1884. N°. 44. Donderdag 10 April. 71ste jaargang. GOËSGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, i,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe epgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct». Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op DONDERDAG den 10 APRIL 1884, des namiddags te 2% uren. Goes, 8 April 1884. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Benoeming van een stembureau voor de aan staande verkiezing van twee leden van den ge meenteraad. IV. Rekening van de administratie der Leenbank over 1883. V. Derde suppletoire kohier van den IloofJelijken Omslag voor 1883. VI. Voljaarskohier van idem voor 1884. VII. Idem van de belasting op de honden voor 1884. VIII. Verordening op de huizen van ontucht en de publieke vrouwen. IX. intrekking van vigeerende verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. GOES, 9 April 1884. Gelijk uit het raadsverslag in ons vor.g no. bleek, is dan de Goesche eedsquaestie besli-.t en eindigde zij daarmede, dat de beide raadsleden, bukkende voor overmacht, maar niet prijsgevende eigen overtuiging, hun ontslag namen. Wij zullen daarover niet napleiten. Tot zekere hoogte is er in dat besluit eene fermheid en eene consequentie, die slechts te eerbiedigen vallen. Maar het behoeft geen betoog, dat wij onze gemeente met dezen afloop geen geluk kunnen wenschen. Het heengaan van twee verdienstelijke raadsleden, waar onder een wethouder, beiden kort geleden met groote meerderheid herkozen, kan niet anders dan een groot verlies worden geacht. In welsprekende woorden bracht de voorzitter van onzen Raad hun hulde voor alles wat zij voor de gemeente gedaan hadden en de adem- looze stilte, welke in die oogenblikken onder het talrijk ter Raadszitting aanwezige publiek heerschte, gevolgd door hartelijke bewijzen van instemming, gaven blijk, dat het gevoelvolle woord van den voorzitter grooten indruk maakte, een indruk, die blijkbaar ook bij de overige raadsleden bestond. Dat ook wij er ten volle mee instemmen, zullen wij wel niet behoeven te verzekeren. De beide heeren waren besliste voorstanders van alles, wat de ontwikke ling van den geest en de welvaart der gemeente be vorderen kan. Mogen de ledig geworden zetels op eene, den vroegeren bezitters waardige, wijze vervuld worden 1 Ongetwijfeld zal deze geschiedenis een krachtige prikkel zijn om aan den onhoudbaren toestand op het gebied der burgerlijke eeden althans een einde te maken. Immers onhoudbaar mag het heeten, dat zij, die door hunne medeburgers geroepen worden om eikaars gemeenschappelijke belangen te behartigen, aan die roeping slechts gevolg kunnen geven door het uitspreken van een formulier, in strijd met hunne overtuiging, en zonderling is het, dat, terwijl de wet zegt dat ieder zweren moet naar den aard zijner gods dienstige gezindheid en er dus iets sacramenteels in den eed is gelegd, diezelfde eed wordt opgedrongen aan hen, die, buiten elk kerkgenootschap staande, door den eed uittespreken slechts alle denkbeeld van iets sacramenteels eraan ontnemen kunnen. Al zijn wij de meening toegedaan, dat de eed alleen een vorm is, waarin men belooft te doen wat men op zich gaat nemen en dat men van dit standpunt uitgaande, dezen vorm van belofte kan volgendie meening kunnen zij niet koesteren, die aan den eed zekere dogmatische of kerkelijke waarde toekennen. In hun oog moet de eed van den niet-kerkelijke slechts heiligschennis zijn en toch wordt juist van de zijde der kerkelijken op het plegen dier heiligschennis aangedrongen! Men verlieze daarbij niet uit het oog, dat wij in dezen te doen hebben met een burgerlijke betrekking, die men vrijwillig op zich neemt. Reeds de