1884. N°. 50. Zaterdag 26 April. 71ste jaargang. jlii'. A. N. F. Flugi Vaii Aspermont C. L. M. Lambrechtsen =<SsCS^- GOESM De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad alhier, te houden op Woensdag 30 April 1884, bevelen wij de candidatuur van de heeren en gaarne en ten dringendste aan. GOES, 25 April 1884. Consequentie. Een anti-revolutionair kiezer maakt er in het N. en Adv. blad voor A'. en Z. Beveland van gisteren der liberale partij een verwijt van, dat zij bij gemeenteraadsverkiezingen hare candidaten zoo dikwerf zoekt onder de ambtenaren, die uit den aard hunner betrekking voortdurend aan overplaatsing bloot staan, waardoor zoo licht eene nieuwe verkiezing kan ontstaan. Wij hebben reeds meermalen erop gewezen, dat de anti-revolutionaire partij niet al te zorgvuldig is bij de keuze harer argumenten, wanneer zij hare tegen partij eene beschuldiging naar het hoofd wil werpen Het vermoeden ligt voor de hand, dat zij daarbij speculeert op de goedgeloovigheid en het slecht ge heugen der kiezersdoch dit vermoeden wordt in dit geval vrij wel zekerheid. Of is »de kiezer" vergeten, dat mr. Hanlo, jhr. mr. Pompe van Meerdervoort en de heer Meijlink, allen ambtenaren, door zijne partij- genooten indertijd in den Raad zijn gebracht Het is mogelijk; maar wat hij niet vergeten is, want'hij her innert er in zijn schrijven zelf aan, is, dat de kies- vereeniging «Nederland en Oranje" acht dagen geleden den ambtenaar den heer Wierts van Coehoorn eandi- daat stelde 1 Het was dus wel verkeerd, dat de liberalen den liberaleD ambtenaar V. d. Feltz in den Raad brachten, maar het is niet verkeerd,wanneer de collega's van dezen, de heeren Meijlink en Wierts van Coehoorn, daarin zitting hebben, omdat de anti-revolutionaire partij hen candidaat had gesteld. Welk eene consequentie Buitendien is het verplaatsingsargument ten opzichte van de heeren Flugi en Lambrechtsen al zeer weinig beteekenend. Bewaarders van hypotheken worden, als zij 't niet vragen, niet zoo licht verplaatst, wijlen de heer W. A. De Laat de Kanter bracht hier nagenoeg zijn geheelen diensttijd door en wat ingenieurs van den pro vincialen waterstaat betreft, zou de heer Lambrechtsen een eigen huis hier willen bouwen wanneer hij aan gedurige verplaatsing blootstond? De «kiezer" kan dus in dit opzicht wel gerust zijn en de nette uitdrukking, dat de gedurige verkiezingen «een burgermensch uit de keel beginnen te hangen", kan in dezen niet van toepassing worden geacht. In 't algemeen schijnt ons die kiezer een gemoede lijk heer. Hij vindt het jammer, dat de heer Wierts Van Coehoorn heeft bedankt, maar hij acht dit «aan de andere zijde (aan welke?) in zooverre goed dat hij nu een anderen candidaat kan noemen"! Die logica ontsnapt ons. Wij weten waarlijk niet of de «kiezer" in zijne gemoedelijkheid Donner boven Wierts of Wierts boven Donner verkiest. Hij laat dit gemoede lijk in 't midden, maar uit het gansche stuk schijnt wel het eerste te blijken en dan is eenige twijfel aan het «jammer" vinden van den «kiezer" niet ongeoorloofd. De heer Martinus De Jonge moet, altijd volgens dien zelfden «kiezer", in den Raad gebracht worden omdat hij heeft de gaven van spreken. Als wij niet met dien meervoudsvorm in de war zaten, zouden wij zeggendat heeft hij dan met de meeste menschenkinde- ren gemeen. Maar de bedoeling zal wel zijn, dat de heer Martinus De Jonge welbespraakt of welsprekend is. Wij twijfelen er niet aan, maar dan lijkt het ons geen complimentje voor de tegenwoordig zitting