1884. N°. 35. Donderdag 20 Maart. 71ste jaargang. De Klassenbelasting. GOESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zichvoor Rotterd am aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL ii. In het Dagblad van Zaterdag 15 Maart jl. komt een ingezonden stuk voor ter bestrijding van de voor gestelde klassenbelasting. De schrijver acht de poging, die thans wordt aangewend om de inkomstenbelasting intevoeren, een «nieuwe goocheltoer", om «de goê- gemeente het Nederlandsche volk in den slaap te bedotten". Hij kent aan de invoering eener dergelijke belasting geen andere beteekenis toe «dan onzen on- gezonden toestand te doen voortduren, de kwalen, waaraan wij sedert jaren lijden, te bestendigen". En ten slotte uit hij de hoop, «dat de klassenbelasting alias inkomstenbelasting spoedig een waardige plaats moge erlangen in de bibliotheek onzer belasting- ontwerpen". Dit stuk is niet het eenige, dat zich kant tegen de invoering eener belasting op het inkomen. O. a. heeft ook de redactie van hetzelfde blad in drie achtereen volgende nommers hare stem tegen die invoering doen hooren en ook van elders wordt zij bestreden. Ondanks dat alles durven wij haar verdedigen. Tegen iedere belasting kunnen bezwaren worden ingebracht. Doch vele van deze worden ontzenuwd of kunnen niet gelden, wanneer de draagkracht der con- tribuabelen een der voornaamste grondslagen, zoo niet de eenige grondslag, van de heffing is. Men noeme deze stelling een paradox, het zij zoo, maar wij hebben voor onze meening het 'getuigenis van een der voor naamste staathuishoudkundigen onzer eeuw. Adam Smith gaf reeds den volgenden stelregel ten beste «De onderdanen van den staat moeten in hetgeen voor zijne instandhouding noodig is bijdragen, een iegelijk naar zijne krachten". En met dien stelregel voor oogen noemen wij de conditio sine qua non van eene goede belasting, wat wijlen mr. Thorbecke zoo kernachtig heeft uitgedrukt met die enkele woorden in zijne Aanteekening op art. 172 onzer tegenwoordige Grond wet Het beginsel is gelijkheid van plicht, overeen stemmende met gelijkheid van recht". "Voldoet het ontwerp der «klassenbelasting" aan dit beginsel? "Wij aarzelen niet een toestemmend antwoord op deze vraag te geven. Art 3 zegt, dat de grondslag der belasting is het jaarlijksch zuiver inkomen van de ingezetenen. En wat onder zuiver inkomen moet verstaan worden, blijkt uit art. 4, dat wij in ons vorig stuk hebben overgenomen. De draagkracht der belastingplichtigen wordt dus volkomen in aanmer king genomen, ja meer dan bij eenige andere belas ting. Bij de grondbelasting hangt men af van de klasse, waarin zijne bezittingen gerangschikt zijn. Tot welke onrechtvaardigheden dit kan leiden blijkt in onze nabijheid. "Vele gronden in «de Poel" staan nog bij het kadaster bekend als «moeras", terwijl zij uitnemende weilanden geworden zijn. De ondernomen herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen zal hieraan, zoo wij hopen, een einde maken. De personeele belasting is gegrond (voorna melijk) op den uiterlijken staat der belastingplichtigen. Maar terwijl menig rentenier zich vergenoegt in eene kleine woning en dus zeer weinig in deze belasting bijdraagt, moet een winkelier, of iemand, die eenig bedrijf uitoefent, een hoogen aanslag zich getroosten. De patentbelasting is, zooals de wet wil, gebaseerd op den omvang van het beroep of het bedrijf, maar •r wordt geen rekening gehouden met de kwade pos ten, die de belastingplichtige te lijden heeft. Deze directe belastingen leveren dus o. i. geene goede factoren voor de draagkracht der ingezetenen. Alleen het «zuiver inkomen" doet die draagkracht kennen. Maar niet het zuiver inkomen in zijn geheel, of, met