Men deelt aan het Daybl. mede, dat de onder handelingen over de sluiting van een handelsverdrag tusschen Nederland en Frankrijk ten einde loopen. De Fransche Regeering heeft er in toegestemd met Nederland te contracteeren op den voet der meest begunstigde natie; de in Nederland ingevoerde Fransche producten zouden datzelfde voorrecht genieten. Deze grondslagen zijn vastgesteld. Zonder onvoorziene om standigheden zal het daartoe betrekkelijk protocol eerlang door de gevolmachtigden worden onderteekend. Naar het R. Nbl. verneemt worden tusschen de Transvaalsche regeering en eene combinatie van Engelsche kapitalisten onderhandelingen gevoerd over den aanleg van een spoorweg, welke onderhandelingen reeds zoover gevorderd zijn dat naar Transvaal ge schreven is om uitvoerig uitgewerkte plannen en teekeningen. Het wachten met de definitieve beslissing is nog slechts op de ontvangst dier teekeningen. oorzaak zou genoemd worden van hunne groote Vér liezen, door zijne hebzucht in het leven geroepen. Het volk zou alzoo kunnen zeggen, dat de Vorst gemakke lijk oorlog kan voeren, daar toch zijne bezittingen ongedeerd blijven. Simpang-Olim is zooveel als de kraton en verblijfplaats van den Radja. Uit Atjeh wordt aan het Bat. Hand. geschreven In den nacht van 25 op 26 Januari werd van de zuidzijde van Kotta Radja, dicht achter de woning van den kolonel, een kozakkenpost aangevallen, en werden 2 van de 3 wachthebbenden zwaar gewond. Men meent twee der daders reeds in handen te hebben. In don- zelfden nacht liep in de IV Moekims Toekoe Tjoet met 30 man inlandsche politie over naar den vijand, de wapenen medenemende. Ook nam Toekoe Tjoet mede eene som van 5750, die hij ter uitbetaling aan andere Atjehers den dag te voren te Kotta Radja uit 's lands kas had ontvangen. uitgang wordt toegeschreven aan het feit, dat de stad Californie geweigerd heeft de coupons in te lossen van de leening groot 1 millioen dollars, indertijd aan gegaan ter ondersteuning van het plan tot aanleg van den spoorweg. Tot dusver heeft de stad steeds de coupons betaaldde weigering om de coupons van Januari jl. te betalen, grondt hij op het beweren, dat de maatschappij hare verplichtingen tegenover den staat niet vervult. Zeer opmerkelijk is het, dat de staat eerst nu met deze weigering voor den dag komt, om dat met 1 Juli e. k. ook het kapitaal losbaar is. De Central-Pacific heeft intusschen de coupons ingelost en zal ook de aflosbare stukken wel inwisselenhoogst waarschijnlijk zal een proces omtrent deze zaak aan hangig worden gemaakt. Een voorgevoel kan bedriege- lijk zijn dat's bekend. Toch willen we niet nalaten te erkennen dat ook dit bericht al is de zaak daarbij vermeld ook waar ons voorkomt afkomstig te zijn van afzenders die 't oog hebben op de behartiging van hunne belangen ten koste van anderen. We kunnen o. i. niet beter doen dan den houders dier aandeelen aanraden hun bezit niet van de hand te doen. Dat we toch met eene zeer soliede maatschappij te doen hebben, is ontegenzeggelijk bewezen door de goede uitkomsten sedert een reeks van jaren. We weten wel dat met de opgaven van bruto- en netto-ontvangsten wel eens gegoocheld wordt en dat om die reden alleen mag afgegaan worden op de uitkomsten door een reeks van jaren wat bij deze maatschappij 't geval is. De eert. van aandeelen Union Pacific brokkelden verder tot 81 pet. af. De netto-ontvangsten bedroegen in 1882 14.301,977 dollars 1883 13.090,823 Van de vermindering ad 1.211,154 komt een half millioen alleen op rekening van de maand December, voornamelijk tengevolge van hoogere exploi tatiekosten in die maand. De vermindering van de bruto-ontvangst wordt toegeschreven aan de concur rentie. Die vermindering bedraagt intusschen nauwe lijks 2 pet. van de ontvangsten over 1882. Latei- komen we op deze maatschappij