1884 N°. 16. Dinsdag 5 Februari. 71ste jaargang. NATIONALE MILITIE x-iOTiisro vrijwilligers bij de Laud- of Zeemacht SCHOOLLEERLINGEN GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo kinnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met hijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Voor de EERSTE MAAL wordt den ingeschrevenen verwittigd, dat de yoor de door den heer Commissaris des Konings is bepaald op Zaterdag den 23 Februari 1884, des voormiddags te 9 uren, te Goes, en dat die zal plaatshebben in de groote zaal in het Raadhuis. En worden zij mitsiien opgeroepen ten gestelden dage, ure en plaatse daarbij tegenwoordig te zijn en, redenen van vrijstelling hebbende, vooraf op Woens dag den 13 Februari 1884, ter secretarie der gemeente, daarvan opgaaf te doen, teneinde intijds de bewijzen en getuigschriften tot vrijstelling wegens broederdienst of als eenigen wettigen zoon te kunnen aanvragen of opmaken. Goes, den 2 Februari 1884. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. GE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Zij die genegen zijn, om als voor deze gemeente op te treden, kunnen zich daartoe in den loop dezer maand op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren ter ge meentesecretarie aangeven, wordende door het gemeen tebestuur f 25 als premie voor ieder man uitgeloofd, welke premie dadelijk, na de goedkeuring door den militieraad, kan worden ontvangen. Wordende de belanghebbenden voorts opmerkzaam gemaakt dat zij, die zich als vrijwilliger aanmelden, behooren te zijn ongehuwd of weduwnaar zonder kinderen, ingezetene, lichamelijk voor den dienst feschikt, ten minste 1.56 meter lang, tusschen 19 en 5 jaren oud, terwijl alleenlijk vroeger gediend heb benden tot het volbrengen van hun 40ste jaar kunnen worden toegelaten Zij moeten voorts tot op het tijd stip der optreding aan de militie voldaan hebben cn een goed zedelijk gedrag hebben geleid, terwijl de ingeschrevenen voor de militie alleen worden toege laten voor die gemeente, in welke zij ingeschreven zijn, tenware zij geene verplichtingen ten aanzien der militie meer te vervullen hebben. De door de vrijwilligers over te leggen stukken zijn: lo. een getuigschrift van den burgemeester der woon plaats, tot afgifte waarvan ter secretarie alhier zal worden gevaceerd op Donderdag den 14 dezer, des namiddags te éeD uur 2o. het bewijs van aan de verplichtingen ten aanzien der militie voldaan te hebben 3o. voor gediend hebbende personen het bewijs van ontslag en het getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den bevelhebber van het korps, bij 'twelk zij laatst gediend hebben, en 4o. voor minderjarigen een bewijs van toestemming van hun vader of voogd. Goes, den 2 Februari 1883. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Van Maandag 11 tot Zaterdag 16 Februari aanstaande, zal ter Secretarie gelegenheid zijn tot het doen in schrijven van voor al de scholen van het openbaar lager on derwijs en de bewaarschool voor on- en minvermogenden. Goes, den 2 Februari 1884, Burgemeester en Wethouders van Goes, G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 4 Februari 1884. Men meldt ons uit Kattendijke, dat de werk zaamheden aan het hulpstoomgemaal aldaar, behoudens enkele werkzaamheden, gedeeltelijk buitendijks, geëin digd zijn. Bij gunstig weder en lage ebben bestaat er derhalve kans, dat het stoomgemaal spoedig gereed zal zijn om te werken. Ierseke. Het rijkstelegraafkantoor alhier verzond in de verloopen maand 167 en ontving 608 telegram men, totaal 775; dat