46. Donderdag 17 April. 71ste jaargang. Kleinhandel in Sterkedrank Herijk der Maten en Gewichten, Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. Belasting op de Honden VERBODEN INVOER VAN LEVEND VEE Personeele belasting en Patentrecht, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopei's en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Het voljaars-kohier van de is door den Raad in zijne vergadering van den 10 dezer vastgesteld, op heden aan den Ontvanger ter hand gesteld en zal na de uitreiking van het aanslag biljet gedurende eene maand ter inzage liggen, gedu rende welken tijd de aarsgeslageBen hunne bezwaren op ongezegeld papier bij den Kaad kunnen indienen. Goes, den 12 April 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. OR WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Door de onderstaande personen zijn verzoeken inge diend om vergunning tot uitoefeniug van den in de lokalen achter ieders naam vermeldA.NETER in den winkel van C no. 3wed. L. RUK. in de voor zaal van D no. 93; wed. J. RIJK in de zaal en den tuin van E no.l27e; wed. J. DE JONGE in den winkel van A no 119. Goes, den 12 ApriL 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Aan de Ambtenaren der Rijks- en gemeente-politie, belast met ol bevoegd tot het toezicht op den uit het buitenland, alsmede aan de Ambtenaren van *8 Rijks-belastingen worden de navolgende premiëu toegekend voor het veedoor hen gezamenlijk of afzonderlijk aangehaald lo. Voor elk volwassen stuk rundvee f 10, 2o. Voor elke vaars5, 3o. Voor elk kalf of schaap2, met bepaling dat voor tegelijkertijd aangehaalde stuks vee de premie niet meer dan 20,zal bedragen. Goes, den 12 April 1884. De. Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Tot den zal dit jaar in deze gemeente worden gevaceerd in DE WAAG, ONDER HET STAD HUIS: en wel voor de Maten en Gewichten, in de magazijnen ten verkoop voorhanden, den 21 April; voor wijk A den 22, 23 en 24 April B 25 en 26 M G 28, 29, 30 April en 1 en 2 Mei D y 6 en 7 Alei; E 8 9 en 10 Voorts wordt herinnerd lo. dat alleen behoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewichten zullen worden onderzocht en be langhebbenden bij de terugontvangst hunner voorwer pen dienen toetezien of deze de wettige merken dragen, daar een beroep op verzuimen, die bij den Herijk mochten zijn begaanlater niet zal ontslaan van rechtsvervolging; 2o. dat lengtematenvoorzien van merkteekenen of aanwijzingen van onwettige of afgeschafte maten, moe ten worden afgekeurd. 3o. dat de onderdeel en van het Gram Milligram- gewichtenuithoofde der daartoe noodige fijne balansen, 'uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg kunnen worden geverifieerd (Min. beschikking van den 16 April 1882 no. 193); 4o. dat na het eindigen van den termijn van den rijk (1 October a. s.) het gebruik of voorhanden hben van maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte steihpelmerken, verboden en strafbaar is, volgens art. 29 der wet van 7 April 1869 (dt.bl. no. 67). Goes, den 12 April 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De aanvang van het beschrijvingswerk voor dienstjaar 18841885 is bepaald op Maandag den 6 Mei 1884 De beachrijringsbiljetten voor de personeele belasting zullen worden opgehaald den achtsten dag na de uit gifte, doch in geen geval voor den 15 Mei. Wegens elk opgehaald beschrijvingsbiljet zal een bewijs van ontvang worden afgegeren. Door niemand dergenen, die de biljetten uitreiken en ophalen, mag voor de invulling der