terug. Nu ontbre ken de noodige gegevens ten aanzien van de nieuw aangelegde lijnen in verband met de daarvoor uitge geven obligatiën. De noteering der Amerikaansche spoorwegobligatiën bleef niettemin gunstig. Buitenlandse!) Overzicht. Uit Egypte wordt gemeld, dat door de Britsche troepen verkenningen worden ondernomen in de richting van Tamauhid, waar het hoofdkwartier der rebellen is gevestigd. Volgens berichten van spionnen is het aantal der volgelingen van Osman Digma aanzienlijk afgenomen en zou het van zijne zijde eene wanhopige poging zijn, indien hij zich aan een slag met de En- gelschen waagde. Het is dus niet onwaarschijnlijk dat hij, niettegenstaande den hoogen toon, dien hij voert, zich in het gebergte zal terugtrekken. Volgens generaal Gordon zou het dan de taak van generaal Graham wezen, de gemeenschap tusschen Soeakim en Berber te herstellen. Is dit geschied, dan is alle gevaar voor Khartoem geweken, en zal het werk der reorganisatie in vollen ernst kunnen beginnen. Maar die tocht van 300 mijlen door eene woeste streek, die arm aan water is, zou voor een Europeesch leger hoogst bezwaarlijk wezen, zelfs als men aanneemt, dat de stammen, die tusschen de beide plaatsen rond zwerven, de kolonne met rust zullen laten. Een der Dnitsche bladen, de Kölnische zeitung deelt mede, dat er weder sprake is van eene alliantie der Europeesche mogendheden tegen de dynamiet-mannen. Wellicht zou het feit daartoe medewerken, dat bij de laatste aanslagen in Londen ook het leven van den Duitschen prins in groot gevaar heeft verkeerd. Men zal zich herinneren, dat in verscheiden stations te Londen op een zelfden avond helsche machines werden gedeponeerd, waarvan gelukkig slechts éene haar ver nielende uitwerking niet miste. In het Paddington- station bevonden zich, op het oogenblik dat een dergelijk werktuig in het bagage-bureau werd ontdekt, prins Heinrich van Pruisen en de Duitsche gezant, graaf Münster, juist in een boven dit bureau gelegen vertrek. Zulke omstandigheden dus zijn zeer geschikt, om de aanslagen der Fenians door de bewoners van het vasteland uit een geheel ander oogpunt te doen beschouwen. De Zwitsersche regeering heeft in de laatste dagen niet slechts verschillende verdachte personen gearres teerd, maar ook een nauwlettend toezicht gehouden op de verzending van dynamiet uit de talrijke daar te lande gevestigde fabrieken. Zulke verzendingen mogen niet plaatshebben, zonder dat vooraf aan de autoriteiten nauwkeurig rekenschap is gegeven van de plaats en de personen, voor welke zij bestemd zijn. De president der Fransche republiek heeft gedele geerden van de mijnwerkers van Anzin op hetElysée ten gehoore ontvangen. Zij legden hem de grieven hunner makkers bloot, vroegen of het billijk was, dat werklieden die dertig, veertig jaar lang voor de Compagnie hunne krachten gegeven hadden, na dien tijd als onbruikbaar werden weggejaagd, en andere, in de kracht huns levens, maar bekend als republikeinen, daarom uitgestooten werden. Zij vroegen ook een enquête, geen offlciëele, maar «eene wezenlijke, oprechte, dat wil zeggen door de werklieden ingesteld", benevens eene wet tot be paling van een minimumloon. Hun streven was, naar zij beweerden, verzoenend, daar de ellende onder de mijnwerkersbevolking eene vreedzame en spoedige op lossing noodzakelijk maakte. De president Grévy antwoordde uitvoerig. Hij ver klaarde dat de door de afgevaardigden hem voorge legde argumenten zeer zeker verdienden te worden in beschouwing genomen, maar dat de Staat, de regee ring, op geen andere wijze kon tusschenbeide komen dan tot het aanraden eener verzoening. Zonder twijfel verdienden de mijnwerkers, eene arbeidende bevolking, alle sympathie der regeering, maar deze kan niet treden tusschen de Compagnie en hare werklieden, die rekening moeten houden