1884. N°. 49. Donderdag 24 April. 71ste jaargang. Jhi'. A. N. F. Flugi Van Aspermont C. L. M. Lambrechtsen GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Vrijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zichvoor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. S Voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad alhier, te houden op Woensdag 30 April 1884, bevelen wij de candidatuur van de heeren en gaarne en ten dringendste aan. GOES, 23 April 1884. Omtrent onzen nieuwbenoemden Commissaris des Konings meldt de Z.Z. N.bode van gisteren O. a. het volgende »I)e vader van den nivuwbenoemden Commissaris des Konings, jhr. mr. W. M. De Brauw, was een zoon van mr. Willem Maurits De Brauw, indertijd schepen van Zieriksee, later ontvanger der registratie aldaar en overleden te 's-Gravenhage als directeur der Ned. Staats loterij, te Zieriksee geboren; hij overleed vóór eenige jaren te 's-Hage als lid der Tweede Kamer en officier van justitie. Toen in 4806 eene commissie uit den stadsraad zich naar 's-Hage begaf om koning Lodewijk geluk te wen- schen met zijne komst op den troon, bestond deze uit de hh. Mulock Houwer, Corn. Tromp, mr. A. J. Van Dopff, De Brauw en Moens. Verschillende leden der familie van den heer De Brauw hebben vroeger in Zeeland en bepaaldelijk in Zieriksee en omstreken gewoond en ook nu nog wonen enkele zijner bloedverwanten in Zieriksee." Deze familie-relatie tot Zeeland was zeker minder bekend dan de korte politieke loopbaan van den heer De Brauw. Getroffen door het Billiton-votum, waar voor hij de verantwoordelijkheid op zich had genomen, moest hij al spoedig het Ministerschap van koloniën nederleggen. Deze geschiedenis is echter te zeer bekend om baar in 't breede in herinnering te brengen. Wij hopen, dat het den nieuwen Commissaris ge geven zal zijn gedurende langen tijd Zeelands belangen te behartigen en dit gewest in bloei te doen toenemen. Uit de in ons no. van heden voorkomende adver tentie der kiesvereeniging «Nederland en Oranje" blijkt dat de heer Wiertz Van Coehoorn, die eerst candidaat was gesteld, die candidatuur niet heeft aanvaard. Wolfertsdijk. Docr den Minister van waterstaat, handel en nijverheid is besloten in deze gemeente een telefoonkantoor te vestigen, in verbinding met het rijkstelegraafkantoor te Goes. (M. Ct.) Kruïninge. De uitslag der Maandag gehouden ver kiezing voor een gemeenteraadslid is als volgtVan de 448 kiezers waren door 445 allen geldige stem briefjes ingeleverd. Uitgebracht werden op de heeren P. J. Visser 87, J. B. Van Hootegem 49, A. Boone 8 en F. V. De Groof 4 stemmen; zoodat de heer P. J. Visser, aannemer te Hansweerd, is gekozen. In het Politieblad verzoekt de officier van jus titie te Breda opsporing, aanhouding en opzending van Joris Van der Mark, leeftijd "26 jaren, geboren te Goes, wonende vroeger te Rotterdam, laatst te Breda. Hij was agent voor Ph. Van Buren te Rotterdam, die onder de firma «Algemeene Nederlandsche Spaarkas" meu belen, manufacturen enz. verkoopt tegen wekelijksche betalingen. Van der Mark wordt verdacht van mis bruik van vertrouwen, ten nadeele van dien koopman gepleegd. Naar de N. R. Ct. verneemt is Z. M. de Koning licht ongesteld. Reeds vóór het vertrek der vorstelijke familie uit Den Haag gevoelde Z. M. zich niet wel, en bij aankomst op Oranje-Nassau-Oord moest Z. M. zich onmiddellijk te bed begeven. Tegen den avond is Z. M. echter weder opgestaan. De