A. N. F. Flugi Van Aspermont G. L. M. Lambrechtsen, Blijkbaar werd bij deze gunstige berichten over het hoofd gezien, wat wij in ons vorig overzicht reeds kortelijk opmerkten, dat het verleenen van hulp aan het garnizoen van Berber vrijwel onmogelijk was ge worden Eenigen tijd geleden, kort na de nederlagen welke de opstandelingen bij El-Teb en Tamanhib hebben geleden, zou dit met weinig moeite en met weinig troepen hebben kunnen geschieden doch de inscheping der Engelsche troepen heeft den vijand driester gemaakt en het klimaat werkt thans ook niet mede. De weg naar Berber en van daar naar Khartoem, om Gordon uit zijne netelige positie te bevrijden, is onbruikbaar geworden en het hulpcorps zou dus een langen weg door de Nijl-vallei moeten afleggen. Zoolang kan Berber zich niet meer staande houden. Een tweede moeielijkheid is de vraag, welke troepen moeten worden aangewezen voor eene dergelijke expedi tie. De Engelsche troepen zijn slecht tegen het klimaat bestand en zijn bovendien weinig geneigd om in ver binding met Egyptische soldaten de onderneming te beginnen en een corps, alleen uit de laatste bestaande, is weinig te vertrouwen. Het best zou zijn, wanneer Engelsch-Indische troepen naar Egypte konden worden gezonden, doch hiervoor zouden ettelijke maanden noodig zijn en spoed is een eerste vereischte. Het is vermoedelijk om deze redenen, dat de Engel sche regeering volgens latere berichten tot een andere conclusie is gekomen, dan wat eerst gemeld werd. Uit Cairo komt namelijk de tijding, dat de Britsche regeering geseind heeft, dat eene expeditie naar Berber op dit oogenblik onmogelijk is en eerst over vier maanden zou kunnen vertrekken. Deze beslissing is aan den gouverneur van Berber medegedeeld en hem tevens vrijheid gegeven om zich terugtetrekken, wanneer hij daartoe nog kans ziet. Dit laatste zal hem echter evenmin mogelijk zijn als zich langer staande te houden of zich door den vijand heen te slaan met de tweeduizend vluchtelingen, meest vrouwen en kinderen, die aan zijne hoede zijn toever trouwd. Voor Khartoem is natuurlijk in de eerste maan den evenmin hulp mogelijk. Zelfs indien de expeditie over vier maanden vertrok, zou zij eerst in het laatst van September die plaats kunnen bereiken. Het is bijna ondenkbaar, dat generaal Gordon zich zoolang zal kunnen staande houden. In Spanje is de toestand op politiek gebied evenmin nog verre van zuiver, althans de Impartial deelt mede, dat verschillende officieren en onderofficieren, benevens enkele burgers te Barcelona in hechtenis zijn geno men, en dat Cordova, een kapitein der gendarmerie, is gearresteerd. Ook te Cadix zijn vier burgers gevangen gezet, naar aanleiding van de ontdekking van een plan, om een opstand in het leger uit te lokken. De commissie uit den Dnitschen Rijksdag, belast met het onderzoek van de socialistenwet is druk met hare taak bezig of heeft die wellicht reeds geëindigd. Men verwacht dat de voorstellen van heer Windthorst in haar oog genade zullen vinden De regeering moet •r echter mag men gelooven wat de Köln. Zeit. verneemt zeer stellig tegen zijn, en het voornemen koesteren om, gesteld zij worden in den Rijksdag aangenomen, onmiddellijk tot ontbinding van dat lichaam over te gaan. Reeds in de eerste week van Mei zou de beslissing kunnen worden verwacht. De Times ontving een telegram van haren corres pondent in Tonkin, van den volgenden inhoud Het oorspronkelijk plan van een marsch langs de Westelijke rivier, over Lang-Son, is opgegeven. Men bespreekt nu een ander plan, dat uitvoerbaarder en meer afdoend