1884. N°. 29. Donderdag 6 Maart. 71ste jaargang. GOESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 5 Maart 1884. In de gisteravond gehouden algemeene verga dering der Coöperatieve Voorschotvereeniging en spaar bank te Goes waren tegenwoordig 42 leden Onder meer werd behandeld het jaarverslag over het 15e boekjaar door den kassier, met rekening en verantwoording over 1883/84. Een en ander werd zonder discussie door de vergadering goedgekeurd en vastgesteld. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan dat de commissie van toezicht heeft besloten van de zui vere winst der bank ad 1874,08% eene som van 308,38 te voegen aan het reservefonds, ingevolge art. 32 der statuten. Vervolgens werd behandeld een voorstel van den heer Massee, namens de commissie van toezicht, om de resteerende winst, ad f 1565,70 teverdeelen alsvolgt: a. Hoofdbestuurƒ1100, b. een dividend van 5% aan de leden over ƒ9314. 465,70 Zamen ƒ1565,70 welk voorstelmet algemeene stemmen werd aangenomen. Aan het bestuur werd machtiging verleend om op tenemen f 60,000 met inbegrip der spaargelden. Vervolgens had plaats de benoeming van het ge- heele bestuur wegens gewone aftreding. Herbenoemd werdenals voorzitter de heer M. A. Ramondt, als kassier de heer mr. C. De Witt Hamer, en als con troleur de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe. De verkiezing voor 2 leden in de commissie van toezicht, tengevolge der periodieke aftreding van de heeren C. J. Kooman en C. Risseeuw had tot uitslag, dat ook deze heeren herbenoemd werden. Na uitkeering van het dividend werd de vergadering gesloten. Bij K. B. is op verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van den polder Wilhelmina aan den heer W. De Troije en is benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse water schap Walzoorden de heer A. G. V. Hombach. Bij de rijkstelegraaf zijn o. a. overgeplaatst de heeren P. Bruggeman, telegr. 2de kl., van Rotterdam naar Middelburg, en F. Lijbaart, telegr. 3de kl., van Middelburg naar Rotterdam. Z. M. heeft benoemd tot lid in den Raad van Ned. Indië de heeren J H. Pannekoek, thans algemeen secretaris van het gouvernement van Ned. Indië, en J. A. De Gelder, laatstelijk hoofdingenieur le kl., chef van den dienst der Bataviasche havenwerken, thans met verlof in Nederland. Nader verneemt men, dat Marinus Nieuwenhuizen, van Ierseke, thans niet de straf ondergaat, hem op gelegd bij arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage en waarvoor hij gratie heeft gevraagd, maar alleen de straf, hem opgelegd bij vonnis der rechtbank te Mid delburg van 25 Januari jl., waarbij hij, eveneens we gens mishandeling, tot twee maanden cel is veroordeeld en waarvoor door hem geen gratie is gevraagd. Hoedekenskerke. De heer M. G. Verbeek is Maan dag eindelijk als lid van den gemeenteraad geïnstal leerd. De aftredende wethouder J. De Jonge werd ver vangen door den heer C. Boonman. Hansweerd. Gedurende de afgeloopen maand werden aan dit Rijkstelegraafkantoor behandeld 609 telegram men, verzonden 399, ontvangen 207, opgenomen en verder geseind 3. Gedurende de maand Februari zijn alhier ingeklaard 441 zeil- en 63 stoomschepen; uitgeklaard 277 zeil en 62 stoomschepen. Er bestaat veel kans, dat behoudens toestemming van Z. M. den Koning de Kon. militaire kapel van het reg. grenadiers en jagers een kunstreis zal maken naar Engeland, in de eerste plaats naar Londen. Onderhandelingen hierover worden reeds sedert eenigen tijd gevoerd. De reis zal waarschijnlijk plaatshebben in Juli en een dag of tien duren. Het plan bestaat