1884 N°. 26. Donderdag 28 Februari. 71ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag. Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct,, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 27 Februari 1884. Als vervolg op een bericht in ons vorig no. kunnen wij mtdedeelen, dat de tegen de notulen der vergadering van ingelanden der Watering Hoedekens- kerke ingebrachte bezwaren ongegrond zijn bevonden. Het voorstel betreffende de geldleening voor de oever verdediging was door de directie schriftelijk ingediend en na debat door de vergadering aangenomen. Dit schriftelijk voorstel is in de notulen geïnsereerd, zoodat slechts min juiste opvatting of min juist begrip der zaak door eenige ingelanden aanleiding tot de inleve ring van bezwaren schijnt te hebben gegeven. Enkele weken geleden is er een nieuw blad ver schenen onder den titel Nederlandsch-Amerikaansch Weekbladwaarvan de redactie niet genoemd wordt, doch waarvan het bureau is gevestigd op de Prins Hendrikkade no. 140 te Amsterdam. In het feit, dat dit bureau zich bevindt «onder hetzelfde dak als de welbekende firma Prins en Zwanenburg" vindt de heer Boelen aanleiding om in de Oprechte Steen wij her Courant van den 25en dezer ernstig te waarschuwen tegen het al te lichtvaardig geloofhechten aan alles, wat in het N.-A. Weekblad omtrent Amerika staat vermeld. De heer B. betoogt, dat de firma P. en Z. niet vreemd is aan de uitgave van genoemd blad en wijst erop, dat het in het belang dier firma is, dat de toekomst voor den landverhuizer in Amerika zoo gun stig mogelijk worde afgeschilderd. De heer B. nu is zelf jaren lang in Amerika geweest en heeft tal van landverhuizers van nabij gekend. Hij is het volstrekt niet eens met die rooskleurige schil dering van den rijkdom, die er onder alle omstandig heden voor den landverhuizer in the far West is weg gelegd en zegt tal van voorbeelden te kunnen aanhalen van personen, die met het beste vertrouwen naar Amerika scheepgingen, doch daar steeds verder achteruit gingen om hun leven in de diepste ellende of wel in de gevangenis te eindigen. Inzonderheid waarschuwt hij tegen de landverhuizing naar Manitoba, waar een zeer koud klimaat heerscht en waar de bewoners onder Engelsch bestuur staan, zoodat zij «volstrekt nietdeelen in de voorrechten, die Amerika geeft". Het is geenszins onze bedoeling en voorzeker ook niet die van den heer Boelen om bet N.-A. Weekblad of de firma Prins en Zwanenburg verdacht te maken maar wel willen wij hen, die voornemens mochten zijn naar Amerika te emigreeren, den raai geven niet uit sluitend inlichtingen te vragen bij die firma's, die zich met de bevordering der emigratie belasten of alleen te vertrouwen op hetgeen in een courant omtrent land verhuizing wordt geschreven, maar zich ook eens te wenden tot andere personen, die niet zoo onverdeeld met de landverhuizing zijn ingenomen en met de toe standen in Amerika bekend zijn. Zoo iemand is o. a. de heer J. R Boelen te Doesburg, de schrijver van bovenbedoeld artikel in de Steenwijker Courant, die gaarne bereid is aan iedereen inlichtingen te verschaffen. De heer W. J. Van Gorkom, schoolopziener te Goes, maakt deel uit van de commissie voor het af nemen der gedurende dit jaar te houden examens bij het vak der posterijen. De heeren L. D. Borel alhier en Van Iterson uit Tilburg maken deel uit van de commissie van ont vangst van de Transvaalsche deputatie te Amsterdam. Uitslag der verkiezing van een lid van den ge meenteraad te KrniningeGetal kiezers 451, inge leverde briefjes 403, van onwaarde 4, zijnde niet in gevuld. Volstrekte meerderheid 