Volgens de Nederlander, een te Chicago verschij nend weekblad, moet het ook in Amerika er allesbehalve rooskleurig voor den werkenden stand uitzien. Wie een landverhuizing wil, stelle zich alvorens den oceaan over te steken, terdege op de hoogte. Dinsdag is te Weenen het doodvonnis aan de meisjesmoordenaars Ilugo Schenk en Karei Schlossarek voltrokken. Den namiddag van den vorigen dag en den ganschen nacht hadden de veroordeelden door gebracht met het schrijven van brieven en het ontvan gen van bezoeken. Schlossarek ontving een langdurig bezoek van zijne vrouw, zijn zwager en zijn zuster; hij verzocht weenend om vergiffenis en om nogmaals te beproeven van den keizer gratie te bekomen. Zijn verdediger had intusschen reeds een smeekschrift inge zonden, doch te vergeefs. Schlossarek legde de biecht af en toonde zich zeer berouwvol. Schenk had den priester wel niet verlangd, doch ontving hem toch zeer beleef 1 en verklaarde, dat hij de doodstraf ruim ver diend had. Hoe de liefde zich soms uit, kan blijken uit den volgenden brief van een ambtenaar uit een buiten post aan een te Batavia wonende dame. No. Liefde. Bijlagen Een Hart. Mejuffrouw. Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik mij in mijne nieuwe woning heb ingericht, aan welke inrichting vooralsnog alleen ontbreekt uwe tegenwoordigheid. Uwe mama heeft mij bij mijn vertrek verzocht van mijne plannen niet officieel te doen blijken, voor dat uw papa zou hebben afgedaan met malen en de potten voor een ander oogstjaar zouden zijn in ge reedheid gebracht. Aangezien die termijn verstreken is, zoo heb ik de eer u beleefdelijk, doch dringend te verzoeken mij p r omgaande te willen mededeelen of u alsnog genegen zijt, met mij een wettig huwelijk aan te gaan en, subsidiair, voor het geval onverhoopte bezwaren daartegen bij u mochten oprijzen, alsdan dit mijn verzoek wel te willen overbrengen tot de eene of andere uwer waarlooze zusters. Ik heb de eer, enz. Te Arles sur-Rhöne zijn op klaarlichten dag drie personen door Italianen in hunne woning vermoord. Na hunne misdaad namen de moordenaars alles mede wat in het huis van hunne gading aanwezig was. De daders zijn zaterdag gearresteerd. Bij het boren naar water nabij Snake River, in Oregon, heeft men ter diepte van 55 voet bevrozen aarde gevonden. Verder doorborende kreeg men zeer koude lucht, zoodat, wanneer men zijn hand boven het gat hield, die bevroor. Een emmer water in de wel neergelaten, bevroor in eenige minuten. Verleden Zaterdag is de Oregon, van de Guion- lijn, te Sandy Hook (New York) aangekomen, na een reis van 6 dagen, 10 uren en 30 minuten uit Queens- town. Deze overtocht is de snelste, welke tot nutoe gedaan is. Een honderdtal bunsings en wezels, met groote moeite in Lincolnshire gevangen, worden naar Nieuw- Zeeland verscheept, om zich verdienstelijk te maken met het helpen uitroeien der komjnen, die daar, even als in Australië, eene ware landplaag geworden zijn, tegen welke alle middelen tot dusver vruchteloos ble ken. Tot voedering van dit bloeddorstig gedierte ge durende de zeereis worden 1500 levende duiven mee genomen. Wat wij meermalen opgemerkt hebben, dat de noordpool-expeditiën grootendeels slechts strekken om andere noordpool-expeditiën, die verloren zijn gegaan, op te zoeken zegt de Arnh. Ct. wordt opnieuw bevestigd door het bericht, dat de Regeering der Vereenigde Staten eene premie van 25,000 dollars heeft uitgeloofd voor de opsporing van de wetenschap pelijke pool-expeditie van Greely. Buiteniandsch Overzicht. Nubar-Pacha heeft een laatste poging gedaan om de Egyptische zaak in zooverre tot een goed einde te brengen, dat althans Berber zou gered worden. Hij heeft namelijk gedreigd, dat hij zijn ontslag zou nemen, indien niet onmiddellijk werd