schijnt te zijn. Het bestaat daarin, dat troepen zouden ontscheept worden ten westen van de Chineesche haven Pakhoï, in den uitersten noordhoek van de golf vau Tonkin. Deze troepen zouden noord waarts marcheeren, en in vijf dagen de Westelijke rivier bereiken. Zij zouden daar de belangrijkste steden kunnen nemen, de transporten op de rivier organi- seeren, en dreigen met een aanval op Canton. De vloot zou dan de troepen kunnen steunen. Gemengde Berichten. Borsele. Door dhr. A. Van Maldehem te Ideghem, (West-Vlaanderen) werd dezer dagen bij dhr. C. M. N. landbouwer alhier een driejarige stier van gekruist Shorthorn-Durham ras aangekocht voor de belangrijke som van 300. Zaterdag had de levering plaats. Het kolossale dier stamt af van den volbloed Short horn stier van dhr. Van Waarde te Nieuw- en St. Joosland. 's-Heerenhoek. Als vervolg op het bericht over het vinden van geld bij de wed. S. H. in het armenhuis alhier, kan nog gemeld worden, dat in den loop der verleden week nog gevonden is eene schuldbekentenis groot 600 te haren bate. Vrijdag namiddag ontstond brand in het schuurtje van P. Rentmeester alhier, tengevolge waarvan dit met een gedeelte der woning een prooi der vlammen is geworden. Door het spoedig aanwezig zijn der spuit is het huis voor een groot gedeelte gespaard gebleven. Behalve eenige stukken van den inboedel en een konijn is het overige goed gered. Denkelijk is de brand ontstaan door het stoken van den oven Huis en inboedel zijn verzekerd. Ylissingen. Na eenige herstellingen en verbeteringen te hebben ondergaan bij de Maatschappij »de Schelde" is het Engelsch rivierstoomschip «Willem Albert" heden morgen naar de sluis verhaald en zal van daag naar zee vertrekken. De bestemming is Buenos-Ayros. Een Antwerpsche Buenos-Ayrosboot zal haar tot in de golf van Biscaye vergezellen. Vóór zij den grooten Oceaan zal oversteken wordt het eiland Madera aangedaan. Ondanks de beweerde zeewaardigheid door de directie en hare voorbehoedmiddelen tegen storm en slecht weder wordt hier eenparig door echte zeelui beweerd, dat de overtocht een waar waagstuk te noemen is. Drie kleine lapjes zeil toch kunnen haar, bij een gebrek aan de machine onmogelijk doen vooruitgaan, laat staan op de kop der golven houden. Niemand twijfelt dan ook of voor en aleer het schip de bocht van Frankrijk bereikt heeft zullen we nog wel wat van haar hooren. De bemanning bestaat uit 16 koppen. Als êen bewijs dat «Janmaat" zich dikwijls vereen zelvigt met het immer bewogene, nooit geheel rustende oppervlak der zee, diene het volgende Op het Nederlandsch barkschip Noach VI, hier woensdagavond uit Indië binnengekomen, bevond zich een matroos, die nauwlijks voet aan wal hebbende, des anderen daags zich weder aanmonsterde op de «Noach V", welk schip gisteren reeds van hier naar Indië vertrok. Of de verdiende «gage" gevlogen was in vreem de gewesten, of dat hij liever wiegelde op de baren, dan langer te toeven in het vaderland, wie zal het zeggen Te Bergen-op-Zoom is een afdeeling der vereeniging tot bescherming van dieren opgericht, die 53 leden telt. In de beruchte Keizerstraat te Breda heeft Vrijdag een moordaanslag plaats gehad, die zich vol- genderwijze moet hebben toegedragen. Zekere K., een broeder van den in arrest genomen kastelein uit het beruchte huis, dat in de vorige week geheel is uit gebrand, verzocht zijn huisbaas even met hem zijne woning te gaan bezichtigen. Deze voldeed hieraan, doch boven gekomen, sloot K. op een gegeven oogenblik de deur van de kamer, waarin het tweetal zich bevond, en vloog