daad der aanneming is eene belofte tot plichtsvervulling, welke geene sacramenteele handeling behoeft om voor den betrokkene verbindend te zijn, en bij den twijfel, dien de wet overlaat, hadde, naar onze meening, eene mi- nisteriëele aanschrijving in tegenovergestelden geest, althans voor burgerlijke betrekkingen, meer recht van bestaan dan die, welke nu door den minister Heemskerk is gegeven. Hoe dit zij, die panschrijving heeft de verdienste, dat er nu geen twijfel meer bestaat of men is genood zaakt bij het aanvaarden van het lidmaatschap van den Raad een eed afteleggen, zoo men niet tot de Doopsgezinde gemeente behoort. Toch is het onmogelijk voltehouden iemand een formulier te laten uitspreken, dat hij in strijd acht met zijne innerlijke godsdienstige overtuiging. Het kan dan ook niet lang meer duren, of juist uit de krasse aanschrijving van den heer Heemskerk zal de gewenschte vrijheid geboren worden en ook de niet tot een kerk genootschap behoorenden zullen hun grondwettig recht terug erlangen. De heer J. H Loewer, landmeter bij het kadaster alhier wordt, naar wij vernemen, met Augustus naar Zieriksee overgeplaatst. Bij kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan E. Thienpondt, als dijkgr. van den Glarapolder, en zijn benoemdtot dijkgraaf van den Fredericapolder J. F. Van Rompu tot dijkgr. van den Nieuw-Westenrijkpolder C. Van Haelsttot voorz. van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Annapolder P. Van Weel Joh.z. Hansweerd. Gedurende de afgeloopen maand werden hier ingeklaard 470 zeil- en 69 stoomschepen, uitge klaard 384 zeil- en 56 stoomschepen. Met ingang van 1 Mei wordt de commies le klasse bij 's Rijks-belastingen H. Petri van Bruinisse naar Kiuininge verplaatst. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het lioofdkiesdistrict Nijmegen, ter vervanging van wijlen jhr. mr. C. J. C. II Van Nispen van Sevenaar, is bepaald op Dinsdag 29 April 1884; de heistem ming, indien noodig, op Dinsdag 13 Mei a. s. HH. MM. de Koning en de Koningin gaan op 20 Mei naar Brussel, om diie dagen aldaar te ver toeven. Feesten zullen er tijdens hun verblijf in Belgie niet plaatshebben. N li. Ct.) Het reces van de Tweede Kamer zal, naar men aan het Vad. medi deelt, tot 5 Mei, hoogstens tot 12 Mei duren. Gisteren vierde H. K H Prinses Sophia der Nederlanden, Groothertogin van Saksen Weimar en zuster des Konings, haar 60sten geboortedag. De Minister van financiën herinnert belangheb benden dat de gelegenheid, om de bij Koninklijk besluit van 15 October 1883 buiten omloop gestelde koperen centen en halve centen aan de kantoren der betaalmeesters in te wisselen, op 30 April a. s. wordt gesloten. Men schrijft uit Berlijn aan het liott. Nbl. Van goed ingelichte zijde vernemen wij, dat het indertijd uitgevaardigd verbod van invoer vanHollandsch vee in Duitschland weldra zal worden opgeheven, daar de gevallen van veeziekte in Nederland dagelijks ver minderen. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Water staat bepaald, dat voortaan geen vergelijkende examens voor benoeming tot opzichter van d n Rijks-waterstaat zullen worden gehouden, maar de vacaturen zullen worden aangevuld uit de buitengewone opzichters bij de rijkswerken. (Fad.) De Min. van Binn. Zaken heeft het deukbeeld ontworpen, een gedeelte der lokalen van de kazerne Prinsenhof, te Delft, bij gelegenheid van den 300n jaardag van den dood van Prins Willem I, te meubelen en in te richten in de gedaante, welke zij hadden in den tijd toen zij door den Vader des Vaderlands werden bewoond, en ze dan voortaan als een historisch gedenk- teeken van Rijkswege te onderhouden en toegankelijk te stellen. De Delftsche Gemeenteraad heeft nu