1884 N°. 47. Zaterdag 19 April. 71ste jaargang. (iOtSdllli De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COIIIUNT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel, dat morgen zal verschijnen en waarin het uitgebreid verslag zal voorkomen van het verhandelde in de vergadering der Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Z. en N.-Beveland op Donderdag 17 April 1884. Advertentiën, vóór 12 uren 's middags op den dag der uitgifte aan ons bureau bezorgd, kunnen mede daarin worden opgenomen. GOES, 18 April 1884. Onder verwijzing naar het achterstaand artikel van den heer J. J. Ramondt, moeten wij met een enkel woord repliceeren op het hoofdartikel in het Nieuws en Adv. blad voor N. en Z. Beveland van gisteren. De schrijver dier artikelen toch zegt, dat wij «nooit ofte nimmer de moeite nemen het onjuiste van een door hem geopperde stelling aantetoonen of hem in de ontwikkeling dier stelling te bestrijden" en ver meent, dat wij ons »öf te hoog geplaatst denken öf niet met de zaak in quaestie bekend zijn", en dat daarom uzijne artikelen öf voor ons te onbeduidend öf onverstaanbaar zijn". Wij meenden juist in ons nommer van jl. Zaterdag het onjuiste te hebben aangetoond van zijne stelling, dat uit dankbaarheid de partij der vier anti revolutio naire leden moest worden versterkt. Wij hebben als onze meening te kennen gegeven en doen dit nog, dat de houding der vier leden en daarmede die hunner partij zooveel edeler zou zijn, wanneer thans van die zijde geene candidaten voor den gemeenteraad werden gesteld. Dan toch zou eerst recht overtuigend gebleken zijn, dat het hun alleen te doen was geweeet om wets interpretatie van hooger hand, en niet om vacante zetels in den Raad te verkrijgen. Dat de tegenpartij bij ons nog steeds onder verden king ligt de eedsqnaestie geprovoceerd te hebben met de nevenbedoeling (zooal niet met de öoo/((bedoeling) om in de gelegenheid te zijn meer anti-revolutionaire leden in den Raad te brengen, is niet te verwonderen. Wij hebben evenveel eerbied voor de beginselen van andersdenkenden als voor die onzer eigen partijgenoo- ten, mits die andersdenkenden eerlijk en oprecht zijn ook in hunne handelingen. Wij moeten evenwel er kennen, dat dit bij onze tegenpartij (zonder iemand bepaald op het oog te hebben en allerminst den schrij ver der hoofdartikelen in het N. en A. bladmeer malen iets te wenschen overlaat. Wij zijn te dikwerf, om maar een enkel voorbeeld te noemen, zeiven ge tuige geweest, hoe zij zich builen hunne woonplaats gepast genot gingen verschaffen, terwijl zij der bur gerij in hunne woonplaats de kermis willen ontnemen of haar andere vermaken onthouden, om aan hunne eerlijkheid en oprechtheid niet een weinig te twij felen. Om die reden dan ook hebben wij in de handeling der vier raadsleden steeds gezien en zien dit nog eene poging, waardoor zij nevens eene zeer gewenschte wetsuitlegging de kans konden erlangen versterking in den Raad te bekomen en wij hadden voor hunne onpartijdigheid gewenscht, dat zij öf die bedoeling dadelijk hadden erkend öf dat hunne partij de nu leeggeworden zetels r.iet zou trachten den liberalen te ontnemen. Bij den secretaris der werklieden-vereeniging Eigen Hulp" te Goes is een gift ingekomen van f 2,50 van een buitengewoon lid, voor de weduwe met hare zes nog jeugdige kinderen van den onlangs overleden secretaris der Deventer Werklieden-vereeni- ging «Help u zeiven". Mochten meer buitengewone leden genegen zijn iets bijtedragen, dan kunnen zij dit doen bij het bestuur tot 26 April a. s. Van het totaal bedrag zal melding gemaakt worden in de Goe- sche Courant