andere woordenhet zuiver inkomen voor allen gelijkelijk. De draagkracht van hem of haar, die een hoog zuiver inkomen hebben, is sterker dan van hem of haar, die van geringe verdiensten moeten leven. De eersten betalen van overvloed, de laatsten van nooddruft. Doch ook aan dat bezwaar komt de klassenbelasting, zooals zij in het ontwerp wordt voorgesteld, tegemoet. Wie een zuiver inkomen heeft van beneden 600 is vrij van de belasting. De Memorie van Toelichting erkent dienaangaande, dat zij, die een klein inkomen met hun arbeid verdienen, niet, gelijk anderen, die over grooter inkomen beschikken, de noodige gelden voor de belasting kunnen afzonderen. En die reden pleit er tevens in het algemeen voor, dat inkomens van gering bedrag geheel vrijgesteld, maar tevens de onmiddellijk daarop volgende eenigszins verminderd worden. Daarom beginnen de klassen in het ontwerp eerst bij een inkomen van 600 en wordt voor de eerste zeven klassen eene vermindering van 70 tot 10 percent toegelaten. Als opheldering hiervan vermelden wij, dat iemand, die een zuiver inkomen heeft van 600 tot 800 (le klasse), wordt aangeslagen naar het inkomen van 600, verminderd met 70 pet., dus naar ƒ180; en hij, die een inkomen heeft van/ 2500 tot 3000 (7e klasse) wordt aangeslagen naar het in komen van ƒ2500, verminderd met 10 pet., dus naar 2250. Voor een inkomen van boven 3000 wordt geene vermindering meer toegestaan, en daardoor heeft de ontwerper der wetsvoordracht het beginsel gehul digd, dat wij daareven voorop gezet hebben, te weten dat de draagkracht van hem of haar, die een hoog zuiver inkomen hebben, sterker is dan die van hem of haar, welke van geringe verdiensten moeten leven. Daardoor is ook voldaan aan het eerste vereischte eener belasting, dat er gelijkheid van druk besta. Dit ver eischte wordt gemist, wanneer van elk inkomen, on verschillig hoe groot het zij, hetzelfde bedrag als op brengst gevorderd wordt. Het wetsontwerp verstaat onder inkomen alle vruch ten, zoowel natuurlijke als burgerlijke, die genoten worden uit bezittingen of arbeid, zoodat het niets ter zake afdoet, waar de onroerende goederen gelegen zijn, waar de roerende zich bevinden, waar de onderneming gedreven of het beroep, het bedrijf of de betrekking uitgeoefend wordt. Ook houdt het ontwerp rekening met «uitkeeringen", zoodat deze, door meerderjarigen genoten van bloed of aanverwanten, aan wie de wet verplichting tot onderhoud oplegt, voor de meerderjarigen als inkomen en voor hen, die ze uitkeeren, als een van hun in komen aftetrekken last in aanmerking worden gebracht. Nog eene bepaling in het ontwerp omtrent het aan- slaghaar zuiver inkomen verdient de aandacht en, naar ons begrip, onverdeelde toejuiching. Zij is vervat in art. 6, hetwelk luidt«Ingezetenen, gezamenlijk wo nende en tot hetzelfde zuiver inkomen gerechtigd, zonder dat ieders aandeel bepaald is, ziin, behoudens verhaal, hoofdelijk naar dat inkomen belastingschul dig". Door die bepaling zal voorkomen worden, dat personen, te zamen wonende of gehuisvest in eenzelfde gebouw, die elk voor zich niet het belastbaar zuiver inkomen hebben, zich onttrekken aan de opbrengst in de belasting. De fiscus heeft eenvoudig te vragen naar het zuiver inkomen, dat gezamenlijk genoten wordt, onverschillig uit welken hoofde en krachtens welk recht dit voortspruit en onder welke benaming het voorkomt, en slaat daarnaar een der samenwonenden aan, kunnende deze dan, desnoods, op de anderen hun gedeelte in dien aanslag verhalen. Aan de wijze van aangifte en invordering der be lasting zullen wij een volgend en laatste artikel wijden. GOES, 19 Maart 1884. De kiezerslijsten in deze gemeente, zooals zij voorloopig door Burgemeester en