1884. N°. 43. Dinsdag 8 April. 71ste jaargang. De Secretarie der gemeente -<£^C£C^C£^~ GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. S In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 Jets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. zal op MAANDAG DEN 14 APRIL, uithoofde van den 2den Paasckdag, gesloten zijn. Tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand zal gelegenheid gegeven worden des voormid dags van 11 tot 12 uren. Goes, den 5 April 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes. J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 7 April 1884. De 2e Kamer heeft in hare zitting van Vrijdag avond de zaak Poppink afgehandeld, en zich met 38 tegen 27 stemmen vereenigd met de conclusie der minderheid, waardoor zij derhalve beslist heeft dat er geene termen bestonden om den heer Poppink naar aanleiding der door hem gesproken woorden te schorsen. Te vergeefs hebben de Katholieken en de anti-re volutionairen getracht uit deze quaestie de onhoud baarheid der neutrale school te bewijzen, de voorstanders van die school hebben haar met kracht verdedigd en het pleit gewonnen. Het zou toch ook te dwaas zijn, omdat enkelen aanstoot vinden in de door den heer P. gebruikte woorden, daaruit te willen afleiden, dat neutraal onderwijs eene utopie zou zijn. Zeer zeker zal het vak der historie altijd een teer punt blijven voor den onderwijzer en doet hij goed alleen feiten te behandelen, teneinde alle klippen te vermijdendoch in het gebruik van een enkel woord, of eene enkele uitdrukking aanleiding te zoeken om een klacht intedienen als tegen den heer P. is ingebracht, dat bewijst alleen dat de tegenpartij geene krachtige argumenten bezit om tegen de neutrale school te pleiten en dat zij daarom op den loer ligt om haar op eene zwakke plaats aan te tasten, in plaats van haar met eerlijke wapenen in het front te bestrijden. Naar aanleiding van deze beslissing schrijft De Standaard «Geheel de liberalistische partij heeft als een eenig man kennelijke schending van de schoolneutraliteit als niet in strijd met de wet goedgekeurd. «Noodzakelijk moet dus nu van tweeën éen gebeuren Of de meerderheid van de Tweede Kamer moet bij de eerste stembus de beste worden omgezet; of wel alle openbare onderwijzers zullen gebruik gaan maken van den vrijbrief, bun door de Staten Generaal voor neutraliteitsschending verleend. «Van antirevolutionaire zijde was de quaestie vol komen zuiver gesteld. «Veroordeel Poppink niet, riepen de onzen; niet als ware de neutraliteit niet gesehonden, maar omdat de neutraliteit niet te schenden, voor den onderwijzer der historie eene onmogelijkheid is." De Standaard ziet dus in de beslissing der Kamer een feit van groote beteekenis, en in dit opzicht zijn wij het met de redactie geheel eens. Maar natuurlijk op andere gronden. Wij gelooven gaarne, dat De Standaard bij de eerste stembus de beste de meerder heid van de Tweede Kamer wenscht te zien omgezet; het is niet de eerste maal dat, en de eenige reden waarom zij dien wensch te kennen geeft, maar zij vindt nu weer eens eene welkome gelegenheid om dien opnieuw te uiten. Maar wij gelooven niet»dat alle openbare onder wijzers zullen gebruik gaan maken van den vrijbrief, hun door de Staten-Generaal voor neutraliteitsschending verleend". We kennen den openbaren onderwijzers daarvoor in 't algemeen te veel eerbied voor 4e gods dienstige meenmgen van andersdenkenden toe. De Minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Commissarissen des Konings de volgende aanschrij ving gericht Ik heb de eer UHEdg. te verzoeken, de aandacht der burgemeesters