heb bende anti revol, raadsleden! Hebben die dan niet de gave of gaven van spreken? De heer Martinus De Jonge wordt aanbevolen omdat hij is geboren Goesenaar en geen vreemdeling, zooals de candidaten der liberalen 1 Wil de «kiezer" ons inlichten, waar de in éen adem aanbevolen heer Donner is geboren en waar de heer Quist, thans raadslid? Zijn dat wellicht geboren Goese- naren? O, kiezer! waar blijft ge met uwe «heeren uit den vreemde" De leden der commissiën voor het examen van aspirant secretarissen en ambtenaren ter secretarie zijn opgeroepen tot een vergadering tegen Zaterdag den 3den Mei a. s., des middags 12 uur, in het hotel Central te Utrecht, teneinde het plan en de wijze van het examen te bespreken en vast te stellen. EHewondsdijk. Door het bedanken van dhr. J. Van Liere, als vertegenwoordiger van het waterschap, is eene vacature ontstaan in den dijkraad voor de wa- terkeering van EllewoudsdijkBorsele. Sedert de op richting van het calamiteuse waterschap heeft de heer Van Liere genoemde betrekking waargenomen. Scherpenisse. Woensdag werd tot lid van den ge meenteraad alhier gekozen de heer V. V. R. C. R. Baron Van Heemstra, burgemeester en secretaris dezer gemeente. Ter voorziening in de Tweede Kamer-vacature, kiesdistrict Almeloo, ontstaan door het bedanken van den heer Insinger, heeft de «Alg. Kiesvereeniging in Nederland" candidaat gesteld den vice-admiraal jhr. F. De Casembroot, die deze candidatuur heeft aanvaard. (ft) De heeren A. Gamèl en A. P. Hovgaard te Kopenhagen, reeders van het Noordpool-vaartuig Dym- phna, zijn benoemd tot ridders der orde van den Ned. Leeuw. Naar het Dagbl. verneemt zal de Tweede Kamer tegen den 5n Mei worden opgeroepen. Het wetsontwerp, houdende machtiging voor den minister van financiën om 25 millioen zilver te ont munten, wanneer de toestand dit noodzakelijk doet zijn, werd in de afdeelingen der Eerste Kamer door de meer derheid gunstig ontvangen. Volgens de Amst. Ct is de commissie, die met den heer Sannes een nader wetsontwerp op het Notaris ambt voorbereidt, niet met haar arbeid gereed; van welingelichte zijde verneemt daarentegen De Amsterd., dat het werk dier commissie tot stand gekomen en een spoedige indiening van haar rapport te wachten is. Z. M. de Koning was Woensdag van zijne on gesteldheid weder in zooverre hersteld, dat hij Dins dag op zijn landgoed een wandeling kon maken. De oesterteelt in Engeland verkeert in een zeer neteligen toestand. In 4883 is die nl aan de Zuid kust t-n in de monden van verscheiden rivieren weder zoo slecht uitgevallen, dat vakmannen tot da over tuiging zijn gekomen, dat die teelt in Engeland zal moeten ophouden. Daarvoor zijn noodig lange en warme zomers en deze zijn in Engeland zeer zeldzaam. Eenige soorten van oesters slagen in Engelsche wateren in 't geheel niet, en van die, welke in gunstige omstan digheden nog zouden kunnen slagen, gaan zoo velen verloren, dat hare cultuur de kosten nauwelijks dekt. Daarbij doen de Fransche en de Amerihaansche oesters de Engelsche een zeer voelbare concurrentie aan. Ook zijn de zoogenaamde inlandsche oesters (natives) bijna geheel uitgestorven, terwijl de anderen slechts zelden een goede markt vinden. Onder deze omstandigheden nu schijnt de oesterteelt in Engeland het niet lang meer te zullen houden. (iV. R Ct) Volgens het jaarboekje der Christelijke jonge- lingsvereenigingen over 1883 zijn in ons land gevestigd 464 vereenigingen met 9099 leden, of 20 vereenigingen en 951 leden meer dan in '1882. De Jongelingsbode verschijnt thans tweemaal in de maand. Het getal abonnementen blijft echter nog zeer gering. O.