1884. N°. 42. Zaterdag 5 April. 71ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 acts. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Kaad der gemeente Goes, op MAANDAG den 7 APRIL 1884, des namiddags te 2 uren. Goes, 4 April 1884. De Secretaris, HARTMAN. Ponten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Rekening der administratie van de bank van leening over 1883. V. Voorstel van burg. en weth. tot wijziging der be grooting van ontvangsten en uitgaven voor 1883. VI. Rekening der voormalige gildefondsen over 1883. VII. Benoeming eener regentes van het Gasthuis. GOES, 4 April 1884. De Arnh. Ct. schrijft in haar nummer van heden Als de heeren van de confessie over de bovenzinnelijke dingen spreken, is het moeielijk hun te bewijzen, dat zij in dwaling verkeeren. Maar laten zij zich uit over het aardsche, dan blijkt het wel eens, dat zij niet zoo zeker van hunne zaak zijn. Zoo deelde de heer Fabius in zijne jongste rede voering in de Tweede Kamer mede, dat te Amersfoort onlangs kinderen waren gevaccineerd, die daarna allen ziek zijn geworden omdat de stof zou genomen zijn van een ziek kalf. Ons Blad, te Amersfoort verschij nende, heeft de zaak onderzocht en aan het licht gebracht, dat voor onlangs moet gelezen worden nacht jaren geleden"; dat voor alle kinderen, moet worden gelezen drie; dat de ziekte bestond in goedaardige roos, en dat het kalf gezond was, blijkens inentingen met dezelfde stof van andere personen. De heer Kuyper of diens orgaan is niet gelukkiger. De Standaard wijst op onze prachtige handels kaden, die nu, helaas, nleeg liggen en verweeren in wind en zon". «Dat zijn feiten, zegt het blad, waarover men kan heenlachen of praten, maar die men noch wegredeneert, noch wegcijfert". Het Hbl. noodigt nu dr. Kuyper uit om eens langs de Handelskade te toeren en te zien welk een groot aantal schepen en gebouwen men moet weggoochelen, wanneer men ongelijk heeft en dat niet wil bekennen. Als men ten aanzien van het zichtbare zoo dwalen kan, rijst de vraag, of men ook ten aanzien van het onzichtbare de plank wel niet eens mis zou kunnen slaan Door G. Adriaansen te Goes is met gunstig gevolg examen afgelegd voor surnumerair bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. In de Woensdagavond gehouden jaarlijksche ver gadering van het Zeeuwsch genootschap der weten schappen zijn O. a. tot leden benoemd: de heeren J. A. Frederiks, bouwkundige te Middelburg; L. K. Van der Harst, scheikundige te Middelburg; J. L. Van der Pauwert, hoofdredacteur van de Middelburgsche Cou rant te Middelburg; W. J. Van Gorkom, districts schoolopziener te Goes. In het jaarverslag, bij monde van den secretaris mr. G. N. De Stoppelaar uitgebracht, werden vele leden, die aan het genootschap in 1883 door den dood werden ontrukt, herdacht, o. a. mr. J. H. De Laat de Kanter van Goes, die zoo veel heeft gedaan voor den bloei van het onderwijs en als rechtsgeleerde en pleitbe zorger veler vraagbaak is geweestmr. W. C. Borsius, een sieraad der Middelburgsche balie, een man van uitgebreide kennis op internationaal handelsgebied, en die met eere zijne plaats bekleedde in de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, en Johannes Van Leeuwen, predikant te Kolijnsplaat, die zich als schrijver over armwezen en armenverzorging zeer heeft onderscheiden. Te Middelburg is tot tijdelijk havenmeester, in plaats van wijlen den heer P. De Vos, benoemd de heer II. J, Domenie. De Stct. bevat de door den Koning goedgekeurde statuten der naamlooze vennootschap Middelburgsche