Boereninspan. BOERENINSPAN, 34 stuks HOORNVEE, lUULIBS i LOOPVARKENS; Huishoudelijke Goederen. Advertentiën. OPROEPING. Op Woensdag den 27 Februari 1884, een kapitalen WAGENS, RIJTUIGEN, PLOE GEN, EGGEN, MACHINERIEËN, MELK- en STALGEREED- SCHAPPEN in evenredigheid en wijders eenige talrijker zijn dan die der regeering. Er is nu een mini sterie Garaschanin aan het bewind gekomen. Het Noorweegsclre Kijksgerechtshof heeft eindelijk zijne taak volbracht met het hooren der partijen in het proces der ministers. De beschuldigde, de minister president Selmer, sloot met eene korte toespraak het debat. Hedenmorgen zou het hof bijeenkomen om het vonnis op te maken, dat men hoopt Maandag in het openbaar te kunnen uitspreken. Uit Egypte wordt geseind, dat gisteren te Soeakim, te 1 0 uur in den morgen in de richting van Trinkitat het geluid van kanonvuur gehoord werd. Generaal Gra ham zou des avonds te Soeakim aankomen. De expe ditie zal beginnen met een aanval op Tokar, die op aanstaanden Zondag bepaald is. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Heden werden veroordeeld P. G., te 's-Heer Abtskerke, wegens het niet bij wonen van de oefening met de brandspuit tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.strafMa. V., en O. L., beiden te Ierseke, wegens het visschen zonder vergun ning op afgebakende oesterperceelen, ieder tot f 10 boete, subs 3 dagen gev.straf;I. De R., te Kam perland, wegens het zich in 't veld bevinden met een pistool, buiten openbare wegen of voetpaden, tot f 4 boete, subs 2 dagen gev.straf; A. H., te Waarde, wegens het stellen van een wildstrik, tot f20 boete, subs 3 dagen gev.straf; J. v. Z., A. C. O., C. v. d. L., L. W. H., A. K., D. De B., M. Z., W. R., W. H., J. Z., P. Z. en L. K., allen te Borsele, we gens het maken van nachtelijk burengerucht, ieder tot f 5,50 boete, subs. 2 dagen gev.strafC. v. S., te Hansweerd, J. v. D., te Borsele, Ja. P., te 's-Heer Hendrikskinderen en Ja. B., te Wissekerkerke gem. 's-Heer Arendskerke, wegens als voren, ieder tot f5,50 boete, subs. 1 dag gev.straf; H. De J., te Borsele, wegens het dichten van een bestaande buis, dienende tot afvoer van water, tot f50 boete, subs. 5 dagen gev. straf; Ma. B.Ma. G. en J. E., allen te Kapelle, wegens het 2 malen gaan over eens anders bezaaiden grond, ieder tot 2 maal f 0,50 boete, subs. 1 dag gev. straf voor iedere boete J. V., te Goes, wegens het branden van een vuur binnen 45 M. van den weg, tot fl boete, subs. 1 dag gev.straf J. Z., te's-Gra- venpolder, wegens het delven van een sloot, zonder voorafgaande kennisgeving, tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.strafJ. W., te 's-Gravenpolder, P. L., J. K., P. D. Jzen J. D. Fz., allen te Wemeldinge, M. S., en C. K., beiden te Kapelle, wegens het niet schoon maken van eene sloot naar gelang van het aantal strekkende meters, respectievelijk tot f6 boete, subs. 1 dag; f2,80 boete, subs. 1 dag; f 10,20 boete, subs. 2 dagen; fl.50 boete, subs. 1 dag; f6 boete, subs. 1 dag; f9,20 boete, subs. 1 dag en f 1,50 boete, subs. 1 dag gev.straf. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd G. M De H., te Hansweerd, beklaagd van het maken van nachtelijk burengerucht. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Op 22 Februari 1884 zijn door de Rechtbank ver oordeeld F. W. J., 38 j., kapitein op een stoomboot te Ant werpen, wegens het slaan van een beambte in functie, tot 2 maanden cel.G. A. F., 23 j., te Middelburg, en J. J. Van der W., 32 j., te Nieuwland, wegens openbare schennis der eerbaarheid, ieder tot eene geldboete van f25; C. V., 36 j., te Heinkens- zand, wegens misbruik van vertrouwen, tot 3 maan den cel. en 5 boeten ieder van f25 W. W., 17 j., arbeider te Wemeldinge, wegens mishande ling tot 15 dagen cel en eene boete van f8; J. B., 58 j., klompenmaker en bierhuishouder te Bier vliet, wegens overtreding der drankwet tot eene boete van f10; C. J. De M., 63 j., opperman te Mid delburg, wegens beleediging van een beambte in functie tot eene geldboete van f8; C. J., 58 j., arbeider te Ossenisse, wegens bedelarij, tot drie dagen gev.straf; L. K., 15 j., arbeider te Schore, wegens bedelarij, tot éen dag gev.straf; M. v. d. W., 17 j, te Ter- Neuzen, wegens diefstal, vrijgesprokenJ. V., huis vrouw van P. J herbergierster te Nisse, wegens over treding der drankwet, vrijgesproken. Tegen 26 Februari e. k. zal voor de arrondis sements-rechtbank te Middelburg in behandeling komen eene vervolging tegen den heer M., ingenieur aan de fabriek der kon. maatschappij »De Schelde," wegens een in November van het vorig jaar plaats gehad hebbend ongeluk bij het stellen der stoomketels in het st. «Soerabaja." Gemengde Berichten. Kapelle. In vorige jaren kenmerkte zich de dag der loting voor de nationale militie gewoonlijk door troepjes lotelingen uit de onderscheidene gemeenten, die, tengevolge misbruik van sterkedrank, zingende en tierende langs de straat slenterden om ten slotte in een vechtpartij gewikkeld te worden. De dag van heden, waarop voor dit jaar bedoelde loting alhier plaatshad, is, dank zij de genomen maat regelen, uiterst rustig voorbijgegaan. De mazelen zijn te Borsele als geweken te be schouwen. Zij bepaalden zich gelukkig tot de twee gevallen, waarvan vroeger melding is gemaakt. Ook te Middelburg lieerschen zij niet meer epidemisch. Ylissingen. Het Engelsch stoomschip »Quail" van Antwerpen naar Liverpoolankerde hier gisteren morgen op de reede en bracht omstreeks 9 uren het lijk van een vuurstoker aan den wal. De man was in een van de kolenhokken aan het werk geweest en werd dood gevonden. Een beroerte had naar alle waarschijnlijk een einde aan zijn leven gemaakt. Het lijk werd naar de algemeene begraafplaats gebracht. Vllsslngen. Gedurende de afgeloopen week werden aan de vischmarkt te Londen (Billingsgate) voor gar nalen betere prijzen besteed dan de vorige week. De markt liep nu van 4,50 tot 5 per mand van 28 kilo netto. De maatregel, door den burgemeester van Kra lingen genomen om de tapperijen tijdens de loting ter voorkoming van wanordelijkheden te doen sluiten, is andermaal gebleken een nuttige en navolgenswaar dige te zijn. Op de zaal, waar de loting geschiedde en waar telkens ongeveer een 30 tal lotelingen zich bevonden, kon men wegens de stilte die er heerschte, een speld op den grond hooren vallen, terwijl op den openbaren weg ook niet éen van de 95 jongelingen, die moesten loten, zich in kennelijken toestand van dronkenschap bevond. Verschillende baldadigheden werden Dinsdag avond te Amsterdam door beschonken burgers en militairen uitgevoerd. Alle wapens waren vertegen woordigd en de Zeedijk was tot operatie-basis gekozen te half twaalf werd de geheele beschikbare politiemacht gerequireerd om de militairen, die met getrokken sa bels duchtig aan 't huishouden waren, eenigszins tot bedaren te brengen. Twee honderd man, met den inspecteur Doornbosch aan 't hoofd, rukten uit om te trachten aan deze eigenaardige