1884 N°. 23. Donderdag 21 Februari. 71ste jaargang. GOESCHE Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 20 Februari 1884. Omtrent de quaestie van het plakken der post zegels op de rechterzijde der brieven wordt in de Midcleib. Ct en het Vaderland van heden herinnerd aan het koninkl. besluit van 12 Nov. 1851 (Staatsblad no. 143) waar in art. 9 staat«De postzegels worden «vastgehecht in den bovensten hoek aan de linkerzijde «van het opschrift der brieven." Dit besluit schijnt niet ingetrokken te zijn. Het Vaderland herinnert echter eraan dat de Re geering zelve er zich niet aan houdt, daar zij enve- loppes verkoopt met een postzegel bedrukt in den rech- ter-bovenlioek. Wij kunnen er bijvoegen dat 41 van den Postgids (Binnenland) 2e alinea zegt: «De frankeerzegels wor den door of vanwege de afzenders vastgehecht in den rechter-bovenhoek van het adres." De Postgids wordt uitgegeven op last van den Mi nister en als leiddraad verstrekt aan de ambtenaren, en is dus o. i. officieel. Als eene nieuwe bijdrage tot de in de laatste jaren meermalen voorgekomen eedsquaestiën meldt men ons, dat gisteren voor het kantongerecht alhier, iemand tot geen kerkgenootschap behoorende en den eed moetende afleggen om als toezienden voogd te kun nen worden erkend, daartegen bezwaren heeft geop perd en toen met het afleggen eener belofte heeft kunnen volstaan. De heer H. De Wilde alhier heeft z:jne benoe ming tot redacteur van De Oranjevaan tegen 1 April a. s. aangenomen. Dientengevolge zal hij zich in den loop van Mei metterwoon te Utrecht vestigen. Bij gelegenheid van den 67en geboortedag van Z. M. den Koning werd gisteren alhier eene inspectie van de dd. schutterij gehouden, terwijl ook het carillon zich nu en dan liet hooren. H. M. de Koningin heeft den Koning een kost baar servies van oud Saksisch porselein op zijn ge boortefeest geschonken. De heden alhier gehouden collecte ten voordeele der maatschappij van Weldadigheid heeft opgebracht f 109,36. Kattendijke. Maandag werd het stoomgemaal, door de Breede Watering bewesten Ierseke aan den zeedijk dezer gemeente gesticht, dat thans voltooid is, in wer king gesteld in tegenwoordigheid van het geheele dijks- bestuur dier Watering. De werking heeft uitstekend voldaan; nadat toch gedurende vier uren gewerkt was, werd eene verlaging van den waterstand des polders bespeurd van ongeveer 15 centimeters. De proefmaling zal eerlang plaatshebben. Borsele. Maandag hielden Ingelanden van den cala- miteuzen Borselepolder in de directiekeet alhier eene vergadering ter verkiezing van twee vertegenwoordigers in den dijkraad voor de waterkeering wegens optreding van de heeren A. Polderdijk en G Minderhoud, respec tievelijk als voorzitter en lid van het dijksbestuur. Met 22 van de 26 stemmen werd als zoodanig be noemd de heer J. Rottier Lz. en met 16 van de 26 stemmen de heer H. A. Hagen. Verder werd besloten tot overdracht van ingenomen grond voor de inlaagkade. Dinsdag is door den aannemer G. Bolier een aanvang gemaakt met de werken voor de bedijking der schorren, onder de gemeente Woensdrecht gelegen, en wel met de ricgkade om den sluisput. De groote bedrijvigheid, die thans op de anders zoo kale en eentonige slikken heerseht, levert voor hen, die den spoorwegdam passeeren, een aardig gezicht op. Hoofdplaat. De heer H. Vleugels, te Biervliet, heeft zijn ontslag gevraagd als gemeente-geneesheer. De min gefortuneerde ingezetenen mogen nu met recht vragen: Waar nu geneeskundige hulp