1884. N°. 18. Zaterdag 9 Februari. 71slc jaargang. Bij dit nominee behoort een bijvoegsel. Het tooneelverbond en de tooneelschool. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich; voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ots. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel Onder dit opschrift verscheen in De Amsterdammer, Dagblad voor Nederland, van 26 en 27 October van het vorige jaar een artikel van den ijverigen directeur der tooneelschool, den heer S. J. Bouberg Wilson, en waar wij met een enkel woord de aandacht op dit verbond en die school willen vestigen, kiezen wij dat opschrift ook tot titel van ons artikel. Bij zoovelen en vooral bij ons, die, niettegenstaande de snelle middelen van vervoer, toch nog zoo ver van de grootste plaatsen in or.s land zijn verwijderd, zijn èn het verbond èn de tooneelschool volslagen onbekend. Het mag daarom gepast heeten deze op het gebied der kunst zoo nuttige instellingen in wijder kring bekend te maken, opdat zij ook meer zouden worden gewaardeerd en gesteund. Het tooneelverbond stelt zich ten doel «de verbete ring van ons tooneel". Hieruit valt dus reeds dadelijk afteleiden, dat het tooneel heden ten dage bij ons te lande niet is wat het kon en moest zijn. Wij grlooven trouwens niet dat iemand, die gevoel en liefde bezit voor de tooneelkunst, met den toestand van ons tooneel tevreden zal zijn. Zoowel op het gebied der kunst als op dat der zedelijkheid stond het tot vóór enkele jaren maar matig aangeschreven. Om in dien toestand verbetering te brengen werd in Nederland het tooneelverbond opgericht, dat wel iswaar in Amsterdam zijn hoofdzetel heeft, maar tegen woordig toch in het gansche vaderland, ja zelfs in België, zijne afdeelingen en leden telt. Vraagt men wat in die enkele jaren van zijn bestaan het Nederlandsch tooneelverbond heeft uitgewerkt, dan wijzen wij er in de eerste plaats op, hoe het een krachtigen stoot heeft gegeven tot het in het leven roepen van de koninklijke vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel", die, zich uitsluitend op practisch terrein bewegende, de beste tooneelkrachten uit ons land ver- eenigt, teneinde een corps van kunstenaars te vormen, dat de beste stukken naar hunne beste krachten ten tooneele voert. Doch het aantaal kunstenaars en kunstenaressen op het gebied van het tooneel was helaas vóór enkele jaren gering. Wellicht waren zij er wel, doch ze kwamen niet uithunne krachten bleven sluimeren of werden in verkeerde richting ontwikkeld, door de slechte keuze van stukken en door gebrek aan degelijke kennis, beschaving en ontwikkeling der acteurs. De stelling, dat de kunstenaar geboren en niet gemaakt wordt, is onbetwistbaar waar, doch zonder goede en degelijke leidiDg komen toch slechts weinig genieën tot volkomen ontwikkeling en hoeveel te minder kon dit het geval zijn, waar het genie wel werd geleid, maar helaas verkeerd. Dit begreep het tooneelverbond terecht en zijn hoofddoel was dan ook de stichting eener tooneelschool. Een school voor tooneelisten. Het klonk vreemd in Nederland. Voor muziek-, teeken- en schilderkunst bestonden reeds sedert jaren inrichtingen tot opleiding, maar voor het tooneel Toch is er wellicht geen kunst, die meer tot ontwikkeling en tot beschaving van het volk bijbrengt dan juist de tooneelkunst. Zij valt spoediger binnen het begrip van ieder individu dan muziek of schilderkunst, omdat zij de eenige kunst is, die door twee zintuigen, gezicht en gehoor, wordt waargenomen, welke elkander bij die waarneming helpen. Doch niet alleen omdat zij meer binnen de bevatting van ieder mensch