militaire wijze van feestvieren een einde te maken. Dit gelukte, maar niet dan nadat er hier en daar wonden geslagen waren. Daarop volgden de arrestatiën. Ook op andere punten van de stad werd slag ge leverd. Dinsdagavond liep een tamboer van het korps genietroepen te Utrecht tegen een burger, waarop laatstgenoemde hem verzocht voortaan wat voorzich tiger te zijn. De tamboer, door deze aanmerking ver bolgen, trok terstond zijn sabel en hakte daarmede op het hoofd van dien burger, waardoor deze zwaar verwond geraakte en hevig bloedde en onder heel kundige behandeling moest worden gesteld. De dader, die het hazenpad koos, werd met behulp van twee onderofficieren van genoemd korps gegrepen, aan het politiebureau gebracht en daarna aan de militaire autoriteit overgeleverd. De buitengewoon zachte weersgesteldheid heeft ook haar invloed op de bolgewassen doen gelden. In geen jaren hebben de hiacinthen, crocussen, tulpen enz. zich zoo vroegtijdig ontwikkeld als dit voorjaar. De kweeker ziet dit met leede oogen aan, want hij is genoodzaakt de bollen van hun dek te ontdoen, terwijl, evenals verleden jaar, Maart nog zooveel koude kan geven. De vorst, dezer dagen ingevallen, was daarom zeer gewenscht, daar hierdoor de te spoedige groei eenigszins tegengehouden werd. Men schrijft uit Amsterdam aan het Utr. Dbl. Bij de vele, soms treffende, voorbeelden van trouw en gehechtheid van een h nd moge het volgende feit een meldenswaardige plaats innemen. Bij een mijner vrienden alhier had men voor het eenige kind, een meisje van omstreeks twee jaren, een hondje gekregen. Beiden waren spoedig goede vrienden, speelden en dartelden met elkander en het meisje zou nooit iets in den mond hebben gestoken, zonder er haren vriend een deel van te hebben gegeven. Zoodra zijn vriendin in de wieg ter ruste werd gelegd, vleide hij zich, als een trouwe wachter, op het wieg- kleed neer, en nauwelijks ontwaakte het kind, of hij sprong uit de wieg, stak zijn kop onder het wiegkleed en lekte en liefkoosde zijn vriendin op allerlei wijzen. Maar het kind werd ernstig ziek en nadat de ouders uitgeput waren van het nachtwaken, kwam een vriendin hen voor een nacht vervangen. Dat was echter buiten den hond gerekend, want deze verliet geen oogenblik de wieg en stond, zoodra de waakster de patient wilde helpen, geweldig tegen haar op, zoodat men ten laatste genoodzaakt was het trouwe dier uit de woning te verwijderen, waaruit ook kort daarna zijn ontslapen vriendin grafwaarts werd gedragen. Sedert kwam hij weer in de woning, maar hij vond er zijn vriendin niet terug; rusteloos liep hij, al snuffelende en ruikende, het gansche huis door en dan liet hij, na lange en vruchtelooze pogingen, een klagend gejank hooren. Het speelgoed en sommige kleedingstukken van zijn vriendin lekte hij kwispelstaartende. Dezer dagen beviel de echtgenoote andermaal van een kind, en de oude wieg was natuurlijk voor den nieuwen wereldburger als slaapplaats aangewezen. De hond bemerkte echter al spoedig dat deze zijn verloren vriendin niet was; hij werd zichtbaar jaloersch op den zuigeling, dien hij slechts brommende de plaats van zijn vriendin zag innemen. De huisgenooten maakten zich ongerust en hoezeer met leedwezen, zagen zij zich genoodzaakt zich voorgoed van den trouwen hond te ontdoen. Wat een beschamende les voor zoovele met rede begaafde menschen't was bij den hond toch immers slechts instinct! Uit Raalte wordt aan de Tui. Ct. van welinge lichte zijde gemeld, dat