1884. N». .39. Zaterdav 29 Bij dil nommer behoort een bijvoegsel. De wijziging dei* Drankwet. goesc De uitgave dezer Courant geschiedt Mxandxg, Woensdag en Vrijdag avond uitgezonderd on feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. nïn de kunst van wetten-maken heeft men het ten onzent nog niet ver gebracht", zoo verklaarde eens een bekend letterkundige, en de ervaring bewijst de waarheid dier bewering. Al heeft ieder ontwerp van wet, vóór het in het Staatsblad als wet verschijnt, een louterings-proces te ondergaan door de schriftelijke en mondelinge gedachtenwisseling tusschen Regeering en wetgevende macht, toch is eene wet nauwelijks in werking, of er worden leemten en gebreken in ontdekt. En dat euvel kleeft niet alleen de groote en uitge breide wetten aanook de wetten van minderen omvang toonen het, dat ieder menschelijk werk on volmaakt is. Te drankwet (het kind van den kondigen minister Modderman, aan wt-lks geboorte zooveel zorg besteed is, wier bepalingen gewikt en gewogen zijn), ruim twee jaren in werking, behoefde naar het inzien der Regee ring reeds wijziging. Het was haar namelijk gebleken, dat de bedoeling van den wetgever op enkele punten verduidelijkt moest worden, en teven» dat de koek-, suiker- en banketbakkers niet moesten deelen in de verbodsbepaling van gecombineerd winkel- en tappers- bedrijf. De gewenschte verduidelijkingen waren de volgende. In art. 3 no. 2 der drankwet is bepaald, dat geen ver gunning tot drankverkoop mag worden verleend voor eene lokaliteit, die voor den openbaren dienst wordt gebruikt of met zoodanige lokaliteit gemeenschap beeft. Dit laatste gaf aanleiding tot de vraag: of er buitens huis gemeenschap mocht zijn en of er gemeenschap bestaat, indien een gang tusschen het taplokaa! en de dienstkamer is De Regeering wenschte dus het woord binnenshuis iutëlasschen, eene toevoeging, die mis schien overbodig, maar voor het minst onschadelijk is. Eene andere verduidelijking betrof het woord winkel nering. Zooals bekend is verbiedt de wet de uitoefe ning van het tappersbedrijf na 1 Mei 1884 in lokali teiten s waarin eene andere winkelnering wordt uit geoefend, of loten worden verkocht in de Nederlandsche staatsloterij." En nu was, volgens de regeeiing de bedenking gerezen, of in die verbodsbepaling ook niet vielen de slijters, restaurateurs, sociëteit-, biljart-, tafel-, koffiehuis- en bierhuishouders. Hoe die bedenking kan gemaakt worden, begrijpen wij niet. De genoemde personen hebben geen winkelnering. Wat men er neemt of koopt, wordt genomen om er gebruikt, al thans gedeeltelijk gebruikt, te worden, en als er al iets gekocht wordt, om in zijn geheel van daar vervoerd te worden, dan is het sterkedrank (zooals bij de slijters, voor huiselijk gebruik) maar dan is het geen andere nering, dan waarvoor vergunning is verleend. Doch, de regeering achtte het noodig, dat de wet verklaarde, dat zij deze personen niet met hare ver bodsbepaling op het oog had; eene doodonschuldige verklaring, die, nu de regeering eenmaal de bedenking, als gemaakt, op den voorgrond plaatste, noodzakelijk in de wet moest opgenomen worden. Of dit echter de wezenlijke bedoeling was, moet betwijfeld worden want de regeering verbond aan die verklaring de verlossing van een tak van winkeliers van het zwaard, dat hun met de andere winkeliers tegen I Mei 1884 boven het hoofd hing, en het was blijkbaar, dat het ontwerp tot wijziging der drankwet alleen met dit doel bij de Staten-Generaal was ingediend. De re geering wilde, zooals boven reeds met een enkel woord vermeld is, de koek-, suiker- en banketbakkers vrij stellen van de verbodsbepaling omtrent het gecombi neerd winkel- en tappersbedrijf. Het ontwerp werd dan ook