in uw go west te vestigen op 's Konings besluit van 19 Maart 1884 Staatsblad 38), waarbij een Raadsbesluit der gemeente Goes wordt vernietigd op grond dat daartoe hebben medegewerkt twee raads leden, die, hoewel zij niet behooren tot eene gezindheid die het eedzweren verbiedt, hunne betrekking hebben aanvaard zonder het afleggen van den bij art. 39 der Gemeentewet bedoelden eed, maar met eene enkele verklaring en beloften. Uit dit koninklijk besluit blijkt, dat uitsluitend zij, die behooren tot eene gezindheid (in den zin van kerk genootschap, niet van individueeie meening) die het eedzweren verbiedt, hunne betrekkingalsraadslidmogen aanvaarden op de bij art. 39 der gemeentewet bedoelde beloften en verklaring. Alle anderen kunnen volgens de wet hunne betrekking wettig niet anders aan vaarden, dan door aflegging der voorgeschreven eeden. UHEG, gelieve de burgemeesters namens mij te ge lasten, hieraan bij de toepassing van art. 39 der ge meentewet stipt de hand te houden. Ingeval na eene beslissing des burgemeesters, met inachtneming van het bovenstaande, de Raad zich ge roepen mocht achten een besluit te nemen in tegen- overgestelden zin, dan worde door den burgemeester art. 70, al. 2, der gemeentewet toegepast. Het sociaal-democratisch orgaan Recht voor Allen bevestigt het gerucht, dat rechtspersoonlijkheid is geweigerd aan de Sociaal-democratische Vereeniging. Het motief moet luiden «omdat in het door de Ver- eeniging uitgegeven orgaan en de door haar verspreide geschriften steeds wordt aangespoord tot het plegen van handelingen, die met een vreedzame uitoefening van de bij de Grondwet en andere wetten gewaarborgde rechten niet vereenigbaar zijn". »Of de Regeering hieraan verstandig heeft gedaan, schrijft het Vaderland, laten wij geheel in het midden. Of de sociaal-democraten tot martelaars worden ge maakt, doet niet ter zake, en niet op dien grond moet de beslissing worden afgekeurd. Maar zij moet worden afgekeurd, omdat zij met het recht in strijd is. De rechtspersoonlijkheid wordt geweigerd, maar de Vereeniging wordt niet verboden. Voor dit uiterste deinsde men terug. Toch was dit noodzakelijk, krach tens artikelen 2 en 3 der wet op de vereenigingen, als de Vereeniging aanspoort tot handelingen, in strijd met de uitoefening van gewaarborgde rechten. Ver biedt men de Vereeniging niet, en constateert men dus, dat zij niets bedoelt in strijd met de wetten, de openbare orde en de goede zeden, dan kan men haar rechtspersoonlijkheid niet onthouden, tenzij haar sta tuten op gronden, ontleend aan het algemeen belang (art. 7 van genoemde wet), niet kunnen worden goed gekeurd. Dit nu schijnt niet te worden beweerd. Weigering van rechtspersoonlijkheid is dan onrecht, want onrecht blijft onrecht, ook tegenover sociaal-democraten." In een schrijven aan de Banier behandelt de heer mr. A. F. De Savornin Lohman het vraagstuk van den flnanciëelen band tusschen den Staat en de kerkgenootschappen. Hij deelt daar mede, dat «in de commissie voor de grondwetsherziening, waarin zoo vele kundige mannen zitting hadden, die bijna allen vóór het behoud van traktements-uitkeering waren, niemand in staat is geweest het betoog te leveren, dat die uitkeeringen, als afkomstig uit kerkelijke goe deren, nog steeds verschuldigd zijn". De slotsom, waartoe de heer Lohman bij de over weging van dit vraagstuk komt, is, dat hij blijft hopen, «dat de Staat wel aan de tegenwoordige genieters de traktementen blijve uitkeeren (dat eisclit het recht) dat hij slechts langzamerhand en geleidelijk de ge meenten tot een anderen toestand voorbereide (dat eischt de billijkheid)maar