is, niettegenstaande sinds te We - meldinge een telegraafkantoor geopend is, nog 71 meer dan in Januari van het vorige jaar. Hansweerd. Gedurende de maand Januari werden aan ons telegraafkantoor behandeld 551 telegrammen, als*, verzonden 357, ontvangen 194. De tijdelijke waarneming van het vacante kan toor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Bath is op den voet der resolutie-verzameling 1883 no. 55 opgedragen aan den kommies-verificateur der 2de categorie deu heer N. W. Enserink, te Hoek van Holland. Ierseke. Door het gemeentebestuur alhier werd Vrijdag in het publiek verhuurd het bu itenbeloop van een gedeelte dijk aan de haven over eene oppervlakte van 2700 M*. voor eene som van f 1042. Dit terrein is in 23 perceelen verdeeld, waarvan 16 perc. ieder groot 120 M*. voor een jaar en de overige perceelen voor 6 maanden verhuurd werden. Het laatste perceel groot 150 M3. werd voor 6 maanden verhuurd voor eene som van f71. Als men nu in aanmerking neemt, dat dat terrein alleen moet dienen tot bewerking der pannen voor de oesterteelt, is het te hopen dat de aanslag beter moge zijn dan in 1883, waarvan de uitkomsten bij het afsteken niet voordeelig zijn. Kortgene. Vrijdag is het tengevolge der drankwet verbouwde gemeentehuis alhier, dat nu geheel is af gescheiden van andere lokalen, in gebruik gesteld, en is ook aldaar de eerste raadsvergadering gehouden, waarin tot onderwijzeressen zijn benoemd mej. C M. Van Heuven, thans te Maasdam, en mej. A. A L. Van Hecke, thans te Rijnzaterwoude. De aanbesteding van het herstel van den toren al hier heeft geen voortgang gehad, uithoofde er maar éen inschrijvingsbiljet was ingekomen van M. Schippers alhier voor 949, zoodat daarop nog geene beslissing is genomen. Men schrijft ons uit Amsterdam Reeds is er een maand van dit jaar verstreken, en in dat korte tijdsverloop is er ook in de hoofdstad heel wat gebeurd. Een zonnige nieuwjaarsmorgen had de nevelen van het verledene weggevaagd, maar vermocht niet de herinnering uit te wisschen aan een jaarkring, die nu eens met gulden letteren, dau weder als met vlammend schrift in de annalen onzer historie zal worden opge- teekend. 1883 werd met vreugde niet alleen, maar ook met blijde verwachting begroet; wie had echter durven vermoeden, dat zoovele stormen over Europa zouden heengaan 1 Want het was ongetwijfeld een jaar van «groote beroering". Het kookte boven en ouder den grond, en ook op politiek gebied was het nu en dan niet pluis. Onze stad heeft een leerjaar doorleefd en betaalt eigenlijk nog gaandeweg zijn schoolgeld. De gebeurtenis bij uitnemendheid was de tentoonstel ling, die onzen naam groot gemaakt heeft in de oogen van Europa en daarbuiten, ons in menig opzicht tot een voorwerp van bewondering heeft verheven van landgenoot en vreemdeling; maar we hebben dien roem duur gekocht. Het is voor niemand meer een geheim, dat velen zich opofferingen hebben getroost, waarvan de naweeën zich nu doen gevoelen. Maar niettemin heeft 1883 veel stof tot tevredenheid op geleverd. Het aanzien onzer stad is er alweer op ver beterd. De werkzaamheden aan de Hooge sluis zijn bijna voltooid; de vermaarde Amstelbrug, in menig lied bezongen, uitgeschilderd, uitgeteekend, gephoto- grapheerd, is van haar voetstuk afgeworpen en «ver- nederd". Welk een grootsch schouwspel zou het opleveren, indien ook eens over het IJ een brug werd geslagen Ziet ook Amsterdam de zee niet binnen hare veste stroomen Immers aan gene zijde van het IJ is het tegenwoordig ook Amsterdammaar onze «landelijke" stadgenooten van den overkant