1884. N°. 51. Dinsdag 29 April. 71ste jaargang. Eene gewichtige keuze. Jhp. A. N. F. Flugi Van Aspermont C. L M. Lambrechtsen. Afsluiten van den weg over den Nieuwendijk GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommei's 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De twee jaren rusttijd, die wij ons in stilte hadden toegedacht, na het achttal verkiezingen, dat wij ver leden jaar hebben doorworsteld, zijn nauwelijks voor een vierde verstreken, of wij staan andermaal voor het feit, dat de Goesche kiezers eene keuze hebben te doen voor twee leden van den gemeenteraad. De aanleiding tot deze verkiezing kunnen wij thans buiten beschou wing laten. De eedsquae* tie is genoegzaam van alle zijden bekeken en besproken. Hoe men er echter over moge denken hetzij men de bezwaren, tegen de eeds formule geopperd, noemt, gelijk het Dagblad«aan stellerijen van slecht allooi, tijdelijk tot mode-artikel verheven", betzij men ze ten volle deelt of het gulden midden tusschen deze houdt, het is zeker, dat wij door de eedsquaestie twee uitstekende raadsleden hebben verloren en dat de kiezei s aanstaanden Woensdag (over morgen) geroepen zullen worden voor hen twee plaats vervangers te kiezen. Het geldt dus hier in de eerste plaats eene keuze te doen, die het geleden verlies zooveel mogelijk ver goedt; mannen te kiezen, die, wat ontwikkeling en werkkracht betreft, niet beneden de heeren van Swin- deren en Massee staan. Doch bovendien geldt het ook nu weder eene partij- quaestie. De Raad telt thans vier anti-revolutionaire ledenoverwinnen de candidaten hunner richting, dan staan de partijen nagenoeg gelijk en hangt het van een toevallige omstandigheid af, of de anti revolutionairen, hoewel feitelijk nog minderheid, een oogenblik, mis schien in een belangrijk oogenblik, den doorslag geven en in vele zaken een ongewenschten ommekeer brengen of dingen beletten, die zoo nauw met de welvaart der burgers samenhangen. In de derde plaats zal de Raad, wanneer hij door de verkiezing van overmorgen weder voltallig is gewor den, geroepen zijn tot de benoeming van een nieuwen wethouder. Zoo ergens, dan is in een college als het dagelijksch bestuur van kleine gemeenten homo geniteit een eerste vereischte. Van dit college toch gaan in hoofdzaak de voorstellen, die de Raad te be handelen heeft, uit, en slechts door eendrachtig samen werken der drie leden van het dagelijksch bestuur kunnen deze voorstellen, die de belangen der ingezetenen ten nauwste raken, in gemeen overleg worden ont worpen en met kracht verdedigd. Bovendien moet bet dagelijksch bestuur versterkt worden met een werkkracht, met een persoon, die èn onzen waardigen burgemeester èn onzen wakkeren wethouder van openbare werken flink ter zijde slaat en zoowel door een helderen geest als door de daad hun taak helpt verlichten. Het is derhalve ook een blijk van vertrouwen aan het tegenwoordig dagelijksch bestuur, wanneer de kiezers het liberale element in den Raad versterken en dus indirect medewerken om weder een liberaal lid van den gemeenteraad tot wethouder te verkiezen. Uit het bovenstaande blijkt ten duidelijkste, ge- looven wij, van hoeveel gewicht de aanstaande verkie zing mag heeten. In de vergadering van kiezers en belangstellenden op 12 April jl. zijn voor deze ver kiezing tot candidaten gesteld de heeren jhr. A. If- F. Flugi Van Agpermont en L. H. Lambrechtsen, die beiden de candidatuur hebben aanvaard. Wij juichen deze keuze ten zeerste toe. Dat wij hier te doen hebben met zeer ontwikkelde mannen, daarvoor zijn hunne maatschappelijke positie en de studiën, die daaraan vooraf gingen, ons een volkomen waarborg. Maar wij hebben hier ook te doen met een paar onafhankelijke mannen, die nie mand behoeven te ontzien noch hun oordeel naar per soonlijke consideratiën te regelen hebben. Hoezeer wij het ook toejuichen, dat het burger-element in den Raad zitting hebbe, zoo is het toch zeker, dat dit tegenwoordig genoeg vertegenwoordigd en dat ver sterking in dien geest thans niet noodig is. Men kan ook in die richting te ver gaan en zonder iets te willen afdingen op de personen der gestelde tegen candidaten, zouden wij toch meeneri, dat zekere onaf hankelijkheid een noodzakelijk vereischte is in een Raadslid. Of aan dezen eisch bij de tegencandidaten, vooral bij den heer M. De Jonge, wordt voldaan, laten wij aan het oordeel der kiezers over. Dat de heeren Flugi en Lambrechtsen daaraan wel voldoen, zal niemand