overgegaan tot het zenden van troepen tot ontzet van Berber. Generaal Wood heeft dit besluit belangrijk genoeg geacht om in het zenden van een ontzettingsleger toetestemmen, behou dens de goedkeuring der Britsche regeenng en hij heeft per telegraaf om die goedkeuring gevraagd. De regeering heeft dan ook een ministerraad gehouden en schijnt daarin tot een besluit te zijn gekomen, doch zij acht het al meer wenschelijk daarvan aan de vertegenwoordiging mededeeling te doen. Mag men verschillende berichten gelooven, dan zal echter het zenden van hulp naar Berber niet veel meer uit werken De toestand van Berber schijnt hachelijk te zijnHussein-Pacha voert daar het bevel over 700 Egyptische soldaten, maar wordt in zijne bewegingen belemmerd door 2000 vluchtelingen uit Khartoem, die zich onder zijne hoede hebben begeven. De val van deze plaats, een der belangrijkste strategische punten van noordelijk Soedan, kan nog slechts eene quaestie van dagen zijn, en indien men inderdaad overging tot het afzenden van troepen uit Cairo en Alexandria, zouden deze verscheiden weken onderweg moeten blijven Overigens maakt het voorstel der autoriteiten te Cairo, om deze expeditie uit Egyptische en Engelsche troepen samen te stellen, de toestemming der Engelsche regeering tot dezen tocht hoogst on waarschijnlijk. Daily Telegraph ontving uit Cairo een bericht van Woensdag, waarin gemeld wordt, dat aldaar de tijding van den gouverneur van Berber is gekomen, waarin hij te kennen geeft, dat zijn eenige hoop om het garni zoen te redden, gelegen is in overgave. Hij verwacht binnen twee of drie dagen een aanval van de rebellen. Toch schijnt de Engelsche regeering nog steeds een uiterst optimistische beschouwing te hebben in de Egyptische quaestie. Voortdurend wordt zij bestormd met vragen en interpellaties en altijd is haar antwoord, dat Khartoem en Kassala het nog geruimen tijd kunnen uithouden en dat Gordon geen gevaar loopt. Trad de regeering krachtig op en nam zij flinke maatregelen tot het zenden van een ontzettingsleger naar de bedreigde plaatsen, dan zou die bewering gegrond kunnen heeten doch nu zij niets doet is dit antwoord niet gerecht vaardigd en is het vreemd, dat de leden van het Lagerhuis zich daarmede nog laten tevredenstellen. De circulaire, door Engeland aan de Europeesche mogendheden gezonden, en waarin de wenschelijkheid betoogd wordt om eene conferentie te houden, schijnt zeer kort van inhoud te zijn. Zij is alleen gericht aan de mogendheden, die het traetaat van Berlijn hebben onderteekend. Er is een stuk bijgevoegd, waarin een overzicht wordt gegeven van den financiëelen toestand van Egypte. Volgens de daarin vervatte mededeelingen wordt de leening, noodig voor de meest dringende behoeften, op 200 millioen geschat. Er wordt voorts gewezen op de moeilijkheid om deze leening te waarborgen, daar Egypte reeds bijna al zijn hulpbronnen heeft verpand voor het afdoen van haar schuld. Middelen worden echter niet aan de hand gedaan. Alleen wordt ge sproken van de mogelijkheid om het Egyptische leger opteheffen, waardoor groote bezuiniging zou kunnen worden verkregen. De République Frangaise, over de bedoelde confe rentie sprekende, is van den inhoud der circulaire nog onkundig doch betreffende de regeling der Egyptische financiën zegt hij: «wellicht zal Engeland de garantie voor de Egyptische staatsschuld op zich willen nemen. Doch zulk een voorstel zou stuiten op ernstigen tegen stand van de zijde der groote mogendheden en vooral van Frankrijk, omdat zij op meer of min rechtstreeksche wijze den weg zou banen tot het protectoraat". Behalve Frankrijk, dat gaarne zijn verloren macht in Egypte weder zou willen terugwinnen, zullen de Europeesche mogendheden zich echter weinig er over bekommeren