zijn in vele opzichten nog stiefmoederlijk bedeeld, en de zilte plas, die hen van de kern hunner gemeente scheidt, veroorzaakt hun vele beslommeringenvooral met het tegenwoor dige stormweder is een tochtje met een pont of veerboot nu niet bepaald een pleziertochtje te noemen. Ten vorigen jare werd onze stad met een paar monumentale gebouwen verrijkt, en nog zijn er eenige in aanbouw. Zoo kregen wij het kolossale diaconie weeshuis, dat aan de Stadhouderskade zijne breede vleugelen uitstrekt. Ook kwam in den zoölogischen tuin het aquarium gereed, dat niet alleen onze stad, maar geheel ons land tot sieraad strekt, daar zulk eene inrichting slechts in weinige steden wordt ge vonden. Ons rijks-museum nadert zijne voltooiing, evenals het centraal-station, en de fraaie koepelkerk aan den zoom van het Vondelspark verheft hare spits reeds fier ten hemel. Wij genieten thans ook het voordeel een galerij en een passage te bezitten, waardoor wij ook op dit punt niet meer achterstaan bij Brussel, Parijs en andere groote steden van ons werelddeel. Het is thans maar te hopen, dat wij ook eindelijk eens eene schrede zuilen vooruitgaan op het punt van bestrating en ver lichting, die eigenlijk nog tamelijk primitief genoemd kunnen worden. Op den keper bezien is het pla veisel der hoofdstad in den loop der eenwen er nog niet veel op verbeterd. Wat toch is meer primtitief dan keien? Reeds in de 15e eeuw belegde men er de zandwegen mede, en thans ziet men ze nog op onze voornaamste en drukste verkeerpunten, zoodat het een daad van moed is bij modderig weer b. v. den Dam over te steken, die bij zulk een gelegenheid herinnert aan al de eilandjes, waarop, zooals men weet, onze stad is gebouwd. Dat echter tot nogtoe geen haast bestond het keienstelsel door een gladden as- phaltvloer te vervangen, evenals in Parijs, willen som migen ons tot een compliment toerekenenginds deed men zulks uit vrees dat de burgerij bij voorkomende gelegenheden d« steenen uit de straat zou halen om er barricades van op te werpen, waartoe ons volk veel te verstandig is. Had men ons op dien koop maar voor wat dommer gehouden en ons gladde straten gegeven, zooals in Londen, waar het water afloopt, zoodat ze na een hevigen regen onmiddellijk weer droog zijn. Ook de verlichting is nog niet van de laatste vinding van de gaslantarens, vooral in de nieuwe stad spaarzaam gezaaid, waaien er geregeld eenige uit, en bij stormen, als dezer dagen woedden, liggen geheele wijken in volslagen duisternis. Maar hierin komt ver andering de nieuwe gasfabriek, die in 1885 gereed moet zijn en waarvoor de stad nu reeds wordt «onder mijnd", belooft meer licht. Ook zal in dit jaar een abattoir of slachtplaats worden gebouwd, wat reeds lang had moeten ge schieden. Nog kwam in het vorige jaar de Park-schouwburg tot standhet ging deze onderneming nog maar niet naar den vleesche, hoewel geene kosten worden ge spaard om het publiek te gerieven. Heeft b. v. niet het orkest van Mei tot December vijftig duizend gulden gekost Maar genoeg reeds over hetgeen het vorige jaar ons gaf en de toekomst ons belooft. Daartusschen ligt het heden, en waarlijk, het kenmerkt zich ook alweer door eene nieuwigheid. De gemeenteraad gaf, als bij vergissing, met een of twee stemmen meerderheid toestemming tot het op richten van z. g. advertentie-kolommen, die dan ook reeds den openbaren weg ontsieren en het gezicht be lemmeren. Ze gelijken op groote luciferspotjes met uitstekende zinken deksels, die 's avonds worden ver licht, zoodat men de advertenties op de kolom kan lezen. Het