1884. N°. 30. Zaterdag 8 Maart. 71sle jaargang. De Polder Oud-Noordbeveland. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Ingezonden leermeesteresse en de meest kundige kan met zeker heid hier niets vooruitzien. Of nu echter bij de tegenstemmers het geldelijk bezwaar heeft voorgezeten dan wel of men op andere, hoewel onuitgesproken, maar meer degelijke gronden het voorstel verwierp, valt eenvoudig niet uittemaken. Niemand behoeft zijn stem te motiveeren en in ieder geval komt het mij voor een goede zaak te zijn, dat het plan niet doorging en men althans bij de lange winteravonden in het hoekje van aden gezelligen haard" tijd heeft gehad de zaak eens nader te bezien, te bespreken en te onderzoeken. Schrijver dezer regelen heeft dan ook geen andere bedoeling dan het resultaat van zijn onderzoek een voudig openbaar te maken. Hij heeft de quaestie grondig bestudeerd, en als het waar is wat men wel eens beweert, dat een eenvoudig landman vaak beter boer is dan hij die alles uit de boeken heeft, dan verdient hij althans te worden gehoord. Mochten deze regelen er toe leiden alsnog een nader onderzoek in te stellen naar en in ieder geval Dineer licht" te ontsteken over de meest afdoende wijze van verdedi ging van den polder Oud-Noordbeveland, dan reeds zal zijne moeite ruimschoots beloond zijn. Over het bedoelde verslag in een volgend nommer. De bank ontving voor de in het afgeloopen jaar verleende voorschotten aan interest en boete/ 4059,10 De gereserveerde interest van voorschot ten, in het vorig jaar verleend, bedroeg 1010,21 Te zamen 5069,31 Daarvan moet afgetrokken worden als nog niet verschenen, de interest loopende over het nu onlangs ingetreden boekjaar 1067,84 Rest 4001,47 Door de bank werd aan interest op uit gekeerde spaargelden uitbetaald 95,39 Aan verschenen interest op spaargelden werd bij het einde van het boekjaar bijgeschreven 732,40 Aan interest op bij particu lieren opgenomen gelden werd betaald348,175 De onkosten der bank bedroegen 298,34 Terwijl eindelijk door de bank werd terugbetaald voor vóar den vervaldag afgeloste promessen, welke door verdis conteering vóór den vervaltijd in de kas terugvloeiden 653,08 2127,38' ook gedisteleerd vervoerd werd, zonder gedekt te zijn door behoorlijke documenten, met het gevolg dat er p.m. 48 liters sterkedrank door hen is in beslag ge nomen en tegen vijf personen proces-verbaal is opge maakt. Moge dit eene les zijn voor degenen, die met ververschingstenten koopdagen en dergelijke bezoeken. Sclierpenisse. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd aan den heer G. Bolier Gz. op diens verzoek eervol ontslag verleend als gemeente ontvanger met primo April a. s. en als zoodanig be noemd de heer M. Kievit Mz., wethouder en ambtenaar van den burg. stand alhier. Hoofdplaat. Niet een der geneeskundigen uit onze omgeving wenschte geneeskundig ambtenaar dezer gemeente te worden, zoodat weder de toevlucht tot dhr. H. Vleugels te Biervliet genomen moest worden. Deze is nu met doodschouw, vaccine enz. belast, zal per declaratie betaald worden, en alzoo zal de ge meentekas nog zwaardere aanvallen te verduren hebben, dan wellicht met eene vaststelling van een behoorlijk salaris het geval zou zijn. Uit het verslag betreffende den toestand van het Kroondomein gedurende 1883 blijkt, dat het ten name van het Kroondomein op het Grootboek ingeschreven kapitaal op 31 Dec. jl. ƒ6.305.900 bedroeg. In den loop van 1883 werden 2 volle tiendblokken vrijgemaakt en 5 gedeeltelijke. De groote lust tot af koop begint sterk te luwen. De president der Transvaalsche republiek, de heer Krüger, dejeuneerde Woensdag bij Z. K. H. den Piins van Oranje. Aan het diner, dat Z. K. H. dien dag ter eere van de Transvaalsche deputatie gaf, werd ook door den voorzitter van de Tweede Kamer deel genomen. De Prins moet zich jegens den heer Krüger zeer minzaam en vriendschappelijk hebben uitgelaten. De gastheer toonde groote belangstelling in de aan gelegenheden van zijn vaderland. Naar de N. Ii Ct. verneemt, zou Z. M de Koning heden de Transvaalsche deputatie ten gehoore ontvangen. De oevervallen, die in den laatsten tijd op Noord- heveland hebben plaats