Maatschappij van Stoomvaart" te Middelburg. Borsele. De buitengewone werken tot verdediging van den oever alhier, bestaande in uitvoering van steen- bestortingen, zijn afgeloopen. In 't geheel werden er sedert 23 November 112 schepen gewonen Doornik- schen steen gelost, te zaraen inhoudende 16167 scheeps- ton. De aaunemingssom dezer werken bedroeg 57900. Jammer, dat van al de steenen niets is te zien. In dat opzicht hebben gewone bouwkundigen alles voor boven hunne ambtgenooten voor waterbouw. St. Annaland. De zeedijk van den Johanna Maria- polder wordt over eene lengte van 2300 M. verhoogd en verzwaard. Dat werk zal, onder opzicht van den heer Dormaar te St. Maartensdijk, worden uitgevoerd door C. Moerland alhier, die daarmede reeds a. s. Maandag een aanvang zal maken. De hooge waterstand op 4 Dec. jl. en de afdamming van het Slaak moeten, naar men zegt, tot deze verhooging en verzwaring aanleiding gegeven hebben. Het wetsontwerp tot wijziging van de Militiewet is in de afdeelingen der Tweede Kamer met instemming ontvangenalgemeen erkende men dat de moeielijk- heden, die zich thans voordoen, de wijzigingen nood zakelijk maken. Enkele leden konden echter niet ont kennen, dat zij meer ingrijpende veranderingen met grooter voldoening zouden hebben gezien. Aan het verslag van de Tereeniging van inrich tingen tot bevordering der Koepok-inenting in Neder land over de jaren 188183, ontleenen wij het volgende De Vereeniging telde bij den aanvang van 1884 10 afdeelingen. Tot de eerste werkzaamheden van de Vereeniging behoorde het verspreiden van eenige po pulaire wenken betreffende het nut en de beste wijze van toepassing der koepok-inenting. De leden waren eenstemmig in de overtuiging, dat de ruimere toepas sing en een meer nauwgezette uitvoering van de koe pok-inenting, sedert het in werking treden der epi demie-wet, een in 't oog loopend gunstigen invloed uitoefenden op het beteugelen van de verspreiding en van de hevigheid der ziekte. Uit het verslag blijkt duidelijk, hetgeen ook moest worden vermoed, dat de sterftekans bij de gevacci- neerden met den leeftijd toeneemt en dat de revacci- natie, ten minste bij het bereiken van het 10e levensjaar, niet langer mag worden uitgesteld. »Aan het eind van dit verslag zegt het Bestuur uiten wij den wensch, dat de Vereeniging moge toenemen in bloei, door de inrichtingen, welke zich tot dusver van het lidmaatschap onthielden aan zich te verbinden en door in ruimeren kring werkzaam te zijn in 't belang van het leven en de gezondheid van het Nedeilandsche volk". De heeren mr. W. A. Bergsma en jhr. J. F. Van Humalda van Eysinga zijn onder curateele gesteld. De «liberale" Kiesvereeniging «Eendracht maakt macht" te Tietjerksteradeel heeft besloten de hande lingen van deze afgevaardigden voor het district Dok- kum getrouw na te gaan, en het bestuur opgedragen daarvan jaarlijks een nauwkeurig verslag te doen in de vergadering van de maand Maart. Dat alle kiezers voor zich zei ven op de handelingen hunner afgevaardigden letten, spreekt vanzelf, even als het geheele volk het oog heeft op zijne vertegen woordiging maar dat eene kiesvereeniging eene speciale commissie aanstelt om daarover rapport te doen en, vermoedelijk, praeadvies uittebrengen, en dit in de dagbladen aankondigt, gaat te ver. Wanneer de tijd der verkiezing nadert, kan elk kiezer optreden met zijne bezwaren tegen de afgevaar digden, maar deze openlijk onder het toezicht eener commissie te plaatsen is onkiesch en zal bovendien tot niets leiden. Noch de heer