nieuwbenoemde Minister van marine, de heer Taalman Kip, heeft, na Zaterdag in handen des Konings den ambtseed te hebben afgelegd, Maandag het beheer over het Departement aanvaard. De Minister geeft des Vrijdags audiëntie. De Eerste Kamer heeft gisteren aangenomen de grensverandering tusschen Groningen en Haren en de onteigeningswet voor den toegangsweg tot Groningen, de vestiging der nieuwe gemeente Schoonebeek, de wijziging der militiewet, de bekrachtiging der pro vinciale heffingen in Friesland en met 48 tegen 45 stemmen de grensverandering tusschen Den Haag en Wassenaar. 'g-Gravenhage. Op Elk-en-duinen werd gisteren de oud-griffier der Tweede Kamer Mr D. Veegens be graven. De voorzitter en vele leden der Tweede Kamer, enkele leden en de griffier der Eerste Kamer, de oud minister Van Goltstein en vele vrienden brachten hem daar hun afscheidsgroet. De boden der Kamer gingen den stoet vooraf. Namens het bestuur van «Oefening kweekt kennis" herdacht de heer Arnold Ising den afgestorven oprichter, en bracht hij hulde aan zijne kennis, zijn karakter als mensch en vriend. Het Kamer lid Van der Linden voegde er een weemoedig woord bij aan den man, die voor de politieke geschiedenis van een halve eeuw eene onuitputtelijke bron was en door uitnemendheid en nederigheid uitblonk. De zoon des overledenen, Mr. J.D.Veegens, dankte de aanwezigen. Naar aanleiding van het herhaaldelijk voorko men, dat personen een diefstal plegen om in de gevan genis te komen, is van verschillende zijden aangedron gen op het verzwaren van het verblijf in de gevan genis. De Minister van Justitie heeft daartoe dan ook reeds een practisch middel voorgesteld. Wordt zijn ontwerp op de tucht in de gevangenissen tot wet ver heven, dan zal daar niet alleen de arbeid zeer vei zwaard worden, maar zal ook gedurende de eerste twee dagen het gevangenis-menu alleen uit water en brood bestaan. Zoodra de invoering van dezen maatregel onder de iandloopers bekend is -geworden, durft men zich er iets goeds van beloven. De directeur der rijks-postspaarbank is voor nemens binnenkort Zeeland te bezoeken, ten einde met de invloedrijkste personen in elke gemeente middelen te beramen oir^ het sparen te bevorderen en tot meer deelneming aan genoemde instelling op te wekken. Reeds zijn bij circulaire de ambtenaren der posterijen aangeschreven eenige personen, die geacht kunnen worden den meesten invloed in hunne gemeente te hebben, op te geven. De Kamer van koophandel en fabrieken te Bergen-op-Zoom heeft zich tot den Minister van finan ciën gewend met het verzoek, eene aanvulling op de postwet te willen voordragen, om de verzending van geldswaardig papier, edele metalen en gesteenten door de post-administratie, voor risico van den Staat, zonder voorbehoud te doen plaatshebben tegen het gewone aanteekengeld en bovendien een recht van 10 ct. per duizend gulden, volgens daartoe te maken voorschriften van behandeling, aangifte der soort van waarde in het algemeen, en bij reclame verplichte opgaaf van nummers of andere onderscheidingsteekens op papier aan toonder. Maandag werd te Willemsoord in dienst gesteld Zr. Ms. fregat Evertsen. Van den état major maakt o. a deel uit de kapitein der mariniers C. H. Pilaar, tevens belast met het bevel over het aan boord van dien bodem ingescheepte detachement mariniers. De wet van 7 December 11., tot uitvoering van de internationale overeenkomst tot regeling van de politie op de visscherij in