1884 N°. 38. Donderdag 27 Maart. 71ste jaargang. -Cï=>C*56 GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maanijao, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De lijsten van de kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaalde Provinciale Staten en den Gemeenteraad z'nn op heden gesloten, dadelijk ter gewoner plaatse in deze gemeente aangeplakt, en an dermaal op de Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelega Goes, den 25 Maart 1884 De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 26 Maart 1884. Van bevoegde zijde maakt men ons opmerkzaam op eene onjuistheid in het bericht, in ons vorig nom- mer, betreffende den aangeteekenden brief van den heer Poulie, ontvanger der registratie te Bergen op- Zoom. Eene bepaling, dat de ontvangers de brieven met geldswaarde, die zij ambtshalve verzenden, kos teloos tot het volle bedrag kunnen verzekeren, schijnt niet te bestaan. De M. Ct. schrijft in haar nommer van gister tDe opvoering van «Zijn meisje komt uit" en «Het Sonnet" die, zooals de G. Ct. meldde, den 8en April te Goes door het Ned. Tooneel zou gegeven worden, zal niet plaatshebben. Toen men mededeelde dat dit gebeuren zou, schijnt men niet bekend geweest te zijn met de hooge financiëele eischen, welke de Amsterdam- sche afdeeling der vereeniging stelt." Wij kunnen de Af. Ct. op dit punt geruststellen. Het eenige wat amen" hier niet wist, was dat die financiëele eischen voor Goes hooger zouden worden gesteld, dan bijvoorbeeld gemiddeld te Middelburg. Ware dit niet het geval, dan zou de deelneming groot genoeg geweest zijn om de voorstelling te doen doorgaan. Aan de Tweede Kamer is ingediend eene sup- pletoire begrootingswet voor hoofdstuk Marine, tot een bedrag van 335,500. Een som van 120,000 wordt aangevraagd als eerste helft van het bedrag, noodig voor aanschaffing van twee torpedobooten, groot model; 155,500 voor het in aanbouw brengen van een ijzeren zeilkorvet, bestemd voor opleiding van bootsmansleerlingen, welke korvet voltooid ƒ326 000 zal kosten en 60,000 voor twee loodsvaartnigen ten gevolge van het verlies van den Vlissingschen loods- schoener no. 3 en den Goereeschen loodskotter no. 12. De torpedobooten en zeilkorvet was de Min. v. Marine voornemens geweest te bekostigen uit de overdrachts som van het schroefstoomsehip »St. Eustatius", doch, gelijk men weet, besliste de Kamer, dat die over drachtssom bij de middelen van 1884 moest worden gevoegd. De torpedobooten zullen bij specialiteiten in het buitenland worden vervaardigd en geheel worden ingericht tot het gebruik van visch-torpedo'szij strekken tot aanvulling in de leemte, die In het mate rieel der zeemacht is ontstaan door het verlies van de Adder". Wat de loodsbooten betreft, indien het Rijk het omtrent een der gezonken booten hangend aanvaringsproces wint, zal een aanmerkelijk bedrag in de schatkist terugvloeien. Naar men thans verzekert zegt het ff. Nbl. moet bij Koninklijk besluit aan het sociaal-demo cratisch bond, op grond van het algemeen belang, rechtspersoonlijkheid zijn geweigerd. De N. ff. Ct. schrijft sin October 1881 is in de afdeelingen der Tweede Kamer onderzocht het wetsontwerp tot vaststelling van het slot der rekening van ontvangsten en uitgaven voor Ned. Indië over de dienstjaren 1870 en 1871. Tot rapporteurs werden gekozen wijlen de heer Van Asch van Wijck senior, de heeren Van Delden, Keu- chenius, Gratama en W. K. Van Dedem. In Februari 1882 werd in de afdeelingen onderzocht een dergelijk wetsontwerp voor het dienstjaar 1872; tot rapporteurs werden gekozen de heeren Gratama, W. K. Van Dedem, Keuchenius, Corver Hooft en Bastert. Tot president der beide commissiën van rapporteurs werd benoemd de heer Keuchenius. Niettegenstaande de voorzitter der Tweede Kamer herhaaldelijk daarop heeft aangedrongen, is door geen der beide commissiën van rapporteurs tot nu toe ver slag uitgebracht. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn de rapporteurs tot nu toe niet opgeroepen door hunnen voorzitter, den beer Keuchenius, om het verslag optemaken." Het Rijk heeft met de Rott. Telegraafmaat- maatschappij een overeenkomst getroffen tot overne ming van haar lijnen RotterdamBrielleHelvoet Brouwershaven, met kantoren enz. voor ƒ25,000. Door de Regeering is nu aan de Tweede Kamer een wetsontwerp aangeboden, om aan die overeenkomst gevolg te geven. Uit Port-Saïd wordt van 11 dezer geschreven, dat het stoomschip «Burgemeester Den Tex", aan boord waarvan zich bevindt de gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, de heer O. Van Rees, dien dag aldaar is aangekomen. Hij werd overeenkomstig zijn rang ontvangen. Het stoomscbip, met de admi raalsvlag in top, werd met het »Wien Neerl. bloed' en het Turksche volkslied ontvangen, die weerklonken van een Turksch of Egyptisch oorlogsschip, waarvan alle man in het want paradeerde. Ook aan boord van een groot Engelsch oorlogsschip liet men het «Wien Neerl. bloed" hooren. Verscheidene te Port-Saïd vertoevende of gevestigde autoriteiten kwamen aan boord, om den landvoogd te begroeten. De internationale overeenkomst betreffende de politie op de visscherij in de Noordzee zal 15 Mei in werking treden. Te Vlissingen wordt Zaterdag a. s. per mailboot van Queenboro verwacht een gezelschap blinde muzi kanten, élèves van «The Royal Normal-College for the Blind te Londen." Dit gezelschap, uit ongeveer 70 personen bestaande, begeeft zich, op verlangen der Duitsche kroonprinses, naar Berlijn, waar het gedu rende een tiental dagen concerten zal geven. Behalve Berlijn zullen ook Halle, Leipzig en Dresden worden bezocht. De directie der concerten is opgedragen aan professor Klindworth, terwijl dr. Campbell, directeur van genoemd instituut, het gezelschap mede zal be geleiden. (N. R. Ct.) Het Nuts-Departement Edam, waar in 1784 de Maatschappij is gesticht, heeft besloten het lOOjarig bestaan van de Maatschappij en van het Departement te vieren door middel van volksconcerten, volksspelen, watertochten, vuurwerk, illuminatie enz. Het hoofdbestuur zal worden uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn. Waarschijnlijk zal er tevens nog een tentoonstelling worden gehouden van oudheden, betrekkelijk de stichting der maatschappij. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij het gisteren voortgezet debat over de drankwet is aangenomen met 50 tegen 22 stemmen artikel 2, dat uitdrukkelijk aan slijters van sterkedrank, wijnen of bieren, restaurateuis, sociëteit-, biljart- of open-tafel houders, koffiehuis-, wijnhuis- of bierhuishouders toe laat den verkoop van sterkedrank in t klein. Op art. 3 is met 39 tegen 37 stemmen aangenomen een amendement van den heer Van der Kaay, waar door het gecombineerd bedrijf is toegelaten tut 1 Mei 1885. De geheele drankwetswijziging is aangenomen met 57 tegen 19 stemmen. De discussie is aangevangen over het ontwerp, hou dende voorzorgsmaatregelen bij het uitbreken van besmettelijke ziekten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Men schrijft ons uit 's-IIeerenlioek Het geschil tusschen kerkvoogden bij de Herv. ge