Bergsma noch de heer Van Eysinga zal zich om het bestaan van die com missie bekommeren, maar zij zullen hun plicht getrouw blijven om naar eigen overtuiging te spreken en te stemmen. (Arnh. Ct.) Z. D. H. de erfgroothertog van Oldenburg wilde Woensdagochtend Z. K. H. onzen Kroonprins een be zoek brengen. De gezondheidstoestand van den Prins belette hem evenwel den hoogen bezoeker te ontvangen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot de oprichting van een hoogleeraarschap in de statistiek aan de Amsterdamsche Universiteit, op een honorarium van 2500. Het Hoofdbestuur van het Genootschap van Nijverheid in Groningen zal een collectieve inzending van melkvee voor de Amsterdamsche Tentoonstelling bijeenbrengen en roept daartoe alle landbouwers op, die best melkvee bezitten, dit daarvoor aan te geven vóór 1 Mei. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft gisteren aangenomen met 41 tegen 22 stemmen de conclusie der meerderheid van de commissie, aanbevelende om bij de rijkswerken alleen dan gebruik van buitonlandschen steen toetestaar,, wan neer de aard dier werken of het belang der schatkist dat gebruik noodig maakt. Op de interpellatie van den lieer Van Gennep ver klaarde de Minister van buitenlandsche zaken, dat in zake het Congo-tractaat onze regeering onderhandelt met de betrokken en andere mogendheden en voor ons belang bij die zaak een open oog had. De zaak-Poppink is daarop aangevangen. De con clusie der commissie voor deze zaak luidt«De meer derheid stelt voor den Minister van binnenlandsche zaken, onder toezending van een afschrift van het ver slag, dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen". Eén lid der commissie stelde voor om aan die conclusie toetevoegen: «en te verklaren, dat zonder voldoenden grond bij het koninklijk besluit van 10 April 1883, no. 10, de straf van schorsing is opgelegd". Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Gedurende de maand Maart werd op school B alhier bij de schoolspaarbank ingebracht aan formu lieren van 1 cent 34, van 5 cent ƒ7, samen ƒ41. Vier kinderen ontvingen voor het eerst een spaar boekje, terwijl 10 leerlingen voor het eerst begonnen te sparen. Ierseke. In de school-spaarbank alhier is gedurende het le kwartaal 1884 op school I ingebracht84,48 en teruggevraagd 106,40. Op school II is ingebracht 31,51% en teruggenomen 17,22. Kolijnsplaat. Door de leerlingen der openb. lagere school is bespaard: in de maand Januari 1884 ƒ13 59, Febr. 6,25, Maart 8,07, samen 27,91, welk bedrag hun verstrekt is in postzegels van 5 en 1 cent voor de bekende formulieren. Akte examens in Zeeland. Van de 16 mannelijke candidaten was 1 niet opgekomen en werden 3 afge wezen. Geslaagd zijn de heeren N. Beije, van Zieriksee R. De Boer, C. Bosma, G. F. Bracht, A. A. J. Brandes, van Middelburg; II Broere, van Tolen; F. De Dreu, van Middelburg; A. II. Van Dijke, van Goes; J. Van Dijke, van Kruininge; H. Emmins en A. Franso, van Middelburgen G. C. Goeman, van 's-Heer Abtskerke. (M. Ct.) Voor de vacante betrekking van hoofd der open bare school te Sluis (wijk Heille) op eène jaarwedde van f 800, benevens genot van vrije woning en tuin, heeft zich geen enkel sollicitant aangemeld. De heer D. H P. De Zeeu w, leeraar a/d Hoogere Burgerscholen te Winschoten en Veendam, heeft eervol ontslag uit eerstgemelde betrekking aangevraagd. Kunst, Wetenschap en Letteren. Wij vestigen gaarne de aandacht op de tooneel- voorstelling, welke a. s. Maandagavond in de schouw burgzaal der sociëteit V. O. V. alhier zal gegeven