i Sclioolgpoarbnnk Goes, Jan. 1884. School C ingebracht 23,59%, opgevraagd 24,82% D 2,84 3,96% 26,43% f 28,79 De afd. «Volksonderwijs" te Maastricht zal het hoofdbestuur verzoeken om namens de Vereeniging bij de Tweede Kamer aan te dringen op verwerping van de voorgestelde wijziging der schoolwet, waarbij de termijn van het in werking brengen van art. 24 dier wet tot 1890 wordt verschoven. Aan de Vereeniging voor chr. nat. schoolonder wijs zijn twee legaten vermaakt, éen van 15,000 uit Rotterdam en éen van 300 uit Amsterdam. Kunst, Wetenschap en Letteren. Maandag 18 Februari a. s. zal in de Schouw burgzaal der Sociëteit Van Ongenuchten vrij alhier het nationaal tooneel van Antwerpen het drama «Com ponist en orgeldraaier" opvoeren. Het Muider-Slot loopt denkelijk groot gevaar, althans er is vergund, de buskruitfabriek te Muiden weder op te bouwen. De heer Pastoor Brouwers van Bovenkerk, altijd waakzaam voor de belangen van onze vaderlandsche kunst en letteren, zal eerlang in een allerprachtigst op perkament uitgevoerd smeekdicht den Koning vragen, de uitvoering van dien bouw niet toe te staan, met het oog op de schade, die het slot onlangs bij de ontploffing leed en het gevaar waarin het na den opbouw dier fabriek zou verkeeren. Tevens zal op zijn initiatief eene algemeene adresbeweging op touw worden gezet; we wekken ten sterkste op, daaraan deel te nemen en twijfelen niet, of alles wat kunst en letteren vereert, zal dat streven krachtig ondersteunen. In een onlangs gehouden zitting van de «Aca demie des Sciences" te Parijs werd medegedeeld, dat het den heer Wroblesky is gelukt de waterstof in vloeibaren staat te brengen. Landbouw en Veeteelt. Te Oosterwolde, waar men den verloopen zomer op groote schaal proeven heeft genomen om gras in te kuilen, is men er thans mede begonnen te voederen. De proeven zijn als geslaagd te beschouwen. Bij het ontblooten was de bovenste laag eenigszins schimmelig. Het overige ziet er frisch uit en wordt met graagte door het vee genuttigd. Eenige slagers uit Deventer en Apeldoorn bekwa men dispensatie van het verbod van invoer van slachtvee uit Duitschland in hun woonplaatsen. Zij brachten te zamen 16 prachtige vette runderen mede. Het vette vee is in Duitschland veel goedkooper dan in Nederland. Uit onze Koloniën. Aan den Gouverneur van Atjeh is de beschik king gegeven over eene som van ƒ1000 'sjaars tot bestrijding van de uitgaven voor het afvaardigen van zendelingen naar de verschillende radja's, voor premien voor het opvatten van misdadigers enz. Ter voorziening in de behoefte aan vertrouwbare personen zijn in de afdeeling Groot-Atjeh nog 4 gidsen, ieder op ƒ20 'smaands, en een zendeling, tevens gids en spion, op ƒ25 'smaands in dienst genomen. Tevens is eene som van ƒ100 'smaands beschikbaar gesteld tot be zoldiging van spionnen en gidsen ten dienste van den besturenden ambtenaar der XXVI moekims te Toeng- koen. In de laatste dagen van Oct. zijn 11 menschen van Lamararap, zuidkust van het eiland Lomblen in de negorij Lamakéra, gelegen aan de noordkust van het eiland Solor, wreedaardig vermoord. Bij het ter zake door den Resident persoonlijk ingesteld onderzoek in eene vergadering met al de radja's en kapiteins van de Solor-eilanden en van den Imam en Toemoe- koengs van Lamakéra is gebleken, dat meerdere per sonen uit Lamakéra aan dien moord een werkdadig aandeel hebben gehad, doch dat Bai Palembang, Radja van Lamakéra en diens hoofd Toemoekoeng Mèlang de hoofdschuldigen zijn. Blijkens een brief uit Oleh-leh van 18 December aan de Soer. Ct. hebben vier Chineezen in een dos- a-dos op den weg van Toengkoep eenige Atjehneezen met klewangs door hun revolvers afgeslagen en