1884. N°. 27. Zaterdag 1 Maart. 71ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoapers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 29 Februari 1884. Het wetsontwerp tot invoering der directe be lasting onder den naam van »klassenbeiasting" neemt als grondslag aan het jaarlijksch zuiver inkomen van de ingezetenen, bepaald naar dat van het vorig jaar, of het vermoedelijk zuiver inkomen van het jaar der heffing, indien de gegevens van het vorig jaar ontbre ken. Door zuiver inkomen wordt verstaan al hetgeen in geld, in vruchten of door eigen gebruik genoten wordt uit onroerende goederen, roerende goederen, ar beid, beroepen, bedrijven of ondernemingen van welken aard ook, uit ambten, bedieningen, betrekkingen, wacht gelden, pensioenen, lijfrenten of andere periodieke uit- keeringen, uit eiken anderen hoofde voor het leven of tijdelijk, onverschillig op welke wijze, krachtens welk recht en onder welke benaming, alles onder aftrek van de kosten, die gewoonlijk als lasten van de vrachten worden aangemerkt. Het gezamenlijk inkomen wordt verminderd met renten van schulden en niet periodieke uitkeeringen, waartoe hij, die het inkomen geniet, krachtens titel of krachtens de wet verplicht is. De man, en bij ontstentenis van deze de vrouw, is naar het geheele inkomen belastingschuldig, minderjarigen of onder curateele gestelden in de personen hunner wettelijke vertegenwoordigers. Ingezetenen, gezamenlijk wonende en tot hetzelfde zuiver inkomen gerechtigd, zonder dat ieders aandeel bepaald is, zijn behoudens verhaal hoofdelijk naar dat inkomen belaztingschuldig. De ingezetenen worden naarmate van hun zuiver jaarlijksch inkomen in een der volgende klassen ge rangschikt: le klasse van f 600 tot beneden f 800 zuiver inkomen; 2e van f800 tot beneden f1000; 3e fioco—f1200; 4e f1200—f1500; 5e f1500—2000; 6e f2000—f2500; 7e f2500—f3000; 8e f3000— f4000; 9ef40«0—f5000; 10e f5000—f6000; 11e 6000—f7000; 12e f7000—f8500; 13e f8500— f 10.000; 14e f 10.000—f 13.000; 15e f 13.000— f 16 000; 16e f 16.000—f 20.000; 17e f 20.000— f 25.000; 18e f 25.000—f 30.000; 19e f 30.000— f 36.000 20e f 36 000—f 42.000; 21e f 42.000 f 49.000; 22e f 49.000—f 56.000; 23e f 56.000— f 63.000 24e f 63.000—f 71.000; 25e f 71.000— f80.000; 26e f80.000—f90.000 en voor elke f 10.000 boven f 90.000 een klasse hooger. Ter bepaling van het belastbaar inkomen wordt voor elke klasse het laagste cijfer genomen na vermindering voorde 1 e kl. met 70 pCt., 2e met 60, 3e met 50, 4e met 40, 5e met 30, 6e met 20 en 7e met 10 pCt. Indien het jaarlijksch zuiver inkomen geacht wordt minder dan f 600 te bedragen, wordt geen belastbaar inkomen uitgetrokken. Jaarlijks, zoo spoedig mogelijk na 1 Jan., wordt van wege den ontvanger der directe belastingen aan ieder vermoedelijk belastingschuldige een belastingbiljet uit gereikt. De daarop gestelde vragen moeten stellig en zonder voorbehoud beantwoord en onderteekend wor den, waarbij de aangever vrij is meerdere inlichtingen te geven. De lijst der personen, van wie de ingevulde biljetten zijn ontvangen, met hunne of door den ont vanger verzamelde inlichtingen, wordt door hem of den controleur der directe belastingen zoo spoedig mogelijk in een vergadering van het college van zet ters in behandeling gebracht. Het bedrag der belasting, naar elke honderd gul den belastbaar inkomen te heffen, wordt jaarlijks bij afzonderlijke wet bepaald. Hij, die zich met zijn aanslag bezwaard acht, kan binnen drie maanden na de afkondiging van het ko hier in beroep komen bij den ontvanger, die de re clame in 't college van zetters ter behandeling brengt. Hij wordt door den rijksambtenaar, die tot de aan slagregeling medewerkt, ter vergadering opgeroepen om zijn klacht toe te lichten. Bij verschil tusschen het college van zetters en den rijksambtenaar beslist de provinciale inspecteur