om te Noordwijk eene vacantie- inrichting te vestigen. Het doel is den jongens gedurende de zomer-vacantie een prettig huiselijk leven in eenen vroolijken kring te bezorgen, wel met orde en regel, doch die volstrekt aan geen schooltucht doen denken, en hen in alle opzichten eene prettige vacantie doen doorbrengen. Daarom zal gezorgd worden, dat er veel wordt gespeeld en gewandeld, terwijl bij slecht weder de dagen aan genaam kunnen worden doorgebracht met muziek, lectuur of andere ontspanningen. Mocht het blijken, dat deze eerste poging dezen zomer op kleine schaal te Noordwijk voldoet èn aan den ondernemer en ouders èn aan kinderen, dan hoopt men in staat gesteld te worden, om eene inrichting op grootere schaal in het leven te roepen, die aan alle eischen voldoet. De voorwaarden zijn als volgt: do. De termijn tot opneming is van half Juli tot uit. Augustus; 2o. de datum van openstelling zal nader worden bekend gemaakt3o. de leeftijd van de jongens is gesteld ven j 8 tot 15 jaar; 4o. de prijs voor pension bedraagt 30 gulden per week. Voor extra onkosten zal alléén in rekening worden gebracht het baden in zee, zoo noodigdokter, apotheker en de reparatiën van boven- kleederen en schoenen. Men kan deelnemen voor eene vacantie van zes weken, en voor eene van 3 weken. (JV. R. Ct.) Het bericht, dat de zaak der Utrecbtsche stu denten den 24n dezer in hooger beroep voor het Ge rechtshof te Amsterdam zal behandeld worden, is voorbarig. Er is nog geen dag bepaald. Dagbl Het theoretisch tandmeesters-examen is Zaterdag met gunstig gevolg te Amsterdam afgelegd door de dames Rosalie en Henriette Van Gelderen, dochters van den heer M. Van Gelderen filszij zijn de eerste Hollandsche dames, die dit examen affeggem Volgens het twintigste jaarverslag van de wees inrichting te Neerbosch, bij Nijmegen, zijn thans in de inrichting opgenomen ruim 650 weezenzoodra het nieuwe weeshuis gereed zal zijn, zullen daarin weder 100 kinderen ter verpleging worden opgenomen. Aan giften, legaten en andere inkomsten is van 1 Juli 1882 tot uit. Mei '83 ontvangen, met het saldo der drukkerij, 110^420.46. Uitgegeven is voor levensmiddelen, voor den bouw van nieuwe woningen, lijfrente, rente van hypotheek en aankoop van land 115,324.02%zoo dat bet nadeelig saldo, na aftrek van het voordeelig saldo op 31 Mei '82 bedroeg 2017.57. Tegenover dit nadeelig saldo staat ruim 20,000 aan de weesinrichting vermaakt, onder bezwaar van vruchtgebruik en in hypotheken, terwijl de balans der drukkerij sluit met een batig saldo van f 63,080.92. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd met 44 tegen 26 stemmen aangenomen het ontwerp, machtigende tot zilverontmunting van 25 millioen gulden, met het amendement van den heer Gildemeester, voorschrijvende dat te voren het advies van den Raad van State moet ingewonnen worden. Ook is aangenomen met 51 tegen 23 stemmen het ontwerp tot vermeerdering van het kapitaal der munt biljetten met 5 millioen, doch met uitsluiting van munt biljetten van 5 gulden. De discussie over het ontwerp, de verdeeling van de markgronden betreffende, is aan gevangen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Dank zij de ruime deelneming in het garantie fonds voor eene opvoering van 'f Is maar een Smicl! van W. Van Zuylen, kunnen wij thans met zekerheid melden, dat de bedoelde opvoering op Woensdag 12 Maart e. k. in de sociëteit V. O. V. zal plaatshebben. Laatstleden Zaterdag vertoonde het gezelschap van den heer W. Van Zuylen te Zwolle 't ls maar een Smid! In het eerste bedrijf, even vóór zijn op treden, werd de heer Chrispijn overvallen door eene ernstige bloedspuwing, zoodat een ander zijne rol moest voorlezen. Men herinnert zich, dat de heer Chrispijn reeds twee keeren zeer ernstige bloedspuwingen heeft gehad, zoodat men geloofde, dat hij voor het toonecl verloren was, al berustte men noode in het verlies van dezen veelbelovenden kunstenaar. Zijn toestand is nu van dien aard, dat hij te Zwolle moebt achterblijven. Naar wij vernemen, heeft de heer Moor welwillend.de rol van Andries Bolten op zich genomen. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn door de rechtbank veroordeeld II. P., wed. P. G., 35 j., te Middelburg, wegens mishande ling, tot f 8 boete. D. M. F wed. D. V. H., wasch- vrouw, 58 j., te Middelburg, wegens mishandeling, tot f 8 boete. W. H. M., 33 j werktuigkundig inge nieur bij de maatschappij »De Schelde", te Vlissingen, wegens verwonding door onvoorzichtigheid, tot eene geldboete van f 50, subs. 7 dagen gev. Uit Zutfen wordt gemeld, dat de aldaar zich in arrest bevindende Gradus Arends bekend heeft met Schepop, die in Duitsqhland gevangen zit, deu moord onder Raalte gepleegd te hebben. Ook Schepop moet onlangs eene dergelijke bekentenis hebben afgelegd. (Zw. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heer D. Wijting is gisteravond als predikant bij de «Gereformeerde gemeente" alhier bevestigd door ds. P. Los Gz van Leiden, naar aanleiding van Exodus IV, vers 12. Aanstaanden Zondagvoormiddag hoopt ds. Wijting zijn intreerede te houden. Kolijnsplaat. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente alhier door ds. Klomp, pred. te Broek-op-Langendij k (Noord-Holland) Men schrijft ons uit Wlssèkerke: Zondag deelde onze predikant in de namiddaggods dienstoefening mede, dat mevrouw Keijl geboren Vader de gemeente heeft vereerd met een zilveren schenkkan ten gebruike bij het II. Avondmaal. Met blijdschap en dankbaarheid aan de edele geefster merken wij op, dat de familie Vader alhier, uitgenomen de 2 zilveren drinkbekers welke reeds dagteekenen van 1677, al hetgeen voor doop en avondmaal bestemd is in zilver aan de gemeente heeft vereerd. Bij de Christel. Gereformeerde gemeente te Scheveningen is tot predikant beroepen ds. Wessels te Zieriksee. Men maakt ons opmerkzaam erop, dat de inge trokken subsidie aan de Bijzondere school alhier niet was van de «Unie", maar van het hoofdbestuur der Vereeniging voor «Christ. Nat. Ond." te Amsterdam. De «Unie, een school met den bijbel", waarvan hier eene afdeeling bestaat onder bestuur van de hh. M. De Jonge Jz., B. Quist, J. Donner, H. De Wilde en J. Snoep, heeft met Chr. Nat. Ond. niets te makeD. Aan school B alhier is voor de Rijks-postspaarbank in de maand Februari ingebracht 31, uitgehaald 14,25. Drijschor. Door den heer G. J. Barentsen is tegen 1 Mei ontslag aangevraagd uit zijn betrekking als onderwijzer aan de openbare school. Tolen. Voor het toelatingsexamen tot het bijwonen der rijksnormaallessen alhier hebben zich 15 adspiranten aangemeld. Voor de 2 opengevallen rijksbeurzen a 300 meldden zich 4 candidaten aan. Stavenisse. Benoemd tot onderwijzer aan de openb. school alhier de heer J. W. H. F. Buijze, thans te Wijk-bij-Duurstede. St.