Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. Liefdadigheid. Uitlotingen. Burgerlijke Stand Goes Weerkundige Waarnemingen. Te houden Aanbestedingen. Verkoopingen en Verpachtingen. Marktberichten. Borsele. Tot dusver was de nieuwe arrestantenkamer alhier nog door niemand betrokken. Zaterdag is hare deur geopend voor een militair, die sedert Maandag te voren, volgens ingekomen bericht, van zijn korps afwezig was gebleven en intusschen zich had schuil gehouden. Onmiddellijk ingesteld onderzoek der politie had geen gunstig resultaat. Eerst Zaterdagavond ge lukte het den tijdelijken verlofganger in verzekerde bewaring te nemen. Men meldt ons, dat Jacob Goedmaat, die geduren de 42 jaar driemaal 's weeks van Kapelle naar Goes als vrachtrijder heeft gereden, morgen (Donderdag) zijn Sisten jaardag hoopt te gedenken. Kats. De handboogschutters-vereeniging De Kroon prins" alhier heeft besloten haar tienjarig bestaan in Juli a. s. met een concours feestelijk te gedenken. Ylissingen. Na eene afwezigheid van zeven jaren (JuliAugs. 1877) is in den loop van de vorige week het eigenaardig houten keetje (zoölogisch huipstation) met de geheele inventaris hier gearriveerd en heeft het zijne oude standplaats bij den zeedijk in de nabij heid der buitensluizen weder ingenomen. Het laatst kwam het van Tolen, alwaar het gedurende den afge- loopen winter heelt gestaan tot bestudeering der ontwikkeling van de oester. Het hooge water had het gebouwtje aldaar geheel en al onder water gezet en daardoor valt er dus heel wat te doen vóór en aleer de verschillende werktuigen wat in orde gemaakt zijn. De gasgeleiding daarheen is reeds aangebracht. Professor P. P. C. Hoek uit Leiden zal met 4 stu denten binnen kort naar hier komen om de onderzoekin gen naar de verschillende water bewoners der Wester- Schelde te leiden. KapeHe. Ons kerkgebouw was Maandagnamiddag jl. bij de uitvoering van de zangvereeniging Advendo" door een groote massa belangstellenden bezet. De 15 verschillende zangstukken, welke achtereenvolgens wer den gezi ngen, verdienden die talrijke opkomst ten volle. Dit gezelschap is bij velen goed bekend, zoodat dit en de goede indruk bij een vorige uitvoering achter gelaten zeker wel de redenen der talrijke opkomst waren. De zangstukken werden dan ook zeer goed uitgevoerd, zoodat hieruit ten duidelijkste bleek, dat zoowel de directeur als de leden, hunne taak volkomen meester waren. Een kleine aanmerking, wellicht door enkele deskundigen gemaakt, geven wij gaarne toe aan eene dorps-vereeniging. Dat de hoorders genoten daarvan getuigde het applaus, dat der vereeniging aan het slot ten deel viel. Inzonderheid het Motètto van E. Grell verwierf zooveel bijval door de prachtige gezongen solo, welke daarin voorkomt, dat het op ver langen van het publiek herhaald werd. Ook den heer Van den Brugge, den kundigen organist alhier, komt een woord van lof toe, èn voor zijne begeleiding dei- zangstukken op de pianino, èn voor het genot aan de hoorders verschaft door gedurende de pauze een paar stukken op het kerkorgel te spelen. Aan het slot van de uitvoering nam de heer Van Hoek, predi kant alhier, het woord om namens het publiek aan den ijverigen directeur J. Staal, door wiens bemoei ingen de vereeniging tot stand gekomen is, en aan de vereeniging zijn dank te betuigen voor den genotvollen namiddag aan zoo velen geschonken, tevens den wensch uitdrukkende dat deze met denzeltden ijver op den ingeslagen weg mogen voortgaan. De heer A. Visser dankte namens de vereeniging den heer Van Hoek voor zijn welgemeende taal en gaf hem de verzekering dat de vereeniging, zoo moge lijk op denzeltden voet, zal blijven voortgaan, waarna hij deze in de gunst van het publiek aanbeval. Beide sprekers werden luide toegejuicht. 