met de concurrentie, de gesloten contracten, de wetten, de buitenlandsche aan voeren, de noodzakelijke reserve enz. Als hierop niet gelet werd, zoudsn binnen zeer korten tijd handel, industrie, compagnieën en patroons geruïneerd zijn. en het werk geheel gestaakt moeten worden. In den ministerraad was de zaak besproken, maar tot het houden eener enquête door de werklieden zouden de compagnieën hare toestemming moeten geven, die zij zeker weigeren zouden. De heer Grévy ver trouwde dat de afgevaardigden, verstandige mannen, zouden begrijpen en ook aan degenen die hen gezonden hadden zouden doen begrijpen, dat de regeering niets kon doen dan trachten eene verzoening te bewerken. Uit Kaapstad komt het volgende telegram De regeering van Transvaal weigert tusschenbeiden te komen teneinde de vijandelijkheden, die aan de grenzen van Bechuana-land dreigen uit te barsten, te voorkomen. Als reden geeft zij op, dat zij niet in staat is de nieuwe conventie te erkennen. De hoofden Massouw en Moshette hebben eene proclamatie uit gevaardigd, waarin zij verklaren niet te willen toe stemmen in de overeenkomst tusschen Engeland en Transvaal. De benoeming van Mackenzie tot resident van Bechuana-land is niet populair en boezemt wan trouwen in. Gemengde Berichten. 's-Heer Arendskerke. De landbouwer B. alhier en een mede-passagier, gezeten in een marktwagen, ont snapten gisteren ter nauwernood aan een ernstig gevaar. Door het afhaken van het lamoen kantelde het wagentje van den vrij hoogen dijk (steile zijde), waarbij heel wat materiëele schade werd veroorzaakt, doch de personen gelukkig met den schrik vrij kwamen. Het paard werd door achterop komenden zeer spoedig ge vat en tot staan gebracht. Op eigen verzoek is aan P. Nuijens, postbode van Sint-Maartensdijk op Sint-Annaland, eervol ont slag verleend uit zijn dienst, met toekenning van recht op pensioen. 26% jaar heeft deze man op waardige wijze zijne diensten aan de posterij bewezen. Zijne taak was voorzeker niet gemakkelijk, wanneer men bedenkt, dat hem opgelegd was dagelijks 2 maal van Sint-Maartensdijk naar Sint-Annaland en terug te macheeren en dan nog sedert de invoering van den postpakketten-dienst, soms bezwaard met een ge wicht van 20 a 25 halve kilogr. aan pakketten. Wie met den toestand der wegen 's winters daar bekend is, zal dit baantje zeker niet aanlokkelijk vinden. En om nu verder zijne overige levensdagen, met zijn afge- tobt lichaam, zijn brood in ruste te kunnen eten, ge niet hij een pensioen van 200 ongeveer. De bekende Shapira, de man van de vele nage maakte oudheden, voor een van welke hij een millioen pond sterlings hoopte te krijgen, is te Rotterdam dood in een onaanzienlijk hbtel gevonden. Nadat de onecht heid van zijn zoogenaamd boek van Deuternomium aan het licht was gebracht, heeft hij, naar uit deN.R.Ct. blijkt, hier te lande verblijf gehouden, naar het schijnt eerst te Amsterdam en vervolgens te Bloemendaal, waarna hij ongeveer vier maanden geleden te Rot terdam zijn intrek heeft genomen in «Adler's Hotel". Van daar was hij sinds een paar weken naar het hbtel »Willemsbrug", in de Boompjes. Aldaar werd men Zon dagnamiddag ongerust, doordien men hem reeds een paar dagen niet meer had gezien en ook niets van hem had vernomen. Daar hij bovendien de deur zijner kamer had afgesloten, werd er bericht gegeven aan de politie. Deze liet de deur openbreken en vond op het bed het vreeselijk bebloede lijk van den logeergast. Zijn koffer was geheel gevuld met papieren, waar onder verscheidene in folio formaat, in hetEngelsch, Hebreeuwsch enz., benevens eenige brochures en brie ven. Voorts vond men nog een brief, die eerst onlangs was geschreven, en waaruit voldoende bleek dat zijn zielstoestand in de laatste dagen wel iets te wenschen overliet. Ditzelfde meende men ook te Schiedam te