genoemd bet banketbakkers ontwerp. Het ontwerp vond echter geen gunstig onthaal bij de Tweede Kamer, en het. rapport van het onderzoek in de afdeelingen en eene conferentie van de rappor teurs met de Ministers van Justitie en Binn. Zaken hadden tengevolge, dat een ander (de Regeering noemde het een gewijzigd) wetsontwerp aan de Tweede Kamer werd ingediend. Dit ontwerp is, zonder nader advies van den Raad van State, en zonder nader onderzoek in de afdeelingen waartegen vele leden hunne stem verhieven na een driedaagsch debat door de Tweede Kamer, in hare zitting van 25 Maart 4884, met 57 tegen 49 stemmen aangenomen. Die aanneming heeft de Regeering voornamelijk te danken aan hare, zij het dan ook bedekte, bedreiging, dat het ontwerp zou worden ingetrokken, ietR wat bij den korten tijd, die ons nog scheidt van 4 Mei, voor vele neringdoenden en ook in onderscheidene plaatsen voor het publiek, groot nadeel en ongerief zou veroorzaken. Genoeg; het wets-ontwerp heeft bij den eenen tak der wetgevende macht genade gevonden en het is te hopen, dat ook de andere tak zich over het kind van het gemeenschappelijk overleg tusschen rap porteurs en regeeiing moge ontfermen. Welke wijzigingen zijn nu in de wet van 28 Juni 1884 (Stbl. no. 97) aangebracht? 4 o. Art. 3 no. 2 bepaalt, dat de vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterkedrank wordt geweigerd, wanneer zij wordt gevraagd voor eene lokaliteit, die voor den openbaren dienst wordt gebruikt, of die met zoodanige lokaliteit gemeenschap heeft. Daarin is nu het woord binnenshuis gebracht ten einde te voorkomen, dat degenen, die bij een openbaar bestuur moeten verschijnen, verplicht zijn in de gelag kamer te wachten. 2o. Art. 3 no. 8 verbiedt het verleenen van ver gunning, wanneer die wordt gevraagd voor een lokali teit, waarin een andere winkelnering wordt uitgeoefend of loten worden verkocht in de Nederl. Staatsloterij, of die met zoodanige lokaliteiten gemeenschap heeft. Behalve dat hier ook de gemeenschap tot binnenshuis beperkt wordt, is de volgende verduidelijking aan de zinsnede toegevoegd«Onder andere winkelnering wordt niet verstaan het bedrijf van slijter in sterke dranken, wijnen en bieren, restaurateur, sociëteit-, biljart- of open-tafelhouder, koffiehuis-, wijnhuis- of bierhuishouder." De vrijstelling voor de banketbakkers blijft dus vervallen; want deze hebben uimfeinering. 3o Art. 28 bepaalt, dat na 4 Mei 4884 geen sterke drank meer in het klein mocht verkocht worden in eene lokaliteit, omschreven in art. 3 no. 8 (zie sub 2 hierboven). De regeering wenschte te lezen in plaats van 1884, 4886, teneinde te kunnen nagaan, welke andere wijzigingen de drankwet behoefde en deze ten behoorlijken tijde bij de wetgevende macht in behan deling te brengen. De Tweede Kamer oordeelde, of schoon slechts met eer meerderheid van twee stem men, dat voor dat onderzoek de termijn vanéén jaar lang genoeg is en veranderde 4886 in 4885, zoodat het gecombineerd winkel- en tappersbedrijf nu nog tot 4 Mei 4885 kan worden uitgeoefend. "Vraagt men ons nu naar het nut van deze wijzi gingen, dan moeten wij die vraag met een schouder ophaling beantwoorden. De twee verduidelijkingen zijn, zooals wij aantoonden, doodonschuldig en overbodig, en de verlenging, sub 3, onnoodig. daar allen, die het gecombineerd bedrijf uitoefenden, reeds in 1881 wisten, dat do vergunning daartoe met 1 Mei 1884 eindigdevelen daarmede in verband reeds hunne maatregelen zuilen genomen hebben terwijl de levens verlenging van den ouden toestand voor een jaar zeker slechts als een gering voordeel voor de betrokkenen kan worden aangemer kt. GOES, 28 Maart 1884. Kruininge. In de Woensdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering zijn, in plaats van wijlen M. Wondergem, benoemd tot: wethouderde heer J. Blok Ez., tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer H. A. Markusse. Met ingang van 1 April zijn bij de rijkstelegraaf verplaatst P. Landsdorp, telegr. 