gezocht?" Eene traktementsvaststelling van 275 of 325 gulden was voor onze gemeente, ruim 1500 inwoners tellende, waarlijk in onze dagen niet ongehoord. Middelburg. Sedert een paar dagen bevindt de hoofdingenieur van den waterstaat zich in België, in commissie met den hoofdingenieur Dirks en eenige buitenlandsche ambtgenooten, tot onderzoek der plannen voor het maken van een scheepvaartkanaal te Heijst. Bij de indienststelling van de nEvertsen," in April a. s., zal het commando over het detachement mariniers op dien bodem worden opgedragen aan den kapt. C. H. Pilaar, van het 2e bataljon. In het pas verschenen no. 6 zijner Staatkundige brieven formuleert de heer Van Houten zijn principieel bezwaar tegen het wetsvoorstel-Van Delden betrekkelijk de inkomstenbelasting en ook tegen het aangekondigd voorstel der Regeering betreffende de klassen belasting, indien deze op de leest der Pruisische Klassensteuer mocht gegrond zijn, en zijn wensch naar een directe Rijksbelasting, welke naar uiterlijk zichtbare grond slagen de ingezetenen volgens hun draagvermogen tracht te treffen. Maar in een vermeerdering van be lastingen stemt hij in geen geval toe, omdat zij, bij een ander beheer, niet noodig is. De nieuwbenoemde Minister van Koloniën, de heer Sprenger Van Eijk, en de inspecteur van finan ciën, de heer Rovers, zijn Zaterdag te Frioul (de quarantuineplaats voor Marseille) aangekomen. Bij Zijner Majesteits besluit is James Loudon, oud-Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, te 's-Graven- hage, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel verheven. Aan boord van het stoomschip «Burgemeester den Tex", waarmede de nieuwbenoemde gouverneur- generaal van Nederl. Indië de heer O Van Rees de reis naar Indië zal maken, is voor dezen hoogen amb tenaar eene speciale inrichting gemaakt, die wat comfort en pracht betreft der Stoomvaartmaatschappij «Neder land" zoowel als den Gouverneur-Generaal waardig is. De hutten zijn midscheeps aan dek en bestaan uit een prachtig gemeubileerd salon, uit een van al het noodige voorziene ruime badkamer en eene ruime, keurig ingerichte hut, dienende tot slaapkamer. Het middelgedeelte van het dek blijft geheel voor den heer Van Rees afgesloten. In elk compartiment zijn spreekbuizen, leidende naar de hofmeestershut, aangebracht. Aan Het Vad. wordt uit Brussel gemeld, dat het Belgisch Grootoosten, onder welks bescherming de plechtigheid, 23 en 24 dezer te Brussel te houden, wordt ingericht, eenige dagen geleden van Z. K. H. Alexander Prins van Oranje een zilveren beker een meesterstuk der Nederlandsche kunstnijverheid ten geschenke ontving, met een eigenhandig schrijven van den Vorstelijken gever, waarin Hij «zijn Belgischen broeders bad, dat geschenk aantenemen en daaruit een dronk op het welzijn van den Koning der Belgen te plengen." Die mededeeling moet met onbeschrijfelijke geestdrift zijn ontvangen en doet, zegt de schrijver, de Belgische vrijmetselaren met nog meer ongeduld uit zien naar de dagen, waarop zij van hun begeestering voor de Nederlandsche natie en haar vermoede lij ken troonsopvolger zullen kunnen doen blijken. O.-Indië. Tijdelijk gesteld ter beschikking van den dir. der burg. op. werken, om als adsp.-ing. dienst te doen, W. Elenbaas. Staten-Generaal. De Tweede Kamer heeft gisteren hare werkzaam heden hervat. De tijdelijke voorzitter, de heer Cremers, hracht hulde aan de groote bekwaamheden en den tact des vorigen voorzitters. De heer Verniers Van der Loeff werd beëedigd en toegelaten. De heer Kist kondigde eene interpellatie aan over het tijdschip der invoering van het straf wetboek. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn o, a. veroordeeld J. Z., 21 jarbeider te 's-Gravenpolder, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en f8 boete. J. De R., 13 j., P. De N., 15 j., C. M., 13 j. en C. S„ 12 j., allen te Arnemuiden, wegens diefstal, ieder tot 3 dagen cel. L. Van E 26 j., landmanszoon en G. De H 18 j slachter, beiden te Arnemuiden, we gens mishandeling, de le tot 15 dagen cel en f 8 boete en de 2e tot f8 boete. Ook door de veroordeelden in de Utrechtsche studentenzaak, Boddaert, Ram en Grenfell, is Maandag appèl aangeteekend. (Amst.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere school in de Wijngaardstraat alhier de heer P. Boon, vroe ger reeds aan die school werkzaam. RiHand-Bath. De raad dezer gemeente besloot in zijne jongste vergadering om aan het hoofd der school en den onderwijzer te Rilland, buiten de vergoeding voor het houden van meerdere schooltijden, elk nog eer.e gratificatie van 25 toetekennen. De heer J. M. Hoffmans van Middelburg, onder wijzer aan school A te Vlissingen, is, op eene jaar wedde van 650, benoemd tot onderwijzer aan de eerlang te openen nieuwe school op Zandwijk teTiel De R. K. bisschop te Haarlem heeft tot pastoor te Vlissingen benoemd den heer L. E. Jansen. De Banier deelt mede, dat in de Groote kerk te 's-Hage, onder het gehoor van ds. Van der Flier, .een bankbiljet van 1000 is ontvangen voor de «scholen met den bijbel". Hoewel Z. M. de Koning toen de kerk niet bezocht, weet de Banier toch te berichtea, dat dit biljet ge schonken werd door Z. M. den Koning, »die de gods dienstoefening tot het einde toe bijwoonde. Tot hoofd der school met den bijbel te Wirdum is benoemd de heer H. G. Schuyl te Oudvosmeer. Mej. N. De Koning, te De Lier, hij Delft, heeft bedankt voor de benoeming tot onderwijzeres aan de christelijke school te Aksel. Landbouw en Veeteelt. De vereeniging «Landbouw en Veeteelt" te Wol- fertsdijk hield Maandagavond den 18 dezer hare gewone driemaandelijksche vergadering. Nadat twee nieuwe leden waren voorgesteld en aangenomen, deed de Pen ningmeester rekening over 1882, welke door eene commissie, bestaande uit de leden M. Mieras Jz. en J. Van Darame Cz., werd nagezien en met een goed slot van/68,68% goedgekeurd. Een drietal voor werpen werd nu onder de aanwezige leden verloot, waar omtrent een voorstel werd aangenomen, dat deze verlotingen voortaan zullen plaatshebben alleen onder die leden, welke ra het voorlezen van de notulen tegenwoordig zijn. Door de absentie van de leden, welke vragen ter beantwoording op zich genomen hadden, werden deze voordrachten aizoo gemist; maar de vraagbus bevatte weder 4 nieuwe vragen, n.l. lo. Waaraan kent men eene goede melkkoe? 2o. Welke kenmerken zijn u bekend, om den ouderdom van paar den te bepalen 3o. Welke voordeelen levert eene groene bemesting op? en 4o. Zou de concurrentie, zoowel voor den landbouwer als voor ieder ander, nuttig of schadelijk zijn, en waarom? van weikelen 2 door C. Zuijdweg, 3 door G. De Jager en 4 door M. De Kater ter beantwoording werden aangenomen Het voorstel tot het houden van een ploeg-wedstrijd vond algemeen bijval, zoodat, na eenige bepalingen daaromtr ent besproken te hebben, aan eene commissie, bestaande uit de leden: C Zuijdweg, A. De Jager en J. M. Parhan, da verdere regeling werd opgedragen, Door het bestuur