou hebben aangerand de waardigheid en het gezag van den Koning en ge smaad den persoon des Konings". Aanleiding is het plaatsen in genoemd blad van eene vertaling van een vers van Heine»De Wevers", waarin de uitdrukking voorkomt«Gevloekt zij de Koning, de Koning der rijken". De Amsterdamsche Vrijmetselarij heeft besloten te doeD, wat de Gemeenteraad van Amsterdam aan de sociaal-democraten weigerde voedsel te verstrekken aan arme schoolkinderen. Het «recht op voedsel" is dus verdwenen, maar wat dan o. i. ook beter is de particuliere menschenliefde aanvaardt de taak. In Atjeh zullen nog eenige gidsen en spionnen worden aangesteld. De tijdelijke waarneming der be trekking van ads.-resident van Kotta-Radja door een resident zal niet langer duren dan tot Juli. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Middelburg. De heer Geelhuyzen, predikant bij de Luthersche gemeente alhier, nans gisteravond afscheid van zijne gemeente, waarin hij ruim 8 jaar werkzaam is geweest Een talrijk gehoor gaf blijk van belangstelling. De heer J. P. P. Clinge Doorenbos, te Waarden- burg en Neerijnen, herdenkt den 29 Mei a. s. den dag, waarop hij vóór 25 jaar het predikambt in de Her vormde kerk aanvaardde. Donderdag hield de kerkeraad te Biervliet eene vergadering naar aanleiding van het ingekomen schrijven van het classicaal bestuur, waarbij inlichtingen of op helderingen geëischt werden aangaande de kanselbe klimming door den heer Punt, bijbelcolporteur. In strijd met de traditie was voor bedoelde evangelie bediening de toestemming van de helft of grootste helft der kerkeraadsleden niet eens verzochtdoch van eene kerkelijke wet is geen enkel orthodox predikant bang. (IV. R. Ct De heer J. C. Wirtz van Amsterdam aanvaarde heden zijn betrekking als hoofd der bijz. school alhier. Het bestuur was daartoe te 9 uren in de school te genwoordig. De voorzitter, de heer Vervenne, sprak den heer Wirtz toe, heette hem hartelijk welkom en uitte den wensch dat zijn arbeid rijkelijk gezegend moge worden, tot verheerlijking van God en tot heil der kinderen. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door ds. De Pree en ds. Post, waarna de heer Wirtz, dankbaar voor die goede woorden, zich met een har telijke toespraak aan de gunst en voorbede van allen aanbeval, en de medewerking van allen, ook van het hulppersoneel inriep. De heer Boon (hulponderwijzer) sprak nog een en kel woord, en met het zingen van een psalmvers en dankzegging van den hoofdonderwijzer was deze plech tigheid afgeloopen. Sehoolspaarbank Goes, April 1884. School C ingebracht 8,71, opgevraagd ƒ20,69 z D 4,69 5,37 40,40 26,06 Aan school B werd ingebracht 26 op formulieren van 1 cent, 3 op formulieren van 5 ct., samen 29. Kolijnsplaat. Volgens de verordening op den kinder arbeid, krachtens art. 82 der wet van 47 Augustus 4878, vastgesteld door den gemeenteraad alhier den 13 December 4881, is het verboden, kinderen beneden de 12 jaren in dienst te nemen ofte honden tot het doen verrichten van tuin- of veldarbeid op eene geldboete van 4 tot 5 gld. Van dit verbod wordt eene uitzondering gemaakt voor de kinderen, ouder dan 10 jaar, van 1 April tot en met 45 November. Die uitzondering vervalt weder voor die kinderen, welke van 16 November tot 1 April blijkens de absentielijst der school meer dan 25 maal de lessen willekeurig verzuimd hebben. Van de namen dier kinderen wordt elk jaar in April een staat opgemaakt, die tot den volgenden 16 No vember ter secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Op die lijst komen dit jaar voor: 48 leerlingen 9 jongens en 9 meisjes, waarvan 8 in 1872, 6 in 1873 en 4 in 1874 geboren zijn. De benoemde onderwijzers aan de openbare school alhier, de heeren C. W. Schout en A. Franso, beiden van Middelburg, hebben heden hunne betrekking aan vaard. Daardoor is het onderwijzerspersoneel, waarbij sedert 4 December 4881 steeds één of meer vacatures waren, weder even sterk als van 4 November 4880 tot 4 December 1881. Het hoofd der school wordt nu. evenals toen, bijgestaan door vijf personen, nu vier onderwijzers en ééne onderwijzeies, toen drie onder wijzers en twee onderwijzeressen. Aan C. Holthuijzen, onderw. te Middelburg, is een