's-lleer Arendskerke. De werkende leden der zang vereeniging «Crescendo" verschaften ons den 2den Paaschdag des namiddags een paar genotvolle uren door de uitvoering in het kerkgebouw van een 12tal zangstukken, waarvan verschillende met gemengd koor, en een enkele met orgelbegeleiding. Zonder over den zang zelf in beoordeeling te treden, waartoe ik mij onbevoegd acht, durf ik toch ter aan moediging gerust getuigen dat het gehoorde naar meer doet verlangen. Gedurende de pauze werden wij bovendien door een vriendelijke hand onder het genot van zielverheffend orgelspel gebracht. Het vrij talrijk opgekomen pu bliek gaf blijk van waardeering, terwijl bij het einde der bijeenkomst een collecte voor de armen gehou den werd. Deze en dergelijke uitspanningen op de 2de Chris telijke feestdagen winnen het zeker ver van de vroe gere, meer beruchte dan beroemde, volksspelen, als katknuppelen enz. enz., want ofschoon de smaken ook op het gebied van vermaak verschillen, toch zal geen weldenkende de laatste voor de eerste terugwenschen «Crescendo" ga voort op den ingeslagen weg, eu late zich niet ontmoedigen door de gedachte dat er op naburige dorpen meer geoefende zangers en zan geressen te vinden zijn integendeel, zij doe al haar best om deze zoo mogelijk op zij Ie of voorbij te stree ven, dan zal het blijken dat, wat langen tijd voor tamelijk onmogelijk gehouden werd, mogelijk is, en dat men alles leeren kan wanneer slechts de wil goed is. Een löjarig jongeling geraakte Vrijdag onder een in vollen gang zijnden zandtrein in den stadspolder bij Dordrecht, tengevolge waarvan de beide beenen onder de knie moesten worden afgezet. Zijn toestand is naar omstandigheden vrij wel. Bij den postpakettendienst is dezer dagen tusschen Amsterdam en Rotterdam verloren geraakt, vermoe del ijk ontvreemd, een kartonnen doos, inhoudende vier gouden vestkettingen, vijf colliers, een medaillon een paar gouden oorknoppen en een paar dito oor bellen. De jongste proeven, op dat gebied genomen, hebben geleerd, dat zwaveligzuur (zg. zwaveldamp) het beste middel ter vernietiging van de tering bacteriën is. (O.) Door de mosselvloot te Tessel werden in de afgeloopen week ruim 2000 balen gekord, die groo- tendeels naar Zeeland als plantmosselen werden afge leverd, en anderdeels naar Londen en Huil werden verscheept. Hedenmiddag had te 's-Heer Abtskerke de eerste steenlegging plaats van de nieuwe onderwijzerswoning aldaar, in tegenwoordigheid van den gemeenteraad, de leden van de kerk- en burgerlijke armbesturen en verschillende genoodigden. Van het gemeentehuis be gaf men zich naar de plaats, waar de nieuwe woning zal verrijzen, alwaar de burgemeester, de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, het woord nam om in de eerste plaats zijn dank te brengen aan het gemeente bestuur voor de krachtige hulp, hem verleend, om het plan van eene nieuwe onderwijzerswoning te verwe zenlijken, en in de tweede plaats aan den heer Van Gorkom, districts schoolopziener, voor zijne medewer king in dezen verleend, terwijl hij besloot met een warm woord van hulde te brengen aan het hoofd der school, den heer V. d. Linde, die in allen