betwisten. Bovendien heeft de heer Flugi zich gedurende zijn driejarig verblijf alhier doen kennen als een man, die gaarne mede werkt om de welvaart der burgerij te bevorderen en zelden voorzeker onthield hij zijn steun, waar die werd gevraagd voor een goed en nuttig doel. Doch ook door zijne administratieve en wettelijke kennis zal de heer Flugi in den Raad eene uitstekende figuur zijn en zijnen medeleden zoowel als het dage lijksch bestuur menigen goeden en nuttigen wenk kunnen geven. In zijne betrekking was hij steeds bereid der burgerij met raad en daad bijteslaan en wij meenen dan ook ons van verdere aanbe veling te kunnen onthouden. Ieder kent den heer Flugi en ongetwijfeld zal een groot getal kiezers be reid zijn hem door zijne verkiezing een bewijs van hunne achting en van hun vertrouwen te geven. Wat wij het vorig jaar over den heer Lambrechtsen schreven geldt natuurlijk ook thans nog. Als ingenieur van den provincialen waterstaat kan hij in vele ge vallen de vraagbaak zijn van ons gemeentebestuur. Zijne bekwaamheid op het gebied van waterstaat en bouwkunde is bekend en doet in hem een uitstekend thans, wat het eerste betreft, niet vertegenwoor digd element in den Raad verwachten. Wij her halen het hierzin zaken als het Sas en onze haven zouden zijne adviezen ongetwijfeld van groot nut zijn, en dat aan zoo iemand behoefte bestaat zal wel nie mand betwijfelen, die eenigszins met den eigenaardigen toestand van ons Sas bekend is." Kunnen wij alzoo met deze beide candidaten met vertrouwen den strijd bij de stembus aanvaarden, toch mogen wij niet te veel op ons goed recht rekenen. Het is de vorige maal bij de verkiezing van dr. A. Isebree Moens gebleken, hoe aaneengesloten de tegenpartij is. De anti-revolutionaire partij had zich toen van het stellen van een candidaat onthouden, doch het op het laatste oogenblik verspreiden van een strooibiljet tot aanbeveling van den heer H. De Wilde (van wien, volgens zijne eigene verklaring in het N. en Adv blad uan i\'.- en Z.-Beveland van 17 April jl., zijne partij- genooten wisten, dat hij eene candidatuur niet zou aanvaarden) was genoeg om dien heer nog 101 stem men te bezorgen. Die eendracht zal dus vermoedelijk te grooter wezen, nu er candidaten gesteld zijn, en wij mogen het ons niet ontveinzen, dat de tegenpartij sterk is en dat alleen, wanneer de kiezers het waarachtig belang der burgerij op den voorgrond en persoonlijke consideratiën ter zijde stellen, de tegencandidaten kunnen geweerd worden. Op die terzijdestelling van persoonlijke con sideratiën dringen wij in dezen met allen ernst aan. Wij kunnen 't ons wel bezwaarlijk voorstellen, dat een ontwikkeld liberaal kiezer om den persoon het beginsel in gevaar zou willen brengen, maar het kan niet genoeg herhaald worden, dat het niet-stemmen van een der liberale candidaten slechts der tegen partij ten goede komt. Het geldt hier vóór alles het beginsel. Noch de persoon van den candidaat, noch de oogenschijnlijk meerdere of mindere kans van slagen van de tegen candidaten mag tot stemversnippering of tot onthouding van stemmen aanleiding geven. Ieder kiezer heeft thans te doen, wat zijn plicht hem in het welbegrepen be lang der gemeente voorschrijft, en wij gelooven, dat plichtsbesef hem in dit geval niet anders kan leiden dan tot het uitbrengen zijner stem op de heeren De stembnk ik geopend van 9 tot 4 uren. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan het bestuur van het Waterschap .Breede Watering bewesten Yeröeke", ten behoeve van het bouwen van een steenen duiker in den binnendijk van den Snoodijk-polder, vergunning verleend tot bet van 1 tot 24 Mei, onder voorwaarden: dat de afsluitingen worden geplaatst even beoosten de aansluiting van den Nieuwcndijk aan den Kanaal dijk en even bewesten de aansluiting aan den Schou- deeweg; dat die afsluitingen zoo geschieden, dat daardoor ongelukken worden voorkomen en zij van Zonsonder gang tot Zonsopgang behoorlijk worden verlicht; dat geduienae den geheelen duur der stremming van het vervoer op dien weg het verkeer voor voet gangers daarover niet belemmerd worde; en dat even benoorden de Bonzijbrug een waarschu wingsbord worde geplaatst. Goes, den 28 April 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WlTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 28 April 1884. Wellicht is het nuttig nogmaals te herinneren, dat de gelegenheid om de oude koperen centen en halve centen aan de kantoren