verklaring van de belastingschuldigen eenige belooning gevorderd worden. Bij art. 5 der wet van 9 April 1869 (St.bl. no. 59) 'e van de personeele belasting vrijgesteld: de eenige ronwelijke bediende, overigens naar de eerste, derde, ierde klasse belastbaar, in dienst van den belasting- lichtige, welke geen andere bedienden houdt en vier f meer eigen ol aangehuwde kinderen, kindskinderen n pupillen bij zich heeft inwonen, die op den 1 Mei es jaars, waarover de belasting loopt, jonger dan een a twintig jaren zijn. Bij art. 7 der wet zijn de twee eerste paragrafen der wet van 29 Maart 1833 (St.bl. no. 4) zoodanig ge wijzigd, dat hij, die na den 15 Mei een perceel in ge bruik neemt, 'voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen verschuldigd is voor den tijd van het dienstjaar, die dan nog overblijft, terwijl aan hem, die een perceel geheel verlaat, ontheffing wordt verleend. Om als tegenschatter van de zijde der belasting schuldigen te dienen, ingeval van herziening van het aangegeven bedrag van de huurwaarde of het aantal deuren en vensters of haardsteden, zijn door Burge meester en Wethouders benoemd de volgende perBOnen WILLEM DE BESTE, ADRIAAN DE BRU1JNE, WILLEM FREDERIK VAN RIET en PIETER BUITENDIJK. De aangiften of verklaringen tot verkrijging van pa tent zullen worden uitgegeven van den 5 tot en met den 16en Mei en behooren ingezameld te zijn den Sisten dier maand. Bij de inschrijving valt op te merken lo. Ten aanzien der patentplichtigen, in de eerste 25 tabellen der wet van 21 Mei 1819(Staatsblad no 34) omschreven dat, met uitzondering van de patentplich- tige slijters, tappers, kroeghouders en koffiehuishou ders, die niet in de gewone beschrijving zuilen worden begrepen, maar aan welker huizen, zoodia mogelijk na den ingang van het dienstjaar, en zonder de ge wone beschrijving af te wachten, een declaratoir zal bezorgd worden, hetwelk na verloop van drie dagen zal worden afgehaald, en welke verplicht zijn dadelijk de helft van hunnen aanslag te voldoen, waarna het patent op vertoon der quitantie, alsmede van het be wijs, dat hun deswegens verschuldigde over het voor gaande jaar ten voile aangezuiverd is, -ter secretarie onmiddellijk verkrijgbaar zal zijn. 2o. Ten aanzien der eigenaars, vaste huurders, of andere vaBte gebruikers van binnenvaartuigen, dat zal moeten worden gehandeld overeenkomstig de re solutie van den Minister van Financiën van 20 April 1852 no. 162 (Prov. blad no. 67 van dat jaar). 3o. Ten aanzien van de kramers.- dat zij zullen gehouden zijn om bij het doen hunner aanvrage om patent op te geven de onderscheidene goederen, welke zij voornemens zijn te koop aan te biedenzoomede de wijze, op welke zij hun beroep uitoefenen, naar aanleiding der onderscheidingen bij 1 der 7de tabel, gevoegd bij de wet van den 16 Juni 1832 (Staatsblad no. 3u)alsmede de gezamenlijke inkoopswaarde der door hen te koop aangeboden wordende goederen, zullende dieD onverminderd door de patentplichtigen, die hunne goederen in de herbergen of bergplaatsen, huizen en andere gebouwen van derden uitstallen, op gave moeten gesehieden van den tijd der daring van hun verblijf in de gemeente en (h or hen, die hunne waren in openbare veilingen, buiten hunne winkels, bij koopen van doorgaans beneden de f25 ieder, doen verknopen, van dien der te houden verkooping, terwijl, zoo zij de wijze van dien verkoop veranderen, de waarde hunner waren vermeerderen of den duur des verblijfs of der te houdene verkooping verlengen, zij daarvan op den voet