Ulkeman de te Zutfen in arrest gebrachte gebroeders Arends heeft herkend, als de personen die den moordaanslag op hem hebben gepleegd. Zij blijven evenwel alle schuld of medeplichtigheid aan die misdaad ontkennen. Volgens den Amsterdamschen correspondent der A". Gr. Ct. zou, zooals we in ons vorig no. meldden, een Arnhemmer voor f 180000 opgelicht zijn doer Jaantje Struik. Om buiten het proces te blijven had hij maar gezwegen. Hier ter stede zegt de Arnh. Ct. is niets daarvan bekend, ofschoon zij, die 180000 te verliezen hebben, zonder dat van dit verlies iets blijkt, ook te Arnhem niet zoo talrijk zijn vertegenwoordigd. De Saksische vereenigingen ter bestrijding van het misbruik van sterkedrank hebben te Dresden eene algemeene vergadering gehouden, waarin meer dan 500 personen uit alle rangon en standen aanwezig waren. Uit de mededeelingen bleek onder anderen, dat alleen het district Dresden reeds 900 en de stad Chemnitz ruim 600 leden telt. Tot de laatstgenoemden behooren zelfs vele herbergiers. De voorzitter deelde een brief' mede van een fabrikant, die 600 werklieden in dienst heeft: deze had het gebruik van sterkedrank in de fabriek verboden, en ten gevolge daarvan was er sinds dien tijd zooveel meer gewerkt, dat de gezamenlijke loonen thans 20 percent meer bedragen dan toen het gebruik van sterkedrank werd toegelaten. Na afdoe ning van eenige verdere werkzaamheden heeft de ver gadering besloten: eene Vereeniging voor het geheele koninkrijk Saksen te vestigen, in aansluiting bij de Algemeene Duitsche Vereeniging tegen misbruik van sterkedrank. Men schrijft uit Nice, dat de belangen der Ne- derlandsche inzenders op de aldaar gehouden wordende Internationale tentoonstelling zeer slecht worden be hartigd, daar de Regeering de benoeming van een commissaris onnoodig heeft geoordeeldverschillende goederen, waaronder precieuse stukken, van Neder- landsche inzenders, staan op het punt van teruggezon den te worden. Gansch Rome heeft den mond vol van een treurig geval. Een uitstekend Duitsch kunstgeleerde, die sedert lang te Weenen vertoefde, dr. Thausing, hoogleeraar aan de Weener universiteit en directeur van de Alber- tijnsche Pinakotheek, is krankzinnig geworden. Naar men zegt, heeft eene ongelukkige liefde daaraan schuld. Te Weenen geraakte de man, reeds jaren geleden, hartstochtelijk verzot op eene jonge dame, die hij even wel niet krijgen kon. Om zich te verzetten, verliet hij zijn land en vestigde zich te Rome. Hier ging het hem goed; hij werd de oude weer, arbeidde vlij lig in zijne geliefkoosde kunstvakken, en gaf onder meer zijne hoogst verdienstelijke levensbeschrijving van Albert Dürer in het licht. Daar wil het noodlot dat hij on langs, op een soiree zijne vlam terugziet als de vrouw van een ander. Sedert is hij aan het malen ge slagen en verleden week hebben twee vrienden hem met een zoet lijntje naar een gesticht moeten brengen. Dr. Muret, te Vevey, kanton Waadtland, had in eene briefkaart eenige leden van den Bondsraad «canail les" genoemd. De Bondsraad heeft besloten hem niet te vervolgen, maar de postbeambte, die de postkaart verzond, heeft 20 fr. boete moeten betalen. Jammer, dat hier de onschuldige voor den schuldige moest boeten. Geen week gaat er voorbij, of het speelhol te Monte Carlo heeft een zelfmoord op zijn geweten. Thans is het een Duitscher, die al zijn vermogen ver dobbeld had en toen een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Nóg heeft zich voor een paar dagen een persoon, die door de Sirene te Monte Carlo zich te gronde had gericht, te Nice van kant willen maken. Hij wilde zich namelijk verdrinken in het badmaar hij werd op het uiterste oogenblik gered. Laatste en telegraphische berichten. Hedenmorgen vertrok de Prins Von Wied van Neuwied. Hij zal hedenavond met de mailboot «Prinses Marie", kommandant Stasse, van Ylissingen naar Queen- boro' stoomen en zich weder naar zijn familie begeven, die tijdelijk in Engeland verblijf houdt. 