vervolgens zijn huisbaas aan en takelde hem geweldig toe. Vervolgens deed hij eene poging om hem te worgen, en de inmiddels op het moordgeroep toe geschoten hulp kwam nog bijtijds om den aangevallene te bevrijden en hem onder geneeskundige hulp té stellen. De dader werd naar het huis van arrest ge bracht. (N. li. Cf.) In een wollen-stoffenfa'oriek te Tilburg is een werkman met een der machinale molens in aanraking gekomen en dermate gewond, dat hij spoedig daarna is overleden. Terwijl te Eindhoven in een wolspinnerij een vader met zijn 13-jarigen zoon aan het werk waren, werd de laatste door den riem der machine aangegrepen en eenige keeren rondgesleurd. Toen men de hoofd machine tot staan had, was de ongelukkige knaap reeds een lijk. De Globe geeft een zeer afdoend en weinig kostbaar middel ter uitroeiing van ratten en huismuizen. Men neemt een stuk zeer oud rookspek, zoo garstig mogelijk, en braadt dit goed uit. Onder het kokende uitgebakken vet (zonder de overblijvende vaste bestand, deelen) mengt men zooveel van het allerfijnste turfmolm (stof), tot men er een vast deeg van gekregen heeft. Nadat het geheel verstijfd is, wordt het hier en daar in stukjes neergeworpen. Ratten en huismuizen eten het dolgraag, 't Gevolg er van is, dat ze een vreese- lijke jeuking krijgen, zich dientengevolge gaten in 't lijf bijten en sterven. Zelfs wanneer de andere ratten en muizen van het lichaam harer doode makkers eten gelijk deze knaagdieren plegen te doen, bespeurt men dezelfde uitwerking Een papierzolder, die van ratten krielde, was door dit middel binnen acht dagen er van gezuiverd, en in het eerste halfjaar werd er geen rat meer gezien. Op dezelfde manier werd een huis van muizen gezuiverd. In vele dorpen van Groningen viert men bij de boeren groot en klein Paschen. Groot Paschen duurt drie dagen Dat er in dien tijd vrij wat gebruikt wordt, blijkt uit 't feit dat een jonge knecht van een landbouwer te 't Zandt in vier maaltijden 100 hoendereieren heeft gegeten; zijn grootste maal bestond uit 33 eieren. Werd onlangs medegedeeld, dat in Den Bosch eene oude vrouw was gestorven, die door niet minder dan zestien personen in een begrafenisfonds was in geschreven een dergelijk geval heeft plaats gehad met betrekking tot den in het gasthuis te Breda loverle den 65 jarigen J. Dane, die door zeven personen in dergelijk fonds was ingeschreven. Het volksgerucht wil, zegt de Ai. lJselb., dat de eerste van het Transvaalsche Driemanschap, Paul Krij ger, een Zwollenaar is die in de Roggenstraat gewoond heeft, waar zijn vader een meubelmakers-affaire uit oefende. Reeds vroegtijdig nam de jeugdige Paul vrij willig dienst bij de marine, waarna verschillende avonturen hem in Zuid Afrika brachten, alwaar de fortuin hem bijzonder gunstig was. In eene Vrijdagavond gehouden vergadering van de Amsterdamsche Zwemclub deelde een der leden het volgende mede: In een Noordbrabantsch stedeke moet een geestelijke zijn, die, naar zijn eigen verklaring, in geen dertig jaar zijn lichaam met water heeft in aanraking gebracht. Hij zei dit van den kansel, bij gelegenheid dat hij zijn gehoor Jernstig waarschuwde tegen de gymnastiek en het zwemmen. Toen hij een paar van elders gekomen voorstanders der zwemkunst opmerkte, wees hij met de woorden: «Daar hebt ge zeop hen als een béte noire. (N. R. Ct). Te Amsterdam ontstond Vrijdag, terwijl de vrouw des huizes in den winkel was, een binnenbrand, waarbij haar tweejarig dochtertje in brand was ge raakt. Bij het wegdragen van het kind, bekwam ook de vrouw ernstige brandwonden, terwijl