52. Hiervan verkregen de hh.H. C Baarens 43 St., J. C. Bouwens 25, A Boone Jz. 4 9, W. Visscher 6, J. Wondergem 3, P. Visser 2, en F. V. De Grooff, P. Polderman, S. Visscher en Adr. Blok Hz. ieder 4 stem. De herstemming tusschen dhr. H. C. Baarens en J. C. Bouwens is bepaald op den 40 Maart. Bij Zr. Ms. besluit is aan jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 4 April 4834, eervol ontslag verleend als raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. De Minister van Binnenl. Zaken heeft benoemd in de comissie, in het voorjaar van 4884 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56 onder a. dier wet in Zeeland: a. tot lid en voorz.den insp. van het 1. 0. in de 2e inspectieb. tot lodende school opzieners in het district Goes en in de arrondissementen Middelburg, Oostburg en Aksel; c. tot leden-plaats vervangers de schoolopzieners in de arrondissementen Goes, Zieriksee en Tolen. Door het bestuur der Nederlandsche Vereeniging van gemeenteambtenaren zijn benoemd tot leden van de in de maand Juni a. s. zitting nemende examen- commissiën voor adspirant-gemeentesecretarissen en ambtenaren ter secretarie voor de provinciën Zeeland, 1 Noord-Brabant en Limburg: 4o. J. F. Jansen, burg van Tilburg, tevens voorz.2o. R. F. Stalenhoef, secret, van Montfoort, tevens als vice-voorz.3o. H. G. Hartman, secret, van Goes; 4o. J. G. Gerritsen, burg. van Groede en Breskens; 5o. F. W. Van Liempt, secret, van Waalwijk; en tot plaatsvervangende leden: mr. L. A. Bybau, burg. van Kolijnsplaat; I1'. G. A. R. baron Van Lamsweerde, burg. van Bokstel, C. J. Verhije, secret, van Rozendaal. Het Staatsblad no. 30 bevat het besluit van 15 Februari 1884 tot vernietiging van eene verordening der gemeente Wissekerke, van 24 October 4883, op het tegengaan van het nazoeken van veldvruchten in de gemeente. In dit besluit wordt aangevoerd: dat die verordening verbiedt op eens anders erf of land zich den afval of het overblijfsel van den oogst toeteëigenen, of den grond om te graven of om te woelen, of met dat doel op eens anders erf of land, zonder toestemming van den gebruiker, voorzien te zijn van eenig gereedschap of voorwerp; dat art 474, no. 9 en 40, van het Wetboek van Strafrecht, art. 18 van de wet van 29 Juni 1854 (Stbl. no. 402) en art. 21, titel II, van de wet van 6 October 4 791 (Code Rural), bepalingen bevatten tegen het wegnemen van vruchten en veldvruchten aan anderen toebehoorende en het nalezen van den oogst, en dat art. 471. no 43, en art. 475, no. 9, van het Wetboek van Strafrecht, bepalingen behelzen tegen het gaan over eens anders bezaaide of in den oogst staande gronden: dat de Raad van Wissekerke, door in bovenvermelde verordening de aangehaalde wettelijke bepalingen uit- tebreiden, in het algemeen Rijksbelang getreden is, en voorschriften heeft gegeven omtrent onderwerpen die bij de wet zijn geregeld dat art. 450 der gemeentewet dit verbiedt; dat bovenvermelde plaatselijke verordening derhalve is in strijd met de wet. Bij kon. besluit is aan het uitvoerend comité der internationale landbouwtentoonstelling te Amster dam vergunning verleend tot het houden eener ver loting van paarden, vee, werktuigen en andere inzen dingen, aangekocht op die tentoonstelling. Door den Commissaris des Konings in Noord Hol land is bepaald, dat het aantal loten voor deze verloting 400,000 zal mogen bedragen, tegen den prijs van ƒ1 per stuk, terwijl de trekking in de maand September 1884 zal geschieden. De Regeering heeft eenige wijzigingen ingediend in de wetten betrekkelijk de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie, het burgerlijk