Boereninspan, Manufacturen. Noord-Beveland. ADVEKTENTIEN. van MANUFACTUREN, op Woensdag 5 Maarl 1884, eenen kapitalen d Aan het geheele volk. Het is mijn meest oprechte wensch eene zoodanige gedragslijn te volgen als tot algemeene rust zal leiden, en daar ik uw leedwezen ken over de gestrenge maatregelen, door de Regeering genomen tot onderdrukking van den slavenhandel, en over het gevangen nemen en straffen van al degenen die daarbij betrokken zijn, krachtens overeenkomst en decreten, zoo ken ik u dit recht toe, dat voortaan niemand zich in uwen eigendom zal mengeneen iege lijk, die slaven heeft, zal het volle recht behouden om van hunne diensten gebruik te maken en toezicht over hen uit te oefenen. Deze proclamatie is een bewijs van mijne lankmoedigheid over ulieden." Gladstone verzekerde dat Gordon in geen geval pro clamaties heeft uitgevaardigd, in strijd met de bepalin gen der wet van 1807, waarbij de slaven-handel werd afgeschaft. Een voorstel van den heer Labouchère tot verdaging der vergadering, teneinde de aandacht te vestigen op de positie van het Britsche leger aan de kusten der Roode Zee, werd verworpen, maar had toch ten ge volge, dat de regeering mededeelde, tengevolge van een bekend geworden plan van een der Arabische aanvoerders om de Engelschen aantevallen en te ver jagen, dat het voor den Britschen bevelhebber noodzake lijk zou kunnen zijn, om offensief te werk te gaan. De heer Gladstone gaf niet onaardig te kennen, dat het leiden van militaire operatiën minder tot de taak behoorde van het Huis der Gemeenten, en dat het hem vooralsnog niet wenschelijk scheen, het Par lement in de plaats te doen treden van het uitvoerend gezag. Men verzekert, dat de regeering tijding zou hebben ontvangen van een gevecht bij Trinkitat, waarbij de opstandelingen zouden zijn verslagen. Het vonnis in de Noorweegsclie ministerzaak is geveld en de minister Selmer veroordeeld tot ontzet uit zijn ambt, benevens eene boete van 18,225 kronen, waarvan er 15,000 zijn bestemd voor den aanklager. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Heden zijn veroordeeldJ. O. B., 25 j., werkman te Wissekerke, wegens lo. openbare dronkenschap (recidive) tot 3 dagen gev., 2o. het bemachtigen van wild op andere dan ingevolge de wet geoorloofde wijze, tot f10 boete, subs. 3 dagen gev. M. De V., te Kattendijke, wegens het jagen zonder acte of ver gunning tot 2 maal f 10 boete, subs 3 dagen gev. voor iedere boete. W. De K., 18 j., timmermans knecht, Ca. De P Dd., 17 j dienstbode, G. De S. Pz. 17 j, schippersknecht, Ja V. d. H. Pd., 18 jdienst bode, Ca. De P. Dd., 17 j., dienstbode, allen te Kam perland, M. R23 jP. K., 20 j., boerenknechts, Sa. A., 20 j., Ga. P, 16 j, Ha. V. d. W., dienst boden, allen te Kortgene, J. L., 25 jboerenknecht, te Wissekerke, P. N., 24 jlandbouwerszoon te Kortgene, J. K., 23 j., zonder beroep, J. L. S., 21 j., timmerman, P. M., 19 j., schippersknecht, A. G 22 j., arbeider, allen te Kolijnsplaat, wegens het ma ken van nachtelijk burengerucht, ieder tot f5,50 boete, subs. 1 dag gev.straf;A. N. 17 j J. v. W., 21 j., J. G., 18 C. M 18 j., J. S.. 18 j., allen ar beiders te Ierseke, wegens als voren, ieder tot f7,50 boete, subs. 3 dagen gev strafP. W., 34 j., ar beider te Waarde, wegens het herstellen van een wild strik, tot f20 boete, subs 5 dagen gev.straf; J. v. d. D. Az., 19 j., arbeider te 's-Heer Arendskerke, wegens als voren, tot f20 boete, subs. 3 dagen gev. straf A. V., 23 j., arbeider te 's-Heerenhoek, we gens 2 maal als voren (recidive) tot 2 maal f20 boete, subs. 7 dagen gev.straf voor iedere boete. Het Hof te 's-Hage heeft bevestigd een vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij een vrouw uit Meliskerke tot 8 dagen celstraf is verwezen ter zake van onbevoegde uitoefening der geneeskunde als bedrijf. Naar wij vernemen zal de zaak der Utrechtsche studenten den 