Strandvonderij. GELDLEENING f 60,000, Boereninspan. Bekendmaking. HUISRAAD, T Verificatie. 2 stukken Dennenhout, A.3D V1RTE1NTIEN Adriaan Van Damme, Openbare Vcrkooping. Openbare Verkooping Brandeler, adjunct-inspecteur, van Middelburg naar Breda. De ook hier bekende dansmeester dhr. J. F. Liesoy, van Middelburg, is de vorige week aldaar overleden. Met betrekking tot den beker, dien Veere in het algemeen belang ten eeuwigen dage zou moeten blijven bewaren tenzij er een andere raadsman van den Minister van Binnenlandsche Zaken optreedt geeft de lijd den volgenden raad: 3Veere wil gaarne den beker verkoopen, en de Regee ring gelooft, dat het algemeen belang niet toelaat, dat hij het land uitgaat. Welnu, laat de Regee- ring bij een volgende begrooting de zaak aan de Tweede Kamer ter beslissing voorleggen. Laat zij, zoo spoe dig wij in iets beteren Cnanciëelen doen zijn, een som op de begrooting brengen, om den beker aan te koo- pen voor een onzer musea. Wordt deze post afge stemd, dan is dit een bewijs, dat de volksvertegen woordiging de gevreesde schade van het algemeen be lang toch niet zóo heel groot acht en behoorde men Veere te laten begaan, wanneer het liefhebbers kan vinden in het buitenland". Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, acht gevende op den dringenden wensch, door reeds meer dan 125 departementen geuit, om ook in het volgende jaar een Volksalmanak te ontvan gen, heeft besloten van de voorgenomen schorsing van den almanak af te zien. Aan de algemeene vergadering van 1885 zal worden overgelaten over het verder lot van dat jaarboekje te beslissen. De Belgische Regeering zal zich tot de onze wen den om verbetering in den verouderden rechtstoestand te verkrijgen, dat op goederen, binnen Nederland ge legen, geen hypotheek kan worden ingeschreven krach tens overeenkomst, in België verleden. Ons art. 1218 B. W. vergunt zulk een inschrijving uit buitenlandsch contract alleen, als het bij tractaat is bepaald, terwijl in België de inschrijving kan geschieden krachtens elders verleden overeenkomst, tenzij bij tractaat het tegendeel is bepaald. Men schrijft uit Londen aan het Hbl., dat na langdurig overleg het Engelsche Kabinet getreden is in de inzichten van de Nederlandsche regeering omtrent den aard der wijzigingen, aan te brengen in de han- delstractaten door Japan met de Europeesche mogend heden gesloten. Het besluit tot uitstel van de tweede trekking der Tentoonstellingsloterij werd, naar het N. v. d JJ. verneemt, reeds in het begin dezer maand door de be treffende commissie genomen. De reden daarvan was, dat men toen voorzag op den 15den niet een genoeg zaam aantal loten geplaatst te zullen hebben. Er werd dus bij den Commissaris des Konings aanvraag gedaan om deze trekking te mogen verschuiven en haar te gelijk met die der overige seriën en hoofdprijzen in April te doen plaatshebben, waarop een goedkeurend antwoord werd ontvangen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Krnininge. Benoemd tot kerkvoogden der Her vormde gemeente alhier de heerenJ. Cok, in plaats van M. Wondergem, overleden, en P. PoldermaD, als lid van den kerkeraad in plaats van J. Nieuwenhuijse, die zijn radicaal verloor en ook volgens den rooster moest aftreden. Tolcn. De ouderlingen hebben geweigerd bij de aanneming der catechisanten van ds. Crull tegenwoor dig te zijnvandaar dat de aanneming elders plaats zal hebben. Een dergelijk geval is hier. nog nimmer voor gekomen. Tegen 1 April a.s. is aan den heer J. F. L. Abresch, predikant bij de N. II. gemeente te Middelburg, op zijn verzoek, emeritaat verleend. Scltore. De gemeenteraad alhier heeft de jaarwedde van het hoofd der school, den heer P. Janse, verhoogd met 50 en alzoo gebracht op 800. Het algemeen school-museum, dat van Rotter dam naar Utrecht is verplaatst, zal op Woensdag 20 dezer, des nam. te 2 uren, offlciëel worden geopend in tegenwoordigheid van heeren burgemeester en wet houders en van verschillende provinciale en plaatselijke autoriteiten. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn o. a. veroordeeld, tevens in de kosten A. P., 53 j., schoorsteenveger en scharenslijper te Goes, wegens openbare dronkenschap bij herhaling, tot 10 dagen gev. en opzending naar eene rijkswerkin richting gedurende 3 maanden; C. Van E., 18j., kleermakersknecht te Hansweerd, wegens diefstal, tot een maand cel. De Minister van Justitie heeft, naar het Vadert. verneemt, last gegeven tot het aanteekenen van appèl in de zaak der Utrechtsche studenten. De Oostenrijksche Kamer van Afgevaardigden heeft besloten voortaan aan hen, die door de recht bank veroordeeld zijn, wier onschuld later aan het licht komt, schadeloosstelling te verstrekken. Buitenlandsch Overzicht. Er valt weinig belangrijks te melden, wat hoofd zakelijk moet worden toegeschreven aan de ontzettend lange debatten, die in de verschillende parlementen aan de orde zijn. Zoo is in Engeland nog altijd niet de beslissing gevallen over de motie van sir Stafford Northcote. Het groot aantal amendementen, dat wordt voorge steld en de reeks van sprekers, die zich heeft laten inschrijven, doen vermoeden, dat de stemming over deze motie eerst in den loop dezer week zal plaats hebben. Hoe zij zal uitvallen voor de regeering is nog moeielijk te beslissen, maar zeker is het, dat het doortastend handelen der laatste dagen bij velen een gunstigen indruk maakt. De regeering kan wel is waar daarmede haar vroeger wijfelend optreden niet onge daan maken, maar zij geeft toch bewijs met de tot nogtoe gevolgde politiek te willen breken en dit zal, vooral wanneer de stemming over de motie nog enkele dagen kan verschoven worden, haar zeker ten goede komen. Voor het overige valt er omtrent den toestand in Egypte zelf niets nieuws medetedeelen. Ook in de Fransch-Chineesche quaestie is weinig belangrijks voorgevallen, Generaal Millot heeft den I2n het opperbevel over de troepen aanvaard, zoodat admi raal Courbet zich thans weder uitsluitend met het commando over de vloot kan belasten. Volgens de France zou de Chineesche regeering aan haren gezant Tseng gelast hebben, onmiddellijk na de officiëele tijding van een aanval der Franschen op liic-Ninh, zijne geloofsbrieven terug te ontvangen. Is dit bericht waar, dan zal die aanval door China dus beschouwd worden als eene oorlogsverklaring. In overeenstemming hiermede is eene nota der Chi neesche regeering aan de gezantschappen der vreemde mogendheden te Peking gezonden, die in zeer gematigden, doch tevens in zeer beslisten toon is geschreven. Daarin wordt o. a. gezegd: «China, het oog gericht houdende op de belangen van den handel, verlangt wegens deze gebeurtenissen volstrekt nog geen oorlog. Het komt ons echter voor dat Frankrijk te veel zich gedraagt naar den regel, dat macht boven recht gaat. Wanneer Frankrijk nu voorgaat de rechten van China over Annam te miskennen, dan zal het voor ieder duidelijk zijn aan welke zijde het recht en aan welke het on recht in dit geschil is. China heeft altijd gewenscht, dat de vrede behouden zou blijven, en indien Frankrijk genegen zal zijn de vriendschapsbetrekkingen in stand te houden, dan zal ook thans nog de quaestie langs minnelijken weg kunnen worden beslist. Maar indien Frankrijk China's rechten miskent en Bac-ninh aan valt, alwaar Chineesche troepen in bezetting liggen, dan zal het Frankrijk zijn, dat de goede betrekkingen