van art. 13 der wet van den 2i Mei 1819 en op de boete, bij art. 37 bepaald, aangifte zullen doen in de gemeente, alwaar zij zich bevinden, en zoodanig aanvuliingsrecht voldoen, als van hen bij in werkelijkheid toegenomen belastbaarheid zoude kunnen worden gevorderd; 4o. Eu eindelijk, ten aanzien van de bedoelde kra mers, benevens de debitanten van loterij Drietjes, dat zij krachtens het Kon besluit van den 17 October 1820 (Staatsblad no 22), op de boete van j 1 en 2, van art. 32 der wet van den 21 Mei 1819 bepaald, verplicht zijn steeds hun patent met zich te voeren. De sluiting van de registers der patentplichtigen zal geschieden den 16 Juni aanstaande. Het werk der zetters behoort te zijn afgeloopen voor den 25 Juni daaraanvolgende. De ingezetenen, die zich met hnnnen aanslag in de personeele belasting of het patentrecht bezwaard achten, zijn verplicht bij hunne bezwaarschriften over te leggen een duplicaat van hun aanslagbiljet, tegen be'aling van 5 cents bij den rijksontvanger verkrijgbaar gesteld. Goes, den 12 April 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes j. g. de Witt hamer. De Secretaris, HARTMAN GOES, 16 April 1884. Aan de oproeping tot bijwoning eener vergade ring van kiezers en belangstellenden tot het stellen van twee candidaten voor den gemeenteraad was Za terdagavond door een 48ta! personen gehoor gegeven. Nadat het comité voor de verkiezingen, bestaande uit de heeren J. Fransen Van de Putte, J. J. Ramondt en J. De Vos, bij acclamatie ook voor eene eventu- eele volgende gelegenheid was benoemd, deelde de voorzitter mede, dat de heer De Vos wegens drukke ambtsbezigheden de betrekking niet langer meende te kunnen waarnemen, waarna de heer L. M. Van Cam- pen in zijne plaats werd gekozen bij herstemming met den heer P. A. De Ligny, die echter vooraf reeds mededeelde, dat hij eene benoeming niet zou aanvaarden. De voorzitter herinnerde daarop aan de oorzaak van deze vergadering en bracht daarbij een warm woord van dank aan jhr. De Marees van Swinderen en den den heer C. E. Massee voor het vele goede, dat zij tijdens hun lidmaatschap van den Raad in het be lang der gemeente hadden gedaan. Op de candidatenlijst werden achtereenvolgens ver scheidene heeren gebracht. Een der aanwezigen noemde o. a. ook de heeren Van Swinderen en Massee en deelde daarbij mede, dat genoemde heeren bereid waren andermaal eene candidatuur te aanvaarden, wanneer het bleek, dat de liberale partij dit wenschte, als een protest tegen de beslissing van den Koning. Zij zouden, werden zij gekozen, hunne geloofsbrieven in zenden doch geen zitting nemen, alvorens de wet in dien geest was gewijzigd, dat zij met eene belofte konden volstaan. Mocht het echt-r blijken, dat het meerendeel der aanwezigen zulks niet wensehelijk achtte, dan hoopten zij, dat op hen geene stemmen zouden worden uitgebracht, daar eendrachtig samenwerken door de liberalen in de gegeven omstandigheden meer dan ooit geboden was. Nadat door een der aanwezigen was opremerkt, dat een dergelijk protest slechts zou leiden tot schade voor de gemeente, zonder dat er practisch nut uit zou voortspruiten, en dat, indien wetsverandering in het verschiet was, het wenschelijker moest geacht worden eene candidatuur Van SwinderenMassee te stellen, wanneer die verandering was geschied, trok de heer Van Swinderen zelf zijne candidatuur in, nogmaals onder opwekking om krachtig saamtewerken. Van de verschillende candidaten, die op de lijst waren geplaatst, werden tot candidaat geproclameerd