1884 N°. 48. Dinsdag 22 April. 71ste jaargang. -C3F<25<S=>C&CÏ»- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zichvoor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 |cts. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 21 April 1881. De bijeenkomst, Zaterdagavond in »de Prins van Oranje" alhier gehouden, van belangstellenden voor een nieuw opterichten Harmonie was niet talrijk. De voorzitter der commissie, de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, bracht namens zijne medecommissie leden verslag uit over de gedane oproeping van werkende leden, hetgeen geen gunstig resultaat had opgeleverd, daar er van de 18, die zich hadden aangemeld, hoogstens 6 waren, die iets aan muziek hadden gedaan, en hij deed daarbij uitkomen dat hot hoogst bezwaarlijk zou zijn om met dat 18tal de zaak te beginnen, vooral ook met het oog op de financiëele bezwaren, die daar aan zouden verbonden zijn.. Doch velen der aanwezige belangstellenden deden der commissie opmerken, dat men natuurlijk niet verwachtte onmiddellijk een geoefend muziekkorps te zien optreden, en dat er met de 18, die zich hadden aangemeld, wel degelijk iets tot stand zou kunnen worden gebracht, maar dat ambitie en geld daarbij onmisbaar waren. Op voorstel van een der aanwezigen besloot de com missie een beroep te doen op de Goesche burgerij, om bijdragen te schenken of contribueerend lid te worden, teneinde met een cursus te beginnen voor hen, die geheel en al onbekend zijn met muziek en vervolgens met het instrumentaal gedeelte, om dan zoo spoedig mogelijk een Harmonie in 't leven te roepen. Men stelde zich voor, dat op die wijze na 1 a 2 jaren eene uitvoering zou kunnen gegeven worden. Wij twijfelen niet, of de Goesenaren zullen haar hunne bijdragen niet onthouden, maar de pogingen van de commissie ruimschoots steunen, overtuigd als wij zijn, dat het grootste gedeelte van het Goesche publiek gaarne weder in het bezit eener Harmonie zal wenschen te komen. De steun, dien de vroegere Harmonie zoo ruimschoots mocht ondervinden, waar borgt het welslagen dezer zaak. Naar men ons mededeelt, woTdt er met den heer A. Van Lier uit Amsterdam onderhandeld over het geven van eenige voorstellingen in de sociëteit V. O. V. alhier gedurende de aanstaande kermis. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 16 Juni 1884: lo. aan jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, met dankbetui ging voor de diensten door hem aan den lande be wezen; 2o. tot Commissaris des Konings in de pro vincie Zeeland benoemd jhr. mr. W. M. De Brauw. Van de werf der Koninklijke maatschappij »de Schelde" te Vlissingen werd Zaterdag met goed gevolg te water gelaten de eerste der drie stoomschepen, welke op die werf voor Engelsche rekening in aanbouw zijn. Het vaartuig liep met het achterschip tegen eenc houten beschoeiing, doch heeft daarbij, naar veronder steld wordt, geene schade bekomen. Het stoomschip, Wolf" genaamd, is van ijzer gebouwd en heeft eerie lengte van 170 voet, bij eene breedte van 25 en een holte van 13 voet, allen Eng. maat. Machine en ketel worden aan de fabriek der Kon. mij. »l)e Schelde" vervaardigd. 's-Gravcnhage. HH. MM. de Koning en de Koningin zijn hedenochtend te 9.45 per extra-trein naar Oranje- Nassau-oord vertrokken. Tijdens hun bezoek te Brussel zullen zij vergezeld zijn van den grootmeester graaf Schimmelpenninck, de adjudanten Van Capellen en Dumonceau, de grootmeesteres barones Schimmelpen ninck Van der Oije, den baron Van Itersum, den ordonnansofficier De Ranitz en den kamerheer graaf W. Van Limburg Stirura. De Belgische Koning zal waarschijnlijk aan het station Stuijvenberg HH. MM ontvangen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot maj., dir. der Pyrotechnische school, tevens inspect, der bus- kruitfabricage, de kapt. M. J Soutendam, van het 3e reg. vest.