het kind des nachts overleed. Vóór 40 jaren verloor iemand te Koudum op een stuk bouwland een scheepje van zijn horlogeketting. Thans, nadat het land 80 malen is omgeploegd, heeft men het gaaf weergevonden. Te Hardenberg wierp een hond in 13 maanden niet minder dan 39 jongen. Het bestuur der sociaal-democratische Vereeni ging in Den Haag heeft, naar aanleiding van het trekken van ongeveer 100 personen naar Schevenin- gen ter bescherming van de verkoopers van het blad der Vereeniging, van den hoofdcommissaris van politie een schrijven ontvangen, waarbij de commissaris op last van den burgemeester het bestuur herinnert „dat alle optochten op de openbare straat zijn verboden zon der voorafgaande vergunning van den ^burgemeester." De vorige week kocht te Amsterdam een koop man in oudheden een antieken geschilderden waaier voor ƒ35 en een antieke zijden bedsprei voor ƒ80. Hij verkocht daarop aan een ander koopman den waai er voor 880 en de zijden bedsprei (geborduurd met bloemen) voor 6001 In het Phoenix-park te Dublin heeft de politie Maandagmorgen op de plaats, waar lord Cavendish en Burke vermoord werden, een brief gevonden, op rouw- papier geschreven en een geweerpatroon met een lint eraan bevestigd. Op het papier stond geschreven De onoverwinlijken zullen zich wreken. God helpe IerlandLater werden nog verscheidene brieven ge vonden in het park en ook in de brievenbussen der woningen van eenige leden van de jury, die de moor denaars van Cavendish en .Burke ter dood veroordeeld hebben. Een redacteur van La France, die de Trans vaalsche heeren te Parijs heeft geïnterviewd, verklaart, met den heer Burgers te hebben gesproken, en voorts dat deze (alias de heer Kruger) «naar Hol- landsche gewoonte een ringbaard draagt en de echte Hollandsche type is". Zaterdagochtend is Whiteley's Universeele Bazar in Westelijk Londen, dat een verbazend blok is, ettelijke verdiepingen hoog, binnen enkele uren afgebrand. Verlies van menschenlevens is niet te betreuren, maar een groot aantal paarden kwamen om, en de schade is groot. Het huis was verzekerd voor een kwart millioen pond sterling. Dezer dagen is te Kaïro een Egyptenaar op vrije voeten gesteld, die zes jaren gevangen had gezeten, zonder dat hij had terechtgestaan, terwijl, indien hij had terechtgestaan, zijn straftijd slechts een paar dagen zou hebben geduurd! In 1866 stierf te Dublin een fabrikant die zijn geheele vermogen, een millioen pond sterling, aan den sedert overleden aartsbisschop C. voor kerkelijke en weldadige instellingen naliet. De bloedverwanten van den overledene stelden een proces in, dat nu eensklaps een zonderlinge wending heeft genomen. Het testament is namelijk verloren gegaan en de aartsbisschop Mac Cabe heeft een belooning van 2000 pd. st. uitgeloofd voor dengeen, die het testament terugbrengt. Op welke zonderlinge en dwaze uitvindingen in Amerika patent wordt aangevraagd, kan men opmaken uit een artikeltje in de Newy Med. Record, met het opschrift: «Lintwormgevallen." Een heel klein, aan een draad bevestigd werktuigje van goud, waar in het dekseltje eenige lokspijs ligt, wordt, aan een langen draad bevestigd, door den patient naar binnen geslikt. Ter gelegener tijd wordt dan de lintworm door de lokspijs in het werktuigje gelokt, en wordt aldaar door middel van een door een veer in beweging gebracht moordtuigje gedood. Het werktuigje, dat nu den kop van den lintworm moet bevatten, wordt vervolgens aan den uit den mond hangenden draad te voorschijn gehaald. De geniale uitvinder heet dr. Alphons Mijers, woonachtig te Logarsport, Indianna. Er ontbreekt nog maar aan, zegt de Amst. Ct., dat aan het werktuigje een electrisch uurwerkje wordt aangebracht, dat het indringen van den lintworm zou kunnen aankondigen. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Mag ik verzoeken om onderstaande regelen in uwe courant te plaatsen. Ik wenschte ook een woordje meê te spreken met het oog op de aanstaande verkie zing van leden voor den Gemeenteraad en wel om mijne waarschuwende stem te doen hooren tegen de candidaten, die aanbevolen worden door de kleine krant en daarin als genieën worden voorgesteld ik beloof te voren dat ik niet bitter wezen zalmaar ziet u, als die twee personen gekozen worden dan zijn er minstens zes van die richting die zitting hebben; en dan bm ik maar bang, dat het met vele dingen gedaan is, waarbij de burgerij belang heeft. Ik noem maar de Kermis; wordt zij afgeschaft dan wordt groote schade berokkend aan tal van neringdoende burgers, denkt slechts aan onze bakkers, slagers, winkeliers, koffiehuishouders, melk- en bier-verkoopers, rijtuig verhuurders en zoo vele nijvere burgers, die bij de Kermis een groot voordeel hebben Wat wordt er met dien tijd niet afbetaald, zoo sterk zelfs, dat menigeen van de behaalde winst in die dagen zijn hoofdelijken omslag voldoet en krijgen die mannen de meerder heid eens afgeschaft, komt zij nooit meer weerom. Ziet, zulke daden hebben wij niet te wachten van de candidaten der liberale partij, de heeren A. N. F. Flugi Van Aspermont en C. L. M. Lambrechtsen. Dat zijn mannen daar men mede voor den dag kan komen; beiden ontwikkelde menschen, die zich eene mooie positie in de maatschappij hebben bezorgd, en in den Raad een goed figuur zullen maken. Geeft hun eenparig uwe stem en ge zult voor 't algemeen belang een goed werk doen. Zij zullen toonen dat ze onze belangen kennen en bevorderenlaten wij hen als een eenig man kiezenlaat varen alle kleingeestige opmer kingen die er gemaakt worden en op iedereen te maken zijnzet alle kleinigheden op zijde, en laten alle liberalen opkomen met die personen op hun biljet. Doen wij dat niet, dan halen wij er de andere partij in, dan worden wij geregeerd door hen die veel zullen trachten aftebreken wat nu goed en voordeelig is, en niets in de plaats geven dat beter zal wezendaarom nog eenmaal kiest met mij de heeren en die bij hunne benoeming de betrekking zullen aan vaarden. Dankzeggende voor de verleende plaatsruimte verblijf ik hoogachtend Ued. dienaar, D. J. Laatste en teiegraphische berichten. Kolljnsplaat. Door den gemeenteraad werden heden tot onderwijzers aan de openbare lagere school alhier benoemd de heeren C. W. Schout en A. Franso, beiden van Middelburg, op eene jaarwedde van 600 gulden, tegen 1 Mei a. s. Londen, 28 April. Binnen enkele dagen zal Berber ontruimd wezen. Vier brigades Baschi-Boezoeks en 500 soldaten van het garnizoen liepen over naar de re bellen. Osman Digna deed den Koning van Abijssinië weten, dat hij hem zal aanvallen als alle Christenen in Abijssinië niet Mahomedaansch worden. Madrid, 28 April. Gisteren hadden doer het geheele land de verkiezingen plaats. Van de 400 zullen 300 afgevaardigden ministeriëelen zijn, 6 republiekeinen zijn gekozen, waaronder Castelar. In de groote steden worden voortdurend arrestatiën bewerkstelligd. Bij Bajadoz verongelukte een militaire trein, men zegt door mis dadig toeleg. 