der directe belastingen. Daarna staat, binnen 30 dagen, nog beroep open bij Ged. Staten. Met f 25 boete wordt gestraft die niet tijdig aan gifte heeft gedaan en die de gestelde vragen niet, niet juist of niet volledig heeft beantwoord. Een tweede wetsontwerp bepaalt, dat voor 1885 het bedrag der klassenbelasting, naar elke honderd gulen belastbaar inkomen te heffen, wordt gesteld op éen gulden vijftig cent. De gemeente Leiden tot maat staf nemende voor zijn berekeningen, becijfert de Min. van Fin. in zijn Memorie van Toelichting, dat elk procent der klassenbelasting voor het geheele land 5,6 millioen zou bedragen, indien de toestand van het platteland gelijk ware met dien der steden. Daar dit het geval niet is, stelt de Min. elk pro cent op 4,4 en dus de over 1885 te heffen 1% pCt. op 6,6 millioen. Volgens het hierna (sub IV bedoelde) wetsontwerp zal het Rijk echter aan patentrecht ver liezen f 4,414,000 f478,000= f3,936,000; de rijks middelen zouden dus door de klassenbelasting met af schaffing van het patent vermeerderd worden met f2,664,000. Het derde ontwerp van den Minister bepaalt de nieuwe samenstelling der colleges van zetters. Te Amsterdam zullen 25, te Rotterdam en 's Gra- venhage 17 leden zijn, in de overige gemeenten van meer dan 30 000 zielen 13, iu gemeenten van 10 000 30 000 zielen 9, in gemeenten van 510 000 zielen 7 en in de overige gemeenten 5 leden. Tot het nemen van een besluit zijn te Amsterdam minstens 13, te Rotterdam en 's-Hage minstens 9 leden noodig enz. Alle leden der colleges van zetters tieden af bij het einde van 1884, doch zijn herbenoembaar; de helft der nieuwbenoemden treedt 31 December 1886 af. Eindelijk wordt bij het IVe ontwerp voorgesteld, dat met 1 Mei 1885 het recht van patent, met uit zondering van dat verschuldigd door de naamlooze maatschappijen, vervalt; voor gemeld tijdstip worden de patentwetten voor bedoelde maatschappijen herzien. Wordt de klassenbelasting met 1 Jan. 1885 ingevoerd, dan zou het patentrecht, streng genomen, slechts over 8 maanden van het dienstjaar 188485 geheven moeten worden, doch ter vermijding van complicatiën acht de Min. het aanbevelenswaard, het patentrecht eerst bij het einde van het dienstjaar 188485 te doen vervallen. De Minister van binnenlandsche zaken brengt, krachtens 's Konings machtiging van 27 Febr. 1884, letter G, ter algemeene kennis, dat eene officiëele uit gave van het Verslag der Staatscommissie, benoemd bij koninklijk besluit van 11 Mei 1883 no. 1, om te onderzoeken van welke bepalingen der Grondwet her ziening noodzakelijk en thans raadzaam is, met het daarbij behoorend ontwerp eener gewijzigde Grondwet en zes afzonderlijke adviezen van leden dier commissie, op Zaterdag 1 Maart 1884 algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. De heer Sprenger van Eyk heeft Woensdag het beheer van het Departement van koloniën aanvaard. Over de beslissing sprekende van den Hoogen Raad in zake de eedsquaestie schrijft het Weekbl. van het Regt De leervan den Hoogen Raad kan, volgens de bestaande wetgeving, juist zijn, ofschoon wij niet best kunnen begrijpen hoe het, hetzij onder eene vroegere, hetzij onder eene latere grondwet, rechtskundig kan herten eene strafbepaling, die juist onderstelt dat hij, die het strafbare feit pleegde, tot een kerkgenootschap moet behooren, wordt toegepast op hem, die tot een kerkgenootschap niet behsort. Om die reden alleen reeds zou, naar wij meenen, naar de regelen eener logische uitlegging eene speciale uitzondering ten hunnen behoeve volkomen gerechtvaardigd zijn, al steunde dan ook de uitzondering der Doopsgezinden op andere motieven. Maar al mochten wij ons hierin bedriegen en al was werkelijk de opvatting van het Hof te Arnhem en de onze in strijd met de wel, in strijd rn> t de bij de tegenwoordige grondwet gewaarborgde gods dienstvrijheid