1884. N°. 52. Donderdag 1 Mei. 71ste jaargang. Hoofdelijken Omslag GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Het derde suppletoir kohier van den voor 1883 1b door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij bun besluit van den 26 April il. no. 35 goedge keurd en zal gedurende vijf maanden ter Secretarie voor een ieder ter lezing liggen. Goes, den 30 April 1Ü84. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 30 April 1884. In de heden in «de Prins van Oranje" alhier gehouden vergadering van ingelanden der Breede Watering bewesten Ierseke waren 62 leden, uitbren gende 112 stemmen, tegenwoordig. In de eerste plaats werd mededeeling gedaan, dat het stoomgemaal bij de proefbemaling ruimschoots had voldaan De beslissing over een brief van «de Prins van Oranje" omtrent restitutie van booten werd aange houden. Vervolgeus werd verslag uitgebracht omtrent den toestand des polders. Daaruit bleek o. a. dat de peilin. gen overal gunstig waren geweest, except bij Katten- dijke, waar eene oeverafschuiving heeft plaatsgehad bij de peilraaien 1 tot 5. De uitgevoerde werken, de verbeterde waterleiding in Teekenburg en Eversdijk naar de sluis te Schore werden in het verslag vermeld. Daarna was aan de orde de vaststelling der begrooting voor 1884/5, waarop geen post voor stormschade behoefde gebracht te worden. Het rapport der com missie luidde tot goedkeuring, met uitzondering van den post «laatste verbetering onder Ierseke", die als credietpost werd gesteld. De commissie zal een nader onderzoek doen en daarover in de zomervergadering Tapport uitbrengen. Inmiddels zal het werk niet wor den uitgevoerd. In dien geest werd de begrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 139.858,28 en het dijkgeschot bepaald op 13 tegen 14 per Hectare in het vorig jaar. Een voorstel tot verkoop van kleine overhoeken te Ierseke werd tot de volgende vergadering aangehouden. Daarentegen werd besloten tot den ruil van grond met de kerk van Wemeldingetot den verkoop van over hoeken van Goes en Kattendijke en tot den afkoop van grondrente ad. 7, van de kerk te Kapelle tegen penning XX. Ten slotte werden opgemaakt de voordrachten tot voorziening in de door periodieke aftreding ontstaande vacatures van gezworenen. De uitslag was als volgt: Vacature J. Vereeke: le candidaat J. Vereeke, 2e cand. W. Van Oeveren, 3e cand. A. Van der Burght. Vacature H. Van Koeveringe: le cand. H. Van Koeveringe, 2e cand. C De Jonge, 3e D. C. Elsman. Vacature A. Nijssen: le cand. A. Nijssen, 2e cand. J. De Jager, 3e cand. S. Wisse. Vacature J OeleHz.Ier cand. J. Gele Hz., 2e cand. J. Van Strien, 3e cand. M. Bruinooge. Wolfertsdijk. De dorpsvereeniging «Landbouw en veeteelt" alhier hield Maandagavond eene buiten gewone vergadering ter regeling van den op Zaterdag 10 Mei a. s. te houden wedstrijd met Zeeuwsche en Amerikaansche ploegen, met twee paarden bespannen. Door afwezigheid van den voorzitter werd de vergade ring gepresideerd door den heer C. Zuijdweg, lid van het bestuur. Het concours zal gehouden worden op een perceel land van den heer C. Koert, door hem daartoe bereidwillig ter beschikking gesteld, hetwelk door zijne gunstige en gemakkelijk te bereiken ligging zeker vele bezoekers zal lokken. Zoowel des voor- als des namiddags zal een wedstrijd worden gehouden. Aan den eersten wedstrijd, welke des morgens te 9 uren aanvangt, zal enkel kunnen worden deelgeno men door ieden dezer vereeniging, hunne zoons of knechts; hiervoor zijn uitgeloofd prijzen van 10, f 8 en f 6naar den tweeden, waaraan prijzen van f 20, 15 en 10 verbonden zijn, zal gedongen kunnen worden door ingezetenen