24en Maart in hooger beroep voor het Hof worden behandeld. Gemengde Berichten. Borsele. Zoo ergens dan heeft men hier geleerd, dat de postpakketten op hun reis nog al iets te ver duren hebben. Een inwoner had gebruik gemaakt van een aanbod in zekere advertentie om zich een aantal schrijfbehoeften, waaronder ook een fleschje inkt, tegen civielen prijs aan te schaffen. Reeds bij de bestelling door den postbeambte ontwaart hij de sporen van de mishandeling, die het pakket heeft ondergaan. Bij de opening bleek dat het fleschje genoodzaakt was ge worden zijn geheelen inhoud meetedeelen aan het pa pier, waarin het was gewikkeld en dat dit den overvloed aan het schrijfpapier had afgestaan. Vlisslngen. Gedurende de afgeloopen week werden aan de Londensche vischmarkt (Billingsgate) voor garnalen vrij goede prijzen besteed. De visschers alhier besomden voor manden van 28 Klg. netto van 4/- tot 8/- 2,40 tot 4,80). Gistermiddag per barge van halfvier arriveerden hier van Middelburg de officier van justitie en gevolg. De reden van hunne komst was eene schouwing te houden over het lijk van een kolen-schipper, in dienst van de firma Wibaut en Zoon. De opvarenden waren verdacht den ouden man zwaar mishandeld te hebben. Het lichaam was naar het stedelijk gasthuis vervoerd. Dr. Bolle van Middelburg en dr. Pabot van hier konden echter geen uitwendige teek enen van gewelddadigheid constateeren. Het lichaam werd geopend en verschil lende inwendige deelen nam men mede naar Middelburg om' aldaar scheikundig te onderzoeken of er ook sporen van vergiftiging aanwezig konden zijn De opvarenden, een vader en dochter, bevinden zich op vrije voeten. Naar men verneemt, bestaat bij eenige heeren het plan in den Roompot, tegenover Wissekerke, tot de oestercultuur over te gaan. Er zal voorloopig een proef genomen worden met een 300tal pannen. Dinsdagnacht is op het strand te Domburg aan gespoeld een lijk, vermoedelijk van een koopvaardij matroos. Het is op de gemeentebegraafplaats ter aarde besteld. Omtrent het bekende telegram aan den Koning, dat aan het stations-telegraafbureau te Scheemda geweigerd zou zijn, meldt men thans aan de Pr. Gr. Ct. het volgende «Het telegram, waarvan sprake is, werd door een paar schoolknapen aangeboden, met het adres »Aan den Koning" zonder bijvoeging van het kantoor van bestemming. Van dit laatste werd aanvulling verzocht en daarna werd het telegram opnieuw aangeboden, niet alleen voorzien van de bestemmingsplaats, maar ook van den naam der straat, hetgeen niet gevraagd was. Van weigering van het telegram is geen sprake geweest." Te Bleskensgraaf wilde een boer zijn kind laten doopen en begaf zich daartoe bij den predikant, wien hij zijn verlangen te kennen gaf, echter onder voorwaarde dat de 2e van het 3tal vragen, die aan de ouders bij deze gelegenheid gedaan worden«of gij de leer die in de christelijke kerk alhier geleerd wordt," zou worden gewijzigd als volgtsof gij de leer die in de christelijke kerk alhier behoorde geleerd te worden", enz. Het kind bleef ongedoopt. Door het postkantoor te Amsterdam zijn in 1883 niet minder dan 12,957,000 stuks nieuwsbladen ge passeerd rekent men daarbij 12,502,000 brieven en briefkaarten en 16,823,000 stuks gewone drukwerken, dan gaf alleen deze gewone dienst dus te zamen 42,282,000 stuks te behandelen of circa 120,000 stuks daags. - Dinsdagavond is te Amsterdam door de tram een man overreden, die dit naderend voertuig niet bespeurde. De ongelukkige werd zoodanig verwond, dat de dood bijna onmiddellijk volgde. De invloed van de invoering van presentielijsten bij het Departement van marine is reeds merkbaar. De bestaande achterstand in de afdoening der scheeps- afrekeningen vermindert dagelijks. Een groot aantal afgewerkte scheepsrollen is reeds naar de Rekenkamer verzonden. Jackson, een stad in Michigan, is door een brand hevig geteisterd. Het Union Hotel, de schouwburg en eenige winkels werden vernield. De schade bedraagt 200 000 dollars. Een man kwam om en 4 personen werden doodelijk gewond. Van 1871 tot 1882 zijn met schepen van de Britsche handelsvloot 38 722 personen omgekomen, waarvan 3062 passagiers en 35 660 varensgasten. De stoomketel van het stoomschip zKotsai", dat van Hongkong naar Macao ging, is gesprongen. 