-art.bij het le reg. veld-art. tot comm. van het korps de luit.-kol. A. J. F. Egter Van Wis- sekerke, thans belast met het bevel over het regim tot maj. de kapt. G. F. W. Bore), van den staf van het wapen, toegevoegd aan den commandant der be reden artillerie. Het Staatsblad no. 48 bevat een Kon. besluit van den 9den April 1884, houdende verbod van in- en doorvoer van buitenslands van levende varkens, uit overweging, dat in naburige landen het besmet telijke mond- en klauwzeer onder de varkens voorkomt. Het in ons vorig no. aangekondigde bezoek van graaf d'Oultremont aan onzen Koning heeft Vrijdag plaatsgehad en stond in verband met het bezoek van HH. MM. den Koning en de Koningin aan het Belgische hof, hetwelk bepaald blijft op 20 tot 23 Mei. Er zullen tijdens het verblijf van HH. MM. ook eenige feesten plaatshebben. Het examen voor het notarisambt voor dit jaar zal aanvangen op Dinsdag 1 Juli e. k. en gehouden worden te 's-Gravenhage. Het plan tot reorganisatie der Staatsloterij zal weldra het Departement van Financiën verlaten en den Raad van State tot onderzoek worden aangeboden. Zaterdag heeft aan het Depart, van Buiten!, j Zaken de onderteekening plaats gehad eener vonrloo- pige overeenkomst regelende de handels- en scherp vaartbetrekkingen tusschen Nederland en Frankrijk en van twee verklaringen ter voorloopige regeling van de bescherming der handels- en fabrieksmerken be nevens van die van den letterkundigen en kunsteigen dom, alsmede van de bevoegdheid der consuls in de twee Staten. De Indische begrooting voor 1884 heeft thans den Raad van State verlaten. Naar men meedeelt, zal de begrooting van den nieuwen Minister van Ko loniën met een veel kleiner deficit sluiten dan van zijn voorganger. Behalve door beperking van uitgaven wil de nieuwe Minister herstel van evenwicht in de finan ciën zoeken door versterking van de middelen, die hij eenige millioenen hooger heeft geraamd. Dr. Kuyper betaalt, naar hij in De Heraut be cijfert, jaarlijks 500 voor het door hem afgekeurd onderwijs. Aangezien namelijk de rijksuitgaven voor onderwijs ongeveer evenveel bedragen als de opbrengst van hot personeel en de Amsterdamscha uitgaven voor onderwijs ongeveer evenveel als de opbrengst van den hoofdelijken omslag, komt hij tot de gevolgtrekking, dat zijn bijdragen aan het persone.el eD aan den hoofde lijken omslag een boete zijn ten bate van het onderwijs. Ziedaar den onduldbaren druk, die hem bijna naar Transvaal jaagt. Wat worden, naar diezelfde berekening zegt het Vaderland de tegenstanders van onze groote leger- uitgaven en de vijanden der spoorwegen duldeloos on derdrukt 1 Het Weekblad van het Recht1 betoogt in een uitgewerkt artikel, dat de weigering van rechtsper soonlijkheid aan de vereeniging van sociaal-democraten in overeanstemming is met de letter, den geest en de geschiedenis van de wet van den 22n April 1855 (Staatsblad no. 32) tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en ver gadering. Het hoofdbestuur der Ned. vereeniging tot af schaffing van sterkedrank heeft in een breed gemoti veerd adres de Eerste Kamer verzocht, aan het aan hangig wetsontwerp tot wijziging van de drankwet haar goedkeuring te onthouden. De N. Rolt Ct ontving een telegram, dat haar correspondent te St. Petersburg in hechtenis genomen, op al zijne papieren beslag gelegd en zijne uitzetting uit Rusland waarschijnlijk is. De Transvaalsche deputatie is de vorige week uit ons land naar België vertrokken, waar zij Ant werpen en Brussel bezocht. Heden zou zij naar Pa rijs gaan. Aan de Indépendanee beige wordt uit Antwerpen, en aan de Times uit Brussel gemeld, dat kort vóór haar vertrek uit Amsterdam, de deputatie het doel harer reis naar Nederland bereikt en eene leening van 15 millioen gulden gesloten zou hebben. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Zaterdag is ingekomen het besluit betreffende het ontslag en de benoeming van een Minister van Marine en eene missive van den Minister van Waterstaat, be richtende dat hij niet kan voldoen aan het verzoek tot overlegging van het uitgewerkte plan voor het Merwedekanaal, verwijzende hij naar ile reeds over gelegde plannen en kaarten. Tevens werd mededeeling gedaan van de benoeming der heeren Schimmelpenninck van der Oije, Van Roijen, Coenen en Van Limburg Stirum tot voorzitters Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wilhelminadorp. Heden maakte onze leeraar de heer dr. J. H. Gunning zijne gemeente bekend, dat hij (gelijk wij reeds meldden) voor het beroep naar Kolijnsplaat heeft bedankt en dat hij een beroep had ontvangen naar Nootdorp bij Delft. Ds. J, Offringa te Wezep heeft bedankt voor het beroep naar Nieuwdorp (Chr. Ger. gemeente). Tolen. Gisteren zijn 14 catechisanten van ds. C. Crull alhier te Bergen-op-Zoom als lidmaten aangenomen en bevestigd. Bedankt voor het beroep naar Nieuwvliet door ds. A. Scholte te Stavmisse. De vootjaarsvergadering van de Algem. Synod. Commissie zal geopend worden op den 14der. Mei e. k. Bij de verkiezing van een predikant te Marico (Transvaal) zijn op het tweetal geplaatst ds. F. Lion Cachet, te Rotterdam, en A. P. Kriel. Door den Commissaris des Konings in Zeeland zijn benoemd als commissie voor het afnemen der eindexamens der H B. S. in deze provincie: tot lid en voorzitter dr. G. Van Hennekeler, tot leden de heeren dr. H. Japikse en J. Broekema, leer aren a/d. R. H. B. S. te Middelburg; dr. A. W. Van Campen, directeur, dr. L. W. Th. Wigman, G. J. Van der Poll en M. G. Van Neck, leeraren aan de H. B. S. te Goes; G. Kok Jr., directeur, F. F. Leupen en J. A, De Bruijne, leeraren aan de H. B. S. te Zieriksee. Scliore. Op den 20 April 11. was het 23 jaren geleden, dat de heer P. Janse tot hoofd der openbare school alhier benoemd werd. Op de aanvrage van de gemeente 's-Heerenhoek om eene rijks-subsidie van 2000 in de kosten van het openb. lager onderwijs in die gemeente is door de Regeering afwijzend beschikt. Door de gemeente Nisse is zulk een rijks-subsidie van 1200 aangevraagd. MCt.) Bij kon. besluit is dr. Jan Ten Brink, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te 's Graven- hage, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de Nederlandsche letterkunde (geschiedenis en aesthetische critiek). Zaterdag werd te Middelburg de aangekondigde vergadering gehouden van schooltoezicht en onder wijzers aan normaalinrichtingen, die door een 40tal personen werd bijgewoond. De heer A. Moens, inspecteur van het 1. o. in de 2e inspectie, opende met een passend woord de vergadering. De groote verantwoorde lijkheid die rust op hen, die met de opleiding der onderwijzers zijn belast, maar niet minder op het toezicht en den onderwijzer in bet algemeen had spr. ertoe geleid de onderwijzers, die zich met die opleiding belasten, bijeenteroepen, teneinde gezamenlijk te streven naar verbetering van en vooral naar eenheid in het onderwijs in verschillende vakken. Daarom