1884. N°. 19. Dinsdag 12 Februari. 71ste jaargang. 's Konings Verjaardag, De Watering Hoedekenskerke. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd on feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f -1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Da prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De boomen en gewassen in de gemeente zullen voor den 29 Februari a. s. van RUPSENNESTEN, gezuiverd moeten zijn op straffe van een tot tien gulden, en de rupsen en rupsennesten onmiddellijk moeten worden verbrand op verbeurte van gelijke boete. Goes, den 9 Februari 1884. burgemeester en Wethouders van Goes, J. G Da WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Bij gelegenheid van is het geoorloofd in den avond van Dinsdaq 19 dezer VOETZOEKERS en ander klein VUURWERK(geen vuurpijlen) af te steken, doch uitsluitend op de Groote Marktde Vlasmarkt, de Beestenmarkt en de Gioote Iiade. Goes, den 9 Februari 1884. De burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Ingezonden Meer dan eenig ander wordt dit Waterschap in de jongste dagen besproken, en daartoe bestaat dan ook alleszins gegronde reden. Wat toch is de toestand? De Watering heeft, in verhouding .tot hare grootte, een uitgestrekten water- keerenden dijk langs de Wester-Schelde, welke dijk, van voldoende capaciteit, door steenglooiing is verdedigd. Daarachter liggen over het grootste gedeelte inlaag- dijken, zoodat, wat bovendijksche zeewering betreft, deze alleszins bevredigend en voldoende mag worden geacht. Minder gunstig is het echter met den vóór- of onder oever gesteld. Door het zich verplaatsen der platen of zandbanken in het breede rivierbed der Wester- Schelde dringt vooral in de laatste jaren de dieptegeul meer en meer naar den oever des polders en wijzen de uitkomsten der opvolgende peilingen zoowel ten noorden als ten zuiden van de haven verdiepingen aan op sommige punten zelfs van aanmerkelijken en ver- ontrnstenden aard. Tengevolge van vroegere bezinkingen en bestortingen is de vooroever op verschillende plaatsen meer of min der voorzien; doch zoowel de Rijks-als de Provinciale Waterstaat, het Polderbestuur en de Waterbouwkun dige ambtenaar zijn eenstemmig van oordeel, dat het raadzaam is de oeververdediging zooveel mogelijk aan- eentesluiten en te versterken. Reeds in de vergadering van Mei 1883, bij het be handelen der begrooting voor 1883/4, droeg het Pol derbestuur voor 6000 scheepston steen gedurende dat dienstjaar te storten. De vergadering van ingelanden besloot echter de voorgedragene 6000 op 3000 scheeps ton terug te brengen. De najaarspeilingen van 1883 gaven weder blijk van ongunstige verdiepingen. Naar aanleiding van het ambtsbericht van den hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat noodigden Gedeputeerde Staten het polderbestuur uit, ingelanden daarmede in kennis te stellen en bedacht te zijn op middelen van voorziening. Het Polderbestuur voldeed daaraan. Den 28 Janu ari jl. werden ingelanden bijeengeroepenhet Polder bestuur deed van een en ander verslag en stelde voor op den dienst 1883/4 alsnog 3000 scheepston te be storten en de kosten daarvan te vinden door den om slag van een buitengewoon beschot van 10 per hec tare. Dit voorstel werd door ingelanden verworpen en daarna het Polderbestuur opgedragen om te beproe ven eene geldleening van ƒ60,000 te sluiten, af te lossen in 20 jaar, om daarmede de uitgaven voor versterking van den vooroever te bestrijden. Blijkbaar zijn er onder ingelanden twee stroomen van meeningen. De eene wil den vooroever krachtig verdedigen, de andere is meer genegen eene afwachtende houding aantenemen. De eerste is gegrond op de adviezen van deskundigen, de laatste is meer gekant tegen belangrijke uitgaven. Deze laatste meening is echter als zeer gevaarlijk en gewaagd aantemerken, want verarmt de vooroever en ontstaan er dijkvallen, dan gaan al de uitgaven, tot nogtoe aan den oever ten koste gelegd, verloren en zal men gedrongen worden op de inlaagdijken terug te trekken, waarvan de uitgaven voorzeker de krach ten van het waterschap te boven zouden gaan; want eerstens zou men die inlaagdijken onder profiel van waterkeerende dijken moeten opvoeren en daarna de steenglooiingen van de tegenwoordige waterkeering op de inlaagdijken moeten overbrengen, hetgeen schier niet te betalen zou