verstoort, en dan zullen onze soldaten vechten." Volgens een bericht heeft de paus alle Fransche bis schoppen uitgenoodigd naar Rome te komen. Eenige zijn er reeds en andere worden eerstdaags verwacht. Het doel der samenkomsten met Leo XIII zou zijn om middelen te beramen ter aanwakkering van den katholieken geest in Frankrijk, ten einde in staat gesteld te worden om de propaganda van de god- verloochenende «ecten met goed gevolg te bestrijden. Zooals wij reeds meldden is de uitzonderingswet in Oostenrijk aangenomen, niet echter dan na sterke oppositie der tegenpartij, die beweerde dat het de eerste stap op den weg der reactie was. Graaf Taaffe, de minister-president, antwoordde dat de regeering lang had geaarzeld, maar tot de overtuiging was gekomen, dat de woelingen der anar chisten de uitzonderingsmaatregelen dringend noodig maakten. De regeering had zich overigens stipt ge houden aan de voorschriften der wet van 1869; had deze wet niet bestaan, dan zou zij een afzonderlijk ontwerp, eene socialistenwet of eene veiligheidswet, hebben moeten indienen. De wet van 1869 heeft aan de regeering rechten toegekend en het is haar plicht daarvan gebruik te maken. Voor de uitoefening van dit recht heeft de regeering geen votum van vertrou wen noodig. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Door het gemeentebestuur van Ierseke werd Za terdag aanbesteed de levering van 160 Monderhouds- grint vrij op den wal aan de haven. Ingeschreven was door: C. Bos te Sliedrecht, voor ƒ1,88; J. Lips te Nijmegen, voor 1,86; L Die penhorst te Sliedrecht, voor 1,84; H. Larooij te Gorishoek, voor 1,84, en W. E. Van IJsseldijk te Ierseke, voor 1,80, alles per M*. De levering werd aan den minsten inschrijver W. E. Van IJsseldijk gegund. Voor de levering van 400 M'. onderhoudsgrint voor de gemeente Kruininge was ingeschreven door: J. Lips te Nijmegen, voor 1,93; II. Larooij te Scherpenisse, voor 2,04A. De Vries te Har dingsveld, voor 2,05; A. Muller te Sliedrecht, voor 2,05, alles per M3zijnde de levering aan den minsten inschrijver J. Lips gegund. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerp. Information 4 Mrt. Wilhelminadorp, zinkwerken, O. Bevelandpolder. 4 Wilhelminadorp, zinkwerken, Wilhelminapolder. 10 Ellewoudsdijk, schuur, Hanuink. Datum. 20 Febr. 21 21 - 21 22 22 23 v 25 27 27 - 28 29 29 29 1 Mrt. 3 5 5 10 10 13 - 14 19 20 22 26 Verkoopingen en Verpachtingen. Plaats. Voorwerpen. Nis se, schapen, Heinkenszand, hoereninspan, Borsele. booten en meubels, Hansweerd, kolen en wrak, Ovezand, roerende goederen, Information. Pilaar. Pilaar. A. Polderdijk. Ontv. Reg., Goes. Kar8eboom. Wemeldinge, roerende goederen, Rembges. Goes, klinkerpuin, Ontv. Reg., Goes. Ovezand, boereninspan, Pelle. Kats, boereninspan, Mr. Liebert. Kloetinge, boereninspan, Pelle. 's-Grayenpolder, boereninspan, P Overman. Nisse, boereninspan, P. Overman. Wissekerke, boereninspan, Roelof. Kruininge, koffiehuis-inventaris, Rembges. Goes, meestoof en machines, Pilaar. Kapelle, hoefje en bouwland, Pelle en Lansen Croin. Kortgene, boereninspan, Roelof. Heinkenszand, boereninspan, Pelle. Kapelle, hooi en mangels, Pelle. Goes, hofstede, Mr. Liebert. Nisse, gedeeltelijke boereninspan, Pelle. 