dat hij over eenige jaren in het geheel geen staatsfondsen, hetzij dan gekapi taliseerd of niet, voor de gemeenten meer beschikbaar steile (dat is eisch des geloofs in onzen Heer J. C.)". In de Zaterdagavond te Amsterdam gehouden openbare vergadering van de vereeniging «De Dageraad" bracht de heer P. C. F. Frowein in herinnering het vonnis, dat den heer Roland Holst trof. Vervolgens dat acht dagen geleden de heeren De Marees van Swinderen en Massee onbevoegd werden verklaard om in den Goeschen gemeenteraad zitting te nemen, wijl zij belofte in plaats van den eed aflegden, eene quaestie waarin de Raad Maandag e. k. moet beslissen. Spr. protesteerde ten sterkste tegen de aanranding der ge wetensvrijheid. Nog herinnerde hij, dat, ruim twee jaren geleden, de heer Hartogh Heijs van Zouteveen moest bedanken voor het lidmaatschap van den Raad van Assen. Gebleken is dns, volgens spr., dat in ons land huichelen gevergd wordt. Hij bracht de volgende motie uit: »De vereeniging »De Dageraad", het betreurende, dat de wet, zooals zij uitgelegd wordt door den Raad en den Koning, vele vrijdenkers van openbare ambten en bedieningen uitsluit, tenzij ze een geloof huichelen, dat niet het hunne is, drukt den wensch uit dat spoedig in ons vaderland volledige gewetensvrijheid zonder persoonlijk nadeel gewaarborgd zij". De motie werd met toejuiching aangenomen. De heer C. C Brassel, stationschef te Kapelle- Biezelinge, zal met zijn ambtgenoot te Zwijndrecht van standplaats verwisselen. Hansweerd. Gedurende de maand Maart werden aan dit Rijks-telegraafkantoor behandeld 522 telegrammen als: verzonden 337, ontvangen 185. Vlissingen. Zaterdagavond te 11 uren vertrok uit Queenboro het Engelsch Koninklijk Yacht «Osborne"; aan boord bevond zich de Kroonprins van Duitschland. Op de hoogte van het vuurschip van de «Wandelaar" werd door den afhaalkotter van het Belgisch loodswezen een zee- en rivierloods aan boord gezet. Gisteren te 9 uren passeerde het Yacht de stad en zette de reis voort naar Antwerpen, vanwaar de Kroonprins on middellijk naar Berlijn zal vertrekken. Hij reist in het strengst incognito. II. M. onze Koningin zal, naar wij vernemen, Dinsdag avond per «Valk" uit Sheerness naar hier vertrekken. Niet tevreden met de nadere uitspraak van het Hof te Amsterdam schijnen sommigen een nieuwe behandeling van de zaak der Utrechtsche studenten te verlangen. Althans onder de advertentiën in het N. v. d. D. komt eene oproeping voor tot medebe- kostiging van meetings, die men zich voorstelt over die zaak in verschillende steden des lands te houden. Gold het een besluit van eenige autoriteit of col lege, misschien zou dan zulk eene samenkomst eenig gevolg kunnen hebben, maar de naam van de Neder- landsche rechterlijke macht is te zeer boven verden king verheven, om van deze meetings iets te verwachten. (Arnh. Cl). Reeds een twintig-tal lotelingen der lichting van 1884 heeft den Minister van Oorlog doen blijken van den wensch om tot militie-luitenant (reserve-officier) te worden opgeleid. De eerste lcteling, die zich aanmeldde, verklaarde, dat hij recht had op vrijstelling wegens broederdienst, doch dit recht niet zou doen gelden. (D.) Te Amsterdam is een nieuw weekblaadje ver schenen, dat tot naam heeft «De Onpartijdige". Het is hoofdzakelijk gewijd aan eenvoudige bespreking van maatschappelijke toestanden. Met het stoomschip «Prins van Oranje", van de maatschappij «Nederland", hetwelk 12 April a. s. van Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks een brievenmaal aan Atj-h worden verzonden. Voorts zal op 22 April a. s. met den trein van 5.20 's avonds nit