zijn. Maar er is meer. De watering Hoedekenskerke staat niet op zich zelfachter- en nevenliggende polders zijn bij haar behoud betrokken, en vandaar dat de regeering het oppertoezicht uitoefent. De Regeering nu kent den toestandhare ambtenaren zijn met het polderbestuur eenstemmig van oordeel, dat krachtiger handelend moet worden opgetreden. Blijven nu in gelanden weigeren aan de adviezen te voldoen, dan heeft de Regeering de wet van 1855 voor zich en ka;;, uitvoering van werken aan den polder bevelen. In ieder opzicht ware dit te betreuren. Zoowel om dat daardoor ingelanden hunne zelfstandigheid zouden prijsgeven, als omdat meest waarschijnlijk de lasten daardoor zeer bezwarend zouden worden. Wat nu te doen! Niet door opruien, verdacht maken en onjuiste beoordeeling, meestal gegrond op eenzijdige voorstelling van zaken, buiten de vergade ring, worden de belangen des polders behartigd, maar wel door degelijke, zaakkundige bespreking in de vergadering. Het komt ons voor, dat nu de uit slag van de opdracht aan het Polderbestuur verstrekt om eene leening te sluiten eerst moet worden afgewacht. Is deze gelukt, dan bespreke men kalm de wijze, waarop de vooroever zal worden versterkt. Gelukt de leening niet, welnu men kome dan terug op het voorstel van het polderbestuur om onverwijld 3000 scheepston steen op de meest bedreigde punten te bestorten en 10 per hectare extra te heffen. Want een dijkgeschot van 24 of 25 per hectare, zelfs al ware dit in de eerste jaren blijvend, verdient verre weg de voorkeur boven het gevaar van dijkvallen, waardoor men steeds achteruitgaat, en die onbereken bare sommen verslinden. GOES, 11 Februari 1884. In de Zaterdagavond gehouden buitengewone vergadering der werklieden-vereeniging «Eigen Hulp" alhier werden nadere bepalingen vastgesteld omtrent het afgeven van het ziekencertificaat en het aannemen van gewone leden. Ook werden weder 5 gewone leden aangenomen en werd aan de vergadering kennis ge geven, dat er 4 buitengewone leden tot de vereeniging waren toegetreden. Gaat «Eigen Hulp" zoo voort, dan zal het spoedig nog meer kunnen doen dan nu reeds het geval is. Zaterdag hebben de machines van het hulp stoomgemaal te Kattendijke, bij wijze van proef, ge durende ongeveer vier uren gewerkt, eerst iedere pomp afzonderlijk en daarna tegelijk. De uitslas was alleszins bevredigend, zoodat èn de aannemers èn een paar leden der directie, die zich toevallig daar be vonden, daarover zeer voldaan waren. Morgen zal vermoedelijk een tweede proef worden genomen en mocht ook die goede resultaten opleveren, dan zal de definitieve inwerkingtreding nog deze week plaatshebben. Ierseke. De heer A. "Van Selms, arts alhier, heeft voor zijne benoeming tot gemeente-geneesheer te Schoon- rewoerd bedankt, en zal tot algemeene vreugde deze gemeente dus niet verlaten. Sedert 30 Nov. 11., dus in 10 weken, is op de oester- beurs alhier niet de minste handel gedreven. Wie daarom evenwel meent, dat de oesterteelt en de daaruit voortspruitende handel weinig te beteekenen heeft, be driegt zich deerlijk. Integendeel, die handel is zeer levendig en wordt steeds drukker. Behalve de afleve ring van consumabele oesters wordt het heele jaar door genegociëerd in aangeslagen pannen, jong oester- broed, jarig zaaigoed en volwassen oesters, welke laatste door de kweekers aan de groote leveranciers worden verkocht. Dat de beurs zoo weinig van dien handel tot zich trekt, bewijst dat de behoefte aan die beurs heel weinig gevoeld wordt en dat zij het mis hadden, die er eene groote beteekenis aan toeschreven. Het schijnt zelfs of zij haar eigen dood sterven zal. Bij eenig nadenken zal men de verklaring daarvan gemakkelijk vinden. Ierseke is volstrekt geen handelscentrum voor andere plaatsen, die aan de oesterteelt doen; koopers en ver- koopers kennen elkander en ontmoeten elkander dage lijks en de handel wordt geheel zonder tusschenper- sonen gedreven. De beursprijzen zijn dan ook geen standaardprijzen. De verkiezing voor een lid van den gemeente raad te Kruininge is bepaald op Maandag den 25 Febr. a. s. Maandag 18 Februari zal eens vergadering van Ingelanden van den Borselepolder worden gehouden tot verkiezing van twee vertegenwoordigers in den dijkraad voor de waterkeering van Ellewoudsdijk- Borsele. Schorpenisso. "Vrijdagavond werd alhier door de nutsvereeniging