hebben opgemerktalthans bij een bezoek aldaar werd hij op vermoeden van krankzinnigheid door de politie aangehouden. Naar het schijnt was hij gena turaliseerd Duitscher en had hij in Duitschland wel gestelde familie, terwijl zijne vrouw met een kind nog te Jerulalem woont, en een ander kind te Berlijn in een «pension" is geplaatst. Het bericht als zouden te Breda twee personen in voorloopig arrest zijn genomen, verdacht in betrek king te staan tot den diefstal in het postkantoor al daar, en van wie een tot het personeel der brieven bestellers behoort, is onjuist. De twee bewuste per sonen zijn wel ondervraagd, doch bevinden zich beiden in vrijheid, terwijl de brievenbesteller in zijne betrek king werkzaam is. Er is dus nog geen licht in de zaak gekomen. Zaterdagmiddag vertoonde de Amsterdamsche brandweer voor de Transvaalsche deputatie eenige harer werkzaamheden. O. a. zou men een pijl afschieten, waaraan een reddingslijn was verbonden. Schieten! Dat was wat voor generaal Smit. Hij spoedde zich naar beneden en liep de plaats van het stadhuis op, waar de proeven genomen werden. Maar tot tweemaal mislukte de proef. Laat mij eens beproeven, zei Smit. En met éen hand, een sigaar in den mond, schoot generaal Smit den pijl waar hij wezen moest, wat met een donderend hoera! werd begroet. De vechtgeneraal had zijn eer als schutter gehandhaafd. Te Deventer hebben dit jaar 186 jongelingen voor de militie geloot, waarvan, behalve nog wegens lichaamsgebreken of te kleine gestalte, reeds 94 reden van vrijstelling hadden. Zaterdag had de eclitgenoote van den heerT., hoofdonderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Schiedam, het ongeluk, dat hare japon in brand geraakte, toen zij te dicht langs de kachel kwam. In weinige oogenblikken stonden hare kleederen geheel in brand. Toen de dienstbode, die buitenshuis eenig werk verrichtte, in de woning kwam, vond zij haar meesteres in zwijm, deerlijk met brand wonden overdekt. De ongelukkige vrouw is des avonds aan de gevolgen overleden. Door eenige officieren van het garnizoen te Breda zal eene opera-voorstelling worden gegeven ten voor- deele van de nagelaten betrekkingen van den onlangs nabij Vlissingen verongelukten loodskotter. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij de verkiezing van twee leden van het kies college der Herv. gemeente te Kloetinge is met 41 stemmen gekozen de heer B, Van Liere, terwijl eene herstemming moet plaatshebben tusschen de heeren A. J. Verlare, die 24, en J. P. Saman, die 18 stemmen bekwam. Door den kerkeraad der Herv. gemeente te 's-Hee- renhoek is aan het Ondersteuningsfonds een toelage ge vraagd van f 100, om het predikants-tractement daar mee te verhoogen. De tegenwoordige jaarwedde be draagt f 970 met een flinke pastorie en een grooten tuin. (D.) Borsele. Van de 149 kinderen tusschen de 6 en 12 jaren genoten op 1 Januari 11. 28 geen onderwijs op de school dezer gemeente. Tot hoofd der bijzondere school te Biggekerke is benoemd de heer Happée te Middelburg, vroeger hoofd eener school te Nieuwdorp. (Af. Cf.) Landbouw en Veeteelt. De Friesche Maatschappij van landbouw heeft uitgeschreven een wedstrijd tot stelselmatige veredeling van zaaigranen, speciaal van1 o winterrogge op zand gronden en wintergerst op kleigronden in de jaren 18851889; 2o fijne Friesche haver op beide grond soorten in 18841888. De prijzen voor iedere soort zijn ƒ100 en ƒ50. De aangifte moet vóór 1 Mei 1884 geschieden. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn door de rechtbank o. a. veroordeeld, tevens in de kosten M. C. Van H., 40 j., huisvr. van J. L., arbeider te Sluis, wegens onbevoegde uitoefening der verloskunde, tot 3 boete; J. L Cz.. 12 j., te Ierseke, wegens diefstal, tot 6 dagen cel; P. J. J. M., 13 en J.B M., 9 j., beiden te Kloetinge, wegens onbevoegd loopen langs een spoorweg, ieder tot 1 boeteJS., 23 j., werkman te Heinkenszand, wegens mishandeling, tot twee geldboeten elk van ƒ8. Naar men verneemt moet de Koning afwijzend beschikt hebben op het verzoek om gratie van den schippersknecht M. Nieuwenhuyzen te Ierseke. Volgens het Nbl. v. Ned. moet Z. M. de Koning 4 persoonlijk last gegeven hebben, een zeer nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waaron der N. veroordeeld is. Z. M. moet zeer sterk overgeheld hebben om de afgesmeekte gratie te verleenen, doch afwijzend hebben beslist toen bericht kwam, dat dezelfde N. reeds in de gevangenis zit, niet om de weinig be- teekende vechtpartij voor welker straf hij gratie vroeg, maar voor een vrij ernstige vechtpartij en mishandeling in brooddronkenheid gepleegd. Men meldt, dat aan den baron Van Heeckeren uit Arnhem, veroordeeld wegens bij de wet strafbaar gestelde onzedelijke handelingen, kwijtschelding is ver leend van zijn verdere straftijd. Het gerechtshof te's-Gravenhage heeft Maandag, in strijd met de conclusie van het O. M., het vonnis in kort geding van den voorzitter der rechtbank te Zieriksee in de zaak van den hoofdopziener der vis- scherijen en van den staat der Nederlanden tegen Van den Berg bevestigd, daarbij o. a. uitmakende dat de hoofdopziener der visscherijen niet bevoegd was tot de litigieuse handelingen (het doen wegnemen van oesterpannen), omdat uit de bepalingen van het regle ment ondubbelzinnig blijkt dat het alleen van toepas sing is op domeingronden en niet op gronden als ten processe zijn bedoeld. Kunst, Wetenschap en Letteren. Het concert van de heeren Dunkier en Orelio en van mevrouw Guillaume, dat alhier den 20sten Maart zou gegeven worden, is wegens ziekte van laatst genoemde uitgesteld. Uit onze Koloniën. In een brief uit Atjeh dd. 29 Januari in de Sumatra Ct., komt het volgende voor met betrekking tot de expeditie naar TenomNa het debarkement vermeesterden onze troepen na een hevig gevecht de versterkte plaats Gedeh, waarbij wij slechts enkele dooden en gewonden bekwamen. Onder de gesneu velden telde men den 2de-Iuit. H. Snijder, terwijl de lste luit. graaf Schimmelpennink Van der Oye ge wond werd. Het eerst zijn in die versterking gedrongen laatstgenoemde officier er. kapitein jhr. Leijssius. Van den vijand vond men in de sterkte vier-en-twintig lijken. De verdere dagen werden doorgebracht met het vernielen van gebouwen, erven, pepertuinen enz.som migen spreken van pl. m, twee honderd fraaie gebou wen, die daarbij in asch gelegd werden. Men had, naar men zegt, ook Simpang-Olim in brand kunnen schieten, doch om politieke redenen moet reen dit hebben nagelaten men hoopte namelijk, door alleen de eigendommen van den Vorst te sparen, diens onder danen tegen hem in opstand te brengen, daar hij de I Overzicht van den stand der koersen. Waarom het effectenvak niet de effectenzwende- larij zoo mooi is Omdat 't den ernstigen vakman voortdurend dringt om nauwlettend de politieke, éco nomische en financiëele uiteenloopende verschijnselen na te gaan met het oog op de oorzaken en de mo gelijke gevolgen. Dagelijks vindt hij gelegenheid de maatregelen door de debiteuren genomen te toetsen aan zijne studiën op 't gebied der staathuishoudkunde en Finanz-Wissenschaft. En met steeds klimmende belangstelling ontwaart hij dat jarenlange waarneming hem talrijker bewij zen levert die de uitspraken der wetenschap bevestigen, zij 't dan ook al dat de grillige variatiën van de beurs dikwijls gedurende geruimen tijd daarmee in tegen spraak schijnen. Met belangstellende goedkeuring neemt hij nota van de aanneming door de 2de kamer van het wets ontwerp tot machtiging van den minister van financiën om zoodra 't gevaar langer uitstel verbiedt 25 millioen zilveren standpenningen te ontmunten, waar door ook de