een der roovers gevangen. De militaire commandant van Ketapan Doea zou met enkele soldaten in hinderlaag een zeer berucht hoofd hebben neergeschoten. Volgens de Javabode heeft de Gouverneur van Atjeh aan de Regeering verzocht, eenige daartoe spe ciaal aangewezen officieren met het civiel bestuur te mogen belasten, en is de Gouverneur-Generaal geneigd dat verzoek in te willigen. Rechtszaken. De arrond. rechtbank te Middelburg heeft A. H., 9 j., te Oudelande, beklaagd van diefstal, vrijgesproken. Buitenlandsch Overzicht. De Noorweegsche Storthing is door den Koning in persoon geopend. De financiëele toestand van het rijk werd gunstig genoemd. Van de hoogst belangrijke binnenlandsche politieke quaestie, die het land sedert vele maanden in spanning houdt, werd met geen enkel ■woord melding gemaakt. Verschillende socialistische woelingen en de onlangs gepleegde moord op een politieagent te Florisdorf hebben het de Oostenrijksche regeering wensehelijk doen achten bijzondere bepalingen in het leven te roepen om de rust in het land zooveel mogelijk te verzekeren. Daarbij wordt ten eerste bepaald, dat men een verdachte gedurende 8 dagen zonder rechterlijk vonnis in hechtenis mag houden, en dat de daartoe in de grondwet vastgestelde termijn van 48 uren tot op bedoelde 8 dagen mag worden uitgebreid. Voorts kunnen personen, die voor de openbare rust gevaarlijk te achten zijn, verwijderd worden of kan hun eene bepaalde verblijfplaats, binnen welke zij moeten ver toeven, worden aangewezen. Verder zullen huiszoekingen zonder rechterlijk bevel mogen plaatshebben en de politie het recht hebben om het houden van vergade ringen te verbieden. Vervolgens zal de politie bevoegd wezen om inzage van brieven te nemen en het verschijnen van couranten te verbieden. Deze verordening geldt, uit kracht der wet van 1869, voor de districten Weenen, Kornenburg en Wiener- Neustadt. Zij is voor onbepaalden tijd uitgevaardigd. Eene tweede ministeriëele verordening, welke tot ultimo December 1884 gelden zal, bevat bepalingen waarbij de rechtbanken van gezworenen te Weenen en te Kornenburg worden opgeheven. De misdaden, welke tengevolge van dit ministerieel besluit aan de beslis sing der jury onttrokken en aan de uitspraak van den gewonen rechter onderworpen worden, zijn: hoog verraad, verstoring van de openbare orde en rust, oproer, gewelddadigheid, het verstoren eener godsdienst oefening, moord en doodslag, behalve kindermoord, verwonding, brandstichting, diefstal, roof, laster, hulp verleenen aan misdadigers, ophitsing tot verzet tegen de openbare machten, en het belachelijk maken van de bevelen der overheid. Tegelijkertijd met de uitvaardiging dier besluiten werd de Rijksraad daarvan in kennis gesteld. De regeering motiveert de noodzakelijkheid tot het tijdelijk opheffen der grondwettige rechten met de verklaring, dat zij met de haar thans ter beschikking staande administratieve en justitiëele bevoegdheden niet in staat is de anarchistische misdaden tegentegaan. De tijdelijke buitenwerkingstelling van de jury te Weenen en te Kornenburg rechtvaardigt zij met de beweringdat den gezworenen gemakkelijker vrees wordt ingeboezemd dan den rechter, zoodat er gevaar bestaat dat hunne beslissingen niet rechtvaardig en onder den invloed van het publiek genomen zullen worden. De regeering heeft de bedoelde bepalingen onmid dellijk toegepast, door in den nacht van Donderdag op Vrijdag een aantal arbeiders in hechtenis te nemen en aan verscheidene personen het verblijf in Weenen en omstreken te ontzeggen. Volgens berichten uit Egypte is Baker Pacha Vrijdag van Trinkitat naar Tokar opgerukt om deze laatste plaats te ontzetten. Hoewel het geruimen tijd