verzoek van den Volksbond om de bier-kiosken, tijdens de tentoonstelling geplaatst, verder te mogen erploiteeren tot verkoop van goed bier voor 5 cents per glas, werd onbegrijpelijkerwijze geweigerd. Welk een schoone gelegenheid heeft men hierdoor laten voorbijgaan om den jeneverduivel te bestrijden Over verdere nieuwigheden in een volgenden brief. Het stoomschip «Koningin Emma" is Zaterdag te Marseille aangekomen. Het gewijzigde wetsontwerp betrekkelijk het muntwezen handhaaft de oorspronkelijk voorgestelde versmelting van 25 millioen rijksdaalders, terwijl het overigens spreekt van de «noodzakelijkheid" in plaats van van de «raadzaamheid" dezer voorziening met het oog op den tegenwoordigen toestand van het muntwezen. In December jl. zijn in de Rijks-postspaarbank ingelegd en terugbetaald 236,154,10 en 174,764,36, of meer ingelegd dan terugbetaald 61,389,74. De som der inlagen bedroeg op 31 December jl. ƒ3,155,216,45 In den loop der maand zijn 2098 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven; 499 boekjes zijn geheel afbetaald, zoodat aan het eind der maand 67,922 boekjes in omloop waren. Door een 13tal fabrikanten van papieren zakken voor winkelgebruik is een adres aan den Min. van Fin. gericht, waarin de aandacht van den Min. wordt gevestigd op liet feit, dat in den laatsten tijd uit het buitenland belangrijke hoeveelheden gefabriceerde pa pieren zakken worden ingevoerd en wel tegen betaling van dezelfde inkomende rechten als van papier, zijnde 5 pCt. van de waarde. Die zakken worden meestal met den naam of firma van den gebruiker bedrukt en worden dan te laag aan gegeven, daar geen ambtenaar ze durft of kan bena deren, wetende dat die zakken voor verkoop geen de minste waarde hebben, terwijl de adressanten daaren tegen bij invoer van buitenlandsch papier een zuivere aangifte moeten doen, daar anders hun papier benaderd wordt. Zij verzoeken den Min. ten slotte om middelen te beramen om aan bovengemelde ontduiking van in komend recht een eind te maken en daardoor hun een eerlijke concurrentie te waarborgen. Door de Vrijzinnige kiesvereeniging te Rotterdam is tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geproclameerd de heer mr. H. C. Verniers Van der LoefT, met 43 stemmende kiesvereeniging «Nederland en Oranje" stelde tot candidaat den heer J. M. Voorhoeve. Z. M. de Koning heeft den heer mr. W. A. De Beaufort beëedigd als lid van de Eerste Kamer. Door den Minister van oorlog zoo meldt men aan de Af. Ct., is den heer P. K. P. J. Van Sloten, burgemeester van Hoofdplaat, eene andere rijksbetrek king aangeboden, waarvoor deze echter heeft gemeend te moeten bedanken. De exploitatie-maatschappij moet van plan zijn om tegen den zomerdienst op sommige harer fijnen, behalve de gewone treinen, tegen eene lagere vracht locale treinen te doen loopen. Voor die locale treinen moet afzonderlijk materieel reeds in aanmaak zijn. Vrijdag herdacht dr. H. M. De Witt Hamer te Delft den dag, waarop hij gedurende 25 jaar werkzaam was als vaste geneesheer aan het gasthuis aldaar. Door hh. regenten werd hem benevens hun geluk wenschen, als souvenir aangeboden een prachtige fauteuil en twee karaffen, met zilver gemonteerd, terwijl hij van vele ambtgenooten en ingezetenen de meeste blijken van belangstelling ontving. De geachte jubilaris zal in het volgende jaar zijn 50-jarige loopbaan als geneesheer herdenken. De regelingscommissie voor de viering van het 15e eeuwfeest van St.