worden. Het Antwerpsche gezelschap heeft den vorigen keer hier, wat de uitvoering betreft, zeer voldaan en aangezien ditmaal minder dramatische stukken zijn gekozen, bestaat er kans, dat de nu geannonceerde voorstelling nog beter in den smaak van het publiek zal vallen. Vooral het blijspel van Jac. De Vos heeft een goeden naam. Moge de opkomst van een talrijk publiek voor den verdienstelijken directeur van dit gezelschap eene aanmoediging zijn. Eergisteravond werd in den schouwburg van den heer Van Zuylen te Rotterdam het feest gevierd van mevr. Valois, die vijftig jaren aan het tooneel ver bonden is. Men vertoonde «Moeder en Zoon" van Charlotte Birch, waarin mevr. Valois de rol van de barones Van Mansfeld vervulde. Bij haar optreden kwam aan de toejuichingen schier geen eindeer werden haar een drietal fraaie ruikers Vóór de pauze werd zij door den heer Van Zuylen op het tooneel gebracht en door dezen toegesproken. Hij bood haar een ruiker en een geschenk van zijn gezelschap aan. Zij ontving verder een groot aantal bouquetten en kransen, o. a. van hare vereerders uit Amsterdam en Rotterdam, van Victor Driessens, van de beide afdeelingen van het Nederlandsch Tooneel, van den heer en mevr. RóssingSablairolles en van het gezelschap van den heer Van Lier. Mevr. Valois bedankte, zichtbaar ontroerd, voor al deze bewijzen van hartelijke deelneming in haar jubel feest. Buitenlandsch Overzicht. Zooals wij reeds meldden, is de heer Gladstone weder zooverre hersteld, dat hij de zitting van het Engelsclie Lagerhuis heeft kunnen bijwonen, teneinde een adres van rouwbeklag aan de Koningin inteleiden, naar aan leiding van het plotseling overlijden van den jeugdigen hertog van Albany. Verscheidene Britsche staatslieden schijnen in deze dagen in meerdere of mindere mate aan een ziekte proces onderhevig te zijn. De onlangs benoemde voor zitter (speaker) van het Lagerhuis, de heer Peel, is door ziekte verhinderd zijne functiën waartenemen, terwijl de onder-voorzitter, de heer Otway, mede on gesteld, het ziekbed moest verlaten, om de zitting van het Huis te kunnen presideeren. De afgevaardigde Dillwyn vond in deze omstandigheid aanleiding om de noodzakelijkheid te betoogen van het aanstellen van een tweeden onder-voorzitter. De debatten over het nieuwe kieswetontwerp duren nog steeds voort. Even doelloos als de oppositie het vindt om het krachtig te bestrijden, even onnoodig schijnen de voorstanders van het ontwerp het te achten om het met krachtige argumenten aantebevelen. Het lijdt dan ook weinig twijfel of het ontwerp zal worden aangenomen. Opmerkelijk is het evenwel, dat de Iersche partij over dit belangrijke onderwerp nog geen deel heeft genomen aan het debat, zoodat men omtrent hunne stemmen nog in het onzekere verkeert. Blijkbaar heeft de oppositie al hare hoop gevestigd op het huis der Lords, waar het ontwerp vermoedelijk een minder gunstig onthaal zal vinden dan in het Lagerhuis. Een ingrijpende wijziging op het ontwerp heeft de heer Mac Laren voorgesteld. Tot nutoe kwam het meermalen voor, dat iemand in meer dan één district (county of borough) kiezer was, zoodat dezelfde persoon meer dan ééne stem kon uitbrengen Dit verkeerde beginsel is door de regeering in het thans aanhangige ontwerp gehandhaafd. Om hieraan een einde te maken heeft de heer Mac Laren het volgende amendement voorgesteld: «Niemand zal in meer dan een county of bourough als kiezer mogen ingeschreven zijnin dien hij, volgens de andere bepalingen der wet, op meer dan ééne plaats zou kunnen worden