jhr. A. N. F. Flugi van Aspermont, bewaarder van hypotheken, en de heer C. L. M. Lambrechtsen, pro vinciaal ingenieur; de laatste na herstemming met den heer D. M. Molijn. In de Zaterdagavond II. gehouden vergadering der Werklieden-vereeniging «Eigen Hulp" te Goes werd het driemaandelijksch verslag over de maanden Januari, Februari en Maart 1884 uitgebracht. Het aantal gewone leden bedroeg op 31 Maart 27, dat der buitengewone leden 34. Er werd ontvangen Aan contributie gewone leden ƒ30,60 buitengew. leden 90,50 entrée-gelden3,25 interest 1883/4 d 12,35 boeten0,02 Samen 136,72 Uitgegeven Aan ziekengeldƒ26,55 j> druk- en schrijfbehoeften 16,40 gas Ivergaderingslokaal)4, porto's0,12 Samen 47,07 89,65 448,15% Alzoo op 31 Maart een saldo van Op 31 December 1883 was in kas Alzoo op 31 Maart in kas 537,80% Aan twee gewone leden werd gedurende dit kwar taal uitkeering gegeven. 8 gewone en 5 buitengewone leden traden gedurende dit kwartaal tot de vereeniging toe; 3 gewone leden werden weder aangenomen. De voorstellen van het bestuur werden aangehouden tot een volgende vergadering, daar zij nog «iet geheel g reed waren, om behandeld te worden. Voorts werd een circulaire gelezen van de Deventer Werklieden vereeniging «Help u Zeiven", inhoudende het verzoek om gelden intezamelen voor de nagelaten betrekkingen van hunnen onlangs overleden secretaris, die eene vrouw met 6 nog jeugdige kinderen achterliet. Een inteekenlijst werd voor de leden ter tafel gelegd en bracht ƒ2,70 op. Ook zal aan hen, die niet ter vergadering waren, de inteekenlijst worden aangeboden en daarna het bedrag worden overgemaakt. Naar wij van goeder hand vernemen heeft jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, Commissaris des konings in Zeeland, als zoodanig zijn ontslag gevraagd, of is hij voornemens het te doen. Naar men zegt, zou hij dit ontslag wenschen te doen ingaan op korten termijn en zou hij zich daarna te 's-Ilage vestigen. Kapelle. Tot tegenschitters, aan de zijde der be lastingschuldigen, ingeval van herziening der belastbare opbrengst in de personeele belasting, zijn door burg. en weth. alhier benoemd D. Van Maris Sr. en M. Van Boven. Heinkensznnd. Door burgemeester en wethouders is dhr. Scheffer, ambtenaar bij 's Rijks belastingen alhier, benoemd tot schatter der localiteiten tot ver koop van sterkedrank in 't klein. Kilts. Bij de herstemming tusschen de heeren J. De Back en Ileijboer voor lid van den gemeenteraad, Don derdag 11. gehouden, zijn van de 29 kiezers slechts 12 opgekomen. De heer J. Ileijboer verkreeg 6 en ook de heer J. De Back 6 stemmen, zoodat laatstgenoemde als oudste lid in jaren gekozen is. 's Rijks middelen hebben in Maart opgebracht 9 394 356.09, tegen 9 531 648.45% in Maart 1883. De raming van een maand bedraagt ƒ8 745 495.75. Opbrengst over de eerste 3 maanden 22 861 215.54% tegen een raming van 26 236 487.50. De verkiezing in het hooldkiesdistrict Almeloo voor een lid van de Tweede Kamer ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van den heer H. A. Insinger, zal plaatshebben Dinsdag 6 Mei een herstemming, zoo noodig, op 20 Mei d. a. v. Een dergelijke verkiezing in het hoofdkiesdistrict Dokkum, ter vervanging van jhr. mr. I. F. Van Hu- malda van Eysinga, zal plaatshebben Dinsdag 13 Mei, en eene eventuëele herstemming 27 Mei d. a. v. Het veeartsenijkundjg examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874, zal aanvangen op Maandag 12 Mei e. k., in de lokalen van 's Rijks Veeartsenij school te Utrecht. De Minister