-Indië. Geplaatst bij het 9e bat. inf. de 2e luits. A. H. Overman en J. H. A. P. Overman. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. De heer Muller zal heden aan de Regeering inlich tingen vragen omtrent de actueele positie der Regeering in zake het Congo-tractaat. Na langdurige discussie is gisteren met 26 tegen 10 stemmen aangenomen het voorstel-Rutgers tot aanvulling der wet nopens het Merwede kanaal. De Minister schatte het eindcijfer der uitgaven voor dit kanaal op 15 millioen behalve 1 millioen voor het voorstel Rutgers. Vervolgens zijn aangenomen de beide onteigeningswetten voor het Merwede-kanaal en de wijzigingen in de rechterlijke wettên, noodig voor de invoering van het strafwetboek. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen ontwerpen: le. tot intrekking der bepalingen omtrent tijdelijke vrijstelling van grondbelasting voor gebouwde eigen dommen 2e. afwijking van regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belasting ten behoeve van Vlissingen. De begrooting voor Nederlandsch-Indië voor 1884 is ingekomen doch nog niet gedrukt. Voor den spoorweg SoerabaijaOedjong is 480,000 aangevraagd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te St. Annaland ds. A. Van Veen te Scherpenissete Oud-Vosmeer ds. P. Segboer te Hoogvliet. Aangenomen het beroep naar Nieuwerkerk in Duiveland door ds. Ch. C. J. W. Wierts van Coehoorn te Horsten. Volgens het Wag. Weekblad was het aantal vacatures in de Ned. Herv. kerk op 1 Januari dezes iaars 284, en op '1 April jl. 287. Tot hulponderwijzer aan de bijzondere Christ, school te Aksel is benoemd de heer H. Lampen van Kruininge, die deze benoeming heeft aangenomen. (M. Ct.) De leden van de Vereeniging van Christ, onder wijzers en onderwijzeressen, die den 3den en 4den Juni te 's-Hage in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen zal vergaderen, zullen uitgenoodigd worden om tegenwoordig te zijn bij de onthulling van een monument, dat de familieleden van wijlen den heer Groen van Prinsterer op het kerkhof «Ter Navolging" te Scheveningen hebben opgericht. O Kunst, Wetenschap en Letteren. De zaal van «de Prins van Oranje" was gister avond vrij goed bezet bij gelegenheid van het concert der zangvereeniging «Excelsior", directeur de heer P. De Jonge Jz. Er was bij de uitvoering der verschil lende nominees meer zelfvertrouwen bij de leden op te merken en dit was oorzaak, dat dit concert beter geslaagd mag heeten dan het vorige. De stukken voor koren en inzonderheid die voor gemengd koor voldeden zeer goed en wij zouden wenschen, dat de jeugdige vereeniging er toe kon besluiten ons van de laatste soort nog meer te doen hooren; zij zal daarmede voorals nog meer succes verwerven dan met quartetten en solostukken. Niettemin komt der vereeniging een woord van dank toe voor het genot, haren leden bereid en den directeur een woord van lof voor den ijver en de zorg waarmede hij de vereeniging leidt. Wij gelooven, dat «Excelsior" de rij der winter vermakelijkheden zal hebben gesloten en nu wij aan het einde van het seizoen staan, veroorloven wij ons een kl, ine opmerking. Een enkele maal uitgezonderd is het nimmer voorgekomen, dat wij door de toezending eener kaart uitgenoodigd werden tot eenig amuse ment, van welken a-ird ook. Dit moge al eeriigszins bevreemdend schijnen, wanneer men ziet hoe in andere plaatsen alle mogelijke bladen, zoo greote als kleine, over een