werd vervolgens gewezen op de te houden tentoonstelling te Amsterdam, of ook door enkele leden soms verlangd werd daaraan deel te nemen. Ten slotte hadden zich twee leden bereid verklaard tot het houden van eene voordracht, waar aan voldaan werd, ten lo. door C. Zuijdweg, die, als een tegenhanger van eene vroegere voordracht, thans, weder in dichtmaat, het landbouw-genot op eigenaar dige wijze schetste, en ten 2o. door J. Van der Baan, die een landreisje voordroeg, in den vorm van een spreekwoordelijke vertelling. Blijkbaar werden beide sprekers met zeer veel genoegen aangehoord, en de voorzitter bedankte hen dan ook in gepaste bewoor dingen v or hunne ijverige medewerking om de samen komsten zoo bij afwisseling meermalen recht genoege- lijk te besluiten. Kunst, Wetenschap en Letteren. Voor een goed gevulde zaal had Maandagavond in de sociëteit V. O. V. alhier de tooneelvoorstelling plaats, gegeven door «Het Nationaal Tooneel" van Antwerpen, directeur de heer W Lemmens. Het stuk «Componist en Oi geldraaier" scheen ons geene ge lukkige keuze. Heeft een drama in 7 tafereelen op zichzelf reeds weinig uitlokkends, de draad van dit stuk vooral was niet altijd gemakkelijk te volgen, terwijl het herhaaldelijk bezwijmen van een der hoofd personen wel aanleiding gaf' tot eene indrukwekkende groepeering der spelers, maar toch niet in staat was om hen, die altijd een onbedwingbaren lachlust be zitten en daaraan te pas of te onpas moeten bot vieren, ernstig te stemmen. Toch gelooven wij, dat slechts weinigen onbevredigd huiswaarts zijn gegaan, want het uitstekende spel der hoofdpersonen vergoedde ruimschoots, wat aan het stuk zelf ontbrak. Vooral mevr. Tartand-Kiehl en de heeren Lemmens en Van Zuijlen muntten uit door hun spel. Schoon was bepaald het slot van het eerste be drijf, waar broeder en zuster elkander wedervinden, een tafereel, dat later onder geheel andere omstandig heden voorkomt en door de acteurs op niet minder verdienstelijke wijze werd gespeeld. Ook de waanzin van Maurice in het laatste tafereel werd door den heer Lemmens op meesterlijke wijze weergegeven. Wij zullen niet verder over de opvoering van Maandag avond uitweiden. Wij willen alleen nog mededeele.i, dat het Nationaal Tooneel het voornemen koestert in de volgende maand andermaal hier optetreden in de sociëteit V. O. V. Op verzoek zal dan in plaats van een drama een tooneelspel worden opgevoerd, gevolgd door een luimig nastukje. Een dergelijk programma zal voorzeker niet minder een talrijke opkomst van het publiek zeer bevorderen. De indruk, dien het gezelschap hier heeft nagelaten, is bepaald gunstig te noemen. Wij herinneren het publiek aan het concert van mej. Pleiffer en de heeren Spoel en Michelsen op Vrijdag a. s. in de nieuwe schouwburgzaal «de Prins van Oranje". Wij lazen omtrent deze artisten verschillende zeer gunstige recensiën. Zoo zegt o. a. het Handelsblad van onzen landge noot prof. Michelsen, dat hij toonde in het bezit te zijn van verschillende gunstige eigenschappen. Hij speelt duidelijk, met smaak en zijne techniek is glans rijk, hetgeen vooral uitkwam in de C-mol étude van Chopin, dit proefstuk voor de linkerhand, hetwelk door den heer Michelsen ook hier zal worden ten gehoore gebracht. Mejuffrouw Pfeiffer kon in Amsterdam wegens eene lichte ongesteldheid niet geheel over hare stern- middelen beschikken, wat echter niet wegneemt, dat haaf geluid als dat eeuer frissehe en sympathieke sopraanstem wordt geroemd. Ook de