ingeschreven, zal hij moeten kiezen, waar hij zijn stemrecht wil uitoefenen". Lord Hartington deelde mede, dat de regeering niet voornemens was troepen naar Berber of naar Khar toem te zenden, doch dat zij erkende, aansprakelijk te zijn voor de veiligheid van generaal Gordon; indien deze in gevaar verkeerde, zou men hem te hulp moeten komen. Overigens bleef de regeering vasthouden aan de ontruiming van Soedan. Wat de militaire, finan- ciëele en staatkundige maatregelen voor Egypte betreft, weigerde hij op dit oogenblik de plannen der regeering mede te deelen. Noorwegen heeft thans een nieuw ministerie ver kregen, waarin drie leden van het vorige zitting hebben, nl. de heeren Johansen, Sehweigaard en Hartzberg. Het geheel ministerie bestaat uit negen leden. In Bulgarije wordt de positie van vorst Alexan der, die in het vorige jaar door de intriges van den beer Jonin en de daaruit voortgesproten moeielijkheden met Rusland ernstig bedreigd werd, langzamerhand eene meer gunstige. Zelfs zij, die vroeger van hunne vijandschap tegen den vorst geen geheim maken, geven zich thans moeite om hem gunstig te stemmen. Zoo heeft in het laatst der vorige maand de heer Kara- veleff, de leider der oppositie, een gehoor bij den Vorst verzocht en verkregen, en, na de ontwikkeling van het programma zijner partij, de verzekering gegeven van zijne trouw en gehechtheid aan de regeerende dynastie. Vorst Alexander antwoordde, dat hij geen voorliefde voor eenige paitij wenschte te toonen, en altijd zijne raadslieden zou kiezen uit de meerderheid. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Heden werden veroordeeld D. Van 't Z., 41 j., werkman te Wemeldinge, we gens het rapen van voorwerpen van de steenwerken van den zeedijk van den polder «Breede Watering bewesten Ierseke", tot f3 boete, subs. 3 dagen gev.- strafP, D., 54 j., M. D. Pz19 jJ. V. d. B., 23 jwerklieden te Ierseke, wegens het 2 maal te zaïnen en in vereeniging rapen van schelpvisch aan den zeedijk van den polder «Breede Watering bewes ten Ierseke", ieder tot f 10 boete, subs. 3 dagen gev.strafP. F., 24 jarbeider te Wemeldinge, A. V. d. P., vrachtrijder en koopman te 's-Graven- polder, wegens het maken van nachtelijke burenge ruchten tot verstoring van de rust der inwoners, ieder tot f 5,50 boete, subs. 1 dag gev.strafP. V. d. D., 36 j., vrachtrijder te Ierseke, wegens het laten liggen van mest op de straat te Ierseke, zonder vergun ning van den Burg., tot fl boete, subs. 1 dag gev.straf-, C. De K., 22 j., vrachtrijdersknecht, W. N. Wz,20j., arbeider, beiden te Heinkenszand, H. M., 17 j., A. v. d. G., 17 jarbeiders, beiden te Wolfertsdijk, wegens het te zamen en in vereeniging inaken van nachtelijke burengeruchten tot verstoring van de rust der inwoners, ieder tot 5,50 botte, subs. 1 dag gev.straf; J. E., 50 jlandbouwer te's Heer Abts kerke, wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik, tot 20 boete, subs. 3 dagen gev straf; P. B. Ilz., 26 j., J. D., 18 j en A. v. d. V., 21 j., arbeiders, allen te Ierseke, wegens het bevisschen der Zeeuw- sche ctroomer., zonder het vereischte consent, P. Z., 28 j, H. De J., 27 j., arbeiders, P. V., 27 j., boerenknecht, allen te Ovezand, wegens het (e zamen en in vereeniging zich ophouden in eene herberg te Ovezand des avonds na tien uren, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.strafF. S., te Ovezand, wegens openbare dronkenschap, tot f3 boete, subs. 2 dagen gev.stiaf; M. P., 65 j straatmaker te üeinkeos-

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1