van andere gemeenten en door de wiuners der prijzen van den eersten wedstrijd. Genoemde prijzen zullen later nog verhoogd worden met het bedrag eener lijst, door het bestuur ter in- teekening gelegd en waarbij leden der vereeniging gelegenheid wordt gegeven door bijdragen hunne be langstelling te toonen; staande de vergadering werd reeds voor ruim J 25 ingeschreven. Tot keurmeesters werden benoemd de heeren P. Zuijdweg te Nisse, M. De Jager te Kapelle en H. Snijders te Wilhelminadorp, en tot plaatsvervangers de heeren M. De Vos te Heinkenszand en C. J. Labrijn te 's-Gravenpolder. De regelingscommissie, bestaande uit de heeren C. Zuijdweg, A. De Jager en J. M. Parhan alhier, verklaarde zich bereid aan belang hebbenden al de vereischt wordende inlichtingen te geven. De aangifte tot deelneming aan den wedstrijd is opengesteld tot en met 6 Mei aanstaande. Verschillende landbouwers stelden hunne ploegen met éeu of twee spannen paarden ter beschikking der commissie. Voor den namiddag-wedstrijd zal door de deel nemers geloot worden, met welke ploeg en paarden zij zullen moeten werken, terwijl des voormiddags de mededingers hun eigen ploeg en paarden kunnen ge bruiken. Leden der vereeniging hebben met eene dame, op vertoon van hun diploma, vrijen toegang tot het terrein, terwijl van de overige bezoekers eene entrée van tien cents per persoon zal worden gevorderd. Ten slotte werden tot commissarissen van orde be noemd de heeren J, V. d. Voorde, J. Flipse en H. Vester. Jhr. De Brauw, onze nieuwe Commissaris des konings, is gisteren te Middelburg tot een voorloopig bezoek aangekomen. Heden zouden heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie aan hem voorgesteld worden. Borsele. Het door den raad dezer gemeente vastge stelde kohier van den hoofdelijken omslag over het loopende jaar bedraagt de som van 2187, verdeeld over 144 aangeslagenen. De hoogste klasse beloopt 75 en de laagste 1. Tot tegenschattevs voor de personeele belasting zijn door Burgemeester en Weth. benoemd de heeren L. Rottier en J. Beenhakker. Ellewoudsdijk. Bij de westhavennol is eene oever afschuiving ontstaan over eene lengte van plus minus 100 Meter bij een breedte van ruim 20 Meter. Op de lijst der 62 hoogstaangeslagenen in 's-rijks directe belastingen in onze provincie komt als hoogste voor, de heer mr. C. Van der Lek de Clercq te Zieriksee voor 4098,99 als laagste de heer H. J. M. Onghena te Zuiddorpe voor 587,93. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer te Nijmegen is gekozen de heer J. Kolkman met 1328 van de 1717 geldige stemmen. Mr. Most verkreeg er 308. De nieuwe Indische begrooting voor 1884 is bij de Tweede Kamer ontvangen. Tevens is bij haar ingediend een onteigeningswet voor de uitvoering der wet van 1883, tot verlenging der uitmonding van de rivier de Maas. Ter opleiding tot de betrekking van telegrafist der 2e klasse bij de Rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, kunnen in de maand Aug. a. s. leerlingen worden toegelaten. Nadere bijz. bevat de St. Crt. no. 101. Het volgende niet zeer vleiend oordeel velt de Arnh. Ct. in een knorrige bui over den arbeid der Tweede Kamer in de afdeelingen Slechts de Neder - landsche Tweede Kamer is in staat zulk een parle mentair werk voort te brengen. Het karakteriseert haar; het onderscheidt haar van alle andere parlementen in en buiten Europa. Gelukkig behoeft niemand van hare Verslagen notitie te nemen en niemand doet het ook het zou een schromelijke tijdsverpilling zijn ze te lezen, want er staat van alles in en van alles door en te gen elkander, zonder eenige conclusie; er is, Goddank, een slot aan, maar geen