pensioen verleend van 367. Van de 98 candidaten, die deelnamen aan het examen in nuttige handwerken, door «Tesselschade" afgenomen, voldeden 53 aan de eischen door de com missie gesteld, waarbij slechts 41 waren die in alle vakken een zeer goed examen aflegden, en 20 candi daten die zeer geschikt mogen geacht worden wat het classicale onderwijs betreft (hieronder zijn de 14 eerst- genoemden nog begrepen). In Maart 4885 hoopt de commissie weder examen aftenemen. De kweekschool voor zeevaart te Leiden is in April met ruim een 30tal jongens vooruitgegaan. Hun aantal aldaar bedraagt thans weder 400. Voor het in Mei, Juni en Juli te Utrecht te houden artsexamen hebben zich ruim 180 candidaten aangemeld Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld: A. C. F,, 63 j., naaister te Middelburg, wegens misbruik van vertrouwen, tot 483 dagen cel en 5 boeten elk van 42,50; C. De B., bierhuishouder te Hansweerd, wegens in zijn bier huis zonder vergunning tot verkoop aldaar in het klein, sterkedrank tot zoodanigen verkoop in voorraad te hebben gehad tot 40 boete; A B., broodbakker en bierhuishouder te Hansweerd, wegens als voren, tot 40 boete; A. L. G., huisvr. van A. B55 j. te Vlissingen, wegens laster, tot 15 dagen cel en 25 boete; M De N., 29 j. huisvr. van A. H., arbeidster te Heinkenszand, wegens mishandeling, tot 8 dagen cel. De kapitein der sleepboot te Hansweerd (zie ons no. van Woensdag) is met vernietiging van het von nis der rechtbank van Middelburg, door het hof te 's-Hage heden veroordeeld tot twee maanden celstraf. Voor het gerechtshof te 's-Hage werd Zaterdag behandeld de zaak van W. H. M., door de rechtbank te Middelburg bij vonnis van 4 Maart 11. wegens ver wonding door onvoorzichtigheid veroordeeld tot een boete van 50. Hem was ten laste gelegd, dat den 20n Nov. 11. te Vlissingen op zijn last een ketting was gebruikt tot het oplichten en waterpas zetten van een ketel van 23000 kilogram, doch welke ketting een te gering draagvermogen had en daardoor dan ook gebroken is, tengevolge waarvan de ketel op den werk man D. is gevallen en diens arm daardoor zoodanig is verminkt, dat hij is moeten worden afgezet. Nadat 7 deskundigen waren gehoord, trachtte de advocaat mr. H. A. Van Raalte te betoogen, dat de onvoorzichtig heid hier aan den kant van den verwonden werkman was en dat er in de praktijk geen vaste regel voor de bepaling van de draagkracht bestond, waarom hij tot vrijspraak van den beklaagde concludeerde. De adv.-gen. mr. Gregory daarentegen beweerde, dat, al was de werkman onvoorzichtig geweest wat niet het geval was daardoor, volgens de jurisprudentie van den Hoogen Raad, de schuld van beklaagde nog niet zou zijn opgeheven, en verder dat er wel degelijk in de praktijk een regel voor de draagkracht bestond, waarom dan ook drie deskundigen hetgeen hier was gebeurd een waagstuk hadden genoemd. Het Hof bepaalde de uitspraak in deze zaak op 9 Mei. Landbouw en Veeteelt. Uit het ons gezondene convocatiebiljet voor de morgen in de «Prins van Oranje" te houden ver gadering der afdeeling Heinkenszand der Mij. tot be vordering van Landbouw en Veeteelt in de provincie Zeeland blijkt ons, dat van wege het bestuur zal worden voorgesteld, aan de internationale tentoonstelling in Augustus te Amsterdam deel te nemen door eene col lectieve inzending granenpeulvruchten en wortelge wassen uit deze afdeeling. Wij twijfelen niet, of dit voorstel zal warm worden toegejuicht en dat het bestuur bij de uitvoering daarvan op den krachtigen steun der landbouwende leden geen vergeefsch beroep zal doen. Zoowel op de te Goes als elders gehouden tentoonstellingen is steeds ge bleken dat de landbouwproducten van ons eiland zich waardig naast andere mogen vertoonen en dat onze afdeeling onder de zusterafdeelingen onzer Maatschappij een even flinke plaats weet intenemen, als onze provincie onder de andere landbouwende gewesten in ons land. Nu vermoedelijk uit den aard der zaak de inzendingen van Zuivelproducten en ook wel van vee uit deze Af deeling niet zeer talrijk zullen kunnen zijn, is het dubbel wenschelijkdat de collectie landbouwgewas- sen zoo volledig mogelijk zij.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1