en in de Werkmansbode. Wij vestigen de aandacht op achterstaande annonce, waarbij belangstellenden in de oprichting van een nieuw harmonie-gezelschap te dezer stede, ter ver gadering worden opgeroepen op morgen (Zaterdag) des avonds te acht uren in nde Prins van Oranje". Kruintnge. Tot tegenschatters aan de zijde der be lastingschuldigen, ingeval van herziening der belast bare opbrengst in de personeele belasting, zijn door B. en W. benoemd de heeren L. Van Verre en J. Okker. In eene gisteravond gehouden vergadering der kies- vereeniging «Gemeentebelang" werd tot candidaat bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, op a. s. Maandag, gesteld de heer P. J. Visser, aan nemer te Hansweeid, met 16 van de 18 uitgebrachte stemmen. Door Z. M. is erkend, volgens de wet van 22 April 1885 (Staatsblad no. 32), de Christelijke Jonge- lingsvereeniging te Goes, onder de zinspreuk «Ken den Heere in al uwe wegen". (Wijziging in de statuten). Z. M. heeft den luit.-generaal N. Van Willes, inspecteur der inf., op aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag daarvan bepaald op 3000, onder dankbetuiging voor de goede en trouwe diensten door hem gedurende zijne langdurige militaire loopbaan bewezen. Ten einde de Koningin van Engeland in de gelegenheid te stellen tien stappen te doen zonder gezien te worden, namelijk van de aanlegplaats in de Vlissingsche buitenhaven naar den gereedstaanden trein, wordt (werd) een soort van tent of doorgang gemaakt van f 1200. Nu, de Koningin van Engeland is rijk genoeg om zich zulke fantasieën te gunnen. Maar de bladen vertellen, dat het niet de Koningin van Engeland is, die het betaalt, maar het Neder- landsche Departement van Waterstaat. Waarschijnlijk eene lieve attentie van den heer Van den Bergh persoonlijk. Want dat de penningen der Nederlandsche belasting schuldigen hiervoor worden besteed, is ongeloofelijk. Hoe elastiek ook, voor zulk een uitgaaf heeft Doch onderafd. 81 der begrooting van Waterstaat (onder houd, herstel en verbetering van het kanaal door Walcheren en daartoebetrekkelijke werken enuitgaven). noch art. 25 der spoorwegbegrooting (uitbreiding van den spoorweg van Rozendaal naar Vlissingen met alle daarmede in verband staande uitgaven) ruimte. Vaderl Volgens den Haagschen briefschrijver van de Arnh. Ct., moet onze Regeering er in geslaagd zijn, met Frankrijk een nieuw verdrag van handel en scheep vaart te sluiten, waarbij aan onzen handel de behan deling op den voet der meest begunstigde natie wordt toegezegd. Volgens De Amsterd. schijnt de bescherming van den literairen en industriëelen eigendom het onderwerp uit te maken eener van het handelstractaat geheel onafhankelijke regeling. Woensdagavond kwart voor zessen lag de «Os borne" met de Koningin van Engeland aan boord, na eene voorspoedige reis, aan de ponton te Vlissingen gemeerd. De Koningin vertrok 10.45 per trein naar Darmstadt. Naar het D. v. N. verneemt, zal hetgeen in de conferenties over de financiëele belangen der Zuid- afrikaansche Republiek heeft plaats gehad en wat daarbij over den toestand en de toekomst van Trans vaal is aan het licht gekomen, weldra bekend worden gemaakt in eene brochure, welke tijdens de afwezig heid der Deputatie zal verschijnen, en die dienen zal tot verduidelijking van eene circulaire, waarin de plannen voor de spoorwegleening zullen worden ontwikkeld. In De Amsterdammer komt het volgend inge zonden stuk voor van Professor Alberdingk Thijm ONDERWIJS NEUTRALITEIT. Men heeft in den laatsten tijd weer druk geredetwist over de oorbaarheid en de mogelijkheid van «neutraal onderwijs". Jan Holland heeft