gehad, zijn oorzaak dat men er allerwege op bedacht is geworden de bestaande oeververdedigingen te onderzoeken en zoo noodig de vereischte kunstmatige versterking aantebrengen. Men behoeft nu juist den val aan den Toorenpolder niet te hebben gezien, om het in elk opzicht natuurlijk te vinden, dat men bijtijds maatregelen wenscht te nemen tot behoud van hetgeen men heeft. De kunst matige oeververdediging kost echter veel geld en de daaruit voortspruitende vermeerdering van polderlasten is voor den landbouwer geen onverschillige zaak. Trouwens de geldquaestie is aan niemand onverschillig. Onze landbouwers hadden in den laatsten tijd geen voordeelige jaren de pachten zijn over 't algemeen te hoogde lasten niet geringde marktprijzen veel minder dan vroegerde landerijen zijn zeer in waarde gedaaldin éeu woordde landbouwende stand gaat op ons kleine eiland niet vooruit. Het was onder den indruk dier zware tijden dat vele der ingelanden van den polder Oud-Noordbeveland met een beklemd gemoed kennis kregen van de voorstellen die eerlang door het bestuur van dien polder zouden wor den gedaan, betreffende de verdediging van den oever. De toestand van den polder was door den ingenieur van den provincialen waterstaat, den heer Lambrecht- sen, onderzocht en in verband met dat onderzoek werd alsnu voorgesteld het aanleggen van een volledig oever- werk beoosten den val aan de Glasjesnol aan de noordzijde van den polder, waarvan de kosten plus minus f 100,000 zouden bedragen. De ingenieur, met het onderzoek belast, had in eene breedvoerige nota verslag van zijn onderzoek uitge bracht. Dit verslag, waarop wij ons bij de bespreking dezer aangelegenheid in uw blad zullen gronden, werd met een prachtig uitgevoerde kaart van den polder Oud-Noord-Beveland aan ingelanden ter kennismaking toegezonden en met onderscheidene gewaarwordingen begroet. Het was dan ook geen kleinigheid een uitgave van een tonne gouds, en wie zal het wraken dat bij velen de schrik om het hart sloeg bij de gedachte aan vermeerdering van lasten in een tijd, waarin ieder naar vermindering uitzag Toch, dat begreep ieder, mocht geen overdreven zuinigheid den polder in gevaar brengen, en wilde men het voorstel bestrijden, dan diende men dit te doen op goede en deugdelijke gron den, waarbij de geldquaestie buiten aanmerking bleef. Geen wonder dan ook dat met belangstelling de dag werd verbeid, waarop het verslag van den ingenieur zou worden besproken. En die dag was niet verre meer. In eene vergadering van ingelanden den 26en November 1883 te Kolijnsplaat gehouden, kwam het plan-Lambrechtsen als een voorstel van het bestuur in behandeling. En wat was de uitslag 7 Dat het ver worpen werd met 21 tegen 16 stemmen! Deze uitslag deed de rondte in de nieuwsbladen en het was waarlijk opmerkelijk te zien hoe eenstem mig heeren correspondenten van oordeel waren, dat het voorstel diende aangenomen te zijn. In eene cor respondentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode ging men zelfs zoover om aan de meerderheid van ingelanden een niet geringe verantwoordelijkheid opteleggen voor de gevolgen van de afwachtende houding, waartoe zij besloten hadden. Ja zelfs werden aan hen (alsof ze dat niet wisten) de Tooren- en Sophiapolders onder het naburige Wissekerke ten voorbeeld gesteld! Waarlijk een niet zeer aangenaam verwijt aan het adres van die polders, wegens een nog onbewezen verzuim, gelijk wij dit nader zullen trachten aante- toonen. Het heeft echter, tussehen twee haakjes, sedert jaren tot de goede gewoonten van dagblad-correspon denten behoord om eenvoudig de feiten te vermelden, zonder in beoordeeling te treden of die al of niet hunne goedkeuring wegdroegen, om de eenvoudige reden dat zulk een oordeel meest altijd partijdig is. In een bericht voorkomende in de N. it. Courant werd van het besluit dier vergadering gezegd dat het voorstel niet op weienschappelijken grond werd be streden; en dit is waar, maar 't is ook waar, dat het voorstel door geen der voorstanders op wetenschap- pelijken grond werd aanbevolen. En dit kon ook moeiolijk anders. Om over een dergelijk voorstel «wetenschappelijk" te oordeelen moet men