wethouders zijn vast gesteld, tellen 419 kiezers voor den Gemeenteraad en 254 voor de Tweede Kamer en de Provinciale Stattn. Ten vorigen jare waren er 421 op de eerst- en 270 op de laatst bedoelde lijst vermeld. De inrichting voor ziekenverpleging te Middel burg, waaraan thans vier verpleegsters zijn verbonden (twee aanvankelijk voor een proeftijd van drie maanden), verrichtte in het afgeloopen jaar in het geheel 161 diensten, en wel6 dagdiensten, 56 nachtdiensten, 25 weekdiensten, 44 tusschendiensten en 30 gratis diensten. De financiëele toestand der inrichting mag gunstig genoemd worden, aangezien de rekening over 1883 sluit met een goed slot van f402,43. Minder gelukkig was de inrichting met hare ver pleegsters, waaronder enkele mutatiën voorkwamen, hoofdzakelijk omdat zij zich kantten tegen het re glement. Alleen mejuffrouw Steketee uit St. Annaland is van den aanvang af aan de inrichting werkzaam geweest en gaf meermalen blijken van hare bekwaam heid, niet alleen hij zieken, die haar lieten ontbieden, maar ook bij belangrijke operatiën in het Gasthuis. Het aanvankelijke plan om de verpleegsters alleen in Middelburg te laten dienst doen is opgegeven en thans is de inrichting voor geheel Zeeland opengesteld, aangezien al spoedig aanvragen van buiten inkwamen, zeker het beste bewijs voor de deugdelijkheid der in richting. "Wij hopen dan ook, dat zij allerwege in de provincie meer en meer steun en waardeering zal ondervinden. Zooals wij vroeger reeds meldden staan aan het hoofd der inrichting de dames-regentessen Mevrouw Van Citters-Ermerius, pres., Mevr. Keizer- Van Sonsbeeck, vice-pres., mej. A. M. Sprenger, thes. en mej. A. M. De Man, secr. "Vlissingen. In tegenstelling van het bericht, voor komende in de M. Ct. van 17 Maart jl., kan dienen, dat de stoomvaartmaatschappij «Zeeland" alhier ver plicht is, wil ze haar goederenvervoer niet aanmerkelijk zien verminderen, eene andere gelegenheid te zoeken om hare goederen naar Engeland te verschepen. Charterde zij daartoe reeds in 1882 en 1883 drie Engelsche stoombooten om den voortdurenden voorraad te helpen opruimen, nu weder moet zij tot dezelfde maatregelen haar toevlucht nemen. De Engelsche stoombootjes, waarvan nu sprake is, die éen a tweemaal per week met stukgoederen tus- schen Londen en Ter-Neuzen varen, zijn uit gebrek aan retourvracht in laatstgenoemde plaats genoodzaakt steeds in ballast terugtekeerende «Zeeland" is nu met den agent dier Engelsche firma te Ter-Neuzen in onderhandeling getreden om op de terugreis naar Londen de booten Vlissingen te laten aandoen en gedurende den nacht goederen inteladen voor Engeland. Het verblijdend teeken van vooruitgang moet dus als een noodzakelijk gevolg aangemerkt worden, zoo lang de pier te Queenboro' in onvoltooiden toestand blijft en de mailbooten slechts gedeeltelijk lading kun nen medenemen, waardoor expeditie-firma's als de hh. Brasch en Rothenstein verplicht zijn, hare goederen hoofdzakelijk via Antwerpen en Hamburg te verladen naar Engeland. Was de aanlegplaats in orde, dan kon de voorraad met eigen booten zeer gemakkelijk verscheept worden. Nu kost deze voortdurende nalatigheid van den Lon den, Chatham en Dover Railway aan de Maatschappij «Zeeland" groote opofferingen. Wanneer deze goederenbootjes in dienst der «Zee land" komen, is nog niet bekend, dewijl de onderhan delingen zooverre nog niet zijn gevorderd. 