der betaalmeesters in te wisselen op 30 April (a. s. Woensdag) wordt gesloten. Verleden week werd te Utrecht de algemeene vergadering van aandeelhouders der Utrechtsche Hypo theek-Bank gehouden. De winst- en veriies-rekening over 1883 en de balans per 31 December 1883 werden goedgekeurd. Het uit te Iteeren dividend over 1883 is vastgesteld op 5 pCt. of ƒ10 per aandeel en 0,45 per oprichtersbewijs. De heeren rnrs. D. J. II. Van Eeden, Ph. Van Blom W. J. M Bosch en J. W. C. De Jonge van Ellemeet weiden herkozen als commissarissen en de lieer mr, L. Van Lier als directeur. De heer mr. F. W. C. P. graaf Van Bylandt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wonende te 's Hage, werd benoemd tot commissaris. Ierseke. De oesterbeurs is Vrijdag 11., als wanneer niets verhandeld werd, voor drie maanden (tot Augus tus) gesloten. De onlangs in uw blad geplaatste beschouwing om trent de belangrijkheid (of liever onbelangrijkheid) dier beurs heeft hier eenige tegenspraak uitgelokt. Wel werd toegegeven, dat de handel er weinig beteekende, doch dat nam niet weg, dat zij als plaats van bijeen komst, waar men wederkeerig van elkaar hoorde wat men te verkoopen had of koopen wilde, van groot belang was. Allerminst verwachtte mee, dat zij haar eigen dood sterven zou. Daartegen werd weer aangevoerd, dat als de beurs enkel diende om met elkaar te pralende naam niet zeer gepast was; doch hoe dit zij, werkelijk is kort na de publiceering der bovenbedoelde beschouwing de handel ter brurze, na eene langdurige rust, eenigszins verlevendigd, terwijl wijders de toekomst leeren zal wie gelijk heeft. Middelburg. De commissaris des Konings in deze provincie heeft bepaald dat de aflevering der miliciens dit jaar voor Goes en de gemeenten op Znid-Beveland zal plaats hebben op Woensdag den 7 Mei a s. des voovmiddags te 9 54 uur, terwijl de aflevering voor de eilanden Telen en St.-Philipsland geschieden zal op Vrijdag den 9 Mei, des voormiddags te 9% uur, en die voor N-Beveland Dinsdag 6 Mei te Middelburg, voorm. 11% uren. Bovendien zullen allen, die uit de verschillende ge- meeriten dezer provincie zich voor de zeemilitie aan gemeld hebben op Maandag den 5 Mei te Middelburg afgeleverd worden. De begrooting van den polder Walcheren voor 1884 is ongeveer een ton hooger dan die voor 1883 en beloopt f 440,256de gewone werken zijn op f186,275 geraamd, de buitengewone op f85,086. De »St -Ctbevat de wet van den 23n April 11., tot wijziging der wet van 28 Juni 1881, houdende wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterkedrank en tot beteugeling van openbare dron kenschap. Den ln Mei wordt op het kerkhof te Utrecht liet monument ter gedachtenis aan den hoogleeraar dr. J J. Van Oosterzee onthuld. De hoogleeraar E. F. Kruyff van Groningen zal bij die gelegenheid een toe spraak houden. Professor II. Wefers Bettink, te Utrecht, leverde in het jongste nummer van het Weekblad voor Phannaeie e.-ne breedvoerige mededeeling omtrent de uitkomsten van het door hem ingestelde onderzoek der gecondenseerde melk van de fabriek «Hollandia" te Vlaardingeu Zijne slotsom is, »dat de melk der Vlaardingsche fabriek wedijveren kan met die, welke in het buitenland wordt verkregen; dat hare oprich- ting voor ons land van groot belang moet worden geacht, en dat, als zij voortgaat hare producten in zoodanigen staat van zuiverheid en duurzaamheid te leveren, als bij de onderzochte monsters het geval bleek te zijn, haar pogen zeer ondersteuning verdient". De Tweede Kamer zal naar thans wordt ge meld Dinsdag 6 Mei haar werkzaamheden hervatten. In een particuliere correspondentie d er N. 71. Ct. schrijft men uit Parijs, 25 April o. a.De Transvaal- sche heeren zijn hedenavond naar het zuiden vertrok ken om te Lissabon de onderhandelingen te gaan voortzetten. Wat de plannen over een handelstractaat met Frankrijk betreft, deze zijn tot nu toe bij mon delinge beleefdheden gebleven, en daarvan staat nog niets op het papier. Frankrijk zal een consulairen agent naar Pretoria zenden. Dat is al iets, en een eerste stap kan allicht tot een tweeden leiden. Maar de regeering alhier heeft voor het overige die zaak nog niet nader ter hand geuomen. De president Kruger heeft groote verwachtingen van de openbare uitschrijving eener leening van vijftien millioen gulden, waarvoor eenige Amsterdamsche hee ren als tusschenpersonen zullen optreden en die weldra zal worden openbaar gemaakt. O -Indie. Benoemd tot grilT. bij den landraad te Ponorogo mr. H. D L. Bouricius, laatstelijk voorz. van den landr. te Patjitan, thans gesteld ter beschik king van den voorzitter der landraden te Ponorogo en Madioen. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Op de interpellatie over hel Congo-tractaat door den heer Muller antwoordde de Minister van buiten- landsche zaken, de heer Van der Does, Zaterdag dat de regeering erkent de groote handelsbelang'n, die Nederland aan den Congo heeft; dat zij die blijft voor staan zonder echter de souvereiniteit van Nederland te erkennen, overtuigd dat het tractaat die belangen schaadt. De R"geering is geheel vrj. Voorts werd aangenomen het ontwerp, houdende nadere bepalingen voor den accijns op het geslacht en het ontwerp tot heffing van een bijslag op den suikeraccijns met 22 tegen 9 stemmen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. -— Ds. J. H. Gunning J.Hz., pred. te Wilhelmina- dorp, heeft bedankt voor het beroep naar Nootdorp. Ierseke. De commissie, die indertijd door de kerk voogdij der Ned. Herv. Gem. alhier benoemd is om te beraadslagen over de doelmatigste manier, waarop het inwendige van het kerkgebouw zal vergroot worden, heeft den heer Haunink, architect te Goes, over die vraag geraadpleegd. Deze heeft de kerk nauwkeurig opgenomen en zal een plan tot inwendige verbouwing indienen. Als de kerk toch vergroot moet worden, is het te hopen dat de verandering tevens eene verfraaiing zij. Kloetinge. In de laatst gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente is op verzoek van het hoofd der school besloten de toelating van leerlingen tot de school inplaats van tweemaal voortaan slechts éénmaal 'sjaars te doen plaatshebben, en wel cp 1 April. Met het oog op de belangen van het onderwijs, is deze regeling zeer toetejuichen en verdient algemeen nagevolgd te worden, daar ze voor de klassiflcatie der leerlingen en de uitvoering van een behoorlijk leerplan eene onmisbare voorwaarde is. Tot onderwijzers aan school I te Ierseke zijn be noemd de heeren J. en A. W. Van Dijke te Kruininge en tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school te Geersdijk mej. Hageman aldaar. (M. Ct.) Middelburg. Mej. S. H. W. Klaar, hoofd eener school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs te dezer stede, ontving heden bij gelegenheid van haren jaardag keurige geschenken, haar door hare erkente lijke en toegenegen leerlingen aangeboden. Naar het D. v. N. verneemt, zullen de heeren Moens, inspecteur van het lager onderwijs in da Ie in spectie, Kerdijk, secretaris van het hoofdbestuur der Mij. tot Nut van het Algemeen en Bouman, directeur der Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen, zich naar Duitschland begeven, teneinde zich door eigen waarneming op de hoogte te stellen van den toestand van het onderwijs a au bewaarscholen om het hoofd bestuur te gelegener tijd te kunnen voorlichten Rechtszaken. Door jhr. M. J. De Marees Van Swinderen is bij den Officier van Justitie te Breda een klacht ingediend tegen den verantwoordelijken drukker, of uitgever, of hoofdredacteur van de Steenbergsche Courant welk blad, in zijn nommer van 16 April, onder den titel »wat is eergevoel" een artikel bevatte, waarin de Goesche eedsquaestie beschouwd werd in verband met de schandalen (grof dobbelen en valsch spelen) die te Utrecht hebben plaats gehad. Klagers eergevoel werd gezegd te zijn van oUtrechts allooi" en hij gelijk gesteld werd met personen, die grof dobbelen en valsch spelen. De landbouwer L. M. uit Serooskerke, beschul digd van diefstal eener hoeveelheid centen uit de toon banklade van een hakker te Middelburg, is door het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld tot 3 maanden celstraf. Buitenlandse!) Overzicht. Ten einde de verschillende berichten in zake de Egyptische aangelegenheden met elkander in verband te beschouwen moeten wij beginnen met te herinneren aan het bericht in ons vorig nommer, waarin vermeld stond, dat Engeland besloten zou hebben tot het zenden eener expeditie naar Berber. Eene verklaring van den minister Gladstone in het Lagerhuis, hoewel in vage bewoordingen gesteld, gaf tot dit vermoeden aanleiding, en men meende zelfs te weten, dat de Engclsche regee ring met de Egyptische autoriteiten van gedachten wisselde over de vraag of de strijdmacht zou bestaan uit Britsche troepen of uit een contingent Indische troepen.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1