valt, is de tooneelkunst van zoo hooge waarde, maar ook, en misschien wel in de eerste plaats, omdat zij de menschelijke hartstochten, vooroordeelen en verkeerdheden aanschouwelijk voorstelt en daardoor medewerkt om den mensch te verbeteren en te be- sch aven. Het zou ons te ver voeren, wanneer wij hier nog wilden mededeelen, hoe de tooneelschool is ingericht. Eene bloote vermelding der vakken, waarin onderwijs wordt gegeven, zij voldoende. Het programma om vat; Nederlandsch, Fransch, Hoogduitsch, Engelsch, mythologie, vaderlandsche en algemeene geschiedenis, aardrijkskunde, rekenen, lezen en kunstmatig spreken, teekenen, dansen, gymnastiek, schermen (voor de man nelijke), kostuumnaaien (voor de vrouwelijke leerlingen), terwijl voorts de vakken, uitsluitend voor den tooneel- kunstenaar als zoodanig noodzakelijk, in de hoogere klassen aan de zoogenaamde vakschool" in ruime mate worden beoefend. Deze tooneelschool nu, die reeds haren gunstigen invloed heeft doen gevoelen, heeft verscheidene harer leerlingen bij de grootere tooneelgezelschappen geplaatst gezien. Het «Nederlandsch Tooneel" telt tot dusver het grootst aantal der eervol ontslagen leerlingen van die school onder zijne jongere artisten. Maar ook andere directiën, meer of minder in den lande bekend, zelfs ook in België, hebben hare jeugdige krachten onder de voormalige élèves dier instelling gevonden. Dat voor het instandhouden van eene dergelijke inrichting groote geldelijke offers worden geëischt, be hoeft niet nader te worden verklaard. Doch zelfs bij het zuinigst beheer en niettegenstaande onze Koning haar jaarlijks eene vorstelijke gift schenkt, lijdt de tooneelschool aan een financiëel tekort, dat dreigt chronisch te worden. Het is om die reden, dat op de algemeene verga dering, in 1883 te Leeuwarden gehouden, besloten werd om te trachten meerdere afdeelingen in ons land te stichten en het is ook om die reden, dat zich te dezer stede onlangs, op den krachtigen aandrang van een der bestuursleden van de Amsterdamsche afdeeling, eene afdeeling van het Nederlandsch tooneelverbond heeft gevormd. Het bestuur dier afdeeling heeft dezer dagen bij een aantal ingezetenen circulaires verspreid met verzoek om toetreding, op de voorwaarden in de wet van "net verbond vastgesteld, en in die circulaire is het doel van het verbond nader omschreven. Voorzeker zal bij ieder onwillekeurig de vraag rijzen, of er voor de leden ook eenig kunstgenot door het lidmaatschap is weggelegd Ons antwoord hierop is: direct niet, indirect wel. Het hoofddoel is en blijft finan- cieëlen steun te verzekeren aan het verbond tot instand houding der tooneelschool. Derhalve vloeit een deel der inkomsten van de afdeeling in de kas van het verbond. Doch een ander deel blijft geheel ter vrije beschikking van de afdeeling, en de leden hebben te beslissen over de wijze, waarop het zal worden besteed. Zij kunnen daarvoor dus trachten den een of anderen artist of spreker in hunne woonplaats te laten optredenzij kunnen wellicht b'j een genoegzaam aantal leden ge heel of voor een gedeelte een garantiefonds stichten, om eene eventueele voorstelling van een der afdeelingen van »het Nederlandsch Tooneel" meer kans van slagen te verzekeren dan tot hiertoe het geval was. Eindelijk nog kunnen de afdeelingen zich aanmelden om de jaarlij ksche algemeene vergadering van het verbond in haar midden te doen plaatshebben en niet zelden valt dan juist de keuze op eene jeugdige afdeeling. Zoodoende vereenigt dan de plaats, waarin zij gevestigd is, enkele dagen de voornaamste tooneel-artisten van Noord- en Zuid-Nederland en een groot