meente alhier en J. Nieuwenhuise is opgelost. Laatstgenoemde heeft den kerkelijken omslag be taald, maar nu per deurwaarder zijri lidmaatschap bij de Nederd. Herv. kerk doen opzeggen. De heer A. Frater, pred. bij de Schotsche ge meente te Aberdeen, heeft het beroep naar de gecom bineerde Engelsche gemeente te Middelburg en Vlis singen aangenomen. Biervliet. Vernam men in Januari il. de officieele mededeeling, dat de benoodigde schoolbanken gemaakt waren en eerstdaags verwacht konden worden, nu heeft men de verrassende tijding bekomen, dat van die leverantie niets zal geschieden. Onze schoolbouw, hoe gewenscht ook, schijnt niets dan teleurstellingen, misleidingen en verdeeldheden onder de ingezetenen in bet leven te roepen. Minstens 80 leerlingen hebben nu met April a. s. toegang op beide oude scholen, zonder dat de tegen woordige scholieren behoorlijk zitting kunnen nemen. Ongelukkig dat de veldarbeid als reddende engel voor hen moet optreden om hun een fatsoenlijke zitplaats te bezorgen. Rechtszaken. In de zitting der arrond.-rechtbank te Middel burg is gisteren o. a. vrijgesproken J. W., 41 j., timmermansknecht te Kortgene, beklaagd van diefstal. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatie beroep van M. K. te Scherpenisse, door het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en 3 boeten van 50, ter zake van valschheid in geschrifte en het tweemalen desbewust gebruik maken daarvan. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vernietigd het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij de heer O. G. was veroordeeld wegens als bestuurder der spoorweg maatschappij GentTerneuzen doen handelen in strijd met de wet. De bekl. werd alsnog vrijge sproken, daar het hem ten laste gelegde door het Hof niet was bowezon geoordeeld. In de zaak van het Munsterkerkhof te Utrecht werd gisteren voor het Hof te Amsterdam gepleit door de advocaten mrs Van Eeden en Scheidius; zij kwamen mede tot de conclusie, dat beklaagden vrijgesproken of dat hun geringer straf of boete moest opgelegd worden. Zonder re- en dupliek werd de uitspraak daarna bepaald op Maandag a. s. Kunst, Wetenschap en Letteren. De 50jarige tooneelloopbaan van mevr. Valois- Sablairolles, lid van het gezelschap van Willem Van Zuylen, zal op 2 April te Rotterdam in den Nieuwen Schouwburg herdacht worden. Te harer benefice zal worden opgevoerd «Moeder en Zoon." Jean Beckerde stichter van het beroemde «Florentijnsch Quartet", is Donderdag op zijn landgoed aan den Neckar bij Mannheim overleden. Becker werd te Mannheim geboren en begon zijn muzikale loopbaan als concertmeester aldaar. Na verscheiden groote reizen vestigde hij zich te Florence, waar hij met Masi, Chiostri en Hisperl het Quartet stichtte, dat zijn naam beroemd maakte en later door zijn kinderen voortge zet werd. Uit onze Koloniën. Naar wij uit goede bronnen vernemen, zegt de Javabode, zal Zijne Exc. 's Jacob de komst van den nieuwen landvoogd te Batavia niet afwachten, maar zijn vervanger naar Atjeh tegemoet reizen, waar zij elkander zullen ontmoeten en over belangrijke zaken zullen spreken Het bestuur in deze gewesten zal in- tusschen door den vice-president van den Raad van Indië worden waargenomen. Volgens de Loc. is bij de regeering het denkbeeld in overwtging om de N. I. vrijhavens opteheffen. Een van den gouverneur van Atjeh en onderhoorig- heden ontvangen telegram, gedagteekend 45 Februari, behelst de volgende berichtenElf Februari beschoot eene bende eenige officieren bij Toengkoep. Deze bende werd onmiddelijk