1884. N°. 17. Donderdag 7 Februari. 71ste jaargang, Bij dit Hommer behoort een bijvoegsel. GOESW De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Si a a (1 «Ier gemeente Roes, op VRIJDAG den 8 FEBRUARI 1884, des namiddags te 2 uren. Goes, 6 Februari 1884. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: N» het zittinguemen van den heer dr. A. Isebree Moens: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Specificatie van kosten der gemeente-apotheek over 1883. III. Rekening en verantwoording van het beheer der bank van leening over 1883. IV. Aanvrage van de portionarissen in de meestoof A De Liefde" betreffende den grond. V. Verzoek van den heer C. L. M. Lambrechtsen, om afstand van grond in erfpacht. VI. Ontwerp-verordening op het bouwen enz. VII. Idem op de openbare gezondheid. GOES, 6 Februari 1884. Gistermiddag had in de sociëteit V. O. V. alhier de aangekondigde vergadering plaats ter bespreking van de wijze, waarop uitvoering zou worden gegeven aan de circulaire van het hoofdbestuur der »Maat- schappij van Weldadigheid"waarin aangedrongen wordt op het houden eener collecte, nu de financiëele toestand van de maatschappij door het derven der jaarlijksche gift van 8000 van wijlen prinses Ma rianne zulk een gevoelige slag is toegebracht. In hoofdzaak werd besloten den datum, waarop die col lecte zou worden gehouden, te bepalen op den 20en dezer, terwj'l over de verdere regeling der belangen van de afdeeling Goes der Maatschappij in eene vol gende vergadering zou worden besloten. Ons is verzocht medetedeelen dat de heer David Kok, afkomstig van Krabbendijke en sedert jaren te Kalamazoo (Michigan, Noord-Amerika) gevestigd, den 30en Januari 11. New-York heeft verlaten, met het voornemen zijn familie en vrienden in Zuid-Beveland te bezoeken. Hij is ook bereid, als bijzaak, allen die zulks verlangen inlichtingen te geven omtrent Amerika en bijzonder omtrent Kalamazoo. Men schrijft ons uit Hoedekenskerke Bij het besluit om eene leening van 60,000 aan te gaan hadden ingelanden van den Polder op het oog, die som steeds als reserve in kas te houden, onder hunne nadere beslissing daarvan telkens een gedeelte te gebruiken, al naarmate van de behoefte, om zóo de jaarlijksche waterpenningen aan te vullen en met aflossing van kapitaal en interest gedurende 20 jaren het volgend geslacht gedeeltelijk de lasten te doen dragen van het tegenwoordige, tot eene afdoende ver zekering van den Scheldedijk. Of eene leening met dat doel door Gedep. Staten zou worden goedgekeurd, moest worden afgewacht. Het dijksbestuur besloot echter eigenmachtig aan Gedep aan te vragen mach tiging tot het aangaan der leening, op grond van een (niet voorgesteld en nog minder genomen) besluit, die geheele som te besteden aan steenbestorting, gedurende een tijdvak van drie jaren. Hiertegen is door drie ingelanden protest ingediend bij Gedep. Staten, terwijl negen ingelanden eene vernieuwde vergadering verzocht hebben. Daarop zal natuurlijk de vraag ter sprake komenhoe moet het geld besteed worden De een zal zich dan houden aan het oorspronkelijke denkbeeld, de ander zal de halve Schelde willen bepantseren, een derde alleen den voet van den dijk, een vierde zal met een hatelijkheid gereed staan op den onder gang van den polder, in verband met eene belangrijke verkooping van landerijen in de volgende maand en »Jan zonder land" stopt dan misschien rustig zijn pijpje, denkende: wie niet hooren wil moet voelen. Bijna dagelijks vallen hier dingen voor, die alleen in staat zouden zijn een paar kolommen der courant te vullen. Het publiek zou er waai schijnlijk veel smaak in vinden, maar dan mocht de redactie nog wel eenige correspondenten aanstellen. Zoo was de landbouwer Verbeek dezer dagen bezig met een meterstok in het bijzijn van éen zijner arbeiders een stuk land van zijn pachtheer op te meten. De jachtopziener Vermast, dien meterstok waarschijnlijk voor een geweer aanziende, roept hem uit de verte toe: Bonthoud uw dag!" Tableau Tweemaal vier-en-twintig uren later gaat Verbeek naar den burgemeester, om te onderzoeken of er werkelijk proces-verbaal tegen hem is opgemaakt, maar er was niets van bekend. Verbeek eischt daarop den jachtopziener te doen vervolgen, omdat hij niet voor dief, wilddief, strooper wil worden uitgemaakt; maar de burgemeester, om