is het arrest van den Hoogen Raad on getwijfeld. Rechtsgeleerden mogen de uitspraak van den 25en Februari 1884 om hare zuivere toepassing, zoowel van de beginselen der grondwet als van die van het strafrecht, bewonderen, noch bij den grond wetgever der naaste toekomst, noch bij het rechts gevoel van het Nederlandsche volk zal ooit het denk beeld kunnen post vatten, dat het recht moet her ten dat men naar de gevangenis wordt verwezen, omdat men, den strafrechter de waarheid willende zeggen alleen tegen het uitspreken van een eedsformulier gemoedsbezwaar heeft, of dat het recht kan zijn, dat de Staat alléén de gemoedsbezwaren der Doops gezinden eerbiedigt, en met de gemoedsbezwaren van andere staatsburgers geene rekening houdt. De Gouverneur-Generaal Van Rees is gister ochtend met zijn beide dochters en zijn adjudant-kapi tein Nieuwenhuijzen naar Marseille vertrokken. Onder de schaar belangstellenden, die hem uitgeleidden, wer den opgemerkt de Ministers van Buitenl. Zaken en Oorlog en de nieuwe Minister van Koloniën, de presi dent en vele leden der Kamers Naar het Vaderland verneemt, zal de heer Van Rees ongeveer veertien dagen te Atjeh blijven, om daar persoonlijk den toestand waartenemen. Van Atjeh zal hij met een stoomboot van de Nederlandsch-Indische Stoomvaart-maatschappij naar Batavia vertrekken. Gisteren is de Transvaalsche deputatie per stoom schip «Batavier" uit Engeland in Rotterdam aange komen. De stad had een recht feestelijk aanzien en een ontelbare menschenmassa begroette de Transvalere met een daverend «hoera". De burgemeester, mr. Vening Meinesz, heette hen in eene sierlijke rede welkom op Nederland's bodem, waarop de heer Krüger zijn innigen dank uitsprak voor de hartelijke ontvangst. Na eene tochtje door de stad begaf men zich naar het versierde stationsgebouw aan de Delftsche poort, waar der deputatie de eere-wijn werd aangeboden. Daarna nam zij plaats in den voor haar bestemden salonwagen in den gewonen trein naar Den Haag en vertrok naar de residentie, alwaar zij te 2 uren aankwam. Zij werd daar begroet met de Transvaalsche volksliederen door de muziek der dd. schutterij en namens de commissie ontvangen door den burgemees ter Patijn, die in welsprekende woorden herdacht hoe de Transvaalsche natie voor haar onafhankelijk heid heeft gestreden en de hoop uitdrukte, dat de Londensche conventie een duurzamen vrede zou verzeke ren. Paul Krüger dankte hartelijk voor de eer, zijner natie aangedaan. In open rijtuigen werd de deputatie door den bur gemeester, te midden van eene groote menigte, die de Transvalers luide toejuichte, naar het Hotel Des Indes begeleid, waar zij op den aandrang van het pu bliek op het balcon verschenen. De Transvaalsche deputatie heeft eene audiëntie bij den Koning aangevraagd. De president der Tweede Kamer maakte haar gis teren zijne opwachting. Hansweerd. Met ingang van i April a.s. wordt het rijks-telegraafkantoor alhier geopend als volgtop werkdagen van 8 u. vm. tot 9 u. nm., op zon- en feestdagen van 8 tot 9 u. vm., van 1 tot 3 en van 7 tot 9 u. nm Een bij het Departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederl.- Indië bevat het bericht, dat de telegraphische gemeen schap van Java met Sumatra, die door de vulkanische werkingen in straat Soenda op 27 Augustus des vorigen jaars geheel verbroken werd, sedert den 18den dezer weder hersteld is. De nieuwe telegraafkabel, strekkende ter vervanging van den bij de voormelde ramp verwoesten, in 4871 uitgelegden kabel van Anjer naar Telok-Betong, loopt thans langs een korter tracé, namelijk van Nieuw-Anjer (Bar,tam) naar Kalianda (Lampongsche districten). Kunst, Wetenschap en Letteren. Daartoe uitgenoodigd, namen wij een kijkje in het atelier bij den heer Quist, photograaf te dezer stede, waar wij o. a. een paar keurig bewerkte pho- tographieën zagen in kleuren