of' meer vrij biljetten kunnen beschikken, nog meer heeft ons dit verbaasd, waar wij gelooven te mogen zeggen, dat wij steeds eenige ruimte beschikbaar stelden om de aandacht onzer lezers op voorstellingen, concerten enz. te vestigen, en men steeds over de uitvoe ring eenig verslag verwachtte. Wanneer men gedurende een gansehen winter alle amusementen samentelt, dan zal ieder moeten erkennen, dat moeilijk geëischt kan worden dat wij, ten einle een verslag te kunner. le veren, steeds onszelven toegang verschaffen. Wij be- houd-n ons daarom voor het vervolg voor van die opvoeringen, waarvoor ons de toegang niet wordt aan geboden, naar welgevallen al of niet het stilzwijgen te bewaren Op Vrijdag 16 en Zaterdag -17 Mei 1884 zal door de zangvereeniging «Tot Oefening en Uitspanning' te Middelburg tot viering van haar oOjarig bestaan, het reeds vroeger aangekondigde muziekfeest gehou den worden. Als solisten zullen optreden Frl. Anna Kuhlmann, concertzangeres te Carlsrnhe, en de heeren Fr. Litzinger, concertzanger te Dusseldorf en Joh. Messchaert, concertzanger te Amsterdam. Directeur is de heer K. J. Cleuver. Uitgevoerd zullen wordenden eersten dagOuver tureW. R. Ceulen en Die SchöpfungJos Haydn den tweeden dagOuverture Zauberflöte, Mozart 114e psalm, Mendelssohn BartholdyZevende sym- phonie, Beethoven Schön Ellenballade, Max Bruch solo-voordrachten der solisten. Toegangkaarten zijn verkrijgbaar tegen 4, voor beide avonden, en 2,50 voor éen avond. Gemengde Berichten. Wemeldingo. Schipper Kerpel uit Goes, door stil weder in het Schaar van Wemeldinge aan den grond geraakt en lek geschuurd, is gisteren middag door schipper Bek op sleeptouw genomen en hier binnen gebracht 't schip had reeds 4 voet water in. Op tweeden Paaschdag werd bij M Nijssen, in de gemeente Zaamslag, uit een gesloten kist, welke op den zolder staat, een kistje ontvreemd, inhoudende ruim ƒ9000. Door de marechaussée te Terneuzen is Dinsdag aldaar overgebracht C. L., in de gemeente Zaamslag woonachtig, als verdacht dien diefstal te hebben gepleegd. Naar men zegt, moet hij reeds tot bekentenis gebracht, en het geld bij hem in de schuur gevonden zijn, terwijl het ledige kistje in de weide begraven was. L. is Donderdag gevankelijk naar Middelburg over gebracht. De gestolen som werd bij de huiszoeking bij den verdachte onder den grond gevonden, terwijl in hot huis, waar de diefstal gepleegd werd, nog 24000 onaangeroerd zijn gevonden. Van do oud-strijders vereeniging «Nederland en Oranje" 18131815 te Amsterdam, die bij hare stichting in 1865 een getal-van 128 leden had, is nu het voorlaatste lid overleden. Hij bereikte den ou derdom van 90 jaren. In zekere gemeente zou onlangs gecollecteerd worden. Om het zich gemakkelijk te maken, plaatste de burgemeester een bus aan het Riadhuis, en liet bekendmaken, dat iedereen gedurende een week zijn gave daarin kon storten. Toen de tijd om was, werd de bus geopend en men vond één cent. Of hier onder ook de gift van den burgemeester begrepen was wordt niet vermeld. In het hotel «St. Lucas" te Rotterdam werd door twee Dnitsche kellners een portefeuille gestolen, inhoudende p. m. 500 gulden, die een logé in eon kamer had laten liggen Beiden werden gearresteerd. Een is over de grenzen gezet, de ander naar de ge vangenis gebracht Nog wordt vermist een bankbiljet van loO gulden en een acceptatie van 100 gulden op de broodfabriek «Mercurius". De biljetten zijn alle gemerktT. Van der Does, Pianoliandel, Amsterdam 16 April, 1884. In den nacht van 15 