besloten, bedoelde lokalen kosteloos aan het Rijk in gebruik te geven. De commissie tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van de in den nacht van 5 op 6 Maart 1883 verongelukte visschers van Paesens en Moddergat heeft rekening en verantwoording gedaan van haar geldelijk beheer. Hieruit blijkt, dat de ontvangsten bedroegen 141048, waaronder aan giften 137048 en aan rente van belegde gelden 3536. Aan 61 weduwen en 140 weezen werd uitgekeerd een som van ƒ11999; de kosten van herstel der zeevisscherij, be staande in het afbrengen en optuigen van schepen bedragen ƒ8329, de drukloonen, enz. 249, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van ƒ120469. Hiervan is rentegevend belegd pl m. f 113000 en was op 1 Januari jl. in kas bij de commissie ƒ6225 en bij het plaatselijk comité te Nes 1245. Den heer C. Reijers, predikant te Nieuw-Helvoet, is door de leden van de Debating-Society te Helle- voetsluis, waarvan hij de ijverige voorzitter is, een keurig geschenk vereerd, bestaande in een fraaie collectie boekwerken. Blijkens een Reuter-telegram uit Londen is Maan dag in het Britsche Lagerhuis vanwege de Regeering het volgende medegedeeldDe bemanning van het schip «Nicero" is nog niet uit de gevange»schap bevrijd, doordien de rajah van Tenom thans hoogere eischen heeft gesteld, waaraan de Nederl. Indische Regeering niet wil vuldoen. Het Britsche gouvernemement is nu met de Nedcrlandsche Regeering in onderhandeling over verdere stappen. v Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De jaarlijksche vergadering der Ned. Herv. Pre- dikanten-vereeniging zal gehouden worden op Woens dag 30 April en Donderdag 1 Mei a. s. te Utrecht. Gisteravond had in het koffiehuis «De Prins van Oranje" alhier de jaarlijksche bekroning voor getrouw schoolbezoek vanwege het comité tot wering van school verzuim plaats. Om half zes traden de leeilingen van de scholen B en D, geleid door hunne onderwijzers, de zaal, waar zich bereids eenige genoodigden en de leden van het comité bevonden, binnen. De voorzitter, de heer Z. D. Van der Bilt la Motthe, heette de aan wezigen welkom en zeide, dat het comité het zich tot een eer rekende, waar het thans voor de 15e maal haar bekroningsfeest viert, erop te kunnen wijzen, dat het schoolverzuim in het afgeloopen jaar weder minder was dan in 1882 Het was vooral op school B (hoofd de heer Van Schelven), dat het verzuim tot een mini mum was gekrompen, aangezien niet minder dan 92 pet. der leerlingen voor bekroning in aanmerking kwamen en spr. bracht gaarne hulde aan het onderwijzend personeel, dat de kinderen zoo aan de school wist te binden, maar niet minder aan de kinderen en hunne ouders, omdat zij toonden, dat bij de eersten lust bestaat om te leerin en bij de laatsten de overtuiging is gevestigd, dat zonder goed volgehouden onderwijs in de tegi-nwi ordige maatschappij moeielijk meer een goed bestaan is te verwerven. Alvorens tut de eigenlijke bekroning overtegaan, moest spr. nog eene mededeeling doen. Het was het comité bij herhaling gebleken, dat de gelden, welke het comité op naam der bekroonde kinderen in de spaarbank bracht, voor verreweg het grootste gedeelte binnen den kortst mogelijken tijd door de ouders dier kinderen weder daaruit werden genomen. Dit ligt geenszins in de bedoeling van het comité. Die gelden toch worden dun kinderen niet alleen verstrekt als eene belooning, doch zij moeten tevens dienen om hen te leeren sparen en om als het ware een basis te vormen, waarop verder kan worden voortgespaard. Dit doel r.u wordt bij slechts weinigen bereikt. Vooral in de laatste jaren was het bovenbedoelde misbruik sterk toegenomen en daarom had het comité in een zijner