's-Heerenhoek, hofstede, Hoedekenskerke, boereninspan, Hoedekenskerke, meubilair, Goes, landerijen, Borsele, boereninspan, Nieuwdorp, boereninspan, Pelle en Lansen Croin. Mr. Liebert. Mr. Liebert. Pilaar. Pelle. Pilaar. Liefdadigheid. Met blijdschap geven DIAKENEN der Ned. Herv. gemeente alhier te kennen, dat in de namiddag godsdienstoefening op gisteren door hen is ontvangen in een gesloten enveloppe een muntbiljet ad tien gulden. De edele geefster of den gever wordt, ook namens hunne armen, daarvoor hartelijk dank gezegd. Goes, den 18 Februari 1884. Namens Diakenen voornoemd, M. D. DEKKER, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. Marktberichten. ROTTERDAM, 18 Februari 1884. Granen bij matigen aanvoer alle onveranderd. Buitenlandsche en Meel vast. Van Vlas ter markt 30637 steen, welke vlug opruimden tot ruim vorige prijzen. Nieuwe TARWE f 7,a f 8 50 Jarige - 7,25 - 8,75 Nieuwe ROGGE- 5,75 - 6,50 WINTERGERST- 4,75 - 5,75 ZOMERGERST- 4,75 - 5 20 Korte HAVER- 2,75 - 4,20 Lange - 3,- 4, BOEKWEIT (N.-Brab.) - 187,— - Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 10,- 12,40 PAARDENBOONEN - 6,75 - 7,— DUIVENBOONEN - 7,75 - 8,25 ERWTEN7,75 - 8 50 Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 11 BRUINE BOONEN10,— - 12 5o WITTE ....- 9,— - 12.5o KANARIEZAAD - 6,50 - 8,75 Aanstaanden Vrijdag 22 Februari hopen onze zoo dierbare ouders PIETER HIRDES en MAATJE KAKEBEEKE hunne Veertigjarige Echtvereeniging 1 te vieren. Uit naam hunner kinderen, i Nisse. behuwd- en kindskinderen. Zij, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel en nalatenschap van wijlen den beer C. L. Bernard, in leven herbergier te Vlake en aldaar overleden den 9 Februari 1884, ge lieven daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van Notaris A. W. REMBGES te Kruininge, vóór den 5 Maart a. s. Hun, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen den heer J. M. De Koster, in leven landbouwer onder de gemeente Kolijns- plaat, wordt verzocht vóór 25 Februari 1884 opgave of betaling te doen ten kantore van den Executeur-testamentair P. H. VAN LIS te Kortgene. Brieven franco. Bij behoorlijk geregistreerde beschikking der Arrondissements-rechtbank te Middel burg van 11 Februari 1884 is de heer JOHANNES MARINUS PILAAR, Notaris, wonende te Goes, benoemd tot provisio- neelen bewindvoerder, om zorg te dragen voor den persoon en de goederen van landbouwer, wonende te s-Gravenpolder, wiens onder curateelestelling verzocht is. Voor extract J. G. DE WITT HAMER, Procureur. Atdeellng Goes. De ondergeteekenden bestuurders van bovengenoemde Afdeeling der Maatschappij van Weldadigheid, hebben de eer door deze ter algemeene kennis te brengen, dat door eenige leden der afdeeling op Woensdag 20 Februari a. s. eene inzameling langs de huizen van de ingezetenen zal gehouden worden, ten behoeve van gezegde Maat schappij. Zij bevelen deze collecte ten krach tigste in den weldadigheidszin van hunne medeburgers aan. Van den uitslag toch van de te houden inzameling, die met machti ging der Hooge Regeering over het geheele land gehouden wordt, zal het afhangen, of de Maatschappij op denzellden voet als tot dusverre hare taak kan voortzetten, nu zij door het verscheiden van eene weldadige Vorstin hare jaarlijksche inkomsten met niet minder dan f 8000 ziet verminderd. Wie, die het edele doel dezer Maatschappij kent, zooals het in artikel 1 harer statuten is omschreven, namelijk om mede te wer ken tot verbetering van den toestand der lagere volksklasse, welk doel zij tracht te bereiken„door plaatsing van de haar toevertrouwde huisgezinnen en personen in hare koloniën(die in geenerlei verband met de Rijks- bedelaarsgestichten staan) „onder behoorlijke tucht en door verschaffing van arbeid voornamelijk veldarbeid"wie, die met een en ander bekend is, zal, vragen wij, aan deze Maatschappij niet gaarne zijn steun verleenenP Moge onze gemeente een evenredig aan deel bijbrengen in de opbrengst dezer vader- landsche collecte, die, naar wij vurig hopen, een cijfer zal aanwijzen, dat de Maatschappij, wei verre van haren werkkring ais philan- tropische instelling te moeten beperken, hare wieken breeder