heer Spoel bezit eene omvangrijke stem met een fraai timbre, en een gekuischte voordracht. De drie kunstenaars werden in Amsterdam dan ook herhaaldelijk warm toegejuicht en teruggeroepen. Voegen wij hier nog bij, dat verschillende autori teiten op muzikaal gebied, als prof. Joachim, de heer L. Schlegel en anderen, een zeer gunstig oordeel uit spreken over deze artisten, dan twijfelen wij niet of de nieuwe schouwburgzaal zal Vrijdag a.s een talrijk publiek bevatten. Overzicht van den stand der koersen. Op 'sKonings jaardag was ook de beurs in aange name stemming; voor de meeste soorten ten minste mocht dien dag eenige verbetering geconstateerd wor den. Vergelijkt men echter de noteering van gisteren met die van vóór 8 dagen, dan ontwaart men slechts weinig verandering bij de Russen. Genoegen doet het ons weer eene verdere rijzing te mogen constateeren voor de '83, die wij hij de uitgifte al dadelijk in uitzicht hebben gesteld in afwijking van enkele finan- ciëele bladen. De wanverhouding tot de duurste soorsten was en is nog te groot om op den duur geene verbetering dienaangaande te mogen verwachten. Bij de Russische Spoorwegwaarden zijn voor 't meerendeel ietwat vaster koersen op te merken. De Jaroslow- obligatiën stegen weder boven pari. De aandacht van houders van Russische Staats fondsen vestigen we op de noteering van de Russische gegarandeerde spoorweg obligatiën, om door ruiling of bij aankoop hun voordeel te behartigen. De 5pcf. oblig. Orel-Vitebsk bijv. zijn te koop voor 87 pet., terwijl de 5 pets. te koop zijn voor Staats-oblig. 1798/1816 (oude Russen), 99 1864 guldenstukken 97 1866 97 en 1877 92 Meerdere interest en niet onbelangrijke verbetering in soliditeit verzekeren zij zich dus, die van genoemde wanverhoudingen profiteeren. Een beduidend voordeel brengt ook een ruil van de Nicolaï-obligatiën (1867/9) tegen de Orel-Vitebsk stukken. Vooral in de tegen woordige dagen nu bij de Russische stukken meer nauwlettend op soliditeit wordt achtgeslagen zijn der gelijke ruilingen aan de orde. Voor Portugeezen, Oostenrijkers, Hongaren, Itali anen, Spanjaarden en Egyptenaren valt slechts onbe duidende koersvariatie te constateeren. Het lot der Egyptenaren hangt nauw samen met de bestaande liquidatiewet, wier toepassing gunstig voor de houders der bedoelde stukken werkt. De benoodigde gelden voor den dienst dier effecten vloeien door de uitvoering dier wet overvloedig, maar de regeering kan met de haar restende inkomsten niet meer in de stijgende uitgaven voorzien; mitsdien meenen sommigen dat nu ook de obligatiehouders tot verdere hulp moeten gedwongen worden. Aangenaam is 't ons den lezers eene berekening van de uitkomsten der Warschau-Weener Spoorweg maatschappij over 1883 te geven, waaraan is toe gevoegd eene vergelijking met de resultaten van 1882. In hoever deze berekening gedaan door de Peters burger Börsen-Nachrichten in overeenstemming is met de werkelijkheid, die ons binnen enkele maanden uit 't verslag zal blijken, hangt voornamelijk af van de raming der exploitatiekosten. Al het overige is, daar de bruto-ontvangsten uit de periodieke opgaven hekend zijn, met vrij voldoende zekerheid te bepalen. Het is volstrekt geen ongewoon verschijnsel bij de Warschau-Weener Spoorwegmaatschappij, dat bij toe nemende bruto-ontvangsten ook de verhouding der exploitatiekosten tot die ontvangsten aanmerkelijk toenam, om redenen, waarop wij vroeger meermalen

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1