1884. N°. 41. Donderdag 3 April. 71ste jaargang. Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. GOESCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiiin is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 2 April 1884. In de gisteravond gehouden vergadering van het comité tot wering van schoolverzuim is definitief be sloten de jaarlijksche bekroning te doen plaatshebben op Dinsdag 8 April a. s., terwijl in diezelfde ver gadering in plaats van jhr. M. JDe Marees van Swinderen, die zijn ontslag genomen heeft, tot lid van het comité is gekozen de heer L. A. Tindal Hallungius. Het Armbestuur van Goes, dat gewoonlijk aan elk der weezen, die de Burger Avondschool roet goed gevolg hebben afgeloopen, een zilveren horloge ten ge schenke geeft, zal dit jaar een dergelijk geschenk uitveiken aan P. Glas, die voor rekening van bet Kapelsche Armbestuur in het Goesche weeshuis is opgenomen geweest en de Burger Avondschool en Ambachtsschool thans, na afgelegd eindexamen, heeft verlaten. Aan het telegraafkantoor te Goes werden in de maand Maart verzonden 728, ontvangen 751, opge nomen en verdergeseind 302, samen 1781 telegrammen. Wolfertsdijk. De torenklok, die Vrijdag jl. den volke het halftien verkondigde, gaf het sein dat het uur, waarop de raadsvergadering zou beginnen, was aangebroken. De voorzitter en 5 leden waren tegen woordig en men wachtte slechts tot het plechtige sik open de vergadering" werd uitgesproken, om een aanvang te kunnen maken. Bij schier alle bijeenkomsten behoort een «professo raal kwartiertje" en waarom zou er alhier eene uit zondering op gemaakt worden? Men krijgt daardoor gelegenheid om eens te praten over particuliere belangen het opkelven van wegen, hoe het gaat met de vrouw, de kinderen, het vee enz. Van dit oogenblikje werd door den secretaris gebruik gemaakt om, onder mede- deeling van de bereids door hem ingewonnen informa- tiën betrekkelijk de oprichting van een telefoon-kantoor, de attentie der heeren te vestigen op een K. B. van 1881, met gevolg, dat op voorstel van den heer Van Weel (de «vergèderinge" was toen reeds geopend) besloten werd, middelen aantewenden om de oprichting van een telefoon-kantoor te verkrijgen. In de vorige vergadering werd het voorstel van den burgemeester, om aan den onbezoldigden Rijks-veld wachter J. Sandee, wegens aan de gemeente bewezen diensten, eene gratificatie toe te kennen, verworpen, omdat de voorsteller geen enkel verricht feit wist optegeven. Het is te begrijpen, dat dit besluit niet naar den zin van belanghebbende was uitgevallen en dat hii nog eens een kansje waagde, door een request intedienen. Zoo consequent als de Raad steeds is, bleef hij ook nu zijn beginsel getrouw en besloot met algemeene stemmen afwijzend te beschikken. De voor zitter motiveerde zijn stem aldus: hij was niet tegen de gratificatie, want Sandee verdiende haar; maar hij stemde stegen", omdat alle leden het ook hadden gedaan. Een verzoek van den gemeente-ontvanger, om ver goeding voor zijne bureau-behoeften, ging er met vlag en wimpel door; de vergadering vond het billijk, dat de gemeente ook deze administratie-kosten droeg. De meening over het bedrag dezer benoodigdheden liep zeer uiteenom lange discussies te vermijden werd de knoop ineens doorgehakt door te besluiten, aan den ontvanger der gemeente eenige velletjes papier, een potlood, penhouder, benevens een beetje inkt en pennen te doen uitreiken. Enkele ten laste der gemeente ingekomen rekeningen ontmoetten een minder gunstig onthaal; sommige waren te hoog en de betaling werd uitgesteld omdat men den crediteuren gelegenheid wilde geven, hunne vorderingen nader te specificeeren. Naar aanleiding