achtte de heer Moens het wenschelijk eene vereeniging van on derwijzers aan opleidings-cursussen in het leven te roepen, waarop dan ook tot oprichting van een af zonderlijken Zeeuwschen kring besloten en de vereeni ging geconstitueerd werd. (Als leden van het bestuur der vereeniging werden later benoemd de heeren W. J. Wendel, directeur der rijks-kweekschool voor onder wijzers te Middelburg, en D. H. C. Ittmann te Goes, de laatste nadat de heer L. De Man te Middelburg voor zijne benoeming had bedankt Daarop werd overgegaan tot de behandeling van het eerste onderwerphet onderwijs in de Neder landsche taal. Inleider daarvan was de heer W. J. Wendel voornoemd, die als methode zou willen zien toegepast: eerst denken, dan spreken, dan schrijven, en daarvoor zijne motieven ontwikkelde. Nog een paar andere heeren bespraken dit onderwerp, waarna besloten werd het onderwerp «Onderwijs in de Ned. Taal" voor eene volgende vergadering op de agenda te houden en dan tevens de vormleer te behandelen, ook een der vakken zei de heer Moens waarin nog zooveel verschil van doceeren bestaat. Het tweede punt van bespreking was De toelatings- en overgangsexamens bij inrichtingen van opleiding. De heeren De Man en Ittman deelden mede dat noch te Middelburg noch te Goes zoodanige examens worden afgenomen, doch dat de overgang door alle onderwijzers bij stemming wordt uitgemaakt. Andere aanwezigen deelden mede, hoe elders ten deze opzichte werd gehandeld en dit punt gaf over het geheel aanleiding tot levendige bespreking. Onder dankbetuiging voor de opkomst werd na afloop de vergadering door dhr. Moens gesloten. Kunst, Wetenschap en Letteren. De volgende Nederlandsche geleerden ontvingen te Edinburgh academische eeregraden, naar aanleiding van het 300jarig-bestaan dier academiein de theologie prof. Beets te Utrecht, en in de rechten: prof. Asser te Amsterdam, prof. Buys Ballot te Utrecht, prof. Bierens de Haan te Leiden, prof. Stokvis te Amster dam en prof. Van der Wijck te Groningen Op het maatschappelijk kapitaal voor de op te richten Naamlooze Vennootschap tot voortzetting van de Schouwburg-onderneming te Rotterdam van den heer W. Van Zuylen, is voldoende ingeteekend om de vennootschap te vestigen. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn o. a. veroordeeld: J. S., 23 j., smidsknecht en J. B., arbeider, beiden te Nieuwdorp, wegens mishandeling ieder tot eene geldboete van ƒ8. M. G., 42 j., huisvr. van P. De W., arbeidster te Kortgene, wegens mishandeling tot eene boete van ƒ12. E. M., f7 j. en J. M., 14 j,, beiden te Heinkenszand, wegens bedelarij, de eerste tot 15 dagen cel, dc tweede tot eene geldboete van ƒ8. W. R., boerenknecht te Borsele, wegens mishandeling tot eene geldboete van ƒ15. L. J. Van I, 13 j, te Goes, wegens diefstal tot eene geld boete van 3 en M. Van S 18 j., arbeidster te Wemel- dinge, wegens mishandeling tot 8 dagen cel. Landbouw en Vee* eelt. Van offlciëele zijde wordt medegedeeld, dat de termijn van aangifte voor de Internationale tuinbouw tentoonstelling te Petersburg is verlengd tot 27 April. Inzendingen, waarvan de naamlijsten na 2 Mei te Peters burg ontvangen worden, kunnen niet meer in den cata logus der tentoonstelling worden opgenomen. Ruitenlandsch Overzicht. De toestand in Egypte wordt hoe langer hoe treuriger. Gordon die thans bericht heeft ontvangen, dat hij op de hulp van Engeland niet langer behoeft te hopen, is van alle kanten door de opstandelingen ingesloten, en de vijand treedt met den dag brutaler op. Niet zelden vallen er schoten van den vijand in het paleis te