-Maartcnsdijk. Op 31 Dec. 1883 waren alhier ingeschreven 466 leerlingen, van welke door velen voor 4/5 der schooltijden, gedurende 9 maanden, verzuimd werd. Het m est werd verzuimd in de maanden Augus tus en October, toen het getal leerlingen beneden de 250 daalde. Het gemiddeld verzuim over het geheele jaar beliep ongeveer 14 pet. Landbouw en Veeteelt. Uit Rotterdam schrijft men aan het Dagblad: Uit een gesprek, tusschen een aantal veehandelaren gevoerd, blijkt dat zij in de afmaking van het vee in het spoelingdistrict niet het gewenschte middel zien om de longziekte te bestrijden. Door de kolossale hitte, die in de stallen heerscht, ligt het vee, dat met 100 a 150 stuks opgestald is, onophoudelijk te hijgen, waardoor het niet anders kan of de longen moeten aangedaan worden. Volgens hun oordeel zijn stallen, voorzien van de noodige ventilatie en waar hoogstens 10 stuks vee geplaatst zijn, het eenige middel om de longziekte met goed gevolg te bestrijden. Overzicht van den stand der koersen. Ware de familie Van der Beurs nog in leven, dan zou ze haar leedwezen te kennen geven over de onaangename stilte die in den laatsten tijd het vroe gere boeiende, drukke verkeer op het plein vervan gen heeft. Vele dagen was 't in verschillende hoeken zóo akelig stil, dat 't inspanning kostte om toch maar te blijven gelooven, dat men zich werkelijk op de plaats, waar de kooplieden samen komen om zaken te doen, bevond. Der speculatie is de moed ontnomen zich verder in zaken beter gezegd in 't hasardspel te wagen. Of dat, in 't algemeen gezegd, te betreuren is Wel neen Wij wenschten wel in 't ware algemeen belang, dat paal en perk kon gesteld worden aan dat heillooze beurspel, waardoor een heirleger van personen zich door allerlei schelmenstreken weet te onder houden, somtijds zich nog wel rijk te maken ten koste van de geheele maatschappij. De stukken tegen hooger prijzen afzetten dan waartegen ze gekocht warden en dan ze werkelijk waard zijn inkoopen tegen lagere koersen dan waartegen ze de nog te leveren en in de meeste gevallen weinig werkelijke waarde bezittende effecten hebben verkocht, dat zijn de middelen van hun bestaan Voortdurend leggen ze op den loer om het kapitalisten-publiek «een leelijke kool te stoven". Denken we hen wegdan rest de gezonde en maatschappelijk nuttige effectenhandel, Het plein te Brugge, waarop 'net huis stond van het adellijk geslacht Van der Beurs, was in de 14de eeuw de plaats van samenkomst der kooplieden De gevelsteen van dat huis was het geslachtswapen, be staande uit drie geldzakken of beurzen, naar welke omstandigheid de vereenigingsplaats der kooplieden beurs is genoemd. waarvan de omzettingen voortvloeien uit de nimmer stilstaande behoeften aan omzettingen van kapitaal. A. leent aan eene nijverheidsonderneming zijne opge spaarde gelden uit, die B. juist terug verlangt, ziedaar éen voorbeeld uit de duizend, welke het nijverheids leven in allerlei schakeeringen dagelijks oplevert. Ware de effectenhandel nog alleen op dezen gezonden grond slag gevestigd, men zou niet meer die onrustige, opge- wondene drukte, zoo min als de daarbij hoogst ongun stig afstekende stilte, ontwaren. Het kapitaalsparend en 't de nijverheid voedend publiek zou er wèl bij varen. De prijzen toch zouden alleen afhangen van sociale of politieke omstandigheden. De stilte heeft gelukkig de koersen der Russen, die de vorige week een beduidend avansje konden behalen, niet doen afbrokkelen; integendeel Bij de noteering der Russische Spoorwegwaarden onderscheidt zich voornamelijk de koers der aandeelen Groote Russische Spoorwegmaatschappij die tot 123 klom. Lezers, welke naar aanleiding onzer vroegere opmer king omtrent den lagen prijs dier soliede papieren hebben aangekocht, zullen zich niet beklagen. Portugeezen brokkelden wat af. De begrooting voor het volgende jaar wijst een beduidend tekort aan. Een nieuwe leening zal aangegaan worden tot consolidatie der vlottende