welke reden dan ook, had er geen lust in. Verbeek zal zich nu rechtstreeks tot den officier van justitie wenden. Tot nogtoe was bet gebruik de kinderen van arbei ders gratis op de school toe te laten, maar B. en W. hebben besloten voor die kinderen het halve schoolgeld te vorderen. Den minvermogenden eene kleinigheid te laten betalen kan misschien het schoolverzuim helpen tegengaan, maar die kinderen blijken juist de beste en trouwste schoolgangers te zijn, en daarom is de maatregel van het gemeentebestuur moeielijk te ver klaren tenzij men meent, dat de te groote kosten van het gemeentehuis op die manier moeten worden goedgemaakt. Toen een der arbeiders zijn besluit aan zijne kinderen mededeelde ora hen allen thuis te hou den, omdat hij nu de onkosten niet meer ken betalen, begonnen ze allen te schreien 't Wordt tijd, dat een man als Verbeek in den Raad komt, maar van zijne installatie hoort men nog niets. Een eigenaardig feest werd gisteren gevierd door de firma Altorffer te Middelburg, het eeuwfeest hunner boekdrukkers-firma. De 70jarige Johan Coenraad, be kend als letterkundige, de 68jarige Willem en de 66ja- rige Gijsbrecht Otto, met zijn drietal zonen, allen nog wakkere mannen, werden in eene der zalen van de sociëteit Sint Joris feestelijk begroet door tal van be langstellenden. De leden der Typografische Vereeniging hadden als bewijs van sympathie een keurig lichtblauw satijnen album aangeboden, en de bedienden der drukkerij een rood marokko album met het emblema der firma sinter folia fructus". Voorts had zich eene commissie gevormd" om namens een honderdtal notabelen, met den Commissaris des Konings, jhr. Van Karnebeek, aan het hoofd, een kostbaar album in blauw fluweel met zilveren middenschild, waarop de jaartallen 1784 en 1884 aan te bieden. Het was de heer Van Visvliet, die bij de overhandiging den jubilarissen eenvoudig en hartelijk toesprak ter bevestiging van de woorden der inscriptie: «Hulde aan de firma Altorffer Uit erkenning en waardeering van hetgeen gedurende het tijdperk van eene eeuw door hen is tot stand gebracht als drukkers op het gebied der typographische kunst en als uitgevers tot bevordering van kennis en we tenschap en tevens uit gevoel van hoogachting en be langstelling in den voortdurenden bloei hunner in richting". De firma had er voor gezorgd dat tal van merk waardigheden uit de geschiedenis harer drukkerij en binderij ter bezichtiging aanwezig waren, waaronder het meest eigenaardige was het eigenhandig getuig schrift. dat de stichter der firma, Johan Coenraad, in 1750 te Schaffhausen geboren, in Zwitserland inden jare 1766 ontving, toen hij in de leer was geweest bij zekeren Frederik Nevling te Breda. Namens alle boekdrukkers, boekhandelaars en boek binders in Zeeland's hoofdstad werd eindelijk der firma als hulde op haar eeuwfeest eene morflumentaie schil derij penteekening van den heer Antonie Grevestuk aangeboden. -- Benoemd tot lid van het college van regenten over de cellulaire gevangenis te Goes mr. W. L. Van Voorst Vader, kantonrechter. Benoemd tot rijks-ontvanger: te Hontenisse, J. Schnijleman, thans te Domburg, en tot idem te Breskens J. G. Versfeit thans te Diever. Hansweerd. Gedurende de maand Januari werden hier ingeklaard 256 zeil- en 52 stoomschepenuitge klaard 210 zeil- en 57 stoomschepen. St.-Maartensdijk. Gedurende de maand Januari zijn aan het telegraafkantoor alhier ontvangen 127 tele grammen, verzonden 103, opgenomen en verder geseind 190, totaal behandeld 420 telegrammen, tegen 260 in Januari 1883. Naar de M. Ct. verneemt hebben de ingelanden van de Anna- Jacoba- en Willempolders, gemeente St.-Filipsland, besloten den onlangs doorgebroken dijk van den Willempolder te herstellen. De Prins van Oranje heeft 500 geschonken aan de commissie tot tijdelijke werkverschaffing te 's-IIage, en ƒ100 ten behoeve van het Huis van Barm hartigheid aldaar, waarin een 70tal halve weezen en verwaarloosde kinderen worden verpleegd. Ook Prinses Hendrik heeft voor eerstgemeld doel een zeer aanzien lijke gift geschonken. Z. K. H Alexander Prins van Oranje zal als eere-voorzitter der commissie tot oprichting van het gedenkteeken van Leiden's ontzet tegenwoordig zijn hij de onthulling op 26 Mei De hoogleeraar M. De Vries zal het woord voeren. (D De berichten over den toestand van den heer mr. Van Baar, lid der Tweede Kamer, luiden weder ongunstiger. De zieke is zeer zwak. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de heer Wolfson, teneinde verdeeldheid onder de liberalen te voorkomen, voor de candidatuur (lid lie Kamer) te Rotterdam bedankt. De Minister van oorlog heeft aan de Commis sarissen des Konings medegedeeld, dat het in zijne bedoeling ligt de voor het leger benoodigde paarden zooveel doenlijk uit ons eigen land te verkrijgen. Dat doel kan echter zonder krachtige medewerking zoowel van de provinciale en gemeentebesturen als van de vereenigingen van landbouw door het oorlogsbestuur niet bereikt worden. Bovendien zal bij de hoogst ge ringe deelneming aan de aanbestedingen door inlandsclie leveranciers ontwikkeling in deze vermoedelijk slechts geleidelijk zijn te verkrijgen. Gaarne zou de Minister daarom de zienswijze van de Commissarissen des Konings vernemen omtrent zijn voornemen om tot 1 December van het loopendejaar buiten de gewone aanbesteding, de gelegenheid open te stellen tot levering van 50 paarden, zoowel bij de cavalerie als bij de artillerie. Het ligt in 's Ministers bedoeling om indien de proef aanvankelijk wel mocht slagen daaraan in het volgende jaar meer uitbreiding te geven. De Nederlandsche Pensioen-vereeniging voor werklieden zal een algemeene vergadering houden te Amsterdam in .het Nutsgebouw, op Zaterdag I Maart, des middags ten éen ure, ter behandeling o. a. van de ontwerp statuten van het werkliedenfonds en van het waarborgfonds, en van de daarop schriftelijk in gediende amendementen en ter verkiezing van het delirii - tief bestuur, ingevolge art. 7 en de slotbepaling der statuten. Alle leden der afdeelingen, alle leden der vereeni ging in plaatsen, waar geen afdeeling is gevestigd, en de leden der vereenigingen, welke als lid zijn aangeno men, kunnen de algemeene vergadering bijwonen. Men kan, door lid te worden, zich het recht verwer ven de vergadering bij te wonen, waardoor, naar het voorloopig bestuur meent, de oprichting van afdeelingen, waar die nog niet bestaan, zeer vergemakkelijkt zal worden. Z>j moeten van hun toetreding als lid der ver eeniging (f 1 contributie per jaar) tijdig aan den secre taris, den heer J. Th. Moutonte 's Gravenhage, bericht geven. Zaterdag heeft te Brussel de plechtige uitreiking plaatsgehad der bekroningen, op de tentoonstelling te Amsterdam de?en zomer door Belgen behaald. De Ko ning en de Koningin der Beigen woonden liet feest bij. Des avonds had het feestmaal plaats, dat door de bekroonden den heer d'Andrimont werd aangeboden. Door onzi landgenooten, de heeren Cordes en Van Dnyl, werden er toosten gedronken. Onze gezant was verhinderd het diner bijtewonen. Men maakt in Brussel reeds allerlei toebereid selen voor de ontvangst van onzen Koning en de Koningin. Het bezoek is op Mei bepaald en zal drie dagen duren. Behalve Brussel worden Luik, Seraing, Brugge en Antwerpen bezocht. Van Antwerpen keeren HU. MM. weer naar Den Haag terug. Door het Centraal-Comité voor de noodlijdenden door de uitbarsting op Krakatau was op 31 December in 't geheel ontvangen 1,154,746,60. Van dit bedrag werd tot dien datum uitbetaald 733,066.97 terwijl over het restocrende reeds grootendeels voor nog uit te keeren vergoedingen is beschikt, zooals omstandig blijken zal uit een eerlang openbaar te maken verslag. Het laatste belangrijke Atjeh-nieuws zoo meldt men uit Batavia dato 2 Jan. is het overlijden van Panglima Polim, het bekende hoofd uit de le en 2e expeditie, die zich nooit aan ons heeft willen onder werpen, doch ook na dien tijd weinig tegen ons heeft uitgevoerd. Hij wenschte, omdat hij reeds zoo hoog bejaard was, als onafhankelijk Atjeher te sterven, en dit is ook zoo geschied. Volgens ingekomen berichten is hij te Remala gestorven en aldaar ter aarde besteld. Wie Panglima Polim was is den Atjeher slechts bij legende bekend, en juist daarom had men een bijge- loovige vrees voor hem, waaruit zijn macht voortsproot. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Herst. Evang. Luth. gemeente te Helder ds. J. C. Geelhuijsen, te Middelburg. Zondag overleed te Vlissingen de heer Wilhel mus Joannes Van der Meer, pastoor bij de R. C. gemeente aldaar. De overledene was den 25n Februari 1839 te Delft geboren en aanvaardde den 17n October 1879 zijne betrekking van pastoor. Voor het beroep naar de Christ, ger. gemeente te Aksel heeft de heer De Haas, van Haarlemmermeer, bedankt. -— De plaatselijke Commissie van toezicht op het lager onderwijs te Amsterdam heeft Maandag beraad slaagd over het voorstel der Commissie van voorbe reiding, welke adviseerde aan Burg. en Weth. te ad- viseeren dat naar het oordeel der Commissie het dagelijks verstrekken van goed warm voedsel aan behoeftige kin deren stelling het schoolbezoek zal bevorderen en de vruchten van het onderwijs beter doen zijn, maar dat het niet op den weg der Commissie ligt te decideeren, of de zorg daarvoor van de gemeente moet uitgaan, dan wel aan de particuliere liefdadigheid, gelijk in andere plaatsen, moet worden overgelaten. Na langdurige discussie werd ten slotte met 15 te gen 11 stemmen een voorstel aangenomen, luidende als volgt: «Naar het oordeel der schoolcommissie ligt het ver strekken van voedsel aan de kinderen niet op den weg der gemeente, maar is dit eene zaak der ouders. Door het vau gemeentewege te doen, zou niet alleen het gevoel van verantwoordelijkheid bij de ouders verzwakt worden, maar zouden aan de kinderen in dat opzicht verkeerde denkbeelden worden ingeprent". Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn door de rechtbank o. a. veroordeeld tevens in de kosten: H Van S., 46 j, metselaar te Goes, wegens open bare dronkenschap en beleediging van een beambte in functie tot ƒ3 boete;J. P., 17 j., wagenmakers knecht te Middelburg, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en ƒ8 boete; J. B., 19j, boerenknecht te 's lieer Arendskerke, wegens mishandeling tot 1 maand cel en ƒ8 boete; en J. E33 j., timmerman te 's Heerenhoek, wegens beleediging van een beambte in functie tot 8 dagen cel. De Rechtbank te Utrecht heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van het Munsterkerkhof. De be klaagden Boddaert, Ram en Grenfell zijn schuldig verklaard aan twee wanbedrijven van het toebrengen van slagen, wat den ln betreft met aanneming van verzachtende omstandigheden, en veroordeeld: eerst genoemde tot 8 dagen en de beide anderen tot 15 dagen celstraf, benevens twee boeten van 8. Beklaagden Grenfell, Turk en Van Rijckevorsel zijn voorts schuldig verklaard aan het wanbedrijf van verbreking van afsluiting en daarvoor veroordeeld ieder tot een boete van f 25. Bekl. De Jong is vrijgesproken, overeenkomstig den eisch van het O. M. In de zaak van Kerkvoogden der Herv. Gemeente te Pijnaeker, betreffende de vordering tot betaling van hoofdelijken omslag (vroeger door ons medegedeeld) heeft de.kantonrechter te Delft vonnis gewezen en beslist, dat de eiscliers niet hebben bewezen dat zij bezitten de hoedanigheid die zij zich toeschrijven, daar uit de losse aanteekeuingen in het notulenboek niet bleek, dat hunne benoeming met inachtneming der kerkelijke reglementen had plaatsgehad. De eischers zijn mitsdien in hunne vordering niet ontvankelijk ver klaard en veroordeeld in de proceskosten. Kunst, Wetenschap en Letteren. De heer W. Van Zuylen zal binnen weinige dagen ook als tooneelschrijver optreden. Hij heeft een too- neelspel in vier bedrijven geschreven, dat, onderden titel »'tls maar een Smid", in het eind dezer of het begin der volgende maand in den Nieuwen Schouw burg te Rotterdam zal worden opgevoerd. Overzicht van den stand der koersen. Dat zou nog een buitenkansje zijn! Dit dachten we, toen we da slotsom van het toegezegde onderzoek in zake de 3 pets. obligatien ApeldOornsche landonl- ginning Maatschappij hadden getiokken De genoemde obligatien werden in 1873 tegen 80 pet. uitgegeven. Tot het jaar 1877, waarin de maatschappij failliet werd verklaard, zijn uitgeloot in '76 25 obligatien a 250. '75 25 «B 250. B B '74 25 B B» 250. B '73 200 B BB 250. B B '73 5 B BB 250. 280 obligatiën a f 250. 70.000 b 1.180.000 gelijk aan blijft nog af te lossen daar de leening groot was. ƒ1.250 000 Volgens liet prospectus is voor bedoelde leening een speciaal waarborgkapitaal, groot ƒ600.000 effec tief, den 29 Maart '73 ingevolge acte van dien da tum gedeponeerd hij de Njderlandsche Bank, afzon lerlijk beheerd onder toezicht eener bijzonderg commissie, bestaande uit de heerenWestendorp fe CoBuriage Zn. te Amsterdam en Lens Bergsma te Rotter dam.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1