hiervan werd besloten al het werk, dat in het vervolg ten behoeve der gemeente zal worden verricht, publiek aantebesteden en het niet meer, zooals totnu het geval was, aan de verschillende alhier wonende ambachts lieden beurtelings per jaar te gunnen. Tegen eene jaarwedde van 30 zal een opzichter over de gemeente werken benoemd worden. Het bespreken van verschillende onderwijszaken nam een massa tijd weg; de klacht van groote kosten was het begin en het einde van elke discussie; de school te Oud-Sabbinge loopt gevaar afgekeurd te worden. Van buiten is het een net lokaal, maar inwendig vor dert zij verbeteringgeldgebrek is oorzaak dat de ver bouwing tot 1885 werd uitgesteld. Met ingang van 1 October a. s. zullen twee onderwijzeressen benoemd worden en de kinderen alsdan op vijfjarigen leeftijd op de scholen worden toegelatenonder de bestaande bepalingen wordt geëischt, dat de lieve jeugd 5 54 jaar oud moet zijn vóór zij haar honger en dorst naar wijsheid mag bevredigen. Het was 1 54 uur, toen dit onderwerp afgehandeld was en waarschijnlijk zullen de magen van Wolferts- dijk's gemeenteraadsleden ook wel hongerig zijn ge weestwant het icgeen kleinigheid 4 uur onafgebroken bezig te zijn in het belang der gemeente. Intusschen, het gemeentehuis bezit een welvoorzienen wijnkelder en de beraadslagingen kunnen dus afgewisseld worden door een vriendschappelijken dronk. Sommige leden gaven hunne begeerte naar vaste spijzen te kennen en wenscli- ten de zitting te verdagen, welk gevoelen echter niet door de meerderheid gedeeld werd. Evenwel werd de ernst geen oogenblik uit het oog verloren, en met voorbeeldeloozen ijver werden ook nu de zaken verder afgehandeld. De instructie voor den gemeente-ontvanger kwam voor de 3e of 4e maal aan de beurt; bij de behande ling stuitte men telkens op de ijzeren geldkist. De voorzitter had in de vergadering-van i December reeds op zich genomen naar een kist te informeeren, maar zonder gevolgnu had Z E A een brand kast op het oog voor 100, de heeren hadden maar tot den aankoop te besluiten en hunne wenschen waren vervuld, 't Was te duurdie verduivelde geldzaken bezorgen iemand toch wat moeite! De heer Van Weel had ook eens rondgekeken en wist een ijzeren kist te koop voor 13, met 3 verschillende sloten, precies zooals de Raad verlangt. Voor weinis geld en naar wenscli stagen, 't kon niet mooier! «Top!" zei de Raad en hij besloot laatstbedoelde kist te koopen De vastgestelde verordening op de hondenbelasting be paalt, dat voor plezierhonden 2,50 zal moeten worden betaaldvroeger was het 5. De eigenaars dezer dieren zijn voor de vermindering der belasting waarschijnlijk nog dankbaarder dan het hondje van Van Alphen voor «beentjes en wat brood". Als laatste punt nam men het kohier van den hoof- delijken omslag in behandeling, dat lang besproken, maar toch eindelijk vastgesteld werd. Na afloop, omstreeks half zeven uren, keerde iedereen hongerig huiswaarts, den wensch uitende, dat zulke langdurige zittingen nimmer meer zullen worden ge houden. Krnininge. Alhier moet op den 21 April eene ver kiezing van een lid voor den gemeenteraad plaats hebben, tengevolge van het vertrek naar elders van den heer J. Kraaijeveld. Ellewoudsdijk. Nu de richting van den noodzakelijk geachten inlaagdijk alhier definitief is uitgebakend, kan men zich eenigszins op de hoogte stellen van hetgeen voor onteigening in aanmerking zal komen. Behalve de laag gelegen gronden van het waterschap langs den zeedijk bevindt zich binnen de voorgestelde scheidslinie eene belangrijke oppervlakte, toebehoorende aan verschillende eigenaars. Sint-Maartensdijk. Gedurende de maand Maart werden aan het telegraafkantoor