geduurd heeft alvorens hij zijne troepen bijeen had, kan hij thans over een voldoende macht beschikken en aan gezien de afstand van Trinkitat naar Tokar niet groot is, kunnen reeds spoedig berichten omtrent den afloop van dezen tocht verwacht worden. De dappere Tewfik- Bey, die in Sin kat is ingesloten, heeft bericht gezon den, dat hij zonder mondvoorraad zijnde, zal trachten met zijne troepen door het vijandelijk leger heen te slaan. Hij twijfelt zelf aan de mogelijkheid van deze poging, doch verkiest een eerlijken dood op het slag veld boven den hongerdood. Een telegram uit Soeakim van gisteren meldt in derdaad, dat de gansche bezetting bij het doen van den uitval is omgekomen. De Mahdi is thans door den heiligen Osman-el-Magh- rani geëxcommuniceerd en dus inderdaad voor een «valschen" profeet verklaard. Generaal Gordon is Za terdag te Korosko gekomen en heeft vandaar zijn tocht door de Nubische woestijn aanvaard hij hoopte binnen vijf dagen te Berber te zijn. Hij heeft een brief gezonden aan den Mahdi, om hem te verzoeken de Europeesche gevangenen in vrijheid te stellen en ongehinderd naar Khartoem te laten trekken. De Chineescho regeering is teruggekomen op haar besluit, om de haven van Canton aftesluiten. Zij is daartoe gebracht door de vertoogen van de vertegen woordigers der Europeesche mogendheden, die aan toonden, dat er voor zulk een maatregel geen aan leiding bestond, zoolang de oorlog niet was verklaard. Gemengde Berichten. Hansweerd. Bij het binnenhalen van het schip «De- mer", schipper J. M. Van Dort, op Zondagnamiddag in de. groote sluis liep het zoodanig met den kop op den muur der genoemde sluis dat de voorsteven geheel werd ontzet. De ontzetting boven water zijnde, kan het schip echter zijn reis naar den Rijn vervolgen. Nog geraakte het Belgisch Rijnschip «Leopoldina", schipper E. Cuijt, zoodanig met den hak van het roer tusschen een der ducdalven beklemd, dat het door de Belg. sleepboot «Hercules" daarvan tusschen gesleept moest worden. Daar men, nadat het schip van tus schen de ducdalven was vrij gemaakt, bevreesd was dat de achtersteven ontzet zou zijn, is het schip dadelijk op de slikken gesleept om ter plaatse de schade te doen onderzoeken. Het heeft graan geladen naar den Rijn. Krnininge. Door een toeval getroffen geraakte Zondagmorgen de persoon van C. v. E., uit Hansweerd, in een der slooten alhier. Dit werd gelukkig tijdig ontdekt, waardoor de drenkeling van een anders wissen dood werd gered. Zondagmorgen ontdekte men bij den landbou wer Zandee in den Borselepolder, dat er eene hoeveel heid tarwe van den dorschvloer was ontvreemd. De daders schijnen door eene kleine ongegrendelde opening in den bovenkant der mendeur (het zoogenaamde klinket) te hebben ontsloten en zich alzoo toegang tot den tarwehoop verschaft te hebben. De politie doet ijverig onderzoek. Middelburg. Door de commissie van voorbereiding voor een Telefoon-inrichting alhier is aan verschillende ingezetenen een circulaire verzonden, waarin medege deeld wordt, dat eenige deelnemers den wensch hebben te kennen gegeven in het telefoonnet te worden opgenomen. Voor de eerste deelnemers zal de prijs per jaar slechts 30 bedragen, terwijl voor aanleg of toestellen niets zal worden berekend. IJzendijke. De aanzienlijkste ingezetenen dezer ge meente waren als leden der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" in eene herberg na 10 uur nog bijeen, toen de burgemeester, hoofd der politie, en die om half 10 uur de bijeenkomst verlaten had, den gemeente veldwachter naar de vergadering zond, en deze door opschrijving der namen velen angst op het lijf jaagde. Intusschen schijnt uitsluitend het uiteengaan der