of Engeland zich een soort protectoraat over Egypte aanmatigt. Voor haar toch is het meest van belang te weten, dat de Egyptische financiën in goede handen zijn gekomen. Volgens de Spaansche bladen zijn er daar te lande spoedig weder wijzigingen te wachten in het ministerie. Er is namelijk sprake van dat de tegenwoordige Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Elduayen, als gezant te Parijs zou worden benoemd, ter ver vanging van den heer Silvela, die dan voorzitter van den Senaat zou worden. Voorts zou de Minister van Koloniën in de ongeregeldheden op Cuba aanleiding hebben gevonden om aftetreden. Aan den heer Lasala zou nu de portefeuille van Buitenlandsche zaken en aan den heer Villaverde die van Koloniën worden op gedragen. Ingezonden Stukken. Goes, 24 April 1884. M. de Redacteur. II. Ik eindigde mijn vorigen brief met de belofte u een volgende maal over iets anders te schrijven. Ik had mij vast voorgenomen u deze week over het drink water in onze gemeente mijne meening te doen ken nen, doch de omstandigheden dwingen mij nogmaals op het brood terugtekomen Welke die omstandigheden zijn, zal u, hoop ik, voldoende blijken uit het on derstaande De eenige bedoeling van mijn vorig schrijven was, zooals u bekend is, een belang van de burgerij ter sprake te brengen en te behartigen. Wel verwachtte ik, dat mijn schrijven velen onverschillig zou laten, maar dat men het zoo zou opvatten als nu gebeurd is, zie, dat spijt mij. Ik heb hier en daar eens rond- geluisterd, om te hooren wat men er van zeide en ziehier de uitkomst. Mijnheer A.»lk zeg dat het onmogelijk is, dat ze kunnen vinden wat er in het brood zit. Ik zou wel eens willen zien, als ik een of twee gram aluin op 1 kilo brood doe, dat ze dat kunnen vinden. Ze verbeelden zich dat wel, maar ze slaan er maar een slag in, en de ongelukkige bakker wordt er de dupe van enz. enz". Met die ze bedoelt mijnheer A. natuurlijk de schei kundigen der gezondheidscommissie. Het is mij niet mogelijk, mijnheer A. en het publiek in het algemeen in te lichten over de wijze van het broodonderzoek daartoe bezit men in het algemeen te weinig schei kundige kennis. Toch wil ik beproeven door een paar voorbeelden aantetoonen, dat niet alleen scheikundig onderzoek zeer wel mogelijk is, maar zelfs op vaste grondslagen rust. Als ik een decaliter (10 liter) halve eenten neem en daar een dubbeltje ingooi, en ik roer al die geld stukken goed door elkaar, dan zal nog iedereen met een weinig geduld dat dubbeltje er uithalen. «O ja wel", zegt mijnheer A., maar een halve cent ziet bruinrood of bronskleurig en een dubbeltje ziet wit, dat is het verschil van kleur. Maar meel dat is wit en aluin is ook wit, zoekt maar uit". Goedik neem een ander voorbeeld Ik neem 10 liter dubbeltjes, en laat bij een smid een klein ijzeren plaatje maken ter grootte en ter dikte van een dubbeltje en ik laat dat verzilveren. Nu roer ik die dubbeltjes, en dat plaatje door elkaar en ga aan het zoeken. Maar met het oog vind ik niets ik vind platte afgesleten dubbeltjes die er precies uitzien als dat ijzeren plaatje. Nu neem ik slechts een magneet. Een magneet trekt ijzer aan, doch zilver blijft liggenik roer met die magneet in al die dubbeltjes en een oogenblik later hangt het ijzeren plaatje er aan en is het vraagstuk opgelost. Ik wil nog een voorbeeld opgeven, dat tegelijkertijd aan hen, die zulks verlangen te weten, een eenvoudig middel aan de hand zal doen om zelf een voorloopig onderzoek te doen naar de zuiverheid van suiker. Suiker wordt somwijlen vervalscht met meel, stijfsel, gips enz. Nu lost suiker in water op, m. a. w. als men suiker lang genoeg met de voldoende hoeveelheid water schudt, dan verdwijnt zij voor het oog. Meel, stijfsel en gips doen dit echter