kunne uitslaan. Zulks kan niet anders dan tot zegen van de behoeftige klasse komen Goes, 13 Februari 1884. Het bestuur der Afdeeling Goes, J. M. KAKEBEEKE E. VAN DEN BOSCH. M. J. DE MAREES VAN SWINDEREN. De tweede Verificatie-vergadering in het faillissement van THOMAS DE JONGE, timmerman, metselaar, huisschilder, koop man en aannemer, wonende te Ierseke, zal gehouden worden op Donderdag 6 Maart 1884, des voormiddags te tien uren, in het Gerechtsgebouw te Middelburg. De Curator Mr. C. LUCASSE, Advocaat en Procureur. Rechthebbenden op van p. m. 4 M. lang en 25/30 cM. zwaar, aangespoeld onder deze gemeente, worden voor de EERSTE MAAL ter reclame op geroepen. De Burgemeester van Waarde, J. VEREEKE. Het BESTUUR der WATERING HOE DEKENSKERKE. doet te weten: 1. Dat het GEOPEND' beeft de inschrij ving op de eerste serie der, behoudens nadere goedkeuring, te sluiten VAN en wel onder de navolgende hoofd voorwaarden a. de leening wordt aangegaan in drie jaarlijksche seriën, elk van ƒ20,000, en wel in de jaren 1884, 1885 en 1886 b. elke serie bestaat uit 40 aandee- len van 500 c. de storting der le serie moet geschieden in éen termijn, en wel op den len Juni 1884; d. de rentekoers is bepaald op hoogstens 5 percent 'sjaars; e de behoorlijk gesloten inschrij vingsbiljetten moeten ten kantore van den Ontvanger-Griffier worden inge leverd vóór of op Donderdag den 6en Maart 1884, en eene duidelijke op gaaf bevatten van het getal aandeelen waarvoor wordt ingeschreven, benevens de rente, en onderteekend zijn door den inschrijver. Op den omslag dier bil jetten moet gesteld worden Biljet van inschrijving voor de 1 e serie der Geldleening ten behoeve der Wate ring Hoedekenskerke" f. de aflossing der aandeelen van elke serie heeft plaats bij jaarlijksche uitloting in uiterlijk 20 jaren, waarvan de eerste in de laatste helft van Maart 1885 g. aan Makelaars en Commissionairs in Effecten wordt voor koiting toe gekend 54 pet. van het bedrag der door hunne tusschenkomst ingeschre ven, aangenomen en overgestorte aan deelen. II. Dat het plan van geldleening voor ieder belanghebbende ten kantore van den Ontvanger-Griffier te Hoedekens kerke dagelijks behalve 's Dinsdags en 's Zaterdags -van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 1 uur ter inzage ligt. Hoedekenskerke, 15 Februari 1884. Het Bestuur voornoemd, M. DE REGT, Dijkgraaf. J. WELLEMAN, Ontvanger-Griffier. De Notaris J. M. PILAAR zal op Woensdag den 20 Fe bruari 1884, des voormiddags te 10 uren, voor den eerz. W. v. d. Weele te Nisse, op de door hem bewoonde hofstede verkoopen 64 Schapen, waaron der 42 Lamschapen, in koopen van 10 stuks; voorts een Hond en een volledig Scha penbocht van 16 heviën. van eenen kapitalen De Notaris J. M. PILAAR zal op Donderdag den 31 Fe bruari 1884, des voormiddags te 9 uren, voor de wed. Hubr. Janse Driedijk, op de alsnog door haar bewoonde hofstede, aan den Boeren- dijk, in de gemeente Heinkenszandver koopen 5 Werkpaar- r.— den, oud 3, 4, 8,9 enlB4^^- jaren, waaronder 2 Veulendra- gend, een Jaarling, 7 baatgevende Melkkoeien, 3 Vare Koeien, 6 Runderen en Kalveren, 3 vette Varkens, 3 Mestputloopers, 40 Kippen, Wachthond en Hok; voortsUtrechtsch Wagentje, Arreslede, 2 Menwagens, Lamoen- kar, Ploegen, Eggen, Rolblok, Sleepers, Stroomolen, Moesmolen, Windmolen, Zaaddorschzeil met Kleeden; verder: allerlei Land bouw-, Melk- en Stalgereedschap- pen en Harnas, eene partij Hooi, Mangels, Stroo, droog Hout en den Mest in den mestput. Eindelijk eene partij waaronder antieke Kast, Bedden en toe- behooren, Tafels, Stoelen, Spie gels, eene partij Porselein en hetgeen meer zal geveild worden.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2