17 passagiers, waarvan 8 Europeanen, zijn gedood. De gezagvoerders van in Engeland aangekomen stoombooten rapporteeren, dat zij in den Atlantischen Oceaan machtige ijsbergen en groote schollen drijfijs ontmoet hebben. In het Album der Natuur deelt de heer Logeman bijzonderheden mede over een reusachtig magneto- electrisch werktuig, hoogst waarschijnlijk het grootste en krachtigste, dat thans bestaat, vervaardigd in de fabriek van A. De Meritens te Parijs, die zich in den laatsten tijd speciaal heeft toegelegd op het maken van magneto's voor kunstlichten. Bedoeld instrument draagt 120 hoefmagneten elk van 8 lamellen, te zamen 3240 kilogrammen wegende, en een draagkracht vertegen woordigend van 18 000 kg. Bij groepen van 10 werken deze op 12 Pacinottiringen, die gezamenlijk door een stoommachine van 40 paardekracht voor hun polen met groote snelheid worden rondbewogen. Zoo geeft het werktuig een stroom, die in éen electrische lamp van 60 000 Carcels of 420 000 kaarsen. Het is bestemd voor den vuurtoren van South Foreland, op de Engelsche kust. Beter nog dan uit bevengenoemde getallen zal men de sterkte van het licht kunnen beoordeelen als men verneemt dat daarbij aan de overzijde van het Kanaal, te Calais, bij matig helder weder groote druk letters het hoofd van een dagblad bv. gemak kelijk leesbaar zuilen zijn. De prijs van dit uitstekende werktuig voor lichtbaken, met inbegrip van twee reuzen- lampen en de noodige geleidkabels, is ongeveer f 24 000. In den schouwburg vCovent Garden" te Londen had eergisteren een ontploffing plaats, die in de eerste oogen- blikken de menschen van die wijk hevig deed ontstellen. Duizenden menschen waren onmiddellijk op de been en keken naar het gebouw, waarvan geen ruit was heel ge bleven. Toen de politie naar binnen was gegaankon men de oorzaak van het onheil zoo spoedig niet vinden, te meer daar men met groote omzichtigheid den ver- moedelijken vijand, het dynamiet, naderde. In het laboratorium ontdekte men eerst de oorzaak van de ramp. Daar lag een man met bloed over stroomd en met gezengde haren op den grond. Het was de vuurwerker Cardwell. Terwijl hij proeven nam, was een met een gevaarlijke stof gevulde flesch gesprongen. Cardwell is in het gelaat ernstig gekwetst. Zijn broeder kwam er met eenige schrammen af en de directeur van Covent Garden, de heer Gye, echtge noot van de beroemde zangeres Albani, die dicht naast Cardwell stond, bleef ongedeerd. -In den Reichsanzeiger is eene verklaring opge nomen van den Landdrost van Aurich, waarbij, ter voorkoming van het binnensluipen der ziekte onder de schapen, tot nader order wordt verboden schapen uit Nederland op de Duitsche weiden, en schapen uit Duitschland op Nederlandsche weiden te laten loopen. De aanvraag tot, bij wijze van uitzondering toe te kennen, verlof om het verkeer tusschen de weiden te laten bestaan, moeten worden gericht aan de betrokken overheid. Naar aanleiding van het bericht betreffende pok ziekte in Transvaal is er een onderzoek ingesteld, waarbij is gebleken, dat aldaar in 't geheel geen ziekte van welken aard ook dus ook geen pokken heer- schende was. Hoe het bericht is ontstaan weet men niet. In den Oranje-Vrijstaat en Natal is de ziekte nog niet geweken. Te Londen heeft zich een commissie gevormd, die gelden wil bijeenbrengen voor het Coligny-gedenk- teeken te Parijs. De kosten van het gedenkteeken zullen 65 000 bedragen. De Fransche Regeering heeft /f6 000 bijgedragen, terwijl 34 000 zijn inge komen uit