1884. N°. 37. Dinsdag 25 Maart. 71ste jaargang. de levering van 150 Remontepaarden, t GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Het OVERGANGSEXAMEN DER LEERLINGEN VAN DE RUS GER-AVONDSCHOOL zal in het open baar gehouden worden in het schoolgebouw, op ZA TERDAG 29 MAART e. k„ volgens onderstaand programma Eerste klasse. 910 uur. Wiskunde. 1012% Kennis der natuur. Tweede klasse. 10%11 uur. Nederlandsch. 1111% Geschiedenis en Aardrijkskunde. 11%12 Kennis der natuur. De ouders en betrekkingen der leerlingen en voorts alle belangstellenden worden tot bijwoning van dit examen uitgenoodigd. Goes, den 22 Maart 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Op 26 Maart e. k. zal worden aanbesteed en wel voor hel 1 ste regiment veldartillerie te Utrecht 31 2de i) te 's-Gravenh. 49 3de te Breda 50 korps rijdende artillerie te Arnhem 20 De voorwaarden liggen ter provinciale griffie ter lezing. Goes, den 22 Maart 1884 De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 24 Maart 1884. De nota der 13 leden van de Tweede Kamer, in de afdeelingen bij het onderzoek der klassen belas ting overgelegd, gaat, naar het Bbl. verneemt, uit van de stelling, dat het niet op den weg ligt van de tegen woordige Tweede Kamer een belastinghervorming tot stand te brengen, daar dit moet worden overgelaten aan een vertegenwoordiging, voortgesproten uit een verbeterd kiesrecht en daarom met hooger prestige bekleed. Daarom zal men zich ter herstelling van het even wicht behooren te bepalen tot eenvoudige maatregelen, die zich zooveel mogelijk aan het bestaande aansluiten, de verbetering van het geheele belastingstelsel niet prejudiciëeren en tevens door voldoende aanvulling der Rijksmiddelen maken, dat de Grondwetsherziening zon der financiëele beslommeringen ter hand kan worden genomen. Ter bereiking van dat doel zou de personeele belas ting geheel tot het Rijk terugkeeren, waardoor het tekort op de gewone middelen zou worden gedekt voorts zou van Rijkswege een algemeene inkomsten belasting van 1 pet. worden geheven met aanslag van overheidswege, zich aansluitende aan de hoofdelijke omslagen in de meeste gemeenten bestaande, en waar van 90 pet. aan de gemeenten zou worden uitgekeerd, met recht om naar behoefte opcenten te heffen. Door de overblijvende 10 pet. der inkomstenbelas ting en bezuinigingen kan dan de patentbelasting ver vallen, en daardoor aan de gemeenten gelegenheid worden gegeven het stelsel van vergunningsrechten uittebreiden. Een andere nota zal door den heer Van Houten bij het afdeelingsverslag worden gevoegd. De vorige week is te Amsterdam gehouden de meeting, waarop de heer Du Toit eene bespreking van de toekomst van Transvaal in verband met de Nederlandsche Handelsbelangen inleidde. Spreker schetste de behoefte aan de hul» der Ne derlandsche regeering om de hoogescholen in Nederland voor de Transvaalsche jeugd toegankelijk te krijgen. Dat is éen middel om Transvaal van Britscben in vloed vrijtehouden. Het tweede middel is Transvaal te helpen aan de bevordering van den bloei van zijn handeldaartoe is geld noodig en daartoe dienen wij de financiëele omstandigheden van Transvaal te kennen. De staatsinkomsten bedroegen in 1878 105,130 p. st.dat was onder het vrij bestuur. In '82, onmid dellijk na den oorlog, bedroegen ze 263,523 p. st. in '83 waren ze gestegen tot 312,442 p. st. In den tijd van 5 jaren dus zijn ze bijna verdriedubbeld in een tijd van moeite en strijd De schuld der Republiek. Zij had bij Groot-Britta- nië eene schuld van p. m. 381,000, tegenwoordig be draagt die 250,000 p. st., want bij de laatste conditie is zij tot laatstgenoemd cijfer verminderd. Voorts is er van de vroegere spoorwegleening nog over 80,000 p. st., benevens een gedeelte eener leening bij de Kaap sche Handelsbank, nog bedragende 30,000 p. st. Het totaal bedraagt dus 360,000 p. st. De inkomsten van het algeloopen jaar bedragen dus bijna zooveel als de geheele schuldenlast. De rente der schuld bedraagt aan de Britsche re geering, rente en amortisatie, 15,000 p. st. 