dezer is te Amsterdam een soldaat naar het ziekenhuis overgebracht met een belangrijke hoofdwonde, die hem door een burger zou zijn toegebracht. De man is nu in het militair hospi taal overleden. De justitie doet onderzoek. In de Hygiene pratique wordt aanbevolen, om laarzen en schoenen waterdicht te maken, ze gedurende eenige uren in een sterke zeepoplossing te leggen. Hierdoor ontstaat in het leder eene vetverbinding, die het voor water ondoordringbaar maakt. De heer Ed. Van Hoboken van Oudelande, te Rotterdam, heeft een gouden medaille uitgeloofd ten behoeve der te Amsterdam te houden internationale honden tentoonstelling. Onder Tilburg is een heidebrand ontstaan, waar door ongeveer 25 hectaren zijn verbrand Hetzelfde had plaats in de Oude Lei, onder die gemeente, waar 3 a 4 hectaren zijn vernield. -Op last der Regeering zijn van den landbouwer C. Sneep, te Steenbergen, zeven runderen, als vei dacht van longziekte, onteigend en afgemaakt De eerste Belgische vrouwelijke dokter, mej. Isa van Diest, is dezer dagen te Leuven gepromoveerd in de genees-, heel- en verloskunde. Zij had reeds aan de hoogeschool te Bern bet doktersdiploma in die wetenschappen verworven. Een jonkman uit de gemeente Almkerk was verliefd op een schoone, die te ver woonde, om haar ;ijn liefde anders dan schriftelijk te betuigen. Er werd iemand gevonden die den eeisten brief zou bezorgen, maar de schoone wilde van de liefde niets weten. De boodschapper ontdekte hierin echter een middel dat rente kon opleveren Hij schreef dus een antwoord met zijn linkerhand, wel geen net damesschrift, maar het bedrog werd niet opgemerkt, de zoete woordjes verblindden den jonkman, dië telkens een goede fooi gaf. Zoo schreef o. a. de pseudo-schoone »o geliefde wat een geluk voor ons, dat wij zulk een trouwen bode hebben. Geef hem toch eens een ouden broek, of een paar kwartjes. Ik heb zulks ook al gedaan. Ging hij ons geheim verklappen, wie weet hoe wreed wij voor altijd gescheiden werden". Natuurlijk dat de brieven, door den jonkman geschreven, werden open gemaakt en beantwoord door den bode. Lang ging het goed, maar eindelijk werden de eischen te hoog, en nu zit de bode te rusten in de gevangenis te 's Hertogenbosch. fFad.) Uit alle streken der V. S. van Amerika luiden de oogstberichten gunstig, vooral wat betreft den stand en den wasdom der wintertarwe. De vervaardiging en de verkoop van oleo mar garine- of kunstboter zijn bij de wet in den Staat New-York verboden. In een Gallicisch dorp op de Russisch-Poolsche grenzen is eene onmenschelijke misdaad gepleegd. Een landman, die naar de stad geweest was om graan te verkoopen, werd op de terugreis door liet slechte weder gedrongen om in een herberg te overnachten. Toen de waardin bemerkte dat hij een vrij aanzienlijke som gelds bij zich had, rees het denkbeeld bij haar op om hem te vermoorden en te berooven. Toen de landman gerust sliep sneed de waardin hem met een scherp mes den hals af, nam het geld weg en verborg het lijk onder een mesthoop in den stal. Het vier- of vijfjarige dochtertje der waardin bad echter alles gezien en vertelde het den volgenden ochtend op kinderlijk-naieve wijze aap de buren. De vrouw werd daardoor zoo woedend, dat zij het kind opnam en in den brandenden oven wierp. Toen de huisgenooten op het geschreeuw kwamen toeloopen vonden zij daarin nog slechts In t verkoolde lichaam van het ongelukkige kind Het barbaarsche wijf is aan het gerecht ovei ge leverd.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1