niet of in veel mindere mate. Neemt men nu een eierlepeltje suiker en lost men die hoeveelheid op in anderhalf likeurglaasje warm water, dan zal alle suiker oplossen en de vervalschings- middelen zullen blijven liggen. De hier door mij opgegeven voorbeelden zijn nu zeer envoudig. Het broodonderzoek is veel ingewikkel der, doch dat neemt niet weg dat ook daarvoor middelen bestaan. Mijnheer B«Denk je dat het wat geeft, al zit er aluin in het brood, of al zit er zwavelzuurkoper of gips in. Ben je gek, dan was ik al lang dood geweest, 't Hindert niets, eet maar gerust je buik vol." Juist, mijnheer B, u zijt er nog niet van gestorven, ('t is eigenlijk jammer, want dan was er eens een voorbeeld, dat meer indruk zou maken dan het door mij vermelde ziektegeval.) Maar, wanneer zoudt u gezonder zijn als u meel in uw maag krijgt, dat door het bloed opgenomen kan worden, of als u iets in de maag krijgt, dat u wellicht hoofdpijn geeft, of pijn in de maag of een landerig gevoel, in allen gevalle iets dat niet te verteren is en dus geen krachten geeft, maar eerder het tegenovergestelde verricht, dat is, uw gestel ondermijnt. Want niemand zal toch beweren, dat koperzouten gezond zijn? Aluin en gips, hoewel niet zoo sterk in werking, zijn toch zeker niet verster kend Ammoniak en potasch zijn toch niet voedend 1 Vraag eens aan uw dokter, wat gij aan uw ziek kind moet geven, zuiver of onzuiver brood. Denkt gij dat hij dan zal zeggendie vervalschingsmiddelen schaden niets aan die zwakke maag? Daarenboven, uit dat ziektegeval blijkt zonneklaar, dat hetnadeelig is. Ik hoop toch niet mijnheer B, dat u zult doen als de inwoners van Emersleben? Die menschen, pas hersteld van de richinenziekte, gingen weer duchtig aan het eten van rauw varkensvleeschhoewel de dokter hen pas, door middel van een microscoop, de oorzaak van den dood hunner familieleden en van hunne ziekte had doen zien. Hij gaf hun den raad hun varkens vleesch goed gaar te koken (welke waarschuwing ik hier herhaal) om zoodoende de trichinen onschadelijk te maken. En buiten dat alles: Men betaalt 14 cent vooreen kilo, dat is 1000 gram zuiver bood; men betaalt echter die 14 cent niet met het denkbeeld daarvoor te ont vangen 900 gram brood, dat bovendien een zeker ge wicht aan stoffen bevat, die er niet in behooren. Want niet alleen dat het brood vervalscht wordt, menige bakker verkoopt brood dat in plaats van 10 ons 9 ons weegt. Nu weet ik wel dat hex moeielijk is juist 1000 gram te gevendoch dat vordert ook niemandeen verschil echter van 1 ons op 10 ons, zie M. de R. dat is veel te groot. Indien u mij voor een laatste artikel over het brood de volgende week weder een plaats wilt verleenen, dan hoop ik daarin het middel aan te wijzen, dat m. i. verbetering in den bestaanden toestand kan aanbrengen. Tevens hoop ik dan jte doen uitkomen, dat het mij niet te doen is om de Goesche bakkers te benadeelen ten behoeve van de Middelburgsclie broodfabriek, want ook dat M. de R., werd beweerd. Met achting en vriendschap, VERITAS M. de Red.! Ik heb aan u een vraag en doe die in het publiek, opdat ik een publiek antwoord zoude ontvangen. Begaan bakkers in Goes, door aluin in hun deeg te mengen, een onwettige daad, welke gevangenisstraf ten gevolge kan hebben? Is u reeds iets naders bekend van een onderzoek in Goes naar het brood? Kunnen er wettige redenen bestaan voor het niet openbaar maken van de namen der bakkers, die werke lijk hun deeg met aluin mengen of gemengd hebben Het zou jammer wezen indien de «broodzaak" in den doofpot ging. Bij voorbaat u dankzeggende voor uw antwoord Achtend Uw dv. dr., Goes, 24 April 1884. C. Wij kunnen hierop slechts antwoorden dat art. 318 van ons nog vigeerend Wetboek van Strafrecht gevan genisstraf en geldboete