hare laatste wintervergadering ge houden. Een 40tal dames en heeren waren tegen woordig. Als spreker trad op de heer Vooren, van Poortvliet, die tot onderwerp zijner rede gekozen had «Verkocht". In deze vergadering werd ook nog besloten het 20jarig bestaan dezer vereeniging dit jaar in eene buitengewone vergadering feestelijk te herdenken. Op de naamlijst der bekroonden op de Tuinbouw tentoonstelling te Naaldwijk, gehouden op 2, 3 en 4 ,rMober jl,, komt ook vooi de heer- C. Liudenbsrgh te Wemeldinge, wien de 2e prijs werd toegekend voor: vijf grootste «Peren". Dr. C. Steketee, sinds 1875 geneesheer te Ter- Neuzen, is te Heidelberg, waar hij herstel van gezond heid was gaan zoeken, overleden. In de gisteren te Amsterdam gehouden verga dering van de vereeniging «De Dageraad" is de heer P. C. F. Frowein met groote meerderheid herkozen. De heer Frowein hield zijne benoeming in beraad. In plaats van den heer Fortuijn werd gekozen de heer F. L W. Beijevinck, kapitein der artillerie. Wegens het vergevorderde uur werd de vergadering verdaagd, nadat de heeren F. Domela Nieuwenhuis, dr. II. C. Muller en eenige anderen hadden mede gedeeld, dat zij niet langer deel wilden uitmaken van eene vereeniging die de socialisten vervolgde. De le luitenant-adjudant A. E. Von Brücken Fock, gewezen commandant van het detachement genie troepen bij de tentoonstelling te Amsterdam, is door den Bey van Tunis benoemd tot officier der orde van den Nichan Iftihar. Vóór de invoering van het reglement voor de polder of waterschappen in Zeeland moest men, om stembevoegd ingeland te kunnen zijn, 8 heet. grond in den polder of het waterschap bezitten, welk getal na de invoering door meest alle polders, zoo groote als kleine, behouden werd. Naar de M. Ct. verneemt is verleden jaar door den heer J. Th. Hendrikse te IJzendijke als vertegenwoor diger van Belgische grondeigenaren een adres aan Ged. Staten gericht, waarin op de ongelijkmatigheid van dat getal gewezen werd en het belang dat kleine grondbezitters erbij hebben, om in nietomvangrijke polders stemgerechtigde te kunnen zijn. Tengevolge hiervan hebben Ged. Staten, overeenkom stig art. 42 van het reglement, reeds eene vermindering van het aantal hectaren voor enkele polders toegestaan, en zullen andere polders ongetwijfeld trachten in het zelfde voorrecht te mogen deelen, waardoor een beter beheer niet anders dan verzekerd wordt. De kiesvereeniging «Schiedam" te Schiedam heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer gekozen den heer mr. H- C. Verniers van der Loeff. Naar het T>. v. N. verneemt, loopt de oud-Mini ster, de heer Modderman, binnen enkele weken Wies- baden te kunnen verlaten en naar het vaderland te rug te keeren. Naar de Middelb. Ct. verneemt heeft de Regee ring het bekende besluit van den gemeenteraad van Veere, tot verkoop van den beker van Maximiliaan van Bourgondië, vernietigd. De oud-katholieke aartsbisschop te Utrecht, de heer J. Heykamp, en de bisschop te Haarlem van dat kerkgenootschap, de heer C J. Rinkel, hebben hunnen onderhoorigen geestelijken aangeschreven om in alle kerken eene collecte te doen houden ten behoeve der Maatschappij van weldadigheid en verzocht, de geloo- vigen tot milddadigheid te dien aanzien op te wekken Bij den voorzitter van de afleeling Zutfen der Maatschappij van weldadigheid is eene gift van 500 ingekomen. - Men zal zich herinneren, dat de heer Van Vlij men indertijd geklaagd heeft over knoeierijen, die bij den bouw van de Kon. stallen zouden hebben plaats gehad. Thans meldt de Amst. Ct., dat door den Minister van Financiën eene commissie van deskundigen tot onderzoek van 's Konings stallen is benoemd. Op bet verzoek van's Gravendijk om de stukken, betrekkelijk de uitleiding zijner minderjarige dochter gewisseld, in originali of in afschrift terug te erlangen van ons Ministerie van Buitenlandsche Zaken, waar zij berusten, is zooals wij in ons vorig nommer meldden afwijzend beschikt. Met de motieven dier afwijzende beschikking zijn wij niet bekend, maar wat die mogen zijn, een groote hardheid is het, dat op die wijze aan den ongeluk- kigen vader de mogelijkheid is benomen recht te zoe ken tegenover ben, die naar zijn overtuiging den val zijner dochter op bun geweten hebben. Wij begrijpen, dat een briefwisseling tusscben auto riteiten, in 't archief van