vergadering het doel van hun medelid, den burgemees ter, geweest te zijn, want procesverbaal is niet opge maakt. Biervliet. Vrijdagnamiddag gelukkig was de school een paar minuten te voren aangegaan ge raakte een hengst op den loop, door het schrikken van een wit paard, dat hem voorbij ging. De hengst rukte zich los van zijn begeleider, dien hij tevens omver wierp en holde door een dicht bevolkte buurt naar eene hoeve, waar hij ademloos zich bij de staldeur door een knecht liet vatten. De kosten van onteigening ten gevolge der pokken epidemie te Oud-Beierland, die ten laste van het Rijk komen, bedragen in het geheel ruim 10,000. Gisteren (Zondag 3 Febr.) was het 300 jaren geleden dat de oude gemeente Zaamslag eene prooi der vlammen werd, veroorzaakt door de troepen van Graaf Ilohenlo, die destijds met zijn volk binnen de schans van de vesting Ter-Neuzen gelegerd was en Zaamslag door zijne vuurmonden aan de vlammen opofferde, teneinde daardoor de in aantocht zijnde Spaansche troepen tot terugkeer te dwingen. Bij de suikerfabriek der heeren D. te Bergen- op-Zoom heeft een voerman het ongeluk gehad bij het opladen in de modder uit te glijden. Het paard trapte hem op den hals en ging met de kar over hem heen. Naar het gasthuis gebracht, overleed hij bijna onmiddellijk. Te Bergen-op-Zoom is een oppassend huisvader plotseling overleden, tengevolge van een stoot tegen de borst, veroorzaakt door een achteruitgaanden wagen. Jaantje Struik heeft een request om gratie in gediend, waarbij zij verwisseling der gewone in cellu laire gevangenisstraf vraagt in het belang zoowel van hare gezondheid als van baar kind, hetwelk zij dan spoediger zelve zou kunnen verplegen. Op Tessel is een aanspreker, die even te voren ten huize van een zieke zijn diensten had aangeboden, van den zeedijk gestort en verdronken. Voor de tweede maal is er te Amsterdam een bloedzuiger in het duinwater gevonden. Een varkensslachter te Meiël (Limb:) sneed zich in de hand en bekwam daardoor eene zeer lichte ver wonding. Kort daarop ving hij eene rat in de val, en doodde dit dier, waarbij hij eenig bloed van dit dier in zijne wond kreeg. Het gevolg was, dat de arm opzwol en geamputeerd moest worden. Onder deze operatie is de ongelukkige overleden. Op 1 Januari 1884 waren bij den Rijkstelegraaf dienst werkzaam 31 vrouwel. ambtenaren, waarvan 2 als telegrafist 2e kl.2 als 3de kl. en 27 als klerk en adsistenten, terwijl 2 vrouwelijke postambtenaren ook met den telegraafdienst op vereenigde kantoren belast waren. Het geheele personeel bij den kantoordienst der Rijkstelegrafen bestond uit 9 lijninspecteuren, 142 di recteuren, 56 onderdirecteuren, 145 telegraf. Ie, 256 2e, 63 3e klasse, 34 klerken le, 143 2e klasse en 10 adsistenten, te zamen 858 ambtenaren, terwijl bo vendien 96 postambtenaren met den telegraafdienst belast waren. De 16jarige zoon van eene geachte en deftige familie te Wagenberg bij Terheijden, een oppassende jongen, bij zijn oom te Antwerpen wonende om het banketbakkersvak te leeren, is in de vorige week aldaar vermist. Hij Zou 's avonds eenige boodschappen doen en zijn broeder, die daar ter plaatse bij een anderen oom woont, gaan roepen. De jongeling kwam niet terug, en is ook niet bij zijn broeder geweest. Overal werden te vergeefs nasporingen gedaan en men ver moedde niet anders of hij zou te Wagenberg terug zijn, hetgeen niet het geval was. Den toestand der ouders kan men zich voorstellen. NB. Sedert 4 weken is te Antwerpen nog een 14jarig jongeling vermist. (N. li. Ct.) Volgens den regenmeter der Rijks-landbouwschool is gedurende Januari jl. te Wageningen 84 mM. regen gevallen, tegen 48 mM. in dezelfde maand vari het vorige jaar. Een