deele verdiende, dat de gemeente voor hem eene nieuwe woning deed verrijzen. Vervolgens ging de heer Van Gorkomdaartoe uitgenoodigd, tot de steenlegging over, waarna hij het woord nam om den burgemeester en het ge meentebestuur dank te zeggen voor hun krachtig pogen om het nieuwe gebouw te stichten. Ook hij voelde zich gedrongen het hoofd der school, die door ongesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn, te prijzen voor het goede onderwijs, dat hij steeds aan de jeugd gaf en hij hoopte, dat deze nog vele jaren met zijn gezin in de nieuwe woning mocht voort leven. Spreker wees voorts op het verblijdend ver schijnsel, dat, waar in zoo menige plaats school en kerk elkander vijandig zijn, hier de meest mogelijke samenwerking heerschte, daar tijdelijk een deel der kerk voor school was ingericht, zoolang het hoofd der school in het schoolgebouw woonachtig was. Hij dankte ook den architect, den heer Hannink, voor hetgeen hij in het belang der zaak had gedaan. Deze nam daarop het woord, om als zijne over tuiging uittespreken, dat, waar kan worden voortge bouwd op den steen, door den heer Van Gorkom ge legd, de arbeid voorspoedig zou gaan. Moest op deze plechtigheid gewacht worden, thans, nu zij volbracht was, zou het gebouw weldra in zijne volle grootte prijken. De burgemeester dankte de beide vorige sprekers en den heer Van Gorkom in het bijzonder voor de steenlegging, waarna de plechtigheid was afgeloopen. Ylissingen. Hedenmorgen te 8 uren vertrok H. M. Koningin van Engeland met haar gevolg uit Sheerness aan boord van het Koninklijke Jacht «Osbor ne". De twee [andere jachten Enchantress en Alberta vergezellen haar naar Vlissingen. Ten 5 ure zullen de jachten hier aankomen. De Osborne blijft aan de Pon ton liggen. Na aankomst van den laatsten trein zal te 10.45 de extra trein vertrekken. Alles is en wordt afgesloten. Geen onbescheiden oog zal H. M. bespieden op haar gang van boord naar den trein. De datum en uren van vertrek uit Engeland en aankomst alhier zijn gedurig veranderd. Groningen. Volgens gerucht is het spoorwegongeluk te Loppersum, waarbij 2 personen gedood, éen zwaai en anderen licht gekwetst zijn, aan moedwilligheid te wijten. Parijs, 16 April. De heer Ferry zeide gisteren op een feestbanket te Périgueux, dat Frankrijks buiten- Jandsche politiek vastberaden maar verzoenend is. De regeering, zeide hij, rekent voor een beperkte grondwetsherziening op 320 afgevaardigden en 120 senatoren. De Chineesche regeering ontboo l alle officieren van het Tongkinleger naar Peking, om hun daar, als straf voor het verlies van Sontay en Bacnink, te doen ont hoofden. Londen, 16 April. Volgens vertrouwelijke Egyptische berichten mislukte de zending van Admiraal Hewett, om den koning van Abyssinie tot een bondgenootschap over te halen totaal Mijnheer de Redacteur! Door den kerkeraad der Herv. gemeente te Kruininge is dezer dagen het volgende adres aan het plaatselijk bestuur aldaar gezonden: «De kerkeraad der Herv. gem. te Kruininge, gezien het bericht in de Goesche Courant van 18 Maait 11., dat het fanfaren-gezelschap «Eendracht maakt macht" besloten heeft op den 2en Pinksterdag e. k. een festival te houden overwegende, dat zulk een festival, zooals vroeger op droevige wijze bleek, de oorzaak is van veel los bandigheid, en van het tegenovergestelde van wat rein, liefelijk en welluidend is; overwegende, dat door dat alles het heerlijk Pinkster feest op God onteerende wijze wordt