de neutraliteit dapper geridiculiseerd. Iemand, dien het om waarheid en recht te doen is, zal natuurlijk met verontwaardiging den eisch afwijzen, dat hij, voor een vraagstuk geplaatst, zijne stem aan waarheid en recht zou moeten onthouden Ondertusschen, gedreven door gemoedelijke over tuigingen, heeft men zich, in de hangende onderwijs vraagstukken, naar mijne meening, op een gebied begeven, dat men niet had hooren te betreden. In onze wetten is de uitdrukking «neutraal onderwijs" onbekend. Het is niet goed te keuren, dat men zich gedraagt, alsof zulk onderwijs wel werd voorgeschreven. De wetten bepalen er zich toe het onderwijs vrij te verklaren, onder zeker voorbehoud, in een ordelijken staat, met gemengde bevolking, niet te missen. Al wat een wettig optredend onderwijzer voor waar houdt, mag hij leerenal wat hij voor recht houdt, mag hij in zijn onderwijs voorstaan maar hij mag den leerlingen niet inprenten wat tekort-doet aan den eerbied, die men der godsdienstovertuiging van «anders denkenden" (zoo als de Wet zegt) verschuldigd is. Nemen wij een voorbeeld. De onderwijzer mag niet leeren, dat Luther wèl heeft gedaan de bekende (noch vermaarde, noch beruchte te noemen) 95 stellingen aan de slotkerk van Wittenberg aan te plakken. Maar de onderwijzer behoeft het feit niet te verzwijgen in tegendeelhij behoort het te verhalen, en is vol komen bevoegd den leerlingen mede te deden, hoe over het feit door schrijvers van verschillende gezindheid geoordeeld wordt. Een onderwijzer die eerbied voor de wet heeft, 2al, bij historiscl e verschijnsels als dit, niet geven een eigen waardeering van de prijselijkheid of berispelijkheid der handeling, maar zal, op zeker punt geven de geschiede nis van de geschiedenis. Is een feit-zelf niet algemeen erkend, ook dan zal hij zeggen dezulken houden het vast, under<.n ontkennen het. Bij duizend zaken kan du onderwijzer een eigen oordeel en waardeering uitspreken bij het duizend-en-eerste zal hij zich daarvan onthou den en zich vergenoegen met te verhalen, hoe er over de zaak gedacht wordt. Ik erken, dat het aangenaam is, wanneer men voor een persoon of een feit in een edel vuur kan ontsteken ik ben de eerste, om een bezield onderwijs, waarbij men bewondert of verwerpt, onontbeerlijk te rekenen maar niet alle waarheid is geschikt altijd en overal verkondigd te worden, al staat zij ons nog zoo glansrijk voor den geest. De onderwijzer zal zich matigen in zijn geestdrift voor den svurigen", den «moedigen" dr. Martin Luther zoowel als voor den «geleerden", «gevoeligen" en «schoo- nen" prof. Johan Tetzel. Hem staat alleszins vrij te zeggen, hoe er al zoo over beiden geoordeeld wordt In onzen tijd, die er ten zeerste op uit is aller over tuigingen recht te doen, te hooren en te wederhooren is de geschiedenis der geschiedenis meer dan ooit op haar plaats, en kan zij bij uitzondering, iu sommige kiesche stoffen, met den besten uitslag de plaats der geschiedenis-zelve innemen. Op de boekverkooping door den boekhandel van M. Nijhoff, tegen den 21 n dezer aangekondigd, zal o a worden geveild de bibliotheek, nagelaten door mr. J. H. De Laat de Kanter, oud-lid van de Tweede Kamer en advocaat te Goes. De Eerste kamer heeft gisteravond hare werk zaamheden hervat. De heer mr. W. H. De Beaufort heeft zitting genomen. De Haarlemsche afdeeling der Vereeniging tot afschaffing van sterkedrank heeft aan de Eerste Kamer een adres gezonden, aandringende op verwerping van de door de Tweede Kamer aangenomen wijziging van de drankwet. Te Zwolle gaat een adres rond aan de Hooge Regeering, inhoudende het verzoek om de drankwet niet te wijzigen of te verslappen, maar op 1 Mei e. k. in haar geheel in werking te brengen. Het adres telt reeds een groot getal handteekeningen. De graaf d'Oultremont wordt te 's-Hage verwacht met een particuliere zending van Z. M. den Koning der Belgen aan onzen Koning. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kolljnsplaat. Tot teleurstelling van velen heeft de heer dr. J. II. Gunning J.Hz., pred. te Wilhelminadorp, voor het op hem uitgebrachte beroep naar deze ge meente bedankt. Beroepen te Nieuwerkerk (cl. Zieriksee) ds. Ch. C. J. W. Wierts Van Coehoorn, te Horssen (cl. Nijmegen Bij het laatst gehouden examen voor onderwijzers te 's-Bosch is o. a. geslaagd dhr. J. G. Den Exter van den Brink van Krabbendijke. Tot onderwijzer aan school B te Zieriksee is met 7 van de 8 stemmen benoemd de heer C. Hack te Wulfertsdijk. De heer W. K. Van de Stolpe te Ooster- land, die mede op de voordracht stond, bekwam 1 stem. Naar wij van goederhand vernemen denkt men er te Middelburg over om evenals hier aan de plaat selijke commissie van toezicht cp het lager onderwijs een commissie van bijstand van dames toetevoegen, met het oog op het onderwijs in de handwerken. Tot hoofd der openbare school te Beesd is benoemd de heer M. Mieras. De Min. van binn. zaken heeft beslist, dat van het verbod bij art. 35 der schoolwet, het geven van onderwijs is uitgesloten, onverschillig of de betrekking als beroep of als ambt is te beschouwen, en derhalve voor het geven van herhalings- of normaalonderwijs de openbare onderwijzers geen vergunning van Gede puteerde Staten noodig hebben. Rechtszaken. Niet door de rechtbank te Middelburg maar door den rechter commissaris is Donderdag de zaak der aanranding van het 18jarig meisje, onder 's-Gra- venpolder gepleegd, onderzocht. Hoogstwaarschijnlijk zal deze zaak voor het gerechts hof te 's-Hage dienen. (M. Cf.) Het openbaar ministerie bij het gerechtshof te 's Gravenhage requireerde tegen P. V. te Westkapelle. beschuldigd van het slaan van een bedienend beambte, en tegen P. H., ter zake van gewelddadigheid, de vernietiging van de vonnissen der rechtbank te Mid delburg en veroordeeling van ieder tot 4 maand celstraf. Buitenlandsch Overzicht. Er zijn weder nadere berichten uit Egypte geko men van Gordon, en wel van 7 en 8 April Het eerste is gericht aan Zebehr-Pacha, den gewezen sla venhandelaar, en bevat diens benoeming totaljunct- gouverneur-generaal van Soedan. Zooals men weet, is deze benoeming zeer tegen den zin van de Engelsche regeering en het schijnt ook inderdaad bevreemdend, dat Gordon, die naar Egypte ging om den slaven handel te onderdrukken, een ex-slavenhandelaar tot eene dergelijke waardigheid verheft. Doch bij een man als Gordon staat men altijd bloot aan verras singen en wat in gewone omstandigheden terstond voor ongelooflijk wordt verklaard, kan bij hem wel waar zijn. Volgens een bericht, gisteren uit Kaïro ontvangen, heeft Zebehr-Pacha geweigerd zijne benoeming aan te nemen. Het bericht van den 8sten April is door den heer Baring ontvangen en meldt, dat van de expeditie van den Mahdi tegen Khartoem is afgezien, wegens pi- eenigheid, die onder diens stammen is uitgebroken. De correspondent van de Times te Alexandrië deelt mede, dat Samuel Baker bij de Engelsche autoriteiten in Egypte krachtig aandringt op het maken van toe bereidselen voor een expeditie naar Khartoem, ten einde Gordon te ontzetten. De correspondent ontveinst zich niet de vele bezwaren, welke hieraan verbonden zijn, maar pleit toch voor het plan, omdat de aan- kondig rig van het voornemen van de Regeering reeds de positie van Gordon te Khartoem