's-Gravenhage. Dhr. Cremers is door den Koning benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer. Hij aan vaardde zijne betrekking voor het nog overig gedeelte van het zittingjaar en verzekerde in toewijding aan 's lands belang, in zucht naar gemeen overleg en in onpartijdige leiding der zittingen niet voor zijne voor gangers te zullen achterstaan. Maandag of Dinsdag regeling der werkzaamheden. Londen, 22 Febr. Op de sommatie van admiraal Hewett aan Omar-Digma om de wapenen neder te leggen, antwoordde deze: «Als ik Tokar genomen heb, zal ik de Engelsche troepen hetzelfde lot doen ondergaan als de Egyptische soldaten onder Baker- pacha." - Daily Telegraph en Times melden de overgave van Tokar aan de Arabieren. Door het aanhoudende bom bardement was de plaats onhoudbaar. Dinsdag open den 5 officieren eene onderhandeling met den vijand, die de neerlegging der wapenen eischte. Woensdag nacht deserteerde een deel van het garnizoen en gis teren is de stad overgegeven. New-York, 22 Febr. Een ontzettende orkaan heeft in de Zuidelijke Staten 3000 menschen gedood en 5000 huizen vernietigd. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Hansweerd. Gisteren werden publiek verkocht 4 850 H.L. steenkolen, afkomstig uit het wrak der «Com merce", dat 28 December'83 in het kanaal alhier ge zonken is, Kooper werd de heer J. Kraaijeveld alhier voor de som van ƒ474, terwijl het wrak met inven taris werd gekocht door de heer M. De Borst, scheeps timmerman alhier, voor de som van ƒ324.35. Boi'sele. Donderdag werd alhier door den voorzitter van het bestuur der waterkeering, onder meer, publiek geveild een zeilboot, model hoogaars, met completen inventaris. Het hoogste bod kwam tot 45, voor welk bedrag zij is toegewezen aan K. Schippers alhier Burgerlijke Stand Goes van 20 tot 22 Februari 1884. Ondertrouwd: den 24, Marinus Olivier, 66 j., wedn. van Kristina Remijnse, met Barendina Adriana Van Ywaarden, 64 j., wed. van Jozias DeMunck; Marinus Adriaan Ramondt, 24 j., jm., met Francina Schouwenburg, 20 j., jd. Getrouwd: den 24, Jan Van der Bliek, 30 j., jm., met Pieternella Kriekaard 22 j., jd. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 22 Februari 4884. Barometerstand te Utrecht om half een: 757.4 mM. Sedert Woensdag is er weinig verandering in de verdeeling van den luchtdruk gekomennog altijd is het weder dus onzeker. Verwachting; Zuidwestelijke wind, veranderlijk weder. 314e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Donderdag 91 Februari, lie lijst. Noe. 4018, 1021», 11831 en 11843, elk f1000. Nos. 99S7 en 20457, elk f400. Nos. 1144, 4464 en 10682, elk f200. Mos. 1178, 1473, 2455, 3725, 4746, 5447, 5517, 7739, 10183, 13965, 15648, 17004, 18243 en 18214, elk f100. Trekking van Vrijdag 22 Februari. 12e lijst. Nos 6704 en 17940 elk f1000. Nos 4075, 6745, 12010, 13935 en 19404 elk f400. Nos. 3203, 5703, 9247 en 10451 elk f200. Nos. 1022, 3511, 4586, 4700, 5826, 7758, 9067, 10747, 11689. 