de Noordzee, buiten de territoriale wateren, zal den 45n Mei a. s. in werking treden. Nader verneemt men, dat het met Frankrijk gesloten handelstractaat tien artikelen bevat en dat het laatste artikel den duur van het tractaat stelt op éen jaar, telkens met een jaar te verlengen, als het niet is opgezegd. Te gelijk met dit tractaat zijn tusschen de Neder landsche en Fransche regeering verklaringen gewisseld omtrent de overeenstemming tusschen Nederland en Frankrijk betreffende de consulaire rechtspraak, kunst eigendom en fabriekmerken. Deze verklaringen treden in van den dag der ratificatie van het handelstractaat en worden voor den tijd van tien jaren aangegaan. Noemde Het Tad. het bericht, als zou er vanwege het Nederl. Gouvernement een prijs op het hoofd van den radjah van Tenom zijn gesteld, «zeker onwaar", de Amst. Cour. houdt in een lijvige »penkras" de waarheid ervan staande. Wij ontvingen het eerste nummer van De Echo, Mail-editie voor O. en W. Indië, eene nieuwe uitgave van de heeren Holdert Co. te Amsterdam, welk blad geregeld elke week per mail voortaan zal ver zonden worden. Deze Echo zal geredigeerd worden in liberalen geest en, in het bijzonder waar het de koloniale belangen en vraagstukken geldt, de vrijzinnige vaan hoog houden. Naast dat doel houden de ontwerpers tevens in het oog de vaak gevoelde behoefte van het Indisch publiek aan een blad, dat in beknopten vorm het meest wetens waardige mededeelt uit de geschiedenis van den dag, het moederland zoowel als andere wereldstreken be treffende. Bij dit nummer zijn gevoegd twee blad romanlectuur en een muziekstuk. Het valt moeielijk naar dit enkele nummer deze uitgave te beoordeelen. De Mail-editie der N. Rott. Ct. is in Indië, inzon derheid op Java, bij ieder Hollander, die haar betalen kan, eene geliefkoosde lectuur en het zal niet gemak kelijk gaan deze omvangrijke en degelijke éditie te verdringen. De Echo is echter belangrijk goedkooper en zoo de verdere nrs. aan de verwachting, die dit eerste no. doet koesteren, beantwoorden, zal zij onge twijfeld haren weg vinden naast de Mail-editie der N. Rott. Ct. en waarschijnlijk ook doordringen tot de diepere lagen der Europeesch-Indisehe maatschappij, die nu nog een dergelijk beknopt overzicht van wat er buiten Indië voorvalt, missen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Waarde. Tot notabele bij de Hervormde gemeente alhier is benoemd de heer L. Krijnse Kz. met 48 van de 34 stemmen. Ds. De Gaay Fortman te Vlissingen is beroepen te Amsterdam. Benoemd tot onderwijzer te Bennekom de heer Küchler, onderwijzer aan de openb. school te Nieuwdorp; tot hoofd der school te Breskens de heer A. F. Wisse te Cadzand. De heer J. H. Van der Voort, leeraar aan de H. B. S. te Gouda, maakt lid uit van de commissie voor de eindexamens in Zuid-Holland. Er heerscht in Limburg op 't oogenblik groot gebrek aan onderwijzers. Het jongste nummer van de Limburger Courier bevat niet minder dan 47 oproe pingen voor vacante plaatsen. Landbouw en Veeteelt. Waarde. Het aanhoudende gure weder doet hier veel kwaad aan de bloemen van het koolzaad, dat zoo nog niet geheel verloren, dan toch weinig hoop meer geeft op ruim beschot. De bloem der fruitboomen is grootendeels bevroren, alsmede de enkele aardappelen, die het waagden bun hoofd boven den grond te steken. Het opkomende vlas heeft mede veel te lijden. Rogge, hier en daar wat dun, tarwe en gerst staan vrij voldoende en