bedreigt tegen het vervalschen van dranken of het daarin mengen van voor de gezond heid schadelijke zaken. Bij de wet van 19 Mei 1829 (Staatsbl. no. 35) zijn die straffen ook van toepassing verklaard ten opzichte van brood en eetwaren en op hen, die, met voorkennis van zoodanige vermenging, die eetwaren verkocht, vertierd of uitgedeeld, of daar toe pogingen aangewend hebben. Aluin nu schijnt geen bepaald vergift te zijn, maar toch, bij langdurig gebruik, aan de gezondheid schade lijke stoornissen te veroorzaken, zoodat zij, naar het ons voorkomt, onder de schadelijke inmengselen kan gerangschikt worden en dus onder de strafbepalingen zou vallen. Op de beide volgende vragen kunnen wij geen nader antwoord geven. Wij moeten echter hierbij opmerken, dat het ziektegeval, waarvan bij het artikel van Veritas sprake was, niet in deze gemeente is voorgekomen. Wij hebben gezegd«niet ver van hier". Nochtans meenen wij zekerheid te hebben, dat ook het brood in deze gemeente onderzocht is en gedurig onderzocht wordt, en wij twijfelen er niet aan of de autoriteiten zullen hun plicht doen, wanneer werkelijk schadelijke inmengselen in het brood of in andere eetwaren gevonden worden. Red. M. d. R. Nu «Aurora" alhier opgehouden heeft te bestaan, is het, dunkt mij, goed iets anders opterichten. Bij voorbeeld: een reciteer-college en eene zangvereeniging, beide uit het volk. Een reciteer-college, met andere woorden een vereeniging van jongelieden, die zich wekelijks oefenen in het voordragen van gedichten. Bij ondervinding weet ik hoevelen er zijn, die poëzie niet kunnen lezen, die uit een gedicht niet kunnen halen wat er werkelijk in zit, en daardoor zich meer geneigd gevoelen tot het lezen van proza dan wel van poëzie. Het nut dat zulk eene oefening oplevert is in de eerste plaats ontwikkeling van het verstand, ver krijging van gevoel voor het schoone, dat een dichter zich verheffen doet boven een proza-schrijver, en op wekking tot leeslust van poëzie. Een reciteer-college zou moeten bestuurd worden door kundige declama toren, die in ons Goes wel te vinden zijn, en onder hunne leiding zou wekelijks geoefend moeten worden. Indien b. v. een viertal heeren (declamatoren) éen avond in de week daartoe wilden prijsgeven, ik geloof dat iets goeds in dien geest tot stand zou kunnen worden gebracht, mits zulk een college mettertijd niet overga tot het formeeren van een gezelschap, dat. evenals meer dergelijke gezelschappen, door overschat ting zijner krachten teniet gaat. En zou tot oprich ting zulk eener vereeniging geen genoegzaam aantal jongelieden zich laten vinden in Goes? Ik twijfel daaraan geenszins. Verder noemde ik eene zangvereeniging. Ik weet wel dat alhier genoeg gezongen wordt, als ik het wel heb bestaan er hier reeds twee a drie zangvereenigingen, maar daarom zeide ik ook eene zangvereeniging uit het volk. Het nut van zulk eene vereeniging te om schrijven is onnoodig: het leeren zingen op de scholen zij daarvoor reeds het bewijs Maar, waar ik het denk beeld opper tot oprichting van beide vereenigingen uit het volk, daar verg ik geen geldelijk offer van hare werkende leden. Intusschen zijn alle vereenigingen aan kosten onderworpen. Zou in deze de Goesche vereeni ging voor Volksvermaken niet kunnen voorzien De vruchten, die beide opterichten vereenigingen zouden afwerpen, kwamen ten haren voordeele. In Middelburg bestonden eertijds zulke vereenigingen, en het is mij nog niet ontgaan hoe deze beide vereenigingen werkten èn tot eigen nut èn tot menig genotvollen avond voor het talrijk publiek, dat voor eene geringe entree de openbare bijeenkomsten bijwoonde. Mocht door bovenstaande de lust opgewekt worden tot het nemen van een proef in den geest door mij bedoeld Goes, 22 April 1884. EEN LIEFHEBBER