bewerkt, waarop wij met een enkel woord de aandacht onzer lezers willen ves tigen. Zij, die de daarop voorgestelde persoontjes ken nen, zullen voorzeker op de gelijkenis niets aan te merken hebben, terwijl de zeer geacheveerde bewerking met kleuren een bekwame hand doet kennen en de figuren op den voorgrond uitstekend doet uitkomen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. J. H. Geselschap te Vlissingen hoopt Don derdag 6 Maart e. k. den dag te herdenken, waarop hij vóór vijf-en-twintig jaren tot den evangeliedienst werd toegelaten. Heden werd door het comité tot wering van schoolverzuim alhier aan zeven leerlingen van school B, hoofd dhr. A Van Schelven, het getuigschrift uitgereikt wegens trouw schoolbezoek. De namen der bekroon den zijn D. Verheide, R. Van Oosten, J. J Den Boer, G. V. d. Does, P. Schippers, J. Magielse en S, Boone. De meesten hadden zonder verzuim den geheelen cur sus afgeloopen, en zullen nu op ambacht of naaischool het genoten onderwijs benuttigen. Het toelatingsexamen tot de Rijksnormaallessen te Goes zal gehouden worden Woensdag 5 Maart e. k. (schriftelijk ged.) en Zaterdag 8 Maart (mondeling ged.) In het geheel hebben zich voor dat examen aange meld 24 kweekelingen, t. w. 13 mannelijke en 11 vrouwelijke. Aan de kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem is, nu men zonder hoofdakte weder tot de taai-examens kan worden toegelaten, volgens hit I). v. N. een wijziging ingevoerd. De cursus voor hoofd onderwijzeressen is opgeheven en de lessen voor voort gezette taalstudie zullen openstaan voor haar, die ge slaagd zijn in het examen voor onderwijzeres. De Regeering trekt de rijksbeurzen aan de kweek school in. Dit zal der inrichting zelve niet schaden, die meer dan voldoend aanzoek voor zelfbetalende kweekelingen heeft, 'tls enkel jammer voor onbemid delde en begaafde meisjes, die, ook al slaagden zij niet bij 't vergelijkend examen, dikwerf door familie of vrienden in staat werden gesteld haar studiën te volbrengen. Nu allerwegen de normaallessen gelegen heid aanbieden zich voortebereiden, schijnt de Regee ring 't minder noodig te achten deze buiten de woon plaats mogelijk te maken. Men vertrouwt evenwel, dat de Regeering de kweekschool ook thans zal blijven subsidiëeren, daar dit veel goedkooper zal zijn dan ze overtenemen en zelf te exploiteeren. De Fransche Minister van openbaar onderwijs heeft eene afzonderlijke normaalschool in 't leven ge roepen, uitsluitend bestemd voor de opleiding van onderwijzers in handenarbeid, teneinde leeraren in dat onderwijsvak te winnen voor de gewone normaalscholen voor onderwijzers. Buitenlandsch Overzicht. Wij deelden in ons vorig no. onder de laatste berichten mede dat bij het Pruisische Huis van Afga vaardigden een klacht was ingekomen betreffende de roofvisscherij der Nederlandsche zalmvisschers, waar door dezen tak van bestaan in de Rijnstreken van Duitschland groote schade wordt aangebracht, met verzoek om zoo mogelijk, bij de Nederlandsche regee ring stappen te doen om die roofvisscherij te beteugelen. Dit verzoekschrift is gesteld in handen der betrokken commissie van het Pruisische Huis, welke commissie het volgende heeft gerapporteerdIn de mededeelingen van den Regeeringscommissaris bij hare behandeling van het adres kwamen verscheidene punten voor, op grond waarvan men kon aannemen, dat de van jaar tot jaar toenemende achteruitgang, waarover de adres sant klaagt, werkelijk een gevolg is van de zalmvis- scherij in Nederland, gelijk die aldaar wordt uitgeoefend. Naar aanleiding daarvan hadden sommige leden der commissie aangevoerd, dat alle pogingen der Duitsche Rijnoeverstaten tot verbetering der zalmvisscherij vruch teloos moesten blijven, zoolang de Nederlandsche Regee ring aan de visschers bij haar te lande geene beperking wilde opleggen. De commissie stelde