laatste vergaderingen besloten, te beginnen met het bekroningsfeest in 1885, die gelden niet meer ten name van de kinderen, maar ten name van het comité op de spaarbank te doen inschrijven. Telken jare zal het comité het nieuwe bedrag daarbij voegen en zoodoende zal het in staat zijn den kinderen bij het verlaten der school een bediag te overhandigen, dat hen in staat zal stellen, wanneer zij op een ambacht gaan, daar voor eenige bcnoodigdheden aanteschaffen. Het geld blijft ook op die wijze aan de kinderen, doch door het bedrag te stellen ten name van het comité zal de ge legenheid worden benomen om dadelijk na ontvangst over degelden te beschikken; die beschikking krijgen de kinderen (of hunne ouders) eerst bij het verlaten der school. (Ditzelfde werd later ook aan de kinderen van school C meegedeeld Hierop werd tot de bekroning overgegaan, die af en toe door de kinderen met enkele zangstukjes werd afgewisseld. Het totaal aantal bekroonde kinderen op de scholen B, C, D en de Bijzondere school bedraagt 396. Hier van behooren tot school B 194 kinderen, waarvan 164 zonder éen enkel verzuimtot school C (hoofd de heer Ittmann) 102 kinderen of 60 pet.; tot school D (hoofd de heer V. d. Berge) 21 kinderen of 43 pet., en tot de Bijzondere school (hoofd de heer Poolmeijer) 79 kinderen of 71 pet. De kinderen van school B en van de Bijzondere school ontvingen alleen een boekgeschenk, terwijl de kinderen van school C, welke geen enkelen schooltijd hadden verzuimd, eene inschrijving van ƒ1 in de spaarbank ontvingen en die van school D eene inschrij ving van 1,50. Aan 17 leerlingen der scholea B, C en D, die deze inrichtingen verlaten, werd het getuigschrift wegens getrouw schoolbezoek uitgereikt en het verdient ver melding, dat zich daarbij éen meisje bevond, dat gedurende zeven achtereenvolgende jaren geen enkele maal had verzuimd. Voorts werd nog namens regenten van het weeshuis aan zeven weeskinderen een geschenk uitgereikt, wegens vlijt en goed gedrag op de school. Wij hebben kortheidshalve bij deze opgaven de verschillende scholen tegelijk behandeld Evenwelmoeten wij nog afzonderlijk vermelden, dat de leerlingen van school C en van de Bijzondere school te zeven uren in de zaal verschenen, te meer omdat toen nog eene bijzondere plechtigheid plaatshad. De voorzitter van het comité richtte namelijk een hartelijk woord tot den heer Poolmeijer, die om redenen, welke daar ter plaatste niet behoefden gereleveerd te worden, eerlang zijne betrekking als hoofd der Bijzondere School zal nederleggen. De spreker bracht hem den dank van het comité voor de krachtige hulp, die hij gedurende zijn dertienjarig verblijf alhier had verleend, niet alleen om het schoolbezoek te bevorderen maar ook om zijne leerlingen te doen deelen in het gepast ger.otdat den kinieren vanwege het comité wordt geschonken bij zijne feesten. Hij beval, het comité verder aan in de vriendschap van den heer Poolmeijer, die hier ter stede zal gevestigd blijven. De heer Poolmeijer bracht zijn welgemeenden dank voor de woorden tot hem gericht en zeide, dat hij de vriendschap, welke hij steeds van h> t comité heeft mogen ondervinden, steeds op hoogen prijs heeft ge steld Het doel van het comité, bevordering van getrouw schoolbezoek, zal in hem een warm voorstander blijven vinden en- waar hij niet langer als hoofd eener school aan htt comité zijne hulp kan verhenen, daar zal het hem toch altijd een aangename plicht blijven het comité bij zijne bemoeiingen, zoowel op geestelijk als op stoffelijk gebied, te blijven steunen. Beide sprekers werden luide toegejuicht. Aan het slot van het feest nam de heer J. Donner namens het bestuur der Bijzondere School nog het woord