veel verbeteren zou. De verschillende mogendheden van Europa zien met verlangen de mededeelingen van Engeland tegemoet over de regeling der Egyptische financiën, omdat zij bij die gelegenheid ook andere punten Egypte betref fende zouden willen ter sprake brengen Men spreekt reeds van eene nieuwe conferentie in Turkije's hoofd stad om de Egyptische zaken te regelen, een plan, waarmede Engeland zeker niet zal zijn ingenomen. De Duitselie katholieken hebben te Keulen eene vergadering gehouden, waar ongeveer 4000 personen bijeenwaren en waar de volgende besluiten zijn genomen: 4o. de vergadering erkent den van haar gescheiden aartsbisschop Melchers als haar geestelijk hoofd en blijft hem trouw en onderdanig: 2o. zij vernieuwt haar protest tegen den kerkelijken strijd; verlangt de terugroeping van den aartsbisschop van Keulen en dien van Posen, en vestigt de aandacht op het groote gemis van geestelijke leiding en de voortduring van het ingehouden staatssubsidie; 3o. zij dringt er bij alle partijgenooten op aan, in den heiligen strijd voor de vrijheid van de kerk te volharden, totdat vervuld is wat een op plechtige wijze gesproken Koningswoord bij de inbezitneming van de aan den Rijn gelegen landstreek heeft beloofd4o. zij zegt den leden van het centrum in den Duitschen Rijksdag en den Pruisi- schen Landdag dank voor de in den strijd betoonde volharding Deze vergadering is natuurlijk geenszins naar den zin van de Duitselie r< geering en zij zal ongetwijfeld niet medewerken om den band tusschen het rijksbe stuur en de ceutrum-partij, die in de laatste tijden toch reeds losser is geworden, vaster te maken. Wellicht zal dit ook van invloed kunnen zijn op de behandeling van de socialistenwet, in welke quaestie het centrum nog geene partij heeft gekozen, terwijl toch feitelijk door haar de doorslag wordt gegeven. Met Let oog op de Egyptische aangelegenheden is zeker niet van belang ontbloot, hetgeen de Engelsche Minister van Binnenlandsche Zaken, Sir William Vernon Har- court, heeft gezegd in eene redevoering door hem te Derby gehouden, namelijk dat onvoorziene omstandighe den den terugkeer der Engelsche troepen uit Egypte belet ten Voorts gaf hij te kennen, dat wat annexatie betreft, Engeland geen recht heeft Egypte te annexeeren daar ook andere naties rechten op Egypte bezitten. Een blijvend bestuur zou tot voortdurende geschillen met andere landen leiden en verplichten tot het op de been houden van een leger in Egypte, hetwelk de schatkist aldaar niet zou kunnen diagen. De linkerzijde in het Noorweegselie Odelsthing heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij de strafbepalingen tegen majesteits schennis aanzienlijk verzacht worden. De aanleiding tot dit voorstel is te zoeken in de ge rechtelijke vervolging, tegen vier bladen ingesteld, die beschuldigd worden beleedigende artikelen teger. den persoon des konings te hebben bevat. Gemengde Berichten. Te Tolen heeft eene gewone kip een ei gelegd van buitengewone grootte. Het weegt ruim 9)4 D. G. (lood) en heeft over de punten gemeten een omtrek van 19 c. M. De wachtmeester der Kon. marechaussees P. De Vogel en de inspecteur van politie J. Stellenhoom, beiden te Breda, die zich bij den diefstal in het post kantoor aldaar buitengewoon onderscheiden hebben, zijn voor hun ijver door den Minister van Justitie met een gratificatie van f 400 beloond, benevens een eer volle vermelding in het Politieblad. Dinsdag is te Breda opgevischt het lijk van een smid te Prinsenhage, die vermoedelijk tengevolge van dronkenschap te water was geraakt.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1