aantal lief hebbers en vereerders van het tooneel, waaronder onze grootste letterkundigen, in haar midden, terwijl aan de algemeene vergadering gewoonlijk eene tooneel voorstel ling of verschillende voordrachten worden verbonden. Zooals blijkt vloeit er dus bij genoegzame deel neming wel degelijk kunstgenot uit het lidmaatschap der afdeeling voort en wij eindigen dan ook gaarne met een woord van opwekking om tot de jeugdige afdeeling «Goes" van het tooneelverbond toeletreden en de pogingen van het bestuur dier afdeeling krachtig te steunen. GOES, 8 Februari 1884. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de achterstaande annonce van de voorstellingen, te geven door den heer Sakarinie Kinsbergen op Zaterdag, Zon dag en Maandag a. s. Den heer H. De Wilde alhier is de redactie van De Oranjevaan aangeboden. De heer De Wilde is echter nog niet besloten of hij de betrekking zal aanvaarden. Wij ontvangen een bericht, dat ook reeds in andere bladen voorkomt, betreffende eene in j de nabij heid der Kattendijksche sluis van den polder »de Breede watering bewesten Ierseke" plaatsgehad hebbende oever- afschuiving. Omtrent den juisten omvang van het ongeval is echter nog niets met zekerheid te zeggen, doch het schijnt niet van ernstigen aard te zijn en het zal in ieder geval aan de in werking treding van het stoom gemaal geen beletsel in den weg leggen. De verkiezing van een lid van den gemeente raad te Kortgene zal plaatshebben op Donderdag 6 Maart a. s. Borsele. Woensdag werd alhier eene vergadering ge houden van Ingelanden van den Nieuwen West-Kraaiert- polder (Borselsch ambacht), waarin ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van dhr. C. Op 't Hof, tot dijkgraaf benoemd werd dhr. M. De Regt, wonende te Borsele. Kolijusplaat. Wie in eenigen tijd niet in deze ge meente geweest is en de kade bezoekt, zal verbaasd staan over de groote hoeveelheid nieuwe dakpannen, netjes langs dien kadijk gestapeld, maar nog vreemder zal hij opzien, zoo hij verneemt, dat ze er alle nog niet zijn en er in 't geheel 200.000 moeten komen. Aan zijne aandacht zal 't dan evenmin ontsnappen, dat men een houten keetje heeft opgeslagen en dat achter eene rietmat eenige personen met mesjes bezig zijn pannen, die klaarblijkelijk lang in 't water ge legen hebben, schoon te maken. Die pannen moeten dienst doen bij de Oestercultuur op de banken alhier. Daartoe moeten ze tweemaal gekalkt worden, wat zeker heel wat bedrijvigheid zal geven, en daarna op de banken worden gelegd. Achter een rieten mat steekt men pannen met aanslag, van Ierseke naar hier gevoerd, af, d. w. z. kleine oesters, sommige haast microscopisch, welke zich op die pannen bevinden, worden met een mesje er afgenomen. Dit gaat gemakkelijk door de kalk- laag, welke op de pannen is, zonder deze zou men ze niet ongeschonden er kunnen afnemen en daardoor licht het diertje dooden. Zoo moeten 80.000 pannen met aanslag hier behandeld worden, wat in een tijd van groote schaarschte van werk voor de arbeiders klasse, zoo talrijk in deze gemeente, een groote uit komst mag genoemd worden. Dit begin der kunstmatige Oestercultuur laat reeds vermoeden, hoeveel handen ruimschoots werk zuilen hebben bij slaging van de onderneming der heeren Poelman c. s. Vlissingen. Met de aanlegplaats van den Londen, Chatham en Dover Railway te Queenboro' ten dienste der mailbooten van de Maatschappij v Zeeland" is en blijft het tobben. Veranderingen of verbeteringen worden niet aange bracht en dit is ontegenzeggelijk zeer nadeelig voor de Zeeland", want de mailbooten kunnen nu van dien tijd af, slechts 80 ton lading