Frankrijk, Zwitserland en Holland. De Belgische vrijmetselaars zullen Z K. H. den Prins van Oranje een zeer fraai geborduurde groot meesterssjerp aanbieden als souvenir aan de verzoenings feesten te Brussel tusschen de Belgische en Nederl. vrijmetselarij. Het algemeen bekende kolossale stoomschip «Great Eastern" is door de firma E. De Motto en Co., te Londen, aangekocht met het voornemen om het te Gibraltar als kolenhulk te gebruiken. Vanwege het Eng. gouvernement is de toestemming daartoe verkregen. laatste en teiegraphische berichten. Middelburg. In de hedenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad alhier werd o. a. behandeld een adres van twee groote gasverbruikers, waarin zij ge lijkstelling van den gasprijs als lichtstof verzoeken. Aan hun verzoek kon om financiëele redenen geen gevolg worden gegeven. Van den garnizoens-kommandant was een schrijven ingekomen, de vraag bevattende of de gemeente bereid is tot het maken van schietbanen. Het dagelijksch bestuur werd gemachtigd omtrent deze zaak zich tot de regeering te wenden. Vanwege de commissie van voorbereiding voor het tot stand brengen eene r telefonische verbinding te dezer stede was een schrijven tot den raad gericht, bij het welk zij verzocht of zij mocht rekenen op den steun en de medewerking van het gemeentebestuur. Deze zaak werd aangehouden. Een voorstel om de meubelen op het raadhuis en alle schoolmeubelen tegen brandgevaar te verzekeren, werd aangenomen. De heer F. Sprenger had een schrijven ontvangen, geteekend door vier makelaars te dezer stede, hou dende bezwaar tegen de benoeming van den heer Akkerman als makelaar in assurantiën. De burg. gaf de redenen op waarom hij geen open baarheid aan het schrijven had gegeven. Door den burgemeester werd een commissie van 3 leden benoemd om het schrijven te onderzoeken. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Over het ont werp tot het geven van bevoegdheid aan de Regeering tot eene eventueele zilverontmunting van 25 millioen werd in de zitting van heden lang gediscussieerd De heeren Gratama, Schimmelpenninck, Van Houten, Keuchenius en Van der Sleijden bestreden het, terwijl de heeren Gildemeester, Mees en de Minister het verdedigden. Maandag voortzetting. Londen, 29 Febr. Volgens dépêches uit Cairo zou hedenochtend te 7 uren slag tusschen Graham en Osman-Digna begonnen zijn, officieel evenwel door niets bevestigd. De politie arresteerde eenige personen in wier wo ningen zij eene groote hoeveelheid dynamiet vond, bestemd om het paleis van justitie in de lucht te doen springen. Ingezonden Stukken. AFGELUISTERD. Gisteren namiddag passeerden een heer en dame het woonhuis van den heer Roskes op de Vlasmarkt en zeide de een tot de ander: Kijk, wat een vuile boel is dat hier! De goot namelijk, loopende voorbij genoemd woonhuis, was als 't ware vol met bloed, afkomstig van de slachterij Temperman. M. de Redacteur 1 met de plaatsing van bovenstaande kunt u wellicht der stad ten dienste zijn. Goes, 29 Febr. 1884. IJ. 314e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van f 100 en daarboven. Trekking van Donderdag 28 Februari. 15e lijst. No. 20368 f5000 Nos 6241. 8409, 11675, 18208 en 18443 elk flOOO. Nos. 1370, 2072, 4130, 4389 en 6734 elk f400. Nos. 101, 11851, 15054 en 19729 elk f 200. Nos 103, 1411, 1/20, 3294. 3856, 4138, 5000, 7228, 9306, 11733, 14114, 14548, 17179 en 19572 elk f 100. Trekking van Vrijdag 29 Februari. 16e lijst. No. 993 f 1500 en premie van f 30,000. No. 16390 f 2000. No. 16230 f 1009. Nos. 4812, 9433, 17319 en 18176 elk f 400. Nos. 725, 2930 en 6263 elk f 2"0 Nos. 2635, 5018, 5529, 7468, 9710, 10277, 10910,12302, 13644 en 19923 elk f 100. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 29 Februari 1884. Baromerstand te Utrecht om half een 761.8 m.M. Er is sedert Woensdag weinig verandering in de verdeeling van den luchtdruk boven Europa gekomen de wind is dan ook zwak en dit zal waarschijnlijk nog wel eenigen tijd duren. VerwaehtingOostelijke wind, vrij goed weder. Burgerlijke Stand Goes van 27 tot 29 Februari 1884. Ondertrouwd den 28, Willem Johannes Zoutewel- le, 23 j., jm., met Maria Adriana Van Hoorn, 21 j., jd. Geboren: den 28, Elizabeth Dina, d. v. Johannes Fokkinga en Elizabeth JacobaVonk; den 29, Jan netje, d. v. Elias Verrijzer en Maria Geluk. Overleden den 27, Adriaan Abraham, z. v. Antho- nie Feij en Willemina Maria De Blinde, 17 maanden; Louis Marinus Geudeke, 79 j., gehuwd met Adriana Verheule; den 28, Jacob Johannes De Hond, 55 j., z. v. Jan De Hond en Elisabeth Johanna Van der Schraaf. Correspondentie. Aan R. Plaatsgebrek is oorzaak, dat wij uw stuk een no. moeten laten liggen. _..n i.uhu'^ihmi in «na ■hui i ii i i 11 rnnim i Marktberichten. MIDDELBURG, 28 Februari 1884 Puike Walchersche Tarwe f 8,10 a f 8,30. Mindere qualiteit 1 7,80 a f 8. Rogge nominaal f 6,60. Wal chersche Wintergerst f 5,90 a f 6. Dito zware Zomer- geret f5,30 a 15,40. Goede Walchersche Witte Boonen f 15,25 a t' 15,50. Dito Bruine Boonen f 12,75 a f 13. Dito Tuin boonen f 7. Voor Walchersche Paardenboo- nen werd f 7 betaald. Walchersche groene Erwten goed van kook f9,25 a f9,50 Raapolie f38 Patentolie f40. Lijnolie f24 per vat op 6 w contant f 1 korting. Lijnkoeken. Zachte f 13. Harde dito f 11 per 104 stuks. Versche boter f 1,40 a 1,50. Eieren per 100 stuks f3,40. Maandag 3 Maart a. s. hopen onze geliefde ouders C. VAN DIEN en JACOB A SANDIJK hunne 25jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen. Goes, 29 Februari 1884. Maandag 3 Maart a. s., de 60ste verjaardag van mijn knecht JAN LINDEN- BERGH Fredz is mij en den mijnen tevens de aangename herinneringsdag van zijne 30jarige trouwe en nauwgezette werk zaamheid in mijn dienst. Wemeldinge, 1 Maart f884. C. LINDENBERGH Jz. A. s. Zondag 2 Maart hopen wij met dankbaarheid den dag te herdenken, waarop onze geachte vader, de heer JA COBUS KOEMAN, vóór 70 jaren het levens licht aanschouwde. Zijne dankbare kinderen (C. MEIJAARD. 's-Heer Abtskerke, J. MEIJAARD. I G. MEIJAARD. N. i J. SLABBEKOORN. iA. SLABBEKOORN. 29 Februari 1884. Voorspoedig bevallen van een Meisje E. J. VONK, geliefde echtgenoote van J. FOKKINGA. Goes, 27 Februari 1884. De ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank voor de algemeene belang stelling, hem betoond ter gelegenheid van zijn 70sten jaardag. Kapelle, 23 Februari 1884. B. V. VAN DER BILT. Hun, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel en de nalatenschap van wijlen G. Verburg, in leven particulier te Wemeldinge, wordt verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór of op 1 Maart 1884 aan P. DEK KER Jz. te Wemeldinge. Alien, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den heer Ma rinus Van Damme, vroeger landbouwer te Wo'fertsdijk, wordt verzocht daarvan ten spoedigste opgave of betaling te doen ten kantore van den deurwaaider DE VOS te Goes. Voortzetting der verkooping in de «Prins van Oranje", op lieden (Zaterdag) des avonds te 7 uren. DE VOS, Deurwaarder. De eerzame Jan Rottier zal op de als nog door hem bewoond wordende hofstede onder Kortgene, ten overstaan van den Notaris II. ROELOF, PUBLIEK VERKOOPEir 's morgens 9 uren, bestaande in 8 zeer schoone Werk paarden, 18 stuks mooi Hoornvee, waaronder 2 i: Stieren, meerendeels van gekruist Noord-Holl. ras, Mest- en Loop varkens, Karnhonden en Pluim gedierte; voorts: 1 Riemwagen, 1 Utrechtsch Wagentje op veeren, Menwagens, Ploegen, Lemoen- kar, Cultivator, een Zaadzeil, Stroo- en Penenmolen en verder Bouw- en Melkgereedschap, be nevens HUISRAAD, waaronder Vederen Bedden. De koopevs moeten bij den Notaris be kende borgen stellen. Informatiën te bekomen ten kantore van genoemden Notaris te Kortgene.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2