winter als dien wij thans beleven geeft natuurlijk weer aanleiding tot het ophalen der her inneringen aan zachte winters uit vroeger en later tijd. Zoo bloeiden in 1186 en 1414 de boomen in Januari. In de vorige eeuw kwamen tien zachte winters voor. De 16e, 17e en 18e eeuw hadden te zamen 31 zachte winters tegen 74 bijzonder strenge. Een buitengewoon zachte was die van 17951796, toen stond de ther mometer slechts een zeer enkele maal onder het vries punt. In Engeland stonden toen in Januari de dop erwten reeds een voet boven den grond, en te Weenen bloeiden in die maand de amandel-en kerseboomen. De politie heeft in Den Haag aangehouden den boekhouder eener firma aldaar, die zich moet hebben schuldig gemaakt aan oplichting ten nadeele van zijn patroon, tot een bedrag van ongeveer 18,000. In de Arnh. Ct. wordt de aandacht gevestigd op een dure vergissing van den Waterstaat. Volgens het bestek van aanbesteding zal nl. het te Stavoren te bouwen station geheel onderheid moeten worden, maar is de bodem daar zóo vast, dat dit heien niet alleen volslagen overbodig is, maar zelfs een zeer kost baar en moeielijk werk zal wezen. Te Parijs brak een brand uit in de Cité Joly, in een magazijn van kant en passementerieën. Door den wind deelde deze zich aan de aangrenzende per- ceelen mede, met het gevolg dat een aantal maga zijnen, 5 werklieden-woningen en bergplaatsen van décors gedeeltelijk of geheel werden vernield. Twee vrouwen sprongen uit een raam en werden zwaar gewond, verscheidene kinderen worden vermist. De schade is zeer aanzienlijk. Een mislukte Wilhelm Teil. Te Leicester zou kapt. Austin in de Rutland Skating Bink een aard appel schieten van het hoofd van zijn dochter, een meisje van 20 jaren. Na het derde schot stortte z'j met een gil ter aarde. De kogel was door den schedel gegaan en het meisje verkeert in levensgevaar. Een Zigeuner, die een valschen eed had gezworen, werd in de gevangenis door een geestelijke bezocht. Deze hield hem voor, hoe groot een schuld hij op zijne ziel had geladen door een eed afteleggen, omtrent iets, dat hij niet gezien had. «Heb ik dan een ziel?" vroeg de gevangene. «Natuurlijk, mijn zoon", ant woordde de priester, «gij hebt zoogoed een ziel als ieder ander". «Zou zijne hoogeerwaarde er op durven zweren, dat ik éen ziel heb?" «Ongetwijfeld". «Dan moet zijn hoogeerwaarde ook inzien, dat men op iets zweren kan, wat men niet gezien heeft". Een goederentrein geraakte door een verkeerden wisselstand in het Petersborough-station van de Great Northern Spw. Mij. op een dood spoor en reed met vollen stoom het station binnen. Het gebouw werd gedeeltelijk vernield, verscheidene wagens werden ver brijzeld en vijf ossen kwamen om. Van het personeel werd niemand gekwetst. Uit het «Kaapsche Volksblad" van 3 Jan. blijkt, dat in Transvaal de besmettelijke keelziekte op hevige wijze heerschte. De familie Herbert, van de kleine Hartsrivier, verloor in 18 dagen 8 van haar 11 zoons aan de gevreesde ziekte. Een blad uit den Oranje-Vrijstaat verhaalt, da men daar op sommige plaatsen tot in het bepottelijke bang voor de pokken is. Onlangs werd zelfs een heer uit Bloemfontein, die een uitstapje maakte naar de Fields, aan elke boerenplaats, waar hij met zijn paard een poos wenschte te rusten, afgewezen omdat hij naar een besmette plaats ging. De Amerikanen hebben een middel uitgevonden om wijn door electriciteit ouder te maken. De Electric Liquor Company te Californië neemt aan wijnen en andere alcoholische dranken door middel van een electrischen stroom tot rijpheid te brengen, te zuiveren en het bouquet te verhoogen. Lichte roode wijn wordt in drie tot zes uren van alle kwade bestanddeelen