12560, 14191, 14598 en 16567 elk f100. Marktberichten. KRUIN INGE, 20 Februari 1884. Tarwe f 7,75 a 7,25, Rogge f 6,10 a 6,Wintergerit f 5,85 a 5,60, Zomergerst f 5,20 a 5,—, Haver f3,60 a 3,50 Voererwten i 8,— a f7,76. Kookerwten f8,50 a f8,25. Boonen I 6,80 a f 6,50, alles per hectoliter MIDDELBURG, 21 Februari 1884. Van Tarwe was er heden alleen uit Walcheren een goede aanvoer, van de overige artikelen was die ge ring, en van Paardenboonen middelmatig. Puike en mindere Walchersche Tarwe werd meest voor verzending gekocht tot vorige noteering. Rogge, Walchersche Winter- en Zomergerst eender gebleven. Van goede Walchersche Witte Boonen wordt zeer weinig meer aangeboden, de vraag er voor was le vendig en algemeen, waardoor ze weder f 0,75 a f 1 hooger moesten betaald worden met overblijvende koo- pers. Harde Walchersche Bruine Boonen werden mede weinig getoond, goed gevraagd en voor de puikste soort, die weinig voorkomt, is f 0,25 meer betaald. Dito Tuinboonen zonder veranderde noteering. Voor dito Paardenboonen was veel kooplust en zijn eender in prijs genomen Goede dito groene Kookerwten werden tot vorige noteering gekocht. Niet-kokende onveranderd. Beide soorten Koolzaad zonder handel. Puike Walchersche Tarwe f 8,20 a f 8,40. Mindere soort f7,90 a f8,10. Rogge nominaal 16,50. Walchersche Wintergerst f 5,80 a f 5,90. Dito zware Zomergerst f 5,30 a f 5,40. Goede Walchersche Witte Boonen f 14 a f 14,25. Dito Bruine Boonen f 12,75 a f 13. Dito Tuin boonen f 7 Voor Walchersche Paardenboonen is f 7 betaald. Walchersche groene Kookerwten f 9,25 a f9,50. Nietkokende f8. Raapolie f38. Patentolie f40. Lijnolie f 24 per vat op 6 w contant f 1 korting. Lijnkoeken. Zachte f 13. Harde dito fll per 104 stuks. Versche boter f 1,36 a 1,40. Eieren per 100 stuks f3,80. 25jarige Echtvereeniging van PHILIPPUS COK en ADRIANA DANIËLSE. Hunne dankbare kinderen. Kruininge, 24 Februari 4884. Heden overleed na eene kortston dige ongesteldheid, in den ouderdom van ruim 69 jaren, onze geliefde moeder en behuwdmoeder mejuffrouw ALETTA DIE- DERIKA VAN OS, wed. van den heer JEAN ADRIEN AUGUSTIJN, in leven hoofdonderwijzer te Heinkenszand. A. J. AUGUSTIJN. Zeist, 48 Februari 1884. Zij, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel en nalatenschap van wijlen den heer C. L. Bernard, in leven herbergier te Vlake en aldaar overleden den 9 Februari 18S4, ge lieven daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van Notaris A. W. REMBGES te Kruininge, vóór den 5 Maart a. s. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel en nalatenschap van wijlen den eerz. Corns. Op 't Hof te Borsele, wordt verzocht daar van opgave of betaling te doen bij den heer W. PELLE te Goes, vóór of op 4 Maart 4884. Allen, die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan, of papieren en bescheiden onder hunne berusting hebben, behoorende tot de onder het voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschap van den Weleerwaarden heer Johannes Van Leeuwen, in leven predikant bij de Nederd. Ilerv. gemeente te Kolijnsplaat, gewoond hebbende aldaar en overleden te Rijp den 20 December 4883, wordt verzocht, daar van zoo spoedig mogelijk opgave, betaling of afgifte te doen, ten kantore van den Notaris C. J. HUVERS te Kolijnsplaat. te beginnen des morgens te 9 uren, te Kats, op de hofstede bewoond door Pieter Van Weel, zal de Notaris mr. LIEBERT, PUBLIEK VERKOOPEM meest Hollandsch ras, VOORTS

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2