-Servatius te Maastricht heeft het voorstel tot het oprichten van een standbeeld voor dien Bisschop met 10 tegen 5 stemmen verworpen. Aan de ingezetenen van Antwerpen is door Ju lius De Geyter, August Michiels, Flor. Van Der Ven en Willem Albert Van Maenen eene oproeping gezonden om aan de Transvaalsche Afgevaardigden, als zij op hunnen tocht naar Nederland Antwerpen bezoeken, een waardig onthaal te helpen bereiden. Daartoe zal o. a. een banket moeten dienen, hen door het puik van Antwerpens's bevolking aan te bieden. Het is de wensch der onderteekenaars, dat daaraan worde deel genomen door de overheidspersonen en door de def tigste ingezetenen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Daar de door de Regeering aangevraagde gelden voor uitbreiding van het kapitaal der muntbiljetten met 5 millioen en ontmunting van zilver niet meer ten laste der Staatsbegrooting voor 1883 kunnen worden gebracht, heeft zij voorgesteld die uitgaven te doen verevenen ten laste der begiooting voor 1884. Het ligt in de bedoeling den aanmaak der muntbil jetten zooveel mogelijk te bespoedigen. Van verschillende zijden wordt de mogelijkheid, ja zelfs de waarschijnlijkheid in twijfel getrokken, dat van de aangevraagde machtiging om zilver te ontmunten, althans in den loop van dit jaar, gebruik zal worden gemaakt. Onder die omstandigheden vindt de regee ring geene vrijheid om thans reeds eene aanvulling der wet op de middelen voor 1884 in overweging te geven, welke vooralsnog alleen zou kunnen bestaan in eene verhooging van het bedrag der vlottende schuld, dat door den Minister van financiën mag worden te gelde gemaakt. Zooals reeds gezegd is, bestaat overigens het voor nemen de wet tot uitgifte van muntbiljetten zoo spoedig doenlijk ten uitvoer te leggen. Mocht het mitsdien gelukken nog voor het einde des jaars een zeker bedrag aan nieuwe muntbiljetten uit te geven, dan zal onder de middelen voor 1884 eene som opge nomen worden, gelijkstaande aan de nominale waarde der biljetten, die alsdan zullen blijken in omloop te zijn. Is die som niet voldoende tot bestrijding der kosten van eene eventueele zilverontmunting in den loop des jaars te doen, dan zal bijtijds eene aanvraag worden ingediend tot verhooging van het kapitaal, waarvoor vlottende schuld mag uitgegeven worden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Dr. J. H. Gunning Jr., te Wilhelminadorp, heeft bedankt voor het beroep naar Heinenoord. (Af. Ct.) In de maand Januari zijn op school B alhier uitgereikt 51 spaarbank-formulieren van 1 cent en 14 van 5 centen26 kinderen zijn in den loop dezer maand begonnen te sparen. In de eerste maand van dit jaar is f 24 op de boekjes bijgeschreven en uitgehaald 4,75. Van de 264 schoolgaande kinderen zijn slechts enkelen, die niet sparen «mogen". Mogelijk zijn de ouders dier kindereu van meening, dat zij, door hunnen kinderen vrijheid te geven tot sparen, daarmede anderen dan hun kroost plezier of voordeel doen De heer L. Van Beveren, onderwijzer aan de bijzondere school in de Wijngaardstraat alhier, is met ingang van 4 April a. s. in gebjke betrekking benoemd te Breda. Het hoofdbestuur derNederlandsche openb. onder wijzers- en hoofdonderwijzers-vereeniging heeft een adres verzonden aan den Min. van binn. zaken, waarin het verzoekt, art. 14 van het kon. besluit van 25 Mei 4879, regelende de wijze, waarop de vergel. examens worden afgenomen, zoodanig aan te vullen, dat iedere sollicitant op zijn verzoek te weten kan komen: het nummer, dat hij op de ranglijst heeft; het cijfer, dat hij voor ieder vak behaalde; en het aantal punten, I dat hij voor dat vak had kunnen behalen.

Goessche Courant | 1884 | | pagina 1