Amsterdam naar Antwerpen in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip nit Marseille, een tweede verzending aan Atjeh geschieden. De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten tot gedeeltelijke verbouwing van het Badhuis, om daar van eene behoorlijke badinrichting te verkrijgen. Voorts om aan twee nieuwe straten de namen te geven van Frans Naerebout en Jan Alman, ter her innering aan den edelen redder van de schipbreuke lingen van het scbip «Woestduin" en aan den moedigen burger, die in 1572 zooveel toebracht omdeWaalsche bezetting uit de stad te verdrijven. Met het oog op de steeds toenemende bevolking werd nog besloten, een tweede school voor on- en minver mogenden interichten. De Minister van Waterstaat, If. en N. heeft be paald, dat de opening van den zomerdienst op de spoor wegen dit jaar niet op 1 Juni, maar op 20 Mei zal plaatshebben, evenals in Duitschland en België. Dit besluit is genomen omdat 'top 1 Juni Pinksteren is; daar het personenverkeer dan steeds zeer druk is, werd 't wenschelijk geacht, dat het stations-personeel vóór dien tijd eerst eenigszins aan den nieuwen dienst ge wend zou zijn. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de avondzitting van Vrijdag werd de discussie voortgezet over de zaakPoppink. De heer Keuchenius stelde een conclusie voor, waarin nog scherper dan in de conclusieLohman het neutraliteitsbeginsel der Schoolwet werd afgekeurd. De heer Bastert stelde voor eenvoudige aanneming voor kennisgeving. Nadat de Minister van Binnenl. Zaken had geconstateerd, dat Poppink had gezondigd onder verzachtende omstandig heden en dienovereenkomstig was gestraft, dat de Minister Pijnacker Hordijk na het hoor en wederhoor betracht te hebben geoordeeld had en dus geen afkeu ring verdiende en dat het neutraliteitsbeginsel niet incidenteel mocht worden veroordeeld, is een motie tot sluiting van het debat aangenomen, waarna: lo de conclusie der meerderheid (dankzegging aan den Minister) nagenoeg eenparig is aangenomen en 2o. de conclusie der minderheid (afkeuring van liet schorsings besluit) is aangenomen met 38 tegen 27 stemmen. Dientengevolge vervielen de andere conclusiën. De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping ge scheiden, zoodat verschillende aan de orde gestelde onderwerpen zijn verdaagd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is aan den heer H. Schouw Santvoort, pred. te Kats, wegens zwakheid van vermogens, eervol emeritaat ver leend, in te gaan met "1 April 1884. Genoemde heer heeft zich onder curateele gesteld en is den 25sten Maart jl. naar Utrecht vertrokken. Beroepen te Nieuwvliet ds. A. Scholte A.H.z., te Stavenisse. Schools paarbank Goes, Maart. 1884. School C ingebracht 31,03%, opgevraagd ƒ39,30% 3,54 ,95% D 34,57% f 40,20 Akte-examens in Zeeland. Van de 16 mannelijke candidaten werden 6 afgewezen. Toegelaten zijn nog de heeren: J. G. Goethals, M. J. Hage en J. W. Happée te MiddelburgW. J. Har riot te VlissingenA. De Hullu te ZuidzandeD. 11. Jonk en J. Kleeuwens te Middelburg; L. De Klerck te Nieuwvliet; A. Kuijper Boone te Toien en H. Lam pen te Kruininge. Mej. H. A. J. C. De Korte is geslaagd bij het examen voor onderwijzeres te 's-Bosch. Bij de akte-examens voor lager onderwijs te Utrecht gehouden den 3en en 4en April 11. is o. a. geslaagd de heer A. Quist van Kolijnsplaat, thans te Bunschoten. Door het Rijk is aan de gemeente Scherpenisse eene buitengewone subsidie groot 5098 toegezegd voor de verbouwing der school. Bij beschikking van den Minister van Binn* Zaken zijn beurzen van f.300 begeven aan de volgende kweekelingen bij de