mitsdien voor, het adres aan de Regeering te verzenden, met verzoek: in overweging te nemen of en in hoever aan de aan vraag van den adressant kan worden voldaan, en tevens wat er kan worden gedaan om aan de Nederlandsche roofvisscherij een einde te maken. Dit voorstel der commissie is door het Huis aan genomen, nadat bij de discussiën de regeeringscom missaris Janisch verklaard had, dat de Pruisische en de Nederlandsche regeeringen reeds geruimentijd over dit punt in onderhandeling zijn, zonder echter nog tot overeenstemming te zijn geraakt. Hij kon zich evenwel niet vereenigen met het voorstel der commissie om ook op het verzoek van den adressant aangaande het contract eene gunstige beschikking te nemen. Immers, er was bij dat contract geen sprake van onvoorziene omstandigheden. Want het bedoelde roofstelsel was niet eerst in 1879 begonnen, maar bestond reeds sinds langen tijd. De heer Kieschke liet zich zeer ongunstig uit over de Nederlandsche regeering Zich minder bepalende tot het bedoelde verzoekschrift, wees hij erop, dat de hou ding van het Nederlandsche Gouvernement niet in over eenstemming is met datgene, wat men van eene be vriende Regeering en een verwanten volksstam kan ver langen. Sinds eene lange reeks van jaren, zoo zeide hij, heeft Duitschland niet alleen in de zaak der visscherij reden gehad om zich ten bitterste over de Nederland sche Regeering te beklagen. Hij meende dienaangaande te moeten herinneren hoe de Nederlandsche Regeering in de zaak der Rijnscheepvaart had gehandeld ten opzichte der Rijnmondingen, voorts welke bittere klach ten onlangs zijn aangeheven over het nadrukken van Duitsche werken in Nederland, hetwelk aldaar zoo oiibescha imd plaatsheeft, dat iedere andere Regeering het uit eigen beweging zou hebben tegengegaan. Alle pogingen om daaraan een einde te maken zijn echter tot nog toe vergeefs geweest. Bovendien, wanneer een Regeeringscommissaris zelf zegt, dat het er betreurens waardig uitziet, dat het reeds een lange reeks van jaren zoo is geweest, dat de Regeering alle moeite heeft gedaan om daarin verandering te brengen, maar dat dit nog maai niet is gelukt, dan heeft het Huis van Afgevaardigden alle reden om openlijk te verklaren dat de vertegenwoordiging des lands het een plicht der Regeering acht, alle noodige middelen in liet werk te stellen om eene verandering te verkrijgen. Langs den weg van diplomatieke onderhandeling kan er toch wel iets tot stand worden gebracht. «Ik weet zeer goed", zoo eindigde de spiekerdat men wegens die zaken geen oorlog kan voeren; maar er zijn toch wel andere wegen en middelen om op de Nederlandsche Regeering invloed uitteoefenen, en ik geloof dat onze Regeering dankbaar er voor zal zijn, wanneer uit het midden dezer vergadering de aansporing wordt gegeven om ten deze krachtig optetreden". Deze rede werd van verschillende zijden zeer toe gejuicht. Het is voor den goeden naam van ons land te hopen, dat onze regeering zich tegen dergelijke klachten behoorlijk zal kunnen verdedigen. De nieuwe conventie tusschen Engeland en Transvaal is eergisteren geteekend en door lord Derby aan het Hoogerhuis overgelegd, onder toezegging dat ook binnen acht dagen de overlegging der gevoerde correspondent!» zal plaatsvinden. In het Lagerhuis heeft Gladstone met eene rede voering, welke éen uur en 50 minuten duurde, inge diend een wetsontwerp tot hervorming van het kiesrecht en invoering van gelijk stemrecht in de steden en graafschappen van Engeland, Schotland en Ierland. Volgens dit ontwerp zou het aantal kiezers in geheel Groot-Brittannië met bijna 2,000,000 vermeerderen. Voorts is door de regeering aan het Lagerhuis over gelegd een atschrift van de proclamatie van Gordon, dat wel wat afwijkt van hetgeen vroeger daarvan 1 werd medegedeeld. Zij lui It:

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1