ontwijd; overwegende, dat de nog altijd van kracht zijnde Zondagswet bepaalt, dat geen openbare vermakelijk heden op Zondagen en algem. feestdagen zullen ge doogd worden; heeft de eer U beleefd doch dringend te verzoeken de wet in dezen te handhaven en het houden van bovengenoemd festival niet toetestaan." Daarop is bij extract uit de notulen van Burge meester en Wethouders geantwoord Gelezen zijnde een adres van den kerkeraad der Herv. gemeente te Kruininge, houdende enz. overwegende, dat bij het vorige festival in geenen deele meer losbandigheid heeft plaats gehad dan anders op 2e feestdagen dikwijls het geval is, zijnde toen in tegendeel gebleken, dat men over het algemeen vrij wat minder in herbergen doorbracht, en wel omdat gelegenheid bestond zich buitendien te vermaken overwegende dat, al moge de Zondagswet bepalen, dat geen openbare vermakelijkheden op de Zondagen en algem. feestdagen zullen gedoogd worden, echter aan het plaatselijk bestuur wordt vrijgelaten, hier omtrent eene uitzondering toetestaan, na het eindigen van alle Godsdienstoefeningen overwegende dat op den 2en Pinksterdag de Gods dienstoefening alléén in den voormiddag plaatsheeft en er dus te dier zake geen bezwaar bestaat het festival te laten houden; overwegende bovendien, dat volgens de gevestigde jurisprudentie van den Hoogen Raad der Nederlanden als wettige feestdagen alleen aangemerkt worden de Zondagen en dus de tweede feestdagen daaronder niet gerangschikt worden overwegende, dat naar het oordeel dezer vergadering een festival wel degelijk liefelijk en welluidend is, daar muziek hartveredelend is en eer den godsdienstzin op wekt dan vernietigt; immers reeds de Godsdienstige plechtigheden, in het Oude Testament beschreven, zijn het overtuigend bewijs, dat de muziek werd dienstbaar gemaakt om God te loven en te prijzen en Zijn naam groot te maken; overwegende eindelijk dat een festival niet anders dan financiëel voordeelig kan zijn voor alle nering doenden en dus in het belang der gemeente te achten is Geven aan den adressant te kennen, dat er geene termen gevonden zijn om aan zijn verzoek te voldoen." Gij zult mij wel toestaan op bovengenoemd antwoord eene korte aanteekening te maken. Wij hebben in vele opzichten over ons plaatselijk bestuur niet te klagen Wat ijver, toewijzing en beleid betreft, verdient het den lof van alle inwoners. Doch het komt mij voor, dat het zich nu wel wat te veel voor de stoffelijke en geestelijke belangen der inwoners beijvert en dat het beter ware geweest aan het ver zoek van den kerkeraad te hebben willen voldoen. 1. Als daar bij gelegenheid van zulk een festival een schare volks van de omliggende plaatsen komt en de herbergen geopend zijn tot veel later in den avond dan gewoonlijk, dan kan ieder begrijpen wat daarvan het gevolg is. 2. De kerkeraad weet, dat die vrijheid aan het plaatselijk bestuur is toegestaan, maar ook alleen bij uitzondering. Uitzondering mag echter geen regel worden. 3. Op den 2en Pinksterdag heeft hier in den regel de godsdienstoefening des voormiddags plaats, doch van dien regel kan zeer goed worden afgeweken. 4. Ik moet bekennen met die jurisprudentie niet genoegzaam bekend te zijn. Zij komt mij vooralsnog minstens zonderling voor. Als dit de jurisprudentie is, hoe verklaart men dan de onderscheiding in Zon dagen en algem. feestdagen? Was dan het woord «Zondagen" niet voldoende geweest En valt Kerstmis altijd op Zondag? 