'sjaars. Voor de spoorwegleening 4000 p. st. en voor aflossing 2666 p. st. op de begrooting van het laatste .i? Aan de Handelsbank eindelijk 1800 p. st. Totaal in ronde cijfers 22,000 p. st. per jaar. Wat de hulpbronnen van Transvaal betreft, in de eerste plaats moet de landbouw genoemd worden. Deze is vatbaar voor eene uitbreiding buiten alle berekening. Het land is zoo groot als Frankrijk, en bevolkt met 50 a 60,000 inwoners. Het is geschikt voor landbouw zoowel als voor veeteelt. Het noordelijk gedeelte van een sub-tropisch klimaat, is voor den landbouw als voorbeschikt. Het zuidelijk gedeelte des lands is hoog en vlak, bij uitnemendheid voor de veeteelt geschikt. Daar was het, dat de antilopen bij kudden van duizen den in het wild rondliepen. De aanwijzingen der natuur zijn door de Boeren met hun gezond verstand, getrouw gevolgd. Het verschil in hoogte bedraagt van 3000 tot 5000 voet boven de oppervlakte der zee. Alle planten, uit alle klimaten, kunnen er tieren. De cultuur van handelsgewassen ontbreekt, omdat de Boer voor zijn rechtstreeksche behoeften te veel tijd behoeft, om zich met koffie- en tabakplanten te kunnen bezighouden. Men betaalt in Transvaal voor éen sigaar zooveel als voor 4 Eng. ponden tabak, omdat de sigaar elders vervaardigd en ingevoerd moet worden. De invoer in Transvaal bedraagt per jaar een millioen ponden sterling. Over de minerale rijkdommen van het land hebben de Engelsche vakbladen den mond vol. Goud is er in aanmerkelijke hoeveelheid; zilver, koper, ijzer, lood en dergelijke worden er gevonden, maar aan de ont ginning is tot dusver niets gedaan, of het meest zijn door Engelschen. Na deze mededeelingen, die nog door eenige in lichtingen op vragen werden vermeerderd, ontspon zich eene discussie, die overigens geen bijzonderheden op levert, dan de besliste verzekering van den lieer Du Toit, dat het onwaar was, dat de Transvaalsche Boeren de Kaffers als hunne slaven behandelen. Toen de Engelschen het land annexeerden en zich van alle boeken en papieren meester maakten, hebben ze niet éen slaaf vrij te maken, niet éen onrecht te herstellen gevonden, niettegenstaande Sir Shepstone alle moeite gedaan heeft om ze te vinden. (R. N De machinist 3e kl. C. Schraver wordt met I April a. s. bevorderd tot mach. 2e klasse. Benoemd bij de rust. schutterij in Zeeland, 5de bat., tot kapt. mr. L Stevens, vroeger kapt. bij de dd. schutterij te Amsterdamtot 2den luit. H. C. F. Van Waesberge, thans schutter. Rilland-Bath. Den 25n dezer zal aan het centraal- bureau der maatschappij tot exploitatie der Staats spoorwegen worden aanbesteedhet verbreeden en ver lengen der los- en ladingsplaats, het bouwen eener goederenloods en eenige bijkomende werken aan het station alhier. In verband met het sedert korten tijd in wer king getreden Kon. besluit, regelende de vergoeding voor reis- en verblijfkosten van Rijksambtenaren, is thans bij het Departement van Waterstaat een nieuw bureau georganiseerd, bestaande uit ambtenaren, vroe ger bij andere takken van bestuur werkzaam, en welk bureau speciaal belast is met al wat betrekking heeft tot de toepassing, uitvoering en werking van gezegd besluit. - Binnenkort (schrijft de Haagsche correspondent van de Middelb. Ctkan een koninklijk besluit worden verwacht, hetwelk nog al stof tot opmerkingen zal geven. Het sociaal-democratische bond heeft onlangs rechtspersoonlijkheid aangevraagd, doch deze zal op grond van het algemeen belang worden geweigerd. Het besluit, waarin die afwijzende beschikking is vervat, moet den Koning reeds ter teekening zijn aangeboden. De in ons vorig no. gemelde wijziging in het Reglement van orde der Tweede Kamer, door de hee- ren Van Blom c. s. voorgesteld voor de invoerings wetten (Strafwetboek), strekt enkel om de behande ling van die wetten geheel op dezelfde wijze voor te bereiden als met het Strafwetboek zelf geschiedde. Men schrijft ons uit Blorvlict: Geen enkele tak van staatsdienst, die in de laatste jaren meer verzwaard is, dan die der posterijen. Dit is een noodzakelijk gevolg der postpakketdienst. Toch zijn er onder de lagere beambten, die wel den last gevoelen maar geen enkele vrucht genieten. De eenige besteller in onze uitgestrekte gemeente, een der grootste in Zeeland, blijft maar op zijn vorig salaris van 175 gulden 's jaars, en toch bezorgde hij sedert primo Maart jl. 87 pakjes. Bij missive van den Min. v. Oorlog, is aan de cadetten der Kon. Mil. Academie te Breda, een betui ging van tevredenheid en lof toegezonden voor hun fustige houding op den avond van den 19 Febr. 11., bij 's Konings verjaardag, toen het straatpubliek aldaar, door de cadetten te schelden en te sarren, de orde trachtte te verstoren. Het