3a kl., van Amsterdam naar HansweerdG. J. Verhage, telegr. 2e kl. van Dordrecht naar Rotterdam. De Minister van financien brengt ter kennis van de ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor bet opengevallen kantoor Domburg ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de be staande regelen voor de vervulling van ontvangkan toren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich nog daarvoor tot 10 April e. k. bij het Departement van financien kunnen aanmelden. Woensdag is te Middelburg opgericht de naam- looze "Vennootschap «Telefoon-vereeniging te Middel burg". Tot bestuurders zijn gekozen de heeren A. A. Mes Gz., D. G. Kröber Jr. en J. H. Snijders. Een talrijk publiek, zoowel aan boord als aan wal, gaf gisteren te Amsterdam van sympathie blijk bij de opening van den koninklijken West-Indischen mail dienst. De «Oranje Nassau", kapitein Ten Harmsen, aanvaardde de eerste reis naar de Nederlandsche West- Indische koloniën, met een twaalftal passagiers en een vrij voldoend getal vrachtgoederen. Een 30-tal leerlingen der Handelsschool boden vóór het vertrek den kapitein eene vlag aan, met het Nederlandsche wapen daarin keurig geborduurd, waarbij de zoon van mr. N. J. Den Tex het woord voerde en den wenseh uitte dat zij gedurende vele jaren van dienst mocht zijn. De heeren J. G. baron Tindal en P. N. Muller, directeur en commissaris der maatschappij, dankten de jongelui voor dit blijk van belangstelling en uitten de beste wenschen voor de toekomstige handelaren vau Am sterdam. De laatste deed daarbij uitkomen, dat het spoedig 50 jaren zou geleden zijn dat hij de kantoorkruk besteeg, en gaf aan de jongelui de verzekering, dat die kruk niet geest- of lichaamdoodend was. Sonneman's onmisbare kapel luisterde de vaart tot IJmuiden op. De leerlingen der Handelsschool deden de «Oranje Nassau" op een kleine boot uitgeleide. De ministers hadden hun leedwezen te kennen ge geven, dat zij door de zitting der Tweede Kamer ver hinderd waren gevolg te geven aan de uitnoodiging, om het stoomschip tot IJmuiden uitgeleide te doen. (IV. Jl. Ct.) De Nederlaridsch-Zuid-Afrikaansche "Vereeniging wil trachten een fonds te stichten geheel uit vrijwillige bijdragen, teneinde uit de renten jaarlijks éene of meer studiebeurzen van nader vasttestellen bedrag aan Trans- vaalsche jongelui te verschaffen, en hen in de ge legenheid te stellen, in Nederland aan eene der Uni versiteiten of aan de Polytechnische School te studeeren. Behoudens de goedkeuring der algemeene vergade ring, die in de maand Mei a. s. zal plaatshebben, stelt het bestuur der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver eeniging als eerste bijdrage daartoe beschikbaar jaar lijks de rente van een kapitaal van ƒ42000. Het bestuur twijfelt niet, of van alle kanten zullen milde bijdragen vloeien, be.tzij in den vorm van eene gift in eens, hetzij in die van jaarlijksche toelage. Eene gift uit Utrecht van circa ƒ2500 is reeds toe gezegd. Later, wanneer blijkt, dat dit beroep niet vergeefseh is geweest, zal eene bijzondere regeling worden ge maakt, maar in iedèr geval zal de keuze van studie vak en universiteit den student vrijstaan. De "Vereeniging heeft zich tevens in contact gesteld met haren eere-voorzitter prof. dr. P. Harting, te Amers foort, die een plan in den geest als het voormelde reeds eenigen tijd geleden aankondigde. Blijkens een Reuter-telegram is de stoomboot «Leerdam" gisterochtend te Falmouth binnen geko men met verlies van roer. De equipage en de passagiers zijn wel. Ook prof. Buijs Ballot te Utrecht is door den senaat van de Universiteit te Edinburg benoemd tot doctor in de rechten honoris causa. Het bericht dat Jean Becker, de stichter van het «Florentijnsch strijk-quartet", overleden zou zijn, wordt door bet «Frankf. Journal" ten stelligste tegen gesproken. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Gisteren is aangenomen het ontwerp regelende het vervoer van ontplofbare stoffen, nadat de waar borgen waren aangebracht, dat het heimelijk vervoer van zoodanige stoffen niet noodwendig medebrengt de in beslagneming van schip en inventaris. De Minister van Oorlog verklaarde, dat bij den herbouw van de fabriek te Muiden en bij het ver voer maatregelen zullen worden genomen om gevaar te voorkomen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Evenals ten vorigen jare zullen ook nu weder de leerlingen van ds. Sibmacher Zijnen te Middelburg ten overstaan van den kerkeraal te Veere aangeno men en vervolgens in eene uamiddaggodsdienstoefe- ning van Vrijdag a. s. bevestigd worden. Evenals in de dagen van Labadie strekt alzoo Veere ook nu ten toevluchtsoord voor de Middelburgsche aanhangers der vrijheid op godsdienstig gebied. (iV. II. Ct.) - Beroepen te Meliskerke (cl. Middelburg) ds. A. J. Loois, te Aalsmeer Deze gemeente is reeds sedert 31 Juli 1875 zonder eigen predikant. Alle beroepen gedurende dien tijd uitgebracht, waren vruchteloos. Tot de ambachtsschool alhier zijn weder 6 nieuwe leerlingen toegelaten, waarvan 4, na gisteren het admissie-examen aan de burgeravondschool te hebben afgelegd, waaraan de 2 anderen reeds hadden voldaan. Morgennamiddag wordt aan 3 leerlingen der Am bachtsschool het diploma, dat zij den cursus met vrucht hebben doorloopen, uitgereikt. Landbouw en Veeteelt. Z. M. de Koning heeft voor de in September e. k. te 'g-Hertogenbosch te houden landbouw-tentoon- stelling een gouden medaille ter waarde van f 50 als prijs gesteld. Buitenlandse!) Uverzicht. Het ook door ons medegedeelde bericht, dat de Paus Italië zou verlaten, wordt door sommige bladen, o. a. door Figaro, tegengesproken. Volgens dit blad is het plan wel overwogen, doch nog geenszins vastgesteld. «Verplaatst men het middelpunt der Katholieke wereld verre van Rome", zoo schrijft de Romeinsche correspondent van genoemd blad, «dan moet men mede- nemen al de oude prelaten met hunne vaste gewoonten, de generaals der geestelijke orden, de kardinalen, die in het Vaticaan hunne paleizen en hunne belangen hebben, een leger kerkelijke ambtenaren en bedienend personeel. Dat alles is gemakkelijker gezegd dan gedaan. En daarenbovenmen kan Rome verlaten, maar niet er wederkeeren. Daartoe zou een oorlog noodig zijn, en dezen- voert men voor het Pausdom niet meer". Vier personen, die verdacht werden van medeplich tigheid aan de misdrijven van anarchisten, zijn uit Zwitserland verwijderd. Deze uitzetting is echter ge schied zonder eenigen aandrang van andere mogend- beden. De rechtsgrond der uitzetting is, volgens het Journal de Genève, zeer eenvoudig Het vei blijf van politieke vluchtelingen in Zwitserland is, evenals dat van eiken vreemdeling-op den bodem der republiek, niet een recht, maar eene gunst, die elk oogenblik door de regeering kan worden ingetrokken, Heeft de regeeiing dus reden tegelooven, dat de Zwitsersche gastvrijheid misdadigers herbergt, dan zet zij dezen buiten de grenzen. Uit Amerika -wordt gemeld, dat Engeland, Frank rijk, Italië, Nederland en België gemeenschappelijk hebben geprotesteerd tegen de onderteekening van het vredestraetaat tusschen Chili en Peru door geneiaal Iglesias. Het protest is gericht tegen de bepaling van artikel 8, dat