couponknippers beveiligd geacht mogen worden voor de kans dat de opbrengst hunner in alleen in Nederl. geld betaalbare rente-bewijzen be langrijk minder zou kunnen worden. En het terrein zijner waarneming van genoemde drieërlei aard strekt zich uit over een paar werelddeelen Thans vraagt Brazilië's toestand zijn aandacht meer dan ooit. Zijn onderzoek naar het financiëele leidt tot 't antwoord dat sedert een reeks van jaren met een toenemend tekort getobt wordtdat, naar het économische, geeft tot resultaat dat het zilver-disagio onafgebroken moet knagen aan 's lands welvaart, terwijl de verkenning op politiek terrein leert hoe gemakkelijk het overlijden van den Keizer de aanleiding zou kunnen worden dat de staatkundige partijen met geweld elkaar zullen bestrijden wat ze tot nogtoe slechts met woorden deden. Redenen die sedert een tal van jaren bestonden en die dan ook den vakman grond gaven om voor zichtigheid te blijven aanraden als was 't ook dat de beurs vo.r de Brazilianen steeds klimmende no teering in 't leven riep. Den invloed van genoemde omstandigheden leeren we kortheidshalve 't best kennen uit de volgende cij fers. Volgens het overzicht van den Braziliaanschen minister van financiën bedroeg op 2 Maart 1883 de buitenlandsche schuld 218.814,139 binnenlandsche schuld 421.205,815 papiergeld 210.996,987 Samen 851.016,941 milreis. en met inbegrip van de schulden van enkele regeerings- departementen 920 millioen milreis. De offlciëele op gaaf der schuld per 31 Maart 1880 daarentegen ver meld: buitenlandsche schuld 151.077,333 binnenlandsche schuld 411.624,100 oude schuld van 1827 320,731 weezenfonds en dépots 50.877,659 schatkistbiljetten12.332,700 papiergeld189.199,591 Samen 815.432,114 milreis. waaruit, helaas, blijkt dat in drie jaren tijds de schuld belangrijk is toegenomen. Eene andere bezwarende omstandigheid is, dat het gouvernement in de laatste jaren een o. i. vrij gevaarlijke politiek volgt door zich te verbinden tot kolossale bedragen voor de garantie van spoorweg obligatiën. Op economischen grond zal elkeen de bevordering van den aanleg van spoorwegen toejuichen, maar van politiek-financiëel standpunt zal men aanvoeren dat ook hier de geleidelijke ontwikke ling ter voorkoming van schadelijke schokken gewenscht is. De spoorweguitgifte, die de vorige week te Parijs beproefd is, zou geheel mislukt zijn. Den lezer zij nu overgelaten de conclusie te trekken waarnaar hij zich behoort te gedragen. Wij meenen aan onze toezegging voldaan te hebben. Verder onze schuld afdoende, staan we even stil bij de Venezuelanen die tot 34 pet. klommen. Lief hebbers van hoogen interest en een goed kansje maar 't blijft een kans zouden van dit papier wat kunnen nemen. Waarop de goede kans gegrond is? Op het feit dat begrooting voor 1884 met een gunstig saldo sluit van ruim een millioen bolivias of francs. Hieruit schijnt te blijken, dat de republiek 3 pet. op hare schuld kan voldoen. Wanneer we nu in aanmerking nemen, dat men op den tegenwoordigen koers voor een stuk van 100 betaalt bijna 410, waarvan men ongeveer geniet 36 of bijna 9 pet. 1) en dat volgens over eenkomst de jaarlijksche uitkeering op f 100 moet klimmen tot bijna 48, dan zal men 't dunkt ons eens zijn, dat hierbij voor speculatie op grond van gegevens (wel te onderscheiden van speculatie-dobbelspel) eene goede gelegenheid is. De Russen verkeeren in vaster stemming; hopen we maar dat de genoemde nieuwe leening achterwege blijve, tenzij ze mocht dienen voor vroeger meermalen vermelde bedoeling. Voor de koersvariatiën der verdere Europeesche fondsen verwijzen we naar de noteering. Met de Amerikaansche Spoorwegaandeelen gaat 't nog niet best. De aandeelen Central Pacific ver minderden van 60% tot 58%. Deze verdere achter

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2