per reis medenemen, anders loopen zij gevaar bij meerdere lading een gedeelte weer mede terug te krijgen, of aldaar niets te kunnen inschepen voor retourvracht. Neemt men nu nog in aanmerking, dat er verscheidene malen maar 60 ton lading medegenomen mag worden en Zaterdagavond alhier en Zondagavond in Engeland alleen visch ingescheept wordt (Zondags wordt te Queenboro' niet gewerkt), dan kan men nagaan dat het alles behalve voordeelig is, vooral in een tijd zooals tegenwoordig, waarin het personenvervoer toch aanmerkelijk minder is dan in den zomer. Het is dan ook van het grootste belang voor de aan deelhouders van de Stoomvaartmaatschappij «Zeeland", dat aan zoo'n onhoudbaren toestand spoedig een einde kome, want anders zullen zij ontgetwijfeld de dupe worden van de nalatigheid der overzeesche betrekkingen. Nu de gemeenteraad van Middelburg den prijs van het gas, voor verwarming bestemd, heeft ver laagd, circuleert aldaar een adres, waarbij winkeliers enz., die het gas voor hun broodwinning noodig hebben, verzoeken om met de gas-verwarmden op éen lijn te worden gesteld. Da Vliss. CL verneemt, dat door hooger bestuur alsnog pogingen in het werk gesteld worden om den heer A. Smit op zijn gevraagd eervol ontslag als bur gemeester van Vlissingen te doen terugkomen. De kiesvereeniging «Algemeen belang" te Rot terdam heeft gisteren tot candidaat voor de Tweede Kamer geproclameerd den heer M. L. van Deventer, oud-consul generaal te Rio-Janeiro. Waar de heer Wolfson voor de candidatuur bedankte om de een stemmigheid bij de verkiezing onder de iiberalen te bevorderen, is het te betreuren, dat «Algemeen belang" niet heeft kunnen besluiten den heer Verniers van der Loeff tot haren candidaat te verkiezen, zooals de liberale kiesvereeniging «Burgerplicht". Naar aanleiding van art. 40 der gemeentewet werd door drie leden van den gemeenteraad te Vlis singen in eene vergadering voorgesteld om, met in trekking van het besluit op 11 Januari II. aan de Hooge Regeering te verzoeken, met het volgende jaar de belasting op het gemaal met '/3 deel van het thans geheven wordende te bestendigen, alsmede de plaatse lijke belasting op het gedistilleerd te verdubbelen. Dat voorstel werd Woensdag in den Raad behandeld en aangenomen. Den lOen Juli a. s. zal het 300 jaar geleden zijn, dat de groote Willem de Zwijger door Balthazar Gerardts werd vermoord, liet. plan bestaat, om op dien dag te 's-Gravenhage eene tentoonstelling te organi- seeren van voorwerpen betreffende den Prins. Men zal trachten daartoe de Teekenacademie gedurende eene maand te bezigen, wanneer B. en W. hiervoor ver gunning wil geven. HH. MM. de Koning en de Koningin worden volgens een Reuter-depftche reeds in de aanstaande maand (Maart) te Brussel verwacht. H. M. de Koningin heeft 50 geschonken voor de Kinderbewaarplaats te Dordrecht. HH MM. de Koning en de Koning zijn, volgens de berichten uit Luxemburg, voornemens om eerst in de maand October van dit jaar het Groothertogdom te bezoeken. Men schijnt ook te mogen verwachten, zegt een der bladen, dat de Koning Groothertog in persoon de zitting der Luxemburgsche Kamer zal openen. De le luit. Douner, voor 5 jaren gedetacheerd geweest bij het O.-I. leger, is weder hier te lande ingedeeld, bij het 2e reg. inf. De Minister van Koloniën a. i. maakt voorloopig bekend, dat in den loop van dit jaar twee jongelieden in opleiding zullen worden genomen voor den dienst bij het boschwezen in Nederlandsch-Indië, op de voor waarden, vermeld in de Nederl. St.-Ct. van 29 Juni 1881, no. 151. In de maand Juli a. s zal nader worden bekend gemaakt, wanneer gegadigden zich kunnen aanmelden voor het vergelijkend examen, in die St.