alhier verzonden 56 telegr.ontvangen 89opgenomen en verder geseind 132, totaal behandeld 277 telegrammen. Bij kon. besluit is aan den heer P. S. Hamel, consul-generaal der Nederlanden te Bangkok, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van groot officier der orde van da Kroon van Siam, hem door den koning van gezegd Rijk geschonken. De Loge »De Geldersche Broederschap" te Arn hem heeft aan de zustersloges een conceptprogramma voor Grondwetherziening ter overweging en voor pro paganda aanbevolen. Het le punt is -blijkens de Maasbode »dat ook uit de hoogste Staatswet zal verdwijnen elk eedsformulier, om daar, waar het noo- dig is, te worden vervangen door een formeele belofte". Per telegraaf is bericht ontvangen, dat het stoomschip «Burgemeester den Tex", aan boord heb bende Z. Exc. den nieuwbenoemden Gouverneur-Ge neraal van Ned.-Indie O. van Rees, den 29n Maart te Atjeh is aangekomen. Gelijk men weet, is een kleine fractie der liberale partij in de Tweede Kamer gewoon afzonderlijke vergaderingen te houden, teneinde de gemeenschappelijke gedragslijn vast te stellen. Naar wij vernemen, zijn thans de leden der liberale partij, die niet tot bedoelde fractie behooren en die nog steeds de groote meer derheid uitmaken, overeengekomen van tijd tot tijd eveneens vergaderingen te houden om onderling overleg te plegen en zich over de te volgen politieke gedragslijn te beraden. H. M. de Koningin kwam Maandagmorgen te Claremont, het verblijf van de hertogin van Albany, aan. Het stoffelijk overschot van den hertog van Albany zal worden bijgezet in den Koninklijken graf kelder te Windsor, en niet te Frogmore, zooals aanvankelijk be paald was. De plechtigheid zal a. s. Zaterdag te half 2 uren plaatshebben. Zr. Ms. stoomschip «Valk" zal met den meesten spoed in dienst worden gesteld, en naar Engeland ver trekken om H. M. de Koningin op hare terugreis naar het vaderland over te brengen. Het bevel over het stoomschip wordt opgedragen aan Zr. Ms. adjudant den kapitein ter zee jhr. J. A. Roëll. Naar hef N. v. d. D. verneemt is het dagblad De Tijd voor de som van 220,000 in eigendom overgegaan aan den heer Vermeulen, lid der Tweede Kamer, die reeds sedert een paar jaren tot de redactie behoorde. Het blad zou op denzelfden voet worden voortgezet. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is na uitvoerige discussie en nadat de Minister van waterstaat de beslissing aan de Kamer had overgelaten, bet voorstel Rutgers van Rosenburg tot wijziging van de richting van het Merwedekanaal aangenomen met 50 tegen 32 stemmen. Het andere onteiger iogsonderwerp (gedeelte Vaart- sche Rijn tot de Lek) is aangenomen. Dat nopens het gedeelte St. Anthoniedijk tot de Oude Vecht is verdaagd tot heden. Omdat de heer Dirks eene wijziging voorstelde, heeft de heer Buma zijn ontwerp nopens het onderzoek van de droogmaking van de Zuiderzee ingetrokken en de wenschelijkheid bij eene motie uitgesproken. Nadat de Regeering gewezen had op den toestand der schatkist, die verbood het werkte beginnen, trok de heer Buma zijn motie in. Dr. J. II. Gunning JHz., predikant te Wilhel- minadorp, ontving gisteren een beroep naar 's-Heer Heudrikskinderen en Wissekerke. Bedankt voor het beroep naar St-Annaland door ds. J. J. De Kat Angelino, te Varik (bij Tiel). De 39e algem vergadering van het Ned. Onder wijzers-Genootschap zal gehouden worden op 30 en 31 Juli en 1 Augustus 1884 te Groningen. De heer 11. G. Roodhuyzen heeft aangeboden, een bundel gedichten uil. te geven ten bate van het On dersteuningsfonds, opgericht door het Genootschap, welk aanbod dankbaar is aangenomen. De examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van onderwijs in de Fransclie, Iloogduitsche en Engelsche talen in dit jaar zullen worden afgenomenvoor het lager onder wijs in Augustus; voor het middelbaar onderwijs in November en December, gelijktijdig met de overige akte-examens voor dien tak van onderwijs en met de akte-examens voor lager enderwijs in handteekenen, landbouwkunde en gymnastiek. Het tijdstip waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onder werpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zal later worden bekend gemaakt. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn gisteren o. a. veroordeeld tevens in de kosten: A. v. d. P., 47 j., vrachtrijder te 's Gravenpolder, wegens beleediging van een be ambte in functie tot een boete van 3 en een van f 8. J. T32 j., W. v. d. B., 34 j., C. Van V., 34 j., J. L., 50 j., en A. K., 23 j., arbeiders, allen te Krabbendijke, wegens diefstal ieder tot 3 boete. P. B. Mzte Ellewoudsdijk, wegens mis handeling tot 8 boete. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Maandag in hooger beroep uitspraak gedaan in zake de ver volging van zes Utrechtsche studenten, beklaagd van mishandeling en verbreking van afsluiting, gepleegd op het Munstei kerkhof te Utrecht. Geen der beklaagden was aanwezig. Het Hof heeft het vonnis van de Utrechtsche Rechtbank bekrachtigd, wat betreft de beklaagden J. L. Boddaert, Jhr. J. A. P. L. Ram, W. Grenfell, J. II. M. Turk en A. J. baron Van Rijckevorsel van ICessel en dientengevolge veroor deeld: den eerste tot 8 dagen, den tweede en den derde elk tot 15 dagen celstraf, denderde, den vierde en den laatste elk in een boete van ƒ25. Het vonnis is vernietigd, wat betreft den beklaagde II. J. C. J. De Jong, die door de Rechtbank was vrij gesproken. Hij is door het Hof schuldig verklaard aan verbreking van afsluiting en mitslien veroordeeld tot een boete van 25. Omtrent het gebeurde in den boezem van de Haagsche (leesBataafsche) Brandwaarborgmaat schappij deelt De Verzekeringsbode in zijn jongste nummer het volgende mede De directeur, de heer Haakma van Royen, heeft gedagvaard den thesaurier, den heer Post, tot afgifte van de brandkast, een van de commissarissen tot afgifte van den sleutel en den heer Heldring, nieuwbenoemd thesaurier, tot afgifte van de doorhem ontvangen gel den. In deze drie proceduren zijn nu de commissaris sen, de heeren Begram, Wintgens en Patijn, tusschen- gekomen, waarop door den heer Haakma van Royen is beweerd, dat zij die hoedanigheid niet bezitten. Hierover nu zal de Rechtbank uitspraak m en do;n Voor de heeren Begram c. s. treedt op mr. Van Stipriaan Luïscius, voor den heer Haakma van Royen mr. Addink. Jl. Dinsdag is in deze zaak opnieuw conclusie ge nomen. In de gisteren gehouden vergadering der afdee- ling «Heinkenszand" van de Maatschappij van land bouw werd, na voorlezing en goedkeuring der notulen, omtrent het eerste punt van de agenda, ai vaardiging van leden van het afdeelingsbestuur naar de vergade ring van het hoofdbestuur, besloten, evenals andere jaren daartoe den voorzitter en den secretaris aante- wijzen. Daarna deed de voorzitter mededeeling van eene circulaire van den Min. van Oorlog, o. a. ingekomen bij het hoofdbestuur en door dit aan de afdeelingen verzonden, waarin wordt bekend gemaakt, dat Z. E. een proef wenscht te nemen met den aankoop van inlandsche paarden ten gebruike van het leger. Wel is waar is de in die circulaire aangegeven termijn voor de openbare aanbesteding reeds geëindigd, doch de particuliere staat nog open tot 1 Dec. a. s. en er kunnen nog een vijftigtal paarden worden'aangekocht. Het is moeielijk nu reeds te beslissen, in hoeverre de bedoelde proef van den M. v. O. voor