bestuur der Willem Barentsvereeniging doet een beroep op onze landgenooten om bijdragen om de «Barents" dit jaar opnieuw naar het hooge Noorden te' kunnen zenden. De hevige stormen, welke daar hebben geheerscht, gepaard aan den zachten winter doen verwachten, dat deze zomer voor de ijsvaart bijzonder gunstig zal zijn. In 1883 zijn door de Noord- en Zuid-Hol), redding maatschappij 71 man gered, waardoor het totaal sedert de vestiging der Maatschappij (1824) tot 2971 stijgt, De Transvaalsche deputatie confereerde Zaterdag avond te Amsterdam met de emigratie-commissie en vertrok heden nog niet naar Antwerpen zooals oor spronkelijk de bedoeling was maar vertoeft nog eenige dagen om zaken aftedoen. Zij verleent echter geen audiënties meer. Het ruiterstandbeeld van den Koning:Groother- tog Willem II, dat op kosten van de Luxemburgsche Staatskas in de stad Luxemburg zal woi den opgericht, is voltooid. De vervaardiger ervan de beeldhouwer Anthonius Mercié, zal met deze schepping zijn roem als groot kunstenaar voor goed vestigen. Het beeld stelt Willmi II voor te paard, met ongedekten hoofde minzaam groetende de Luxemburgers, wien hij, bij gelegenheid van zijn eerste bezoek aan hun hoofdstad, de constitutie brengt. De heer Renon, een bekwaam gieter, is belast met het gieten van het standbeeld, dat in October a. s. in tegenwoordigheid van HH. MM. zal onthuld worden. De Londensche corr. van de A. R. Ct. meldt, dat de nieuwe kabel tusschen Engeland en ons land reeds in Mei gelegd zal worden. Is die kabel gereed, dan zal het meest beschadigde gedeelte uit den ouden kabel gesneden en door een nieuw stuk vervangen worden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heer J. Post, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft het beroep naar die gemeente te Charlois aangenomen. Bedankt voor het beroep naar Kolijnsplaat door ds. J Middel, pred. bij de Chr. Ger. gem. te Baarland. Te Nieuwdorp is bij de Chr. Ger. gemeente een tweetal van predikanten opgemaakt, bestaande uit de heeren R. Mulder te Haarlem en J. Offringa te Wezep. Tolen. Aan adressanten is door den voorzitter van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier medegedeeld, dat de kerkeraad geene termen vindt om aan hun verzoek te voldoen. Rilland-Bath. Daar het prachtige zomerweer in de laatste dagen weder vele kinderen naar den akker riep om te wieden of aardappelen te zetten, is de school te Rilland thans meer ontvolkt dan verleden jaar omtrent dezen tijd. Telde zij in Januari ruim 200 kinderen en stonden in het begin van Maart 160 op de lijst der schoolgaande, thans komen er zelfs dagen, dat hun aantal tot beneden honderd daalt. Wel komen na het aardappelzetten nog eenige kinde ren voor ettelijke weken terug, maar het meerendeel blijft weg om in October of November en soms later nog, geheel gemetamorphoseerd, te verschijnen. Het examen ter verkrijging der akte van on derwijzer of onderwijzeres zal in deze provincie aan vangen op 31 Maart e. k., en vermoedelijk eindigen op 10 April d. a. v. Er hebben zich 13 vrouwelijke en 66 mannelijke candidaten aangemeld. Ook aan de schoolkinderen te Biezelinge werd Vrijdag door mr. B. V. Van der Bilt en zijne echt- genoote een feestdag bereid, uit dankbaarheid voor de talrijke blijken van belangstelling, hun bij hun beider 70sten verjaardag, onlangs door de ingezetenen betoond. De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten, om, ongeacht de bedenkingen daartegen door Ged. Staten van Zeeland geopperd, de nieuwgebouwde school aan de Groote Markt uitsluitend ten behoeve van het onderwijs aan meisjes te bestemmen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Blijkens achterstaande adveitentie is het photo- graphisch atelier van den heer S R Elzinga, na enkele dagen sluitens, weder geopend. De proeven, die wij van zijne kunst hebben gezien, mogen onder de beste gerangschikt worden, terwijl het atelier zelf ook netjes is ingericht. De heer Elzinga is voorts in het bezit van de beste instrumenten, o. a. tot het maken van photographies instantanées, waardoor de kunstbewerking van liet photografeeren zelf tot enkele seconden is beperkt en het voor velen zoo lastige «stilzitten" nagenoeg overbodig is geworden. Ook voor het photografeeren van kleine kinderen is dit een groot voordeel. Wij wenschen den heer Elzinga goed succes met zijne onderneming. De