gezuiverd en cognac in 60 uren. Een spoortrein van Indianapolis naar New-York is, door het inzakken van een brug, in de White River gestort. Vier der treinbeambten verdronken en zes passagiers worden vermist. In het armhuis te Bromsgrove is thans zekere Hunt, die Tanner wil evenaren. Hij heeft in drie dagen niets gebruikt dan wat water. Hij is blind en zonder voorkennis van anderen kan hij zich geen voedsel ver schaffen, zoodat van bedrog ditmaal geen sprake kan zijn. Volgens een particulier telegram uit Madera zijn twee leden van de Stanley-expeditie aldaar ziek aangekomen en is De Brazza dood. Laatste en telegraphische berichten. 's-Gravenhage. De Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is bijeengeroepen tegen Dinsdag den 19 dezer. Londen4 Febr. De Ministerraad heeft besloten aan het parlement een krediet van twee millioen pond sterling aantevragen tot het in staat van verdediging brengen der havens in de Engelsche Koloniën. Lord Derby deelde aan de leden der Transvaalsche deputatie mede, dat de regeering met de voorgestelde wijziging genoegen neemt. Parijs, 4 Febr. Eene wetenschappelijke commissie zal zich naar Java begeven om aldaar het vulkaan- gebied te onderzoeken. Berlijn, 4 Febr. Het Italiaansch Koningspaar wordt alhier verwacht bij gelegenheid van 's Keizers 88en jaardag (22 Maart). 314e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Maandag 4 Februari, le lijst. Bos. 543, 4757 en 18946 elk f1000. Nos. 438, 5672, 7426, 13932 en 19260 elk f 400. Hos. 3101, 3332, 10802, 12881, 13130 en 17489 elk f 200. Hos. 1085, 13181, 15487, 16009 en 20945 elk f 100. 'P Is i l\ e sr Datum. 6 Febr. 6 7 7 11 11 11 11 12 13 e 13 14 14 15 15 20 21 - 22 25 27 3 Mrt. Verkoopingen en Verpachtingen. 5 10 12 13 1» 20 Plaats. Voorwerpen. Information. Kruininge, boereninspan, Mulock Houwer. 's-Heerenhoek, bouwland, Pilaar. Krabbendijke, roerende goederen, Rembges. Driewegen, woonhuis, Gallis Merens. \Volfertsdijk, woonhuis en grond, Gallis Merens. 's-Gravenp., heestiaal, boomen enz., P. Overman. Kamperland, boomen, Huvers. "Waarde, boomen, De Vos. Goes, vijf woonhuizen, Pilaar. Kloetinge, heestiaal, meubelen enz,, Mulock Houwer. Goes, vendutie, De Vos. 's-Gravenpolder, hofstede, P. Overman. Wemeldinge, hoefje en bouwland, Rembges. Wemeldinge, roerende goederen, Rembges. Wolfertsdijk, boereninspan, Pelle. Nisse, scbapen, Pilaar. Heinkenszand, boereninspan, Pilaar. Ovezand, roerende goederen, Karseboom. Ovezand, boereninspan, Pelle. Kats, boereninspan, Mr. Liebert. 's-Gravenpolder, boereninspan, P. Overman. Nisse, boereninspan, P. Overman. Goes, meestoof en machines, Pilaar. Kapelle, hoe^'e en bouwland, Pelle en Lansen Croin. Heinkenszand, boereninspan, Pelle. Kortgene, boereninspan, Roelof. Goes, hofstede, Mr. Liebert. '8-Heerenhoek, hofstede, Pelle en Lansen Croin. Nisse, gedeeltelijke boereninspan, Pelle. Hoedekenskerke, boereninspan, Mr. Liebert. Hoedekenskerke, meubilair, Mr. Liebert. Borsele, boereninspan, Pelle. Nieuwdorp, boereninspan, Pilaar. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 4 Februari 1884. Uil*. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. ■5 a -2 o 22 gó 2 na Hi Regen in mM jl (hoogte) sedertlj giaterm. 8 nnr.|| 's morgens 8 773 West. Betrokken. +7 's midd. 12% 773 j> +8 's avonds 5 774 T> +8 Waarneming van hedenochtend acht uur: Een depressie met een barometerstand van onge veer 725 m.M. in het centrum bevindt zich ver van ons en Noordwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidoostwaarts. Het grootste barometerafwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Maastricht 4.3 m.M. boven Groningen.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 2