Rijks-Normaallessente Goes, mej. L M. Van der WeelZieriksee, mej. C. C. Van 't HofTolen, mejn. M. J. Van der Moer en C. M. Van 't Holf. (De Wekker.) Te Vlissingen zijn 232 kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaren vau alle onderwijs verstoken. Het Volksblad ontving de mededeeling, dat het bewuste leesboek, hetwelk door den districtsschoolop ziener in eene onzer zuidelijke provinciën van de boe kenlijst der openbare school geschrapt was, maar daarop door den Minister gehandhaafd werd, getiteld is«Bij- belsche geschiedenis in beknopte verhalen voor de jeugd," le stukje, uitgegeven bij J. J. Arkesteijn, te 's-Bosch. De Tijd, die het geval indertijd op geheim zinnige wijze mededeelde, heeft, blijkbaar om de ont dekking tegen te gaan, in den titel het woordje «beknop te" door leerzame vervangen. Dit kleine streekje (zegt het Volksbladheeft echter niets gebaat, want ook de naam der gemeente kunnen wij noemenOverlan- gel bij Ravenstein, district 's-Hertogenbosch. Benoemd tot conrector aan 't Gymnasium te Gorinchem dr. J. H. Slothouwer, leeraar aan 't Gym nasium te Zutfen. Naar De Stand, verneemt, heeft mr M. Bichon van IJselmonde bedankt als Voorzitter van de Hoefd- commissie der Vereeniging voor Chr. Nat. schoolon derwijs; hij zal echter als lid des Bestuurs aanblijven. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn door de rechtbank o. a. veroordeeld: H. B., 28 j., schippersknecht, "wiens tegenwoordige woonplaats onbekend is, wegens mishandeling, tot 8 dagen cel. J. D., 24 j., koopman te Kloetinge, wegens diefstal, tot een maand cel. M. C. R 26 j., vrouw van A. D., koopman te Goes, wegens beleedi- ging van een beambte in functie, tot 8 boete. N. L., 39 j., landbouwer te Ellewoudsdijk, wegens openbare dronkenschap, tot 7 dagen cel. Buitenlandsch Overzicht. Wij meldden in ons vorig overzicht, dat Lord Harrington eenige mededeelingen had gedaan in het Engelsche Lagerhuis omtrent de ontruiming van Egypte door de Britsche troepen en dat hij namens de re geering verklaard heeft alles te zullen doen om Gordon te beveiligen, doch dat tevens de inscheping der troepen zal worden voortgezet. De zitting, waarin deze mededeeling geschiedde, was volgens latere berichten uiterst stormachtig. In zonderheid de premier, de heer Gladstone, heeft daarin eene krachtige philippica gehouden tegen de oppositie. Moge dit eenerzijds een gunstig bewijs zijn voor het herstel van zijne gezondheid, aan den anderen kant moet worden erkend, dat in de gegeven omstandigheden een zoo heftig protest van de zijde der regeering niet op hare plaats was nu het meer en meer blijkt, dat in den boezem van het ministerie oneenigheid heersclit omtrent het Egyptische vraagstuk. De heer Gladstone wees er op, dat zij, die thans het hoogste woord voeren tegen het beleid dtr regeering, zelve oorzaak zijn van den ellendigen toestand der Egyptische financiën, maar het zwakke punt van zijne verdediging bleef steeds gelegen in het verzwijgen der middelen, die men zal aanwenden om Gordon te hulp te komen. En toch heeft deze verdienstelijke man alle recht op spoedige en krachtige hulp. Hij heeft zijn mandaat van de regeering ontvangen en het is dus ook haar plicht om hem uit zijne weinig benijdens waardige positie te verlossen. Men weet, dat in de Deensclie Kamer de meerder heid tegen de regeering is gekant. Het ligt in den aard van eene goede regeling der zaken, dat in een dergelijk geval het ministerie zijne plaats inruimt voor bewindsmannen, die beter met' de meerderheid der v rtegenwooi diging kunnen samenwerken. Wij hebben

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1