5. Muziek werd onder Israël dienstbaar gemaakt om God te loven en te prijzen, zeer zeker! Maar wordt zij daartoe ook dienstbaar gemaakt bij een festival? Is dat het doel? Zoo ja, dan zullen wij op den 2en Pinksterdag zeker het genoegen smaken, dat de her bergen gesloten zijn, geen vuile kermis-liederen worden gehoord en dat dit feest met dankzegging aan God wordt gesloten. 6. Ik verheug mij zeer over den voorspoed van alle neringdoenden Doch ik zou geld, uit zonde geslagen, niet gaarne ontvangen. En bovendien, staan tegenover enkele neringdoenden niet honderden anderen, die hunne zuurverdiende penningen verspillen? Mijnheer de redacteur, u bij voorbaat dankzeggende voor de plaatsruimte mij verleend, noem ik mij hoog achtend Uw dw. dn., B. WIELINGA. Kruininge, 9 April 1884. Met goedkeuring van Z. M. den Koning en onder het eere-voorzitterschap van den heer F. Van Schooten, O. Inspecteur o/h Belgisch Loodswezen, is door de leden der loodsen-sociëteit «Unie" alhier een TOMBOLA ge organiseerd, waarvan de opbrengst zal strekken ten behoeve van het in kommervolle omstandigheden achter gelaten gezin van den loods L. BALLIEUL, die in de uitoefening van zijn dienst in October 11. het leven verloor. Loten a 0,12% per stuk zijn te bekomen bij den heer HOEYMANS, in het Café »h la ville de Bruxelles" alhier, alwaar al de te verloten voorwerpen waar onder vele van groote waarde zijn tentoongesteld. De dag, waarop de verloting zal gehouden worden, alsmede de uitslag der trekking zal later door ver schillende dagbladen worden bekend gemaakt. Vlissingen, Februari 1884. Namens het Bestuur, De Penningmeester, De President, F. J. BLIJ, J. B. KUIPER, Ontvanger Belg. Loodsw. Chef-loods Belg. Loodsw. De Secretaris, M. ASAERT, Zeeloods. Afsluiting der kasboeken en restantenlijst bij de coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes, voor de maand Maart 1884. ONTVANGSTEN Reservefonds 3312,94 Storting aandeel - 11283,45 Terugbetaling op schuld vordering - 28403,56 Interesten daarvoor en ger. interest - 1700,49 Opgenomen gelden - 48230,45% Onkosten- Gezamenlijk bedragf 92930,89 UITGAVEN Reservefonds Terugbetaalde aandeelen - 180,80 Verleende voorschotten - 74246,30 Terugbetaalde interesten - 88,49 Terugbetaalde opgeno men gelden - 12733,10 Interesten van opgeno men gelden - 86,93 Onkosten- 6,80 Gezamenlijk bedrag- 87342,42 Kas-saldo 5588,47% Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius St i v a 2^ 3 a «co gis 's morgens 8 758 Noord Betrokken. -1- 7 's midd. 12% 758 8 's avonds 5 758 y> 8 Amsterdamsclie Premieleening van 1874., 6 serieën 838, 877, 889, 2455, 3216, 4404. Serie 877 no. 9 10000 s. 889 no. 7 1000; s. 877 no. 5, s. 4404 no. 1 ieder 500; s. 838 nos. 2, 4, 8, s. 877 nos. 2, 7, s. 889 nos. 1, 10, s. 2455 no. 1. s. 3216 no. 10 ieder 200; s. 838 no. 3, s. 877 nos. 1, 4, 6, 8, 10, s. 889 no. 9, s. 2455 nos. 7, 8, 10, s. 3216 nos 2,5 ieder/150. van 11 tot 16 April 1884. Ondertrouwd: den 13, Bertus CornelisGesquierr^, 35 j., jm., en Elena Jacoba De Lange, 31 j., jd., te Vlissingen; den 14, Cornelis Schuijlwerve, 24 j.,jm, te Middelburg en Adriana Magrieta Snoodijk, 22 j., jd.den 16, Marinus Pieter Van Hese, 22 j., jm., en Sophia Brouwer, 22 jjd. Geboren den 11, Anthonie, z. v. Willem Jacob Goetgeluk en Adriana Maria Overweelden 12, Re- gina Johanna Jacoba, d. v. Gerit Cornelis Van Blit- terswijk en Regina Adriana Rijnberg; den 13, Jacoba Adriana, d. v. Pieter Cornelis Visser en Jacoba Cor nelia Legerstee. Overleden den 15, Gijsbertus Lambertus, 5 m., z. v. Jacob Meijler en Dina Johanna Wessels. GOES, Woensdag 17 April 1884. Waarneming van hedenochtend acht uur Van een depressie valt weinig of niets te bespeuren. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Nuordoostwaarts. Het grootste barometerafwijkingsverschil was Gisteravond achtuur: Helder 1.7 mM. boven Gro ningen. Hedenochtend acht uur Maastricht 1.7 mM. boven Groningen. Hedenmiddag half een: geen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een 757.4 m.M. Geheel Europa bevindt zich onder den invloed van een laag, doch zeer uitgestrekt gebied van hoogen druk. Verwachting: Veranderlijk weder. Datum. Plaats. Voorwerp. Infonaatiën 18 Apr., Middelburg, vernieuwing beschoeiing dok Vlissingen, Ingenieurs. 19 Westkapelle, school, Gemeentebestuur. 23 Goes, onderhoudswerken, Bestuur Gasthuis. 1 Mei Wemeldinge, school en woning, J. M. Koole. Datum. 17 Apr. 17 - 17 - 18 - 21 - 23 23 23 24 24 25 Plaats. Voorwerpen. Informatiën 's-Hr. Arendskerke, hoefje, Pelle en Lansen Croin. Hansweerd, meubilaire goederen, De Vos. Borsele, verpachting bouwland, Pilaar. Oudelande, beestiaal en meubilaire goederen, P. Overman. Hoedekk., verpachting dijken enz., P. Overman. Borsele, diversen, Karseboom. Ellewoudsdijk, afbraak, Scholten. Kolijnsplaat, inboedel, Huvers. 's-Gravenpolder, gereedschappen, P. Overman. Kruininge, meubilair, 's-Graveup., beestiaal eu meubilaire goederen. 18 Kapelle, herberginventaris, 19 f Goes, rundereu, 19 - Goes, winkelhuis eu inboedel, 10 Borsele, boereninspan, 10 Kamperland, boereninspan, huis raad en inboedel, 1 Mei, Wemeldinge, winkelhuis, tuiuenz., 2 Heinkenszand, woonhuis, bouwland, 2 's-Heer Arendskerke, beestiaal enz. 8 Waarde, smederij, Kolijnsplaat, hofstede enz., 's-Heer Arendskerke, hoefje, 21 P. Overman. Pelle. Mulock Houwer. Mr. Liebert. Pelle. Roelof. Pilaar, Mulock Houwer. Pilaar. Rembges. Huvers en Roelof. Pilaar. 6,10 a w 6,20 5,75 a 6,10 e 5,a r 5,20 w 8,a 4,— 8,— a 8,50 6,60 a 6,90 1,30 a 1,42 3,20 a 3,40 GOES, 15 April 1884. Bij zeer kleinen aanvoer en geringen omzet kwam er in den prijs van alle artikelen geen verandering. TARWE per hectoliter 7,50 a 7,75 ROGGE WINTERGERST ZOMERGERST HAVER BLAUWE ERWTEN PAARDENBOONEN BOTER per K G. (Ned.«.) EIEREN per 100 stuks ROTTERDAM, 15 April 1884. Vlas. De vraag voor Vlas was gedurende de week niet geanimeerd. Ongeveer 12000 steen werden heden ter markt aangevoerd, die slechts lsngzaam of gedeel telijk koopers vonden vorige prijzen waren moeielijk te bedingen Lijnzaad. Met kleine aanvoeren, was de vraag zeer lusteloos, en ging er weinig om het seizoen kan dan ook als afgeloopen beschouwd worden. Zeeuwsche eieren f 3,40 a 3,50 de 100 stuks- ROTTERDAM, 15 April 1884. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 1360 runderen, 75 vette- en graskalveren, 51 nuchtere kalveren, 38 schapen of lammeren, 317 varkens, 218 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen 1ste qual. 86 c., 2de qnal. 70 c., 3de qual. 49 c.; kalv. 1ste qual. 125 c., 2de qual. 105 c., schapen 88 c., alles per kilo. Voor het magere vee was veel kooplust. De aanvoer van weivarkens was meer dan gepas- seerden marktdag Men besteedde voor goede qu&liteit 55 a 60 cent per kilo. Voor Londen geen aanvoer. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f 60, 2e qual. f 55, 3e qual. f 50, per kilo SO a 55 c. Druk van F. Kleeuwens Zoon, Goes.

Goessche Courant | 1884 | | pagina bijlage 2