schuld. Portugal volgt al lengs meer de verkeerde flnancieële politiek om het evenwicht tusschen de middelen en de uitgaven door leening te bewaren. Oostenrijkers bleven nagenoeg onveranderd, ondanks het feit dat het budget over '84 een tekort aanwijst van ruim 40 millioen florijnen. Het jaar 1883 sloot met een deficit van bijna 37 millioen florijnen. Maar geen nood, voor een minister van Oostenrijk! Leenen, leenen, maar. Houders van Egyptenaren, die met klimmende belangstelling de koersvariatiën van hun bezit na gaan, zij meêgedeeld dat uit Alexandrie aan de Daily News geschreven wordt dat men daar niets gelooft van de, uit den vreemde afkomstige geruchten, als zou er sprake zijn van interest-verlaging der schuld. De ontvangsten ten behoeve van die schuld leverden steeds een belangrijk overschot op; men verwacht, dat dit overschot, de opbrengst der nieuwe belastin gen en van het tabaksmonopoliegevoegd bij de algemeene toeneming in de opbrengst der rijksmid delen, ruim voldoende zullen zijn voor de nu te be strijden uiigaven. Wat te sterk gunstig gekleurd komt ons dit bericht wel voor. Dat de ontvangsten, geïnd overeenkomstig de uitvoering van de liquidatiewet, meer dan voldoende zijn om de eischen der coupons van de 4 en 5 pets. schuld te voldoen, is niet de eenige afdoende omstandigheid. Dat met de overige der regeering ten dienste staande inkomsten de andere verplichtingen van den staat niet nagekomen zullen kunnen worden is eene tweede omstandigheid, waarmee rekening moet gehouden worden. Kosten toch, gemaakt voor de verdediging van het vaderland, waardoor bestaande instellingen, personen en eigendommen tegen aanranding werden gevrijwaard, zouden wel preferent geacht kunnen wor den boven elke andere speciale vordering. Op denzelfden grond waarop men zich hiervoor zou kunnen beroepen berust het voorrecht van de derde bodemerij (geld voorgeschoten aan den schipper waarvoor tot onder pand dient schip of lading, of wel beide) boven de tweede en van deze boven de eerste. Dat evenwel de liquidatiewet niet veranderd kan worden zonder raadpleging en goedkeuring van de mogendheden, die tot hare vaststelling hebben meegewerkt, is voor ons het belangrijkste punt waaruit 't vertrouwen voor de behartiging van de belangen van houders der genoemde schuldsoorten kan volgen. lurken, vooral de 69gers geregistreerde, worden nog al goedkoop geacht met het oog op de ontvangsten der indirecte belastingen,welke steeds regelmatig plaats hebben en klimmende zijn. Bezitters van Turksche loten herinneren we, dat deze gedurende de trekkingen in de periode van 1884/5 uitloten met 58 pet. van het nominale bediag en voldaan worden te Konstantinopel en op andere later te vermelden plaatsen eene maand na de trekking. Officieel is bericht dat de betaling van den interest op de Turksche fondsen den 13 Maart aanst. evenals vroeger zal plaatshebben tegen inwisseling van de coupon der oude stukken. Peruanen 1870 verminderden van 12& tot 11% pet, dat ons dit niet verwondert behoeft, in verband met den de vorige week gegeven raad om teverkoo- pen, niet gezegd te worden. Venezuelanen bleven onveranderd zoowel als Bra zilianen. Met «de groote. trom", zeiden we de vorige week, maaktrn de partijdige bladen melding van het later weer tegengesproken bericht der direetie, dat op de aandeelen Wars:hau-Weenen slechts 6 roebels zouden uitgekeerd worden. De koers steeg niettemin tot 69 pet. Niet te verwonderen. Het gebruiken toch van R. 1.400,000 uit de nette-ontvangst over '83 voor

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1