wetboek, het wetboek van koophandel en het wetboek van burger lijke rechtsvordering, in verband 8taande met de invoe ring van het nieuwe strafwetboek. Naar het Vaderland verneemt is de nieuwe In dische begrooting voor 1884 reeds gereed en kan haar indiening spoedig verwacht worden. De Minister van koloniën bewerkte de begrooting in de laatste dagen van zijn verblijf te Batavia en gedurende zijn reis naar Europa. Omtrent de voorstellen der Staatscommissie voor Grondwetsherziening deelt het D. v. N. nog mede, dat de commissie voorstelt in de Grondwet het beginsel optenemen, dat elke klacht wegens rechtskrenking door het administratief gezag in het hoogste ressort moet kunnen worden onderworpen aan de beslissing van een van de uitvoerende macht onafhankelijk rechter. Dit is dus de grondslag eener zelfstandige admini stratieve rechtsmacht. De Raad van State of een zijner afdeelingen zal de hoogste administratieve rechter kun nen zijn. Naar men verneemt, zal de heer Modderman, Minister van Staat, Zaterdag van Wiesbaden vertrekken en wordt hij Dinsdag te 's-Gravenhage verwacht. Zeeland, waar niet alleen de beroemde Zeeuwsche tarwe groeit, maar ook zeer gezocht vlas wordt geteeld, wordt altijd vroeg in 't voorjaar door de Hollandsche vlasboeren bezocht, die van hun Zeeuwsche buren dan daartoe het land komen huren. Dit jaar echter maakt een uitzondering daaroptot heden ziet men bijna geen liefhebbers, welk verschijnsel alleen toeteschrijven is aan den slappen handel in en de lage markt van het vlas. Eenigszins vlugger wordt daar de handel in de aard appelen, die daardoor ook wat in prijs stijgen; men besteedt thans van 1,80 tot 2 per mud. (O.) Ten behoeve der Maatschappij van Weldadigheid heeft H. K. II. Prinses Hendrik eene som van honderd gulden geschonken. De algemeene vergadering der Nederlandsche Pensioenvereeniging voor werklieden wordt Zaterdag 4 Maart e. k. gehouden in het Nutsgebouw te Am sterdam. Het hoofdbestuur van het «Volksbond tegen Drankmisbruik" heeft zich mede bij adres tot de Tweede Kamer gewend, om het wetsontwerp tot wij ziging van enkele bepalingen der drankwet te bestrijden. De Erigelsche Regeering heeft besloten, voors hands geen werkdadige maatregelen te nemen om de bevrijding te verkrijgen van de op Atjehsch grond gebied gevangen genomen bemanning van de uNisero". Zij wenscht den uitslag der deswege geopende onder handelingen af te wachten. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Ingekomen zijn de ontwerpen tot heffing van klassen-belasting, de vermeerdering van leden der col- legiën van zetters en opheffing van het patentrecht, behalve voor naamlooze vennootschappen. Met 47 tegen 26 stemmen werd in de zitting van gisteren verworpen het voorstel van den Voorzitter tot behandeling van tijdelijke belastingverhooging en met 48 tegen 25 stemmen idem van het voorstel van den heer Van Delden. Derhalve is besloten Vrijdag te behandelen de munt wetten, de verdeeling van markegronden, de krank zinnigenwet, enz. De vraag van den heer Van Kerkwijk, wanneer het voorstel der commissie tot grondwetsherziening gedrukt zal worden, zal later worden behandeld. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De beide liberale dienstdoende predikanten, al de dienstdoende ouderlingen en drie vierde der dienst doende diakens bij de Waalsch Herv. gemeente te Amsterdam hebben zich bij adres gewend tot de Synode der Ned. Herv. kerk, met het dringend ver zoek terug te keeren op den weg, dien zij tot 4882 steeds bewandelde, om het echte protestantsch karakter der Herv. kerk te handhaven en mitsdien de voorloopig aangenomen wijziging der reglementen, waarbij de vroegere onderteekenings-formule voor predikant en godsdienstonderwijzer hersteld wordt, niet te arres teeren. Ds. W. H. Stenfert Kroese, te Tilburg, heeft voor het beroep naar Zieriksee bedankt. Ds. II J. Krol Lz., te Ter-Neuzen, heeft het beroep naar Budel in Noord-Brabant aangenomen. Z. M heeft, met ingang van 4 April a. s., een pensioen verleend van 4600 'sjaars aan J. F. L Abreseh, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg. Bedankt voor het beroep naar Wetsinge-Sau- wert door ds. C. C. Schot Cz., te Tolen. Naar de met 4 Mei vaceerende betrekking van hoofdonderwijzer der Christelijke school te Goes is uit de 49 sollicitanten door het bestuur benoemd de heer J. C. Wirtz Cz hoofdonderwijzer eener par ticu liere school met den bijbel te Amsterdam Naar men ons mededeelt behoort de heer Wirtz tot de Christ geref. gemeente, waartoe, gelijk bekend is, de heer H. Poolmeijer, die na twaalfjarigen dienst ont slagen is, niet behoorde. De stukken betrekkelijk dit ontslag zijn in handen gesteld van de hoofd-comm. voor Christ, nationaal onderwijs te Amsterdam. Kolijnsplaat. De heer A. Van Overbeeke, sedert 4 Januari 4883 onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, heeft zijn eervol ontslag tegen 4 April a. s. aangevraagd wegens zijne benoeming tot onder wijzer te Herkingen (jaarwedde f 700). Nu blijkt het uit de Leeuw. Ct., dat de ƒ4000, bij een godsdienstoefening ontvangen, wel door den Koning waren gegeven die echter zelf afwezig was maar dat zij niet bestemd waren voor de scholen met den bijbel, maar voor de diaconiescholen in Den Het officiëele schoolverslag over 48824883 meldt omtrent het lager onderwijs o. a het volgende Er kwamen 31 openbare en 7 bijzondere scholen bij en 413 scholen werden vernieuwd, 221 verbeterd. Het getal van hen die onderwijs genoten nam met 40.770 toe. Het getal van hen, die geen onderwijs ontvangen, wordt gaandeweg geringer. De vermeerdering van het aantal ouderwijzers bij de openbare scholen met 396 was verre van voldoende om in de behoefte te voorzien. Wel is waar was de verhouding van het aantal onderwijzers tot dat der leerlingen, over het geheele rijk, niet ongunstig, maar door de uitgebreidheid van het onderwijs aan vele scholen moesten deze van meer personeel worden voor zien dan bij art. 24 der wet is voorgeschreven, en bleven daardoor vele scholen, waar enkel de vakken ak worden onderwezen, daarvan verstoken. Dat onder dergelijke omstandigheden onophoudelijk mutatiën in het onderwijzend personeel plaats grijpen, zooals in 4882 4453 malen gebeurde, en men, bij de steeds langer aanhoudende vacaturen, de eischen aan de sollicitanten gesteld verminderen moet, behoeft geen betoog, evenmin als dat de invloed daarvan op het onderwijs nadeelig terugwerkt. De hulp van vrouwelijk personeel, in ruimer mate voorhanden, kon ten deze veel verbetering aanbrengen doch wordt slechts weinig ingeroepen. Bij vele gemeen tebesturen bestaan hiertegen bezwaren, die het school toezicht niet dan zelden vermocht op te heffen. Door rijk en gemeenten werd in 4882 voor het openbaar onderwijs uitgegeven f 44 384 913,58 of ƒ2.829 406 70% meer; ontvangen 4.353 082,28% of ƒ3484.07 minder dan in 4881. Het zuiver bedrag der uiteaven was dus 43.031.831,29 tegenover ƒ10.198.943.52 in 4881. Voor hooger, middelbaar en lager onderwijs dat bij de land- en zeemacht, in de gevangenissen en het onderricht op de bewaarscholen blijven buiten aan merkinggaven rijk, provinciën en gemeenten uit na aftrek der inkomsten 47.048.602,88% tegen 14 468.734,95% in 1881. Kunst, Wetenschap