verjaagd en verloor 2 dooden en 2 gewondenwij éen licht gewonde. Denzelfden dag ver scheen Toekoe Oemar met circa 400 man in IV Moekims maar werd den volgenden dag duchtig geslagen door mobiele kolorine en twee compagniën veertiende onder majoor Van Raaij, zoodat hij IV Moekims weder ver liet. Onzerzijds éen gesneuvelde en 5 gewonden. Den twaalfden vijand ook in XXII Moekims aangevallen en tot in het gebergte teruggejaagd. De Kampongs Loe- boek, Teuh, Lamara-toenong, Djehi, Lepong en Tjot Bada Tjoet verbrand. Onzerzijds gesneuveld twee mindere militairen en éen dwangarbeider, gewond elf minderen en éen cfficiersbediendeverliezen vijand zeer groot, maar nog niet gedetailleerd bekend. Thans bericht ont vangen, dat Tengkoe di Tieroe in de VI Moekims wil vallen, waarschijnlijk in vereeniging met Toekoe Oemar. Geplaatst te Soerabaya de dienstd. adsp.-ing. W. Elenbaas. Overzicht van den stand der koersen. Spreekt ge de menschen van belastingen of van andere noodzakelijke uitgaven, dan kunt ge er op re kenen dat alle inspanning van u geëischt zal worden om hun aandacht optewekken en baar gaande te hou den; wijst ge hen evenwel op een te behalen voor deeltje, dan ontwaart ge van genoegen stralende ge zichten en belangstellingdie klimt naarmate het winstje hun grooter en meer zeker toeschijnt. Zóo is de mensch. Deze omstandigheid bemoedigde ons steeds om nu en dan de aandacht te vestigen op buitenkansjes, die zoo maar voor 't grijpen liggen. Den laatsten keer deden we dit bij de uitgifte der 6pets. Russen goud. Met eene berekening der rente, te genieten van dat fonds, waarbij we de voordeelige aflossingswaarde in aanmerking namen, toonden we vóór alle andere bladen aan, dat houders van vele Russische Staatsfondsen hun voordeel zouden bevorderen door bun bezit tegen dit papier te verruilen. Den koers hebben we dan ook sedert dien tijd zien avanceeren. Thans wenschen we te wijzen op een ander te behalen buitenkansje. Daar toe vestigen we de aandacht op den koers der aand. Orel-Vitebsk Spoorwegmaatschappij, die tot de beste spoorwegmaatschappij van Rusland behoort. Deze aan- deelen kunnen thans voor ongeveer 84 pet. gekocht worden, zoodat een enkelvoudig aandeel groot R, 125 f250 te koop is voor f240, waarvan men jaarlijks een interest trekt van f 42, overeenkomende met 6 pet. Neemt men nu in aanmerking dat vele Russische Staatsfondsen minder afwerpen dan 6 pet., dan is het voor 't grijpen liggende buitenkansje aangetoond indien de soliditeit gelijk te stellen is. Hier voor behoeven we slechts te berichten, dat de aand. Orel-Vitebsk voor aflossing en interest onvoorwaar delijk zijn gewaarborgd door het Russische gouver nement. Daar nu de houder van aand. Orel-Vitebsk behalve op de Russische regeering ook aanspraak heeft op de Maatschappij ztlve, kun aan de bedoelde aandeelen nog ietwat hoogere soliditeit toegekend worden. Dat de meeste Staats Russen minder dan 6 pet. afwerpen, blijkt uit het volgende staatjeom 6 pet. interest te genieten, kan men betalen voor Hnidige koers. 