-Ct. omschreven. Te Delft werd Woensdagavond per spoortrein aangebracht het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. Van der Meer, pastoor te Vlissingen, geboren te Delft. Da lijkkist was versierd met prachtige kransen en werd gebracht naar de kerk van den H. Hippolytus, waar het werd opgewacht door de geeste lijkheid dier kerk. Donderdagmorgen 10 uren had in gemelde kerk een plechtig requiem plaats, en werd het lijk op de R. G. begraafplaats ter aarde besteld. Het Vaderland verneemt, dat het waarborgka pitaal voor den spoorweg Rotterdam Munster dezer dagen te gelde is gemaakt en de opbrengst van dien verkoop in 's rijks schatkist is gestort. Vermits het stoomschip «Burgemeester Den Tex", dat, Atjeh zal aandoen, in plaats van 9 Febr. eerst 20 Febr. e. k. van Amsterdam zal vertrekken, zullen de eerstvolgende rechtstreeksche verzendingen van brie ven naar Atjeh eerst kunnen geschieden den 20 Febr. e k., des morgens te 9 uren van Amsterdam, en op 1 Maart e. k. met den trein van 5,20 's avonds uit Amsterdam naar Antwerpen (over Marseille). Te Amsterdam is plotseling overleden de heer D. De Clercq, die vijftien jaren secretaris der Ned. Handel-Maatschappij was, aan welke instelling, waar van zijn vader W. De Clercq een der eerste directeuren was, hij veertig jaren werkte. Het zal velen, die De Génestets poëzie liefhebben, belang inboezemen te vernemen, dat de dood van De Clercqs diep betreurde vrouw, die hij twintig jaren geleden verloor, De Génestet het aandoenlijk schoon gedicht «het Haantje van den Toren" deed schrijven. (Hbl.) Ook «Neerlands Gymnasiasten" hebben zich niet onbetuigd gelaten met hun bijdrage tot eeniging van de ramp van Krakatau. Zij hebben dit gedaan op een wijze, die tevens den letterkundigen en artistieken smaak van de bloem en de hoop onzer jongelingschap vereert. Een quarto-boekdeel ligt voor ons, hetwelk daarvan, in 22 bladzijden met pennevrucliten in proza en poëzie, en vooral met allerliefste teekeningen, de getuigenis draagt. Dat het goede werk van de gym nasiasten steun verdiende, bewijzen de bijdragen, welke van docenten en hoogleeraren werden ontvangen en die hier en daar tusschen den verdienstelijken arbeid van de jongelieden verspreid zijn. De zeer nette uitvoering sterkt den «autografischen" druk van G. J. Thieme te Arnhem tot eer. (D.) Naar men aan de Haagsche Ct. mededeelt, is op het bekende verzoek van M. 's Gravendijk te 's-IIage om mededeeling van stukken, berustende aan het Departement van Buitenlandsche Zaken, afwijzend beschikt. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij de Doopsgezinde gemeente zil op Zondag 10 Februari a. s., des voormiddags te 10.15 uren, optreden ds. Johs. Dijserink, pred. te Vlissingen. Bedankt: voor het beroep bij de Ned. Herv gem. te Oud-Vomeer door ds. T. F. Westrik te Schiedam; voor dat naar Den Hoorn op Tessel door ds. Ch. C. J. W. Wierts van Coehoorn te Horsenvoor dat naar Werkhoven (cl. Wijk) door ds. J. G. Van Schelven Az., te Meeteren. Op 1 Januari II. waren er 283 predikantsvaca turen in de Ned. Herv. Kerk. Het Amerikaansch bijbelgenootschap had het vorig jaar 500 colporteurs aan het werk. Zij bezoch ten 650,940 huisgezinnen en verspreidden 349,010 exemplaren van den bijbel, van welke 71,425 exem plaren gegeven werden aan hen, die niet in staat wa ren om er een te koopen. De voordracht voor de betrekking van hoofd der o. 1. school te Geersdijk (gemeente Wissekerke) be staat uit de heeren J. M. Boode van Amersfoort, die

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1