50 soldaten werden gedood- Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 28 April 1884. Verwachting: Veranderlijk weder. Burgerlijke Stand Goes van 24 tot 28 April 1884. Geboren: den 27, Pieternella Maria, d. v. Hubertus Johannes Pennings en Pieternella Wolfaert. Overleden den 24, Johanna Jacoba, 6 weken, d. v. Marinus Buitendijk en Johanna De Jonge; den 26, Joanne Catherine, 21 maanden, d. v. Reinier Verbeem (overleden) en Pieternella Josepha De Laat. Uitlotingen. Van de Amsterdamsche tentoonstellingsloterij zijn Vrijdag seriën 11 tot 15 ieder van 265 nommers uitgeloot. Aan de seriën elf, twaalf, dertien, veertien en vijftien vielen achtereenvolgens ten deel de groepen 13, 15, 11, 12 en 14. Behalve een paar honderd loten waren deze seriën in Frankrijk geplaatst. Alle loten behouden hun kans op de zes hoofdprijzen. De volgorde der prijsnummers is over alle seriën. De uitslag is als volgt: De prijzen ter waarde van: frs. 10000 no. 97196, frs. 5000 nos. 86852 en 86542, frs. 4000 no. 187742, frs. 3000 no. 69458, frs. 2000 nos. 82811 en 185059, frs. 1000 nos. 177075, 174384,72216,9893.44799, 22766, 122695, 42778, 46579, 151383, 9651, en 139480. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerp. Inforaatiën 1 Mei Wemeldinge, school en woning, J. M. Koole. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Inforaatiën. 29 Apr. Goes, runderen, Mulock Houwer. 29 Goes, winkelhuis en inboedel, Mr. Liebert. 30 f Borsele, boereninspan, Pelle. 30 Kamperland, boereninspan, huis raad en inboedel, Roelof 30 Kwadendamme, diversen, De Vos. 1 Mei, Wemeldinge, winkelhuis, tuin enz., Pilaar. 1 h Rilland-Bath, meubilair enz., Rembges. 1 Goes, inboedel, Mr. Liebert. 2 Kwadendamme, meubelen, Mr. Liebert. 2 Heinkenszand, woonhuis, bouwland, Mulock Houwer. 2 's-Heer Arendskerke, beestiaal enz., Pilaar. 7 's-H Arendsk., boereninspan, Pelle. 7 's-Heer Arendskerke, hoefje, Pilaar. 7 Goes, meubilaire goederen, Mulock Houwer. 8 Ovezand, raeubil. goederen, P. Overman. 8 Waarde, smederij, Rembges. 9 i Ierseke, erfpachtsrecht, Mr. Liebert. 10 Goes, woonhuis, tuin enz., Pilaar. 13 Goes, rijtuigen, Pelle. 13 Goes, woonhuis, pakhuis en erf, Pilaar. 15 Kolijnsplaat, woonhuis enz., Huvers. 21 Kolijnsplaat, hofstede enz., Huvers en Roelof. Marktberichten. ROTTERDAM, 28 April 1884. Tarwe bij redelijken toevoer 10 cents hooger. Rogge prijshoudend, overige flauw onveranderd. Buitenlandsche onveranderd stil. Meel zeer vast, met veel vraag. Van Vlas ter markt 21872 steen; een groot gedeelte tot onveranderde prijzen opgeruimd, hoewel de qualiteit wel te wenschen liet. Nieuwe TARWEf 7,a f 9, Nieuwe ROGGE- 5,50 - 6,25 WINTERGERST- 4,40 - 5,80 ZOMERGERST- 4,25 - 5,25 Korte HAVER- 2,75 - 4,20 Lange - 3,- 4, BOEKWEIT (N.-Brab.) - 187,— Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 10,- 12,40 PAARDENBOONEN - 6,25 - 6,80 DUIVENBOONEN 7,75 8,25 ERWTEN- 7,75 - 8,50 Nieuwe SCHOKKERS 9,50 »- 11,— BRUINE BOONEN 6,— - 12 WITTE 10,— - 13,— KANARIEZAAD- 6,50 - 8,75 ADVERTENTIEN. Hedenavond omstreeks half elf uren overleed tot onze diepe droefheid op 't on- verwachtst onze geliefde echtgenoote, moe- der en dochter JANNETJE REINGOUDT, in den ouderdom van ruim 49 jaren. De Heere sterke ons in deze zware be- proeving. Kruininge, 24 April 1884. M. MOL, kinderen, behuwdkinderen en vader. Hedenavond overleed zacht en kalm onze geliefde dochter en zuster HENDRIKA MARTINA MARIA. Wolfertsdijk, den 26 April 1884. J. VAN DER BAAN en kinderen. Gisteren overleed te Hoorn, in bijna 74jarigen ouderdom, onze geliefde vader de heer ADRIAAN RIJSER Sr. Goes, den 28 April 1884. H. M. WIERTS VAN COEHOORN. S. C. WIERTS VAN COEHOORN— Rijser. Eenige kennisgeving buiten de stad.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2