een departement berustende, niet zoo maar aan een particulier, die er om vraagt, ook al is hij belanghebbende, kan worden uitgeleverd. Maar het request van 's Gravendijk gaf grond voor het vermoeden, dat er bij het Departement van Buiten landsche Zaken meer berustte dan brieven tusscben de autoriteiten alleen, dat daar ook schrifturen en verklaringen van de betrokken personen en,documen ten, aan 's Gravendijk toebehoorende, werden bewaard. En dan rijst de vraagis het geoorloofd die achter te houden Nog steeds is meer licht noodig in deze duistere zaak. Vad De (R -K.) kiesvereeniging «de Grondwet" te Rotterdam heeft mede den beer M. L. Van Deventer, oud-consul-generaal te Rio-Janeiro, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Er zijn dus nu drie eandidaten, nl. de heeren M. L. Van Deventer, J M. Voorhoeve en mr. H C. Ver niers Van der Loeff. Opnieuw is een verhooging der Indische begroo ting voor 1883 voorgesteld met 1,621500. waarvan echter ƒ855,000 door verminderingen worden opge wogen. Onder deze verhoogingen is 2 ton voor uitgave ter leniging der Krakatau-ramp, 6 ton tot wering der veepest en overigens voor de Atjeh-nitgaven, uitrus ting van schepen enz. bestem!. Door de Regeering is thans ingediend het aangekon digde ontwerp, waarbij ontheffing verleend wordt van accijns bij uitvoer van versch vleesch. liet ontwerp is nagenoeg gelijkluidend met de wet van 29 December 1866. De Britsche Regeering heeft den Gouverneur van Malacca opgedragen een agent naar den Radja van Temon te zenden om de vrijlating van de bemanning der «Nisero" te bewerken. De agent zal per stoomschip «Pegasus" derwaarts vervoerd worden. De bemanning schijnt tot dusver tamelijk goed door den Radja behandeld te worden. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen 8 April e. k. weder pu pillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis zullen wo- den geplaatst. De »St.-Bt." no, 35 bevat nadere bij zonderheden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kills. De verkiezingen voor leden van den kerkeraad alhier hebben Vrijdag plaats gehad. Als ouderlingen zijn gekozen de hh. M. Geelhoed, J. Schroevers en J. Bruinooge; als diakenen de hh. J. Arents, M. Ta- zelaar en C. Rottier. Ds. E. A. Lazonder te Zegveld heeft, na een ruim vijfjarig verblijf aldaar, zijn honderdste beroep ontvangen. In Januari werden door ds. Van Dijk te Deu- tichem voor zijne stichtingen weer belangrijke bijdra gen ontvangen. Er kwam 700 in voor «Ruimzicht" en voor de opleiding van predikanten te Utrecht, terwijl een ander voor datzelfde doel 1600 toezond. De ontvangsten der Nederl. Zendingsvereeniging over 1883, met inbegrip van een legaat groot 10,000, bedroegen 50,638.02; de uitgaven 50,484.50; alzoo een voordeelig saldo van 153,52, hetwelk de vereeniging sedert eenige jaren niet te beurt viel. De ontvangsten in dit jaar beliepen van 1 tot 15 Jan. 2,214.60. Door den heer J. Brouwer, onderwijzer in de bewerking van het hout aan de Ambachtsschool te Goes, is, met ingang van 1 April a. s., eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Mej. N. De Koning te De Lier, bij Delft, is benoemd tot onderwijzeres aan de school met den bijbel te Aksel. De akte-examens voor onderwijzer en onderwij zeres, lager onderwijs (art. 56a), zullen dit jaar den 31en Maart beginnen. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn, tevens in de kosten, o. a. veroordeeld 11. F. M., 24 j., stationschef te Rilland Bath, wegens overtreding van bet spoorweg-reglement, tot 25 boete of 7 dagen gev. A. R.. 22 j., vroeger wissel wachter te Rilland-Bath, thans te Rozendaal, wegens als voren, tot dezelfde straf. M. M. 36 jzeeman te Vlissingen, wegens openbare dronkenschap, tot 21 dagen cel en opzending naar een rijkswerkinrichting gedurende 3 maanden. J. D33 j., werkman te Vlissingen, wegens openbare dronkenschap, tot 14 dagen gev. O. L. B., 48 j., vrouw van L. L. W., her bergierster te Goes, wegens het toedienen van sterke drank aan een in beschonken toestand verkeerend persoon, tot 10 boete. De student B. te Utrecht, die door de arrond.- rechtbank aldaar, wegens het toebrengen van slagen aan een veldwachter en een burger te Baarn, tot 8 dagen celstraf is veroordeeld, heeft, van dat vonnis aan Z. M. den Koning gratie gevraagd.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1