VAN POËZIE. M. d. R. Van ter zijde hoorde ik vertellen, dat er plan bestaat tot oprichting van een sociëteit door het kader der dd. schutterij alhier. Gedeeltelijk juich ik dat plan toe, omdat mijns inziens door eene wekelijksche bijeen komst harer leden meer eenheid zal ontstaan, en om dat ik vertrouw dat op die bijeenkomsten nu en dan de belangen der schutterij wel zullen worden besproken. Met het oog daarop roep ik den planformeerders toe uw plan verwezenlijke zich spoedig. Ter andere zijde ben ik tegen de oprichting van bovengenoemde sociëteit omdat zoo licht zij, die nu nog zich zoo goed tehuis gevoelen, dan hun genot, hunne uitspanning zullen gaan zoeken buiten den kring des huisgezins. Mocht het plan doorgaan, geef ik deze raad ten bestestelt een goed doel voor oogen, en verliest dat goede nimmer uit het oog. A. Laatste en telegraphische berichten. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn heden veroordeeld M. De V., 50 j., arbeider te Kattendijke, appellant van een vonnis van het Kantongerecht te Goes van 29 Februari 1884, waarbij hij ter zake van het be jagen van eens anders jachtveld zonder akte en zonder schriftelijke vergunning van rechthebbenden is veroor deeld tot twee boeten ieder van ƒ10. De rechtbank heeft, met vernietiging van voormeld vonnis, den be klaagde veroordeeld in twee geldboeten van ƒ10 ieder en in de kosten, ook die in hooger beroep gevallen. D. C., 36 j., naaister te Ylissingen, wegens openbare dronkenschap bij herhaling gepleegd, tot 14 dagen gevangenisstrafK. W., arbeider te Koudekerke, wegens diefstal tot 15 dagen cel; C. Van V., 50 j., te Vlissingen, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en f8 boete; J. J. P., 22 j., geboren te Lon den, zeeman, wonende aan boord van de «Enchantress", wegens slaan van een bedienend beambte in functie tot 3 dagen cel. Vlissingen. De garnalenvisschers alhier besom- den gedurende de afgeloopen week aan de vischmarkt (Billingsgate) te Londen goede prijzen. Per mand van 28 kilo netto werd 4 a 5 besteed. 's-Gravcnhage. EERSTE KAMER. Heden is een parig aangenomen het ontwerp, regelende het staats toezicht op de krankzinnigen en met 26 tegen 10 stemmen na langdurige discussie het ontwerp, be voegdheid gevende tot ontmunting van 25 millioen aan zilver, alsmede het ontwerp tot uitgifte van 5 millioen aan muntbiljetten. Londen, 25 April. Volgens een gerucht keurde de regeering het plan eener expeditie tot ontzet van Berber goed en zon generaal Wolseley haar aanvoeren. De Engelsche troepen in Egypte lijden sterk door koorts en zonnesteek. Berlijn, 25 April. De nieuwe Russische leening wordt de volgende week opengesteld. Voor hier en Amsterdam wordt tien millioen beschikbaar gehouden. Parijs, 25 April. In de groote steden van Spanje worden voorzorgen tegen de republikeinen genomen. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 25 April 1884. Het grootste barometerafwijkingsverschil was Gisteravond acht uurHelder 2.3 m.M. boven Vlis singen. Hedenochtend acht uurHelder 2 m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half een: geen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een 757.2 m.M. Het Noorden van Europa is onder den invloed van een gebied van hoogen drukhet Zuiden is onder den invloed van elkander opvolgende depressies langzamer hand daalt bij ons de barometer. Verwachting: Veranderlijk weder. Burgerlijke Stand Goes van 23 tot 25 April 1884. Ondertrouwd: den 24, Bastiaan Pieter De Munck, 25 j., jm en Blazina Janse, 23 j., jd.Jacob De Vreugd, 27 j., jm., en Johanna Buijs, 32 jjd. Jan Bastiaan Voois, 21 j., jm., en Christina Johanna Van de Voorde, 24 j., jd.Jacobus Melse, 30j.,jm., en Maatje Constand, 27 j,, jd.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2