deskundige zijn en nu mogen de tegenstemmers goede «landbouwkundigen" zijn, «waterbouwkundigen" zijn ze zeker niet. Doch dat waren ook de voorstemmers niet. Dit werd blijkbaar gevoeld doordat men den kundigen ontwerper van het plan had uitgenoodigd zijn verslag ter vergadering te verdedigen. Om zich tegen het voorstel te verklaren was echter een wetenschappelijke bestrijding geen vereischte. De ondervinding is ook in dezen een niet te verachten GOES, 7 Maart 1884. VIJFTIENDE JAARVERSLAG VAN DE Coöperatieve Yoorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, van 5 Februari 1883 tot 5 Februari 1884. Het ledenaantal bedroeg bij den aanvang van het boekjaar 151. In het afgeloopen jaar traden 21 leden tot de vereeniging toe, terwijl 20 uittraden, zoodat de vereeniging op 5 Februari 1884 152 leden telde, wier gezamenlijk bedrag van gestorte aandeelen bedroeg f 11184,70, zijnde f 150,16 meer dan op 5 Februari van het vorig jaar. Aan stortingen op aandeelen, daaronder begrepen het bijgeschreven dividend op de nog niet volgestorte aandeelen, werd ontvangen eena som van f 990,53, terwijl aan gestorte aandeelen werd terugbetaald f 840 37. Het reservefonds bedroeg op 5 Februari 1883 2804,55% De inkomsten gedurende het afge loopen jaar bestonden uit het aandeel in de winst van het vorig boekjaar128,55 en uit entreegelden en ver koop-opbrengst van spaar en statutenboekjes 64,95 193,50 Zoodat het reservefonds op 5 Febr. '84 bedroeg2998,05% aangezien het geece verliezen leed. Wij vingen het dienstjaar aan met een bedrag aan spaargelden van 28195. Ingebracht werd in den loop van het jaar 23314,08 of 652,77% minder dan het vorig jaar, terwijl een bedrag van 22423,96 aan spaargelden werd terug betaald of 3611,37 minder dan het vorig jaar, zoodat er op het einde van het boekjaar aan spaar gelden in de bank overbleef f 29085,12 of 1584,03 meer dan het vorig jaar. De interest op de spaargelden uitbetaald bedraagt 95,39terwijl bij het einde van het boekjaar 732,40 verschenen intrest bij het kapitaal werd bij geschreven, zoodat het nieuwe jaar begonnen werd met 29817,52 aan spaargelden. Bij het begin van het boekjaar had de vereeniging een restant aan opgenomen kapitaal bij particulieren groot7400, In den loop van het jaar werd nog op dezelfde wijze opgenomen 24250, makende samen31650,— terwijl hierop werd werd terugbetaald 25750, Het nu ingetreden boekjaar ving dus aan met een bij particulieren opgenomen kapitaal van 5900, Door de voorschotvereeniging werden 248 voor schotten of prolongatiën van voorschotten verleend tot een gezamenlijk bedrag van 165447, In den aanvang van het boekjaar waren nog aan voorschotten uitstaande 50436,86 Zoodat de geheele voorschotrekening beliep een totaal van215883,86 Daarvan werd in den loop van het jaar afgelost164992,56 Zoodat bij het sluiten van het boekjaar de nog onafgeloste voorschotten bedroegen f 50891,30 Zoodat de zuivere winst der bank bedraagt f 1874.08' Nadat het bestuur met de commissie van toezicht besloten had, dat van de zuivere winst eene som van f 308,38» zou worden gevoegd bij het reservefonds, werd door de algemeene vergadering der leden, op 4 Maart 1884 gehouden, bepaald dat 5 pc. op het aan deelenkapitaal zou worden uitgekeerd, waartoe ver- eiseht werd 465,70, terwijl aan de drie leden van het bestuur, ter vergoeding van hunnen arbeid, eene som van 1100 werd toegekend De gezamenlijke omzet der bank (ontvangsten en uit gaven) bedroeg in het afgeloopen boekjaar f 536002,05. De kassier C DE WITT HAMER. Door den heer jhr. mr. H. C. Van der Wijck is een adres aan de Tweede Kamer ingediend, hou dende het verzoek dat dit college-zelf de Grondwets herziening ter hand moge nemen. Doel van den adressant is bespoediging. Voor de overwegingen, door den Raad van State en door de Ministers aan de zaak te wijden, zou, vreest hij, veel tijd vereischt worden. Het wetsontwerp tot wijziging van enkele bepa lingen der drankwet is, naar men aan het Vaderland meedeelt, in bijna alle afdeelingen van de Tweede Kamer ongunstig ontvangen. Woensdag heeft aan het Dep. van binn. zaken te 's-Gvavenhage de onderteekening plaats gehad eener verklaring, houdende uitbreiding