om zijn dank uittespreken voor het feest, aan de kioderen van die school bereid en beval hen ook verder aan het comité aan. De voorzitter bedankte den heer Donner voor zijne woorden en gaf hem de verzekering, dat het co- mitésteeds de kindereu der B. S. op gelijken voet zal bl ij ven behandelen als die der andere scholen. Het comité kent geen onderscheid tusschen de inrichtingen voor lager on derwijs in deze gemeente en het zal steeds voortgaan om van zijne zijde aan allen, die zich dit waardig maken, bekroningen le schenken en feesten te bereiden. Onder de belangstellenden merkte men op, behalve de reeds genoemden en verscheidene ouders, enkele dames, de leden van het dagelijksch bestuur, den ar- rondissements-schoolopziener en den voorzitter der plaatselijke schoolcommissie. Akte-examens in Zeeland. 7 en 8 April werden 15 candidaten geëxamineerd. 1 was niet opgekomen. Afgewezen werden 6. Toegelaten 9, t. w.: A. Langejan van Middelburg; J. Leijnse van Vlissingen; P. Louter, M. A. De Man, J. L. Van Overbeeke, J. Postma en J. Pouwer van Middelburg; A. Van de Putte van Oost en West-Souburg en C. Van de Putte van Middelburg. 's-Heer Arendskerke. In de gemeenteraadszitting van gisteren is tot onderwijzer aan de o. 1. school te Ouddorp (hoofd de heer Pleune) benoemd de heer A. Beerens, thans te Retranchement. Aan de school te Nieuwdorp kon nog geen onderwijzer worden benoemd aangezien zich voor beide vacatures slechts éen solli citant had aangemeld. De heer Moens, inspecteur van het lager onder wijs in de 2e Inspectie, meldt in de N. li. Ct. dat de vergadering, tegen den 19 April door hem te Mid delburg saamgeroepen, zal worden gehouden in de sociëteit «De Vergenoeging". De onderwerpen, ter behandeling voorgesteld, zijn: 1. Het onderwijs in de Ned. taal 2. De toelatings- en overgangsexamens bij inrich tingen van opleiding. 3. De voorbereiding voor het eigenlijke vakonder wijs de zoogen. voorbereidende klassen der Rijks normaallessen 4. De opleiding tot hoofdonderwijzer. Door verschillende leeraren aan normaallessen zijn nog de volgende onderwerpen aanbevolen 1. Omschrijving in het programma voor de hoofd en onderwijzersakte van de eischen voor «onderwijs en opvoedkunde". 2. De vormleer moet niet aan het einde van het 2de jaar worden afgebroken, maar minstens nog een jaar worden voortgezet. 3. De vacantiën der normaallessen zijn te kort. 4. Het zangonderwijs in verband met dat onderwijs aan de normaallessen. Mocht zich nog iemand willen aanmelden, om over 't een of ander punt te spreken, het zal den heer Moens aangenaam zijn. Kunst, Wetenschap en Letteren. De tooneelvoorstelling, Maandagavond door het gezelschap van den heer Lemmens in de sociëteit V. O. "V. alhier gegeven, was slecht bezocht. Het spel van het meerendeel der artisten had wel een trouwere opkomst verdiendvoorzeker is de aanstaande voor stelling, door het gezelschap van den heer Van Lier te geven, oorzaak, dat het publiek niet talrijker was. Het eerste stuk: «De Straatjongen van Parijs", heeft zeker minder voldaan, dan liet nastukje «Het geluk van rijk te zijn", dat in allen deele uitstekend werd opgevoerd en dan ook luide werd toegejuicht. Mocht de heer Lemmens niet afgeschrikt zijn om terug te komen, dan hopen wij dat hij een gunstiger tijdstip moge kiezen en wij vertrouwen, dat hij dan ook een talrijker gehoor zal aantreffen. Van den heer Pfliiging ontving de N. R. Ct. bericht, dat in de tweede helft van deze maand de heeren Anton Schott en Carl Hill bij eenige buiten gewone opera-voorstellingen te Rotterdam hunne mede werking zullen verleenen. De Duitsche dichter F.mmanuel Geibel is overleden.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1