beloven een ruime opbrengst. Boeren en arbeiders, allen verlangen naar aangenamer weder. Door hst Rijks-proefstation te Wageningen werden in 4883 4053 onderzoekingen gedaan, waaronder 304 monsters zaden, 359 meststoffen en 254 voedermid delen. De inkomsten bedroegen 4874,35, tegenover 4733,78 in 4882 en 4070,02 in 4 881. Kunst, Wetenschap en Letteren. Weinigen woonden Maandagavond de afscheids- voorstelling van de Rederijkerskamer «Aurora" bij, wat wellicht aanleiding gaf, dat, zoowel bij de optre dende leden als bij het publiek eene minder opgewekte stemming heerschte. Of was men onder den indruk van bet oogenblikonder het onaangename gevoel, dat eene jarenlang allergunstigst bekend staand gezel schap daar het laatste teeken van leven gaf? Wij willen aannemen, dat menigeen weggebleven is om dezen doodstrijd niet te aanschouwen. Toch deed ons dit leed. Zoowel om het doel dat «Aurora" met deze laatste opvoering trachtte te bereiken, als om een blijk van waardeering te geven voor het genot, dat zij in zoo ruime mate het Goesche publiek heeft verschaft, hadden wij bij deze opvoering nog gaarne eens eene volle zaal gezien, te meer omdat verscheidene van de beste vroegere krachten der kamer daarbij nog hunne medewei king verleenden. Intusschen houden wij ons overtuigd de tolk van het Goesche tooneellievend publiek te zijn, wanneer wij der kamer een hartelijk woord van dank brengen voor het genot, ons gedurende eene reeks van jaren verschaft, 't Is haar gegaan als zoo menige harer voorgangsters. Meer dan ooit streven ook de Goesche jongelieden naar vooruitgang en zij aanvaarden dien, en terecht, ook wanneer hij hun elders wordt aange boden. De gedurige mutatie in de werkende leden moest «Aurora" ten slotte den doodsteek geven, maar zooveel is zeker, dat de herinnering aan deze kamer nog lange jaren hij de Goesenaren zal blijven voort leven en dat die herinnering eene hoogst gunstige zal zijn. VERSLAG van de proefmaling, gehouden 43 Maart 4884 tot beproeving van het hulpstoomge maal van «de Breede Watering bewesten Ierseke" te Kattendijke. Vervolg. Van de gelegenheid is gebruik gemaakt om door geregelde waarneming van de waterhoogten aan ver schillende peilschalen te onderzoeken of door de wa terleidingen voor voldoenden toevoer van water naar het stoomgemaal wordt gezorgd. Vóór de pompen begonnen te werken, voorm. 5 uur 30, was de waterstand aan liet stoomgemaal 24 cM. Z. P. Om 7 uur. 45 was de waterstand tot 17 cM. J Z. P. gedaald en werd 1 cM. val aan de Wemeldingsche sluis waargenomen, een verval alzoo tusschen beide punten van 3 cM. Om 9 uur was de waterstand aan het stoomgemaal 12 cM. -1- Z. P., en werd te We- meldinge weder 4 cM. val waargenomenhet verval bedroeg derhalve 21 12 2 cM. 7 cM. Om 10 uur 15 was het water aau het stoomgemaal weder 2 cM. en te Wemeldinge (sluis) weder 4 cM. gedaald, het verval derhalve aangegroeid tot 8 cM. Om 41 uur 45 bedroeg het verval 9 cM. Om 2 uur 15 n. m was het verval iets minder of 21— 8 5— 8» Om 3 uur 15 n. m. 21 9 6 6 Om 4 uur 30 n. m. 21 9 1 5 Om 5 uur 30 n. m. 21 8 8 5 Om 6 uur 15 n m., toen de stoomtoevoer naar de werktuigen werd verminderd, was de waterstand aan de peilschaal tot 6 cM boven zomerpeil gedaald. Ware de werking toen niet gestaakt, dan zou de waterstand daarna met de toenemende opbrengst ge regeld zijn gedaald Het verval nam toe totdat de geregelde toestroo- ming zich ver genoeg binnenwaarts had voortgezet, waarna