5 pets Oude Russen 90 pet. 98 pet. Russen 62 83 89 64 (in ponden) 91 94 64 (in guldens) 93 97 54 66 (in ponden) 91 94% 66 (in guldens) 93 97 77 87 94% 72 85 90 54 73 84 90 54 4% 50 89 91 i% 60 83 88% 75 76 82% 4 80 66 79% d 67/9 (Nicolaï) 70 79% 59 70 6654 Deze opgave kan tevens dienen om andere omzet tingen waarbij voordeel te behalen is aantewijzen. Van de Russische Spoorweg-papieren staan ook vele soorten ongemotiveerd beduidend hooger dan de aand. Orel-Vitebsk z. a. bijv. de Charkow-Azow, Jelez-Orel Moskou-Smolensk. Zie, dergelijke speculaties vormen 't terrein, waarop de voorzichtige kapitalist vooi tdurend 't oog moet houden indien hij zijne belangen niet ver- waarloozen wil. Een voorbeeld: A bezit 10 oblig. Rusland 1864 a ƒ1000, welke te verkoopen zijn voor 9725 en waarvan hij jaarlijks trekt 500; voor het verkoopbedrag kan hij koopen 4 a 10 en 7 al aand. Orel-Vitebsk, waarvan hij jaarlijks knipt 564. Zonder eenige opoffering ja, met vermeerdering van eenige soliditeit zelfs, vloeit er voortaan elk jaar 64 meer in kas hierbij komt nog dat de kans op kapitaal- vergrooting beter is geworden, aangezien rijzing van den koers der ongemotiveerd lager genoteerde stukken, meer waarschijnlijk is. Een aantal andere nog gun stiger uitkomende voorbeelden van voordeelige om zettingen kan de lezer zelf uit bovenstaande opgaven maken. De koersen der Russische Staats- en Spoor wegfondsen zijn weinig veranderd; die der eerstge noemde soort over 't algemeen ietwat zwakker. Voor de roebelleeningen valt op te merken de rijzing van den roebel tot 1,19. Houders van 6 pet. goud Hongaren zij bericht, dat ten behoeve der voortgezette conversie hunner stukken op Woensdag, Donderdag en Vrijdag dezer week de inschrijving- opengesteld is op 4 pets. koninklijke Hon- gaarsche 4 pet. goudrente tegen 76 pet. De inschrij vingen tot ruiling van de 6 pet. tegen de 4 pets. worden hij voorkeur aangenomen; de 6 pets. worden dan berekend tegen 101%. Van de Amerik. Spoorweg-aandeelen kan niet veel gunstigs meegedeeld worden. De aandeelen Central Spoorwegmaatschappij zijn nu zelfs te koop voor 57 en die der Union Pacific kunnen voor 77 afgemijnd worden! Waar moet 't heen! Zie, niemand die't ons zeggen kan voor zoover de daling het gevolg is van het optreden der gewetenlooze speculanten-koningen. Wèl mag gezegd worden, dat eene verbetering niet zal uitblijven; daarvoor is het verleden en de ligging van de betrokken lijnen ons tot waarborg. De noteering der obligatiën ondergingen weinig ver andering, Dat men daarbij nog uitstekende geldbeleg gingsstukken aantreft hebben we meermalen aange toond. Wellicht dat we hierbij een volgenden keer stilstaan. De Mexicanen rezen sedert de vorige week van 10i% tot 1154. Volgens te Londen in omloop zijnde berichten, zou de regeering de onderhandelingen hebben hervat met het comité der fondsenhouders om langs indirecten weg tot een schuldregeling te geraken. De verhooging van 113%tot 118%, welke de aandee len Rotterdamsche Tramwegmaatschappij onderging, staat waarschijnlijk in verband met de verschijning van het jaarverslag. Hieruit blijkt dut onder ongunstige om standigheden en na afschrijving van ruim 55 duizend gulden, nog 5 54 pet. kan uitgekeerd worden. Buitenlandsch Overzicht. Uit Egypte verneemt men steeds onrustbarender berichten omtrent den toestand van Gordon Mogelijk zijn deze tijdingen er wel op berekend om de pu blieke opinie in Engeland langzamerhand voor eene nieuwe expeditie te winnen, want Gordon zal men niet aan zijn lot overlaten, doch het zal toch wel niet ge heel uit de lucht zijn gegrepen, wanneer gemeld wordt, dat de gansche streek bezuiden Berber in opstand is. Daarom is het spoedig handelen meer dan ooit noodzakelijk. Uit Soeakim wordt geseind, dat generaal Graham met zijn staf die stad verlitt aan het hoofd der Engelsche troepen en vergezeld van een talrijk corps van de bevriende stammen, ten einde zich naar Tama- nieb te begeven. Spionnen, in eerstgenoemde stad aangekomen mei-

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1