der op 7 December 1868 tussehen Nederland en België gesloten overeen komst, betreffende de wederzijdsche toelating van ge neeskundigen in grensgemeenten van het eene rijk tot uitoefening der geneeskunst of van een harer takken in die van het andere, tot de veeartsen. De Min. van binn zaken brengt ter kennis, dat de pokken te Oud-Beierland opgehouden hebben epi demisch te heerschen. De Minister van binnenl. zaken noodigt hen, die zich aan de eindexamens der gymnasia en het daarmede gelijkgesteld staatsexamen in 1884 wenschen te on derwerpen uit, daarvan vóór 25 Maart e. k. te doen blijken aan den inspecteur der gymnasia te 's-Graven- hage, met opgave van hun woonplaats en vermelding of zij aan het examen vermeld in art. 11 of aan dat vermeld in art. 12 der wet op het hooger onderwijs wenschen deeltenemen, en van het getuigschrift, dat zij verlangen te verwerven. De Minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het examen om als leerling aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden opgenomen, zal plaatshebben in de eerste helft der maand Juli e. k., en dat belanghebbenden zich in persoon of schriftelijk, mits portvrij, vóór 15 Juni e. k. bij den directeur der school moeten aanmelden. Kortgene. Tengevolge dat bij openbare verkoopingen op Noordbeveland nog steeds in strijd met de wet sterkedrank door de houders van zoogenaamde ver verschingstenten werd geschonken en verkocht, en het moeielijk is te constateeren dat er verkoop van ster kedrank in een lokaal zonder vergunning plaats had, is bij de boereninspan-verkooping van 5 Maart alhier een andere weg ingeslagen. De rijksambtenaren Both en Oost Lievensegecombineerd en bijge staan door den brigadier der rijksveldwacht Passenier en de veldwachters Bakker en Kornelis, hebben na melijk in den vroegen morgen al de vervoerde goe deren van dergelijke tenten, vóór die op het terrein der verkooping waren, gevisiteerd, om te zien of er Naar men verneemt wordt de leening, die de Transvalere in Amsterdam hopen te sluiten, schitterend voorbereid. Men vergeet Burgers en alles wat er toen gebeurd is. Naar de Arnh. Ct. verneemt, zal de heer s'Jacob, wanneer hij uit Indië is teruggekeerd, vooreerst niet in Nederland komen, maar zich voorloopig buitenslands ophouden. Naar men verneemt zal prof. Beets de Univer siteit van Utrecht op het eeuwfeest van Edimburgh vertegenwoordigen. De Belgische minister van buitenlandsche zaken, de heer Frère-Orban, heeft van Z. M. den Koning het grootkruis van den Gouden Leeuw van Nassau ontvangen. Een telegram uit Londen meldt, dat de heer Woodhouse, de kapitein der «Nisero", gisteren aldaar werd verwacht, om eene conferentie te houden aan het Foreign Office. De eigenaars der «Nisero" be richten, dat zij uit Penang eene officiëele depêche hebben ontvangen, meldende dat de bemanning der «Nisero" leeft, en dat de onderhandelingen over de bevrijding voortduren. Het heet dat de Indische Re geering voornemens is, eene nieuwe expeditie naar Tenon te zenden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De heer Bahlmann heeft eene interpellatie aan gekondigd over de vraag aan wie de exploitatie van den spoorweg Amersfoort-Nijmegen zal worden toe vertrouwd. Na een langdurig debat is daarop met 40 tegen 33 stemmen aangenomen het amendement van den heer Van Heeckeren om uit de markenwet weg te laten den staat van voor verdeeling vatbare marken. De regeering heeft hierop schorsing verkregen ter over weging of zij het wetsontwerp zal intrekken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen naar Charlois ds J. Post alhier. Naar wij vernemen zijn, tengevolge van het be roep door den kerkeraad op de milddadigheid van de leden der Ned. Herv. gemeente (en van enkele niet-leden) gedaan, de jaarlijksche inkomsten van de diaconie alhier met ruim ƒ400 vermeerderd. De voordracht voor hoofd der school te Poortvliet bestaat uit de hh. L. Van Rooijen te Naaldwijk. P. A. Ilubregt.se, hoofd der school te Burg (Schouwen), M. A Cattel te Dordrecht en F. Van der Veen te Vlissingen. De benoeming zal vermoedelijk aanstaande^ Zaterdag plaatshebben.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1