zin. De komenijswinkels al léén profiteeren van dezen parlementairen sectie-ar beid. Het (wat?) ruste er in vrede!" Het Itott. N. Blad schrijft Nog weinige dagen en wij schrijven 12 Mei. Zou die dag, waarop Nederland het voorrecht ge niet een reeks van 35 jaren onder de regeering van Koning Willem III geleefd te hebben, onopgemerkt voorbijgaan? Het wordt hoog tijd, dat aanstalten worden gemaakt om dien dag door geheel ons land tot een jubeldag te maken. Daarom doen wij het denkbeeld aan de hand, dat de feestcommissiën van vóór 10 jaren in de onderscheidene gemeenten van ons land weder teekenen van leven gaan geven, zich organiseeren, aanvullen waar dit noodig is. en kracht bijzetten aan de liefde, die het Nederlandsche volk zijn stamhuis van Oranje nog steeds toedraagt. De heer Schermbeek geeft in de Gemeen teatem in overweging om, óp het voorbeeld van België, rustige krankzinnigen niet in gestichten optenemen, maar bij particulieren op het platteland te doen verplegen, zooals te Gheel plaatsheeft. Hij wijst op de gelegenheid welke daartoe de Koloniën der Maatschappij van Wel dadigheid zouden aanbieden, aan welke instelling dit tevens geldelijk voordeel zou bezorgen. De heer A. J. C. Kremer te Arnhem heeft aan de Limburgers den raad gegeven om zich bij België te laten inlijven. Zulk een raad van een Nederlander aan een deel zijner landgenooten om van vaderland te veranderen, klinkt zeker zonderling; hij ware alleen dan te ver klaren, wanneer grondige kennis van het gewest den raadgever de overtuiging had geschonken, dat die land genooten zelvcn dit verlangen koesterden trouwens dan ware die raad overtollig. Maar alle Limburgsche bladen komen nu eenparig tegen den inval van den heer Kremer op en zelfs de Courrier de la Meuse, die het onbekookt denkbeeld van den onbevoegde overnam zonder een woord er bij te voegen, zegt nu, dat zij die raadgeving slechts plaatste als «curiositeit", om te doen zien wat zooal in Holland over Limburg gedacht en geschreven wordt. Van hare zijde zegt de Maas-en Roerbode: «wan neer ooit, volgens het verlangen van den heer Kremer, «de bevolking onzer provincie door toepassing van al gemeen stemrecht zal moeten verklaren of zij wil blijven of gaan", dan zal men van Mook tot Maastricht een donderende stem hooren weergalmen, die uitroept Limburg blijft! Leve Oranje! Leve Nederland!" Andere bladen achten het zelfs geen protest waardig en noemen het zotteklap. Ons deed het denken aan den jongen, die aan een heer vroeg of hij zijn hondje mocht verdrinken. Wel neen jongen, waarom vraag je dat? Och, 't was maar om een praatje te maken. (A. C Bij het centraal comité voor de noodlijdenden door de uitbarsting op Krakatau is tot 22 Maart in het geheel ontvangen ƒ1 267 571,84%. Van dit bedrag was uitbetaald 1 156 937,60%, alzoo nog in kas 50 634,24. Over de géiden in kas was bereids ten volle beschikt voor verdere rijstverstrekkingen in de Lampongs en verder nog noodige uitgaven. Reuter's Bureau seint uit Londen: Het Britsch Gouvernement heeft besloten, ter bevrij - ding van de bemanning der «Nisero", onmiddellijk krachtige stappen te doen, onder goedkeuring en mede werking der Nederlandsche Regeering. Er zal eene Engelsche strijdmacht tegen den rajah van Tenom worden uitgezonden en alle mogelijke middelen zullen worden aangewend om te verkrijgen, dat de gevangenen worden losgelaten. Men verzekert, dat er van de zestien gevangen genomen schepelingen vier zijn overleden. Het Gouvernement zal aan de vrouwen en familiën der gevangenen een pensioen uitkeeren, hetwelk door de Nederlandsche Regeering zal worden terugbetaald. Dit bericht wordt echter