's-Heer Arendskcrke. Reeds sedeit eenigen tijd dreigde alhier de mazelen-epidi-mie doordat er in enkele gezinnen zoo nu en dan gevallen voorkwamen. Thans zijn er in de laatste 2 dagen weder ettelijke gevallen bijgekomen. Voornamelijk heerscht de ziekte onder de schoolkinderen, wat op het bezoek der school thans merkbaren invloed heeft. Op enkele uitzonde ringen na heeft echter de ziekte tot nogtoe een goed aardig karakter. Tolen. Maandagavond hield de heer W. J. Van Gorkom, districts-schoolopziener te Goes, eene voor dracht over Transvaalsche toestanden voor onze afdee- ling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Na eerst erop gewezen te hebben, hoe het Transvaal sche drietal hier te lande overal feestelijk werd begroet, waarbij hij tevens den wensch uitte, dat men ook van eene belangstelling zou doen blijken, die meer blijvend nut voor Transvaal oplevert door bij voorbeeld aldaar een Hollandsehe bank te stichten, besprak de heer Van Gorkom het onderwijs, den godsdienst, het sociale leven en verschillende andere onderwerpen in Zuid- Afrika. Zijne voordracht werd met een kracht en gloed gehouden, die bewees, dat de spreker geheel en al in zijn onderwerp opgaat. Het publiek vojgde hem dan ook met de meeste belangstelling en voorzeker zullen de leden der afdeeling het bestuur dankbaar zijn, dat dit den heer v. G. uitgenoodigd heeft eene spreekbeurt op zich te nemen en dezen, dat hij aan dien wensch heeft gehoor gegeven. Ook te Middelburg is eene afdeeling van het «Neder- landsch Tooneelverbond" opgericht. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren jhr. mr. W. H. Snouck Hur- gronje, president, W. N. F. Sibmacher Zijnen, secre taris en A. W. Berdenis Van Berlekom, penningmeester. Naar de N. R. Ct. verneemt is de definitieve Indische begrooting voor het jaar 1884 thans gereed. Nader meldt men, dat het den tegenwoordigen Minister van Koloniën gelukt is, het tekort op deze begrooting met ruim drie millioen te verminderen. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Parijs heeft aldaar denl4den dezer de onderteekening plaats gehad eener internationale conventie tot bescherming van onderzeesche telegraafkabels, aan welke ook door Nederland is deelgenomen. Den I5den Maart jl. heeft aan het Dep, van buitenl. zaken plaatsgehad de nederlegging, in de plaats tredende van de uitwisseling, der akten van bekrach tiging van de op 6 Mei 1882 te's-Gravenhage gesloten internationale overeenkomst tot regeling van de politie der visscherij in de Noordzee, buiten de territoriale wateren. Door de Regeering is thans een ontwerp inge diend tot wijziging der drankwet, waarbij o. a. de termijn gedurende welken andere bedrijven met drank verkoop gecombineerd mogen blijven, verlengd wordt tot I Mei 1886. De tijd van dit uitstel zal dan dienst baar worden gemaakt aan een opzettelijk onderzoek naar de behoefte aan eene herziening der wet, zoowel ten opzichte van het vraagpunt der gecombineerde bedrijven als omtrent andere bepalingen, die tot klachten of twijfelingen aanbiding geven. De laatst voorgestelde wijziging bepaalt o. a. dat onder andere winkelnering niet wordt verstaan het bedrijf van slijter, restaurateur, sociëteit-, biljart- of open-tafelhouder, koffiehuis-, wijnhuis- of bierhuis houder. Door bemiddeling der permanente militaire Spoor weg-commissie worden thans op alle spoorwegen in Nederland tegen den hal ven voor het publiek vastge- stelden prijs vervoerd en wel in alle klassen, lo alle militairen in uniform reizende, zoowel in als buiten dienst; 2o. alle militairen in burgerkleeding, mits in dienst reizende en onder gehoudenheid van hun mavsch- order of lastbrief te vertoonen. Deze bepalingen zijn geldig zoowel voor landmacht als voor marine. De eenige uitzondering is gemaakt door de Spoorwegmaat schappij Grand Central Beige. Op de door haar geëx ploiteerde lijnen toch zijn deze bepalingen niet van toepassing op marine-officieren. Naar men verneemt is de oorzaak, waarom de heer Krüger niet vroeger door Z. M. den Koning werd ontvangen, hierin gelegen, dat onze Regeering niet eerder offieiëel kennis droeg van het vervallen der Engelsche suzereiniteit over Transvaal. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrij ging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 8en April a. s., zitting houden in het Raadhuis te Amsterdam. De St -Ct. vermeldt de eischea waaraan zij, die tot een dier examens wenschen te worden toegelaten, hebben te voldoen. Blijkens het jaarboekje der Nederlandsche Chris telijke Jongelings-vereenigingen over 1883 zijn thans in ons land gevestigd 464 vereenigingen, met 9099 leden. Het aantal vereenigingen is met 20 toegenomen daarentegen is het ledental nagenoeg hetzelfde gebleven. In Groningen, Friesland en Noord-Holland is het leden tal verminderdalleen in Zeeland was eenige vooruit gang merkbaar. Er zijn 90 knapen-vereenigingen met de jongelings- vereenigingen verbonden, terwijl een groot aantal ver eenigingen haar eigen Zondagsscholen heeft. De Zondags scholen te Middelburg worden bezocht door 250, te Vlissingen door 500 leerlingen. Enkele vereenigingen, o. a. die te Goes, bezitten haar eigen vergaderlokaal. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Na een uitvoerig debat werd gisteren verworpen met 42 tegen 28 stemmen de motie-De Bruijn Kops c. s., aandringende op de verbetering van den waterweg AmsterdamRotterdam, nadat de heer Rutgers Van Rozenburg had geconstateerd, dat van deze regeering niets te wachten is voor deze zaak. Eene anders ge formuleerde motie-Buma werd verworpen met 56 tegen 10 stemmen. De discussie over het nieuwe ontwerp suikeraccijns is aangevangen. De Minister verzekerde dat hij binnen kort een ontwerp zou indienen, dat het titragestelsel aanneemt. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. Wessel te Zieriksee heeft voor het beroep naar de Chr, geref. gemeente te Scheveningen bedankt. Door de armbesturen te 's-Heerenlioek zijn twee weezen geplaatst in de opvoedingsgestichten te Neer bosch. Men meldt uit 's-Heer Arendskerke aan de N. R. Ct. «In Zeeland is bijna geen schoolverzuim door veld arbeid", zeide eenmaal de geachte afgevaardigde voor Goes, de heer Saaymans Vader Die zich van de waar heid van dit gezegde wil overtuigen, kome de scholen op het platteland van Zuid-Beveland bezoeken. Op de meeste daarvan, die van Wilhelminadorp en Katten- dijke misschien uitgezonderd, zal hij de schoolbevolking misschien getierceerd zien. Ook hier hebben de stralen van de vroege voorjaars zon de jongens zoodanig getroffen, dat met begin van Maart van de 190 leerlingen een 50ta! verdwenen waren." Voor de rijksnormaallessen te Zieriksee zijn van de 15 candidaten 11 toegelaten tot de le kl., nl. 7 mannel. en 4 vrouwel. De algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-genootschap zal dit jaar gehouden worden te Groningen. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn o. a. veroordeeld A. I., 74 jvisscher te Middelburg, wegens het onbevoegd uitoefenen der veeartsenijkunde, tot f 3 boete C. K., 50 j., vrouw van A. N., te Wol- fertsdijk, wegens hoon tot twee geldboeten van f 8 ieder. L de L., 19 j., te Ierseke, thans soldaat, we gens overtreding der wet op de nationale militie tot eene geldboete van f 1. In de zitting van gisteren werd o. a. veroordeeld: J. Q, 19 j, boerenknecht te Ellewoudsdijk, wegens mishandeling tot 8 boete. De heer W. II. Martin, ingenieur bij de Kon. Maatschappij «De Schelde" te Vlissingen, die, zooals door ons gemeld werd, door de arron l.-rechtbank te Middelburg tot eene geldboete van 50 veroordeeld werd, ter zake van verwonding door onvoorzichtigheid, heeft van dat vonnis appèl aangeteekend.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1