pogingen om de Amsterdamsche afdeeling van het Nederlandsch tooneel alhier nog in dit seizoen te doen optreden zijn mislukt, tengevolge van de hooge financiëele eischen, door die afdeeling gesteld. Landbouw en Veeteelt. Kapelle. Daar de tijd wederom is aangebroken, dat, begunstigd door het schoone weder, velen zich onledig houden met het poten van aardappelen, is wellicht het volgende feit van belang, om aantetoonen met welk een goed gevolg men soms dit product tweemaal per jaar in denzelfden grond kan verbouwen. Een proef dienaangaande in het vorige jaar, door en in den tuin van K. J. Van de Wal, veearts alhier, genomen, werd met den besten uitslag bekroond. De eerste teelt, een der vroegste soorten, werd 29 Maart gepoot en den 9 J uli gerooidde tweede teelt, zooge naamde jammen, werd den 12 Juli gepoot en is in December gerooid. Hoort men wel eens de bewering, als zou het vroeg rooien der aardappelen niets voor hebben om van de ziekte bevrijd te blijven, dewijl zij zoowel uit als in den grond zouden worden aangetast, het tegendeel werd in bovengenoemde eerste teelt volkomen bewezen; althans toen deze gerooid werd, vertoonde de ziekte zich nog nergens in deze omstreken en is zij dan ook, alhoewel de ziekte later overal heerschte, totaal hiervan bevrijd gebleven. Bij de tweede teelt werd noch aan de plant noch aan de knol iets van de ziekte waargenomen, terwijl deze evenals de eerste een zeer ruim beschot heeft opgeleverd. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn door de rechtbank o. a. veroordeeld l'.-l'., 34 j., arbeider te Wemeldingo, wegens beleedi- ging van een beambte in functie, tot 8 dagen cel en 8 boete; P. Z 31 j., boerenknecht te Kapelle, wegens diefstal, tot twee maanden cel. Het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde Zaterdag A. B. en S. B., beschuldigd van diefstal van een e koe in eene weide onder Aksel, respectievelijk ^oteen jaar en tot drie miand;n celstraf. K. v. d. L., te Oud-Beierland, die zich met een bijt gewapend tegen de politie had verzet, toen deze zijne woning, waarin pokken hadden geheerscht, kwam ontsmetten, is door de arrond. rechtbank te Dordrecht veroordeeld tot twee maanden celstraf. De Hooge Raad, Kamer van Burgerlijke Zaken, heeft overeenkomstig de conclusie van den proc.- generaal, verworpen de voorziening in cassatie, inge steld door «The Singer Manufacturing Company" te New-Vork tegen een arrest van het Hof te 's-Hage waarbij de haar door de Haagsche rechtbank toege wezen vordering tot schadevergoeding tegen F. P. J, Beek, handelaar in naaimachines aldaar, wegens beweerd onrechtmatig gebruik van haar naam voor machines niet uit haar fabriek afkomstig, is ontzegd. Het hof van appèl te Brussel heeft uitspraak gedaan in de zaak van den kanunnik Bernard, en het vonnis bevestigd, waarbij hij vrijgesproken werd van de beschuldiging, als zou hij geldswaarden van het bisdom Doornik hebben verduisterd. Buitenlandse!) Overzicht. De debatten over de verlenging van de socialisten wet in den Duitsclien Rijksdag zijn Vrijdag voortgezet en geëindigd. Het voorstel van den lieer Windthorst, om het voorstel der regeering naar eene commissie van 21 leden te verzenden is ten slotte aangenomen. De Noorweegsclie Rigsret veroordeelde in hare zit ting van Vrijdag den vierden beschuldigde in het ministerproces, den minister Holmboe (lid der te Stock holm verblijf houdende afdeeling van den staatsraad) tot vervallenverklaring van zijn ambt. Het schijnt thans zeker te zijn, dat de Paus Italië gaat verlaten. De clericale Defensewiens berichten uit de kringen van het Vaticaan meermalen bleken zeer juist te zijn, zegt dat reeds eenige maanden geleden Leo XIII tegenover de Kardinalen verklaard had, dat hem de toestand, thans den H. Stoel bereid, ondraaglijk scheen. «Sedert dien tijd heeft de Italiaansche regeering hare houding tegenover den doorluchtigen gevangene niet gewijzigd Integendeel, het heeft er een boosaar dige vreugde in gevonden liet conflict tussctien de twee machten scherp te doen uitkomen en de treurige afloop van het proces der propaganda getuigt luide van de vijandige gezindheid van het Quirinaal". Juist die propaganda q iaestio heeft de zaak tot het uiterste gevoerd. De beslissing van het hof van cas satie wordt als een aanval op de geestelijke macht

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1