in een nader telegram weersproken, 't Is nu maar de vraag wat juist is: die tegenspraak of het bericht. Volgens een ander telegram uit Londen, zouden de heer Pinkney en Zoon, eigenaars van de Nisero, bericht hebben ontvangen uit Penang, meldende dat Maxwell en kapitein Bickford te Sempang zijn aan- gekomen, waar zij door den radja van Tenom ont vangen werden, met wien zij verscheidene samenkom sten hadden. De radja scheen echter besloten te trachten eene verbetering van den politieken toestand in Atjeh te verkrijgen, alvorens de bemanning van de Nisero los te laten. Hij verklaarde rondweg dat het aanbie den van een losgeld nutteloos is. Hij verlangt het herstellen van den vrijen ruilhandel, evenals vóór den oorlog met Nederland De inboorlingen waren tegen de Hollanders zeer verbitterd doch zij namen tegen over de Engelschen eene verzoenende houding aan. Het werd aan Maxwell niet toegestaan de gevangenen te b-zoeken. Hij vernam echter dat allen het goed maken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Oud-Vosmeer door ds. P. Segboer te Hoogvliet. Tot tweeden onderwijzer aan de Ambachtsschool alhier is benoemd de heer L. B Mudde te Purmerend. Rechtszaken. De kapitein van eene sleepboot werd onlangs door de Middelburgsche rechtbank tot twee maanden eenzame opsluiting veroordeeld wegens het toebrengen van slagen aan twee rijks-veldwachters te Hansweerd, tijdens zij in den avond van 2 Jan. jl. hun dienst waarnamen. Een hunner, die het meest actief was opgetreden, moest het ook het meest ontgelden. Hij werd op den grond geworpen en bekwam een bloeden den neus. De veroordeelde, <Jie alle schuld ontkende, voorzag zich in hooger beroep, ten gevolge waarvan het Gerechtshof te 's-Gravenhage gisteren van deze zaak kennis nam. Nadat opnieuw eenige getuigen waren gehoord, eisch te adv.-gen. mr. Bijleveld de vernietiging van het vonnis, voor zooveel den vorm betreft, maar veroordeeling van bekl. tot dezelfde straf als door de rechtbank was uitgesproken. De verdediger mr. Van Gigch achtte bij de ontken- teriis van bekl. eene vergissing in diens persoon bij de getuigen alleszins mogelijk. Hij had overigens onder scheidene punten van twijfeling en aarzeling aange troffen, en meende uit dien hoofde tot vrijspraak te moeten besluiten. Uitspraak aanstaanden Maandag. Den 6en Mei a. s. zal de arrondissements-recht- bank te Middelburg de zaak in behandeling nemen van J. R., beschuldigd van ongeoorloofde inmenging in de verkiezing van gemeenteraadsleden te Veere in Juli 1883. Mr. M. J. De Witt Hamer zal als zijn verde diger optreden. Gelijk wij de vorige week vermeldden, was door den officier van justitie té Breda opsporing, aanhou ding en opzending verzocht van Joris Van der Mark, oud 26 jaren, geboren te Goes, vroeger te Rotterdam, thans te Breda woonachtig. Ingevolge dit verzoek is bedoelde persoon jl. Vrijdag hier gearresteerd, gevan kelijk naar Breda overgebracht en in het huis van arrest in verzekerde bewaring gesteld. Ziehier wat volgens de Bredasche Ct. aanleiding tot deze arrestatie gaf. De genoemde was te Breda agent van den heer Ph. Van Buren te Rotterdam, die, onder de firma «Algemeene Nederlandsche Spaarkas", meubelen, manufacturen enz. verkoopt tegen wekelijksche uitleggingen. Van der Mark schijnt er met gunstigen uitslag werkzaam te zijn geweest; althans onderscheidene artikelen werden door hem aan den heer Van Buren, als op de gestelde voorwaarden verkocht, opgegeven. Die artikelen werden ook afgezonden, aan de bestellers afgeleverd en de daar voor vastgestelde wekelijksche uitleg door V. d. Mark of, namens hem, door een bode opgehaald Eene voorname zaak