en Letteren. Onze hedendaagsche oorspronkelijke tooneellite- ratuur kan nog niet op zulk een groot aantal goede tooneelstukken bogen, dan dat niet iedere goede nieuwe pennevrucht met blijdschap wordt begroet. Het is bovendien een verblijdend verschijnsel, dat onze tegen woordige tooneelkunstenaars hoe langer hoe meer zelf de pen ter hand nemen en waarlijk, wat zij leveren kan wel den toets doorstaan. De stukken van Faassen, De Vos enz., ze worden met genoegen door het publiek op het tooneel gezien. Wij achten het daarom van belang hier met een enkel woord melding te maken van het succes, dat Van Zuylen's »'t Is maar een smid!" te Rotterdam heeft gehad. De bladen spreken met zeer veel lof over dit nieuwe tooneelspel, dat wel is waar geen nieuwe intrige bevat, maar dat in allen deele geschikt is om zeer populair te worden, zoowel om den inhoud als om de bewerking. Ook het spel der verschillende acteurs en actrices wordt zeer geroemd en niet het minst dat van den schrijver zelf, die zich de rol van een ouden knecht had toebedeeld. Wanneer de heer Van Zuylen kon besluiten met zijn gezelschap zulk een stuk hier eens te komen opvoeren, gelooven wij niet, dat het hem aan publiek zou ontbreken. De Brusselsche «Société de musique" zal HH. MM. onze Koning en Koningin bij» hun komst te Brus sel een groot feest aanbieden. Daarbij zal »de Schelde" van Peter Benoit ten gehoore worden gebracht. Alle groote muziekvereenigingen uit België hebben haar medewerking toegezegd. Rechtszaken. Voor de Arrondissements-rechtbank te Middel burg diende gisteren de volgende zaak. Bij het stellen van de stoomketels in het stoomschip «Soerabaija", op de werf «De Schelde" te Vlissingen, den 29n November van het vorig jaar, sprong een stropketting, met het ongelukkig gevolg, dat een werkman zeer ernstig gewond werd. Er had te dier zake een onder zoek plaats door drie deskundigen, welk onderzoek tot uitslag had, dat als beklaagde werd opgeroepen W. H. Martin, machine-ingenieur aan de Maatschappij »De Schelde", aan wien ten laste wordt gelegd het ontstaan van verwonding door onvoorzichtigheid. Tal van getuigen, waaronder de baas-ketelmaker, verschillende werklieden, benevens de persoon wien het ongeluk trof en verschillende deskundigen zijn gehoord. 1 Uit het requisitoir van het O. M. blijkt, dat bij het ongeval is gebruikt een ketting van te gering draagvermogen. Dit is volgens het O M. bewezen en dit is ook door den beklaagde erkend, en de vraag waarover alleen het verschil kan bestaan is dezeof door te handelen zooals beklaagde deed eene fout begaan of eene onvoorzichtigheid gepleegd is? Dat eene fout begaan is heeft de uitkomst bewezen en tot beantwoording der vraag of de beklaagde hier met die nauwgezetheid, met die voorzichtigheid gehan deld heeft dat, voor zoover dit te voorzien was, alle gevaar werd gemeden, zijn vijf deskundigen gehoord, die sedert jaren met dergelijke zaken bekend zijn. De eer.-te drie hebben volmondig gezegder is in dezen onvoorzichtig gehandeld, en waren wij in de plaats van beklaagde geweest, wij zouden niet op die manier gewerkt hebben. Ook de deskundigen, door beklaagde voorgebracht erkennen dat de draagkracht van kettingen aan gren zen gebonden iszij beweren echter in strijd met de drie anderen, dat zij in de praktijk, vooral wanneer er geen menschenlevens door in gevaar worden gebracht boven die grens zouden durven gaan, maar bewijzen niet dat dit voorzichtig is. Het O M. eischte schuldigverklaring van beklaagde aan verwonding door onvoorzichtigheid en zijne ver-

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1