den landbouwer voordeelig mag heeten, doch de voorzitter betwijfelt of de boeren zich zuljen willen onderwerpen aan de talrijke en meerendeels drukkende voorwaarden by de aanbesteding gesteld. Hij acht het daarom onnoodig de circulaire in haar geheel voortelezen en te bespreken, doch wil haar in het archief gedeponeerd zien, terwijl het bestuur aan ieder lid, die dit verlangen mocht, gaarne inzage ervan wil geven en hem dienen van advies. Een der leden maakte de opmerking, dat eene alge meene bekendheid met de voorwaarden hem zeer ge- wenscht voorkomt, te meer daar hij gelooft, dat het paardenras, althans voor artillerie, zeer geschikt is. De voorzitter repliceerde nog, dat de afstammelingen der vroeger gebruikte hengsten niet geschikt mogen geacht worden ten gebruike bij het leger en stelt derhalve voor de zaak geheel aan den handel over te laten. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming be sloten. Het volgende punt van de agenda, het voorstel be treffende van het hoofdbestuur om de statuten der vereeniging in dien zin te wijzigen, dat een 2de secre taris en een 2de penningmeester in het hoofdbestuur zouden worden benoemd, ten einde de lste titularissen te kunnen vervangen of bijstaan, wordt na eenige discussie met 33 tegen 12 stemmen verworpen, voor namelijk op grond, dat het hoofdbestuur daardoor een te groote numerieke sterkte zou verkrijgen op de alge meene vergaderingen, waar hoogstens 4 a 5 afdeelingen door 1 stem ieder worden vertegenwoordigd. Omtrent het voorstel van het hoofdbestuur om aan art. 16 der statuten toetevoegen, dat bij iedere be noeming eene aanbeveling van twee personen ter kennis der afdeelingen zal worden gebracht, wordt besloten, wegens de onduidelijkheid van het voorstel daaromtrent nadere inlichtingen aan het hoofdbestuur te verzoeken. Hierna werd door den penningmeester der afdeeling rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek dat over het afgeloopen jaar de ontvangsten hebben be dragen 1011,70% en de uitgaven ƒ896,1054, zoo dat er een batig ^aldo bleef van ƒ115,60. Het voorstel van het bestuur om de weerseinen aan den toren van 's-Heer Arendskerke met 1 April weder in werking te stellen lokte veel discussie uit. Vele leden klaagden, dat de seiBen zelfs voor niet veraf- wonenden moeielijk zichtbaar waren, zoodat hun nut voor den landbouwer zeer twijfelachtig was. Een der leden deed het voorstel om voor de gelden, die thans aan de weerseinen en weerberichten worden ten koste gelegd, barometers aantekoopen en die onder de leden te verloten, terwijl een ander lid het denkbeeld opperde om op de dagen, dat de Goesche Courant niet ver scheen, de weerberichten te laten drukken en aan de leden gratis toetezenden. Nadat er echter op gewezen was, dat de kosten daarvoor veel hooger zouden worden, dan voor de weerseinen, terwijl die berichten bovendien bij velen te laat zouden komen om nut aftewerpen en nadat was herinnerd, dat de seinen aan den toren te 's-Heer Arendskerke slechts het begin waren van een reeks van seinen, op verschillende torens op Zuid-Beve land te geven, werd het voorstel van het bestuur met 23 tegen 20 stemmen aangenomen. Ten slotte werden enkele landbouwgereedschappen verloot en daarna werd de vergadering gesloten. Het getal der leerlingen aan de Rijks Land bouwschool is steeds klimmende, ook uit de overzeesche bezittingen, waar deze inrichting meer en meer op prijs wordt gesteld. Van de 151 leerlingen der school zijn er 20 uit Indié afkomstig, terwijl voor zooverre men nu reeds mag verwachten, een 50-tal na het afi open van den cursus hun werkkring in de Koloniën

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1