echter scheen Van der Mark te vergeten, om name lijk het door hem ontvangen geld aan den heer Van Buren over te maken, waarom deze, vóór nu ongeveer drie weken, naar Breda kwam, om met zijn agent af te rekenen. Na enkele dagen op diens thuiskomst te hebben gewacht, trof de heer Van Buren zijn zaakgelastigde eindelijk aan, en bleek deze toen ook niet ongenegen om tot afrekening van een nogal aanzienlijk bedrag over te gaan, doch moest zich, zooals hij voorgaf, even «ver wijderen" om aan eene behoefte te voldoen Te vergeefs nochtans zag de heer Van Buren naar de terugkomst van zijn agent uit, zoodat hij tot het maar al te gegrond vermoeden kwam, dat deze kon noch wilde afrekenen, en toen hij hiervan volkowen overtuigd was, deed hij van zijne bevinding aangifte bij de justitie, 't welk het hierboven vermeld gevolg had. Behalve dat Van der Mark zich ten opzichte van den heer Van Buren aan misbruik van vertrouwen heeft schuldig gemaakt, moet hij ook gelden in ont vangst hebben genomen, die voorloopig moesten strekken in mindering van den prijs van goederen, welke nimmer zijn ontvangen. Buitenlandsch Overzicht. Bij de behandeling der socialistenwet is het meer malen gebleken, dat de Duitsclie regeering geen on derscheid maakte tussehen sociaal democraten en de anarchisten. Thans is haar dit onderscheid blijkbaar duidelijk geworden. De commissie nam namelijk een voorstel van den heer Windthorst aan, ondersteund door den heer Richter, waarbij de regeering uitge- noodigd werd een wet in te dienen tot bestrijding van het misbruik maken van ontplofbare stuffen dooi de anarchisten. De minister von Puttkamer opperde daartegen het bezwaar, dat het moeielijk was juist aantegeven, welke stoffen daartoe behoorden, aangezien sommige ontplofbare stoffen moeielijk konden worden aangewezen als gevaarlijk voor de maatschappelijke orde of beschouwd worden als zelfstandigheden, waar van het gebruik aan de controle der regeering moest worden onderworpen. Dit vrij gezochte bezwaar tegen het voorstel-Windt- horst, werd echter geheel te niet gedaan door den staats-secretaris, den heer Bötticher, die verklaarde dat de regeering een voorstel als de heeren Windthorst en Richter bedoelden, binnen drie dagen kon gereed hebben. De regeering heeft biermede dus erkend, dat er onderscheid bestaat tussehen de anarchisten, die hun doel op misdadige wijze trachten te bereiken en de socialisten, voor zooverre die hervorming willen langs wettigen weg. In de gisteren gehouden zitting van de commissie voor de socialistenwet werden de door Windthorst voorgestelde amendementen, strekkende om verscheidene bepalingen van het ontwerp te verzachten, voor het grootste gedeelte aangenomendaarentegen werd een voorstel van Windthorst, om den kleinen staat van beleg slechts tot Berlijn en omstriken te beperken, verworpen, nadat de minister Puttkamer op de meest besliste wijze dit voorstel bestreden, en verklaard had, dat de goedkeuring van de verbonden regeeringen op zulke concessiën kortweg niet te verwachten was. In het Engelsclie Lagerhuis werd gisteren het voorstel behandeld om over te gaan tot behandeling der artikelen van de Reform Bill. De beer Raikes stelde een amen dement voor, met de strekking den wensch uit te drukken, dat de indeeling der kiesdistricten in de wet zou worden opgenomen. Het amendement werd ver worpen met 174 tegen 147 stemmen. De beer Tom- linson stelde vervolgens een amendement voor om de grenzen der stedelijke districten uit te breiden, doch het Lagerhuis verwierp ook dit met 158 tegen 132 stemmen. Het debat werd daarna verdaagd.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1