Chili zich ontslagen zou rekenen door alle verbintenissen, welke Peru heeft aangegaan om trent de nog te ontdekken guano-lagen. Peru heeft, jaren vóór den oorlog, al zijn guano verpand; wordt deze overeenkomst door Chili niet erkend, dan moet dit laatste land de Peruaansche schuld overnemen. Eene dépêche uit Panama vermeldt als gerucht, dat, ingeval van weigering door de Chileensche regeering, de geheele uitvoer zou worden belet, hetgeen slechts door eene blokkade der havens zou kunnen geschieden. De berichten uit Egypte luiden nog steeds ongunstig voor de Engelschen. Osman-Digma, de trouwe aan hanger van den Mahdi, trekt in het gewaad eens priesters rond en wekt zijne volgelingen op om ten derden male een aanval tegen de Britten te wagen, onder belofte van wonderdadige hulp. Erger echter dan dit feit is de omstandigheid, dat de EngeGche soldaten veel te lijden hebben van het klimaat. Op een tocht van Soeakim naar Handoeb, die niet door den vijand werd belet of bemoeielijkt, bleven meer dan 300 man uit de gelederen achter: sommigen waren zelfs op een afstand van éen uur gaans van Soeakim niet meer in staat om het leger te volgen. De gevallen van zonnesteek zijn zeer menigvuldig. Aan de Engelschc bladen wordt gemeld, dat de gemengde rechtbanken in Egypte zich competent heb ben verklaard om den termijn te bepalen, binnen welken de door de commissie voor de schadeloosstellingen toegestane sommen zullen moeten worden uitbetaald, en dat de regeering, door te voldoen aan de oproe ping der rechtbank om zich bij de zitting te doen vertegenwoordigen, die bevoegdheid heeft erkend. Men weet, dat in vroeger tijd de weigering van de Egyptische regeering om de vonnissen te erkennen, die tegen haar zelve waren gericht, tot groote moeie- lijkheden aanleiding gaf, en zelfs sommige rechters noodzaakte hun ontslag in te dienen. Export-maatschappij voor Zeeland. Gisteren werd te Middelburg de algemeene verga dering van vennooton van bovengenoemde maatschappij gehouden en daarop door commissarissen het vierde jaarverslag uitgebracht. Het bestuur onderging geene verandering. Het verlies, in 4883 geleden, bedraagt 4448,80% of 4034,32% minder dan in 4882 De verdiende provisie en liet avans op de oesterrekening bedroegen 241,93% en 48,42% meer dan ten vorigen jare. Het bestuur wenscht ook dit jaar het nadeelig saldo der winst- en verliesrekening, dat thans tot f 7394,51 geklommen is, op die rekening te laten doorloopen. Het aanmerkelijk verschil tusschen het verlies van dit jaar en van 1882 geeft de hoop dat bij goede oogsten en betere prijzen, dan in liet afgeloopen jaar konden bedongen worden, de omzet aanmerkelijk zal vermeer deren en dientengevolge betere resultaten mogen ver wacht worden. De onkosten bedroegen ƒ2423,62 of ƒ204,96 per maand tegen ƒ2685,21 of 223,76 per maand in 1882, alzoo ƒ261,59 of 21,80 per maand minder dan ten vorigen jare. Hoewel uit het vorenstaande blijkt dat bet vierde jaar der maatschappij minder nadeelig is geweest dan het vorige, doet het commissarissen leed, dat weder op een ongunstig resultaat moet gewezen worden, te meer daar bij vernieuwing gebleken is, dat de directeur geen moeite ontziet om den bloei der maatschappij te bevorderen en hij zich, door zijn voorzichtig be leid, ten volle den dank van de vennooten heeft waar dig gemaakt. Het verslag, door den directeur aan commissarissen uitgebracht, luidt als volgt Ofschoon nog verre van bevredigend, was het vo rige jaar gunstiger voor de Export-Maatschappij voor Zeeland dan de eerste drie jaren van haar bestaan. Behoudens enkele uitzonderingen, was de oogst van de verschillende producten uitmuntend, hetgeen gunstig

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1