van Waterstaat heeft besloten tot het vestigen van een telephoonkantoor te Oudvosmeer, in verbinding met het rijkstelegraafkantoor Tolen. In de plaats van den heer P. F. M. Baetens wordt met 1 Mei van Leeuwarden naar Middelburg als landmeter bij het kadaster overgeplaatst de heer J. A. Versluijs. Blijkens een bij het Dep. van Koloniën ontvangen telegram, is de heer O. Van Rees op 10 April jl. te Batavia aangekomen en heeft hij den volgenden dag het bestuur aanvaard. Een telegram van Reuter's agentschap te Batavia meldt, dat tengevolge van den ongunstigen gezond heidstoestand van den heer Van Rees de overdracht niet met het voorgeschreven ceremonieel plaats had de Gouverneur Generaal was echter Zaterdag beter en Zondag zou hij naar Buitenzorg vertrekken. Tot leden der commissie, dit jaar belast met het afnemen van de examens van apothekersbediende, zijn benoemd voor Middelburgdr. J. J. Couvee, leeraar aan de R. II. B., en P. M. de Ligny, beiden aldaar; tot plaatsvervangende leden de heeren G. Van Nederveen en L. H. Van der Harst, beiden apothekers te Mid delburg. De hoofddirecteur van de afd. telegraphie aan het ministerie van waterstaat, de heer W. C. A. Staring, heeft met 1 Juli zijn eervol ontslag aangevraagd. De vereeniging van de afdeelingen Posterijen en Telegraphie aan het departement van waterstaat zal met 1 Juli totstandkomen. Te 's-Gravenhage had Vrijdagavond eene talrijk bezochte publieke vergadering plaats, bijeengeroepen door het sociaal-democratisch bond, afdeeling 's-Graven hage, ter bespreking van de weigering van rechts persoonlijkheid van die Vereeniging. De heer Domela Nieuwenhuis, die eene redevoering hield, deelde mede, dat het bond zich tot de Tweede Kamer zal wenden om bij haar recht te vragen. Het bestuur stelde de volgende motie voor, die door zitten en opstaan eenparig werd aangenomen «De vergadering, overwegende dat gelijkheid voor de wet een der voorwaarden moet zijn van een ge- ordenden Staat; «Overwegende dat het onrecht is om aan eene Ver eeniging rechtspersoonlijkheid te ontzeggen om redenen buiten de statuten Overwegende dat het zwakheid verraadt bij eene Regeering om geen maatregelen te nemen tegen eene Vereeniging, die zou aansporen tot onwettige hande lingen «Spreekt hare verontwaardiging uit over de rechts verkrachting, waaraan de Regeering zich schuldig heeft gemaakt door het weigeren der rechtspersoonlijkheid aan het sociaal-democratisch Bond." Door het uitvoerend comité van de Internationale Landbouw-tentoonstelling te Amsterdam is den uitgever J. H. De Bussy concessie verleend tot het uitgeven van Agricultuia, officieel tijdblad van de Internationale Landbouw-tentoonstelling 1884, Amsterdam. De hoofdredactie van dit blad zal worden waarge nomen door dr. L. Mulder, hoofdredacteur der Land bouw- Courant. Bij den uitgever F. Plaat, Pzn., te Haarlem, is het eerste nommer verschenen van De Manufacturer, weekblad, gewijd aan de belangen van den handel in manufacturen en aanverwante vakken, onder redactie van G. J. Stam, technoloog en adsist.-leeraar aan de Polytechnische School te Delft. Oost-Indie. Geplaatst: bij het 2e bat. inf. de 2e luit. W. C. Van Campen. Verleendeen buitenl. verlof voor den tijd van twee jaren, wegens persoon lijke belangen, buiten bezwaar van den lande, aan den benoemden hulppr. bij de inl. christengem. te Waai (Amboina) I. N. Wiersma. De heer J. De Jongh, paardenarts 2e kl, O. I. ia overgeplaatst van Banjoe-Biroe naar Batavia.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1