bij de gelijktijdig verminderde opbrengst van het stoomgemaal tijdelijke vermindering van verval moest volgen. Ware de grootste opbrengst permanent gebleven, dan zou het verval ongeveer 9 cM. hebben bedragen. De grootste gemiddelde snelheid, welke in de pas verruimde leiding werd waargenomen, bedroeg 0,22 M. per seconde. Men kan dus aannemen dat de ver ruiming aan hare bestemming beantwoordt en als voldoende is te beschouwen. Aan de peilschaal in de waterleiding nabij de brug in den rijksweg werd de eerste daling van 1 cM. eveneens om 7 uur 15 voorm. waargenomen, de tweede om 8 uur 15 voorm., de derde om 8 uur 30 voorm., de vierde om 8 uur 45 voorm., de vijfde om 9 uur voorm de zesde om 14 uur voorm., de zevende om 12 uur voorm., de achtste om 2 uur 15 nam., waarna geene daling of rijzing meer plaats had. Het normale verval om 2 uur 15 nam. was 21 8 8 5 cM. Het blijkt dus, dat de werking van het stoomgemaal zich hier ter plaatse zeer spoedig deed gevoelen en dat bij flinke opbrengst en een peil van 46 cM. boven zomerpeil aan de rijksbrug op meer dan voldoende wijze voor wateraanvoer wordt gezorgd Aan de peilschaal in de leiding bij de brug in den provincialen weg van Goes naar 's-Gravenpolder werd de eerste daling om 8 uur 45 voorm. aangeteekend de tweede daling met 1 c.M. om 11 u. 45 voorm. de derde om 1 u. nam de vierde om 2 u. 15 nam., waarna geene verdere daling plaatshad Het verval was toen 9 c M. tusschen deze peilschaal en het stoomgemaal. Aan dan mond der waterleiding van het Zwart- sluisje, waardoor de Goesche polder uitwatert, werd om 42 uur 15 nam. de eerste val van 1 c.M. bemerkt, de tweede om 4 uur nam., waarna geene verdere daling plaatshad. Dit is ongeveer de grens, waar de invloed van de werking van het stoomgemaal binnen het halve etmaal te bespauren is. Meer binnenwaarts wordt de invloed eerst later bespeurd. Bij lagere peilen b. v. bij zomerpeil zou tengevolge der vermindering van de inhouden der dwarsprofielen van de hoofdleiding en de verminderde zijdeüngsche toestrooming uit slooten en nevenleidingen de toestand geheel anders zijn bevonden. Het verval groeit dan zoodanig aan om de vereischte vermeerdering van snelheid voort te brengen, dat de waterstand bij het stoomgemaal spoedig zoozeer moet dalen dat een der machines buiten werking kan komen. Daar de toevoer langs Kattendijke bij die lagere standen zeer gering is, moet de aanvoer langs de Wemeldingsche waterleiding des te grooter worden. Teneinde in den geheelen polder het zomerpeil te verkrijgen, is het vermogen van het stoomgemaal ten opzichte der waterleiding derhalve te groot. Dat ver mogen kan slechts ten volle benut worden zoolang de waterstand in den polder meer dan 20 c.M. boven peil bedraagt. Op den dag der proefmaling werden de sluizen gesloten gehouden; bij geopende sluizen zou sterkere daling zijn ontstaan doch eene ongestoorde werking steeds mogelijk zijn gebleven. Ik geloof dat ook dit resultaat bevredigend is, daar een waterstand van 20 c M. boven peil tot geene be zwaren aanleiding geeft. Aldus opgemaakt te 's-Gravenhage, April 4884. VER WEIJ. Overzicht van den stand der koersen. «Om winst te behalen zou de Hollandsche koopman door de hel zeilen, op gevaar van er zijn zeilen te zengen"zóo schetst ons da geschiedenis den speculatie- en handelsgeest, die in de laatste helft der 46e eeuw in de Nederlanden heerschte.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1