Khartoem en de munitie voor de kanonnen in de stad begint sterk te verminderen. Aan proviand is gelukkig nog geen gebrek Nu er geene hulp komt opdagen, gelooft de oorlogscorrespondent van de Times in Khartoem, dat het beste redmiddel voor Gordon zal zijn om dieper Afrika in te trekken. Mag men latere berichten van Gordon gelooven, dan zou de valsche profeet al zijn invloed verloren hebben en zelf worden belegerd door oproerige stammen. Een koopman, die van El Obeid te Khartoem was aange komen, zou namelijk de tijding hebben medegebracht, dat de Mahdi tweemaal geslagen is door de stammen van Tegaba en dat hij gevoelige verliezen heeft geleden. In hoeverre deze berichten echter vertrouwen verdie nen, zouden wij niet durven beslissen. Uit Cairo wordt bericht, dat aldaar de tijding is gekomen, dat eene stoomboot van Shëndy met 300 vluchtelingen aan boord, op den Nijl is verongelukt en alle opvarenden vermoord. Nubar Pacha vreest, dat de opstand zich binnenkort tot b;j Assoean zal uitstrekken Sir Samuel Baker ontving een dépêche van Gordon van 8 April,waarin hij, ziende dat de Engelsche regeering het plan heeft geene Britsche troepen naar Berber te zenden om den weg van die plaats naar Soeakim te openen voorstelt een beroep te doen op de Engelsche en Amerikaansche millionairs, opdat deze 200.000 pond sterling bijeenbrengen. Met deze som zou men de diensten van twee a drieduizend Ottomanische Nizams kunnen verkrijgen, die, onder het bevel van Zebehr- Pacha naar Berber gezonden, niet alleen de zaken te Khartoem zouden kunnen regelen, maar ook de gelieele macht van den Mahdi omverwerpen Generaal Gordon voegt er bij: Als men de trouw der soldaten en burgers binnen Khartoem jegens mij kende, zou men dit beroep als volkomen gerechtvaar digd beschouwen." Zooals wij vroeger mededeelden zijn drie der ver oordeelde Xoorweegsclie ministers, namelijk de heeren Schweigaard, Johansen en Herzbetg, benoemd tot mi nister en staatsraden in het nieuwe ministerie. De zoogenaamde protocol-commissie" in het Odels- thing heeft over dit regeeringsbesluit een rapport uit gebracht, waaraan het volgende wordt ontleend «Een volk, hetwelk eergevoel heeft, kent slechts éen oordeel over en éene benaming voor een gouver nement, hetwelk de rechten des lands opoffert aan persoonlijke belangen. Daar bovendien een der drie veroordeelden aan het hoofd van het minis terie is geplaatst en derhalve zijne zienswijze als programma van het nieuwe ministerie moet wor den beschouwd, zal er haars inziens gebruik moeten worden gemaakt van een middel om zulke mannen kwijt te raken. Dit middel bestaat in eene nieuwe en scherper aanklacht tegen hen bij het gerechtshof". De commissie acht het evenwel niet raadzaam, reeds dadelijk hiertoe over te gaan en komt alsnu tot de conclusie: dat de Odelsthing zich voorloopig moet be palen tot een votum van afkeuring over de benoe ming der drie veroordeelden. De minderheid der commissie is daarentegen van oordeel, dat de Odelsthing voor 'toogenblik zich van elke handeling te dier zake, dus ook van een votum, moet onthouden. Men ziet hieruit, dat de quaestie der veroordeelde ministers dus nog niet is afgeloopen. Het moge korter of langer duren, doch eene herhaling zal niet uitblijven. Gemengde Berichten. Kortgene. Dezer dagen is door de besturen van de Adriaan-, West-, Oud-Kortgeen- en Frederika polders benoemd tot dijkwachter, tevens bode, Stephnnus Blok alhier, alsook tot sluiswachter aan den St idspolder, en zulks in de plaats van wijlen z.jn vader Antlionie. Blok.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1